De stilte voor den storm in Noord-China? Een volk van kapitalisten De verdeeling van Palestina PRIMAAT VAN GALLIË BENOEMD Een regeering in rechtsch Spanje? ZONDAG 1 AUGUSTUS 1937 De verontwaardiging der Chineezen groeit Ook in Zuid-China neemt de spanning tusschen de beide partijen voortdurend toe Tsjang Kai Sjek naar het Noorden? Paotingfoe wordt versterkt Opstand tegen Jin Joe Keng Nanking naar linksch gedreven? Verklaringen van Ormsby Gore voor de mandaten-commissie Het sparen van den kleinen man in Engeland Bij de Britsche Posterijen is, in verschillende vormen, het reusachtige bedrag van 1.200.000.000 pond belegd Geld uitgeven en sparen De Bisschop van Lour des, Mgr. Gerlier, thans Aartsbisschop van Lyon Fransche geneesheeren verzetten zich Zij weigeren „administratieve paperassen" vol te schrijven Vluchten over lange afstanden Japansch toestel heeft pech bij proefvlucht Het land, en ook Rome en Berlijn, dringen op de vorming aan Katholiek geestelijke veroordeeld Wegens critiek op de Hitier jeugd De stakingsgolf in Amerika Duitsche inmenging in Denemarken Voortdurende klachten van de bladen in Sleeswijk Politieke crisis in Libanon Het Parlement ontbonden tot misnoegen der bevolking De N.S.D.A.P. in het buitenland Alle Duitsche kolonies onder nazi-leiding Terechtstellingen te Berlijn M. C. VAN DER HUT T Haring naar Polen UIT DE STAATSCOURANT Rijksarchief Notariaat Handgemeen tusschen stakers en werkwilligen In Mexico Weer een bomaanslag in Belfast Huis in het centrum der stad vernield Engeland en Italië Een boodschap van Chamberlain aan Mussolini Voor het bezoek van het Engelsche koningspaar aan Noord-Ierland waren uitgebreide militaire voorzorgsmaatregelen genomen. Pantserauto's patrouilleerden door de overvolle, versierde straten NANKING, 31 Juli. (D. N. B.). In lei dende politieke kringen te Nanking is men van oordeel, dat de betrekkelijke rDst van het oogenblik de stilte is, die den storm vooraf gaat. De wil om tegenstand te bie den wordt van uur tot uur krachtiger, j Ten aanzien van de nieuwe regeeringen, welke door de Japanners werden ingesteld in Peiping en Tientsin merkt men op, dat dit geschiedt om de militaire heerschappij van de Japanners te camoufleeren. De Chineezen zijn verder verbolgen over de herhaalde bombardementen van Tientsin, waardoor een aantal cultuurcentra in brand zijn geschoten. Een Oostelijke voorstad van Tientsin is heden geheel vernield; talrijke vluchtelingen werden door mitrailleurvuur weg gemaaid en de buitenlandsche nederzettingen zijn vol vluchtelingen. Ook de spanning tusschen Chineezen en Ja panners in Zuid China neemt toe. De Japan- sche consul te Kanton heeft tot tweemaal toe geëischt, dat het Chineesche garnizoen ui: Swatau teruggetrokken zal worden. Volgens de Japansche opvatting hebben de Chineesche troepen de weigering van de havenkoelies, om ae Japansche schepen te lossen, moreel ge steund. De militaire gouverneur van de provincie Kwantoeng heeft dezen eisch beide keeren van de hand gewezen. De Chineesche autoriteiten van Groot- Sjanghai hebben alle optochten verboden, ten einde alle eventueele anti-Japansche betoogin gen te voorkomen. De toestand te Sjanghai is volkomen rustig. Generaal Soeng Tsje Joean heeft mede gedeeld, dat hij den troepen van de centrale regeering opdracht heeft gegeven niet ver der naar het Noorden op te rukken. Van welingelichte zijde verluidt, dat gene raal Soeng Tsje Joean de Nankingregeering zijn ontslag heeft aangeboden als president van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, en als commandant van het 29ste leger. Nan- •king heeft dit geweigerd, en heeft den gene raal al zijn steun, vooral in financieel op zicht, toegezegd. Dit Paotingfoe wordt gemeld, dat de mili taire Chineesche autoriteiten de stadsverde diging versterken. Zij verwachten, dat Pao tingfoe het eerstvolgende doel der Japanners zal zijn. Er heerscht kalmte te Nankoe, op 30 K.M. ten Noorden van Peiping. Deze plaats ligt aan den ingang van den bergpas, waardoor de lijn Pei pingSoejoean loopt, en waar belangrijke Chi neesche troepenconcentraties plaats vinden. Van de 32.305 personen in Nanking, die ge schikt zijn voor den militairen dienst, en die tus schen 20 en 25 jaar oud zijn, zijn naar gemeld wordt 26.543 personen onder de wapenen ge roepen. Volgens welingelichte Japansche kringen hangt alles af van het voortduren van den stroom Chineesche troepen naar Hopei. Het schijnt, dat de Japansche houding onverzette- lijker wordt sinds de snelle deb&cle van het 29e leger, want de Japansche voorwaarden voor een vreedzame regeling zouden, naar men gelooft, demilitarisatie van Hopei omvatten. De politie diensten zouden daar dan moeten worden ver richt door militietroepen, die slechts met gewe ren zouden mogen zijn gewapend. Hedenmiddag hebben de Japansche lucht strijdkrachten vier Chineesche troepentrans porttreinen gebombardeerd, twee te Tsjaots- jao, een in ZuidSoesoei en een te Paotingfoe, waar het station in brand werd geschoten, gelijk gemeld wordt in telegram men in de bladen van Tientsin. Deze telegrammen voegen er aan toe, dat Japansche verkenningsvliegtuigen twintig Chi neesche troepentreinen waargenomen hebben, die zich in Noordelijke richting bewogen tus schen Liangsiang op 30 K.M. ten Zuiden van Peiping en Paotingfoe, aan den spoorweg Pei pingHankau. Tevens hebben deze verkennings vliegtuigen gemeld, dat zij vijf Chineesche troe pentreinen hebben waargenomen nabij Tsengtsjau, benevens een bij Tslnghai, die in Noordelijke richting trok langs den spoorlijn TientsinPoekau, terwijl klaarblijkelijk Chinee sche luchtstrijdkrachten worden samengetrok ken langs de Loenghai-spoorlijn, met luchtbases bij de belangrijke stations langs den spoorweg PeipingHankau en de lijn TientsinPoekau. Een te Tokio ontvangen telegram meldt, dat Jin Joe Keng, de voorzitter van de autonome regeering van Hopei, ontvoerd is door muitende politie-troepen, en naar het schflnt naar Mentaukoe is gebracht, ten Westen van Peiping. De officieren van het gendarmerie-corps van Toengtsjoe, die in opstand zijn gekomen tegen Jin Joe Keng, hebben verklaard, dat zij zijr. opgetreden uit verontwaardiging over het feit, dat Jin Joe Keng de Japansche troepen van levensmiddelen voorzag, om hen in staat te stellen een aanval te doen op de eenheid van het 29e Jeger, die te Toengtsjoe gestationneerd was. Zij verklaarden voorts zich geheel onder de bevelen te stellen van maarschalk Tsjang Kai Sjck. In officieele kringen wordt ontkend noch bevestigd, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek zich binnenkort naar het Noorden zal be geven, om de leiding der krijgsverrichtingen op zich te nemen. Behalve dat zeven leden van „Nationaal Wel zijn" te Sjanghai in vrijheid zijn gesteld, is ook het verbod van het zingen van liederen dezer beweging en uitzending daarvan door den officieuzen zender van Nanking opgehe ven. Hieruit concludeert men, dat de Nanking- regeering onder den druk der Japansche mi litaire operaties in Noord-China een overeen stemming nastreeft met de verder naar linksch georiënteerde richtingen, die een anti-Ja- pansch standpunt innemen, een nationaal een heidsfront willen vormen met inbegrip van de communisten, en samengaan met Sovjet-Rus- land wenschen. De Japansche minister van Oorlog, Soegija- ma, heeft in het Hoogerhuis rapport uitge bracht over de ontwikkeling van. den toestand in Noord-China. Op grond van de meeste aanwijzingen zeide de minister, dat een verdere ver scherping mogelfjk is, en dat derhalve de autoriteiten van het departement van Oor log volledige voorbereidingen treffen voor het ergste. De „Nitsji Nitsji Sjimboen" meldt, dat de Japansche regeering besloten heeft een tweede aanvullende begrooting bij het parlement in te dienen, waarin credieten gevraagd worden tot een bedrag van 300 millioen yen, in verband met het incident in Noord-China, In de gisteravond gehouden bijeenkomst van den Landdag heeft generaal Soegjja- ma het volgende verklaard: „Ik ben bereid een totale regeling van de aan de orde zijnde vraagstukken te overwegen door een militaire actie." De gehesle Japansche pers hecht de grootste beteekenis aan de audiëntie, welke de Mikado verleend heeft aan den eersten minister. De keizer zou daarbij uiting gegeven hebben aan zijn ongerustheid betreffende de ontwikkeling van den toestand in Noord-China en zou om een uitvoerig rapport over de positie aldaar verzocht hebben. GENÈVE, 31 Juli. (Havas). De perma,- nente mandatencommissie van den Volken bond is vanmorgen in besloten zitting bij een gekomen. De Britsche minister van Ko loniën, Ormsby Gore, gaf toelichtingen op zekere punten van zijn verklaring van Vrij dag over Palistina. De minister zeide, naar de Telegraaf meldt, de commissie geen plan te willen voorleggen, dat kant en klaar is, maar wel prijs te stellen op een informeele bespreking van de verschil lende mogelijkheden. Goedkeuring van het plan door de commissie zou leiden tot onderhande lingen met Joden en Arabieren, indien zij daar toe bereid zijn, en tot de voorbereiding van een definitief plan, dat dan opnieuw bij de manda tencommissie zou worden ingediend Daarna zou het noodig zijn, financieele en militaire verdragen op te stellen en den man- daatsvorm te wijzigen voor de deelen van Pa lestina, waarvan Engeland het mandaat wil behouden, zooals den z.g. corridor, waarin ook Jeruzalem en Bethlehem liggen, Engeland zal detailwijzigingen van het plan der Britsche koninklijke commissie, ook wat de grenzen der verschillende gebieden betreft, aanvaarden. Het is de bedoeling, vervolgde de minister, dat er een einde komt aan het Britsche man daat over Transjordanië en een groot deel van Palestina, opdat twee nieuwe, onafhan kelijke souvereine staten, een Arabische en een Joodsche, kunnen worden gesticht. Er is reeds gedacht aan de instelling van een grenscommissie. (Van onzen Londenschen correspondent) De assistent Postmeester Generaal, Sir Walter Womersley, heeft in een rede te Hexham een en ander medegedeeld om trent het sparen van den „kleinen man". De spaarbank der Posterijen (Post Office Savings Bank) biedt den kleinen burger wel niet de eenige, maar toch de voornaamste gelegenheid zijn geld te beleggen. De rente is gering, maar de soliditeit is groot, want eerst wanneer Engeland zelf ten onder zou gaan, zouden ook de op deze spaarbanken belegde milliarden in gevaar gaan ver- keeren. Bovendien zijn het niet particuliere onder nemingen, maar het land, de gemeenschap waartoe de „belegger" zelf behoort, die met het kapitaal werken, en er hun nut mee doen. Hij behoeft dus niet te vreezen dat zijn ponden en shillingen gebruikt worden voor de bevorde ring van ondernemingen, of voor financieele Het machtigste middel om Gods rijk te bevestigen en uit te brei den is het onderwijs, van boven tot beneden doordrongen van een echt katholieken geest en de onmisbare sluit steen van dezen bouw ls de Katholieke Universiteit. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland. 8 Sept. 1921. ROME, 31 Juli. De „Osservatore Romano" deelt mede, dat het aan Z. H. den Paus heeft behaagd Z. H. Exc. Mgr. Pierrt; Ger lier, Bisschop van Tarbes en Lourdes, te be noemen tot Aartsbisschop van Lyon. Deze benoeming houdt in, dat de bekende Bis schop van de groote Fransche bedevaart plaats den titel krijgt van Primaat van Gal- lië. Mgr. Pierre Gerlier werd 14 Januari 1880 in Versailles geboren. Aanvankelijk was zijn plan in de advocatuur zijn beroep te vinden; al spoedig was hij een vooraanstaand lid van de Parijsche Advocaten-kamer. In 1913 echter voelde hij roeping voor het priesterschap; hij begon theologie te studeeren, doch de oorlog bracht hem aan het front. Als adjudant van het 104e Regiment Infanterie werd Gerlier in September 1914 gevangen genomen en te Frei burg geïnterneerd; voor zijn dapper gedrag werd hij begiftigd met het Croix de Querre. In 1921 werd hij priester gewijd en benoemd tot onderdirecteur van de diocesane werken en de pers-afdeeling. Den 15en Mei 1929 benoemde Z. H. de Paus hem tot Bisschop van Tarbes en Lourdes. VERSAILLES, 31 Juli. (Havas). Vijfhon derdzeventig Fransche geneesheeren zijn in staking gegaan, uit protest tegen de nieu we regeling van de prefectuur tot coördi natie van den kosteloozen medischer» bij stand en de sociale verzekeringen. De doktoren protesteeren tegen de „admi nistratieve paperassen" welke de nieuwe rege ling hun voorschrijft. Zij moeten lange vragen lijsten invullen, welke volgens hen niets te ma ken hebben met de behandeling. De geneesheeren van het departement Seine en Oise blijven wel de zieken behandelen, doch weigeren de voorgeschreven formulieren te ge bruiken. Het gevolg hiervan is, dat de apotne- kers weigeren medicijnen te leveren, wanneer de recepten niet zijn geparafeerd door den bur gemeester van de plaats, waar de zieke woont. Aan dezen eisch wordt bijna nooit voldaan, want de verzekeringskassen hebben reeds groo te voorschotten ontvangen uit de openbare middelen. Door deze staking van de geneesheereri is men verplicht de zieken in de ziekenhuizen op te nemen. TOKIO, 31 Juli. (Domei). Het kort geleden in Japan gereedgekomen speciale toestel voor vluchten over lange afstanden, waarvan men beweert, dat het een vlucht rondom de wereld zal kunnen maken met slechts drie landingen, heeft vanmorgen een proefvlucht van een uur gemaakt boven het vliegveld van Haneda. Bij de landing werd de schroef beschadigd. transacties, waarmee hij zelf niet instemt. Deze overweging heeft in sommige periodes, toeu buitenlandsche leeningen en beleggingen een belangrijker rol speelden dan thans, eenig ge wicht in de schaal gelegd. Van nationaal standpunt bezien is het zeker een niet gering voordeel, indien een zoo groot aantal personen direct belang heeft bij de financieele hechtheid des lands. Politiek extre misme wordt hierdoor tegengegaan. Revolutie wordt meestal gemaakt door diegenen die mis schien iets te winnen, maar in geen geval iets te verliezen hebben. Andere landen hebben tot voor weinige jaren ingezien dat zij in de in ternationale politiek zouden kunnen rekenen op de zoozeer begeerde hulp van Engeland, indien het Britsche publiek genoeg geld in die landen belegd had om ze voorspoed en bloei toe te wenschen. Maar van veel grooter gewicht is het dat de kleine belegger belang heeft bij den voorspoed en bloei van zijn eigen land. Een volk van kleine kapitalisten is niet steeds te vreden en gelukkig, maar het zal zijn ontevre denheid nooit luchten tegen den staat die te vens zijn bankier is. Bij de Britsche Posterijen is, in verschil lende vormen, 'n bedrag van 1.200.000.000 belegd, welk totaal verdeeld is over meet dan 10.500.000 beleggers. Aangezien de meesten der beleggers gehuwd zijn, mag men dus aan nemen, dat veel meer dan 15.000.000 volwas senen direct belang hebben bij de financieele ongereptheid des lands. Het reusachtige totaal bestaat voornamelijk uit wat ingelegd is bij de Postspaarbanken en uit wat gestort is op Nationale Spaar-Certifi- caten. Op de Postspaarbank is, naar Sir Walter Womersley op grond van de laatste gegevens mededeelde, meer dan 455.000.000 belegd of £23.000.000 meer dan op 1 Januari. Dit wil dus zeggen, dat in den loop van dit jaar de som der bedragen op de „spaarbankboekjes" met gemid deld £4.000.000 per maand toegenomen is. Het aantal beleggers groeide evenwel in ver houding nog sneller aan dan het totaal der be leggingen, 't geen 'n zeer gunstig teeken is, ST. JEAN DE LUZ. 31 Juli. (Havas.) In nationalistisch Spanje blijft men levendig redetwisten over de vorming van een re geering, die binnenkort zou moeten geschie den. De omgaving van generaal Franco verzet zich categorisch tegen deze regee- ringsvorming, aangezien die het verdwijnen met zich mede zou brengen van alle po litieke en bestuursorganlsmen, die thans te Salamanca en Burgos bestaan. Daarente gen toont het land den vasten wil onmid dellijk deze regeering gevormd te zien, aan gezien men van meening is, dat dit het eenige middel zou zijn om de problemen tot oplossing te brengen, die zich achter de frontlinie voordoen. Deze politieke strijd is van zeker belang. Reeds doen lijsten van de nieuwe regeerings- leden de ronde, waarop, naar men zeker acht, generaal Jordana zal voorkomen als minister president, en generaal Martinez Anido als mi nister van Binnenlandsche Zaken. Er zijn twee candidaten voor de portefeuille van Oorlog, n.l. generaal Queipo de Llano en kolonel Ga- zappo, die thans chef is van den generalen staf van het leger in Aragon. Ook voor de por tefeuille van Openbaar Onderwijs noemt men twee namen: Pedro Sainz Rodrigues, professor aan de universiteit van Madrid en den dichter - schrijver José Maria Peman. Voor de porte feuille van Financiën noemt men den oud minister onder de monarchie Julio Wais en Amado, die een vriend was van Calvo Sotelo. Voor Buitenlandsche Zaken noemt men den markies de Magaz, thans ambassadeur van Franco te Berlijn, en Juan Antonio San Groniz, chef van het diplomatieke kabinet van Franco. Vermoedelijk zal de nieuwe regeering geen portefeuille van Justitie hebben, aangezien men van meening is, dat de rechtspraak voorloopig zal moeten worden uitgeoefend door de mili taire rechtbanken. De broer van Franco, Ni- colaas Franco, zou de portefeuille van Open bare Werken krijgen. Men weet nog niet, wanneer de regeering gevormd zal worden, aangezien de thans in de omgeving van Franco overheerschende groepen er tegen gekant zijn, maar men beweert, dat de ambassadeurs van Italië en Duitschland hebben doen weten, dat hun regeeringen met genoegen de vorming der regeering zouden zien geschieden. In het hoofdkwartier denkt men, dat één der moeilijkheden, waarop Franco stuit, gelegen is in het gebrek aan gebouwen, waarin de diensten der verschillende ministe ries te Salamanca of Burgos zouden kunnen worden ondergebracht. Verscheidene bladen hebben medegedeeld, dat Zwitserland de regeering van Franco had er kend. De Zwitsersche consul te Barcelona heeft thans een bezoek gebracht aan president Com- panys, en hem medegedeeld, dat deze berichten geheel ongegrond waren. KONINGSBERGEN, 31 Juli. (Havas). De Ka tholieke Vicaris Hubert Gross, uit Frauenburg in Oost-Pruisen in het bisdom Ermland, is ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, om dat hfj in een op 2 Augustus 1936 uitgesproken preek toespelingen gemaakt had op gebeurte nissen van Jrinnenlandschen aard in Duitsch- lltnd en critiek heeft uitgeoefend op de Hitler- jeugd. Tc Keulen zijn twee paters Dominicanen, Eiger Hagemann en Ignaz. Eschmann gearres teerd onder beschuldiging in hun predicaties critiek te hebben uitgeoefend op nationaal- socialistische instellingen. KOPENHAGEN, 31 Juli. (Havas). De dag bladen uit Deensch Sleeswijk protesteeren voort durend tegen de inmenging in de Deensche binnenlandsche politiek door verschillende hoog geplaatste Duitsche functionarissen, o.m. dr. Kracht, den burgemeester van Flensburg. Deze is op 8 Juli j.l. naar Apenrade in Deensch Sleeswijk gekomen, om een lezing te houden voor de Duitsche minderheid over de nationaal-so- cialistische gemeente-politiek. Verscheidene le den der Duitsche minderheid zijn leden van gemeenteraden in Deensch Sleeswijk. Dr. Moeller, nationaal-socialistisch leider van de minderheid, heeft tijdens deze bijeenkomst verklaard, dat Duitschland steeds bereid was hen bij te staan met raad en daad, en dat zijn toegenegenheid voor de Duitsche mannen niet ophield bij de grens. ANKARA, 31 Juli. (Stefani). Het Libanee- sche parlement is bij decreet van den President ontbonden. Nieuwe verkiezingen zullen gehouden worden op 24 October a.s. Het ontbindings decreet heeft levendige ontevredenheid gewekt onder de bevolking, die de meerderheid in het parlement gunstig gezind was, Aan een brochure van dr. Emil Ehrich, adju dant van Wilhelm Bohle, leider van de buiten landsche organisaties van de N. S. D. A. P., ont leent Reuter's correspondent te Berlijn de vol gende bijzonderheden: Van iederen Duitscher, die zich buitenslands begeeft, wordt verwacht, dat hjj de organisatie van Bohle van zijn vertrek in kennis stelt en dat hij daarna contact bewaart. Vertegenwoor digers van de organisatie helpen Duitschers in het buitenland en daarom wordt van de Duit schers in den vreemde verwacht, dat zij een wederdienst bewijzen, door hun ervaringen van allerlei aard door te geven. Op de buitenlandsche afdeeling van de N. S. D. A. P. zijn op het oogenblik meer dan 700 mannen en vrouwen werkzaam op het centrale bureau te Berlijn. Daar wordt het contact on derhouden met zeven regionale gioepen. Deze groepen, die ongeveer 3 millioen Duitschers en daarbij nog 70.000 zeelieden, varende op Duit sche schepen, omvatten, zijn als volgt verdeeld. 1. Noord- en Oost-Europa; 2. West-Europa (behalve Engeland en Ierland)3. Zuid-Oost- Italië, Zwitserland en Hongarije; 4. Afrika; 5. Noord-Amerika; 6. Zuid-Amerika; 7. Verre Oosten, Australië, Groot-Brittannië en Ierland. De regionale groepen zijn in 45 districts- groepen onderverdeeld, die weer leiding heb ben over 548 locale groepen. Er is nog een acht ste groep, het marinebureau, dat afdeelin- gen heeft in Kiel, Hamburg, Bremen en Stet tin. Deze afdeelingen verzorgen o. a. de politie ke scholing van Duitschlands koopvaardijper- soneel, dat georganiseerd is in 1097 marine- groepen, De brochure legt er den nadruk op, dat de werkzaamheid van de organisatie in vreemde landen volkomen legaal is. Bijna alle Duitsche kolonies, aldus de bro chure, zijn nu onder nationaal-socialistische leiding geplaatst. Zij nemen deel aan het so ciale werk van de N. S. D. A. P. In de afgeloo- pen jaren is meer dan twee millioen gulden voor de Winterhilfe opgehaald in de kolonies. Meer dan 10.000 kinderen van Duitsche ouders in het buitenland gaan in Duitschland hun vacantie doorbrengen, gewoonlijk in kampen van de Hitier jeugd of in nationaal-socialisti sche tehuizen. De nationaal-socialistische hoogtijdagen wor den door de Duitsche kolonies regelmatig ge vierd en er worden meer dan 100 sprekers ter beschikking gehouden om bezoeken te brengen aan Londen, Parijs en andere plaatsen en daar de Duitschers toe te spreken op 30 Januari, 1 Mei of op den feestdag van den oogst. De organisatie heeft een speciaal eigen nieuwsdepartement, dat artikelen en plaatjes rondzendt aan veertig bladen, die buiten Duitschland overal ter wereld in de Duitsche taal verschijnen. Van kortegolfzenders wordt druk gebruik gemaakt. Gramofoonplaten met daarop belangrijke redevoeringen worden rond gezonden, opdat men er gemeenschappelijk naar kan luisteren. BERLIJN, 31 Juli. De door het Volksgerechts hof wegens landsverraad ter dood veroordeelde 24-jarige Gerhard Holzer en Reinhold Julius, de 43-jarige Ferdinand Thomae en de 28-jarige Ernst Oppitz zijn vanmorgen terechtgesteld. In verband met bijzondere omstandigheden zijn de plechtige Requiem-mis en de begrafenis van wijlen onzen collega M. C. van der Hut bepaald op Woensdag a.s. te half tien. Zaterdagavond vertrok uit de Scheveningsche haven met bestemming naar Polen, het motor vrachtschip Beta, afkomstig uit Groningen. Het schip heeft aan boord 2600 vaten haring, bestemd voor Gdynia, voor rekening van de visscherlj-maatschappij Newa te Scheveningen. Bij kon. besluit is bij het algemeen rijks archief te 's-Gravenhage bevorderd tot hoofd commies H. Brouwer, thans commies. Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Alkmaar, ter standplaats de gemeente Beemster: mr. J. J. F. M. Ruijgrok, candi- daat-notaris te Dussen. daar er uit blijkt hoezeer de gestadige vermin dering der werkloosheid bevorderlijk is voor de volkswelvaart. Ook het feit dat eenige millioenen arbeiders dit jaar loonsverhoogingen hebben ge kregen, heeft het totaal der beleggingen doen aangroeien. Het allereenvoudigste middel tot sparen, dat de Posterijen bieden, en dat uitsluitend door de kleinste spaarders te baat genomen wordt, be staat uit de ook in vele andere landen populaire „spaarzegels", welke hier een waarde van zes pence hebben; deze werden het vorige jaar verstrekt tot een totaal van meer dan 2.000.000. Het bijna nog eenvoudiger „Postspaarbussen- systeem" brengt bovendien 1.000.000 per jaar in. Deze cijfers vertolken niet de volle waarheid ten aanzien van de spaargelden van den „klei nen man". Zij hebben immers uitsluitend be trekking op den dienst der Posterijen. Aan de banken evenwel wordt den beleggers eveneens gelegenheid tot sparen gegeven volgens een methode, overeen komend met die der Poste rijen. Milliarden worden in anderen vorm ge spaard bij de Builfng Societies. Nauwkeurige ge gevens zijn moeilijk te verkrijgen, maar naar schatting staat een bedrag van ongev. 3.000.000 op het crediet der kleine beleggers. Dit totaal is verdeeld over minstens 15.000.000 personen, hetgeen wil zeggen dat zoowat 25.000.000 per sonen (met inbegrip van de gezinnen der ge huwde spaarders) er aandeel in hebben. "t Gemiddelde bedrag, dat „terzijde" gelegd is, wordt berekend op £200 per spaarder, zoodat één op de drie personen 'n kleine kapitalist is, en meer dan de helft der bewoners (mannen, vrouwen en kinderen) tot kapitalistengezinnen behoort. Hierin vinden wij voor 'n groot deel de ver klaring van Engelands maatschappelijke stabi liteit. Hierbij mag nog aangeteekend worden dat de indrukwekkende totalen des te merkwaardiger zijn omdat de gemiddelde Engelschman, in den gewonen zin van 't woord, niet door spaar zaamheid uitmunt. Integendeel: in geen Euro- peesch land geeft de gemiddelde burger zijn geld zoo vrij en' gemakkelijk uit als hier; nie mand is minder geneigd op zijn geld te „zitten" dan de Engelschman. Maar dit is misschien juist de grondoorzaak van een nationalen voor spoed, welke sparen op groote schaal mogelijk maakt. NEW YORK, 31 Juli. (D. N. B.) Voor het Robins droogdok in Brooklyn zijn botsingen ontstaan tusschen stakers, werkwilligen en de politie, waarbij 45 deelnemers gekwetst werden De politie arresteerde tien personen. De me nigte trok toen naar het politiebureau en eisch- te dat de arrestanten zouden worden vrijgela ten. De politie grendelde de deuren en ruiten van het bureau om verder bloedvergieten te voorkomen. Des avonds sloegen de stakers het beleg voor het bureau. De mijnwerkersorganisatie te Springfield (Il linois) heeft haar 18.000 leden opgeroepen terstond het werk neer te leggen, aangezien de onder handelingen tusschen de vakvereeniging en de werkgevers zonder resultaat zijn afgebroken. De organisatie eischt een korteren werkdag en uit schakeling van de tweede ploeg. Er wordt thans 1% uur per dag gewerkt. De arbitragecommissie der Mexicaansche re geering heeft thans het bestaan van de staking bij de Mexican Eagle Co. in Fozarica, die reeds tien dagen duurt, erkend. Dit beteekent, dat de arbeiders voldaan hebben aan de wettelijke eischen voor het rechtvaardigen van een sta king. De beweging zal voortgezet worden, tot de betrokken partijen een regeling gevonden heb ben. In Mexico bestaat geen wet, die gedwongen arbitrage vastlegt. DUBLIN, 31 Juli. (D.N.B.) In Belfast is he denmorgen opnieuw een zware ontploffing ont staan, veroorzaakt door een helsche machine, die door onbekenden was aangebracht aan den voet van een uit drie verdiepingen bestaand gebouw in het centrum der stad. Het gebouw werd gedeeltelijk vernield. Nie mand werd gewond, aangezien het huis onbe woond was. LONDEN, 31 Juli (Havas). Officieele krin gen te Londen verklaren de berichten, volgens wolke Grandi binnenkort een boodschap van Neville Chamberlain voor Mussolini uit Lon den zou meenen, te kunnen bevestigen noch ont kennen, aangezien de betrokkenen zelf de groot ste reserve in acht nemen over hun laatste onderhoud.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6