LAATSTE NIEUWS Huishoud- en Industrieonderwijs De wereld-jamboree STEEDS MEER TREK? COEBERGH ZONDAG 1 AUGUSTUS 1937 Wat de directrice van de R.K. Huishoudschool te Haarlem er ons over vertelde Het dienstboden tekort Grootere trek Geen werkloosheid Uit intellectueele beroepen Het dienstbodentekort DE GROOTE HOUTSTRAAT VERSIERD Ook de Barteljorisstraat vlagt Concert in 't Bloemendaalsche Bosch ZELFS EEN BABY-WEEGSCHAAL HET GEVAAR VAN DEN WEG BURGERLIJKE STAND Gevonden dieren en voorwerpen (Gedeeltelijk gecorrigeerd) HEEMSTEDE Openingsdrukte op het marktplein Babylonische spraakverwarring bij de „shops" ATHLETIEK BOEKHANDEL' SCHOOLBOEKEN ROND DE FRANS HALS TENTOONSTELLING De prijzen van schilderijen in vroeger dagen Strijd om de nationale titels aangevangen Nieuw recofd van Buhrmann op de 400 meter horden Derde slachtoffer overleden De brand in de filmcabine te Helmond ZWEMMEN Nieuw record op de 1SOO meter De eerste dag der Nederlandsche zwemkampioenschappen STAD Neen, dit artikel gaat niet over de Wereld jamboree. Noch over de Vierdaagsche of welke sportieve oefening ook. De Voortrekkers en hun grootsch kampement hebben thans be grijpelijkerwijs dermate de publieke belangstel ling opgeslokt dat de rest haast in de verdruk king dreigt te raken. De padvinders verzorgen hun eigen huishouding, ze koken hun eigen fcotje en maken hun eigen bed op. Misschien togen we er wel aan herinneren, dat dit door gaans altijd het privilege van de vrouw is ge feest. Maar stelt het schoone geslacht dit nog M op prijs? Men hoort thans immers zooveel °Ver dienstbodennood, over toevloed van Duit se dienstboden, die onmisbaar zouden zijn °t het dienstbodentekort in Holland aan te vtllen, over pogingen om de vrouw terug te vtren naar het huisgezin en wat dies meer zij. hebben dit voorgelegd aan mej. M. M. v®eger, directrice van onze R.K. Haarlem se Huishoud- en Industrieschool, aan wie we r»a de middelbare R.K. scholen voor jongens f" meisjes en de Ambachtsschool natuurlijk ook k4ar opinie vroegen over de beroepsmogelijk heden voor de jongelui, thans en in de toe tst. Mej. Veeger vertelde ons, dat er inderdaad th*s een grootere trek naar het Huishoud- en Tllhüstrieonderwijs uitgaat. De aanmelding van ni«uwe leerlingen is verblijdend goed en alle afgestudeerden hebben een plaats. Vooral heeft da3rtoe medegeholpen de ministerieele bepa- -m?. dat inplaats van de 7e klas van de lagere school na de 6e klas het onderwijs op de Huis houdschool kan worden genoten. Deze meisjes kornen in de z.g. voorbereidende klassen van de Huishoudschool, waar ze de minimale kennis van (je huishouding leeren, zooals koken, huis houdkunde, naaien, strijken, teekenen, stof- versieren, verstellen enz. De opleiding duurt twee jaar, maar helaas gebeurt het nog we! eens, dat het meisje reeds na één jaar van schooi wordt genomen om óf thuis óf in dienst het reeds geleerde, dat dan natuurlijk niet vol tooid is, in praktijk te brengen. Een uitgebreidere, hoewel niet langere cur sus is de opleiding tot Hulp in de Huishou ding voor leerlingen, die uitgebreid lager onder wijs hebben genoten. Dit onderwijs omvat ook vakken als huis houdelijke administratie, fraaie handwerken, voedings- en gezondheidsleer, en derg. Nog weer omvangrijker is de opleiding voor Huis houdkundige (tevens vooropleiding Nijverheids- acte N Vil *en N VIII, opleiding kinderver zorging en opvoeding) en die voor leerares diploma Na. Hiervoor moeten de leerlingen in het bezit zijn van MULO-diploma of 3-jarige H. B. s. of diploma Midd. Meisjesschool. Zooals uit dit kort overzicht blijkt, is er voor de meisjes van eiken stand, ontwikkeling en leeftijd gelegenheid zich in de zoo specifiek vrouwelijke vakken op de Huishoudschool te bekwamen. En dat dit nu niet bepaald een „luxe" is. zou menige jonge echtgenoot kun nen vertellen, hoe paradoxaal dit op het eerste gezicht ook lijkt. De jonge echtgenoot kan in zijn portemonnaie voelen of zijn vrouw veel of Weinig van het huishouden kent en dit laatste hu hangt van de vooropleiding af, die men nu niet krijgt als men den geheelen dag op kantoor zit te typen of zich bekwaamd heeft in talen of wat voor ander, op zichzelf zeer nuttig vak ook. Een Fransch schrijver heeft eens voorgesteld om „huisvrouw" ook als een beroep te beschouwen en daar zou wellicht veel voor te Zeggen zijn, maar zoo'n beroep heeft dan ook als ieder beroep een geschoolde op leiding noodig! De weg naar het hart gaat door de maag en de huisvrouw, die bedreven is in haar „vak", is de patente gastvrouw en echtgenoote! Maar ook over de niet bedreven huisvrouw heeft de R. K. Huishoudschool zich ontfermd, want daarvoor-zijn speciale damescursussen zoowel voor de geheele opleiding als voor vak ken afzonderlijk ingesteld, die het tekort aan kennis kunnen aanvullen. En mocht de echtgenoote het overdag te druk hebben, dan zijn er avondcursussen, die het noodige des avonds bijbrengen. Zulke cursussen zijn na tuurlijk ook uitnemend geschikt voor haar, die overdag een beroep uitoefenen, op kantoor of dergelijke of anderszins overdag bezet zijn en toch gaarne zich voor haar eventueel toekom stige tgak van huisvrouw willen gereed maken. Zoo is er dus voor elk wat wils! Heeft ti nog over werkloosheid onder de afgestudeerden te klagen? In het geheel niet, was het antwoord. Alle afgestudeerden, ook die voor het leerares- diploma (die een plaats thans als leerares aan een huishoudschool moeten zoeken) hebben een „baan". Het. bleek echter, dat niet alle huishoud scholen ditzelfde prettige bericht kunnen ge ven. Maar dat ligt zooals bij zooveel ander onderwijs aan de renommée van de school. En het mag wel even gememoreerd worden, dat onze R. K. Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool een uitstekenden naam in den lande heeft. Dat blijkt wel uit het feit, dat hier ook niet-katholieke leerlingen zoowel als Religieuzen de school is de eenigste leeken- schoolhet onderwijs volgen en de school leerlingen uit het geheele land telt, van Zie- rikzee in Zeeland tot Ter Apel in Groningen toe. Oók uit die plaatsen komen ze, waar men gemakkelijk in de plaats zelve of in de nabij heid er van een R.K. Huishoudschool kan vol gen, Komen er, min of meer door werkloosheid gedwongen b.v., ook vele meisjes, die eerst een intellectueel beroep hebben gekozen, thans het onderwijs volgen? De drang naar meer vrouwelijke beroepen v?ordt wel sterker, doch de onderwijzeres, leera res in een taal of ander vak, die de huishoud school gaat volgen, omdat ze werkloos is of om ^'elke reden dan ook, is nog niet veelvuldig aanwezig. Misschien komt dit geringe aantal door het Vooroordeel, het dédain dat by sommige meis jes uit bepaalde kringen nog tegen huishou delijk werk bestaat. Als men sommige meisjes de keuze laat tusschen een armoedig en een tonig baantje op kantoor of het toch veel meer aan het vrouwelijk wezen verwant huis- houdeiyk werk in den meest ruimen zin van het woord; dus ook leerares Na. en de Nij- verheidsactes er onder begrepen dan kiezen ze het eerste, niet altijd tot haar eigen geluk en nut in de toekomst! Wel komen steeds meer leerlingen van middelbare scholen, zooals de Middelbare Meisjesschool en MUEO, haar studie verder voortzetten op de Huishoudschool. Doch of dit inderdaad als een succes mag beschouwd worden voor de actie: „De vrouw terug naar het gezin", is natuurlijk moeilijk uit te maken. Denkt u dat het dienstbodentekort spoe dig tot het verleden zal behooren? Er wordt hard aan gewerkt. Zooals be kend bestaat ook in Haarlem een R.K. spoed opleiding voor dienstbode. Eenige weken stu die op de Huishoudschool en dan eenige maanden in de practijk. Éérst na deze practyk- maanden wordt het diploma verkregen. Door allerlei oorzaken buiten het bestuur om, kon dit jaar nog slechts één cursus en wel aan 20 meisjes gegeven worden. In de toekomst zal dit beter gaan. In September begint n.l. een cursus voor 32 meisjes, na Kerstmis en na Paschen het volgend jaar weer een, zoodat in het cursusjaar 19371938 aan een bijna hon derdtal meisjes de spoedopleiding zal gegeven kunnen worden. Ook op Bouvigne bij1 Breda is men druk bezig met deze opleiding en even zoo bestaan er neutrale en Protestantsche spoedcursussen voor dienstbode. Op die wijze is het wel te verwachten, dat zoo langzamer hand het dienstbodentekort zal gaan verdwij nen. van Isr. J. Qlman; d. Nimmer Nacht van An- driessen; e. De Kuiper van W. T. Kools: f. Soldaten Marsch „Faust" van Gounod. Orkest: 5 Heros de la Mer van Sam Vles- sing; 6 The Wedding of Betty Boop; 7 Voor waarts Marsch, potpourri van W. Ciere: 8 Blaze Away van Holzman; 9 Finale. Door de Wereldjamboree en de Internatio nale Frans Hals-tentoonstelling wordt Haar lem thans druk bezocht door zeer vele vreem delingen. Men hoort de meest vreemde talen in onze straten en ziet allerlei letterteekens op de automobielen. Ter eere nu van het bezoek van zooveel vreemdelingen heeft een der hoofdstraten van Haarlem, de Groote Houtstraat, zich aardig gesierd met de vlaggen van alle landen, die aan de Jamboree deelnemen en natuurlijk do Hollandsche en Haarlemsche vlaggen. Het ge heel levert een feestelijken aanblik en is een aardige attentie, vooral ook door de keurige welkomborden in Jamboree-kleuren: groen en oranje-en met jamboree-emblemen er op. Deze borden staan' aan het begin en einde van de straat. Ook de Barteljorisstraat heeft een vlaggen- versiering, die er zijn mag. De versieringen zijn op initiatief van de betrokken straatvereeni- gingen aangebracht en zullen niet nalaten een goeden indruk van Haarlem bij de vreemde lingen achter te laten. Er wordt een concert gegeven door de Haar lemsche Postfanfare en Haarlemsch Postaal Mannenkoor op Woensdag 4 Augustus des avonds om 8 uur in het Bloemendaalsche bosch. Het programma luidt: Orkest: 1 Sons of the Brave, marsch van T. Bidgard; 2 Ouverture „Antigone" van T. Rosseua; 3 Marsche de Cortège van J. Fari- goul; 4 „Lactare" van Marcel Poot. Koor: a. Deutsche Messe van Schubert; b. Zum Sanktus van Schubert; c. De Gravers leent „Het Wit-Gele Kruis" uit. Daardoor is de contributie van minimum 2.40 al vergoed. Maar er zijn tientallen andere voordeelen. Informeert eens: Parkl. 75, Haarlem, Tel. 16391. De politie heeft op den Wagenweg een truck met oplegger aangehouden van een expedi teur uit Den Haag. Als de wagen 30 K.M. per uur snelheid had dan kwam hij pas na 54 meter rijden tot stilstand indien de voetrem in werking werd gesteld. De handrem had „maar" 51 M. noodig om den wagen te dtjsn stoppen. Het eigen gewicht van het gevaarte was 4600 K.G. en van de lading 7000 K.G.! Als men het tegenkomt kan men beter even een omweg gaan maken De politie maakte proces-verbaal op. Geboren: 29 Juli: J. P. v. d. HeijdeHuls hof, z. 30 Juli: G. SchotmanEtten, z.; P. Kuiper—v. d. Aart, z. 31 Juli: A. W. van Raalte—v. d. Schuit, z. Overleden: 30 Juli: G. KoopsGoudschaal, 88 jaar, Rollandstraat; jkvr. L. W. v. Spengler Mock, 76 jaar, Westerhoutpark. Inlichtingen aan het bureau van politie Sme- destraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Te rug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestr. Renteboekje, Jongkman, Nieuwe Kerksplein 11. Etui met rozenkrans, Blok, Bloemfonteinstr. 5. Regenjas, Feber, Timorstr. 22. Regenjas, Vooren, Anthoniestr. 12 B zw. Jongensjasje, v. wyk, Zuid-Polderstr. 62 rood. Alpinomuts, Zonnenberg, Timorstr. 167. Pet, Hotman, Nieuwe Gracht 114. Handtasch, Kroonstuiver, Oosterstr. 49. Gereedschapstang, Politiebureau Smedestr. Vulpenhouder, v. Nim- wegen, Huize Martha Koninginneweg 8a. Hond, Brunste, Voorhelmstr. 35. Damesarmbandhor loge, v. Voorthuisen, Brouwerskade 47rd. Ket ting met pen voor marden, Ter Wee, Marais- str. 14. Meisjesmantel, Hirs, Eikenstr. 41. Alpi- ncmuts, Brandstra, Esdoornstr. 8. Parapluie, Schuurman, Oranjeboomstr. 146. Portemonnaie met inh., v. 't Hof, Van Berensteijnstr. 26zw. Hondenpenning, politiebureau, Smedestr. Rij wielplaatje, Janus, Hodsonstr. 4. Vaatje met inhoud, Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt. Tasch met inhoud, Louter, Geweerstr. 17. Ten nisracket met tennisballen, Schrander, Allard Piersonstr. 21. Vulpotlood, v. Bergen, Atjehstr. 70. Waterpas, Prins, Oost-Indiëstr. 77. Hond, Siekman, v. Egmondstr. 29. Hond, v. d. Beek, Timorstr. 204. Hond, Prins, Allanstr. 85. Da meshoed, politiebureau Smedestr. Routekaartje, v. Velsen, Gasthuislaan 102. Laken en sloop, Malefyt, Popelingstr. 71. Muts, Steenstra, Indi- schestr. 63. Kindermanteltje, Heerkens, Sla- manstr. 21. Portemonnaie met inh., Romein, Spaarnhovenstr. 40. Portemonnaie met inh., De Jong. Schneevoogtstr. 3zw. Portefeuille met inh., Vroom Dreesmann, Gr. Houtstr. Ro zenkrans, Ploeger, A. L. Dyserinckstr. 37. Speld, Schipper, Kleverparkstr. 11. Jongensschoenen en sportkousen, Jorissen, Zuiderbad, Zandvoort. Tasch met inhoud, wed. Denboer, Witte Hee- renstr. 24 A, 't Hofje. Tasch met inh., politie bureau Smedestr. Tasch met inh., Sijp, Brou wersvaart 68. Tasch met inh., Brouwers, Kle verparkweg 190. Dekzeil, v. Os, Z.B. Spaarne 62. fSSS^KUjt Garderobe verzorgen. Koeren Repareer en Stoppage van Uw Kleeding Inlichtingen in onze winkels. en familie. Zy worden begroet met den vaan- delgroet der K.J.C. Daarna ging de neomist, voorafgegaan en gevolgd door bruidjes Inaar het hoogaltaar, terwijl het orgel jubelde den Priestermarssch uit Athalia. De zeereerw. heer pastoor A. F. C. v. Noort hield vervolgens een korte toespraak. De pa rochie, aldus spr., deelt in uw geluk, van uw uitverkiezing, dit blijkt wel uit de groote be langstelling. Vervolgens celebreerde de jonge priester en zeide tot den neomist, dat zijn arbeid zwaar is. maar wy beloven nu en morgenochtend on der de plechtige H. Mis voor u te bidden en ons met uw gebed te vereenigen. Vervolgens celebreerde de jongen priester een kort Lof, daarbij geassisteerd door den zeereerw. heer pastoor v. Noort en kapelaan J. Kooimans. Hedenmorgen zal de pater om half 10 zyn eerste plechtige H. Mis opdragen. Pater Switzar's intree in zijn parochiekerk. Onder zeer groote belangstelling is Zaterdag avond pater Leo Switzar in zijn vroegere pa rochiekerk aan het Valkenburgerplein inge haald waar hij vandaag zijn eerste plechtige H. Mis zal opdragen. Bijzonder rijk is de kerk versierd. Het Hoog altaar is omgeven met groen en een schat van witte bloemen. Op het altaar zyn vele witte lelies. Wandbouquetten sluiten de beide zij altaren aan het groote middendeel en het ge heel maakt een feestelijken aanblik en is keu rig' uitgevoerd. Voor het kerkgebouw heeft zich Zaterdag avond opgesteld de K.J.C. met haar banieren en buiten het terrein wachtten honderden nieuwsgierigen de komst van den Neomist. In de kerk stond in den middengang een 50-tal bruidjes, die hem naar het altaar ge leidden: Op het priesterkoor bevonden zich o.m. pa ter Placidus van het Klooster van het H. Hart te Nuland, waar de neomist zyn studies vol tooid heeft, pater Anselmus van de Missie van Banca, pater Eskes, oom vanden neomist en pastoor Wouter Lutkie uit Nuland', neef van den neomist. Onder klokgelui naderden de auto's waarin gezeten zyn de neomist, zyn heerbroer, ouders Na de opening van de Jamboree begon een ware run op het marktterrein. Het restau rant, dat toch waarlijk niet klein is, was spoedig tot aan het laatste plaatsje bezet en de winkeltjes werden bestormd. De ver- koopers en verkoopsters hadden zich wel geprepareerd op het spreken van verschil lende talen, maar door de „overmacht" raak ten velen de kluts kwijt en bestond het handelen eenvoudig in het „nemen" van den klant en het „geld ontvangen" van den toeziende. Het is goed gezien, dat populaire pryzen gel den, omdat de jongens nu ook van alles kunnen genieten. Ze eten gevulde koeken voor 6 cent, drinken een kop bouillon voor drie, genieter* van een haring van acht etc. Er is ook een schoenenzaak in het dorpje. Een keurige etalage is gevuld met niet minder keu rige schoenen, maar. het is alles klompen wat de verkoopklok slaat. Er zyn Amerikanen, die met vijf, zes paar het winkeltje uitstappen en een der jongens vertelde, dat hy iederen dag nieuwe orders uit zyn land kreeg. Souvenirs kocht men ook graag, temeer, daar ook dit ar tikel voor iedere beurs te verkrijgen is. Vroeger noemde men Holland ryk, maar duur; het rijke acht men niet verminderd, maar het dure ge lukkig wel. Zoo beschouwd kunnen er inderdaad goede zaken in Jamboree-dorp gemaakt wor den. De eigenaar van de barber-shop, de heer Vogel, heeft het ontzettend druk. Dat het zoo geweldig in zyn salon zou loopen, had hy niet durven verwachten. De Amerikanen komen haast allemaal hun baard laten schrapen en ze vertelden hem, dat men in Amerika alleen in uiterste noodzaak zich zelf scheert. Het is veel handiger het te laten doen, beweerden ze. En dat, ter wyl daar de Gilette is uitgevonden? „Wij hebben allemaal een pakje scheermesjes thuis," antwoordden de klanten, „maar we doen met één mesje 'n maandInder daad, er is veel opdat marktterrein te leeren. Met de rust op de kampen is het nu ook ge daan. Het valt den menschen op, dat ze zulke einden moeten loopen om de grootste beziens waardigheden te aanschouwen. Daarom is het wellicht een goede tip, een bezoek aan de kampen en sub-kampen te verdeelen over ver schillende dagen. Men zal er geen spijt van hebben, omdat iedfer land aantrekkelyke en eigenaardige gewoonten en gebruiken demon streert. Onze jonge Hollandsche meiskes hebben op het feest te Vogelenzang gerekend. Dagen te voren hebben ze al fraaie poëzie-albums gereed gemaakt voor de handteekeningen van de Jon gens uit Siam, Palestina, Frankryk of Japan. Geen enkele padvinder is veilig voor deze ver- zamelaarsters en het geval werkt zoo aansteke- lyk, dat een potloodenshop straks flinke zaken kan maken LEVERT ALLE Historia, Maandblad voor Geschiedenis, wijdt een geheel nummer aan Frans Hals en zyn schilderkunst. Het ziet er goed verzorgd uit, maar het is jammer, dat het ontsierd wordt door eenige historische onjuistheden. Zoo o.a. de legende, dat Frans Hals zyn vrouw moet heb ben mishandeld en een dronkaard moet zyn geweest, weshalve hij voor den rechter moest verschynen. Deze blaam treft niet Frans Hals. Hij wordt wat dat betreft met een naamgenoot van hem verward. In het jaar 1616, dat hy we gens vrouwenmishandeling voor den rechter zou zijn verschenen, was Hals weduwnaar. Overigens ziet het nummer er goed uit. Jhr. dr. J. L. A. A. M. van Ryckevorsel wydt een artikel aan den Nederlandschen Kunsthandel in vroeger dagen. Terwyl reeds in 1457, schrijft hy, uit een aanklacht van het schildersgilde te Brugge biykt, dat daar een aanzienlijke handel in bin nen- en buitensteedsche miniaturen bestond, zien wij in Antwerpen eenige jaren later de stadsregeering een verordening uitvaardigen, waarby allen, die schilderijen te koop aanbo den, hunne waren gedurende deajaarmarkten in het pand der Lieve Vrouwekerk ten verkoop moesten tentoonstellen. Men ziet, dat een ver kooptentoonstelling al van zeer ouden datum is. Terwyl dit vooreerst dóAr alleen gedurende de jaarmarkten geschiedde, nam in 1540 de stad zelve het verpachten van andere verkooploca liteiten hiervoor op zich, totdat zij er toe over. ging den kunstenaars en kunsthandelaars op de bovenste galerij van de Beurs aldaar een veste expositieruimte toe te wijzen voor het geheele jaar.. Terzelfder tyd duiken in Utrecht kunstkoopers op, die in winkeltjes en langs de straat schilderyen aan den man trachten te brengen. Daar dit meestal vreemden waren is het te begrypen, dat het schildersgilde de nadeelige gevolgen hiervan ondervond, zoodat het niet verwondert i daar in 1611 een z.g. Willekeur aan te treffen, 1 waarin het verboden was aan hen, die geen lid waren van het Utrechtsche gilde, hoe dan ook, schilderyen en beelden te koop aan te bie den. Alléén vrye jaarmarkten waren door oude bijzondere privilegies hiervan uitgezonderd. Het leuren met schilderijen schynt toen reeds veel te zijn voorgekomen, want zoowel Amsterdam als Dordrecht verboden in 1623 en 1635 den straathandel in schilderijen. De vrije markten echter kon men niet door dergelijke maatrege len treffen, zooals b.v. de z.g. Vrydagsmarkt te Antwerpen, waaraan het Museum Plantijn ge legen is en die tot op den huidigen dag nog bestaat. Hoe toen een dergelijke jaarmarkt er uit zag, kan men zien op een schilderij van Fr. Francken den Ouderen, Verz. Loewenfeld, München, waar op den voorgrond een kunst handelaar een wel acht meter hooge stellage heeft volgehangen met alle mogelyke schilde rijen. Al zou men hieruit reeds wel de gevolg trekking kunnen maken, dat deze handel geen windeieren legde, zoo wordt dit niet onaardig geïllustreerd door hetgeen in 1641 de Engelsch- man John Evelyn in zyn dagboek opteekende naar aanleiding van zyn bezoek aan de jaar markt te Rotterdam. „De jaarmarkt te Rotter dam was dermate met schilderyen gevuld (vooral landschappen en drollery en, zooals men daar deze grappige voorstellingen noemt) dat ik er van stond te kyken. Ik kocht er eenige en zond ze naar huis. Het groote aantal dei- schilderijen en hun goedkoopte is daarin te zoeken, dat de menschen gebrek aan land heb ben, om daarin hun geld te beleggen, zoodat het een gewoon geval is als een eenvoudige boer 20003000 uitgeeft op deze manier. Hun huizen zijn dan ook vol schilderyen en zij verkoopen ze weer op hun jaarmarkten met groote winst." Hoe ongeloofelyk dit ook klinkt, wy mogen wel aannemen, dat schilderyen een handelsobject waren geworden en een onder werp tot speculatie, als was het dan niet in die mate, als by den tulpenhandel van' 16341637. Neemt men de pryzen van schilderyen in aan. merking, dan doet het byna tragisch aan te vernemen, dat terzelfder tyd 1000.tot 6000.voor een tulpenbol werd betaald. Van deze pryzen voor schilderyen in de 17e eeuw kan men zich een voorstelling maken o.a. uit de bestelling van den kunsthandelaar Leen- dert Hendricks Volmaryn by Isack van Ostade, die voor 13 schilderyen niet meer te betalen had aan dezen schilder dan 27 guldens, hetgeen in hedendaagsche munt omgerekend niet meer beteekent dan 5.per stuk. Trouwens de in ventaris-taxaties bewyzen wel dat dergelyke prijzen zeer gewoon waren. Het betalen van schulden door schilders door middel van schil derijen was al even gewoon. Zoo verbond Jan Steen zich contractueel om de 6 pet. rente van een som van 450 gulden het eerste jaar af te doen met 3 portretten „zoo goed of slecht hy ze schilderen kon." Dus taxeerde de schilder zyn werken op een goede 20 gulden per stuk. Toch werden door sommigen dikwyls hoogere pryzen bedongen. Aanzienlijke kunsthandels bestonden reeds in de 17e eeuw, zooals die van Gerrit Ulenburg te Amsterdam. Men kan zich voorstellen dat door het koop grage publiek dier dagen verkoopingen van nalatenschappen zeer druk werden bezocht, evenals uitverkoopinyen bij faillissementen. De slimme kunsthandelaars, meestal zelf ook schilders, zagen hierin al spoedig een middel om, hun schilderijen van de hand te doen. Het z.g. bijbrengen, dat men ook nu nog kent, was niets ongewoons, maar vooral waren in trek gefingeerde failliet-uitverkoopingen door mid del van een goed betaalden strooman, een zeer handige truc waaraan het Lucas-gilde te Am sterdam al spoedig een eind trachtte te maken. Hqt is te begrijpen, dat de handel met het buitenland zich ook met het verkoopen van schilderyen druk bezig hield en ook buiten landers in de 17e eeuw veel op dergelijke uit- verkoopen en by Nederlandsche kunsthande laars kochten. Op het einde der 17e eeuw en verder in de 18e eeuw is 't vooral Engeland, dat van de gelegenheid gebruik maakt om heel wat Hollandsche kunstwerken vooral van hier uit over te hevelen naar Albion. Juist de 18e eeuw, wy moeten het tot onze schande beken nen, schynt al heel weinig de nationale kunst te hebben gewaardeerd en zoo kwam het dan ook, dat menige Rembrandt, Hals, Steen en zoovele andere stukken van onschatbare waar de door Engelscben vooral werden verworven. Maar naast werken van onze eigen groot meesters kocht Engeland ook ten onzent heel wat Rafael's, Titiaan's en werken van andere klassieke en Italiaansche meesters op, die men tusschen Amstel en IJ, zooals Floerke, waar aan vele dezer gegevens zyn ontleend, opmerkt, maar niet genoeg aanmaken kon voor den nieuwen goedbetalenden Engelschen klant. Op de Sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam zyn Zaterdag de wedstryden om de nationale athletiek-kampioenschappen aan gevangen. Het belangrykste feit van dezen middag was wel, dat de Amersfoorter Buhrmann een nieuw Nederlandsch record vestigde op de 400 Meter horden. Hij maakte in dit nummer een tyd van 56.7 sec., waarmede hij het oude record van Wim Kaan, dat op 57.2 sec. stond, met 0.5 seconde verbeterde. Van dit nummer werd meteen de finale ge- loopen, zoodat de A.A.V.-er tevens, evenals het vorig jaar, op den kampioenstitel beslag legde. Bij het hoogspringen zorgde de Vlissir.ger van Driel voor een verrassing door met 1.85 meter voor Spanjerdt en Carlier op de eerste plaats te eindigen. Wel haalde ook Spanjerdt dezelfde hoogte, maar van Driel had hiervoor minder sprongen noodig, zoodat de Zeeuw den titel veroverde De hink-stap-sprong bracht natuurlyk een zége van den Zwollenaar Peters, die met 14,425 meter zyn tegenstanders een heel stukachter zich liet, terwyi van der Poll by het speerwer pen zijn titel prolongeerde. Een zeer verdienstelijke prestatie leverde op dit nummer ook de Zuidelijke athleet van Aarem, die 59.62 meter haalde, terwyl hy tot nu toe niet verder dan 54.32 meter had gewor pen. Wat de loopnummers betreft, kan nog worden vermeld, dat Osendarp alleen op de 100 meter startte, terwijl van Beveren alleen op de 200 meter uitkwam Beide sprinters wormen na tuurlijk, zooals zij -wilden, zoodat het zeer ver klaarbaar is, dat zy zich niet geheel gaven. In de finale van de 100 meter komen heden uit: Osendarp, Kok, Boersma, „de Haas", de Lange en H. Baumgarten en op de 200 meter gaat de eindstryd tusschen van Beveren, Kok, Gryseels, van Geenhuizen, H. Baumgarten en Spaak. By de dames won mej. de Koek het speer werpen met 37.88 meter, terwyl mej. Koen den titel by het hoogspringen in de wacht sleepte met 1.50 meter, waarvoor zy minder sprongen noodig had dan haar ernstigste concurrente, mej. van Balen Blanken. De uitslagen: 400 meter hardloopen: le serie: 1. Buhrmann (A.A.V.) 51.8 sec.; 2. Mozer (A.V. 1923) 52.3 sec.; 3. Geuvels (K.N.A.U.) 52.6 sec. 2e serie: 1. K. Baumgarten (Trekvogels) 49.2 sec.; 2. Woltjer (A.V.G. '26) 51.8 sec.; 3. Herfst (Haarlem) 52 sec. 100 meter hardloopen: le serie: 1. Osendarp (Trekvogels) 11.2 sec.; 2. Kok (Vlug en Lenigt 11.3 sec.; 3. wunderink (Olympia). 2e serie: 1. Boersma (A.A.C.) 11.3 sec.; 2. „de Haas" (Vlug en Lenig) 11.3 sec.; 3. Mulder (U.V.V.). 3e serie: 1. de Lange (A.V. "23) 11.3 sec.; 3 H. Baumgarten (Trekvogels) 11.3 sec.; 3. Schaap (Turnlust). 200 meter hardloopen: le serie: 1. van Be veren (A.V. '23) 22.2 sec.; 2. Kok (Vlug en Le nig) 22.3; 3. Eikema (A.A.C.). 2e serie: 1. Grijseels (Pro Patria), 22.6 sec.; 2 van Geenhuizen (Haarlem) 22.6 sec. 3e serie: 1. H. Baumgarten (Trekvogels) 22.4 sec.; 2. Spaak (Haarlem) 23.1 sec.; 3. van Li» (Haarlem). 400 meter hordenloop, finale: 1. en kampioen Buhrmann (AA.V.) 56.7 sec. (nieuw Neder landsch record)2. Hagedoorn (Trekvogels) 58.7 sec.; 3. Kooy (A.V.G. '26). 100 meter hardloopen dames: le serie: 1. F. Koen (Sagitta) 12.1 sec.; 2. G. Veldman (Brun- hilde) 12.8 sec.; 3. C. Bak (Lycurgus) 13.1 sec. 2e serie: 1. J. Wynholds (U.D-A.) 13 sec.; 2. E. Krythe (Brunhilde) 13.1 sec.; 3. T. Berendes (B.G.V.). 200 meter hardloopen dames: le serie: 1. W. Voorsmit (A.V.A.) 28.5 sec.; 2. L. Kok (O.D.I.A.» 28.5 sec.; 3. T. van der Klaauw (O.D.I.A.). 2e serie: 1. F. Koen (Sagitta) 25.4 sec.; 2. J wynholds (U.D.A.) 27 sec.; 3. E. Krythe (Brun hilde). Hoogspringen met aanloop heeren: 1 en kam pioen: van Driel (Marathon) 1.85 meter; 2. Spanjerdt (P.S.V.) 1.85 meter; 3. Carlier (A V. '23). Speerwerpen dames: 1 en kampioene: 1. G. de Koek (A.D.A.) 37.88 meter; 2. M. v. d. Berg (Atalanta) 33.90 meter; 3. G. Slisser (A.VA.) 32.10 meter; 4. I. Weysters (Atalanta) 30.69 neter. Hink-stap-sprong, heeren: 1. en kampioen Pe ters (P.E.C.) 14.425 meter; 2. Haverkamp (PB. C.) 13.58 meter; 3. Oosterhof (A.V.C. '26) 13.57 meter; 4. Schenk (K.N.A.U.) 13.135 meter. Hoogspringen met aanloop, dames: 1. en kam pioene F. Koen (Sagitta) 1.50 meter; 2. N. van Balen Blanken (K.N.A.U.) 1.50 meter; 3. R. Takken (A.D.A.). Speerwerpen heeren: 1. en kampioen van der Poll (P.S.V.) 60.91 meter; 2. Lutkeveld (AA..C.) 60.77 meter; 3. van Aarem (Cadetten) 59.62 meter. Zouden wy waardige zonen en doch ters zyn van de martelaren, de verdrukten, de UJders en strijders, als wy te kort schoten ln het laatste en toch waariyk niet het zwaarste werk van onze emancipatie: Instandhouding en uit bouw onzer eigen: Universiteit? Het ontzettende ongeluk, dat Vrijdagavond in de bioscoop „Alcazar" te Helmond heeft plaats gevonden, heeft, zooals werd ge vreesd, nog een derde slachtoffer geeischt. Zaterdagmorgen, kort voor elf uur, is in t St. Anthonius Ziekenhuis het tienjarig, en niet twaalfjarig, zooals eerst werd gemeld, meisje van der Made uit Schiedam, na voor zien te zyn van de laatste H.H. Sacramen ten, overleden, tengevolge van de zware brandwonden, welke zy had opgeloopen. Zaterdag zyn te Wildervank de Neder landsche zwemkampioenschappen volgens de nieuwe regeling, d.wz. op den eersten dag de series en op den tweeden dag de eindstrijden, begonnen. Na de officieele opening om zes uur werd een aanvang gemaakt met de eerste serie 100 meter borstcrawl dames. Rie van Veen won hierin gemakkelijk in 1 min. 10 1/5 sec. In de tweede serie verscheen Rie Masten broek, die een voetblessure had, op dokter» advies niet aan den start. De jury besliste echter met 98 stemmen, dat zij wel in den eindstrijd mag meezwemmen. Ook Tini Wagner viel uit, omdat zij zich niet geheel fit gevoelde. Zy werd vervangen door mej. W. Soetekauw van de R.D.Z. In deze serie ging de strijd tus schen mej. Folkertsma van de Z. C. Drachten en mej. Sweeres van de H.D.Z., die met slechts 4/5 seconde verschil als eerste in 1 min. 14 sec. aantikte. Op de 100 meter rugslag voor heeren nam van Schouwen in de eerste serie de leiding en won onbedreigd. Scheffer had in de tweede serie ernstige concurrentie van van der Berg, doch wist na een stevige eindspurt te winnen. De 100 meter rugslag voor dames was in de eerste serie voor Iet van Feggelen in 1 min. 19 sec. en in de tweede serie voor Nida Senff in 1 min. 19 1/5 sec. De beste tyd van laatstgenoem de zwemster in 1937 in open water gemaakt was 1 min. 14 sec. te Wezel. Beide zwemsters won nen na eenigen stryd met resp. mej. Kint, met 1 min. 19 3 5 sec., en mej. Kerkmeester met 1 min. 20 sec. Op de 200 meter schoolslag heeren won de Nederlandsche titelverdediger H. Smitshuysen in de tweede serie onbedreigd in 3 min. 4/5 sec. De snelste tyd van Smitshuysen in 1937 in open water was 2 min. 56 sea By het schoonspringen voor heeren werden evenals by de dames alleen de verplichte spron gen afgewerkt. Op een enkele uitzondering na werden deze sprongen echter zeer matig uit gevoerd. Schatens was hier de beste met ia totaal 50.8 pnt. voor Lotgering met 50.32 pnt. en Denneboom met 44.22 pnt. Hierna was de 1500 meter borstcrawl voor heeren aan de beurt. In de eerste serie wist W. Geerlings van het TJ reeds in het begin uit te loopen en zyn voorsprong geleidelijk te vergrooten. Van Luyck van de GZC gaf na 550 meter op. De tyden van Geerlings op de 500, 1000 en 1500 meter waren resp. 6 min. 55 4/5 sec., 14 min. 5 1/5 sec., en 21 min. 36 sec. Hy verbeterde hiermede het Nederlandsch record, dat op naam staat van den UZC- zwemmer Th. J. de Man met een tijd van 22 min. 12.1 sec. Wel heeft Piet Stam op 19 Juli JX te Batavia een tyd van 20 min. 27.4 sec. ge maakt, maar deze tyd is nog niet als re cord erkend. In de tweede serie werd de IJ-zwemmer Rootselaar eerste in een tyd van 23 min. 44 4/5 sec. Daar op dit nummer geen eindstryd werd gezwommen, doch de zwemmer met den snel- sten tyd tegelijkertyd kampioen van Nederland is. viel deze eer dus aan Geerlings te beurt. De tyden van de zwemsters en zwemmers, welke in him series de eerste, tweede en der de plaats bezetten en daardoor heden in d» eindstryden zullen uitkomen, luidden als volgt: 100 meter borstcrawl dames: 1 M. van Veen, RDZ, 1 min. 10 1/5 sec.; 2 A. Styl, ADZ, 1 min. 13 3/5 sec.; 3 A. Folkertsma, Z. C. Drach ten, 1 min. 14 sec.; 4 G. Sweeres, ADZ, 1 min. 14 4/5 sec.; 5 E. Malcorps, B2Z, 1 min. 17 3/5 sec.; 6 M. Mastenbroek, ODZ, volgens beslis sing van de jury. Schoonspringen dames, verplichte sprongen; 1 C. Lammers Linie, SZC, 36.80 punten; 2 G. de Hooge, RDZ, 36.19 pnt.; 3 L. Tholen, HDZ, 35.52 pnt.; 4 C. de Winter van Oort, Naaldwijksche ZV, 34.06 pnt.; 5 J. Loyaard, ZC Rotterdam, 2852 pnt.; 6 W. den Ouden. RDZ, 27.06 pnt. 9 100 meter rugslag heeren: 1. J. C. Scheffer (D.J.K.) 1 min. 14 2/5 sec.; 2. en 3. H. van Schouwen (D.J.K.) en A. van den Berg (Delftsche Z. C.), beiden 1 min. 14 3/5 sec.; 4. J. P. Metman (Het IJ) 1 min. 15 4, 5 sec.; 5. C. G. van Aelst (Het IJ) 1 min. 17 4/5 sec.; 6. D. Terpstra (Z. C. Zuiderbad) 1 min. 19 sec, 100 meter rugslag dames: 1. I. van Feggelen (Het IJ) 1 min. 19 sec.; 2. N. Senff (A. D. Z.) 1 min. 191/5 sec.; 3. C. Kint (Rotterdam) 1 min. 19 3/5 sec.; 4. D. Kerkmeester (Z.C. Rot terdam) 1 min. 20 sec.; 5. G. Malcorps (B. Z. Z. Zwolle) 1 min. 24 2/5 sec.; 6. C. van Zuuren (R.D.Z.) 1 min. 25 2/5 sec. 200 meter schoolslag heeren: 1. H. Smitshuy sen (A. Z. 1870) 3 min. 4/5 sec.; 2. L. Kor- pershoek (V. Z. V.) 3 min. 11/5 sec.; 3. C. Schuurhüizen (R. Z. C.) 3 min. 3 4/5 sec.; 4. B. Louwerens (Z. C. Groningen) 3 min. 5 2/5 sec.; 5. .E. de Vries (Star Utrecht) 3 min. 7 3/5 sec.; 6. G. Gerkens (Nereus Zaandam) 3 min. 9 sec. Schoonspringen heeren, verplichte sprongen: 1. W. Schatens (A.Z. 1870) 50.18 pnt.; 2. H. Lotgering (Het IJ) 48.32 pnt.; 3. A. Denne boom (A.Z. 1870) 44.66 pnt.; 4. P. Koppelle (Apeld. Z.C.) 38.19 pnt.; 5. C. de Goede (A.Z. 1870) 35.12 pnt.; 6. R. Jonker (U.Z.C.) 2851 pnt. 1500 meter borstcrawl heeren: 1. W. Geer lings (Het IJ) 21 min. 36 sec. (Nederlandsch kampioen, nieuw Nederlandsch record); 2. M. Schoenmakers (Zian) 23 min. 212/5 sec.; 3. H. A. van Rooteelaar (Het U) 23 min. 44 4/5 sec.; 4. D. de Vos (R.Z.C.) 24 min. 14 4/5 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3