fm Laatste Nieuws MARIA-STICHTING De Wereldjamboree Kort en volledig De weerstoestand DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 DE WELPEN IN HAARLEM Gecostumeerde voetbalwedstrijd, demonstratierepetitie en huiselijk logies IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK DE WERKLOOSHEID Waardoor vermeerdering is ontstaan SCHAKEN Schaakrubriek „De Rochade" Lunch voor den Chief Scout Aangeboden door het Bloemen- daalsche gemeentebestuur De Jamboree-gasten bezoeken Zandvoort Personalia Voor de Stille Armen BURGERLIJKE STAND H. Ms. Hertog Hendrik is van een langen tocht langs de Ajrïkaausche kusten te Den Helder teruggekeerd 2500 GULDEN VERDUISTERD Reiziger meldde zich zelf bij de politie DE TWINTIGDUIZENDSTE Demonstratie op Woensdag Fransche Bank verlaagt het disconto De brand te Helmond Begrafenis van de slachtoffers CASTRICUM VIERT FEEST De dorpsstraat werd tot een royalen verkeersweg MINISTERIEEL BEZOEK AAN ALKMAAR Bezichtiging van en besprekingen over de Groote Kerk-restauratie Goedkoope trein Komt er een mooi weer- periode? De vooruitzichten zijn veel verbeterd HEEMSTEDE BLOEMENDAAL Franciscanerbroeders van Waldbreitbach STAD De Haarlemsche scholen, die gedacht hadden dezer dagen hun jaarlijksche vacantie in Augus tus te krijgen, waren althans een zevental hedenmorgen echter met een vroolijk snappen de en drukdoeende jongensschaar gevuld. Die was er niet gekomen om het ABC te leeren zooals men in een school zou verwachten maar de jongens hadden er hun tenten in fi guurlijken zin opgeslagen nu ze hun tenten niet in letterlijken zin op de Jamboree mogen op slaan, want de Jamboree is alleen maar voor de Verkenners. Gisteren en vandaag waren de welpen met hun leidsters uit alle deelen van ons land in Haarlem aangekomen. Vanmorgen hebben de 800 katholieke welpen in de St. Josephkerk aan de Jansstraat de H. Mis bijgewoond en zijn daar na, evenals de andere welpen, naar het sport terrein van het Kennemer Lyceum getrokken. Het Kleverpark en de Julianalaan daverden om streeks 9 uur van welpenzang. Piet Hein met zijn kleinen naam en zijn groote daden, het Jamboreelied en meer van dat schoons vulden de lucht en de jonge kelen vergastten de bewoners op luide yels en andere geluiden, die hun vroo- lijke stemming maar kon voortbrengen. Op het sportterrein hielden de voortrekkers en de verkenners een gecostumeerden voetbal wedstrijd. die natuurlijk uitbundig veel pleizier verschafte. Daarna waren echter de welpen zelf aan de beurt. Ze hielden een repetitie van de demonstratie, die zij op de Jamboree zullen ge ven. Alles verliep vlot, of het ook naar wensch verliep, durven we niet te zeggen! Na zooveel lichaamsoefening zou de lunch na tuurlijk goed smaken en tegen twaalf uur waren dan ook alle welpen terug in hun tijdelijk honk: de scholen aan de Ged. Oude Gracht en Nieuwe Gracht, waar de katholieke welpen zijn onderge bracht en voorts de scholen aan de Friesche Varkensmarkt, Parklaan, KI. Heiligheid, Prin sen Bolwerk en Schoterstraat. We hebben in de R. K. school aan de Ged. Oude Gracht eens een kijkje genomen. 15e welpen, wier mond na tuurlijk geen oogenblik stilstond, waren juist te ruggekeerd en hadden het zich gemakkelijk ge maakt op hun stroozakken, die in de klasloka len zijn neergelegd. De schoolmeubelen zijn door de voortrekkers uit de lokalen verwijderd en de vloer is bezaaid met smalle stroozakken. Wij vroegen ons af hoe zoo'n woelige welp op zoo'n smalle stroozak kan slapen, maar een voortrek ker vertelde ons, dat alvoren het „bed" in orde wordt gemaakt, gewoonlijk de welpen eerst op hun „bedden" gaan dansen! Daarvan worden de stroozakken n.l. breeder en soepeler. Boven dien liggen de stroozakken naast elkaar. Rolt er een welp van zijn stroozak af„ ook geen nood, want dan komt hij tegen zijn naast hem liggenden collega aan! De welpen brengen zelf hun dekens en ander materiaal (on. bekertjes) mede. Het ontbijt en de lunch worden vanwege de Jamboree toege zonden. Het brood in doozen, de melk in han dige azkjes. De melk was lekker frisch en scheen zoo uit de ijskast te komen. Het was, nadat de leidsters de doozen en zakjes uitgedeeld hadden, merkwaardig stil geworden muizende katjes mauwen niet! Van het schoolbord was naar het raamkozijn een lijntje gespannen, waarop heel huiselijk handdoeken hingen te drogen. In de leege inktpot van den schoolmeesterlijken lesse naar had een welp zijn stok gestoken met zijn zakdoek als vlag eraan. Het was er gezellig ingericht! De ongeveer 2500 welpen blijven 2 dagen in Haarlem. Daama worden ze door ongeveer 2500 andere tijdelijke gasten opgevolgd. Een eeresaluut tenslotte nog aan de voor trekkers, die voor alles moeten zorgen en alles gereed maken en dikwijls hard aan den slag moeten! Verleden week waren bij de Gem. Arbeids beurs te Haarlem 5313 werkloozen ingeschreven tegen 5249 een week tevoren. Dit beteekent dus De Zomerwedstrijden beginnen thans ten einde te loopen. Er moeten nog slechts eenige uitge stelde partijen worden gespeeld en een aantal afgebroken partijen beëindigd. De uitslagen van j.l. Maandagavond waren: Eerste klasse Joh. van PolenD. F. de Lange (hangp.) S. J. AbspoelA. W. A. Zoon J. P. A. van DorpC. E. Abspoel Tweede klasse P. E. Kolderie—C. Kaay (hangp.) Derde klasse W. OosterbroekJ. J. Groenink J. H. de Klerk—W. Kuyper A. Frijn—Ch. Koppen 0—1 1—0 afgebr. 0—1 1—0 y-t—Vi afgeb. Hieronder volgt de partij, die verleden week in de hoofdklasse werd gespeeld: Wit: J. F. Mantz Zwart: G. Kroone Spaansch 1 e4, e5; 2 Pf3, Pc6; 3 Lb5, a6; 4 La4, d6 (z.g. vertraagde Steinitsz-verdediging)5 d4.... (Tartakower's zet) 5b5; 6 Lb3, Pxd4 (stelt wit voor problemen, die hij met 5 Lxc6 kon voorkomen); 7 PXd4, exd4; 8 Ld5.... (foutief zou zijn 8 Dxd4 wegens 8c5; 9 Dd5, Le6; 10 Dc6t, Ld7; 11 Dd5, c4!); 8.... Tb8; 9 Dxd4, Ld7; 10 Dd3(misschien was a3 beter); 10 Pfb; 11 0—0, Le7; 12 Pd2, 0—0; 13 f4 (beter was Pf3) 13.... PXd5; 14 exdö, c6; 15 Pf3, cxd5; 16 Pd4? (een pionoffer met weinig strek king) 16 Lf6; 17 Le3, Te8; 18 Pfl, Dc7; 19 Tadl, Tbc8; 20 c3, Dc4; 21 Pb3, Lg4; 22 Td2, DXd3; 23 Txd3, b4; 24 Pd4, bxc3; 25 bx c3, Ld7: 26 Ld2, Txelt; 27 Lxel, Tb8; 28 Td2, a5; 29 Kf2, Kf8; 30 Te2, Lg4; 31 Tc2, Lh4t; 32 g3, Lf6; 33 Td2, a4; 34 Kg2?.... (a3 was beter) 34 a3 35 Tf2, Tb2; 36 Pc6, Lf5; 37 Pb4, d4ü. Wit geeft op. a een stijging met ruim 60 werkloozen, veroor zaakt door twee factoren: le de bouwvakarbei ders, die werk hadden op het jamboreetterrein zijn weer werkloos geworden, doordat de opbouw aldaar geëindigd is. Wel zijn er nog kellners uit Haarlem werkzaam, maar veel beteekent de Jamboree thans niet meer voor de bestrijding der werkloosheid, daar het werk op de Jam boree grootendeels door de padvinders, in het bijzonder door de voortrekkers, zelf gebeurt. Op de tweede plaats zijn thans vele afgestu deerden van de M.U.L.O.-scholen en derg. vrij gekomen, die thans via de Arbeidsbeurs ook een plaatsje aan den maatschappelijken disch willen zoeken, zonder dat ze dit nu direct vin den. Ze zijn dus wel werkloos, zonder echter al tot de „gesteunden" te behooren. Ten opzichte van vorige jaren is er wel een min of meer groote vooruitgang in de werkloos heidscijfers te boeken. In 1936 waren er omstreeks dezen tijd 6199 werkloozen, d. i. dus 886 meer dan thans, en in 1935 was het aantal 5367, dus een vijftigtal meer dan thans. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft in het restaurant „Uitkijk", in het Wilhelmina- park, het hoogste punt in de gemeente, een lunch aangeboden aan den Chief Scout lord Baden Powell en bestuursleden en leiders der stichting Jamboree. Er waren ongeveer dertig genoodigden. Aan den maaltijd sprak de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, de gasten toe. Wanneer het gemeentebestuur de heeren hier uitnoodigt op bijna het hoogste punt der gemeente een maaltijd te gebruiken aldus spr. dan is dat niet omdat het de gewoonte der Bloemendalers is hun gasten op het dak te laten dineeren. Maar de grootste eer, die een gastheer zijn gasten kan bewijzen, is om hen aan zijn huis te ontvangen. En voor ons is deze heuvelrug en alles wat die heuvelrug bestrijkt ons tehuis meer dan de vier muren van een gemeentehuis. Dat huis, dat is ons huis door de zelfopoffering van hen, die daar voor in den slag hun leven hebben gelaten. Door de inspanning van de eene hardwerkende generatie na de andere en ten slotte doordat onze schilders de ziel er van vastlegden in hunne doeken. Maar er is nog een andere reden om u hier boven te ontvangen, en dat is het levendig besef, dat men onzen eeregast niet binnen de vier steenen muren mag opsluiten. Wij meenden dat wij hem moesten geven wat wij hadden aan wijde verten, aan ruimte en aan zon. Want in den Chief Scout meenen wij den Scout Movement te eeren en u allen de volge lingen van den Chief Scout die heden onze gasten zijt. En als ik dan van volgelingen spreek dan denk ik aan een verhaal, hoe op een Septem berdag in Lucknow 60 jaar geleden een jonge en slanke luitenant van het 13e Regiment Hu zaren een mondharmonica uit zijn bagage haal de, alle Europeesche kinderen om zich heen verzamelde en met hen door de straten van het cantonnement trok. De overlevering zegt dat zijn temperamentvolle wedergave van „The Girl I left behind me" eenigszins leed onder een breeden glimlach. Het is misschien een vergeten incident, maar toch niet een dat ontsnapt aan de aandacht van een burgemeester. Want sinds het betreurenswaardig geval met den ratten vanger van Hameln staan burgemeesters altijd min of meer wantrouwend tegenover dolende fluitspelers, vooral wanneer zij aanleiding geven tot ongeautoriseerde optochten van minderja rigen. Maar hier moet toch wel het essentieele verschil tusschen Zwarte en Witte Toovenarij zijn rol gespeeld hebben, neemt men het ver schil tusschen de gevolgen in oogenschouw. Too venarij is er zeker bij, want die vroolijke muziek is niet verklonken, het blijde geleide van kin deren niet verdwenen. Na dertig jaar is de vlotte huzaar veranderd in een generaal-majoor inspecteur der Cava lerie, de gestrenge mentor van trotsche regi menten ruiterij, maar de jeugd blijft hem aan hangen. De melodie is veranderd „a Song of Scouting" nu een lied van avontuur en van list, van moed en van ridderlijkheid. En het gehoor is gegroeid, het omvat nu naast de jonge ruiters van den Koning een steeds groeiend aantal jongensclubs, duizenden van de Boys Brigade. En nu wederom meer dan dertig jaar later is het gehoor uitgegroeid tot millioenen. komen van alle landen en alle luchten de dui zenden, vanuit het veld en de backwoods, uit de prairies en de metropool, van de kusten der zeven oceanen, uit de woonsteden der vijf we- relddeelen. Waarlijk, deze speelman heeft gekregen The world for a stage Princes to act, and monarchs to applaud the swelling theme. Heeren, we kunnen dezen White Magician niet huldigen nar zijn verdienste, maar wij wil len hem toewenschen, dat het motto van zijn regiment ook moge gelden voor zijn levens werk: „Viret in aeternum" „It blooms for ever". De rede werd door den Chief Scout beant woord. De jollenzeiler R. Oenema uit Haarlem heeft ingeschreven voor de zeilwedstrijden te Triest, welke op 15, 16 en 17 Augustus gehouden wor den. Voor het verruimen van twee vakken van het Noordzeekanaal met bijkomende werken hield de Rijkswaterstaat in Haarlem een aanbesteding waarbij de firma A. Volker te Sliedrecht voor 643.000 de laagste inschrijfster bleek te zijn. Voor het examen boekhouden M. O. is ge slaagd de heer A. M. Cats uit Haarlem. Uit het overzicht van de maand Juli van de Nuts-Spaarbank blijkt, dat in deze maand inge legd werd een bedrag van 583.471.42 en terug betaald een bedrag van 589.079.55. Er werd echter 109.969.23 meer ingelegd dan ver leden jaar. Van 9 tot en met 22 Augustus zal de heer J. W. van Dartelen, de bekende dammer uit Heem stede, een simultaan-séances-tournooi maken door België en Nederland. Het schijnt, dat het met den toeloop van vreemdelingen naar Haarlem naar wensch gaat. De eigenaars van hotels klagen tenminste nu eens niet en komen bedden tekort. De heer J. Willemse uit Haarlem heeft zich onderscheiden als vierdaagsche-looper door voor de tiende maal met succes aan deze wandelpres tatie deel te nemen en zoodoende het gouden bondskruis te veroveren. Ook Jan Passtoors, de wandelvereeniging, volbracht den tocht met dertien leden. Maandagmiddag en ook reeds des morgens brachten de trams en treinen vele groepen pad vinders, verkenners, zoowel voor land als zee in de badplaats Zandvoort en in iedere straat vertoonden zich de bekende pakjes zij het met verschillende distinctieven en kleuren. Sommige groepen werden vergezeld van hun geestelijke leiders. De meeste van hen trokken door het dorp in de richting van het Zuiderbad, waar reeds van verre te zien was op welk een bij zonder verzorgde wijze de padvinders in de ge legenheid werden gesteld om te baden of te zwemmen. Het met vlaggen van verschillende nationaliteit afgezette strand bood een fleurig beeld. In het midden van dit strandvak waren twee palen geplaatst, waaraan langs een lijn verschillende seinvlaggen waren bevestigd. Voortdurend zagen we dat de jeugdige vreem delingen werden aangehouden om hun hand- teekening en de gasten werden niet moede en teekenden telkenmale zeer gewillig. Zeker is het wel, dat zij van hun uitstapje naar de bad plaats veel genoeglijke herinneringen zullen meenemen, hetgeen aan hun opgeruimde ge zichten duidelijk was te zien. Enkele groepen werden voorafgegaan door tamboers met hun zwaar klinkende trommels en trokken vooral veel aandacht van het pu bliek, dat op het diepdoordringende zware bas- geluid der trommels van alle kanten kwam aangesneld. Het was een ongewone, doch een zeer gezellige drukte, die de jongens in de plaats hebben gebracht. Tegen zes uur ongeveer brachten trams en treinen de jongens van B. P. naar hun tijdelijk verblijf in Vogelenzang. Zondag 1 Augustus was de heer J. C. Ophuy- sen 25 jaar in dienst van het P. T. T.-bedrijf en het heeft dezen man, die in het organi satieleven zeer op den voorgrond is getreden, niet aan belangstelling ontbroken. Door den directeur van het postkantoor, den heer J. H. T. Pfaff, door zijn chef van de afdeeling briefpost en door den chef van de directie werd de jubilaris gefeliciteerd en toegesproken. Hij ontving bloemen en cadeaux. De Federatie van speeltuinvereenigingen en de K. N. V. B., waar van hij vele jaren scheidsrechter was, lieten ook hun belangstelling blijken. Van N. K. ƒ10.—. Van N. N. 250. Met besten dank. GEBOREN: 31 Juli. G. J. Hulsegge-van der Putte z.; 1 Aug. W. J. van der Linden-van de Vooren d.; L. L. W. A. Klaassen-Ritter d.; 2 Aug. J. Imming-Kaart d.; M. G. Valent-Flip- sen d.; G. H. A. Merks-Booms d.; E. A. de Lang-Szeany d.; 3 Aug. D. van Kampen-Hooi- werf d. OVERLDEN: 2 Aug. G. Harmens-Vegter 79 j., Jansstraat. <r- 4 ïk, 6W-1M i i.y' "k "<f" De burgemeester van Castricum, mr. M. C. A. F. H. W. B. van den Clooster baron Sloet tot Everlo, heelt Maandag den vernieuwden Rijksweg aldaar heropend. De burgemeester knipt het lint door Bij de Haarlemsche politie heeft zich giste ren een 29-jarige reiziger uit Hillegom gemeld, die ten nadeele van zijn te Lisse wonenden pa troon, een bloembollenfirma, verduistering had gepleegd tot een totaal bedrag van f 2500, wel ke gelden hij voor de firma had geïnd. Hij is naar Lisse overgebracht en daar ter beschikking van de politie gesteld. Vanmorgen heeft de Frans Halstentoonstelling het 20.000.ste entréebewijs verkocht. Het was de dochter van den bekenden arts Kamminga. Zij werd opgewacht en naar het bureau van den directeur geleid, waar de heer Gratama haar hartelijk toesprak en een bouquet en gratis ten- toonstellingsgids overhandigde. De belangstelling blijft zeer groot voor de expositie van Frans Hals. In deze dagen is het vooral druk met padvindersbezoeken. De ten toonstelling blijft open tot I October. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Zoo juist vernemen wij het program voor Woensdagmiddag, wanneer, zooals reeds be kend, H. M. de Koningin, vermoedelijk verge zeld van Z. K. H. Prins Bernhard en misschien ook van Hi K, H. Prinses Juliana, een groote demonstratie in de arena zal bijwonen. De Ned. Indische padvinders hebben een kunstig bewerkte kris meegebracht en de Hongaren, die 200 oude nationale costuums in hun bagage meevoerden, om er hun oude volksdansen in uit te voeren, hopen H. M. een grooten doek te kunnen aanbieden in den vorm van een hart, daarmede symbo- liseerend den dank van Hongarije aan Ne derland voor de gastvrijheid, waarmede het Nederlandsche volk eenige jaren geleden de Hongaarsche kinderen heeft opgenomen. Na de vlaggen-parade zullen Welpen-demon straties worden gehouden, waarbij o.a. ballon nen gullen worden opgelaten. De Schotten en Hongaren zullen nationale volksdansen te zien geven, terwijl de Hollan ders verschillende nummers zullen vertoonen. PARIJS, 3 Aug. (Havas.) De Bank van Frankrijk heeft het disconto verlaagd van 5 op 4 pet, de rente op voorschotten op waardepapieren van 6 op 5 pet. en de rente op 30-daagsche voorschotten van 5 op 4 pet. Onder overweldigende belangstelling heeft he denmorgen te Helmond de uitvaart en begrafe nis plaats gehad van de twee slachtoffers van den brand in het bioscooptheater „Alcazar" te Helmond. De kerk van het H. Hart aan de Veestraat was tot de laatste plaats toe bezet, toen om 9 uur kapelaan P. Moonen de H. Requiemmis opdroeg, Onder de aanwezigen merkten wij op loco burgemeester J. Ebben, den directeur van Loet Barnstein Cy., de bestuursleden van de zuide lijke afdeeling van den Ned. Bioscoopbond, een deputatie van het Philips-filmbedrijf, de plaat selijke filmkeuring-commissie en de directie van het plaatselijk bioscoopbedrijf, de heeren Hirschfeldt en v. d. Meel. Nadat de absoute was verricht, trok de stoet met het stoffelijk overschot van den heer en mej. Tersteeg naar het R. K. Kerkhof aan de Molenstraat, door een haag van belangstellen den aan beide zijden van de straten. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer j. Nooyen, die de gevoelens van deelneming der geheele Helmondsche burgerij met de zoo zwaar beproefde familie Tersteeg vertolkte en tevens namens de familie voor de belangstelling dankte. Hedenmiddag half één is het stoffelijk over schot van de negenjarige Anneke van der Ma de, gewoond hebbende Lange Kerkstraat 22 te Schiedam, die bij den filmbrand te Helmond tengevolge van ernstige verwondingen in het St. Antoniusziekenhuis aldaar is overleden, on der zeer groote belangstelling te Schiedam be graven. By de begrafenis waren aanwezig de kinde ren van de zesde klas van de St. Catharina- school te Schiedam, waarvan het thans over leden kind leerlinge was. Aan het graf is niet gesproken. In den loop van den morgen was een plech tige H. Requiemmis gecelebreerd in de R. K. Kerk aan de Hoogstraat te Schiedam. Tal van kransen dekten de baar. Castricum, de bloeiende seizoen- en forensen plaats in het prachtige Kennemerland, heeft met feestelijk vertoon z'n vernieuwde dorps straat in gebruik genomen. Was van Velsen af tot Castricum en voorbij deze plaats tot aan Alkmaar reeds sinds eenige jaren een uitstekende verkeersweg gemaakt, in Castricum zelf werd deze weg onderbroken door een smalle, bochtige en zeer slecht onderhouden dorpsstraat, waarin het zeer drukke doorgaande verkeer vaak leelijk werd gestremd. Na lange onderhandelingen tusschen rijk en gemeente werd tenslotte besloten deze dorpsstraat met de rest van de verbinding tusschen Haarlem en Alkmaar in overeenstemming te brengen, het geen nu is geschied. Door aankoop van ver schillende perceeler» tot een bedrag van 54.000 kon de weg aanmerkelijk worden verbreed. De rijweg is aanzienlijk breeder geworden en be straat met een forsche steen, terwijl aan weers zijden trottoirs zijn aangelegd, waardoor het vooral in het seizoen drukke voetgangersver keer van den rijweg kan worden gehouden; de veiligheid is dus zeer toegenomen. Ter gelegenheid van de feestelijke herope ning van de dorpsstraat hadden de bewoners deze vroolijk met vlaggedoek en bloemen ver sierd, terwijl overal de vlag was uitgestoken. Ten gemeentehuize had om drie uur de offi- cieele ontvangst plaats van de genoodigden, waaronder verschillende ingenieurs van den Provincialen Waterstaat, vertegenwoordigers van de K.N.A.C. en den A.N.W.B., plaatselijke auto riteiten, enz., terwijl het gemeentebestuur en de raad voltallig aanwezig waren. Na de begroeting begaf men zich naar het begin van de Dorpsstraat, waar door den bur gemeester, Baron Sloet, door Ir. S. Moesker van den Prov. Waterstaat en door de heeren Broksma, voorzitter der V.V.V. en Portegies, voorzitter der buurtvereeniging, toespraken wer den gehouden. Nadien werd door deq burge meester onder gejuich van de groote menigte het lint doorgeknipt. Door het Patronaatsfanfaïekorps werd het Wilhelmus gespeeld. De genoodigden reden tenslotte in auto's door de nieuwe Dorpsstraat, waarin een groote menigte Castricummers en pensiongasten van haar belangstelling blijk gaf, naar het gemeen tehuis, waar de eerewijn werd gepresenteerd. Des avonds werd op het kermisterrein een mooi concert gegeven, terwijl tot slot een groot vuurwerk werd afgestoken. Gistermiddag 2.40 uur arriveerdde de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Z. E. Slotemaker de Bruine, met den trein ie Alkmaar, om den toestand van de St. Laurenskerk in oogenschouw te nemen en zich ter plaatse te la ten voorlichten. De minister was in het gezel schap van den heer P. Visser, hoofd van de af' deeling Kunsten en Wetenschappen van het de partement, dr. Kalf, directeur van de Rijks Mo numentenzorg en van ir. v. d. Steur, rijksbouw meester. Het gezelschap werd verwelkomd door den burgemeester, jhr. F. H. van Kinschot, terwijl de architect der restauratie, de heer v. d. Kloot Meijburg en de leden van de kerkvoogdij, de heer F. Ringers, mr. Belonje en de heer D. Saai mede aanwezig waren. Door den minister en de zijnen werd de Groote Kerk inwendig zoowel als uitwendig met groote belangstelling in oogenschouw genomen, waarbij door de heeren v. d. Kloot Meijburg en Ringers de noodige technische voorlichting werd gegeven. Ten stadhuize werd over de restauratie lang durig geconfereerd, bij welke conferentie de wet houders mede aanwezig waren. Alle omstandig heden werden nog eens breedvoerig besproken en van alle kanten bekeken. Tot eenig positief re sultaat kwam men echter niet; dit was evenwel ook niet de bedoeling, omdat de opzet van het ministerieel bezoek uitsluitend informatief was. Over het voornaamste punt, of de restauratie al dan niet in werkverschaffing zal worden uit gevoerd, schijnt, naar wij vernemen, niet veel gesproken te zijn; die kwestie hangt op het oogenblik nog geheel in de lucht. Niemand kan er iets positiefs over zeggen. Trouwens, veel zal afhangen van het stand punt, dat door het Werkfonds, waaraan men cre- dieten heeft gevraagd, wordt ingenomen. Het is mogelijk, dat het Werkfonds bereid is, als een soort bankier op te treden, waardoor de gemeente geheel vrij wordt het werk tegen normaal loon te doen uitvoeren. Dit zou wel de meest ge- wenschte oplossing zijn. In ieder geval zal het gemeentebestuur wel zooveel mogelijk er naar streven deze oplossing te verkrijgen, want de aard van het werk en de groote noodzakelijk heid van uitvoering maken dit niet geschikt voor werkverschaffing, feitelijk zelfs niet voor uitvoe ring tegen z.g. Werkfondsloonen. In tusschen: het is afwachten. Er zal nog wel eenige tijd overheen gaan, alvorens alle in stanties tot overeenstemming zijn gekomen. Hopen we nogmaals, dat men toch vooral niet meer tijd voorbij laat gaan dan strikt noodzake lijk is. Op de Dinsdagen tot en met 31 Aug. a.s. loopt er een goedkoope trein naar Arnhem en Nijme gen van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, Naar- •den, Bussum en Hilversum. «IllltllIllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIlIIIIIIIIKIIIIIIIIIIim Het is wel een heel opmerkelijk verschijnsel, cat het donkere weer is blijven aanhouden. Eenige dagen geleden heb ik hiervan de oor zaak aangewezen. De algemeene weerstoestand is nu de vol gende: Een gebied van hoogen druk, dat de vorige week nog slechts van geringe beteeke- nis was, heeft zich sedert Zaterdag verder uit gebreid en reikte van Noord-Frankrijk over de Britsche Eilanden en de Noordzee en verder over Skandinavië, Finland en Noordwest-Rus land, over welke laatste landen het de laatste dagen van groote beteekenis is geworden. Bin nen dat geheele gebied is de weerstoestand ta melijk rustig. In de Zuidoostelijke helft er van, waaien vrij warme Noordoostelijke winden. In West-Europa is het zeer koel, in Centraal- Europa matig warm, maar net weer is er meest betrokken of zwaar bewolkt. Alleen in het Zui den van Frankrijk is het zeer warm en mooi. Opvallend is het dat het bijna nergens in Europa regent, terwijl toch bijna overal een dikke wolkenlaag den hemel bedekt. Deze toestand is zoo abnormaal voor dezen tijd van het jaar, dat wij hierop niet genoeg den nadruk kunnen leggen. Dit soort weer is van een geheel anderen aard dan het zwaar bewolkte en koele, maar regenachtige weer, dat wij in natte zomers hebben. Er is dus zeer zeker iets bijzonders, dat de oorzaak van den abnormalen toestand is. In de vorige beschouwing is gezegd, dat er wind zou moeten komen, om de zware bewol king op te lossen en dit vereischt wel eenige toelichting. Over een enorme uitgestrektheid in Europa is thans een dikke luchtlaag, gevuld met wol ken. Om deze tot oplossing te brengen zijnnoo- dig: ten eerste wind in de hoogere luchtlagen, riie de met wolken gevulde luchtmassa's kan vermengen met groote hoeveelheden droge lucht, welke in staat is den waterdamp der wol ken op te nemen; ten tweede warmte, die moet kunnen worden gebruikt als zoogenaamde ver- dampingswarmte bij het oplossen van de wol ken. Het schijnt nu, dat beide factoren ontbreken. Zeer waarschijnlijk is er in de hoogere lucht lagen even weinig wind als beneden, althans de bergstations in Europa vermelden geen ster ken wind. Voorloopig schijnt de kans op het doorkomen van sterke, en vooral warme lucht- stroomen klein. Op grond hiervan, is het moei lijk een spoedige opklaring te verwachten. Intusschen zijn de vooruitzichten voor la ter veel verbeterd, want het schijnt, dat het gebied van hoogen druk zich gaande weg over Centraal-Europa zal uitbreiden, waarvan de beteekenis zou zijn, dat dan toch nog een mooi weer-periode zou vol gen, voordat de door De Bilt voorspelde natte tijd zal aanbreken. Daarom moeten wij de verdere ontwikkeling der weersge steldheid met aandacht volgen. (Nadruk verboden) iab R. K. Speeltuin „Kindervreugd". Nadat Zaterdag op heel bescheiden wijze de speeltuin en bijbehoorende clubhuisjes waren ingewijd, is Maandag de speeltuin officieel in gebruik ge nomen. Om negen uur Maandagmorgen werden de hekken opengezet en stroomden de circa 240 kinderen naar binnen. Vooraleer tot spelen werd aangevangen, schaarden de kinderen en hunne leidsters zich om den grooten zandbak, waarna na een kort gebed de voorzitter, de heer N. J. v. d. Linden, de kinderen toesprak, en er op wees, dat vooral orde en gehoorzaamheid de hoogste eischen zijn op het speelterrein en dat daaraan zeer streng de hand zal worden gehouden. Daarna verdeelde de jeugd zich in groepjes, elk onder leiding van een der dames. Spoedig rolde de voetbal en ook de zandbak was al di rect een attractie voor de kleintjes. Schommels zwaaiden, de groote evenwichtspaal werd be proefd. Kortom, het was spoedig een levendig schouwspel, dat door vele toeschouwers buiten de afrastering werd gadegeslagen. Voor de kinderen, die anders in hoofdzaak op de straat hun vacantie moeten doorbrengen, voorziet deze speeltuin in een groote behoefte. Examens Bronsteeschool. Bij de in de vo rige week gehouden MULO-examens slaagden verder van de Bronsteeschool de volgende- leer lingen voor diploma B: D. Vos en A. H. W. Westhoff. Voor diploma A: M. Carleé, E. M. ÏJntema, E. Vrugt, C. M. Ronda, F. Ruth, C. Stapensea, E. H. Tienstra, Joh. Jorritsma, H. E. du Puis, A. de Ronda en J. W. Ezerman. Badhuis In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 2631 Juli genomen 564 douchebaden en 16 kuipbaden. Aan 16 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 24 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 55 volwassenen gebruik gemaakt. Burgerlijke» Stand Geboren: d. van G. J. SchuurmanHoffschlag. Getrouwd: R. L. Bloch en R. Hamburger. Overleden: W. Wouterson, 21 jaar, wonende te Haarlem. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage De H. Stoel heeft de leekenbroederschap der broeders-Franciscanen van Waldbreitbach (niet te verwarren met de Orde der Franciscanen) gereorganiseerd in de broederschap van de „Priesters en broeders van het H. Kruis". De broederschap zal dus niet meer als tot dus verre uit uitsluitend leekebroeders bestaan, doch ook een aantal priesters in haar rijen bevatten, die tot oversten benoemd kunnen worden. Pater Burkhard Winzen O.F.M. werd door den H. Vader benoemd tot minister-generaal. Een aantal vroegere leden zullen niet in de nieuwe broederschap worden opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2