Pastoor G. van Niekerk jubileert REMBRANDT Haarlem, 2 Aug. 12% JAAR HERDER TE OVER VEEN Kort en volledig LIED VAN DE AARDE MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 STADSNIEUWS Goed voorbereid, is deze feestdag een onvergetelijke geworden voor den jubilaris en zijn parochie De opvoering van „Theophïlus" De receptie De feestavond Het Mirakel van Theophiel STIJGING VLEESCHPRIJZEN Adres van de Middenstands centrale Programma Radio-centrale Cultuurfilm voorstellingen ENTREE 25 CENTS TERUG VAN DE VIER- DAAGSCHE Haarlemsch detachement gehuldigd LORD BADEN POWELL IN HAARLEM De film „Gangshow" bezichtigd FRANS HALS-TENTOON STELLING 20.000ste bezoeker verwacht Diefachtige kantoorbediende Examen handenarbeid Welpen in Haarlem gearriveerd Bijna 800 katholieke welpen in R.K. scholen GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Conversie geldleening en open stelling Jamboreewegen SLAGERIJVAKTENTOON- STELLING Orgelbespeling Het H.O.V.-concert te Zandvoort BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE AGENDA Bioscopen 3 Augustus Fleurige wapenschouw ,De Princevlag" van Onder overgroote belangstelling van zoo wel parochianen als niet-parochianen heeft de zeereerw. heer G. van Niekerk Zondag zjjn koperen pastoraat te Overveen her dacht. Een jaar lang is er gewerkt om dezen dag tot een onvergetelijken te maken èn voor den jubilaris zelf èn voor zijn parochie. Het comité „Katholiek Overveen", de representant van de parochie, heeft werkelijk eer van zijn werk! Te tien uur droeg de jubilaris een plechtige Hoogmis op tot intentie van de parochie, met assistentie van kapelaan Th. van Niekerk te Amsterdam (Buitenveldert) en den zeergel. pater drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A. In het priesterkoor had o.a. nog plaats genomen Z.D.H. Mgr. M. «I. P. Möllmann. De kerk was fraai versierd met bloemen en tapijten, terwijl op iedere plaats een keurig boekje lag, bevattende de uit te voeren gezangen, met op den voorkant een foto van het Maria beeld der kerk. Op keurige wijze zong, onder leiding van ka pelaan F. F. v. Buuren, het zangkoor de „Mis- sa sine Nomine", voor vijf ongelijke stemmen Van de 16e eeuwschen componist William Byrd. Na de Hoogmis werd gezongen, eveneens voor Vijf ongelijke stemmen „Ecce, nunc «Benedicite" Van J. P. Sweelinck (16e eeuw). Des namiddags werd in gebouw „Domi" in de keurig voor deze gelegenheid versierde ontvang kamers de receptie gehouden, waaronder ver schillende cadeaux den jubilaris werden aan geboden. Allereerst sprak namens het comité „Katho liek Overveen" op zeer hartelijke wijze de heer J. B. M. van Vlijmen. Spr. zegde den pastoor dank voor alles wat hij voor de parochie Over veen heeft gedaan. Tegenover den betegelden vloer van de kerk bood hij namens de paro chianen een kostbaren Smyrna-altaarlooper met bijbehoorende kussens aan, tegenover de nieuwe kerkbanken een credens, gebeeldhouwd in den stijl der communiebanken, met drie mis- dienaarsbanken; tegenover de nieuwe verlich ting een prachtige Godslamp in donkerbrons; tegenover de centrale verwarming een mooie en Warme bekleeding van den expositietroon. Namens het college van regenten van „Huize Duinrust" bood de heer L. J. M. Bouvy glas in loodramen, ontworpen door den kunstenaar H. Bijvoet, voor de ontvangkamer der pastorie aan. De heer G. A. v. d. Meij, hoofd van de St. Aloysiusschool, vertolkte de dankbare gevoelens Van het leekenpersoneel der beide parochie scholen, door het aanbieden van een serre ameublement. Spr. wenschte den jubilaris vele prettige „zituurtjes" toe. Ook de misdienaars en de leerlingen der scholen lieten zich niet onbetuigd en boden bloemen en een „eenvoudige" fruitmand aan. Veel bloemstukken waren er voorts ontvangen, o.m. van comité „Katholiek Overveen", R.K. Middenstandsvereeniging, R.K. Volksbond, Tum- vereeniging „Winfried" enz. De jubilaris zeide zijn dank niet onder woor den te kunnen brengen en bescheiden als al tijd, dankte hij allen voor de betoonde mede- Werking. Zeer velen maakten van de gelegenheid om pastoor van Niekerk persoonlijk te complimen teeren gebruik. Meer dan een uur achter elkaar moest de pastoor de felicitaties van zijn dank bare parochianen en van vele andere belang stellenden in ontvangst nemen! O.m. zagen we den zeereerw. heer P. Kemper, oud-kapelaan der parochie, dr. C. Hentzen O.F.M., pastoor Willenborg en den heer Prinsenberg, die na mens het gemeentebestuur van Bloemendaal zijn gelukwenschen aanbood. Om drie uur werd een plechtig danklof ge houden. Al zijn parochianen heeft pastoor van Niekerk toen toegesproken. Hij bracht dank op de eerste plaats aan God, Die hem zooveel ge lukkige jaren in Overveen gegeven heeft; ver volgens dankte hij zijn parochianen zelf voor de wijze, waarop zij hun pastoor gehuldigd hebben; hij verheugde zich er over, dat de Overveensche Katholieken hun geestelijken zoo weten te waardeeren. Zeer mooie gezangen werden weer uitgevoerd, alle gecomponeerd door den organist der paro chie, den heer J. Mul. Machtig en gloedvol klonk het „Te Deum" door de Overveensche kerk. Tot slot van dezen onvergetelijken dag werd 's avonds in „Domi" een herdenkingsbijeenkomst gehouden. Hiertoe waren uitgenoodigd de leden van comité „Katholiek Overveen", de leden van de kerkelijke colleges enz. Nadat onder leiding van kapelaan F. F. v. Buuren het versterkt parochiaal zangkoor en kele koorwerken van Orlandus Lassus uitge voerd had, zong mevrouw J. BosVincent, be geleid door den heer J. Mul, enkele liederen van Schubert en Brahms. Een hoogst gewaar deerde medewerking! Als voorzitter van „Katholiek Overveen" hield de heer J. M. B. van Vlijmen een toespraak tot den jubilaris. Spr. noemde de eigenschappen, die men graag in een priester ziet en getuigde deze in ruime mate in pastoor v. Niekerk te vinden. „Sapientia et Amor" zou de wapen spreuk van dezen pastoor kunnen zijn. Wederom liet het zangkoor zich hooren in een drietal aardige composities van 16e eeuw- sche meesters. Na de pauze volgde de opvoering van „Theo- philus". Mirakelspelen zijn altijd dankbare onderwer pen om op te voeren. Vooral wanneer zij min of meer religieus getint zijn en het geheel door een mystiek waas omsluierd is, kunnen zelfs de onmogelijkste mogelijkheden aanvaardbaar wor den gemaakt. Soms wordt in de legenden wel wat al te vrijmoedig met de geesten der andere Wereld omgesprongen, en het gebeurt niet zel den, dat men zelfs den Schepper van hemel en aarde ten toneele gaat voeren. Ten eerste komt dat, wijl legenden meestal uit een oeroud primitief volksgeloof ontspruiten en ten tweede wijl er opzichzelf niets kwaads insteekt, indien men met eerlijke en eerbiedige bedoelingen de tusschenkomst van den God van hemel en aar de wil uitbeelden. Er zit echter een gevaarlijke kant aan en wel deze, dat het in de uitvoering niet altijd mogelijk is, zelfs de meest simpele bedoeling te benaderen en de uitbeelding eer der ridicuul dan verheffend is, waardoor het voor sommigen, zij 't ongewild, bespotting kan lijken. Deze legende van Theophiel, werd naar het oud-Fransch door J. Babeliowsky zeer verdiens telijk bewerkt, en verhaalt ons, hoe deze heilige (gestorven omstreeks 538) als rentmeester van een kerk in Cicilië fungeerde en dan na den dood van zijn bisschop, door den valsch voorge- lichten nieuw gekozen prelaat, uit zijn functie wordt ontheven. Theophiel is tot wanhoop ge bracht en in die stemming komt de duivel hefti bezoeken en stelt hem voor zijn ziel te ruilen voor eer-herstel, macht en roem. De heilige doet het en prompt lost ook de dui vel zijn woord in. Jaren later krijgt de heilige berouw en wil het contract ongedaan maken, wat hem echter niet lukt. In uitersten nood roept hij de hulp van Onze Lieve Vrouw in en deze, begaan met het oprechte leedwezen van den afgedwaalde, ontfutselt den duivel het con tract en geeft dat aan Theophiel terug op voor waarde, dat deze zijn euvele daad aan den bis schop bekent. Zooals men ziet is ook deze legende indruk wekkend van eenvoud en uitermate leerrijk. Zij leert ons hoe zelfs een uitverkorene onder de menschen in casu 'n hooggeplaatst priester kan vallen door den hoogmoed en voor eer en geld zijn ziel kan verkoopen aan den duivel. Zij leert tevens echter ook, dat een mensch, hoe diep ook gezonken, toch altijd weer tot God kan terugkeeren en daarbij steeds een machtigen steun zal vinden in de Moeder Gods, indien hij met vertrouwen haar voorspraak inroept. Is het wonder dat deze legenden eeuwen en eeuwen onder het volk bleven voortleven en practisch wel nooit zullen verdwijnen, daar haar klare, rijke inhoud aan iedereen iets te zeggen heeft en direct tot het hart van den meest eenvou- digen nensch spreekt? Daarom zijn ze ook bij uitstek geschikt voor de beoefenaars van het liefhebberytooneel; ze eischen niet onmatig veel van de executanten en wat zij eischen, ligt ook in het vermogen van zelfs den meest bescheiden dilettanten acteur. Daarom was het ook goed gezien voor deze feestelijke herdenking van pastoor Niekerks 12 V2 jarig pastoraat, dit weinig bekende doch dank bare legendespel op te voeren. Ondanks de be scheiden middelen was het een voorname, waardige vertooning, welke aan iedereen en zeker aan den jubilaris oprechte voldoening kon geven. Want de opvoering getuigde van groote zorg, terwijl rolkennis, dictie en voordracht spe ciaal van Theophiel geen enkele reden tot aan merking gaven. Zou men echter nog eens tot een opvoering overgaan (en daar is inderdaad alle aanleiding voor), dan zou men misschien de harlekinade van het duiveltje om Theophiel in een „bewaking" zonder meer kunnen omzet ten, de tusschenruimte van 7 jaren weergeven door een volslagen duisternis, waarbij desnoods „de hemelhoek" verlicht kan blijven en ten slotte de phrase van Onze Lieve Vrouw: „Ik zal jou eens nores leeren!" door een meer verheven uitdrukking vervangen. We maken juist daarom deze opmerking, wijl we vertrouwen dat dit mirakelspel nog een heropvoering zal beleven en deze kleinigheden dan storend kunnen werken. Uitstekend was ook het tooneel-arrange- ment; de voorstelling der spelers aan het begin, (iets wat men in het „oude tooneel" toepaste en wat men bij de Chineezen nog doet) was vol komen in stijl. Ook aankleeding en grime waren zeer verzorgd, zoodat het geheel tot een der weinige diletanten-opvoeringen behoorde, waar mede ook een verwende criticus zich oprecht kan amuseeren. Aan het begin van den avond werden enkele oude polyphone koorwerken gezongen, terwijl mevr. Jo BosVincent een drietal liederen van Schubert en Brahms zong. Was het laatste, van de begaafde zangeres natuurlijk een exquis ge not, het eerste viel te waardeeren, zoowel door de voordracht als door de rijke variatie der chansons. V-t Tot slot sprak pastoor van Niekerk een kort dankwoord. Met trots wees spr. zijn familie op het werk van zijn parochianen en wist niet beter te eindigen dan met „leve de parochie!" En het antwoord van heel de z&al was: „Leve de pastoor". Het Dageljjksch. Bestuur van de Midden standscentrale voor Haarlem en Omstreken heeft het volgende adres aan Burgemeester en Wethouders der gemeente gezonden: Het zal uw college bekend zijn, dat een zeer belangrijk levensmiddel het rundvleesch onrustbarend is gestegen. Niet alleen dat de marktwaarde in vergelij king met een half jaar geleden ongeveer 30 pet. is verhoogd, maar daarenboven zijn de crisislasten, omdat deze percentsgewijze worden geheven, ook gestegen. Het gevolg hiervan is een groote terugloop van het gebruik van rundvleesch, vooral bij de gezinnen met steun en kleine inkomens en daaruit voortvloeiend een ware, met den dag ondraaglijker noodtoestand bij de slagers. Ook een tweede, misschien nog belangrijker levensbehoefte het brood is den laatsten tijd met ongeveer 15 pet. gestegen en dreigt weer verhoogd te worden, wanneer de tarwe- belasting, die ten behoeve van de akkerbouw- centrale wordt geheven, niet wordt verlaagd. Vooral spreken bovenomschreven feiten in de groote steden en zij klemmen te meer, nu de verhoogingen van deze belangrijke levens behoeften niet opgevangen kunnen worden door stijgende loonen. Het is daarom, dat de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten uw college verzoekt, in het belang van consumen ten, slagers en bakkers, met grooten aandrang bij den betreffenden Minister aan te dringen over te gaan tot afschaffing of aanzienlijke verlaging van de crisisheffmg op rundvleesch en de heffing op tarwe. Voor Dinsdag: programma 1: Hilversum II, programma 2: Hilversum I, programma 3: 8 uur Keulen, 10.05 Diversen, 10.20 Keulen, 10.50 Farys Radio, 12.15 Keulen, 1.20 Ned. Brussel, 1.35 Keulen, 2.20 Droitwich, 5.20 Ned. Brussel, 6.50 London Regional, 7.20 Ned. Brussel, 7.50 London Regional, 9 uur Parijs Radio, 10.50 Wee- nen, 11.15 Hamburg, programma 4: 8 uur Brus sel, 9.20 Pauze, 10.35 Droitwich, 12.05 London Regional, 5.20 Droitwich, 7.20 Parijs Radio, 8.05 Diversen, 8.35 Droitwich, programma 5: 8 uur Diversen, 7 uur eigen gramofoonplatenconcert (bont programma), 8 uur diversen, vanaf DINSDAG 3 AUG. gedurende de Jamboree v.m. om 9.30 uur en 11 uur met het overweldigende Toegang alle leeftijden. Zaterdag keerde per trein het detachement van het Korps Motordienst, dat heeft deelge nomen aan de vierdaagsche afstandsmarschen, uit Nijmegen in de kazerne van het Corps Mo tordienst terug. Nadat de bagage was afgeladen traden de manschappen weder aan en werden zjj toege sproken door hun Commandant, Luitenant- Kolonel A. M. M. van Loon, terwijl een groot aantal kazernebewoners van zijn belangstelling deed blijken. Overste van Loon memoreerde in zijn toe spraak den lof die hun was toegezwaaid door de verschillende militaire autoriteiten en de prij zende woorden, die ook de Commandant van het Veldleger hem als commandant van dat keurkorps heeft toegesproken. Allen hebben hun best gedaan en het is voor het Korps Mo tordienst een eer dat ook dit jaar weer de korpsprijs door het detachement is verdiend. Wij zijn trotsch op menschen als sergt. Ver- schragen en dpi. sergeant Kramer, die nu het geëmailleerd zilveren kruis dragen en dpi. sergt. Fabius, die deze marschen reeds meerdere ma len hebben geloopen, maar ook op hen, die heden voor de eerste maal hebben deelgenomen. Kranig en fier hebt gij allen het er afgebracht en trotsch kunt u zijn op het kruisje, dat heden uw borst siert. Daarna sprak de adjudant onderofficier Bak ker het detachement toe en bracht het de hulde van de onderofficieren. Ook spr. roemde de houding en het volhar dingsvermogen van het detachement en zeide erer trotsch op te zijn, dat dit jaar zoo vele onder officieren de marschen hebben medegeloopen. Door hun flinke houding hebben zij medegehol- pen het aanzien van het Korps en ook dat der onderofficieren te verhoogen. Wij prijzen u niet alleen voor het loopen, doch ook voor de zelfverloochening, de hulpvaardig heid en meerdere eigenschappen, die bij 't vol brengen der afstandsmarschen naar voren ko men. Als hulde van de onderofficieren bood spr. daarna bloemen aan. Na den vermoeienden openingsdag bezocht de Chief Scout, Lord Baden Powell, Zaterdagavond de voorstelling van de „Gangshow" in het Rembrandt-theater te Haarlem. Het oordeel van Lord Baden Powell was „terrific-grand"! Op verzoek van Lord Baden Powell bleef zijn bezoek zooveel mogelijk onopgemerkt. Alleen toen de Chief Scout het theater verliet, brachten de in de hal aanwezige padvinders hem een grootsche ovatie. In de pauze heeft de Chief den hoofd rolspeler in de film, Ralph Reader, die tijdens de voorstelling op het tooneel optrad, gecompli menteerd met zijn spel. Per auto is de Cnief na afloop naar zijn hotel te Bloemendaal teruggekeerd. Morgen of overmorgen wordt de 20.000ste be zoeker op de Frans Halstentoonstelling in het Frans Halsmuseum verwacht. Zaterdag heeft de Haarlemsche politie een 35-jarigen kantoorbediende gearresteerd, die be kend heeft ten nadeele van zijn patroon kleed jes en een fotografietoestel, ter waarde van 175.te hebben ontvreemd. Het fotografie, toestel en de rest waren voor 32.beleend by de Bank van Leening, waar alles in beslag genomen is. De man is opgesloten en zal aan de Justitie worden voorgeleid. HAARLEM 30—31 Juli. Geëxamineerd 14 mannenl. cand. Geslaagd de heeren: W. F. van Henten, A. van Moergastel, A. F. v. d. Zanden, W. C. de Wit, J. H. F. van Wolde, D. Danger- mond, P. J. A. Matthee, L. J. Toonen, W. P. H. Hendriks. Vanmorgen was het Haarlemsche Stations plein vol met een groot aantal welpen in hun welbekende groene truitjes. Ze garneerden de niet bepaald breede trottoirs, op welker stoepen ze zich behaaglijk hadden neergezet. Het was een gedeelte van de ongeveer 6000 welpen, die op de Wereldjamboree demonstraties zullen ge ven en hun grootere padvindersvrienden er zul len bezoeken. Het gedeelte, dat vandaag kwam, was eigenlijk te vroeg in Haarlem. Dinsdag is de eigenlyke dag van de aankomst en dan zal ook het grootste gedeelte per extra- treinen in Haarlem arriveeren. Wat vandaag kwam, arriveerde op eigen gelegenheid, dus per gewonen trein en wel om nu reeds het een en ander van Haarlem en zijn omstreken te kun nen zien. De welpen en hun leiders en leidsters moeten dan ook vandaag zelf voor hun natje en hun droogje zorgen. Ze slapen in de Haarlem sche scholen, die speciaal voor de welpen zijn afgestaan en ingericht. In de klaslokalen liggen stroozakken om te slapen en op de speelplaatsen zijn geïmproviseerde waschtafels geplaatst, be staande uit een lange plank met een gleuf erin, met asphaltpapier afgezet. Over de geheele lengte van de plank hangt er boven een water leidingbuis met gaatjes erin. De buis is verbon den met de gemeentewaterleiding. De scholen staan onder speciaal toezicht van de Haarlemsche politie, brandweer en Genees kundigen Dienst. De welpen krijgen lunchpakketten van de Jamboree voor de voeding in Haarlem en het warme eten wordt hun op de Jamboree, waar ze den geheelen dag doorbrengen, zelf geschon ken. De katholieke welpen zijn ondergebracht in 2 R.K. lagere scholen voor jongens, n.l. aan de Nieuwe Gracht, waar 400, en op de Ged. Oude Gracht, waar 370 jongens tijdelijk wonen. Ze komen uit alle streken van ons land. De gemeenteraad van Bloemendaal kwam he denmorgen ten rasdhuize te Overveen bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. C. J. A. den Tex. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om de wegen, die in verband met de Wereldjamboree voor het openbaar verkeer waren afgesloten, weer met. ingang van 16 Augustus (den dag nadat de laatste padvinders vertrokken zijn) voor het openbaar verkeer open te stellen. Voorts werd besloten tot con. versie van het restant ad 425.000.van een geldleening groot 500.000.aangegaan op 17 September 1931 met het Weduwen- en Weezen- fonds voor Europeesche Burgerlijke Ambtenaren in Ned.-Indië. Op 11 Augustus a.s. wordt door de slagers patroons en gezellen een groote en interessante vaktentoonstelling gehouden in den H. K. B., Tempelierstraat, als slot van een worst- en gar- neer-cursus, door den heer M. Heyers hier ter stede gehouden. Daar kan men te zien krijgen wat tegenwoordig in het slagersbedrijf te ores- teeren is op het gebied van worst- en vleesch- waren en het opmaken van verschillende schotels en sierstukken. De tentoonstelling is geopend van 7 tot 11 uur. Den geheelen avond een gezellig strijkje met humorist. De entreé is zoo laag mogelijk gehouden en is voor ieder toegankelijk. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Dins, dag 3 Augustus, 's avonds van kwart over 8— kwart over 9 door den heer Piet Halsema, luidt: la. Warum betrübst du dich mein Herz fen b. Was Gott tut, das ist wohlgetan, van J. G. Wal- ther. 2. Preludium, Fuga en Ciaconna van Johann Pachebel. 3. Toccata, Adagio en Fu ga, 4. Christ, der du bist der helle Tag, Koraal met variaties, 5. Toccata en Fuga in d. kl. t., alle van J. S. Bach. Zondagmorgen te half twaalf gaf de Haar lemsche Orkest Vereeniging een populair con cert op het ruime terras aan de zeezyde van het Casino. Er bleek een ruime belangstelling voor te bestaan en de vele muziekliefhebbers zijn dan ook niet teleurgesteld geworden. Ook op den boulevard was veel publiek, doch ten gevolge van den Noordwestelijken wind ging veel voor hun gehoor verloren. De verstandigen waagden er den geringen entréeprijs aan en ko zen hun zitplaats zoo, dat de wind naar hen toe was. Hierdoor was het zuidelijk deel van het terras flink bezet. De verschillende num mers ontvingen een dankbaar applaus en dit heeft in niet geringe mate er toe bijgedragen, dat dit eerste optreden van dit orkest in het seizoen 1937 te Zandvoort ook de volgende Zon dagen herhaald zullen worden. Zelfs is het zeer waarschünlijk, dat as. Donderdag avond van 810 uur eveneens door de H. O. V. een concert zal worden gegeven. Het groote voordeel van het Casino als plaats van uitvoe. B. en W. van Haarlem hebben toestemming gegeven ook in de 4e klas van de openbare school no. 16 aan de Linschotenstraat 57A (hoofd de heer H. M. v. d. Hart) onderwijs te geven volgens de ideeën van het persoonlykheidsonder- wijs. Deze toestemming betreft dus voortzetting van de proef begonnen in de lagere klassen. Geslaagd voor deel I van het notarieel examen de heer K. Swaagstra uit Haarlem. De gezameniyke kappers in Haarlemmermeer zijn, evenals hun collega's in andere plaatsen al bezitten, doende voor zich en hun bedienden een by politieverordening vastgelegden vryen middag te verkrijgen. Voor het examen van de Algemeene Neder- landsche Esperanto-examencommissie slaagde de heer P. Vermeer uit Haarlem en de heer B. A. Koper uit Overveen. Vrydag werd door Haarlems straten een ge weldig gevaarte-vervoerd. Het waseen 16 meter •lange breimachine, afkomstig uit Engeland en bestemd voor de firma Hin, alhier. Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer J. W. A. Misset als klerk ten stadhuize van Haarlem in dienst kwam. Zaterdag werd de heer Misset door den loco-burgemeester, den heer van Liemt, toegesproken namens het gemeente bestuur, waarby hem het gebruikelijke geschenk onder enveloppe werd overhandigd. Door de heeren H. A. van Abs en J. W. A. Stalpers werd de heer Misset gecomplimenteerd namens de ambtenaren en kreeg van hen een vulpen en een vulpotlood cadeau. Zaterdag werd door den bouwkundige J. W. van Santé Jr. namens de N.V. Kremer's Koffie- en Theehandel ondershands aanbesteed het amoveeren van een pakhuis aan de Krom Elle boogsteeg en het bouwen van een nieuw pak huis met bijkomende werken in het bestaande pakhuis en kantoorgebouw. Ingeschreven werd als volgt: E. Bellaart ƒ28780; G. J. Veldwük 28623; fa. Joustra ƒ28565; Jac. Klerk ƒ27400; E. J. Lubbers ƒ25272. By de te 'sGravenhage gehouden examens voor diploma onderwijzeres costuum- en mantel vak slaagden de dames M. Bons Esser, C. Heijne en M. de Vries. Onderwijzeres lingerie N. Bons Esser. Coupeuse costuum- en mantelvak: J. Schravendyk; allen leerlingen der Mode-Vak- school te Heemstede, dir.jJuv. Doorn. ring is wel hierin gelegen, dat bij gunstig weer het terras kan gebruikt worden, terwijl bij on gunstig weer het concert niet behoeft te wor den uitgesteld, daar de groote zaal een goede acoustiek bezit en het groote podium voldoende is om het geheele orkest te bevatten, terwijl daarenboven dan het aantal plaatsen enorm groot blijft. Het eerste optreden van de H. O. V. te Zandvoort is een groot succes geworden en zeker is de verwachting, dat de belangstelling voor deze zomerconcerten nog zal groeien wan neer de weersomstandigheden nog een beetje beter zullen zijn. Geboren: 30 Juli: A. Hendriks—Siemens, zoon; 29 Juli van Cr. KoppenMudde, doch ter; 2 Aug.: M. L. Vink—Timmers, dochter; 31 Juli: G. A. Heermans—Van Leeuwen, zoon; 30 Juli: A. C. PelBruinsma, dochter; 1 Aug.: H. van der MeideKeijzer, dochter; 1 Aug.: J. van WijkWijbenga, dochter. Overleden 31 Juli: B. Schuhman—Folkerts, 75 jaar, Coornhertstraat; 31 Juli J. J. Kroone, 11 jaar, zoon van H. Kroone en van G. C. Vlasman, Kamperlaan; 30 Juli: J. M. Zant- voort, 44 jaar, Westerstr. Terug te bekomen bij: M. Tïggelman, Suma- trastraat 5, twee slagersschorten; Bureau van politie, blauw mutsje; De Jong, Drieheerenlaan 40, hondenpenning; Bureau van politie, akten- tasch; J. Goemans, Borneostraat 54, kinder armband; Bureau van politie, booöschappen- tasch en jongenspet; De Bruin, Voorweg 51. schroevendraaier; Van den Heuvel, Landzicht laan 53, heeren-armbandhorloge; Schoenma ker, Wilhelminaplein 1, schort; Woelders, Landzichtlaan 20, portemonnaie met inhoud. Eerste plechtige H. Mis Pater Michaël Swïtzar S. S. C. C. Nadat Zaterdagavond de jonge priester in de parochiekerk aan het Valken burgerplein plechtig was ingehaald en een kort Lof had gecelebreerd, wachtte hem een feeste lijke ontvangst in zijn ouderlijke woning, Zo- merlaan 28. In den loop van den avond bracht de R.K. Harmonie „St. Michaël" hem een se renade, welke door zeer vele belangstellenden werd bijgewoond. Zondagmorgen te half tien was de fraai ver sierde parochiekerk vrijwel geheel gevuld met geloovigen, die bij de plechtige eerste H. Mis van dezen jongen priester aanwezig wilden zqn. De Neomist werd by deze gelegenheid ge assisteerd door pastoor A. F. C. v. Noort, als Presbyter-assistens; diaken was pater Simon S.S.C.C., broer van den neomist, sub-diaken de weleerw. heer W. Lutkie, zqn neef, terwijl als ceremoniarius fungeerde de zeereerw. zeergel. heer M. H. H. Haring, leeraar aan het Semina rie Hageveld. Op het priesterkoor hadden plaatsgenomen pater Placidus S.S.C.C., prior van het klooster te Nuland, pater Eusebius van den Aardwig S.S.C.C., pater Anselmus S.S.C.C., missionaris van Banca, pastoor De Kok uit Amsterdam, de vroegere parochie van den neomist, Br. Valen- tius uit St. Louis (Oudenbosch) oom van den neomist, de zeereerw. heer Krook, rustend pastoor alhier, pater Luiten, missionaris, en de kapelaans der parochie. Toen de jonge priester, voorafgegaan door bruidjes en misdienaars en gevolgd door de geesteiykheid het kerkgebouw binnenkwam, zong het koor het ,,Veni Creator" voor vierstem mig gemengd koor van Br. Henricus, waarna het zangkoor vervolgens zeer verdienstelijk uit voerde de „Missa B. M V. de Loreto" voor vier stemmig gemengd koor. Onder de Communie is gezongen „Sacris Solemniis van M. Halier, en na de H. Mis de priestercantate van P. J. Jos. Vranken. Door haar schitterenden zang heeft het koor dezen morgen zeer veel bijgedragen tot verhoo ging der feeststemming. Onder deze H. Mis hield pater Simon een zeer treffende feestrede, met als tekst het woord van Mozes uit het oude testament „Gij zijt nu toegewijd aan God, weest dus heilig, want ik ben heilig." Na de heerlijkheid van het priesterschap ge schetst te hebben, zeide spr. tot zijn heerbroer: Nu behoort gij tot de bloem der kerk, zijt gij kind van onze Congregatie van Jezus en Maria en de eeuwigdurende aanbidding. Ook nu is het een tijd van bloed en vervolging. Kniel daarom dikwijls neer voor het Tabernakel om te bidden voor de zondaren en hen die God niet willen kennen en Christus vervolgen. Spr. feliciteerde zijn ouders met dezen twee den priesterzoon. Spr. schetste het prettige hui- seiyke familieleven, waarbij steeds gewezen werd op Jezus en Maria, en waaraan zy beiden nu het groote voorrecht van priester te zyn, te danken hebben. De geloovigen spoorde «pr. aan, vooral in dit H. Misoffer mede te offeren met dezen jongen priester, opdat hij trouw aan zijn roeping moge blijven en een ijverige arbeider moge worden in 's Heeren wijngaard. En tot den jongen pries ter richtte spr. het verzoek veel te bidden voor de priesters in deze parochie, voor de geloovi gen, en vooral voor de jeugd, die thans zoo medeleven met dit feest, en voor de velen, ook in deze parochie die nog twijfelen, maar mis schien hunkeren naar het ware geloof. Na de priestercantate werd de neomist weer door bruidjes, misdienaars en priesters uitge leide gedaan. Des middags was er ten huize van zijn ouders een zeer drukbezochte receptie. Behalve talrijke belangstellenden uit Heemstede, waaronder o.a. deputaties van R.K. Organisaties, Kerk- en Armbesturen kwamen ook velen uit zijn vroegere parochie in Amsterdam den jongen priester en zijn familie feliciteeren, zoo o.a. Kerk- en Arm besturen, de Missienaaiclub Maria, Jozef La bor e.a. Ook was er gelegenheid de vele geschenken te bezichtigen, w.o. van ouders, familie en kennis sen, maar ook vele paramenten vervaardigd door de Amsterdamsche Missienaaiclub. De feestdag werd besloten met een plechtig danklof, gecelebreerd door den neomist met as sistentie van zijn heerbroer en den zeereerw. pater Placidus, prior van het klooster te Nu land. Behalve enkele vierstemmige liederen voerde het zangkoor aan het slot nog eens de priester cantate van P. J. Jos Vranken uit, daar na de Hoogmis om tijdswille slechts een deel dezer mooie cantate kon worden uitgevoerd. Ook voor dit plechtig sluitingslof was vrij groote belangstelling. R.K. Speeltuin ingewijd In allen een voud is Zaterdagmiddag de R.K. Kinderspeel tuin „Kindervreugd" aan de Sportparklaan in gewijd. Om 3 uur waren er aanwezig de zeereerw. heeren pastoor A. F. C. van Noort en pastoor C. v. Mierlo, het bestuur der vereeniging, leid sters en leiders en verschillende hoofden van scholen. De voorzitter der vereeniging, de heer N. J. v. d. Linden, verzocht na een kort welkomst woord pastoor v. Noort zoowel gebouwtje als terreinen in te wijden. Pastoor v. Noort verduidelijkte allereerst de in het Latijn uit te spreken gebeden en wijdde gebouwtje en terrein in. Hierna feliciteerde pastoor v. Noort het be stuur en allen, die zich zoo by zonder hebben verdiensteiyk gemaakt met de voorbereiding van dit werk, met wat thans reeds is bereikt. Ook dankte spr. de leidsters, waarop straks een moeihjke taak zal rusten, waarvan het slagen zeker zal afhangen. Wij hebben, aldus spr., nu twee speeltuinen naast elkander. Laat dit voor de dames een .peden zijn tot heilige-concurrentie, jen een aan- Gebouw „St. Bavo" Haarlemsch Zanggenot, S uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Raadhuis Overveen Gemeenteraad Bloe mendaal, 12 uur. Frans Halsmuseum Frans Hals ten toon stelling, 105 uur. Kunsthandel J. R. Bier Klein Heiligland 66. Expositie 106 uur. J. H. de Bois' Kunsthandel Kruisweg 63. Expositie H. Kruyver, 95 uur. Raadszaal Prinsenhof Padvinderij tentoon stelling, 25 uur. Wereldjamboree Vogelenzang Demonstra ties half 3. Kampvuren 8 uur. Cinema Palace Palace-Filmac, 11, 5 uur „Elephantboy", 7 en 9.15 uur. Fra«s Halstheater „Toendra", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „She", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „The Gangshow", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Rechtskundig bureau. 8 uur; afdracht Grafische Bond, 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teylei's Museum: Tentoonstelling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Klein Heiligland 66, Expositie, 106 uur. J. H. de Bois' Kunsthandel: Kruisweg 68. Ex positie H. Kruyder, 9—5 uur. Raadszaal Prinsenhof: Padvinderij-tentoon stelling, 2—5 uur. Wereldjamboree Vogelenzang: Welpenbijeen komst, demonstratie Polen, Hongaren en Bel gen, half 3; Kampvuur welpen, half 8. Groote of St. Ravo-kerk: Orgelbespeling kwart over 8kwart over 9. sporing om dit werk nog met meer toewyding te doen. Spr. besloot met den wensch dat onder Gods zegen het speeltuinwerk mogen groeien en bloeien tot heil der beide parochies. De voorzitter, de heer v. d. Linden, dankte pastoor v. Noort voor zijn bereidwilligheid Gods zegen door zijn handelingen af te smeeken, want aldus spr., als de Heer het huis niet bouwt, werken de arbeiders tevergeefs. Na dank gebracht te hebben aan zijn mede bestuurders voor de wijze waarop zij him taak hebben opgevat, wees spr. erop dat thans in vervulling gaat, waarvoor hy jaren lang heeft gearbeid, n.m. in de lange vacanties de school jeugd opvoedend bezig te kunnen houcen. Nu gaat de tijd aanbreken dat vooral van de dames veel gevraagd zal worden en het zal van 90 procent van die dames afhangen of het werk slaagt. Zy zullen hier een belang rijken werkkring vinden. Nu reeds zijn er 102 gezinnen met 176 kin deren aangesloten. Dit getal zal zeker sterk toenemen, zoodat wij aan het thans geplaatste spelmateriaal spoedig veel te kort zullen ko men. Maar de voorzitter heeft voldoende ver trouwen in de Katholieke burgerij, die zeker voor dit mooie doel een offertje wil brengen. In vol vertrouwen op Gods onmisbaren zegen verklaarde de voorzitter dezen eersten R. K. Speeltuin voor geopend. Pastoor v. Mierlo was zeer verheugd dat de voorbereidende werkzaamheden zulk een vlot verloop hebben gehad, en gaan de wenschen en gebeden in vervulling, dan is het dik in orde, Hierna werden gebouwtje, terreinen en spel materiaal bezichtigd. Het gebouwtje, dat meer speciaal bedoeld is als schuilplaats bij plotselingen regen heeft lokalen, twee vry groote voor jongens en- meisjes gesepareerd en een voor de leidsters. In deze laatste zaal zyn bergplaatsen voor klein spelmateriaal, benevens verbandmateriaal. Op het terrein zijn voetbal- en korfbalvelden, twee schommels, een wip, een evenwichtsboom en een groote zandbak. Verder gemakkelijke zitbanken, zoowel op het terrein als in den zandbak. Voor het spelen in den zandbak is het gewenscht den kleintjes schepjes en em mertjes e. d. mede te geven. Er is dus volop gelegenheid voor de jeugd om er zich te vermaken. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage Zaterdag heeft de vereeniging „de Prince vlag" by de aanbieding van het tweede deel van het huwelijksgeschenk dezer vereeniging aan het prinselijk paar de standaard en autowimpel van Prins Bemhard tevens wa penschouw gehouden, zy heeft daarbij met niet minder dan ongeveer vierduizend leden gedeel-- teiyk in uniform, gedeeltelijk in burgerkleeding, voor de Prinses en Prins te Soestdijk gedéfi- leerd. Bij het verschynen van het prinselijk paar op het bordes, gevolgd door baronesse van Heemstra, jhr. Dedel en jhr. Roëll, gingen op een commando vlaggen recht omhoog en neigden de vaandels. Fanfares weerklonken, gevolgd door het Wilhelmus, gespeeld door het Juliana- corps uit Den Haag, welk lied door alle aan wezigen werd meegezongen. Tot slot hief de voorzitter Joh. G. L. Ber- lott een „Lang leve de Prinses", „Lang leve de Prins" aan, dat door de duizenden kelen werd overgenomen en eindigde met hoera-geroep. Hierna begaf het dageiyksch bestuur van „de Princevlag" zich naar het bordes, waar jhr. De- del de heeren aan het prinselijk paar voorstelde. De heer Berlott hield vervolgens een toespraak tot de vorstelijke personen, waarin hy vTeugde uitte over het voorrecht, dat het tweede gedeelte van het huwelijksgeschenk van „de Princevlag" persooniyk werd aanvaard. Konden in Januari nog slechts de standaards voor Urinses Juliana worden overhandigd, thans zijn wij blijde, aldus sta-., het geschenk te kun nen completeeren. Zich tot Prins Bemhard richtende, merkte spreker op, dat de samenvlechting in diens standaard van de heraldische motieven uit het wapen van het Huis van Oranje en die uit het wapen van het Huis van Lippe Biesterfeld, niet? slechts zinnebeeldig is. wy weten aldus spre ker dat het de uiting is van een zeer geluk kige werkelijkheid, waarover ons volk zich uiter mate verheugt. De Prinses en Prins stelden daarna aan de aanbieders verschillende vragen, waarby de heer Berlott vertelde, dat de standaard gedragen werd door leden, die zoo juist van de Vierdaag sche te Nijmegen waren teruggekeerd. De vor stelijke personen daalden daarop de treden van het bordes af en lieten de overige bestuursleden aan zich voorstellen, terwyl zy zich ook eenige oogenblikken met de deelnemers aan de Vier daagsche onderhielden. Zoowel de Prinses als de Prins getuigden dat zij het geheel zeer decoratief en fleurig von den. Zoodra het prinselyk paar weer op het bordes was teruggekeerd, klonken commando's en be gon het défilé, dat de-Prinses-en^de-Prins, tot het _einde „volgden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5