Schaakrubriek De slachtoffers der „Flamingo"-ramp begraven. Schotsche padvinders demonstreeren I Zoekt gij betrouwbaar i Plaats dan een „Omroeper Personeel? rUlUIVCr UlV I/VvIE voor 80.000 gezinnen CRICKET Uniek en merkwaardig record Het 7000ste wicket van William H. Marsh ZEILEN De Holland-week Zeer sterke deelneming voor Loosdrecht OTiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiimTnTmniiitmmnniTmrmnmmnnmimninnrmnm^ 99 iiuuiifflimnimiiimimmiinniiiHiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiiininmiinniininnninniiniiil 1ITrITPTITC luiiiiiHiiiiiiiiimiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiuuiuiuiuimuiuiuiiiiiuiiiuiiiimiiuiiiiiiiHiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiS UlrioUAb 3 AUlsUMUo 1937 Het stoffelijk overschot van piloot Steensma, die bij de ramp der „Flamingo" om het leven kwam, is Maandag te Wageningen ter aarde besteld Voor de bezichtiging der oorlogsbodems tijdens de Engelsche marine-week te Chatham bestond groote belangstelling. Bezoekers aan boord van de .Marshal Soult" Z. Exc. minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne bracht Maandag een bezoek aan de Groote Kerk te Alkmaar, in verband met de restauratie-plannen De Schotsche padvinders op' de Wereldjamboree gaven Maandag voor talrijke belangstellenden een demonstratie «en Schotsche dansen, waarbij natuurlijk de doedelzak niet ontbrak Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Korte Prinsengracht 55, Amsterdam. DRIEMAANDELIJKSCHE WEDSTRIJD IN HET OPLOSSEN VAN SCHAAKPROBLEMEN Probleem no. 135 a b c d e f Wit geeft mat in twee zetten. Probleem no. 136 Wit geeft mat in twee zetten. De auteurs van no. 135 en 136 worden bij de oplossingen genoemd. Oplossingen gelieve men binnen 14 dagen in te zenden. Op de puntenlijst van Juni zijn den heer Joh. H. Heystee te Hilversum 20 punten toegekend. Dat moet 23 punten zijn. De heer Heystee wordt verzocht, bij de volgende oplossingen zijn vol ledig adres op te geven. OPLOSSINGEN Van no. 129 (M. Fransscn, Den Helder)1. Pe2. Onvolledig tempoprobleem. Drie economisch reine matstanden, waarbij een spiegeltnat. Om streeks het begin dezer eeuw zou dit eenvoudig maar zuiver probleem, hooger dan thans worden aangeslagen. Men verlangt nu meer handeling ln een tweezet. 1. Kg6 faalt op Pd4 of Pe3. Van no. 130 (H. Rübensamen, Süddeutsche Schachblatter, 1907): 1. Da7 dreigt, 2. Dxe3 enz.; Rxa7 (Rc5)2. f6 enz.; Rgl, 2. Df2 enz.; c5 2. Dxa8 enz.; Pc5, 2. Da2 enz. Een Indisch probleem. Het kenmerkende van Indische problemen is de kritische zet gevolgd door lijnversperringen. Worden deze manoeuvres door wit uitgevoerd, dan is het een witte Indiër; voert zwart de manoeuvres uit zooals in no. 130 dan spreekt men van een zwarten Indiër. De kritische zet is: Rxa7. Wit antwoordt met 2. f6 dreigende. 3. Re4 mat. Deze dreiging kan zwart pareeren door 2paard of pion c5, waarmede de diagonaal a7gl voor den raads heer a7 versperd is. Wit heeft dan de gelegen heid om 3. Pf2 mat te spelen. Een oud idéé, dat, mits in een goeden vorm uitgebeeld, altijd aantrekkelijk blijft. Het deed ons genoegen dat er zooveel oplossers waren, die het probleem hoog waardeerden. 1. Pf2t? weerlegt zwart natuurlijk met Rxf2. Andere ingezonden foutieve oplossingen falen op c5. Een der sterkste oplossers, die den juisten sleutelzet inzond, meende echter dat 't probleem onoplosbaar was door 1exd3. Wit speelt dan 2. Rh5 met de dreiging 3.Rf3 mat. Na 2. ,...c5, 3. Dxa8 mat. In de beoordeeling van het probleem no. 127 in de vorige rubriek leze men op den derden regel: Deze zetten blokkeeren velden voor den zwarten koning. Het woord zetten was door vel den vervangen. CORRESPONDENTIE W. R. te H. U. zond van no. 117 alleen de fou tieve oplossing. L Db7 in. De juiste sleutelzet was 1. Re8. M. J. de L. te A. Uit niets is ons gebleken dat u het probleem in kwestie juist hebt opge lost. Integendeel. Wij kunnen toch moeilijk re kening houden met uw beroep op twee schrijf fouten. Billijkheidshalve mogen wij de gerecla meerde drie punten tot onze spijt niet toekennen. VIERKAMP IN DUITSCHLAND Het zal onzen lezers bekend zijn, dat dr. Euwe den wedstrijd heeft gewonnen. In de volgende partij uit de derde ronde, werd dr. Aljechin door dr. Euwe geheel overspeeld. Aangenomen koninginnegambiet Wit dr. Euwe Zwart dr. Aljechin 1. d2d4, d7d5; 2. c2c4, d5xc4. (Hoewel het Naast den autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: 30 cm) Op banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten. moeilijk te bewijzen valt, wordt het aannemen van het gambiet, toch vrijwel algemeen, als minder sterk dan het weigeren beschouwd.) 3. Pgl—f3, Pg8—f6; 4. e2e3, e7—e6; 5. Rflxc4, c7c5; 6. 0—0; a7—a6; 7. Ddl—e2, b7—b5; 8. Rc4b3, Rc8—b7; 9. a2—a4, Pb8—d7; 10. Tfl— dl. (Deze toren gaat een belangrijke rol spelen) 10Rf8e711. d4xc5, 0—0; 12. Rb3—c2, Re7 xc5; 13. Pf3e5, b5—b4; 14. Pe5xd7! (Hoewel zwart in de ontwikkeling zijner figuren vooruit is, heeft wit het initiatief en den aanval in han den). Zie diagram. Stand na den 14den zet van wit: 8 7 6 5 4 3 2 1 abcdefgh 14Pf6xd7; 15. Pbld2, f7—f5? (Een beetje bluf) 16. Pd2—b3, Rb7—d5; 17. Pb3—d4. (Dreigt Pxf5) 17Rc5xd4; 18. Tdlxd4, b4— b3; 19. Rc2—d3, Pd7—b8. (Dit terugtrekken van het paard bewijst dat het spel van Aljechin in een precairen toestand is geraakt) 20. Rd3c4, Pb8c621. Td4d2, Dd8—b6. (Verliest een pion, dien Aljechin later terug wint) 22. Rc4xd5, e6xd5; 23. Td2xd5, Pc6—b4; 24. Td5—dl, Pb4— c2. (Bij het later analyseeren van de partij bleek het, dat deze zet zwak was. Ta8c8 verdiende de voorkeur) 25. Talhl, Db6c6; 26. Reld2. (Gaat laat aan den strijd deelnemen. Is spoedig actief.) 26. ....Dc6xa4; 27. Rd2c3, Da4b5? (Zwart is verlegen om goede zetten) 28. De2f3, Ta8—d8; 29. Df3—g3, Td8—d7; 30. Tdl—d6, Tf8 f7; 31. Tbldl. Hier werd het spel afgebroken. Stand na den 31sten zet van wit: 31f5—f4; 32. e3xf4, a6—a5; 33. f4—f5, a5— a4; 34. f5—f6, g7—g6; 35. h2—h4, Td7xd6; 36. Dg3xd6, h7—hö; 37. Dd6—e6 en zwart gaf de partij op. EINDSPEL VAN RéTT Wit begint en houdt remise. 1. Kh8g7, h5h4; 2. Kg7—f6. (Wit dreigt Kf6—e7 (of e6) en den pion c6 te promoveeren tot koningin) 2Ka6b6; 3. Kf6e5. Nu dreigt Ke5d6, evenals Ke5f4. Remise. Een bijzonder fijn en toch zoo eenvoudig (schijn baar!) eindspel. Mr. William H. Marsh, bijna 61 jaar oud, spelende voor Hertfordshire en Harpenden, heeft een record gevestigd, dat eenig is in de toch reeds zoo rijke cricket-historie. Marsh, die in 1891 voor de Basingstoke Grammar School begon en sindsdien in club- en county- cricket speelde, nam dezer dagen zijn 7000ste wicket. Gezond, slank en lenig als hij nog im mer blijkt te zijn, valt voorloopig het einde van zijn succesvol werk met den bal nog niet te bezien, want de bejaarde bowler wenscht cricket te spelen zoo lang hij kan. In dit sei zoen heeft Marsh alweer ruim 120 wickets in clubcricket veroverd. Zijn grootvader, evenals zijn vader trouwens, een goed cricketer, is be gonnen met het aanleggen van een boek, waarin de scores, die de kleinzoon in school- cricket maakte en de wickets welke hij nam, nauwkeurig werden opgeteekend. Na den dood van zijn grootvader heeft Marsh Jr. het boek tot den huidigen dag bijgehouden en hij zegt dat hij er belang in stelt te weten of iemand anders authentieke gegevens bezit over een gelijksoortige prestatie. Marsh nam slechts 150 van 7000 wickets in schoolcricket. In 1898 begon hij voor Hert fordshire in de Minor Counties matches te spelen. Van 1907—"23 (de oorlogsjaren uitge zonderd) ontbrak hij in geen enkelen wed strijd. Het was om zijn batten dat hij eerst gekozen werd, scoorde eenige centuries, doch zijn plaats in de teams van Hertfordshire, Harpenden, de Gentlemen of Hertfordshire behield hij in latere jaren om zijn bowlen. Zijn beste jaar was 1928, toen hij 303 wickets veroverde. In 1923 tegen Homel Hemp stead nam hij in één innings 10 wickets voor 20 runs. Een drietal weken geleden werd de Harpenden Cricket-week gehouden. Marsh bowlde in de eerste 5 dagen gemiddeld 30 overs per dag en nam 29 wickets. Het onderdeel bowlen gaat in ons land over het algemeen niet vooruit; het is minder sterk dan een tiental jaren geleden. Onze jeugdige cricketers met bowlingtalent zullen daarom gaarne willen weten wat zij moeten doen om gelijk William Marsh, een rechtsche slow- bowler, veel wickets te kunnen nemen. Het is vrij eenvoudig wat hij daarover vertelt. Veel trucs, gebruikt hij niet. Gedurende zijn ge- heele leven heeft hij maar op één manier ge- bowled; hij laat den bal af en toe een weinig van of inkomen, varieert zijn snelheid, houdt van een snel wicket, omdat hij den batsman in de vlucht van den bal tracht te slaan. Pro beer geen twee dingen te doen, zei de school- coach Harry Baldwin, de Hampshire-bowler, toen Marsh trachtte een leg-break te bowlen. Indien je één soort bal kunt bowlen, zoo zegt hij, wel, prijs je dan gelukkig, en Marsh heeft zich daarop altijd geconcentreerd. Alles wat een slow-bowler heeft te doen is lengte houden en kalm te blijven. Moderne bowlers, zegt hij voorts, probeeren te veel „swerve" aan den bal te geven en schenken geen voldoende aandacht aan lengte en spin. Inderdaad, wij zouden meer dan één bowler in ons land kunnen opnoemen, die door steeds op lengte te oefenen (en nog wel zonder voor lichting van een coach) en het geven van een weinig off-break in 1ste klasse cricket hon derden wickets veroverd hebben. Gelijk de meeste slow-bowlers veroverde Mr. Marsh zijn wickets door vangen en stumpen. Onder zijn slachtoffers telt hij tal van beroemde cri cketers. 42 jaren lang 166 wickets per seizoen te nemen, het is een prestatie die bewondering afdwingt. De inschrijvingen voor het tweede gedeelte van de Holland-week, voor de wedstrijden welke op 6, 7 en 8 Augustus te Loosdrecht wor den gehouden, zijn zeer groot in aantal niet al leen, doch bovendien is de kwaliteit uitnemend te noemen. Vrijwel alle sterke Nederlandsche zeilsters en zeilers zullen in de diverse klassen aan den start komen, terwijl de deelneming uit Frankrijk, Duitschland' en België zoowel kwan titatief als kwalitatief uitnemend mag worden genoemd. Het is thans wel duidelijk, dat de com binatie der wedstrijden van de „Koninklijke" en van „Loosdrecht" tot de z.g. Holland-week een zeer gelukkige is gebleken. In- de internationale starklasse treffen wij de namen van de Montaut, Herbulot, Bernheim, Peytel, Willocq, allen van de Cercle de la voile de Paris. Uit Duitschland komen Thielicke en Flohr van de Weser Yacht Club, kapt. Merten van de Marine Regatta Verein en Beminghaus van Wannsee. Het behoeft geen betoog, dat de sterkste Ne derlandsche Starzeilers zullen uitkomen. Wij noemen hier speciaal Scholtz met de „Bern", ir. Loeff met de „Goetzee", Feitz of Stutter- heim met de „Loosdrecht", Honig met de „Po laris", Bob Maas met de „Bern 2" en mej. De Visser met haar „M.C.". En de kranige zeilers van de Koninklijke Marine Yacht Club, Van Duim en Poortman, ontbreken ook niet op het appèl. In de sharpieklasse A is de buitenlandsche deelneming beperkt. Albert en Leon Huybrechts van de Royal Yacht Club de Belgique hebben met de „Astrid" en de „Albert" ingeschreven. Verder zal de bekende Duitsche sharpiezeiler Fritz Köser van de Norddeutsche Regatta Verein met zijn boot „Racker 3" naar Loos drecht komen, evenals zijn clubgenoot Cropp met „Buttje 3". De Amsterdammer Jac. Stap met „All Weather", Ro met de „Koh-i-Noor", Nauta met zijn „Dinges" zullen den buiten landers goed partij geven. In de b-klasse is de Belg Jacq Rens de eenige buitenlandsche vertegenwoordiger. Met zijn „Ravode" zal hij het moeten opnemen tegen een groot aantal Nederlandsche zeilers. Zelfs treffen wij een inschrijving aan uit Sneek, n.l. A. J. A. Lobstein met de „Jossie". Vele Loos- drechtenaren komen uit, verder leden van De Koenen, van De Kaag, van Het IJ enz. In de Olympiajollen-klasse A vinden wij 18 deelnemers. Hier is het buitenlandsche element Wel buitengewoon sterk vertegenwoordigd. VI- bio Mestron van de Regio Yacht Club Italiano heeft zich met de „Rambler 2" laten inschrij ven, verder Fécheyer van de Royal Sailing- club Gent, de Duitschers Krogmann (Mien Jung V), Kröger (Mien Leev), Blankenburg, Engel, kapt. Erdmann, dr. Hansohm, Kohl- meyer, dr. Boess, allen Olympiajollenzeilers van naam. Trouwens Duitschland beschikt momen teel over een zeer groot aantal zeilers met buitengewone capaciteiten in deze klasse. Van de Nederlanders noemen wij Daan Kag- chelland met „De Glipper", Barzilay met „Little Jack", Borgerhoff Mulder en Van Ly- nen Noamen resp. met de „Daphnia" en de „Hurry Up". En ook Coops met het .Korrel tje" zal een geduchte concurrent voor de bui tenlanders blijken te zijn. De B-klasse der Olympiajollen is toch ook nog met tien inschrijvingen goed bezet. Vier booten nemen deel in de vrijbuiter klasse, welke evenals de Pampusklasse (met bijzeilen) nationaal is. Willem de Vries Lentsch heeft in laatstgenoemde klasse met „Wilde bras" ingeschreven; de „Twee Gebroeders" zal worden gezeild door P. E. of C. Moes. Ir. Hof- kes komt van De Kaag met de „Norremeer". In de Pampusklasse zonder bijzeilen zijn drie inschrijvingen binnengekomen. De strijd in de Noord-Nederlandsche 16 M2- klasse zal zeer fel zijn. Uit den aard der zaak is het aantal Loosdrechtsche deelnemers in deze klasse vrij groot, doch de Haarlemsche Jachtclub is met drie inschrijvingen ook goed vertegenwoordigd, terwijl J. Ek Jr. voor de Kon. Z. V. Sneek met „Soekasari" uitkomt. De internationale 12-voetsjollen-klasse A en B zijn nationaal en voor beide klassen is een zeer groot aantal inschrijvingen binnengeko men. De Rotterdamsche Zeilvereeniging, De Kaag, Loosdrecht, Nieuwe Meer, Haarlemsche Jacht Club en de Dordtsche leveren een be langrijk contingent. Ten slotte is er de B. M.-klasse met niet minder dan 18 booten. Op „Zorgviied* te Amsterdam had Maandag de begrafenis plaats van de stewardes mej. M. J. v. d. Laan, een der slachtoffers van de „Flamingo'-ramp. De plechtigheid aan de groeve Jaap Roest won bij de te Norg gehouden terrein kampioenschappen der K N.M.V. het kampioen- «rhan in rl^ 350 C. cM.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4