Een briefwisseling tusschen Londen en Rome Kleine gevechten geleverd in Noord-China Baden Powell over de Jamboree 1 I Het nieuws van heden Overstrooming op de Philippijnen BÉLA KUN TE MOSKOU GEARRESTEERD Aanval op het Sovjet- consulaat gaat voort Snelheidsrecord der „Normandie" EERSTE DEMONSTRATIE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20693 Hartelijk schrijven van Mussolini De toestand in de Middellandsche Zee zou het wezenlijk deel van de correspondentie uitmaken Locarno-bijeenkomst mogelijk? Drummond bij Ciano Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Water en epidemieën maken talrijke slachtoffers J eugdorganisatie ontbonden De communistische ex-dictator van Hongarije met anderen aan de beurt voor zuivering Ook militairen Vreeselijk einde van een plezierreis Motorschip met vacantiegangers middendoor gevaren Plankier ingestort in Frankrijk Twintig bezoekers van een jaar markt ernstig gewond Spoorwegongeluk in Bohemen Rijksminister dr. Goebbels opende de groote radio-tentoonstelling te Berlijn. Dr. Goebbels in gezelschap van minister Funk tijdens een rondwandeling op de tentoonstelling I Tsjang Kai Sjek hoopt tot een vergelijk te komen met Pai Tsjoeng Si 90 Japanners gedood te Toengtsjoe Tsjang Kai Sjek naar Koeling Van Oost naar West over den Oceaan met 30.58 knoopen snelheid N* A* lifcilysSpl Bij Portsmouth is de groote Engelsche vlootrevue begonnen. Op onze foto ziet men een duikboot, die juist boven kom t na een aanval op een oorlogsschip Evenals in den Kinderkruistocht trachten hier jongens beter te doen, waar hun vaders faalden Wie de meeste vrienden maakt Het spel begint Enorm zijn de verwoestingen die de herhaalde luchtbombardementen op Madrid aanrichten. De Puerta del Sol, het voornaamste stadsplein, is een gezocht doelwit. De beurt is aan Holland Bij Baden Powell (Zie vervolg pag. 2} Waarheen? Hoeveel menschen vragen in deze dagen niet: waarheen? De vacanties zijn begonnen en velen willen naar buiten. Waarheen? Velen blijven in de plaats hunner inwoning doch wil len kleine uitstapjes maken. Waar heen? Nooit is wellicht de vraag „waarheen?" zoo klemmend als in deze vacantiedagen. We maken ons druk, we tobben ons af, we combinee ren, we zoeken reisgidsen af, we ma ken allerlei plannen met het motief: waarheen? Maar voor de groote reis maken zoovelen zich niet druk. Voor de groote levensreis laat men het maar al te veel aankomen op „toevallig heid". En tochmoesten we niet zorgen gereed te zijn wanneer onze groote vacantie begint? Dan dienen alle voorbereidingen te zijn getroffen en moeten we zeer bepaald weten: waarheen! Aardschokken in Noord- China Twintig personen onder vallend puin bedolven NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 2 Aug. (Keuter) De Italiaansche Ambassadeur te Londen, Grandi, heeft den Britsehen minister-president Neville Cham berlain, vanmiddag een eigenhandig schrij ven van Mussolini overhandigd, als antwoord op een brief van Chamberlain aan den Duce. Naar men meent te weten, is het schrijven van Mussolini in hartelijke bewoordingen gesteld. Chamberlain vertrekt vanavond naar Schot land, waar hij eenige weken zal blijven. Van officieele zijde wordt verklaard, dat omtrent plannen tot een Locamo-conferentie te Londen in October e.k. te Londen niets bekend is, en dat men berichten dienaan gaande als eenvoudige veronderstellingen beschouwt. In gezaghebbende kringen voegt men hieraan toe, dat er geen verband be staat tusschen de onderhandelingen over een Westelijk Pact en de uitwisseling van boodschappen tusschen Londen en Rome, die in wezen betrekking hebben op den toe stand in de Middellandsche Zee. Sommige gewoonlijk vrij goed ingelichte par lementsleden verwerpen echter niet a priori de gedachte aan een binnenkort te houden beraad slaging tusschen Eden en Ciano die zooals gemeld reeds vermoed werd - Red. welke den weg zou kunnen voorbereiden voor een latere gedachtenwisseling tusschen alle Locarno- mogendheden. Sommige zouden deze bespre kingen beperkt willen zien tot de vier groote mogendheden, op grond van de nieuwe positie, die de Belgische regeering is gaan innemen. Volgens de „Daily Mail" zou Chamberlain Mussolini verzekerd hebben, dat Engeland een gunstige houding zal aannemen, als op de Vol kenbondsvergadering in September a.s. de kwestie van de erkenning der Italiaansche sou- vereiniteit in Abessinië aan de orde mocht ko men. Daartegenover zou Chamberlain gevraagd hebben om afdoende garanties in zake Italië's politiek in de Middellandsche Zee. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, heeft vanmorgen den Britsehen ambassadeur te Rome, Sir Eric Drummond, ont vangen. In welingelichte kringen verzekert men, dat dit onderhoud, waarom Ciano had verzocht, geen verband houdt met de boodschap, die Chamberlain tot den Duce heeft gericht. Het onderhoud zou slechts ten doel hebben gehad, den Italiaanschen minister in staat te stellen over de gebeurtenissen der laatste dagen van gedachten te wisselen met den vertegenwoordi ger van Groot-Brittannië, die teruggekeerd is uit Weenen, waar hij eenige dagen om persoonlijke redenen heeft doorgebracht. Volgens een officieele mededeeling zullen de drie maanden geleden uit Londen terug geroepen correspondenten der Italiaansche dagbladen in den loop der eerstvolgende da gen hun werkzaamheden in de Engelsche hoofdstad hervatten. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Westelijken wind, half tot j§ H zwaar bewolkt of betrokken, weinig of Ëj geen regen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: Weinig ver- andering. MANILLA, 2 Aug. (D.N.B.). Tengevolge van den aanhoudenden regenval zijn op de Philip pijnen groote overstroomingen ontstaan. Op Lu- zon is een groot deel van den oogst vernield. Vele huizen werden verwoest. Tot dusverre zijn vier dooden geborgen. Men vreest, dat epide mieën zullen uitbreken. In het dal van de rivier Agno in de provincie Pangasinan zijn talrijke personen verdronken. Dysenterie heeft ruim twintig slachtoffers gemaakt. Geheele plaatsen met duizenden inwoners zijn van de buiten wereld afgesneden. BERLIJN, 2 Aug. (Havas.) De Katholieke Jeugdvereeniging van den Aartsbisschop van Paderborn is ontbonden en haar bezittingen zijn verbeurd verklaard. Deze organisatie, die zich de sportbeoefening, het kampeeren en wandelmar- schen ten doel stelde, zou de wet op de confes- sioneele vereenigingen hebben overtreden. LONDEN, 2 Aug. De correspondent van de „Daily Telegraph" meldt uit Moskou aan zjjn blad, dat de vroegere communistische dictator van Hongarije, Béla Kun, gear resteerd is. Voorts zouden de volgende personen in arrest zijn gesteld: Moskwin, prominent lid van de komintern, Tsjernof, commissaris van Land bouw, Nathalia Satz, leidster van het Moskou - sche kindertheater, Arosief, chef van het ge nootschap voor cultureele betrekkingen met vreemde landen, Fechner, chef der afdeeling Polen, Baltische landen en Scandinavië in het commissariaat v. Buitenlandsche Zaken en Lasj- kewitsj, het oude hoofd van de afdeeling Vol kenbond in hetzelfde commissariaat. Onbevestigde geruchten spreken nog over de arrestatie van generaal Chripine, leider der militaire organisatie „de onafhankelijke lucht macht". Deze luchtmacht bestaat uit eenheden, die ter directe beschikking van het centrale commandement staan. Verder zou generaal Po- marantsef, directeur van de academie voor de militaire luchtvaart, gearresteerd zijn. Men weet alleen, dat beide generaals sedert langen tijd niet meer gezien zijn. ATHENE, 2 Aug. (D.N.B.) Hedennacht is een passagiersschip in botsing gekomen met een motorschip, dat terugkeerde van het eiland Aegina, en dat geheel bezet was met vacantie gangers. Het motorschip brak in twee stukken en zonk onmiddellijk. Tot dusverre zjjn negen lijken geborgen; dertig personen worden nog vermist. ABBEVILLE, 2 Aug. (Havas) In een Luna park, ingericht ter gelegenheid van de Jaar markt te Abbeville, is een plankier ingestort, waardoor talrijke personen gewond werden. Tien menschen verkeeren in ernstigen toestand. REICHENBERG, 2 Aug. (D.N.B.) Gister avond is nabij het station Raspenau in Bo hemen een goederentrein in volle vaart tegen een stilstaanden personentrein gereden. Hier door werden 22 personen gewond, waarvan twee ernstig. TIENTSIN, 2 Augustus (Havas). De contra-revolutionnaire Russen gaan voort met het op vrachtauto's laden van de meubelen en archieven van het Russische consulaat te Tientsin. De Japansche troe pen, die de voormalige Russische concessie bezet hebben, zijn niet tusschenbeide ge komen. De Sovjet-Russische ambassadeur te Nanking, Bogolomoff, heeft bij den Japanschen zaak waarnemer geprotesteerd tegen het in beslag nemen van de documenten in het Sovjet- Russische consulaat-generaal te Tientsin, met het verzoek dit protest door te zenden naar de Japansche militaire autoriteiten te Tientsin. Uit Peiping wordt gemeld, dat de Japan sche troepen twee Chineesche detachemen ten in de pan hebben gehakt, resp. be staande uit 150 en 100 man, die geconcen treerd waren te Hsoe Tsja Sjang en Tsjao Li Toen, nabij Peiping. Een groep Japansche politiemannen is in allerijl naar Toengtsjoe vertrokken. Gemeld wordt, dat vier Japansche politieagenten ge dood zijn tijdens de onderdrukking van de revolte. Het Japansche garnizoen te "Tientsin deelt mede, dat een afdeeling Japanners de Chinee sche kazernes te Langfang geheel vernield heeft. Een dertigtal Chineezen heeft de vlucht ge nomen. Volgens een door het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken ontvangen rapport zijn ongeveer 90 Japansche en Koreaansche inwoners op 29 Juli gedood door de Chineesche gendarmerie, tijdens de revolte in Toengtsjoe. Van de in het geheel 338 Japanners, waarbij inbegrepen 187 Koreanen, zijn er 50 in geslaagd te ontkomen en een toevlucht te vinden in de kazernes van het Japansche garnizoen. Maarschalk Tsjang, Kai Sjek heeft zich heden per vliegtuig naar Koeling begeven, teneinde aldaar generaal Pai Tsjoeng Si uit de provincie Kwangsi te ontmoeten. De bijeenkomst dezer beide tegenstanders heeft ten doel van gedachten te wisselen over den tegenwoordigen toestand, en klaar blijkelijk te trachten een overeenstemming tusschen beiden tot stand te brengen. Uit Peiping wordt gemeld, dat de nieuwe plaatselijke overheid aldaar den correspondent van het officieuze Chineesche telegraafagent- schap „Central News" heeft doen arresteeren. De journalist wordt beschuldigd van com munisme. Uit Tientsin wordt gemeld, dat kolonel Sjigeroe, de opvolger van generaal Doihara als leider van den geheimen dienst van het Kwan- toengleger, gedood is tijdens de gevechten te Toengtsjoe. De Minseito en Seijjoekai-partijen treffen voorbereidingen om gemeenschappelijk een resolutie in het Japansche lagerhuis in te die nen, waarbij zij er bij de regeering op aandrin gen een energieke houding aan te nemen jegens China, teneinde te komen tot een fundamen teels regeling van de Chineesch-Japansche be trekkingen en „een blijvenden vrede" in het Verre Oosten te verzekeren. NEW-YORK, 2 Aug. (Havas). Het Fransche mailschip „Normandie" dat reeds eerder den blauwen wimpel veroverd had, heeft thans we der het snelheidsrecord voor den overtocht over den Atlaritischen Oceaan van Oost naar West, dat door de „Queen Mary" verbeterd was, op zijn naam gebracht. De „Normandie" heeft -den afstand van Bis hop's Light naar Ambrose Light afgelegd in 95 uur 2 minuten, d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 30.58 knoopen. (Van onzen specialen verslaggever) Op de Jamboree - Maandagmiddag Het kampleven is in vollen gang. De smook van de vuren, waar de pot op gekookt wordt, hangt, vermengd met allerlei etensgeuren als een lichte aangename prikkeling tusschen de boomen en over de tenten. Op het marktplein verdringt zich het publiek, dat het eigenlijke terrein nog niet mag betreden om allerlei kleine groepjes exotisch uitziende padvinders, die in tientallen kleine gele notitie-boekjes van Hol- landsche jongens en meisjes handteekeningen moeten plaatsen. Iedere trein uit Amsterdam of Rotterdam brengt nieuwe bezoekers en eindelijk gaan de boomen open, die de wegen langs de verschil lende subkampen gesloten hielden. De „march past" van Jan Publiek begint.... Intusschen trekken ook de padvinders op naar de arena, waar vanmiddag de eerste demonstratie wordt gegeven. Druk is het niet op de tribunes. De paar duizend menschen, die er een plaats zoeken, zitten verloren in de wijde ruimte. Niet lang echter. Wanneer de padvinders het terrein optrek ken niet allemaal, dat zou wéér, net als Zaterdag, twee uren duren van ieder land een klein contingent, zit rechts van de eere tribune al een groote groep Hollandsche zee verkenners, die de langstrekkende broeders met luide cheers begroeten. En die langstrekkende broeders komen ook de tribunes op. Zoo zit, wanneer eenmaal de demonstratie begint, alles vol. Heelemaal vol met enthousiasme, juichende en af en toe zingende jongens uit alle deelen der wereld. Schotland opent de rij der demonstraties. Duizend jongens in witte shirts en donkere, geruite rokjes trekken in vijf groepen van het achterplan het hoofdterrein op, voorafgegaan door de muziek hün muziek, de schrille doe delzakken en de trommen, die met ongelooflijke behendigheid worden geroerd. In een breeden kring stellen de bespelers van die zonderlinge instrumenten met die drie fluiten in de hoogte en dien zak, waar zij in SÏSJpen, zich op voor de overdekte tribune, waar tijdens het voorbij trekken der contingenten, de Chief-Scout arri veerde, vergezeld van de Chief Guide en de leden van den wereld-staf. De Schotten hebben zich aan alle vier kanten van het veld opgesteld in kleine groepen van acht of tien man en voeren de volksdansen van hun land uit. Een prachtig gezicht. In rhythmische passen bewegen zij zich voorwaarts en achterwaarts, naar elkaar toe en van elkaar af, zij haken elkander in de ellebogen en dan- j sen zoo rond, zij vormen kruisen en cirkels en stormen tenslotte alle naar het midden om in perfecte orde weer In breede colonne met de doedelzakkers en de wilde trommel-zwaaiers voorop, het terrein te verlaten. Vijftienhonderd jongens zullen staaltjes van hun kunnen toonen. Staaltjes van rope- spinning en vendelzwaaien en van fiets- rijden o, die kleine duvels, die daar op de bagagedragers van twee kameraadjes hun kunsten uithalen. Echt Holland. De Engel- schen en Amerikanen denken toch al, dat wij op de fiets geboren worden. En dan trekken de bruggebouwers en de zeeverken ners, die een schip gaan optuigen het ter rein op om tegen het achterplan hun ten ten op te slaan en hun hooge brug-werken en hun masten met takelage. Zoo gaat het voort. De Chief Scout krijgt intusschen zijn mantel om en verlaat de tribune. Eerbiedig gegroet door de verkenners, die de wacht aan den uit gang van het arena-veld hebben betrokken, wandelt hij met zijn altijd-vriendelijken glim lach op de lippen den weg over naar het Huis Teylingerbosch, waar een groot internationaal gezelschap persvertegenwoordigers hem wacht. B. P. heeft een interview toegestaan. Een massa interview. De Chief ontvangt in zijn kamer. Zijn licht gebogen gestalte staat achter het schrijfbureau en met een eenvoudig, vriendelijk handgebaar begroet hij de binnentredende jour nalisten. De plaatsvervangend-leider van de Jamboree, generaal Behrens, zit naast hem. Na een licht ironische uitnoodiging om plaats te nemen er is geen plaats, de heele kamer staat vol menschen en de Chief moet zelf glim lachen om de situatie en na een kort cate gorisch verbod om microfoons voor hem op te stellen, stelt de heer C. R. T. Baron Krayen- hoff, voorzitter van de commissie voor pers en propaganda, namens de journalisten eenige vragen. Wat is uw indruk van Nederland en van de organisatie van deze Jamboree? Ik ben zeer blij, ving B. P. zijn antwoord aan, dat deze Jamboree hier, in Nederland, wordt gehouden. Dit is een land met een groote geschiedenis, een geschiedenis, die den jongens van alle landen der wereld iets te vertellen heeft, waar zij allemaal veel uit kunnen leeren. Steeds hebben de Nederlanders onder alle omstandigheden den vrede bewaard. Zij hebben de wereld getoond, dat niet oorlog een volk groot maakt. Ik hoop, dat de pad vinders, die naar hier zijn gekomen uit alle deelen der wereld, dit vooral zullen waar nemen en in him geheugen prenten. Deze Jamboree is een succes, ongetwijfeld. Doch daarvan komt alle verdienste toe aan hen, die enkele maanden geleden met de voorberei dingen begonnen. Die menschen hebben dag en nacht gewerkt aan de regeling van al wat er te regelen viel, van de voedselvoorziening, de ziekenverzorging en al dergelijke dingen meer. Voor de jongens vormt de Jam boree 'n eenige gebeurtenis; iets, dat niet meer is voorgekomen sinds 1212, toen de jongens van verschillende landen gezamenlijk ter kruisvaart trokken, om datgene, waarin hun vaders hadden gefaald, de herovering van het Heilige Land, zelf aan te pakken en het beter te doen. Ik zie een zekere parallel tusschen dien Kin derkruistocht en de Jamboree. Ook hier komen de jongens iets beter doen dan hun vaders het deden. Hun vaders zijn er niet in geslaagd vrede te brengen aan de wereld. Nu nemen de jongens het ter hand. Zij komen hier bij elkaar om vrede te maken. Om banden van broeder schap te sluiten over de heele wereld. Zij moeten hier zijn als goede burgers van hun eigen land op de eerste plaats, doch óók als goede burgers van de wereld, als vrienden van ieder ander land. Dan zijn het goede men schen. En op een tweede vraag van Baron Krayen- hoff bevestigt de Chief nog eens, dat men naar zijn oordeel geen beter land had kunnen vin den om de Jamboree te houden, dan Neder land, een bij uitstek zoo vredelievend land. Wat B. P. denkt over de Nederlandsche padvinders? Prachtige jongens. Ik zie ze net zoo graag als mijn eigen Engelsche scouts. Daar lijken zij trouwens ook veel op. Zij hebben niet alleen een sterken geest van kameraadschap en van sportiviteit, maar ook zoo'n helderen kijk op wat den diepen ondergrond van hun spel vormt. Ja „I am very fond of the Dutch scouts", Tusschen Chamberlain en Mussolini is een brief wisseling gevoerd over den toestand in de Mid dellandsche Zee. In Noord-China zijn nog eenige kleine gevech ten geleverd. Met eenige anderen is Béla Kun, de communis tische ex-dictator van Hongarije, te Moskou ge arresteerd. De „Normandie" heeft het snelheidsrecord over den Atlantischen Oceaan van Oost naar West verbeterd. Een overstroomingsramp op de Philippijnen, gevolgd door epidemieën, maakt talrijke slacht offers. Duitsche pelgrimstochten naar Borne zouden niet verboden zijn; slechts de collectieve paspoorten zijn afgeschaft. In West-Duitschland worden maatregelen ge troffen om het binnendringen van den gevrees- den colorado-kever te voorkomen. Onderhoud met Baden Powell over de Jamboree. Congres der Dominicaansche Derde Orde. Jaarvergadering R.K. Organisten- en Directeu- renvereeniging. Piloten van Flamingo begraven. Rotterdamsche rechtbank wil beslag op het Spaansche m.s. Baurdo niet opheffen. New Yorksche Beurs: Opening kalm, slot iets beter. SJANGHAI, 2 Aug. (D.N.B.)Tengevolge van aardschokken, die gisteren om kwart voor vijf en daarna weer om zes uur voorgekomen zijn in Nanking, Kaifeng, Tientsin en elders, zijn in Soetsjau ruim vijftig oude huizen ingestort. Ruim twintig personen werden daarbij gedood of gewond. Stand op Dinsdag I uur vm. 765.5 Vorige stand 765.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1