Mdm&ad dm da§ De avonturen van Stan en Pol O wordt vermist! I Het pleidooi I NANCY STEELE MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 SCHAKEN Een goed begin te Stockholm Overwinningen op Letland Estland en Engeland Tweede en derde ronde MOTORSPORT MOEJES WINT IN DE ZWARE KLASSE Terreinkampioenschap van Neder land der K.N.M.V. ZEILEN De Holland-week begonnen ROEIEN Nederlandsche ploegen ingeschreven Voor de Europeesche kampioenschappen Internationale wedstrijden van de Koninklijke en Loosdrecht 5" G&uÉi 1££jt£*i. 't $4. OvJlZ ei-xtd WIELRENNEN DE VREDE HERSTELD Tusschen Lapebie en Maes VAN VLIET VIERDE IN DE DEENSCHE HOOFDSTAD Scherens wint den Grooten Prijs van Kopenhagen OVERWINNING VAN SCHULTE TE VERVIERS Schoen Duitsch stayers-kampioen DOOR LUC WILLINK In de eerste ronde van het schaaklandentor- nooi te Stockholm heeft het Nederlandsche team met 31 van de zeer sterke Letland'sche ploeg gewonnen. Alleen Landau verloor. Euwe sloeg Petrow, den Lettischen schaker, die zoo'n schitterend succes in het tomooi te Kemeri had behaald. Prins won van Maschgailis, terwijl Van Seheltinga over Ozols zegevierde. Apechenek wist van Landau te winnen. De uitslagen waren: Eerste ronde: Joego-SlaviëRoemenië 40: HongarijeNoorwegen 4—0; Argentinië—Zwe den 31 en een afgebroken partij; Vereenigde StatenLithauen 3'/2'AFinlandSchotland 2Vi1%; BelgiëIJsland Val'/a en twee af gebroken partijen; Tsj echo-SlowakijeItalië 2I en een afgebroken partij; PolenEngeland 3 VaVADenemarkenEstland 12 en een afgebroken partij; NederlandLetland 31. In de tweede ronde sloeg het Hollandsche team Estland met 2 Va114, waarbij Euwe van Keres won, terwijl in de derde ronde, toen Euwe niet meespeelde ons team, met dezelfde cijfers over Engeland zegevierde. Na de derde ronde heeft Hongarije met elf punten de leiding, gevolgd door Polen met 814 en Nederland met 8 punten. De resultaten waren: Tweede ronde: Euwe wint van Keres; Landau wint van Schmidt; Prins verliest van Raud; Van Seheltinga remise met Friedemann. Landen wedstrijden: RoemeniëLetland 04; Estland—Nederland 114—214; Engeland—Dene marken 22; ItaliëPolen 13; IJsland Tfcjecho-Slowakije 0—2 en twee afgebroken par tijen; Schotland—België 14—314; Lithauen— Finland 114—114 en een afgebroken partij; ZwedenAmerika 1414 en drie afgebroken partijen; NoorwegenArgentinië 14314: Joego-SlaviëHongarije 13. Derde ronde: Landau remise met Thomas: Prins verliest van Alexander; Van Seheltinga wint van Golombek; De Groot wint van Whet- croft. Landenwedstrijden: HongarijeRoemenië 40; ArgentiniëJoego-Slavië 21 en een af gebroken partij; AmerikaNoorwegen 11414 en twee afgebroken partijen; FinlandZweden 22; BelgiëLithauen 04; Tsjecho-Slowa- kijeSchotland 114114 en een afgebroken partij; PolenIJsland 30 en een afgebroken partij; DenemarkenItalië 214114; Neder landEngeland 214114; LetlandEstland 114—214. De stand na de derde ronde was: 1. Hongarije, 11 pnt.; 2. Polen, 814 pr.t. en een afgebroken partij; 3. Nederland, 8 pnt.; 4. Argentinië, 714 pnt. en twee afgebroken partijen; 5. Letland, 6V4 pnt.; 6, 7, 8 en 9 Estland, Finland, Joego- Slavië en lithauen, ieder 6 punten en een af gebroken partij; 10. Amerika, 514 pnt. en vijf afgebroken partijen; 11. Tsjecho-Slowakije, 514 prat. en vier afgebroken partijen; 12. Denemar ken, 514 pnt. en een afgebroken partij; 13. Enge land, 5 pnt.; 14. België, 4 pnt. en twee afgebro ken partijen; 15. Zweden, 314 pnt. en vier afge broken partijen; 16. en 17. Italië en Schotland, ieder 314 pnt. en een afgebroken partij; 18. IJs land, 114 pnt. en vijf afgebroken partijen; 19. Noorwegen, 1 pnt. en twee afgebroken partijen; 20. Roemenië, 0 pnt. (riet opgekomen). De K. N. M. V. had aan de Motorclub Assen en Omstreken, ter gelegenheid van haar jubi leum, de organisatie opgedragen van de motor- wedstrijden om het terreinkampioenschap van Nederland, welke wedstrijden Zondag werden ge houden op het prachtig gelegen sportterrein in de duinen te Norg. Precies twee uur snelden de tien deelnemers van de 500 cc.-klasse het terrein in, twee minuten later gevolgd door tien deelne mers van de 350 cc.-klasse, terwijl om 2.04 uur elf deelnemers van de 250 cc.-klasse en 19 van de 125 cc. tegelijk in een rookwolk verdwenen. In de 500 cc.-klasse nam Dick Eysink op het merk van zijn naam onmiddellijk den kop, op den voet gevolgd door Geert Timmer op New Imperial. Na de eerste ronde kwam Eysink als eerste door, op een 50 meter gevolgd door Jan Moejes op B. M. W. en J. Bovee op Eysink. Met vrij grooten achterstand kwamen de overige deelnemers van deze klasse door, geleid door Geert Timmer op New Imperial. De tweede ronde bracht echter groote veran dering. Er had nJ. een valpartij p'-aats gehad, waarbij een vijftal rijders was betrokken, o. w. Dick Eysink en Bovee. Wegens een verbogen stuur moest Eysink opgeven, terwijl Bovee moest repareeren in verband met een lekken voorband. Moejes nam daardoor den kop en draaide re gelmatig zijn rondjes. Timmer, die in de eerste ronde een valpartijtje had, wist zijn achterstand op Moejes geleidelijk in te loopen en begon een gevecht om de leiding, waarbij de afstand steeds kleiner werd. Helaas moest de Assenaar in de tien de ronde den strijd staken wegens een gebro ken tuimelaar. Met een grooten voorsprong eindigde Jan Moejes den wedstrijd als eerste met een totaal- tijd over 16 ronden van 5.2 K.M. van 2 uur 50 3/5 sec., tweede werd Bovee en derde D. Renooy (B. M. W.). In de 35o cc-klasse kwamen in de eerste ron de, met kleine onderlinge afstanden, achter eenvolgens door J. Roest op Eysink, G. Ver laan op Rudge en J. van Rijn op Sunbeam op eenlgen afstand gevolgd door R. W. van Beek op Roya: Enfield. Na de tweede ronde kwam Verlaan als eerste door met Roest op de tweede plaats en van Rijn op de derde. In de derde ronde alweer verandering. Van Rijn wisselde n.l. met Roest van plaats. In de zesde ronde moet van Rijn den strijd staken wegens een gebroken versnel- lingshandle. Ook Verlaan kreeg pech en raakte uit den strijd, waardoor Roest aan den kop kwam, gevolgd door van Beek, die echter in de veertiende ronde verdween. Op de tweede plaats kwam B. van den Berg op Matchless, ge volgd door H. Schoots op de derde plaats. Vierde werd W. FUkkema en vijfde W. Brouwer. In deze volgorde kwam het einde. De tijd van Roest, 16 ronden van 5 2/10 K.M. was 1 uur 59 min. 17 4/5 sec. C. van Eys op Matchless kwam in de 250 cc-klasse na de eerste ronde aan den kop door, gevolgd door H. van Banning op Triumph, F. P. van Rumpt op Velocette en A. Maasland op Matchless. In de vierde ronde wist van Ban ning de leiding te nemen. Van Eys moest den strijd staken. Maasland werkte zich aanvanke lijk op tot de tweede plaats en veroverde in de tiende ronde de leiding, om deze niet meer af té staan. Van Banning wist zich op de tweede plaats te handhaven, terwijl H. Satter op Sun beam als derde eindigde, nadat hij zich vanaf de laatste plaats had opgewerkt. De totaaltijd van Maasland was 1 uur 53 min. en 21 3/5 sec. over 14 ronden van 5.2 K.M. In de 125 cc-klasse werd de kop genomen door J. van Schravendijk op D.K.W., op den voet ge volgd door J. C. Verkerke op Eysink. Met een vrij grooten achterstand kwamen vervolgens A. Nelissen op DK.W. en J. C. de Wit op Ardie door. Hardebil kwam echter naar voren en wist zich op de tweede plaats te werken. Hij maakte het van Schravendijk tot in de achtste ronde danig lastig. Toen moest hij echter den strijd staken. B. Malta op Eysink, die langen tijd derde had gelegen, werd tweede, maar moest in de negende ronde opgeven. F. Vischbach op Sparta kwam daardoor op de tweede plaats, welke plaats hij tot het einde wist te behou den. Verkerke, die na de tweede ronde als ze vende doorkwam, wist zich regelmatig op te werken. In de tiende ronde lag hij zelfs op de derde plaats. W. Zijlaard op D K.W., die na de tweede ronde als laatste doorkwam, zag kans zijn positie fraai te verbeteren. In de elfde ronde kwam hij als vierde door, op welke plaats hij ook de race eindigde. J. van Schravendijk won den wedstrijd in een totaaltijd van 1 uur 42 min. 39 sec. over 62.4 K.M. De Zondag gehouden wedstrijden om de na tionale roeikampioenschappen waren mede van belang als selectie voor de as. Europeesche kampioenschappen, die op 13, 14 en 15 Augustus as. op de Amsterdamsche Boschbaan zullen worden gehouden. Naar wij vernamen heeft het bestuur van den Nederlandschen Roeibond besloten met de vol gende ploegen in te schrijven: Twee met stuurman: De Amstel. Twee zonder stuurman: Laga. Achtriemsgieken: De Amstel. Skiff: Die Leythe (G. J. Velds). Vier zonder stuurman: Triton. Vier met stuurman: Nereus. De samenstelling dezer ploegen is gelijk aan die, welke de nationale kampioenschappen heb ben gewonnen. De in 1936 ingestelde Hollandweek, een reeks internationale zeilwedstrijden van de Konink lijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging en van de Koninklijke Watersportvereeniglng Loos drecht gezamenlijk, was een dermate groot suc ces, dat ook dit jaar weer een herhaling ge waarborgd was. Dit internationaal watersportfeest zal trou wens ieder seizoen in den vervolge wel in het jaarlijksch zeilprogramma opgenomen worden. Ditmaal had de Hollandweek een bijzonder tintje wegens het 25-jarig bestaan der K.W.V. Loosdrecht, zoodat het feitelijk een jubileum- Holland week werd. Hoewel genoemde vereenigingen samenwerk ten, wordt een gedeelte der wedstrijden op het Buiten-IJ en het IJselmeer en een gedeelte op de Loosdrechtsche plassen verzeild. Het eerste deel, omvattende vier wedstrijd dagen, is Zaterdagmiddag op het Buiten-IJ be gonnen. De uitslagen waren: Zufderzeebaan. Voorgiftklassen c. en b.: 1 Fortuijn, st. C. Moolenburgh (Kon. Marine Jachtclub)2. Tromp I, st. A. E. Dudok van Heel (Kon. Ned. Z. en R. vereeniging) Ronde en platbodemjachten: 1 Zomerland, st. J. Doeksen (Kon. Ned. Z. en R.V.)2. Schol levaar, st. J. E. van Tijen (Kon. Ned. Z. en R.-V.). 45 Kwadraatmeterkruiserklasse1. Walta, st. C. A. Vermaat (De Kaag); 2. Coppelstock, st. J. H. C. Sieverts (de Leede). Internationale startklasse: 1. Walta, st. kapt. Leutn. Merten (Marine Regatta Verein); 2. Bern II, st. A. L. J. Maas (Kon. Ned. Z. en R.-V.); 3. Ekie, st. H. C. N. Munning Schmidt (Kon. Ned. Z. en R.-V.); 4. N. C., st. mej. O. de Visser (Haarl. J.C.); 5. Sic IV, st. J. Peytel (Cercle de la Voile de Paris)6. Loosdrecht, st. mr. E. Stutterheim (Loosdrecht). Drakenklasse1. Janmaat, st. J. Hefnen (De Kaag)2. Woge 12, st. O. A. Ernst (Norddeut- scher Reg. V.); 3. Ran, st. Ph. Keegstra (Kon. N. Z. en R.V.)4 Cavalier, st. jhr. mr. E. G. Benthem v. d. Bergh (Kon. Ned. Z. en R.-V.); 5. Para, st. E. F. Laeisz (Nordd. R.V.). Regenboogklasse: 1 Bruiser, st. R. A. v. d. Sluis, Sneek; 2 Hollandia, st. C. van Stave ren, Braassemermeer; 3 de Leede III, st. W. v. d. Mey, Kon. Ned. Z. en R. V.; 4 Westein der, st. J. Sluiser, N. Meer. Pampusklasse, met bijzeilen: 1 IJsselmeer, st. M. Monde, Loosdrecht; 2 Norremeer, st. ir. J. P. Hofkes, De Haag; 3 Donderkopje, st. J. P. Damme, De Kaag; 4 Fuut II, st. B. van Hattem, De Kaag. Baan Buiten IJ. Noord Nederlandsche 16 kwadraatmeters: 1 Kwaje Hoek, st. K. L. v. d. Horst, Loosdrecht;, 2 Wetterwille, st. R. Jelle- ma. W. V. Amsterdam. Internationale 12 vierk. meter sharpieklasse a: 1 All Weather, st. Jac. F. Stap, W. V. Am sterdam; 2 Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse. Loosdrecht; 3 Prul, st. C. T. Guelcher, Loos drecht; 4 Dinges, st. G. M. H. Nauta, De Kaag: 5 Racker III, st. Fr. Kos'er, Nordd. Reg. V.; 6 Konny III, st. Ch. Overmans, Rott. Z. V. Idem, afd. b: 1 Flevo, st. P. J. G. Dudok van Heel, Loosdrecht; 2 Roy, St. C. G. Vink. Loos drecht; 3 Nora, st. J. Proper, W. V. Amster dam. Olympiajollenklasse o: 1 Krampnitz, st. dr. Boess, Ver. Seglerhaus am Wannsee; 2 Daphnia, VERKADE-ZAANDAM st. P. H. R. Borgerhoff Mulder, Loosdrecht; 3 Nauke, st. dr. P. Hansohm, Yachtclub von Deutschland; 4 Little Jack, st. J. Barizlay, Rotterd. Z. V.; 5 de Clipper, st. D. Kagchel- land, Rott. Z. V. Olympiajollenklasse b: 1 Mop, st. H. Bolle- meyer, Het Nieuwe Diep; 2 Velocity, st. J. Smits, Rott. Z. V. Bergumermeerklasse: 1 Beneventum II, st. L. de Joode, W. V. de Koenen; 2 Adri, st. P. Lee- wis, W. V. Amsterdam. Twaalfvoetsjollen a: 1 Marionet, st. R. Ve- r-ema, Haarl. J. C.; 2 Waterbaby, st. G. Key Jr., De Kaag; 3 Weetiekep, st. mej. G. van Dijk, Dordtsche Z. en R. V. Twaalfvoetsjollen b: 1 Borreltje, st. U. J. v. Dijk, De Kaag; 2 Vaer wei, st. R. Hin, K. N. 2. en R. V.; 3 Windekind II, st. A. Janssen, Haarl. J. C. De belangrijkste uitslagen van de Zondag ge zeilde wedstrijden zijn: Noord-Nederlandsche 16 kwadraatmeters: 1. Kwaje Hoek, st. van der Horst (Loosdrecht)2. Wetterwille, st. Jellema (W. V. Amsterdam) Int. 12 vierk. meter sharpies, klasse A: 1. Skim, st. P. Gülcher (Loosdrecht)2. Wilgen- hoek, st. Louwerse (Loosdrecht); 3. Aloho, st. Nolles (Nieuwe Diep)4. All Weather, s't. Stop (W. V. Amsterdam)5. Prul, st. C. Gülcher (Loosdrecht) Intern, sharpieklasse b: 1. Roy, st. Vink (Loosdrecht)2. Nora, st. van Rossel (W. V. Amsterdam); 3. Trinil, st. Mooyoord (Loos drecht). Olympia-jollenklasse A: 1. Nauke, st. Han sohm (J. C. von Deutschland)2. Little Jack, st. Barzilay (Rott. Z. V.)3. Taunki, st. Blan kenburg (J. C. von Deutschland)4. War dy, st. Lemstra (W.V. Amsterdam); 5. Daphnia, st. Borgerhoff Mulder (Loosdrecht). Olympia-jollenklasse b: 1. Mop, st. Bolle- meijer (Nieuwe Diep)2. Kemphaan, st. Quar- les van TJfford (Loosdrecht). Bergumermeerklasse: 1. Adri, st. Leewis (W. V. Amsterdam); 2. Kemphaan, st. Spangberg (Watergeuzen) Intern, twaalfvoetsjollenklasse a: 1. Marionet, st. Venema (Haarl. J. C.); 2. Doordrijver, st. van Hulst (De Kaag); 3. Weetiekep, st. mej. van Dijk (Dordtsche Z. en R. V.), Int. twaalfvoetsjollenklasse b: 1. Windekind, st. Janssen (Haarl. J. C.)2. Notedop, st. de Jong (Loosdrecht); 3. Kruimeltje, st. de Jonck- heere (Loosdrecht). Zuiderzeebaan Voorgif tklassen c en b: 1. Fortuyn, st. Kort hals Altes (Kon. Marine Jachtclub)2. Fram II, st. van Waning (Kon. Marine Jachtclub). Ronde- en platbodemjachten: 1. Halley, st. Jonker (Kon. Ned. Z. en R. V.); 2. Scholle- vaer, st. van Tijen (Kon. Ned. Z. en R. V.). 45 kwadraatmeter kruiserklasse: 1. Walta, st. Vermaat (Kon. Ned. Z. en R. V.); 2. Boeka nier, st. Warners (Kon. Ned. Z. en R. V.). Int. starklasse: 1. Bern II, st. Maas (Kon. Ned. Z. en R. V.)2. Capella, st. Merten (Ma rine Regatta Verein)3. Goetzee, st. Daersel- man (Kon. Ned. Z. en R. V.); 4. Loosdrecht, St. Feitz (Loosdrecht); 5. Tramontane, st. Her- bulot (Cercle de la Voile de Paris)6. Skie, st. Munnig Schmidt (Kon. Ned. Z. en R. V). Drakenklasse: 1. Cavalier, st. Benthem v. d. Bergh (Kon. Ned. Z. en R. V.)2. Wcge 12, st. Ernst (Norddeutscher Reg. V.); 3. Janmaat, st. Heinen (De Kaag)4. Para, st. Laeisz (Norddeutscher Reg. V.). Regenboogklasse: 1. Hollandia, st. van Sta veren (Braassemermeer)2. De Leede III, st. van der Meij (Kon. Ned. Z. en R. V.)3. Hol land II, st. Bos (Braassemermeer); 4. Bruiser, st. van der Sluis (Kon. Z. V. Sneek)5. Ven- nemeer, st. Klingen (de Leede). Pampusklasse met bijzeilen: 1. Fuut II, st. van Hattem (De Kaag); 2. Wildebras, sts. de Vries Lentsch Jr. (Kon. Ned. Z. en R. V.) 3. Norremeer, ste. Hofkes (de Kaag)4. IJs selmeer, st. Monde (Loosdrecht). De vrede is hersteld tusschen Sylvere Maes en Lapebie. Voor de eerste maal na den Tour de France ontmoetten beide renners el kander op de wielerbaan te Agen. Nadat Maes Het was een oude, half blinde bedelaar, die daar in Perugin met een stok voortstrom pelde en een groezelig, tinnen schoteltje voor zich uit hield. Hij liep door het oude straatje San-Juliano. Aan weerszijden stonden vervallen huizen uit de 14e eeuw, met kleine raampjes en stevig beslagen luiken, waarvan er soms een open vloog, om een olijfkleurigen arm door te laten, die den ouden man een paar geld stukjes toewierp. Midden in het straatje was een soort uitge sleten holte, waarin een paar magere honden lagen te luieren. Uit de kelderdeuren sprongen bengels met zwarte oogen en krulharen, met door de zon bruingebrande huid. Schreeuwend sprongen ze om den ouden man heen, trokken aan z'n lompen en riepen hem plaag- en scheldwoorden toe. Weer vloog er een luik open en rolden een paar muntstukken voor de voeten van den ouden Zeno. „Wees gezegend, Signora!" riep hij, maar een der bengels had de voor hem bestemde aalmoes al gegrepen. Zoo ging het altijd in San-Juliano. Maar als hij terug wilde over de oude brug, moest hij er door. Bovendien, de oude Zeno hield van dat straatje. Aan het eind, vlak bij de brug. was de buurt, waarin hij geboren was en als kind geleefd had. Al meer dan een jaar ging het zoo, sinds hij strompelend en bedelend terug was gekomen naar Perugia. Altijd plaagden en sarden de jongens hem, en erger nog, ze gristen de wei nige geldstukjes weg, die hun moeders hem door de kleine raampjes toewierpen. „Niet ondeugend zijn, Pico!" riep een vrouw van een vensterbank. Maar ze lachte ook. Ze lachten allemaal. Maar het bloed van den ouden bedelaar kook te. Van de weinige aalmoezen moest hij eten. En hij kon bijna niet zien en de plaaggeesten scharrelden om hem heen met hun gesar. Daar rinkelde weer een geldstukje op de ruwe stee- nen. De jongens schoten toe. Ook de oude Zeno probeerde hard te loopen. Een der kwajongens greep hem bij z'n jas en hij struikelde. Drie maal draaide hij rond als een tol en zat toen in het straatvuil. De jongens joelden om hem heen en jouwden hem uit. In machtelooze woe de sloeg Zeno in den blinde rond met z'n stok. Een dof geluid, een harde plof. Uit de ramen klonken rauwe kreten. De jongens gilden. Maar een van hen, Giacomo Leni, lag stil; het bloed stroomde over z'n wang. Hij was dood. Zenuw achtige, gillende vrouwen drongen om het kin derlichaam en mannen sleurden den bedelaar mee. In de cel schreide en jammerde de oude Ze no: „Ik had het zoo niet bedoeld! Ik ben in die straat geboren! Maar ze plaagden me al tijd! lederen dag, dat ik er door kwam. En ik moest eten en ze stalen m'n geld. Maar ik wou hem geen zeer doen! Hoe kon het zoo gaan?" Na twee weken brachten ze hem voor de rechtbank. De publieke aanklager Maximo Bal- vero was oud en stug. 't Was een doodeenvou dig geval: doodslag; getuigen in overvloed. De gevangene ontkende niet. Hij zou veroordeeld worden. De advocaat, Jerolimo Manuci, die vrijwillig voor den bedelaar optrad, was jong. 't Was bijna z'n eerste zaak. Hij had z'n plaats aan den eenen kant van de groote tafel, waaraan de president van de rechtbank zat met z'n hamer in de hand. Hij had "een heelen stapel wetboeken en papieren meegebracht, en hij rangschikte die, zenuwachtig en zorgvuldig op z'n lessenaar. Maximo Balvero begon te spreken. Z'n toe spraak was pathetisch. „Een kind vermoord; moeders, vaders, heeren, mijnheer de president, de man is schuldig. Is er een andere uitspraak mogelijk?" De voorzitter klopte heftig op de tafel. Een kleine jongen achter in de zaal niesde en kuch te onophoudelijk en de voorzitter was een prik kelbaar man. „Breng dat kind de zaal uit!" snauwde hij. „Manuci, 't is uw beurt, begin." De jonge advocaat stond op. „Vergaderde dames en heeren, geëerde colle ga's, mijnheer de president." Hij boog voor hen al- keel en begon tusschen z'n pa- i I pieren te schar- reien; om gemakkelijker te kunnen vinden wat hij zocht, ging hij er zoo lang bij zitten. Uit het publiek steeg een onderdrukt gelach op. Weer klopte de voorzitter om stilte en zei korzelig: „Meester Manuci, de rechtbank wacht!" De jonge advocaat stond weer op. „Hier verzamelde heeren, geachte collega's, mijnheer de president! Ik.... ik...." Weer snuffelde hij in z'n papieren, sloeg ze op en om met z'n vingers, alsof hij een aanteekening kwijt was, die hij niet missen kon. Toen ging hij weer zitten, sloeg een groot wetboek open en begon er in te bladeren. Het publiek werd onrustig en begon te roe pen: „Durf je niet? Wat is er? Vooruit, ventje!" En medelijdend keek het naar den bedelaar. De president keek op z'n horloge; 't was al over half twaalf. „Manuci!" riep hij, „als u niet voorbereid bentik vind dit een beleediging voor de rechtbank. Begin dadelijk! Stilte daar!" Voor de derde maal stond de jonge advocaat op. Hij had nu z'n handen vol papieren. Hij stotterde „Dames en heeren aanwezigen, geachte col lega's, mijnheer de president." De papieren vlo gen naar den vloer, de jonge advocaat bukte om ze op te rapen, verzamelde ze tot een slor- digen bos, ging aan z'n lessenaar zitten en begon ze langzaam opnieuw te rangschikken. De president had een gezicht zoo rood als een biet. „Jerolimo Manuci, je hoort hier niet. Je bent een ezel, een uilskuiken, en in z'n woede slin gerde hij z'n hamer naar den advocaat. Jero limo Manuci grijnslachte en.... dook. De ha mer kwam met een slag tegen z'n lessenaartje en viel in twee stukken op den grond. Toen stond de jonge advocaat voor de vierde maal op. Maar nü was hij kalm; z'n stem en z'n handen waren vast en zonder inleiding be gon hij: „Mijnheer de president, deze oude blindeman Zeno, die geheel moet leven van de weinige geldstukken, die hem gegeven worden om te kunnen eten, werd bestolen, bespot, gesard en geplaagd door de bengels in San-Juliano, iede- ren dag, meer dan een jaar lang. Eindelijk gooi de hij met z'n stok en raakte één hunner. De jongen viel met z'n hoofd tegen de steenen en stierf. Precies 25 minuten op de klok af, heb ik uw Edelachtbare, verveeld en geërgerd, en het antwoord van uw edelachtbare heeft my niet geraakt. Ziedaar het eenige verschil!" En Jerolimo Manuci raapte de twee stukken van den hamer op en legde ze op de hooge tafel van den president. De zaal was vol Perugianen. Er ging een ge juich op en de oude, half blinde bedelaar werd vrijgesproken. „En 't was heelemaal m'n bedoeling niet," jammerde de oude man, „ik ben zelf in die straat geboren!" (Nadruk verboden) zijn eere-ronde had gereden, stapte hy van zijn fiets af en gaf Lapebie onder stormachtige toejuichingen „de accolade". Bovendien werd meegedeeld, dat Sylvere Maes een belangrijk contract heeft geannuleerd ten einde op 29 Augustus Lapebie op de wielerbaan van. Bordeaux (de stad, waar de ontknooping van het Tour de France-drama plaats vond) te ont moeten. Toen ze een eindje geloopen hadden, kwamen ze op een Vlak by de plaats waar ze lagen, liep een prachtig helder plekje, waar het zoo prachtig was, en zoo stil, dat Pol beekje. „Weet je wat, zei Stan, „ik ga mijn kleertjes wasschen direct languit in het gras ging liggen om te luisteren. Stan en terwyi die liggen te drogen, ga ik fyn zwemmen." „Dat is vond echter dat ze lang genoeg hadden geslapen. een idee," juichte Pol en de beide vriendjes waren weldra naar hartelust aan het plassen in het heeriyke frissche water. 'Eindelijk kropen ze het water weer uit, trokken hun kleertjes aan, die lekker in het zonnetje waren gedroogd, en thans gin gen ze heeriyk wat in het gras uitrusten. „Wat is het hier heer- iyk hè," zeiden ze tegen elkaar. Op de Ordrupbaan in de Deensche hoofd stad werd Zondag de Groote Prijs van Kopen hagen sprint verreden. Winnaar werd de Belg Scherens met 9 punten voor Gérardin (Frank rijk) 6 punten, Falck Hansen (Denemarken) 5 punten en van Vliet (Nederland) met 4 punten. Richter (Duitschland) werd in de halve fi nale geslagen. De Nederlandsche renner G. Schulte won Zondag te Verviers een wegwedstrijd voor ama- tfcrs, welke over een afstand liep van 105 K.M. in 2 uur 57 minuten. Als tweede, derde en vierde kwamen aan de renners Adam, Beckers en Thonis, allen op 2 sec., Da Silva, van Loo, Bergmans, Deleu en min. 40 sec. Vijf werd Pellemans op 4 min. 40 Rooseman kwamen allen 4 min. 50 sec. na iSchulte aan de finish. Het Duitsche stayerskampioenschap werd Zondag te Frankfurt am Main tot veler verras sing gewonnen door Adolf Schoen voor Loh- mann. Het resultaat was: 100 K.M.: 1. Schoen 1 uur 30 min. 47 sec., 2. Lohmann op 350 M„ 3. Schindler op 415 M., 4. Ifland, 5. Hille, 6. Metze, 7. Stach. Naar de gelijknamige Fox-film Dus er is óók nog een „Jimmie?" Ze knikte genoeglijk. Ze waren in een ommezientje thuis. Michael Steele liep nadenkend zijn eenzame woning bin nen. O'Neill had het beter getroffen dan hy! Zoo'n allerliefst kind tot dochter te hebben!.... Als Nancy niet spoorloos verdwenen was. Zou ze nu ook zoowat dien leeftijd hebben gehad!.... Een heerlijke leeftyd.... aan den rand van het mensch-zyn en met nog zoo héél veel van het kind in zich, zoo spontaan, zoo argeloos-ver- trouweiyk, zoo onbaatzuchtig; iets van den Idealen mensch schynt zich in dat tijdperk te openbarenAch Ja.... Een natuuriyk geluk is het, kinderen te bezitten (in tegenstelling met het kunstmatige geluk, rijk te zyn). En die O'Neill.... dat was zoo'n ongelikte beerzyn dochter was een fyn dametje, beschaafd en wel gemanierdMaar ja, hij had haar zelf ook niet opgevoedtot haar geluk.... Zóó vond dus die eerste ontmoeting plaats, Bonder Danny's medeweten en toen Sheila er later van vertelde, luisterde Danny buitengewoon verstrooid toe! Datgene, wat hem onder alle andere omstandigheden bijzonder zou hebben geboeid en in spanning gebracht, werd nu plot seling totaal naar den achtergrond gedrongen doordat andere gebeurtenissen hem overvallen hadden. Schimmen uit het verleden waren opge doemd en namen hem heelemaal in beslag! Neen, het verleden sterft niet! Al wat ge beurd is, is daarmee onvergankeiyk feit ge worden en kan op ieder willekeurig tydstip gaan meespelen in het drama van het actueele heden. Wij zitten aan den ketting onzer eigen daden en daarom laat Shakespeare Lady Macbeth verkla ren: „Wat gedaan is, blijft gedaan!" Wie attesteerde bijvoorbeeld Daniel O'Neill den dood van dien Giuseppe Spano, wien hy eenmaal de tanden uit den mond geslagen had? Of dien van Wilkins, zijn eeuwigen kwelgeest in de Graham-gevangenis? Had misschien iemand heimelijk toegekeken, toen Danny kin- derkleertjes had begraven aan den voet van een boom in het moeras vlak bij Flaherty's huis? Alles was mogeiyk en een man met een slecht geweten, die zyn boosheid nog niet heeft uitge boet, moet altoos overal op bedacht zyn! Dus had Daniel O'Neill, vreedzaam tuinman, zorgzaam vader voor zijn pleegdochter, rustig staatsburger en zoo meer, onverhoeds een ont moeting gehad met een kleinen, witharigen man, zeer byziende, fatterig gekleed, uiterst zacht zinnig in zyn optreden en met het zoetste ton getje, dat zich droomen laat. Danny, had dit vriendeiyke ventje gezegd, ik kom je eens opzoeken! Oude kry'gskame- raden, wat? Gemeenschapeiyke herinneringen, Interessante nieuwe gezichtpunten.... laat me eens binnen, dan praten we op ons gemak! Danny, wiens huid altyd een gryze tint had, was daarby wit geworden. „Professor" Sturm! zyn eerste, sterkste opwelling was: doodslaan! Vertrappen! Weg met die nachtmerrie! Maar hij was zyn impulsiviteit al zoolèng kwyt.... hy deed geen overyide dingen meer En toch.... daar stond dat misvormde monster, met zijn ondraagiyk vertrouweiyken glimlach, met zijn meisjesstem, met zyn onmerkbare boos heid, zijn listigheid en alles! Weer tuinman geworden, Danny! Ik heb je opgeleid in dat vak, dat weet je zelf wel. Dan mag je me nü wel een stoel aanbieden, dat is het éénige honorarium, dat ik er voor verlang en dat is schappelijk Neen! Deze afschuwelijke medemensch mocht zyn huis niet binnen! Danny bleef muurvast op den drempel van zyn huis staan en verroerde geen vin. Je Canna's staan er mooi by, Danny! Enfin, ze hebben vandaag en gisteren water genoeg ge had; heel het ondereinde van je tuin is ver zopen. En de lucht biyft zwart. Straks krygen we wéér saus, de lucht betrekt weer.... Nu, hoe zit het, laat Je me er in, of niet? Niet! zei Danny. Niet? Dat is harteiyk tegenover een man, die altyd zöö goed voor je geweest is! Toen je me nöódig had, hè? Ja, zoo gaat het in de wereld. Maar, Danny, ik möèt je spreken, dus dèn maar op de stoep. Dit is de tuin van Mr. iSteele, hè? Is het jou bekend, dat indertyd, een kleine twintig jaar geleden, zün dochter plotse ling verdwenen is? Het bloed liep Danny uit het gezicht weg. Hü werd heelemaal hol en leeg van binnen. Dit was het uiteinde van den ketting, waar deze aan de paal is vastgemaakt. Hij zat vastgeklon ken, nu was het met hem gedaan. Ik wou daar wel eens met je over spreken, Danny, laat je me nu binnen, of hoe heb ik het? Vanavond om elf in de groote plantenkas! zei Danny O'Neill toonloos. Die daar? vroeg Sturm op zyn eeuwig vrien delijken toon. Juist. De deur zal ik loslaten. Maak geen licht, ga er om elf uur in en ik kom er dan dadeiyk by! Het waren weer twee doortrapte tuchthuis boeven, als vanouds! Een door de harde nood zaak verkregen training van zeventien lange, lange jaren verloochent zich niet! Hun lippen bewogen, maar iemand, die vlak naast hen zou hebben gestaan, zou geen woord hebben opge vangen. Nu verhief de „Professor" zijn stem weer en zei: Het doet me goed, dat ik je zoo wel varend heb aangetroffen, Danny! Misschien voert mijn weg nog wel eens wéér hierheen Het beste ermee Maar deze woorden waren uitsluitend be stemd, voor hen, die mogelijkerwys hadden wil len meeluisteren. Nu Danny toeschietelijkheid betoonde en een afspraak met hem had ge maakt, wou Sturm geen ruzie met hem. Boven dien: Danny was zoo'n driftkop en zoo oer sterk! Hij verdween weer, stapje voor stapje uit den half verdronken tuin, tastend met zijn stok en turend met zijn halfblinde oogen, terwyi Danny zyn deur sloot en op den eersten den besten steel neerviel, terwyi zyn beenen sidderden. Dat varken! Dat vette zwijn! Dat kwam hem ongelukkig maken! En hijwat kon döèn? Hij moest, of hy wilde of niet, gaan luisteren, naar wat Sturm hem te zeggen zou hebben Onder déze omstandigheden kwam Sheila thuis, om hem opgetogen te vertellen, dat zy Michael Steele had leeren kennen en dat hy haar naar huis gereden had in zijn Buick. Danny zat er by als uit marmer gehouwen, zyn wijduitstaande ooren vielen dan het ergste op, het leken stijve, harde dingen van hout, of aardewerk. Toen de duisternis gevallen was, kwam er wéér een stortbui aanzetten. Het onweerde aller hevigst en nieuwe waterstroomen plasten naar omlaag. Het meiske voelde nu voor den aller- eersten keer iets van eenzaamheid in het gezel schap van den zwygenden man, die op zyn divan lag en zich bedienen liet en nopit eens iets doen zou, om haèr gezelligheid te beant woorden. Ze was moe en het noodweer maakte haar een beetje droefgeestig. Dus ging zij maar wat vroeger slapen en zy liet Danny achter op zyn divan, met een pot thee en zyn eeuwig gepeins. Een uur had Danny dus nog voor den boeg, eer „dat varken" in de plantenkas verschynen zou en O'Neill stelde zich yoor, wat Sturm. allemaal zou kunnen zeggen en wat hyzelf daarop dan zou kunnen antwoorden. Per saldo had hij nog héél wat over van zyn uitgaanskas én hy had het geld, dat „Vriend Joe" aan Sheila had vermaakt. Daarmee hoopte hy Sturm te kunnen aflcoopen. En andersnu, dan zou hij zyn pooten weer moeten uitsteken.... Maar alles liep anders. Vijf minuten voor elven sloop Danny naar de broeikas en hy vond er den „Professor" reeds aanwezig. Het onderhoud duurde langer dan een uur en meer dan ooit besefte Danny, höè genadeloos hy aan den ket ting zat. Hy mocht zich wonderwat verbeelden, vrij man werd hy nimmer meer! Ja, om nauwkeurig te zyn: het onderhoud duurde precies tot 12.10 uur. Töèn hoorde Michael Steele een revolverschot. Hy herkende het geluid met stellige duideiykheid. Al had het ook den ganschen avond geonweerd, dit was een vuurwapen en dichtby! Het bleek 6ók, dat Smithers, de huisknecht het geluid herkend had. Hy kwam de hall binnenstuiven, met een kamer meisje en een kookster, als twee verschrikte kip pen achter zich aan. En op den drempel van de tuinmanswoning stond dat meisje, met een jas van haar vader aan.... Ze riep: Ergens bij de broeikas! Ik ben zoo bang! Ja, Sheila was byzonder bang! zy had al dien tijd wakker gelegen, omdat zy iets ondefineer- baar vreemds aan haar vader had opgemerkt en zy zich was gaan afvragen, hoelang en waarom hy in de gevangenis zou hebben gezeten. «Wordt yervolgds»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10