Hart der wereldjeugd klopt op Vogelenzang De Koningin opent de Jamboree Het koninklijk openingswoord Meer dan 28.000 jongens van 42 naties vereenigd in een massaal samenzijn Verrassende rally onderbrak na anderhalf uur het défilé Het nieuws van heden MASSALE OPMARSCH DER GROEPEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE FERS ZONDAG 1 AUGUSTUS 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20691 Vijf en twintig duizend jongens stormden vooruit, hoeden en mutsen geheven op de stokken, vlaggen en vanen meevoerend in één wilden galop, terwijl hun kelen één juichkreet slaken, die aangroeit tot een donder, voortrollend over het wijde veld. On weerstaanbaar is deze storm, deze „rally" losgebroken. Rijen stuwen rijen voorwaarts, groepen dringen groepen op, tot op een oogenblik het cordon wijkt en de juichende massa voorwaarts stroomt als een vloed, die den dijk doorbreekt. Te vroeg komt dit hoogtepunt van heel de Jamboree. Nog staan tweeduizend Nederlanders, de laatsten van het défilé, ge reed om langs de eeretribune te trekken. Maar het geduld der wachtenden heeft zijn grenzen bereikt, spanning en enthousias me willen zich uiten en dan is zij daar op eens, de jeugd van heel een wereld, samengedrong en tot voor de eere-loge, waar de Koningin der Nederlanden de jubelende jongens lachend gade slaat en de Chief, aan Haar zij de, de grijze Baden Powell, hen wenkt tot matiging van hun on gebreidelde geestdrift. „Blijft nu en later trouw aan den Verkennersgeest" Een onvergetelijk oogenblik is dit massaal vooruitsnellen, in bonte mengeling van alle nationaliteiten: een felle demonstra tie van hart en geest der Jamboree. Het dankwoord van den Chief Scou* De taak van de wereldpadvinderij, de Volkenbond van de jeugd Elke groep deed haar uiterste best om zoo goed mogelijk te verschijnen Bijzonder schouwspel Een imposant overzicht tijdens de rallye door de meer dan 28.000 deelnemers. Rechts de koninklijke tribune H. M. de Koningin tijdens het uitspreken lord Baden Powell; re „Hoort, zegt het voort" Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Eden met vacantie De padvinders uit.Med.-Indië deji leer en voor H. M. de Koningin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen specialen verslaggever). H. M. ving Haar toespraak aan in het En- gelsch: Padvinders, jong en oud, padvinders van alle landen, Ik heet u allen welkom in Mün Koninkrijk en hoop, dat u daardoor zult weten, hoe zeer Ik uw beweging waardeer en er belang in stel. Het is voor Mij een voldoening, te zien, dat na jaren van vruchtbaar streven deze prach tige organisatie een wereldbeweging is gewor den, die jongens omvat van alle klassen en van alle naties en die h ener toe voorbereidt, goede burgers en goede mannen te worden. Moogt gij immer, thans zoowel als in "uw later leven, trouw blijven aan den padvinders- geest, welke, om te spreken met de woorden van uw chief, dien wij hier heden met vreugde welkom heeten, gekenschetst wordt door zijn breeden en onzelfzuchtigen kijk, zijn oprechte vriendschap, zijn daadwerkelijke liefde en zin om met vreugde te dienen. Daarna vervolgde H. M. in het Nederlandsch Mij thans tot u, padvinders-landgenooten richtend, wensch Ik in de eerste plaats een wel kom toe te roepen aan hen uit het Rijk van overzee, die zich de lange reis hebben getroost om aan deze bijeenkomst in het moederland deel te nemen. Ik hoop, dat gij van deze jamboree met schoo- ne indrukken naar uw geboortegrond zult te- rugkeeren. Padvinders uit alle deelen van het Rijk, gij moogt nooit vergeten, dat gij tijdens deze jam boree gastheer zijt. Vervult uw taak in dezen met hulpvaardig heid en opgewektheid en doet daarmede den naam van Nederland als gastvrij land eer aan. H. M. besloot Haar rede in het Engelsch als volgt: Mogen de dagen, dat gij hier bijeen zijt, ge kenmerkt worden door den waren padvinders geest en mogen, door Gods Zegen, de vriend schapsbanden, die ge hier aanknoopt, versterkt en verdiept worden tot ware en trouwe broe derschap, die zal blijven bestaan lang nadat gij terug zijt gekeerd naar uw landen over de geheele wereld. Hiermede verklaar Ik de jamboree geopend. de eere-tribune heeft ingenomen. En Op eens wordt de lijn van al die jongensbeenen gebroken en staat alles in de houding. De Chief Scout, Baden Powell, richt zich in zijn dankwoord tot de Koningin en tot de deelnemers aan de Jamboree. Hij dankt H. M., dat Zij de openingsplechtigheid heeft willen verrichten en betuigt Haar zijn er kentelijkheid voor de schoone boodschap, welke Zij aan allen heef; willen geven en welke hen bemoedigen zal in het uitvoeren van hun taak, nu en straks. Dezen dank brengt spr. niet slechts namens de duizen den hier aanwezig, maar namens heel de wereldpadvinderij, den Volkenbond van de jeugd. Zij die deze jamboree mogen bij wonen zijn hoogst bevoorrecht door hun verblijf in dit land met zijn roemrijke historie, dat zoovele groote mannen op elk gebied heeft voortgebracht. Baden Powell doet tenslotte op allen 'net beroep om de broederschapsgedachte onder de volkeren te verbreiden, welke de beste waarborg is voor een duurzamen vrede. De openingsplechtigheid van de Vijfde Wereld- Jamboree te Vogelenzang. In Amerika zijn nieuwe stakingen uitgebroken, waarbij het tot ernstige relletjes kwam. Eden is voor drie weken met vacantie gegaan. Deensche bladen klagen over Duitsche inmen ging in Deensch-Sleeswijk. Het Libaneesche parlement is ontbonden, tot misnoegen van de bevolking. De Britsche minister van Koloniën heeft voor de mandaten-commissie van den Volkenbond verklaringen afgelegd aangaande het verdee- lingsplan van Palestina. In nationalistisch Spanje wordt aangedrongen op de spoedige vorming van een regeering. In Noord-China heerscht volgens de berichten de stilte voor den storm. Suiker aangewezen als monopolie-product. Het legerbestuur zou het jaarlijksch contingent willen vaststellen op 32.000 man en den duur der eerste oefening voor onberedenen op 11 maanden. Fusie van den R.K. Steenfabrieksarbeidersbond met den Fabrieksarbeidersbond „St. Willibror- dus" met ingang van 1 Januari 1938. New-Yorksche beurs: stemming vast. Reeds van half twaalf af trekken de padvin ders uit alle subkampen op naar de arena. Haast onafgebroken dreunen de rhythmische stappen over de houten bruggen. In rijen van vijf marcheeren zjj op, naast elkaar, de hand op eikaars schouder; de stokken onder den arm, als een geweer, met de punt naar boven. Tus- sohen hen in stappen de leiders of de buiten- landsche geestelijken, die aan den troep zijn toe gevoegd. De Engelschen hebben een Anglicaan- schen Bisschop bij zich in padvinderscostuum. Intusschen arriveeren ook de autoriteiten. De Beckslaan is bij het begin van de arena afgesloten door een ruw getimmerd houten hek, waar dienstdoende scouts uit het voortrek kerskamp de bokken van de schapen scheiden. De bokken, dat zijn de menschen, die maar een gewone tribune-plaats hebben; de schapen, dat zijn degenen, die op de eeretribune thuis hooren. Voortdurend worden auto's doorgelaten; auto's met heeren in uniformen en heeren in officieele burgerlijke kleeding en heeren, die zoo maar gewoontjes komen, maar die toch tot de auto riteiten behooren. Nummerborden uit allerlei landen ziet men erbij. Ook véél nummerborden van het Corps Diplomatique. Ministers en oud ministers stappen uit en verscheidene hooge militairen, de Internuntius, Z. Exc. Mgr. P. Giobbe, meerdere gezanten met hun dames. En al deze hoogwaardigheidsbekleeders be geven zich naar de groote overdekte eeretri bune. Tegen twee uur nadert van den anderen kant een klein groepje in padvinders uniform. De Chief Scout, Lord Robert Ba den Powell, vergezeld van zijn echtgenoote, Lady Baden Powell, Chief Guide en van enkele leden van zijn Hoofdkwartier en eenige kampleiders. Slechts héél sober draagt hij op zijn eenvoudige uniform de teekenen van zijn vele hooge onderschei dingen Een kort commando. De jongens, die met hun stokken de afzetting vormen, springen in het gelid en brengen den wereldleiders van hun beweging den groet. Militairement. Alleen kijkt B. P. bjj het passeeren van de knapen vrien delijker, dan de overheden by militaire inspec ties plegen te kijken. Het aanrijden van de auto's is dan vrywel gedaan. Een Belg en een paar Duitschers ko- Stand op Zondag 1 uur v.m.: 771 Vorige stand: 76? anjers. „Ik bied U deze bloemen aan uit naam van alle Nederlandsche padvinders," zegt hij. Als Hare Majesteit in de eere-loge heelt plaats genomen tusschen den Chief Scout en diens echtgenoote, zet de muziek de melodie in van het bekende, maar altoos opnieuw pakken de Nederlandsche padvinderslied „Hoort, zegt het voort." En de drie duizend Hollanders zin gen het uit volle borst, aanvankeiyk begeleid door de muziek, het tweede couplet echter al leen, hun jonge forsche stemmen helder klin kend, wijd in het rond. Als de jonge zangers ordelijk naar links en rechts zqn afgemarcheerd,' is het oogenblik van het défilé aangebroken. Het eeregelid vanver tegenwoordigsters van het Nederlandsch Pad- vindstersgilde trekt nu op. Keurig marcheeren de in het blauw gestoken meisjes met de vlag gen van haar af deelingen en die van de groep Curacao. De wind speelt met de vlaggen, die strak staan in den krachtigen Noord-Wester. Alleen de zon heeft zich teruggetrokken achter de wolken, zoodat het schouwspel de volle feestgloed onthouden blijft. Applaus klinkt den meisjes van alle kan ten tegemoet, maar dan begroet de mu ziek reeds de eerste der internationale groe pen, die in alphabetische volgorde naderen, voorafgegaan door den Jamboree-staf. Amerika opent de rq en brengt al dadelijk de toeschouwers in geestdrift. Een woud van stars and stripes-vlaggen wordt voor de groep uitgedragen en dan komen de lange khaki- kleurige gelederen nader, die op het oogenblik van passeeren langs de eere-loge juichen en joelen en wuiven met kleine Amerikaansche vlaggen, terwijl de leiders het saluut brengen. Een wonderlijke groep trekt dan de blikken. Sioux-Indianen zijn het, slechts gedekt door een lederen len- denschort, terwijl over hun fiere ko perkleurige lichamen de bonte veder- trossen afhangen. Als een vertelling vol prairie-romantiek is de verschij ning van deze jonge prachtmenschen in hun fantastischen dos, zooals zij daar statig voorbij marcheeren over den nuchteren Hollandschen grond. De Armeniërs volgen en ook zij hebben hun beste beentje voorgezet. Zij zien er keurig uit in hun donkere uniformen en marcheeren dap per achter hun nationale vlag. Een groote. groep heeft België, waarvan de driekleur wordt gedragen door een vaandrig met langen zwar ten baard. De Belgen voeren geen stokken. der openingsrede. Links de Chief Scout, hts staatsraad Rambonnet. VERWACHTING; Zwakke tot matigen, E Noordelijke tot Noordoostelijken wind, half of zwaar bfjwolkt tot betrokken, waarschijnlijk droog weer, zelfde tempe- ratuur. E VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig 1 verandering. iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Onder hun groepsvlaggen trekt sterk de aan dacht de reusachtige Vlaamsche Leeuwenvlag, die zich fier ontplooit. Een kleine groep heeft China en hier valt het op, dat de kleine, martiaal stappende lei ders, met wandelstokken zyn uitgerust. Warm is het coloriet van de nu optrekkende Deensche patrouilles. Zq zwaaien hun hoeden boven hur. frissche blonde koppen en maken een monteren indruk. Öok Egypte maakt een goede beurt. Met hun roode fez en donker khaki-costuum genieten zij de onverdeelde belangstelling van het publiek. Het British Empire rukt of. Dominions en Kroonkoloniën. Als zü voorbij trekken met hun vlaggen, wordt menige herinnering aan historische verbondenheid met eigen volk wakker. Want als Canada en Australië ge passeerd zijn, volgen dan Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika, het laatste met het oranje- blanje-bleu van de Unie. Het publiek ap plaudisseert en juicht. De Iersche Vrystaat, New Foundland, Britsch- Indië, waarvan de deelnemers donkergroene hoofddoeken dragen, Barbados, Bermuda., Guyana, Ceylon alweer een Nederlandsche herinnering Honkong, Jamaica, Malta, Noord- Rhodesië, Palestina met wit gesluierde Arabie ren, groep na groep trekt voorbij. Als eindelijk ook de Engelsche padvinders uit verschillende continentale landen gepasseerd zijn, komt het moederland der padvindery zelf: Engeland. (Zie vervolg pag. 2) LONDEN, 31 Juli. (Havas). De Britsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Eden, is voor drie weken met vacantie vertrokken naar een niet nader genoemd oord aan de Zuidkust van Engeland. Lord Halifax zal hem, zooals gemeld, in dien tyd vervangen. men nog de Beckslaan op, maar dan is het ook afgeloopen. Op het veld staan 28.000 deelnemers keurig opgesteld op het bijna onmetelijke demonstra tie-terrein. Vooraan zit een groep van 3000 Hol landers in een vagen V-vorm op 't zon-besche- nen gras. En daar achter dansen en deinen duizenden padvindershoeden, stokken, kleine vlaggen, doeken met contrastrijke kleuren. In het midden van het terrein staat een groote vlaggestok, waaraan straks de Koninklijke stan daard geheschen zal worden. Maar aan weers zijden wapperen breed-uit in den pittigen Noord-Westenwind de kleurige vlaggen van de 42 nationaliteiten, die dit feest luister bijzetten. Op een vlondertje, schuin voor de overdekte tribune zijn de filmoperateurs en fotografen uit verschillende landen samengebracht. In alle filmjournaals „all over the world" zal deze ope ningsplechtigheid straks te zien zijn. De officieele tribune is kwart voor twee al zoo goed als bezet. Er worden allerlei talen ge sproken, evenals bij ons op de perstribune, waar Fransche, Engelsche, Amerikaansche collega's het groote Hollandsche nieuws voor hun kranten verzorgen. De tribunes, links en rechts zijn tot aan de laatste plaats ingenomen, men heeft er geen spijt van vroeg gekomen te zijn, want er is al zoo ontzettend veel te zien. De komst van Baden Powell wordt aange kondigd. Vele padvinders vormen een eere haag en lachend gaat de Chief-Scout tus schen de rüen. Het moet weer een heel groote dag zijn voor den grijzen stichter der wereld-jeugdbeweging. Hij heeft reeds te kennen gegeven, hoe prachtig hij het kamp in Holland vindt, hy zal na den openings middag hopeniyker nog verraster zijn. De komst van B. P. wordt niet met fan fares gemeld, maar de jongens hebben ge merkt, dat hun opperleider zijn plaats op Achter de ramen van de reportage-hokjes, die bovenop de open tribunes gebouwd zijn, gluren nu gezichten; het verloop van de openings plechtigheid zal ook via de radio in de huizen van vele landen komen. Klokslag twee hoort men in de ver te de menschen, die buiten het ter rein staan, en daar de aankomst van H. M. de Koningin afwachten, jui chen. Een groote groep padvinders, terzijde van de arena vangt het ge juich op en brengt het over op het terrein. Een auto draait het grasveld op; politie-autoriteiten. En dan komt het gejuich dichterbij. De muziek zet het Wilhelmus in, de Koninklijke standaard wordt geheschen. In een grooten open wagen rijdt Hare Majes teit, in parel-grijs costuum gekleed, de arena binnen tot vlak voor de eeretribune, waar zij met hoera-ge- roep van de duizenden menschen op de tribunes en met hoeden en stok- ken-gezwaai van de eveneens duizen den padvinders op het terrein, wordt ontvangen. H.M. de Koningin stapt voor de eere-tribune uit. Zij buigt en wuift en een oorverdoovend gejuich klinkt van alle kanten. Hoofdverkenner Rambonnet begroet H.M. bij de eere-loge. Een kleine padvinder, Floor Toet van de Jonge Verkenners Groep III uit Den Haag, offreert H.M. een tuil oranje-kleurige

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1