STEGEMAN'S LEVERPASTEI Haarlem, 3 Aug. De eerste spoortrein in Nederland H. J. Kuiper DE PRIMEUR WERD AAN HAARLEM NIET GEGUND DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpoort - Koningstraat In Mei 1937 Limburg en zijn Missiebisdom in China Haarlem en de Jam boree Handteekeningen verkrijgen is de grootste attractie Op het station RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN VOOR TREKKERS, ZEILERS EN KAMPEERDERS IS OP DE BOTERHAM VLEESCH EN BOTER TEGELIJK Wat beteekent het woord jamboree? R.K. JONGENSSCHOOL VOOR M.U.L.O. Ged. Oude Gracht Haarlem DOOPFEEST VAN BEKEER LINGEN Hoeveel „tol" de passa giers betaalden Heilig Uur voor Priester studenten DE WERKLOOSHEID Paarden of locomotieven? Wat kost één „char a bancs"? Wagons met zeildoek AGENDA Bioscopen 4 Augustus Bioscopen Athletiek wedstr ij den te Arnhem Krijnen D.W.S. verbetert het Ned. record hoogspringen STAD Van bovengenoemde school slaagden dit jaar 44 leerlingen voor verschillende examens en wel: Voor de ambachtsschool: P. G. M. Kaptijn, G. J. C. Schouten, J. J. J. Pollé, J. Smits en C. J. Kerkoerle. Voor het R. K. Lyceum: A. H. Spruijt, B. A. Bijnsdorp, J. H. Ticlens en P. H. Ticlens. Voor een Seminarie: Th. Deuling en J. G. J. Straathof. Voor het MULO-diploma A: H. C. J. van Brero, Z. C. Bosma, J. A. van Emmerik, Th. J. M. Demmers, P. M. Draack, W. J. v. d. Bijl, G. Koning, A. P. C. J. van Boeckel, Ch. D. A. G. Herbers, J. Th. Koster, J. Hartmans, H. Groskamp, H. L. van Loenen, J. G. Dijkman, T. A. M. Rijkenberg, L. J. J. v. d. Weiden, G. J. Molenaar, F. J. Ch. Meijer, J. J. S. Hoes, M. C. Goosens, G. P. J. Alders, Th. R. S. Bandsma, J. de Wit, P. van Niel, P. N. Turkenburg en J. Olifiers. Voor het MULO-diploma B: J. G. Dijkman, L. A. J. M. Bercht en P. J. A. Kamp. Voor de M. T. S. te Haarlem: G. P. A. Kui per en L. A. J. M. Bercht. Voor de R. K. Kweekschool Beverwijk: P. J. A. Kamp en W. J. v. d. Bijl. In het leerplan der school is opgenomen een speciale cursus voor het MULO-diploma B en het toelatingsexamen voor de M. T. S., zoodat de leerlingen in drie jaar voor beide examens worden klaargemaakt. Alle leerlingen, welke van onze MULO naar de M. T. S. gingen, hebben deze ponder ooit te doubleeren doorloopen. Ook dit jaar zijn weer twee onzer oud-leerlingen voor het eind-exa men M. T. S. geslaagd, n.l. de heeren Putman en van Meurs. De leerlingen kunnen 's middags gratis over blijven onder toezicht, terwijl ze dan gelegen heid hebben het grootste gedeelte van hun huis werk te maken. De school eindigt niet te laat, zoodat de leerlingen vóór donker thuis kunnen zijn en het gevaarlijke fietsen op drukke wegen bij avond niet noodig is. In de verschillende klassen zijn nog slechts enkele plaatsen beschikbaar. Ieder doet mee met de Jamboree, Die we gaarne „welkom" heeten, Maar wil ons ook niet vergeten. Ieder weet wat wij er mee beoogen, Doet dus allen mee, Naar 't voorbeeld van de Jamboree. Hieronder volgen de cijfers, aangevende de werkloosheidsdagen in procenten der geheel- en gedeeltelijk werkloozen onder de georgani seerde werknemers, berekend door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cijfers geven voor elke „bedrijfsklasse" het algemeen ge middelde van de werkloosheid onder de tot de verschillende takken van bedrijf in elke be drijfsklasse behoorende leden van de organisa ties, welke gegevens nopens de werkloosheid dier leden aan het bureau verstrekken. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg in Mei 1937 rond 471.000, waaronder 463.000 tegen werkloosheid verzekerden, het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 124.700, waaronder 123.300 ver zekerden. Bedrijfsklassen Werkloosheidsdagen in pet. Mei '37 Mei '36 April Aardewerkindustrie, enz. 40.9 49.6 54.4 Diamantindustrie 20.- 65.6 16.8 Drukkersbedrijven, enz. 18.2 20.3 19.1 Bouwbedrijven, enz. 33.4 40.2 38.1 Houtbewerking, enz. 34.7 42.2 38.7 Kleedingindustrie 15.4 18.5 17.4 Lederindustrie 27.5 29.9 24.4 Steenkolenmijnen 4.1 14.1 3.9 Metaalindustrie, scheepsb. 23.7 39.- 25.2 Textielnijverheid 18.6 32.2 19.3 Voedings- en genotm. bedr. 23.2 25.- 23.7 w.o. tabak- en sigarenind. 28.5 33.3 29.5 Visscherij 36.4 40.7 41.6 Handelsreizigers 11.4 12.- 11.8 Verkeerswezen 32.1 36.8 33.5 Handels- en kantoorb. 9.3 10.2 9.8 Toonkunstenaars 30.7 31.8 27.- Overige kl. (vnl. fabr.-arb.) 24.- 29.4 25.6 Totaal, excl. landb.bedr. enz. 24.5 31.7 26.5 Totaal industrie 25.1 33.8 27.4 De steiger voor de uitbreiding van het politiebureau in de Smedestraat is thans weggenomen en de nieuwe (keurige!) gevel is zichtbaar geworden. In deze uit breiding komen een -fietsenstalling voor de politie en kamers voor den hoofd inspecteur van den stadsdienst, den inspe cteur van het verkeer en den inspecteur voor het behandelen van verschillende aanvragen. De op de foto zichtbare deuren .in den nieuwen gevel zijn voor de bovenwoningen. De ingang van het politie bureau blijft in het oude gebouw Van het aantal dagen dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen. In het Missiehuis te Steyl is een Missiedag gehouden, voor het R.K., Onderwijzend perso neel in Limburg. Deze Missiedag werd geleid door prof. Feron van het Groot-Seminarie te Roermond. Besproken werden o.a. de resultaten van de actie voor het Limburgsche Missiebis dom in China Tsingtau. Bijna 40.000 missiebusjes werden voor dit adoptief Bisdom geplaatst, 300.000 gebedjes werden in de huisgezinnen verspreid, alle scholen door seminaristen be zocht, 40.000 propagandablaadjes elke twee maanden verspreid, terwijl de gezamenlijke op brengst uit de Missiebusjes meer dan 30.000 gulden bedroeg. Ook Z. Hoogw. Exc. Mgr. Lemmens verscheen op dezen Missiedag en sprak hartelijke woorden en vurige aansporingen tot de aanwezigen. In de middagvergadering sprak Father dr Ahaus over de Missioneering in het algemeen. Het leek verleden week alsof Haarlem niet veel interesse had voor de Padvindersjamboree, maar nu zij zooveel van die vroolijke jongens in hun vlotte pakjes in haar midden heeft, is ook Haarlem ontwaakt en op stel en sprong door de Jamboree veroverd. Ge kunt geen stap doen door de hoofdstraten van Haarlem of ge komt een of melr van de Verkenners tegen, gekleed doorgaans in hetzelfde eenvoudige pak, maar met de meest phantastisch gekleurde das sen om en soms ook met allerlei vreemdsoortige hoeden op. Maar of ze nu geel-roode of pimpel paars-groene dassen dragen, ze hebben meestal dit gemeen dat ze een onverstaanbaar acadabra spreken en de moedige Haarlemmer, die al z'n schoolkennis aan vreemde talen bij elkaar haalt, komt niet verder dan het woord „yes' of „no", waarop hij dan in arren moede maar in zuiver Hollandsch „Ik kan u niet verstaan!" laat volgen Een soort van Haarlemmer heeft geen taal kennis noodig. Dat is gewapend met een stukje papier, soms van de minimaalste afmetingen en meestal ook nog met een stompje potlood en duwt deze attributen onder de oogen van den eersten den besten padvinder, die het tegen komt. En deze begrijpt dan wel wat van hem verlangd wordt. Daarvoor is geen uitleg in wat TOor taal ook noodig! Geduldig schrijft hij zijn naam op het pa piertje en als hij goed gemutst is, komt er zijn kamp en land ook er bij te staan. Maar als er één schaap over den dam is, volgen de andere vanzelf en zoo regent het al gauw papiertjes en potlooden op den armen vreemdeling, die dacht eens een „view" van Haarlem te kunnen krijgen, maar niet verder komt dan de Groote Markt omdat hij zijn bezoektijd noodig heeft om handteekeningen te schrijven. De aardige jongens van de Jamboree willen natuurlijk niet weigeren, maar het wordt voor hen soms ook wel wat te bar! Een listige Amerikaan wilde zoo dat handteekeningengezeur ontwijken door te wijzen op een handteekening, welke al op het papier van het krulharige meisje stond en be duidde haar dat het zijn handteekening was, dus dat hij zijn handteekening al gezet zou heb ben, maar het meisje liet zich niet met een iUüitje in het riet sturen en de Amerikaan kwam er zoo maar niet zonder meer af. Haarlem had gisterenmiddag vooral de be langstelling der Engelschen, waaronder ook de beroemde Schotten in hun geruite rokjes en een zelfs met een heuschen doedelzak. Hij blies er een lustig deuntje op en de agenten knepen een oogje dicht, want feitelijkhad hij muziek- vergunning volgens onze Haarlemsche verorde ningen moeten hebben! Op de Groote Markt werden ze bestormd door vele leden van het schoone geslacht alsmede ook door een aantal welpen. De Akeela's hier van konden de situatie slechts redden door aan de welpen luid te roepen, dat zij limonade kre gen, blijkbaar het sterkste argument, dat ze in het vuur konden brengen om hun bedreigde leiding te handhaven. Het lijkt ons echter toe, dat men de vreem delingen in Haarlem toch wel wat ontzien mag. Niet alleen is er veel drukte in de stad door de Jamboree de winkeliers zullen daarvan wel profiteeren, zeker degenen, die souvenirs verkoopen, want daar zijn de padvinders dol op! maar er is ook een geweldig verkeer aan het Haarlemsche station. Zaterdag en.Zondag een reeks extra-treinen, die of in Haarlem begon nen of er doorreden, vandaag extra-treinen, die welpen aanbrengen en vandaag, morgen en over morgen extra-treinen, die de welpen van en naar de Jamboree brengen. En zoo gaat dat maar door! Het spoorwegpersoneel werkt onder hoogspanning! IJMUIDEN, 3 Aug. Rijksvischafslag. Tarbot 0.74 1 10 per kg. Griet 16.0032 per 50 kg. Tong 1 251.60 per kg. Zetschol 18.00, kleine Schol 5.80 16, Schar 3.5010, Tongschar 17.0031, Pie terman en Poon 1.10—9, groote Schelvisch 26.50, middel Schelvisch 17.0021, kl. midd. Schelvisch 8.2015, kleine Schelvisch 2.056 per 50 kg. Ka beljauw 28.00—53 per 125 kg. Gullen 2.2010.50 per 50 kg Leng 0.801 per stuk. Heilbot 1.80— 2.5o per kg. Wijting 2.30—3 per 50 kg. Koolvisch 1543 cent per stuk. Makreel 8.2013 per 50 kg. Versche Haring 3.904.40 per kist. van de Dinsdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS R. O. 15 Antje 365 manden 2590.—, Limburgia 460 manden 1850Voorwaarts 100 manden 1190.Amsterdam 1675 manden 4430.Derica VTI 480 manden 1800.—, Ommering 645 manden 2090.—. LOGGER K.W. 76 1300.—. KOTTERS E 142 340.E 45 920.—. LOGGER MET PEKELHARING Gorredijk 4050 WATERSTANDEN IJMUIDEN, Woensdag 4 Augustus. Vloed: 0.42 v.m. en 1.26 n.m. Eind Augustus ghat de heer H. J. Kuiper, lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland en lid van den Haarlemschen ge meenteraad, Haarlem verlaten. Van December 1935 af, toen hij benoemd werd tot hoofdbestuurlid van het R.K. Werkliedenver bond, was reeds te verwachten, dat hij zich in Utrecht, waar het kantoor van het Verbond ge legen is, zou gaan vestigen en daarom komt dit nieuws niet zoo heel onverwacht. Uit Haarlem zijn in den loop der jaren heel Wat figuren uit de R.K. arbeidersbeweging naar Utrecht vertrokken en verschillende hebben la ter nog veel van zich doen spreken. Wij denken b.v. aan het lid der Tweede Kamer Kuiper en aan den oud-wethouder van Utrecht, den heer Smulders. Wij gelooven, dat ook over den thans vertrek - kenden heer Kuiper het laatste bericht nog we) niet in de kranten is verschenen en dat de R.K. Arbeidersbeweging nog veel pleizier aan hem be leven zal. Want Kuiper heeft zich in de achttien jaar, welke hij hier in Haarlem heeft doorge bracht, tot een intelligent man en tactvol arbei dersleider ontwikkeld. Hij kwam hier op 7 Januari 1919, nog geen 22 jaar oud, in betrekking bij den R.K. Landarbei- dersbona, die onder leiding staat van den heer A. J. Loerakker. Een beter leermeester op zijn weg door de arbeidersbeweging kon hij moeilijk krijgen en dat leermeester en leerling over elkaar tevreden zijn geweest kan blijken uit het feit, dat de heer Loerakker thans de schoonvader van den heer Kuiper is en in 1932 bezette de heer Kuiper, op uitdrukkelijk verlangen van den heer Loerakker, diens zetel in den Haarlemschen Raad. In den Haarlemschen Raad heeft hij zich een goed spreker en een slagvaardig debater getoond. Ofschoon hij zijn tegenstanders, waar noodig, de volle laag gaf, was hij bij iedereen goed gezien, omdat hij zijn kracht niet zocht in scherpe of beleedigende aanvallen, maar steeds een stevige argumentatie wist op te zetten, waartegen wei nig viel in te brengen. Bovendien werd door niemand zijn eerlijkheid in twijfel getrokken. De heer Kuiper heeft het niet gemakkelijk gehad in den Haarlemschen raad en menige moeilijke situatie heeft hij helpen opknappen. Hij heeft echter in Haarlem zijn leerschool ge had en er den grondslag kunnen leggen, waarop hij tot hoofdbestuurslid van het Werklieden verbond is gekozen. De katholieke beweging in Haarlem heeft prettig met hem samengewerkt en Wij veronderstellen, dat ook de heer Kuiper over het algemeen aangename herinneringen aan zijn verblijf in Haarlem meeneemt. Als wij den heer Kuiper toewenschen, dat hij in zijn verdere loopbaan een even principieele houding zal vasthouden als wij in Haarlem van hem gezien hebben en het behoud van eenzelf den levenslust en arbeidskracht en studie-ijver, dan zal het niet alleen den heer Kuiper, maar de geheele Nederlandsche arbeidersbeweging goed gaan. De heer Kuiper is nog jong. Deze maand wordt hij 40 jaar. Er staan voor hem nog vele mogelijk heden open. Dat weet tegenwoordig iedereen, maar wat beteekent het woord en waar komt het vandaan? „Een Indiaansch woord voor een groote samenkomst," zegt de een, „Een Australische term," zegt de ander. „Beteekent heelemaal niets, niemand weet waar het van daan komt," wordt ook gezegd. Is dat waar? Baden Powell zelf schrijft in zijn boek „Lessons from the Varsity of Life": De internationale bijeenkomst in Londen (kort na den oorlog) was grooter dan een Rally, dus noemden we het een jamboree. Er is mij ook dikwijls gevraagd: „Waarom noemt u het zoo." En dan was het antwoord: „Hoe kun je het anders noemen?" Het staat dus wel vast, dat deze bijeenkomst in 1920 in Olympia ge houden, voor het eerst Jamboree genoemd werd, maar een uitleg van het woord is dit nog niet. Lady Baden Powell, de Chief Guide of the World, schrijft echter in het Engelsche tijd schrift The Guide: „In Australië wordt een verzameling menschen, die voor hun ple zier bij elkaar komen, soms een „coroboree" genoemd en omdat in dit geval (in Olympia) de padvinders wel dicht op elkaar gepakt zouden worden („jammed togeiter") ontstond deze andere naam." Het lijkt een plausibele verklaring en zij komt uit goede bron. Er zijn trouwens op het woord jamboree alweer tal van variaties ontstaan, vertelde het „Alg. Hbld." eenigen tijd terug. De Chief Scout heeft den naam dat hij altijd regen mee brengt. Hij zegt zelf dat hij: „den regen open draait om te zien of de padvinders goede kam peerders zijn of niet." In Denemarken, waar in 1924 een Jamboree gehouden werd, deed hij in ieder geval zijn reputatie eer aan. De eerste week was het weer prachtig, maar van het oogenblik af dat Baden Powell verscheen, goot het; en de Jamboree werd de „Rainboree" ge noemd. De volgende Jamboree werd in Engeland ge houden, ter viering van den 21en verjaardag, dus de meerderjarigheid van de padvindersbe weging. De regen plenste weer neer en veran derde in korten tijd het terrein, waar 50.000 jongens kampeerden, in een waren modderpoel; vandaar de naam „Mudboree". In Hongarije, in 1933, was het snikheet en droog en dus ongeloofelijk stoffig. Het werd een „Dustboree". Ook buiten Europa zijn Jamborees gehou den: één in Australië, een „Sunboree", zóó zonnig en warm was het, en één in Zuid-Afrika in 1936, op een bijzonder winderige plaats, zoo dat het een „Windboree" genoemd werd. Laten we hopen dat in Holland alles zoo mee zal werken, dat er geen betere naam dan het lang ingeburgerde Jamboree voor te vinden zal Zijn! Een Jamboree wordt altijd aangegrepen als een goede gelegenheid om iemand, en wel bij zonder den Chief Scout, eens goed te bejubelen. Zoo was het ook op de Jamboree in 1928, dat tie toenmalige Prins van Wales Sir Robert Baden Powell meedeelde, dat het den Koning behaagd had, hem tot de Peerage te verhef fen. Van dien tijd af draagt de Chief Scout den titel Lord Baden Powell of Gillwell, dit laatste woord is de naam van het padvinderscentrum in Engeland, waar jaarlijks de opleidingscur sussen voor leiders gehouden worden. De padvinders zelf hadden echter ook een geschenk voor hun geliefden Chief, ze gaven hem nl. een auto cadeau eneen paar bre tels! De auto was een verrassing, de bretels had hij zich gewenscht. Om uit te vinden, waarmee ze den Chief nu het meeste pleizier konden doen, hadden de jongens zich tot zijn vrouw gewend en die had haar man op een goeden dag langs haar neus weg gevraagd wat hij graag zou willen hebben als hem een cadeau werd aangeboden. De Chief had haar vriendelijk bedankt en gezegd dat hij zich niets bijzonders wenschte. „Maar denk nou eens goed na," zei Lady Baden Powell, „er is natuurlijk wel iets dat je zou willen hebben." De Chief dacht een oogenblik na en zei toen: „Ja, mijn bretels beginnen erg te slijten. Als je me een paar nieuwe wil geven, zal ik je erg dankbaar zijn." Hij kreeg de bretelsen ook een kampeer auto met toebehooren. Men meldt ons: Vrijdag 6 Augustus zal in de parochiekerk St. Joannes de Dooper aan de Amsterdamstraat Wij weten uit het jaartallenboekje, dat wij op school gebruikten, dat in 1839 de eerste trein in ons land liep van Amsterdam naar Haarlem. Geheel juist schijnt dat niet te zijn, want reeds vroeger was de allereerste spoortrein bij wijze van proef, van Haarlem naar Amsterdam gere den en het is daarom juist, dat, op initiatief van Haarlems Bloei, het feit van 1839 zal wor den herdacht met een groote Verkeerstentoon- stelling in Haarlem. De loco-burgemeester, de heer van Liemt, heeft er reeds over gesproken met de Directie der Nederlandsche Spoorwegen en deze staat zeer sympathiek tegenover de plannen. De heer van Gink, directeur van Haar lems Bloei, die zich met de voorbereidende werkzaamheden zal belasten, kan beginnen. De primeur van den eersten trein schijnt echter niet van harte aan Haarlem gegund te zijn. In het verslag, dat den 19den April 1836 werd uitgebracht door de commissie, die door Koning Willem I was benoemd, om te onderzoeken of in 't algemeen aanleg van spoorwegen in Ne derland wenschelijk was, vindt men terloops melding gemaakt van het plan tot het aan leggen van den eersten spoorweg in ons land dien van Amsterdam naar Haarlem. „Daar Uwe Majesteit," zoo leest men, geadi- eerd is geworden om een vergunning tot 't aan leggen van een spoorweg tusschen Amsterdam en Haarlem, meent de commissie dat, haar bedunkens, het besporen van die richting mede verdient in aanmerking te komen, hoezeer daar door in geen levendig gevoelde behoefte zal worden voorzien." Zeer bemoedigend voor de ontwerpers van dit plan waren deze woorden zeker niet, en dat Z.M. het met zijn raadslieden in deze eens was, bleek wel uit den inhoud van zijn gesprek met een onvergetelijk schouwspel plaats vinden. Een twintigtal doopleerlingen en bekeerlingen die den cursus voor niet.katholieken gevolgd hebben van den Zeereerw. Pater Wynand Sluis O.F.M., zul len dan Vrijdagavond des avonds om half negen het H. Doopsel ontvangen. De Zeereerw. heer pastoor der parochie zal vanaf den kansel de ceremoniën van het H. Doopsel verklaren. De plechtigheid is voor iedereen toegankelijk. De belangstellenden zullen ongetwijfeld God danken voor de groote gave van het H. Doopsel en tegelijk een hartelijk gebed storten voor de genen die op Vrijdagavond het H. Doopsel zul len ontvangen, opdat zij mogen volharden in het goede. Het H. Uur voor Priesterstudenten zal wor den gehouden Donderdagmiddag 5 Aug. van 45 uur in de kapel der E.E. Zusters in de Koning straat. de concessie-aanvragers, bij welke gelegenheid hij er zijn verwondering over uitsprak, dat men een spoorweg wenschte aan te leggen, ter ver binding van twee steden, die reeds door een goed bevaarbaar kanaal waren verbonden, en dan nog wel ^oor een landstreek, waarvan de bodem veel op een moeras geleek. „Doch," gaat de Commissie in haar verslag voort, „hier is van belang, dat een aanzienlijk gedeelte der bevolking, hoe eer hoe liever volko men bekend worde met een bewerking, die reeds in zooveel landen ten gerieve van nijverheid en verkeer strekkende is, dat men zoodoende in het geval kome van proefondervindelijk te ontwa ren, of Holland te dien opzichte al dan niet 'n uitzondering maakt op den regel." Het moest hier dus een proefneming gelden, een proefneming, waartoe vooral moed en vol harding vereischt werden, daar met de toenter tijd heerschende denkbeelden over het nut der spoorwegen, eerder op tegenstand, dan op mede werking bij het volvoeren der plannen te reke nen viel. De mannen, die in dit opzicht hun tijdgenoo- ten vóór waren, en wier blik in de toekomst verder reikte, die vol vertrouwen op 't welsla gen van hun onderneming zich verbonden tot het grondvesten van de Nederlandsche Spoor weg Mij., waren: L. J. J. Serrurier, R. Le Che valier en W. C. Brade. Dezen richtten bij mis sive van 1 December 1835 aan Koning Willem I het verzoek tot 't verkrijgen van concessie voor den aanleg van een ijzeren spoorweg tusschen Amsterdam en Rotterdam, of bij wijze van proef, tusschen Amsterdam en Haarlem. Deze werd hun verleend bij Koninklijk Be sluit van 1 Juni 1836. Volgens de bepalingen van deze concessie zou het vervoer van personen en goederen geschie den door „stoomkracht" en niet zooals in de memorie was opgegeven zoowel door stoom kracht als met behulp van paarden. In het gedenkboek, uitgegeven ter gelegen heid van de „Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij", waartoe de lijn Haarlem—Am sterdam behoorde, lezen wij dat het tarief toen „tol" genoemd werd. Het vervoer in maximum, dat mocht geheven worden, werd bepaald op ge middeld niet meer dan 2cent per reiziger en 5 cent voor elke ton goed, per mijl. Dit tarief kon naar gelang de rijtuigklasse en den aard der goederen, verdeeld worden volgens een nader ta rief, dat mede aan de goedkeuring van de Re geering was onderworpen. Bij het vaststellen van de eerste personenta- rieven had men tot grondslag genomen de vrachten, die door de bestaande middelen van vervoer werden geheven. Zoo was men er toe gekomen om het tarief voor de 1ste klas en 3e klas gelijk te stellen met hetgeen toen het ver voer per diligence en per trekschuit kostte, en had men voor de 2e klas een vracht gesteld, die 't midden tusschen de twee eerste hield. Van daar dat het eerste personentarief als volgt werd vastgesteld: Van Amsterdam naar Haarlem: per diligence f 1.20; char a bancs f 0.80 en wagon f 0.40. De reizigers hadden 20 K.G. bagage vrij. De rijtuigklassen werden niet aangeduid met le, 2e en 3e klas, maar als: diligence, char a, bancs en wagon. De eerste char a bancs en wagons waren open, doch al zeer spoedig na de opening, n.l. in October 1839 werd bepaald, dat de eerste soort, evenals de diligences, dicht gemaakt zou den worden en de wagons met zeilen zouden ge sloten worden. De kleur der rijtuigen was licht groen (later donker-groen, daarna purper-rood) voor* de diligences; geel voor de char a bancs en bruin voor de wagons. Alle rijtuigen waren drie-baks en het aantal zitplaatsen, voor elk 2e en 3e klas-compartiment bepaald, bedroeg aanvankelijk 14, dus op elke bank 7. Dit aantal werd spoedig verminderd tot 6. In het begin wa ren de zitbanken van de rijtuigen der twee laagste klassen onopgevuld. Later werden die van de char a bancs met leder bekleed en iedere zitplaats voorzien van een leeren rugleuning, die op ijzeren staven rustte. De reizigers werden intusschen niet verwend op 't punt van comfort, en men ontzag zich ook niet om op de dagen, dat een groote toe vloed te wachten was, zooals bijv. op de Pink sterdagen of met de Haarlemmer kermis, aller lei soort geïmproviseerde voertuigen in den trein te zetten. Zoo werden op die dagen zelfs de beestenwagens in dienst gesteld ten behoeve van het verkeer; banken werden op den bodem Vastgemaakt, waarop „bij fraai weder een groot aantal passagiers mede zeer gevoeglijk zou kunnen vervoerd worden." Treinverwarming bestond in 't geheel niet en eerst in 1844 werd besloten tot 't aanschaffen van een 40 stuks koperen flesschen, die met warm water werden gevuld en ten dienste wer den gesteld van de le klas reizigers, „zoo zij er om vroegen". Bij den aanleg van den spoorweg werd ernstig overwogen of men houten dan wel steenen on derlagen zou gebruiken. De rails waren z.g. brugrails. Ze werden niet met haakbouten, maar met 15 of 16 schroeven aan de langsliggers verbonden; de onderlinge afstand dier schroeven bedroeg gemiddeld 0.90 Meter. De ruimte tusschen de kopeinden van twee rails werd bepaald op 3 m.M. Op 't verlangen der Regeering was men reeds begonnen met het aankoopen van korte dwars liggers en het bestellen van smal spoor-materi- aal, enz., toen zeer onverwacht, in 't laatst van 1837, door de Regeering werd te kennen gege ven, dat niet een spoorwijdte van 1.50 Meter, maar van 2 Meter zou worden aangenomen. Deze verandering van zienswijze was het gevolg van de onzekerheid, waarin men in die dagen verkeerde omtrent de keuze die in dezen te doen was. De maatschappij zag zich dus genoodzaakt tot een maatregel over te gaan, die haar slechts geldelijke nadeelen kon berokkenen. De quaestie werd geregeld bij Koninklijk Be sluit van 8 Oct. 1845, waarbij de spoorbreedte voor de Nederlandsche spoorwegen werd be paald op 2 Meter, met die beperking echter, „dat de wijdte, voor zoover het de wegen betrof die naar 't buitenland leidden, te rekenen van een voornaam grensstation af, afhankelijk zou blijven van de onderhandelingen met de daarbij betrokken vreemde mogendheden." Het onhoudbare van een dergelijke bepaling bleek al spoedig, en wel zoodra de Nederland sche Rijnspoorweg met den KölnMindener te Emmerich zich zou aansluiten, en een versmal ling van eerstgenoemden spoorweg noodzakelijk bleek. Deze versmalling kwam tot stand, nadat de Mij. 'n subsidie van ruim een millioen gul den van den Staat mocht verwerven. De Hol landsche Spoorweg Mij. bleef intusschen haar breed spoor behouden. In 1859 werd een over eenkomst met de Regeering aangegaan, waarbij de Mij. tegen een vergoeding van f 1.420.000. haar sporen zou brengen op de algemeen aan genomen spoorwijdte en zij haar rollend mate rieel dienovereenkomstig zou veranderen. Deze overeenkomst werd echter door de Tweede Ka mer verworpen. Eerst in 1864 werd, nadat tot den aanleg van Staatsspoorwegen door de Regeering was be sloten, met de spoorwegversmalling begonnen en deze werd in 1866 voltooid. Gebouw „St- Bavo": Rechtskundig bureau, 8 uur; afdracht Grafische Bond, 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teylet's Museum: Tentoonstelling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Groot Heiligland 66, Expositie, 106 uur. J. H. de Bois' Kunsthandel: Kruisweg 68, Ex positie H. Kruyder, 95 uur. Raadzaal Prinsenhof: Padvinderij-tentoon stelling, 3—5 uur. Wereldjamboree Vogelenzang: Welpenbijeen komst, demonstratie Polen, Hongaren en Bel gen, half 3; Kampvuur welpen, half 8. Groote of St. Bavo-kerk: Orgelbespeling kwart over 8kwart over 9. Cinema Palace: Pal ace -Filmac, 115 uur; „Elephantboy", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Toendra", 2A0, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „She", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Een lied van de Aar de", half 10 en 11 uur; „The Gangshow", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Bestuur overheidspersoneel 8 uur; R. K. Schaakclub, 8 uur; Bestuur Coöp. Bakkerij „Arbeid Adelt", 8 uur; Bestuur R. K. Bakkers, half 7. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling 105 uurf Teyler's Museum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Groot Heiligland 66, Expositie 106 uur. J. H. de Bois' Kunsthandel: Kruisweg 68, Expositie H. Kruyder, 95 uur. Raadzaal Prinsenhof: Padvindeftj tentoon stel ling, 25 uur. Wereldjamboree Vogelenzang: Demonstraties half 3, kampvuur 8 uur. Cinema Palace: Palace-Filmac, 115 uur, „Elephantboy", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Toendra", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „She", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Efen lied van de Aarde", half 10 en 11 uur; „The Gangshow", 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondagmiddag zijn te Arnhem op het Ge meente-Sportpark de jaarlijksche athletiekwed- strijden om den Gelderland-beker gehouden. Deze werd thans voor de derde maal in suc cessie gewonnen door V.D.Z., die hiervan dus definitief in het bezit komt. De wedstrijden zijn uit sportief oogpunt uit-; stekend geslaagd en kunnen vooral wat de tech nische nummers betreft, een groot succes ge noemd worden. Het Nederlandsche record hoog springen, dat reeds jaren op naam stond van B. Krijnen van D.W.S., Bussum, werd door zijn broer J. Krijnen verbeterd en van 1.69 K M. ge bracht op 1 M. en 72,8 c.M.; voorwaar een fraaie prestatie. De tweede verrassing was, dat J. Oosterveer (Holland) op de 400 M. geklopt werd door den Arnhemmer A. Meekels van V.D.Z. De overwin ning was zeer regelmatig en o.i. maakte Ooster veer een vermoeiden indruk, waaraan zijn deel name op te veel nummers niet vreemd zal zijn. Ook op de nummers ver-springen en hink- stapsprong werden goede prestaties geleverd, terwijl daarentegen de tijden van de loopnum mers de laatste jaren belangrijk achteruit ge gaan zijn. Op het nummer hinkstapsprong werd; naar we meenen, zelfs het DUAC-record ver beterd door den V.D.Z.-man J. Meekels. Over het geheel genomen was het een spor tieve Zondag, die zeker niet zal nalaten het athletiekleven van Arnhem op het oude peil te brengen. De organisatie der wedstrijden was bij V.D.Z. in goede handen. De resultaten op de verschillende nummers waren als volgt: 100 Meter hardloopen: 1. E. te Vaarwerk, Achilles, Hengelo H 4/5 sec.; 2. J. van Deun, VB.Z., Arnhem, 12 sec.; 3; A. v. d. Zei, Achilles, Hengelo; 4. J. Miiller, Olympia, Losser. Achilles 6 pt.; V.D.Z. 3 pt; Olympia 1 pt 400 Meter hardloopen: 1. A. Meekels, V.D.Z., Arnhem, 55 sec.; 2. J1 Oosterveer, Holland, Haarlem 55 4/5 sec.: 3. J. Jochems, V.D.Z.. Arnhem; 4. A. Gerritsen-Weus- tink, Achilles, Hengelo. V.D.Z. 6 pt.; Holland 3 pt.; Achilles 1 pt. 1500 Meter hardloopen: 1. R. Knape, Holland. Haarlem 4 min. 47 seftt 2. C. van Bakelen, Jong Leven, Amsterdam, 4 min. 48 sec.; 3. A. Kortemeier, Olympia, Los ser; 4. Th. de Graaf, D.W.S., Bussum. Holland 4'pt.; Jong Leven 3 pt.; Olympia 2 pt.; D.W.S. 1 pt. 4 x 100 Meter estafette; 1. Achilles, Hengelo 48 3/5 sec.; 2. V.D.Z.; Arnhem 49 sec.; 3. Olympia, Losser; 4. D.W.S.; Bussum. Achilles 4 pt.; V.D.Z. 3 pt; Olympia 2 pt. en D.W.S. 1 pt. Kogelstooten: 1. A. Bilustra, Docos, Leiden 1121 M.; 2. Si R. Meekels, V.D.Z., Arnhem 1090 M.; 3. GJ Westgeest, Holland, Haarlem 10.85 M.; W. van Schoonhoven, V.I.C., Amsterdam 10.37 M. Docos 4 pt.; V.D.Z. 3 pt.; Holland 2 pt. en V.I.C. 1 pt. Discuswerpen; 1. G. Westgeest, Holland, Haarlem, 34.09 M.;; 2. A. Bilustra, Docos, Leiden 33.45 M.; 3. J. Mee kels, V.D.Z., Arnhem 32.95 M.; 4. J. Kortemeier, Olympia, Losser 29.29 M. Holland 4 pt.; Docos 3 pt.; V.D.Z. 2 pt et* Olympia 1 pt. Speerwerpen! 1. W. Jansen, Individueel, Zeist 47.03 M.; 2j J. Oosterveer, Holland, Haarlem 43.50 M.; 3. Ai Bilustra, Docos, Leiden 38.43 M. Hoogspringen: 1. J. Krijnen, D.W.S., Bussum 1.728 M.; 2. D.- Meekels, V.D.Z., Arnhem 1.70 M.; 3. J. Brand,' Achilles, Hengelo 1.65 M.: 4. J. Blom, V.I.F.J Hilversum 1.65 M. (na loting). D.W.S. 4 pt.; V.D.Z. 3 pt.; Achilles IK Pt^ V.I.F. 1 i# pt. Ver-springen; 1. H. Weustink, Achilles, Hengelo 6.18K M.; 2. W. van Schoonhoven, V.I.C., Amsterdam 6.03 M.; 3. J. Meekels, V.D.Z., Arnhem 5.78 M.; 4. J. Lammerink, Olympia, Losser 5.75 M. Achilles 4 pt.; V.LC. 3 ptj V.D.Z. 2 pt. en Olympia 1 pt. Hink-stapsprong: 1. J. R. Meekels, V.D.Z., Arnhem 12.59 M.; 2. J. Oosterveer, Holland, Haarlem 12.12 M.: 3. R; Knape, Holland, Haarlem 12.02 M.; 4. H. Weus tink, Achilles, Hengelo 11.87 K M. Holland 5 pt.; V.D.Z. 4 pt. en Achilles 1 pt Totaal-uitslag: V.D.Z. 28 punten; Holland 22 punten en.Achilles. 17K puQt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5