De Internuntius celebreerde Pontificale Hoogmis Christus-Koning-hulde te Haarlem De wereld-jamboree PLECHTIGHEID VOL ONT ROERING Z. EXC. MGR. GIOBBE BIJ DE LIMBURGERS IN DE KATHEDRAAL BIJEEN MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 Langs een haag van kleurige vlaggen schreed Z. Exc. Mgr. Giobbe naar het altaar Nederland de gast bij zijn jonge gasten Protestantsche godsdienst oefeningen Hartelijke begroeting in het kamp dat de Pauselijke Internuntius inspecteerde Rondgang van Minister Slotemaker Jamboree-kaarten voor 4 Augustus Voetbal op de Jamboree Massale en indrukwekkende betuiging van Geloofseen- heid en Geloofstrouw De scouts veroveren de stad Toespraak Mgr. Huibers TABAK OLDENKOTT In de Groote Kerk Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe jAMftORCC P5 iWHsais 41 Rally maakte één slachtoffer Japansche prins te Amsterdam Zondag reeds Rijksmuseum en Koloniaal Instituut bezocht Programma voor Dinsdag R.K- Steenfabrieks arbeidersbond (Van onzen specialen verslaggever) ,,Wilt heden nu treden voor God, den HeereBreed en statig golft de melodie in volle koperklan ken en jonge, forsche stemmen zin gen het altoos opnieuw ontroerende oud-Nederlandsche Dankgebed, waarvan de woorden uitklinken over de luisterende jeugd van Polen en Amerika, van Portugal, Hongarije en Luxemburg, van Mexico, Lithauen, Egypte, Frankrijk en België, van Zwitserland, Oostenrijk en Malta, van de Lage Landen zelf. Tiendui zend jonge menschen hooren toe en hun blikken, de blikken der Katho lieke Wereldgemeenschap, richten zich naar het altaar, dat hoog en blank afsteekt tegen de looverkrui- nen van het Teylingerbosch. De Apostolische Internuntius, Mgr. P. Giobbe, staat voor het altaar, waarheen de honderden vlaggen nei gen, voor de pontificale Hoogmis, een der grootsche, massale plechtig heden der Vijfde Wereldjamboree. Reeds over halt tien is de opmarsch begon nen der honderden groepen Katholieke jon gens, met hun vlaggen en vanen voorop ver gezeld van aalmoezeniers en leiders. Des mor gens hebben zij, elk in hun eigen kamp, de stille Missen bijgewoond en gecommuniceerd. Nu vullen zij het groote terrein achter Teylinger bosch, waar een aangegeven indeeling nen on middellijk hun plaatsen wijst. Schouder aan - schouder staan zij daar, rij ria rij van ont- bioote, jonge hoofden, blond en zwart en bruin, gekeerd naar het hoogaltaar, waar reeds de kaarsen branden en twee bassen roode gla diolen gloeien naast het Kruis. Een breed middenpad is vrijgelaten en daar langs vormen de honderden groepsvlaggen een dubbele, kleurige haag, waar tusschen door de Internuntius naar het altaar zal worden ge leid. Rechts, terzijde van het altaar, is een tribune gebouwd, voor de officieele autoriteiten. Wij merken hier op Z. Exc. Minister Goseling met zijn familie en verschillende leden van het Corps Diplomatique. Aan den anderen kant hebben afgevaardigden plaats genomen van alle jeugdorganisaties, aangesloten bij de In terdiocesane Jeugdcommissie. Verder knielen er vele geestelijke en wereldlijke leiders van de Verkennersbeweging, terwijl ook Plebaan F. Filbry van de Kathedrale Kerk te Haarlem de plechtigheid bijwoont. Te tien uur precies wordt Z. Exc. Mgr. P. Giobbe aan den hoofdingang van het terrein ontvangen. De torenklok van Ben- nebroek luidt. Deputaties der aanwezige landen met hun natievlaggen, lange rijen misdienaars en priesterstudenten, de as- sisteerende geestelijken, Mgr. A. J. M. H. kanunnik van den Venne en Mgr. I. L R. M. Postma troondiakens Mgr. dr. Th. Verhoeven aartsdiaken de hoofdaal moezeniers van Polen enn Luxemburg diaken en subdiaken de Zeereerw. Heer H. W. Achterof, secretaris van Haarlems Bisschop ceremoniarius zij allen be geleiden den Internuntius, tusschen de nei gende vlaggen door, naar het altaar. Hier heeft zich de Schola Cantorum der Amsterdamsche Verkenners onder leiding van Hopman H. Bauer opgesteld. Zij zal de achtste Missa de Angelis uitvoeren, waarbij Vice-Praeses E. Paap uit Amster dam, links van het altaar, den gezamenlij- ken zang dirigeert. Eerst zingen echter de Franschen nog. Een lied van „Notre Dame des Eclaireurs" en dan laat het Poolsche Muziekcorps zich hooren. Men speelt den religieuzen morgenzang, die bij elke ochtendparade wordt uitgevoerd. Al de Polen zingen het weemoedig klinkende lied mee. De Harmonie St. Michael van den R. K. Volksbond afd. Heemstede begeleidt daarna on der leiding van haar directeur, den heer H. B. Hofmeester, de Misgezangen. Een machtige wijding gaat uit van deze plechtigheid. Het hemelgewelf wind- looze lucht koepelt zich hoog en wijd tot over de kruinen der boomen, die zich aan alle zijden van het terrein verheffen, roerloos is de klare atmosfeer. Een won derlijke stilte heerscht onder die duizenden, een stilte, ontroerend vooral in de oogen- blikken der Consecratie, als de vlag gen neigen naar het altaar, het kaarslicht in de handen der misdienaars zachtjes wiegt en de zoete wierookgeur zich ver mengt met den sterken reuk van den be dauwden grond. Nog eenmaal zingen de Polen en als na den zegen en het laatste Evangelie Mgr. Giobbe van het altaar naar den uitgang is geleid, zet de Harmonie St. Michael het Wilhelmus in, waarvan twee strophen worden uitgevoerd. Or delijk verlaten daarop allen het altaar-terrein. Terzelfder tijd vereenigen zich de Pro testantsche deelnemers op het demonstra tieterrein, waar prof. dr. S. Berkelbach van der Sprenkel, hoogleeraar aan de Utrecht- sche Universiteit, een aandacht leidt, bij gewoond door Minister Slotemaker de Bruine. In subkamp 8 werd voor de Pro testantsche deelnemers van het Amerikaan- sche Contingent nog een godsdienstoefe ning gehouden, welke door een eigen mu ziekcorps werd opgeluisterd- In stille oogenblikken hooren de verza melde katholieken de muziek en psalm zang van ver overklinken. Een heel be kende en internationaal vertrouwde melo die vooral, welke we kennen als „Lieve Moeder van den Heer". En ondanks de scheiding der religies voelt men den band, die bindt al die jonge Christenen van heel de wereld, op dezen morgen getreden voor God, den Heere. Slechts luttele uren scheiden de Jamboree deelnemers van het massaal vertrek in het middaguur naar Haarlem, waar deputaties der katholieken zich vereenigen in de nieuwe St. Bavo voor een indrukwekkende hulde aan Christus Koning, terwijl de oude St. Bavo de anderen tusschen haar grijze muren zal zien samenkomen voor een plechtigen dienst. Spoe dig branden dus de kampvuren en zwoe gen de jeugdige koks om op tijd de hongerige magen te vullen. De groote stroom der bezoekers, welke op dit uur reeds de poorten der Jamboree passeert, treft dan ook overal een bedrij vig kamp. Duizenden en duizenden komen er, uur na uur. Elke trein weer en het zijn er zeer velen dezen dag voert nieu we massa's aan. De trams zijn overvol, auto's en fietsen naderen in lange files en in het anders zo stille, maar thans feeste lijk bevlagde en overdrukke Bennebroek, heerscht een wereldstad-sfeer. En zoo blijft het heel den middag tot in den avond toe. De eerste Jamboree-Zondag brengt een ontzaglijke belangstelling. Ne derland is vandaag Dij zijn jonge gasten te gast. Na de pontificale Hoogmis heeft de Internuntius, vergezeld van Mgr. van der Venne, Mgr. Postma, Mgr. dr. Verhoeven, den hoofdverkenners- geestelijke dr. A. Ramselaar en den hoofdcommissaris voor Katholieke Verkenners, mr. R. Höppener, een officieele inspectie gehouden bij het Limburgsche contingent in subkamp 8, waar den hoogen gasten het .Lim burg, mijn Vaderland geestdriftig werd toegezongen. Mr. Höppener heeft vervolgens den Inter nuntius toegesproken en hem de verzekering gegeven, dat hij als vertegenwoordiger van den Paus ten allen tijde op de Limburgers kan rekenen. In zijn dankwoord zeide Mgr. Giob be, dat hü trotsch was op de Limburgsche pad vinders. Voorts prees hij hun vlotheid en cor rectheid in hun optreden bij de inspectie en in het kamp. Hierna werden de afzonderlijke kampen be zocht. Na beëindiging van de Protestantsche Godsdienstoefening heeft ook de Minister van Onderwijs een rondgang door de ver schillende kampen gemaakt. De Minister toonde groote belangstelling voor de inrich ting van de subkampen en liet zich over allerlei onderdeelen inlicbien. Speciale aan dacht schonk hij echter aan het Indische contingent, dat nog steeds druk bezig was met het afbouwen van zijn pendoppo. De Minister, die hier bijna 'n half uur vertoef de, liet zich uitvoerig voorlichten door Hop man Ranneft en maakte een gemoedelijk praatje met verschillende deelnemers van het contingent. Vol trots hoorden we den minister zeggen, dat hij zelf ook zoons in In- dië heeft, in Batavia en in Malang. Bij zijn afscheid heeft de Minister zijn hand- teekening gezet in het logboek van het contingent. Na den rondgang hebben wij een kort on derhoud gehad met minister Slotemaker de Bruine. De minister zeide het prachtig te vin den, dat men hier jonge menschen uit alle landen en van alle verhoudingen bij elkaar heeft kunnen brengen en dat die jonge men schen zich met elkaar zoo goed verstaan. Voorts achtte de minister het heel geluk kig, dat men, zooals hij dezen ochtend had kunnen constateeren, ook aan de geestelijke zijde aandacht heeft geschonken, voor de verschillende religies godsdienstoefeningen georganiseerd, waardoor de jonge padvin ders ook tijdens hun kamp er aan worden herinnerd, dat de mensch voor alles een geestelijk wezen is. Wat het Indische con tingent betreft, noemde de Minister het bij zonder fijn gevoeld, dat men jongens van verschillende bevolkingsgroepen en streken uit onze Oost in één kamp heeft onderge bracht, waardoor de onderlinge band wordt versterkt Ten slotte gaf de Minister als zijn meening te kennen dat de regeling van deze jamboree perfect in orde is. De Jamboree-penningmeester verzoekt mede te deelen dat kaarten voor 4 Augustus niet per giro kunnen worden besteld, doch wel in voor verkoop aan de kassa's op het terrein verkrijg baar zijn. De eerste internationale voetbalwedstrijd op het Jamboree-terrein is in subkamp 1 gehouden tusschen verkenners van de St. Laurentiusgioep uit Ginneken en padvinders uit Aarhuus (Dene marken). De Nederlandsche jongens wonnen met 3—1, Zondagmiddag zijn de Katholieke Verkenners in de Kathedraal van Haarlem ibijeengekomen voor een Christus-Koning-hulde. De vlaggengroep voor den hoofdingang Van Haarlems Kathedraal waait reeds vroeg in den grijzen Zondag morgen, breed en golvend, de Christus-Koning-vlag. Haarlems Kerkvorst wacht er de katholieke padvinders uit de heele wereld om hen welkom te heeten in zijn kathedraal en hun hulde aan Koning Christus te leiden en te ze genen. Als wij ons tegen half drie naar het station begeven, blijkt de rust van den Zondag reeds gebroken door de prettige drukte en beweging van tienduizenden nieuwsgierigen, die op de been zijn om een reflex op te vangen van de Jamboree-glorie, die uit het nabije Vogelenzang over alle landen uitstraalt. Want niet alleen zullen ruim drieduizend katholieke padvinders naar de nieuwe St. Bavo opmarcheeren, maar ook in de oude St. Bavo aan de Groote Markt worden vierduizend padvinders verwacht, die daar een Protestantsche godsdienstoefening zul len bijwonen. Hier en daar ontmoeten wij groepen en groep jes padvinders uit Egypte, Amerika, Zwitser land, Polen, die zich met moeite een weg banen door de liefhebbers en liefhebsters van onlees bare handteekeningen. Plotseling een groep met aan het hoofd een aalmoezenier, in Francisca ner habijt, groene kousen en groenen padvin dersmantel over de schouders. De Haarlemmers blijven even staan en kijken hem na. Een on gewoon gezicht in de oude Spaarnestad! Op het Kennemerplein, achter het station, staan twee muziekkorpsen, St. Michaël van Heemstede en Euphonia van Overveen, opge steld. Zij zullen elk een troep door de stad be geleiden; de derde zal aan het goederenstation aan de Westergracht aankomen en vandaar met eigen tamboers en fluitisten naar de kathedraal marcheeren. En dan ineens zijn zij er. Een lange trein stoomt precies op het bepaalde uur het sta tion Haarlem binnen en nauwelijks zijn de portieren geopend of stokken kletteren op het perron, de hoeden worden met zwierig gebaar opgezet, de vaandels worden ont rold en het Jamboreelied schalt onder de overkapping, dat het davert. De katholieke padvinders uit Haarlem zaten achter in den trein. Zij hebben ordediensten op het station Vogelenzang verricht, maar dringen nu naar voren om him vrienden door Haarlem den weg te wijzen. Achter hen staan de Hon garen, daarachter zeshonderd Fransche scouts, verder Zwitsers, Luxemburgers en dan een groot aantal Nederlanders. Van iedere vreemde na tionaliteit is met het oog op de ruimte in de kathedraal slechts de helft naar de Christus- Koning-Hulde afgevaardigd; de rest bestaat uit Nederlanders. Korte commando's weerklinken en geen drie minuten nadat de trein is binnengerold, zet de stoet zich in perfecte orde in beweging. Om er den pas in te houden, zingen Hongaren het jamboreelied; de Franschen tikken met hun stokken op de plavuizen van het perron; de Nederlanders doen het met een krachtig: links, links! Buiten het station pikt St. Michaël hen op. Prachtig in den pas, zonder overdrijving, maar fier en levenslustig, rukken zij de hoofd straten van Haarlem in en veroveren stormen derhand de sympathie van de duizenden Haar lemmers, die rijen dik lans den weg staan ge schaard. De troepenvlaggen wapperen in den wind, Reims, Roubaix, Nijmegen, Amsterdam, lezen wij en zoo waar, daar komt de zon, die zich den heelen dag nog niet heeft laten zien, alles in een gouden gloed zetten. Het wordt een glorie-tocht. Wat een geestelijken zijn daar bij die troepen! Fransche abbé's, Belgische, Neder landsche, allen marcheeren naast hun boys. Op de Groote Markt zwijgt de muziek een paar honderd meter om de godsdienstoefening in de Groote Kerk, waar de Protestantsche padvin ders zijn, niet te storen. Langs drie verschil lende wegen trekken de troepen naar St. Bavo. Nabij de kathedraal heeft rector Van Zon, jeugdleider uit Haarlem, de laatste hand aan de laatste voorbereidingen gelegd. Zoo nu en dan komen reeds enkele losse groepen, die op eigen gelegenheid uit Vogelenzang zijn geko men, binnenvallen. Op het Kathedraalplein en in de omliggende straten is een deinende massa nieuwsgierigen saamgestroomd. Een Indisch padvinder wil er'een foto van maken en zoekt naar een verhooging. Hij klautert als een kat langs de regenafvoerbuis tegen het voorfront van de kathedraal op en neemt vanaf de eere- loge zijn foto. De geheele geestelijkheid van de kathedraal is aanwezig om de jongens te ver welkomen. Wij zien er ook den hoogeerwaarden heer L. A. A. M. Westerwoudt, oud-plebaan, die zijn pastorie in Noordwijkerhout heeft verlaten om de kathedraal in een nieuwe creatie, die van internationale gastvrouwe, te zien. En even vóór den aanvang van de plechtigheid komt ook Mgr. M. P J. Möllmann, oud-vicaris-gene raai, zijn hooge belangstelling toonen. Verder zijn er, behalve de hoofdverkenners-geestelijke uit Nederland, de hoofdverkenners-geestelijke der Fransche scouts, de loco-burgemeester van Haarlem, de heer J. B. van Liemt, de heer mr. J. B. Bomans, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, katholieke leden van den Haarlemschen gemeenteraad, de leden van het kerkbestuur, enz. In de verte schetteren fanfares. De troepen zijn in aantocht. Op het kathedraalplein wordt ruim baan gemaakt en weldra zwenken de eerste rijen op den hoofdingang van de kathedraal aan, waarvan de poorten wijd openstaan. Hoeden gaan af; stokken worden van den schouder genomen; de eerste peletons Hongaren en Franschen betreden de kathedraal. Even blijven zij staan. Onder den indruk. Buiten da vert nog de marschmuziek; hier wordt de ijle ruimte gevuld door machtige orgelklanken, die vibreeren in de hooge, reeds duisterende gewel ven. En als een wonderbloem bloeit daar voor hun oogen, heel ver naar voren, in de eenigs- zins geheimzinnige donkerte van het Bisschop pelijk hoogkoor, een weelde van zacht kaars licht open. Uit de triforia boven het hoogaltaar straalt tusschen de ronde porphieren en onyxen bussels pilaren, die de muren van de koornis dragen, een stemmig diffuus licht, mysterieus van schoonheid en weelde, plotseling een diep religieuze stemming wekkend. De overgang was te sterk voor deze levenslustige, jonge menschen Buiten daverende muziek,, juichende Haarlem mers, de ongedwongenheid van het kampleven, hier de schaduw Gods, de tuin van Gods Gena de, de troon van Christus Koning. Maar even duurde de verbazing der Franschen en Honga ren, onmiddellijk werden de voorste rijen van het middenschip bezet, een toeval, dat zij vlak bij den preekstoel komen te zitten, waar straks de Bisschop 'nen in hun eigen taal zal toespre ken. Jammer genoeg bleek er met de tweede groep iets niet in orde te zijn. Bij aankomst te Haar lem miste de leider een groep Polen, die zich bij vergissing bij de derde groep hadden aan gesloten. Hij wachtte op hen, maar kwam daar door pas aan de kathedraal toen de plechtighe den reeds begonnen waren. Om vier uur arriveerde Z. H. Exc. Mgr. Huibers aan den hoofdingang van de Ka thedraal en door een haag van groepsvlag gen schreed Mgr. zegenend tusschen de pad- vindersrijen, zichtbaar blij, dat Hij deze frissche, fiere jongemannen in Zijn Kathe draal mocht ontvangen. Het korte Lof begon. De Padvinders zongen gezamenlijk in beurtzang met het padvinders koor, dat geleid werd door den heer Bauer, hop man van den Amsterdamschen troep „André de Thaye. De gemeenschappelijke zang was in het begin wat aarzelend, maar kwiek plaatste kape laan Paap uit Amsterdam zich op den preek stoel en onder de bewonderende blikken van Fransche, Belgische, Luxemburgsche en Pool sche abbé's slaagde hij er in Sixtijnsche kerk muziek uit de padvinderskelen te halen. Na het Magnificat hield Z. H. Exc. Mgr. Hui bers een toespraak in het Nederlandsch, daarna in het Fransch. Allereerst heette Mgr. de Nederlandsche pad vinders hartelijk welkom in Zijn Kathedraal, het Huis van God, waarin wij, aldus Mgr., vol gens de beginwoorden van de H. Mis van dezen dag, één van ziel en één van hart vereenigd zijn met Hem. Gij zijt Zijn vrienden, ging Mgr. verder. Want als katholieke verkenners hebt gij u ten doel gesteld niet alleen louter licha melijke of geestelijke ontwikkeling, maar gij hebt de Padvinderij en de Verkennerij geplaatst op een nog hooger plan. Gij wilt al uw krachten van uw lichaam en van uw ziel georuiken ader- eerst voor de eer en de rechten van God en van den godsdienst en het waarachtig geluk van uwe medemenschen. Gij komt hier op deze groote Jamboree als vertegenwoordigers van alle Katholieke Verkenners om niet alleen hulde te brengen, maar u zelf toe te wijden aan onzen Heer Jezus Christus, den Schepper, den Wel doener, den Verlosser der Wereld, onzen Koning, onzen God. De wereld kent Hem niet, maar gij kent Hem en gij wilt Zijn vrienden, zijn strijders Zijn dierbare kinderen zijn. De hoop van de toekomst, dat zijt gij, edele jongelieden van ons Roomsche volk! Welnu, ïaten wij met echt ridderlijken geest op on herroepelijke wijze ons toewijden aan Koning Jezus, opdat Zijn Rijk zich uitbreide over heei de wereld. Dat is het grootste goed, dat gij kunt bewerken en de hoogste liefdedaad, die gij kunt stellen voor de verbroedering der volken: er naar streven, dat allen Jezus Christus mogen kennen en dat Hij heersche over ons aller hart. Weest daaraan gedachtig in al uw werken, uw leven lang. Weest een voorbeeld voor allen, en moge de Zegen van den Almachtigen God u bijstaan en geleiden op al uw wegen! Daarna sprak Mgr. in het Fransch de Fran sche padvinders toe. Mgr. zeide: Gij, mijn dierbare vrienden uit het schoone Frankrijk, Ik heet u hartelijk wei- kom. Elk jaar heb ik het genoegen met de groote Nationale Nederlandsche Bedevaart Lourdes te bezoeken, dien gezegenden grond, waar de On bevlekte Moeder Maagd heelt willen verschijnen, waar zij alle volkeren der aarde tot zich roept en vereenigt in een grootsche en indrukwekkende huldebetuiging aan den Verlosser der Wereld, Haar Zoon, Haar God en Onzen God. Daar heb ik u dikwijls gezien, scouts van Frankrijk en de padvinders van andere naties en Ik heb uw goede orde, uw bewonderenswaar dige godsvrucht, uw geestdrift en stichtend voorbeeld bewonderd. Waarlijk, gij zijt een élite van de Fransche katholieke jeugd. En nu is het voor Mij een groote eer u in Mijn kathedraal te verwelkomen, waar wij vereenigd zijn, wij ook, als vertegenwoordigers van alle volkereu rond Onzen Heer Jezus Christus, Die de Schep per en de Weldoener en Verlosser der wereld is, Onze Koning en Onze God. De wereld kent Hem niet, maar gij kent Hem en gij moet Hem niet alleen hulde brengen, maar Hem ook uw lichaam en ziel en uw geheele leven toewijden. Gij wilt de eersten zijn onder de scouts niet alleen in de natuurlijke orde, maar ook in de bo vennatuurlijke orde. Gij wilt de moedige ver dedigers van God, van den godsdienst, van Zijn rechten zijn, opdat Jezus Christus heersche over uw zielen en door u in de zielen van alle men schen. Voor de glorie van God en voor het waarachtige en groote geluk van alle menschen. Mijn zegen, beste vrienden, moogt gij immer vurige katholieken blijven, een voorbeeld voor anderen. Ik verzoek u nu met luider stem de aanroepingen na te zeggen, welke Ik u zal voor zeggen: Heer, wij aanbidden U! Heer, wij ge- looven in U! Heer, wü hopen op U! Heer, wij beminnen U! Heer, wij wijden ons aan U toe! Gij zijt onze Koning en onze God! Heilige Maagd, Moeder van den Verlosser, bid voor ons! Heilige Maria Beschermster van Frankrijk, bid voor ons! Het was een ontroerend oogenblik, toen alle Fransche scouts de woorden van den Haarlem schen Bisschop met krachtige stem en met over tuiging herhaalden. Dan bad de Bisschop in het Nederlandsch de Toewijding aan het Goddelijk Hart en tenslotte bovengenoemde aanroepingen nog eens in het Nederlandsch, welke nu door de Nederlandsche padvinders werden herhaald. Daarna werd het Lof voortgezet. Alle aan wezigen zongen het Salve Regina en Tantum Ergo. Na den Zegen met het Allerheiligste, waarbij alle nationale vlaggen en alle groepsvlaggen in een boog vóór de Kanunnikenbanken stonden geschaard, zongen de Franschen spontaan een lied, waarna Mgr. de kathedraal verliet en de padvinders weer naar de extra-treinen trokken met vliegende vaandels en muziek voorop. Aan de godsdienstoefening in de Protestant sche Groote of St. Bavokerk namen vierdui zend padvinders deel, die daar te voet van Vo gelenzang naar toe trokken. Voorop reed de Geestelijke Leider Ds. Kalkman te paard. Aan den Dienst werkte mede het zangkoor Zang en Vriendschap, onder leiding van den heer Frits Schuurman. t V V' r ■■■■"A 41 tatia Vöje- Icnzang e AUTOBUSSEN e LUXE AUTO'S dito PA TAXI'S P5 AUTORITCITtM DiensT jamboree. Tallooze toeschouwers zullen Zater dagmiddag ongetwijfeld hun hart heb ben vastgehouden toen daar bij de ope ningsplechtigheid plotseling de Rally losbrak en tienduizenden jongens in massa over het veld stormden en in een ontzettend gedrang te zamen lie pen voor de koninklijke loge. Daar moesten wel haast slachtoffers zijn ge vallen! Naar wij echter vernemen, is er slechts één gewonde bij den ambulan ce-dienst gebracht en deze had zijn kwetsuur nog wel op zeer merkwaar dige wijze opgeloopen. Het was een kleine verkenner, die tijdens het ge drang voor de Rally onwel was gewor den en dien een medelijdende dame op de toeschouwerstribune met eau de co logne wilde helpen. Zij wierp hem het fleschje toe, maar dit kwam verkeerd terecht en raakte den jongen nogal leelijk aan zijn hoofd. Zoo verviel deze van kwaad tot erger en moest nu wer kelijk naar de ambulance. Sedert maakt hij het goed. Met een extra-trein uit Den Haag, waar hij met den D-trein uit Zwitserland was aangekomen, arriveerde Zondagmiddag te half twee aan het Centraal Station te Am sterdam Zijne Keizerlijke Hoogheid Jasoe Hito, Prins van Tsjitsjiboe, broeder van den Japanschen Keizer, vergezeld van zijn echt- genoote. van den Japanschen gezant Z.Exc. Kruwashima, den gezantschaps-secretaris Yamaguchi, den civielen attaché Nagata en den marine-attaché overste Tonaki, bene vens de leden van zijn gevolg. De trein hield stil voor het geopende gou den hek der Koninklijke wachtkamer, waar de staatsielooper was uitgerold. Ter verwelkoming waren aanwezig kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, burgemeester dr. W. de Vlugt. de hoofdcommissaris van politie de heer H. J. Versteeg, de Japansche consul, de neer W. Rehbock en de stationschef, de heer Jongstra, die door den Japanschen gezant aan Hunne Keizerlijke Hoogheden werden voorgesteld. Een dochtertje van den heer Rehbock bood de Prin ses bloemen aan in de Japansche kleuren, wit en rood, waarna de Prinses ook aan mevrouw Rehbock de hand reikte. Op het perron stond als escorte opgesteld het Japansche contingent van de Jamboree. Per auto vertrok het gezelschap naar het Amstel-Hotel, waar de lunch werd gebruikt en waar de burgemeester en eenige leden der Ja pansche kolonie in audiëntie werden ont vangen. Na de lunch reed de Prins met zijn echtge- noote en gevolg om drie uur uit voor een rit door de stad, waarbij een bezoek werd gebracht aan de nieuwe woonwijken in Amsterdam-Zuid. Het gezelschap reed langs het stadion en de roeibaan, waarvoor de Prins, als beschermheer van de Olympische Spelen te Tokio, zich bij zonder interesseerde. Op den terugweg werd het Rijksmuseum bezichtigd, waar de hooge bezoekers werden rondgeleid door den hoofd directeur van het museum, dr. F. Schmidt Degener. Vervolgens ging 'het gezelschap naar het Koloniaal Instituut. Hier ontvingen de voorzitter van den Raad van Beheer van het instituut, mr. dr. A. baron Röell, verschillende leden van dien Raad en de heer Tiedeman, waarnemend secretaris, de hooge gasten. De directeur van de afdeeling Volkenkunde, de heer J. C. Lamster en de algemeen conser vator van de afdeeling handelsmuseum, ir. W. L. Utermark, leidden de voorname bezoekers rond, die veel belangstelling tbonden voor de rijke verzamelingen dezer afdeelingen. Na een rondrit door de binnenstad, waar de Prins en de Prinses hartelijk werden gegroet, keerde men in het Amstelhotel terug. Welpenbijeenkomst in het welpenkamp. 2.30 uur demonstratie door Poolsche, Hon- gaarsche en Belgische deelnemers. Bezoek van ongeveer 2500 welpen aan het kamp; half acht kampvuur op de hoofdkampvuurplaats voor wel pen. Tot besluit van den eersten Congresdag te Utrecht had het bestuur van den Ned. R. K. Steenfabrieksarbeidersbond St. Stephanus Zaterdag een feestavond georganiseerd, welke gehouden werd in een der zalen van het Jaar beursrestaurant. Zondag is het Bondscongres voortgezet 's Morgens heeft de bondsadviseur, de Zeereerw. heer F. H. J. Stokman, pastoor van de parochie van de Allerheiligste Drievuldigheid te Olden- zaal in de kapel van de Broeders van St. Joannes de Deo een H. Mis opgedragen, waaronder bijna alle deelnemers aan het Congres ter H. Tafel naderden. Te tien uur werd de vergadering voortgezet in een der zalen van het Jaarbeursrestaurant De afdeelingsvoorstellen, die nu behandeld zou den worden, kwamen naar aanleiding van de fusie niet meer in behandeling. De heer Kleys, voorzitter van den Fabrieks- arbeidersbond St. Willibordus, gaf een overzicht van den groei der organisatie onder de fabrieks arbeiders. Spr. sprak zijn groote vreugde uit over het feit, dat de fusie tot stand was geko men. Hierna sprak de heer Fred. Bussel, die als bestuurslid van het Internationaal Christelijk Vakverbond zich eveneens zeer verheugd toonde over de tot stand gekomen fusie. De heer H. Braam, bestuurslid van St. Stephanus sprak ten slotte een afscheidswoord en schetste daarbij in korte trekken den histo- rischen groei van den bond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6