Incident tusschen Japanners en Franschen te Tientsin §t Vrachtprauw vergaan Sportvliegtuig in brand geraakt Het nieuws van heden Helène Cals overleden RECHTSCHE SUCCESSEN BIJ TERUEL VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20692 Fransche soldaten aangevallen In de omgeving van Tientsin bevinden zich thans vrij wel geen Chineesche troepen meer Poorten van Peiping heropend De Japansche overwinning te Tientsin Waarom Tientsin werd gebombardeerd 300 Chineezen ontwapend De kosten der operaties Russisch consulaat te Tientsin door Japanners bezet Oud-strijders betoogen te Berlijn „Europa is te klein geworden voor een nieuwen oorlog" Vliegongeluk bij Oslo Vijf dooden Het Weer j vpggl Franco's troepen veroveren zes dorpen en eenige zeer be langrijke stellingen De streek van Brunete niemandsland FRONT BIJ TERUEL, 1 Aug. De strijd aan 't Brunete-front Italiaansche ambassadeur bij Franco Nieuwe nederlaag der Fransche Volkspartij 17 lijken geborgen; 44 opvarenden nog vermist Inzittende dame om het leven gekomen Motta over de vriend schap met Italië DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Zeer bekende Nederlandsche zangeres Sabotage op kruiser „De Ruyter" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cJ» Ingez. raededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TIENTSIN, 1 Aug. (Havas). Te Tientsin is het tot ernstige inciden ten gekomen tusschen Japansche troepen en militairen van Europee- sche mogendheden in de buiten- landsche concessies, waarbij vooral de Franschen in hevig conflict kwa men met de Japanners. Te Tientsin bevindt zich een zoogenaamde „internationale brug" die krachtens interna tionale verdragen aan de eene zijde door Chi- r.eezen, aan de andere zijde door Franschen bewaakt wordt. Toen de Japanners te Tientsin slaags raak ten met de Chineezen, wilden zij gebruik ma ken van deze brug, hetgeen door de Fransche autoriteiten werd geweigerd, in overleg met de Engelsche en Italiaansche autoriteiten te Tientsin. Als represaille hebben toen de Japanners niet willen toestaan, dat de Fransche ravitail- leeringswagens van de buitenlandsche conces sies naar het Fransche arsenaal reden en daarmede de verbindingen met de in dit arsenaal gelegen Fransche troepen verbroken. Bovendien is een detachement Fransche sol daten, dat krachtens het protocol van 1901 bij het Oostelijk station te Tientsin is ge- stationneerd, door Japanners aangevallen. Twee Fransche militairen werden daarbij ge jond. De Fransche, Engelsche en Italiaansche autoriteiten te Tientsin hebben tegen het op treden der Japanners geprotesteerd. Havas voegt hier nog aan toe, dat het con sulaire corps en de commandanten der buiten landsche troepen in Tientsin den Franschen autoriteiten hadden verzocht er voor te zorgen, dat de internationale brug werd geëerbiedigd en voor de neutraliteit der concessie werd ge waakt. Bovendien heeft generaal Matsoeki, de commandant der Japansche strijdkrachten, den Franschen consul beloofd, in geval van vijan delijkheden, de internationale brug te zullen eerbiedigen. Thans bewaken de Japansche troe pen de Chineesche zijde van de brug, na de nederlaag, welke de Chineesche militie geleden heeft, en de Fransche troepen blijven hun zijde bewaken, dus op den linkeroever van ide rivier de Haiho. De woordvoerder van den Japanschen gene- ralen staf heeft in een bespreking der gebeur tenissen te Tientsin aan de pers verklaard, dat de Japanners ontevreden zijn over de veilig heidsmaatregelen, genomen door de autoritei ten der Engelsche en Fransche concessies, die niet wilden toestaan, dat Japansche troepen, toen deze zich opmaakten om de Chineesche militie in de omgeving van het Oostelijke sta tion aan te vallen, door hun concessies trokken. Daarentegen prees de zegsman de Italiaansche autoriteiten, die hun het recht van doortocht wel verleend hebben. Volgens officieele inlichtingen wordt echter medegedeeld, dat de Italiaansche consul te Tientsin geprotesteerd heeft tegen het feit, dat de Japansche troepen hun weg hebben ge nomen door de Italiaansche concessie. De slag bij Tientsin is geëindigd in een volledige Japansche overwinning. Overal waar de Chineesche militairen tegenstand boden, werden zij teruggeslagen. De Japansche generale staf deelt mede, dat de Chineesche troepen in Tientsin en Takoe zioh teruggetrokken hebben naar Matsjang op 30 K.M. ten Zuidwesten van Takoe, Aan het front van Peiping hebben de Japansche troe pen Sjang Sinten bezet, gelegen op de spoor lijn Peiping Hankau. In de omgeving van Tientsin bevinden zich thans vrijwel geen Chi neesche troepen meer. Volgens Chineesche schattingen zijn in de Chineesche stad van Tientsin 700 burgers ge dood, in hoofdzaak door de Japansche vliegtui gen, terwijl een duizendtal openbare gebouwen en huizen door de jongste Japansche bombar dementen vernield is. In welingelichte Japansche kringen heeft men Havas medegedeeld, dat de Chineesche aanval op Tientsin den Japanschen generalen staf heeft verrast. De Chineezen wilden de poorten der Japansche concessie forceeren en de bu reaux van den staf, het consulaat en de tele foon- en telegraafdiensten vernielen om het Japansche organisme zoo in het hart te treffen De menigte Chineezen, die zich verzamelde, was zeer groot en het Japansche garnizoen verkeer de gedurende zekeren tijd in ernstige moeilijk heden. Men is van meening, dat de aarzeling der aanvallers den toestand voor de Japannee- zen gered heeft. Het antwoord was verschrik kelijk. Dat het bombardement zoo hevig was, wordt verklaard door den wensch der Japanners de bevolking schrik aan te jagen en verder door het feit, dat de Japansche autoriteiten een oogenblik in paniekstemming verkeerden. Volgens van het Japansche ministerie van oorlog ontvangen officieele berichten, heeft het Japansche leger gisteren ten noorden van Pei ping 300 soldaten van de 39e Chineesche bri gade ontwapend. Een deel van de 27e brigade bevindt zich nog binnen het versterkte deel van Peiping. Volgens berichten uit Peiping heeft het lever, daar en te Tientsin zijn gewonen gang herno men. De Kwanganpoort te Peiping is weer ge opend en wordt bewaakt door Japansche sol daten. De boeren brengen weer groenten en landbouwproducten naar de markt, terwijl ook te Tientsin voor het eerst sinds 29 Juli groen temarkt is gehouden. De onrust te Peiping is verdwenen, doch de gezantschapswSjk wordt nog streng bewaakt. De treindienst tusschen Tientsin en Sjanghaikwan is hersteld. Op het oogenblik rijden militaire treinen tusschen Tientsin en Peiping en binnen enkele dager, zal ook het reizigers-vervoer weer kunnen wor den verzorgd. Het herstel der telefoon- en te legraafdiensten zal echter ongeveer een week eischen. TOKIO, 2 Aug. (Havas). De regeering denkt de extra-uitgaven in verband met de gebeur tenissen in Noord-China met de volgende mid delen te kunnen dekken: 1. Een bijzondere belasting op winsten, voort vloeiende uit de tegenwoordige gebeurtenissen. 2. Herziening der bestaande belastingbron nen. 3. Uitgifte van kleine schuldbewijzen tot een totaal-bedrag van 50 tot 100 millioen, die met ingang van September aan alle postkantoren zullen worden verkocht. Volgens de „Asahi" zal de Japansche regee ring binnenkort een crediet van 300 millioen yen vragen ter bestrijding van de kosten der expeditie in Noord-China. Het nieuwe crediet zal het begrootingstekort doen stijgen tot meer dan 1400 millioen, dat geheel door leeningen moet worden gedekt. Voorts verneemt hetzelfde Japansche blad, dat de militaire autoriteiten weldra de opera ties zouden staken, om al hun aandacht te wij den aan de organisatie van de nieuwe regee ring in Noord-China. Uit goede bron wordt vernomen, dat Japan ners, geholpen door Wit-Russen, op 30 Juli een aanval hebben gedaan op het Sovjet-Russische consulaat te Tientsin en dit bezet hebben. Op het oogenblik zouden zij de Sovjet-Russische documenten van het consulaat op vrachtauto's naar de Japansche concessie vervoeren. De Sovjet-Russische consul heeft het consu laire corps bijeengeroepen. De ambassadeur der Sovjet-Unie in Japan, Bogomolof, heeft een protest ingediend. BERLIJN, 1 Aug. (D.N.B.) In het Olym pisch stadion is vanmiddag een betooging van oud-strijders gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door vertegenwoordigers uit der tien andere landen. Generaal Ven Blomberg was aanwezig. De Franschman Henri Pichot voerde het woord namens de buitenlandsche delegaties. Hij zeide onder meer: „In den wereldoorlog hebben wij onzen plicht voor her vaderland gedaan. Wij hebben naast of tegen elkaar gevochten. Thans doen wij opnieuw onzen plicht door te arbeiden voor den vrede tus schen de volken. Europa is te klein geworden voor een nieuwen oorlog." Baldur von Schirach, de Duitsche jeugdlei der, keerde zich tegen de beweringen, als zou men bij de opvoeding der Duitsche jeugd mi- litairistische bedoelingen hebben.. De leider der Duitsche oorlogsinvaliden, Oberlindober, zeide, dat het „dictaat van Ver sailles" in den waarheidslievenden Duitschen soldaat het verlangen naar een werkelijken vrede had wakker gemaakt. In koortsachtige haast werpen de Chineesche troepen "barricaden op tegen het aanvallende Japansche leger Aan het twaalfde Duitsche zangersfeest, dat te Breslau werd gehouden, namen tallooze vereenigingen deel, waarvan enkele door hun eigenaardige kleeder dracht veel belangstelling trokken OSLO, 1 Aug. (D. N. B.). Een vlieg tuig, dat was opgestegen om een vlucht bo ven de stad te maken, is tengevolge van een ontploffing in zee gevallen. Vijf inzit tenden zijn om het leven gekomen. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedra gen, staat nog niet vast, aldus verneemt de Tel. De machine was even voor halftwee opgestegen van een badplaats, dicht bij Oslo gelegen, waar de luchtvaart-maatschappij een haven heeft en van waaruit des zomers steeds rondvluchten boven de hoofdstad worden gemaakt. Nog nim mer was bij deze passagiersvluchten een onge luk voorgekomen. De machine, een Amerikaansch Stinsontoe- stel, vloog op groote hoogte boven Oslo. Boven de haven gekomen, kwam het vliegtuig naar beneden. Ooggetuigen deelden mede, dat zij 't gevoel hadden, dat er iets haperde. Het leek hun toe, dat er iets van het vliegtuig naar om laag viel, dat er uitzag als een vleugel. Op dat oogenblik bespeurden zij een kleine rook kolom en stortte de machine loodrecht neer, waarna twee explosies weerklonken. VERWACHTING: Zwakke tot matigen incest Noordelijke wind, half tot zwaar be- wolkt of betrokken, weinig of geen regen, iets warmer. Hoogste barometerstand: 771.0 Andaenes. H Laagste barometerstand: 755.1 Budapest. Zon op 5.20 - onder 20.51 - Licht op 21.21 Maan op - onder 17.35 6 Augustus N. M. 'i Te Belgrado is het stoffelijk overschot v an den patriarch Varnova, het hoofd der Servische orthodoxe kerk, plechtig bijge zet. Eenige geestelijken dragen de lijkkist uit de kerk (Havas). De dag van gisteren heeft den troepen van Franco veel succes gebracht. Op sommige plaatsen ruk ten zij op dezen eenen dag veertig kilometer op. Zes dorpen en zeer belangrijke stellingen zijn veroverd. De vijand, die in volledigen terug tocht schijnt te zijn, bood slechts weinig tegenstand en heeft duizend man aan gevangenen verloren. Uit Albarracin wordt gemeld, dat de troe pen van Franco op verscheidene plaatsen de grens tusschen Teruel en Cuenca zijn overge trokken. Het dorp Val de Cuenca is bezet, na dat de linksdhe troepen het ontruimd hadden. In dit dorp is het hoofdkwartier der verdedi gers in dezen sector gevestigd geweest. De rechtsche troepen blijven naar het Zuiden op rukken. Een van Terriente oprukkende afdeeling heeft het dorp Toril bezet zonder een spoor van den vijand te ontdekken. Dit dorp is een knooppunt van de wegen tusschen Cuenca, Val ae Cillo en Bezas. Op deze wegen werden ver volgens eenige afdeelingen linksche troepen verslagen en daarna werden de dorpen Val de Cillo en Masegoso ten westen van Toril ver overd. Aan het front van Brunete zijn de krijgs verrichtingen gestaakt. Men verzekert intus- schen, dat de regeeringstroepen de laatste da gen den vijand op verscheidene punten heeft kunnen terugdrijven, zoodat de streek van Brunete niemandsland is geworden. Ten Oos ten van Brunete, bij Castillo de Villafranca en aan den linkeroever van de Guadarrama heb ben de regeeringstroepen hun stellingen ge handhaafd. Twee politieke commissarissen der regeering zijn aan het front bij Brunete naar de troepen van Franco overgeloopen, n.l. Carlos Ayuso en Augusto Perez Carpio. Volgens hem hebben de regeeringstroepen bij de aanvallen bij Usera en Madrid tienduizend man aan dooden en ge wonden verloren. De nieuwe Italiaansche ambassadeur bij de Franco-regeering heeft heden zijn geloofsbrie ven aan Franco overhandigd, welke plechtig heid door radio-Nacional werd uitgezonden. Bij deze gelegenheid verklaarde de ambas sadeur, het voor zijn toekomst strijdend Spanje de solidariteit van Italië over te brengen. Het imperialistische Italië, zoo zeide hij 'verder, zal met het nieuwe Spanje nauwe samenwerking onderhouden voor den socialen en internatio nalen vrede, voor de verdediging van hun res pectieve nationale belangen en voor de be schaving. Franco dankte den ambassadeur en verze kerde hem, dat Spanje bereid was met zijn land samen te werken. In het officieele communiqué van het recht sche hoofdkwartier wordt medegedeeld, dat rechtsche vliegtuigen nabij de Catalaansche kust een koopvaardijschip van 3000 ton hebben vernield. Een torpedojager en een torpedoboot, die het koopvaardijschip begeleidden, werden eveneens getroffen. ST. DENIS, 1 Aug. (Havas) De tusschen- tijdsche Kamerverkiezing, die noodig was ge worden door het aftreden van Doriot, den lei dereer Fransche Volkspartij, is heden geëin digd in een overwinning voor den communisti- schen candidaat Grenier. Deze vereenigde 9522 stemmen op zich tegen den candidaat der Fransche Volkspartij Malo 4563. TELOK BETONG, 2 Augustus. (Aneta). Op het eiland Seboekoe Besar (afdeeling Telok Beton, Lam- pongsche districten) is een vracht prauw aangespoeld, welke ter hoogte van Tempoeroeng (afdeeling Pon- tianak, Wester afdeeling van Bor neo) was verongelukt. Van de 107 opvarenden zijn er 46 gered. I 7 Lij ken zijn geborgen en 44 opvarenden worden nog vermist. De prauw was afkomstig van Poe- loe Kali (nabij Tjilegon, afdeeling Bantam). BANDOENG, 2 Aug. (Aneta). Gisteravond half zeven is een sport vliegtuig, bestuurd door den heer K. Schütt, administrateur van de thee onderneming Njalindoeng, bij een noodlanding in brand gevlogen. Bij dit ongeluk is een mede-inzit tende, de 55-jarige mejuffrouw Re- gina Maria Weber een huisgenoo- te van den heer Schütt verbrand, daar zij niet tijdig tusschen de vleu gels van het toestel weg kon komen. De heer Schütt verkeert In een zoodanig over spannen toestand, dat hij niet met zekerheid weet, hoe hij gered is. Vermoedelijk is hij in tuïtief uit het toestel gesprongen, doch hij ge looft zelf, dat hij er door inlanders is uitge trokken, hetgeen vrijwel onmogelijk is, gezien den zeer korten tijd, welke verliep tusschen het neerkomen op den grond en den brand. De heer Schütt, die een kleine hoofdwonde heeft, staat bekend als een goed vlieger. Reeds vroeger maakte hij naam als autorecordrijder, waarbij zoowel zijn sportieve prestaties als zijn beheersching en bekwaamheid als bestuurder uitkwamen. De ongelukkige noodlanding geschiedde in de Desa Tjoeroeg, tusschen Poerwakarta en Kosam- bi. De heer Schütt was met zijn sportvliegtuig opgestegen tegelijk met den heer Te Roller in een .ander sportvliegtuig, waarin mevrouw Schütt plaats had genomen. Men zou naar de Tjerimai gaan kijken. Onderweg echter verloor de heer Schütt het vliegtuig van Te Rol ler uit het oog. De heer Schütt is toen vermoede lijk den wag kwijt geraakt, totdat hij tegen het vallen van de duisternis de bergen van Poerwa karta herkende, en hier een noodlanding op een geschikt stuk grond verrichtte. Bij deze noodlanding is het toestel van zes meter hoogte afgegleden, waarop de crash volg de. Waarschijnlijk is hierbij de onderste reser ve-benzinetank gescheurd en ontploft, waardoor de machine in brand vloog, met het bekende droevige gevolg. GIORNICO (Kanton Tessino), 1 Aug. (D. N. B.) Ter herdenking van den slag, welke Ita- liaansch Zwitserland in 1478 de vrijheid bracht, is alhier een gedenkteeken onthuld. Bondsraad Motta hield bij deze gelegenheid een rede, waar in hij met name herinnerde aan de vrijwil lige aansluiting van Tessino bij het overige Zwitserland. Hij wees er verder op, dat Tes sino thans, nu Italië zich meer en meer als groote mogendheid ontwikkelt, een zeker pand is geworden der vriendschap, die den Zwitser- schen bondsstaat met Italië verbindt en eeuwig verbinden zal. Motta wendde zich verder tot de Zwitsers en de vreemden. Hij wees op de absolute noodza kelijkheid van de nationale verdediging in ver band met den huidigen internationalen toe stand en voegde er aan toe: „Het principe der neutraliteit leidt de geheele Zwitsersche bui tenlandsche politiek en is in overeenstemming mei onze vitale belangen. De ondervinding der laatste jaren legt ons de verplichting op een zoo groot mogelijke neu~, traliteit, zelfs ten opzichte van den Volken bond. in acht te nemen. Ter gelegenheid van de troonsbestijging van Koning Faroek I van Egypte werd de stad Kairo prachtig versierd. Hier boven een triomfboog, welke voor het paleis van den koning werd opgericht Politieke demonstratie van Oostenrijksche zan gers te Breslau. Bondsraad Motta over de vriendschap met Italië. Fransche volkspartij lijdt nederlaag bij tusschen- tijdsche Kamerverkiezing te St. Denis. Successen van Franco's troepen bij Teruel. Oud-strijders betoogen te Berlijn. Monument onthuld in Frankrijk ter nagedach tenis van in den wereldoorlog gesneuvelde Ame- rikaansche soldaten. Fransch.Japansch incident te Tientsin. Vijf dooden bij vliegongeluk te Oslo. De Japansche Prins van Tsjitsjiboe te Amster dam gearriveerd. De Wereldjamboree: Pontificale Hoogmis op het terrein te Vogelenzang: Christus-Koning-hulde in Haarlems Kathedraal. Na een woordenwisseling heeft een grondwer ker te Den Haag zijn hospita met revolverschoten ernstig gewond. Het stoffelijk overschot van zeven slachtoffert van de ramp der „Flamingo" naar Nederland overgebracht. Actie in de havenbedrijven: naar opzegging der arbeidsovereenkomsten? Vrachtprauw in Indië vergaan; 17 lijken ge borgen, 44 opvarenden nog vermist. Zaterdag is te Rimini (Italië) waar zij tot het ondergaan van een rustkuur met vacantie vertoefde, in den leeftijd van 36 jaar overleden, de bekende Nederlandsche zange res Helène Treep-Cals. Helène Cals is te Amsterdam geboren. Zü genoot haar opleiding aan het Conservatorium aldaar. De zangeres trad ook in het buitenland, laatstelijk in Duitschland, als opera-zangeres op. Zij was hoofdleerares voor solo-zang aan het Conservatorium te Utrecht. Naar wij vernemen, is de teraardebestelling bepaald op hedenmiddag te Rimili (Italië). BATAVIA, 2 Augustus. (Aneta) Het de partement der Marine deelt mede, dat zich aan boord van den kruiser „De Ruyter" een geval van sabotage heeft voorgedaan, waarbij twee sloeptakels, twee vanglijnen en eenige zeildoek- sche kappen zijn beschadigd. Het ondersoek, dat reeds is ingezet, heeft nog voortgang, Stand op Maandag 12 uur nam: 765.6 Vorige stand: 765.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1