De toenadering wint veld EXPOSITION internationale!!?? We luisteren naar FINANCIEN De Wereldjamboree VRIENDEN MAKEN Kerkelijk leven Dagfilm DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 Overal, waar jongens uit verschil lende landen bijeen zijn, slui ten zij kameraadschap Opvoeding tot vrede Genoeglijk Aanvulling der opvoeding Kampvuren Agenda Het vliegongeval in Indië Justitieel onderzoek wordt ingesteld Met geweerschoten verjaagd TYPHUS IN HEERLEN Veertien patiënten in 't ziekenhuis Gevaarlijk avontuur van Neder landsche kampeerders NED. BIOSCOOPBOND Tot wijziging der statuten besloten MAI-NOVEMBRE 1937 Loonsverhooging in het houtbedrijf IMKERSDAG TE EDE Hij wordt 28 Augustus gehouden Vrachtwagen over den kop geslagen GEDWONGEN DALING Zweefvliegtuig kwam goed neer DE REVOLVERAANSLAG TE DEN HAAG Toestand van het slachtoffer onveranderd ZWEEFVLIEGWEDSTRIJDEN Hoofdakte-examen KLOOSTERZUSTER OVERLEDEN STUDIËN TE ROME NAAR DE MISSIE OP HET NIPPERTJE GERED Angstige oogenblikken voor kanovaarders Woensdag 4 Aug. SCHAKEN Nederland wint thans van Italië Het landen-tournooi te Stockholm DE SCHAAKRUBRIEK Verbetering LEENING DELI SPOOR LEENING HILDESHEIM Op 12 Augustus a.s. wordt de inschrij ving opengesteld alleen voor aandeelhou ders op f 750.000 aandeelen van 150 in de Stoomvaart Mij. „Oostzee" tot den koers van 150 pCt. De nieuwe aandeelen zullen recht hebben ov een derde deel van het over 1937 declareerend dividend. Bij de besprekingen tusschen de Neder landsche en Britsche gedelegeerden, ten aanzien van de verlenging der Intern. Thee restrictie, is vrijwel volledige overeenstem ming bereikt. De internationale basis-quota, welke voor de nieuioe periode, aanvangende 1 April 1938, vastgesteld werdenverschillen practisch weinig van die in het huidige restrictie-tijdvak. Bij de Indische regeering is, volgens de Indische bladen, het voorstel in overweging tot het aangaan van een contract voor de opsporing en ontginning van aard-oliepro ducten in het z.g. West-Javablok, hetgeen een terrein omvat van 800.000 hectaren. De directie van de Mijnbouw Mij. Redjang Lebong deelde mede, dat de oude mijn Lebong Donok waarin de werkzaamheden in December 1936 werden stopgezet, weder in bedrijf is gesteld. Er kan slechts op de halve capaciteit wordengewerkt, wegens gebrek aan werkkrachten. Voor het eerst is de ultimo-liquidatie te Parijs sedert langen tijd gisteren in het voordeel geweest van de koopers. Men heeft zich noch ten aanzien van de internationale politiek, noch ten aanzien van de binnen- landsche vraagstukken pessimistisch willen toonen. Volgens Agence Econ. et Financ." zal de S. A. d'Ougreé Marimaye 1 Augustus a.s. overgaan tot het vervroegd aflossen van het saldo eener leening, oorspronkelijk groot fr. 15 millioen op 1 Februari 1937 uitgegeven en pro resto nog groot fr. 11.5 millioen. De aflossing zal a pari geschieden. De rubbervoorraden te Londen zijn in de afgeloopen week met 700 ton gestegen. De voorraden te Liverpool zijn echter met 750 ton gedaald. De Japansche regeering heeft de mede werking van het zakenleven ingeroepen, tot handhaving van den Yen. De netto-winst van de Tidewater Associa ted Oil is in het eerste halfjaar 1937 45.8 pCt. grooter geweest dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De verkoopen zijn 24 pCt. toegenomen. De kapitaalsuitgaven be droegen 7.42 millioen, waarvan 5.38 mil lioen was bestemd voor aankoop en exploi tatie van nieuwe petroleum-velden. In het tweede kwartaal bedroeg de netto-winst 4.36 millioen tegen 2.57 millioen in het tweede kwartaal van 1936. De netto-ontvangsten van de Canadian Pacific bedroegen in het eerste halfjaar 8.26 millioen tegen 6.79 millioen in het eerste halfjaar 1936 en zijn derhalve met 22 pCt. gestegen tegen 12 pCt. De Pennsylvania Rrd. boekte in Juni 5 pCt. hoogere ontvangsten dan in Juni 1936; de Missouri Pacific 5 pCt. hooger en de Southern Pacific 17 pCt. hqogere ont vangsten. In Wallstreet neemt men aan, dat, nu pre sident Roosevelt zijn wil inzake de hervor ming van het Hooggerechtshof te Washing ton niet heeft kunnen doordrijven, de kans voor onaangename verrassingen voor de beurs door Roosevelt, is verminderd. In Wallstreet gelooft men vrij algemeen dat een loonsverhooging van 5 pCt. voor sommige spoorwegmijen, die er financieel minder goed voorstaan, ernstige gevolgen zal kunnen hebben. De Standard Oil of Indiana keert behalve het gewone kwartaal-dividend van 0.25, een extra-dividend van 0.25 per aan deel uit tegen een extra-dividend van 0.15 in het tweede kioartaal en 0.15 in het derde kwartaal van 1936. De International Nickel of Canada keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0.50 per aandeel, terwijl sommigen S 0.60 hadden verwacht. De General Motors keert een kwartaal dividend uit van 1 per aandeel, ondanks de daling van de inkomsten in het tweede kwartaal door de arbeidsconflicten. De Forddealers verwachten, dat de prijs- verhooging van 25 a 35, waarover de vo rige week werd bericht, bijna alle nieuwe modellen zal omvatten. Andere producen ten achten eveneens een prijsverhooging noodig, als compensatie voor gestegen kos ten aan loonen en materiaal. De staalproductie in de Vereen. Staten bedroeg aan het begin der week 85.5 pCt. der capaciteit tegen 84.3 pCt. de vorige week, 67.3 pCt. een maand geleden en 71.4 pCt. op het overeenkomstig tijdstip van het vorig jaar. Door de National Retail Dry Goods As sociation wordt de verwachting uitgespro ken, dat de kleinhandels-omzetten in de Vereen. Staten in het najaar de grootste zullen zijn sedert 1929. De Anaconda Wire and Cable, dochter maatschappij van de Anaconda Copper, behaalde in het tweede kwartaal een winst van 1.98 per aandeel tegen 1.50 per aan deel in het tweede kwartaal 1936. In het eerste halfjaar een winst van 4.13 per aandeel tegen 2.17 per aandeel in het eerste halfjaar 1936. De Phillips Petroleum boekte in het eer ste halfjaar een netto-winst, die 72 pCt. hooger was dan in het eerste halfjaar 1936, waarom besloten werd behalve het gewone kwartaal-dividend van 0.50 een extra dividend van 0.25 uit te keeren. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.02y29.03'U (v. sl. 9.02 5/16); de Dollar op 1.8iy8—1.8iy8 (vorig slot 1.81 5/16)de Frank op 6.796.81 (vorig slot 6.79/2)de Belga op 30.4830.53 en de Zwitsersche Frank op 41.6041.65 (vorig slot 41.63'A). De Nivas verkocht 152 ton superieure suiker. FIETSER DOODGEREDEN (Van onzen eigen redacteur) Op de Jamboree, Dinsdagmorgen Van een ding is iedere padvinder van de Jamboree overtuigd: vrienden te maken over de grenzen van zijn land. Lord Baden. Powell sloeg gisteren den spijker od zijn kop, toen hij den besten deel nemer aan de Jamboree noemde hem, die bij deze wereldbijeenkomst de meeste nieuwe kameraden had verworven. Overal is dan toenadering merkbaar. Gisteren zagen wij een Hollandsche akeela zitten tusschen een Amerikaanschen hopman en een Franschen voortrekker, wien zij eenige ele mentaire begrippen over het Nederlandsche padvindersjargon probeerde bij te brengen. ..Akeela, wai doen ons best," zei de Ameri kaan. De Franschman keek geïnteresseerd naar het geweld, dat zijn Amerikaansche broeder zijn lippen en zijn tong aandeed. De akeela lachte. Een eind verder zagen wij een Zwitser met een Oostenrijker die menschen kunnen niet zonder fleurigheid in hun uniform gearmd met een paar verkenners uit de lage landen in de Beckslaan loopen en een pret, dat ze had den! Omdat ze eikaars liederen niet konden verstaan. En nog meer pret, toen zij een stel Polen tegenkwamen, van wie zij nog veel minder begrepen, doch die broederlijk meetrokken in de richting van het station, hun lange mantels achter zich aan zwierend. Buiten op het grasveld waren vanmorgen twee vertegenwoordigers van de koningin der aarde zich aan het verbroederen. Een Zwitser was bezig het Wilhelmus te leeren spelen op een berg- fluit. In de sub-kampen neemt de onderlinge toe- radering genoeglijke vormen aan. De Hollanders zijn daar bij een vorige Jamboree mee begonnen. zy noodigen de vertegenwoordigers van alle andere nationale contingenten 's middags op de thee. In wijden kring scharen zij zich rpnd het vuur tusschen alle anderen in. De andere landen doen het nu ook. Vrijdag komen alle redacteuren van Scout bladen byeen in het Poolsche kamp. Wat men op dezen mooien zonnigen morgen "den eersten in het kamp overal opmerkt is diezdlfden geest van vriendschap. Hollanders kijken bij de Polen en ontmoeten weer Schotten, die met een fototoestel bezig zijn. Samen gaan ze lezen, wat op de aanplakborden- staat, Poolsche woorden met Hollandsche ver taling er achter. Dit begrijpen de Schotten weer niet, die dat op hun beurt weer uitgelegd krij gen. Pratend trekken de vier verder. 'j-Elders zien we een dikken Australiër heel ge noeglijk zijn beenen wasschen, keuvelend met een tengeren Syriër, die vol respect toekijkt. Een kleine Egyptenaar met de bekoorlijke fez en zijn nog bekoorlijker glimlach wandelt met een Amerikaan. Samen met een troep Hollanders gaan zij kijken bij de Javanen, die nog met hun pendoppo bezig zijn en hebben volle be wondering voor dat werk van bladeren, bam boe, riet en matten. Daar ginds bij de fourage-tent zien wij aller lei jongens bijeen. Het zijn de fourageurs van tedere groep. Een Zweed en een Lithauer dragen allebei hetzelfde pak grutterswaren. In de warme zon zeggen zij weinig tegen elkaar en toch zijn zij vrienden. Werkelijk B. P. heeft den spijker op den kop geslagen. In een schriftelijke toelichting tot het inter view heeft Baden Powell enkele opmerkingen gemaakt, die merkwaardig genoeg zijn om ze nog even weer te geven. Het feit, aldus Lord Baden Powell, dat Koning George VI mij als hoofd der pad vindersbeweging in de Order of Merit heeft opgenomen, bewijst voldoende, dat ons werk voor de jeugd van Engeland de volle waar deering heeft gevonden. Het is voldoende bekend, dat de training der jongens is ge richt op aanvulling der opvoeding buiten de schooluren. Nooit tevoren werden vrede en onderlinge welwillendheid op zoo practische wijze bij gebracht aan het opkomend geslacht. Daarom verheugt het mij zeer, dat de Car- negie-trust te Den Haag mij den Wateler-vre- desprijs heeft willen schenken. Ik zie daaruit, dat ook de bevoegde jury buiten onze bewe ging een belangrijken vredesfactor in de pad vinderij ziet. De tot nu toe gehouden kampvuren zijn een volledig succes geworden. Het publiek kan voor acht uur 's avonds van het kamp uit het kampvuurterrein bereiken. Na acht uur het kamp is dan voor het publiek gesloten kan men rechtstreeks van den Vo- gelenzangschen weg af langs een specialen weg het kampvuurterrein bereiken. Deze regeling geldt voor Woensdag 4 en Za terdag 7 Augustus. 4 Augustus: 2.30 uur demonstratie. 33.30 demonstratie door welpen. 8 uur kampvuur, waarbij het publiek toegang heeft. BATAVIA, 3 Augustus. (Aneta.) Omtrent het vliegongeval van Zondagavond, waarbij een dame het leven verloor, kan nog worden ge meld, dat de heer Schütt vloog in een les- vliegtuig van de Nederlandsch-Indische vlieg club, terwijl de heer Te Roller vloog in een van de firma Rous en Meeuwenoord geleend sporttoestel. De Officier van Justitie te Batavia, mr. De la Parra, is naar de plaats van het ongeval vertrokken voor een justitieel onderzoek. In het ziekenhuis te Heerlen zijn 14 personen opgenomen, lijdende aan typhus. Van deze veer tien wonen er dertien in de nabijheid van het Caumerputje te Heerlerbaan. Dit putje is de vorige week van gemeentewege dichtgemetseld. Waarschijnlijk is deze put de haard voor typhusbacillen geweest. De toestand van alle patiënten is bevredigend. Een patiënt is een meisje uit Heerlen, dat dezer dagen met typhus uit België terug kwam. Het putje is een particuliere waterbron. Het gemeentebestuur had er feitelijk niets mee te maken, maar liet den put toch dichtmetselen toen de ziektegevallen bekend werden. Een van de schoonste ruïnes van het Luxem burger land is het vervallen kasteel van Vian- den; sinds jaren behoort het tot het Luxem burger kroondomein en binnen zijn ringmuren woont een slotwachter, die des daags de toe gangskaartjes verkoopt. Op een nachtelijken rondgang ontdekte deze bewaker plotseling een jongen man. die door middel van een ladder over den buiten sten slotmuur geklommen was. Meenende met inbrekers te doen te hebben, heeft de bewaker den man eenige geweerschoten nagezonden waarop deze ijlings de vlucht nam. Den vol genden dag werd de rijksveldwacht met het geval in kennis gesteld en toen bleek, dat de inbrekers (er bleken er meer geweest te zijn) een paar bij Vianden kampeerende Neder landsche studenten geweest waren, die de nachtelijke strijklicht-verlichting van de Vian- dener ruïne eens wat van dichterbij hadden willen bekijken. Misschien was het ook oude rooverromantiek die hun dan echter wel eens duur te staan had kunnen komen! Maandag is in Krasnapolski te Amsterdam een druk bezochte buitengewone ledenvergade ring gehouden van den Nederlandschen Bios coopbond, teneinde te geraken tot een wijzi ging van de statuten van dien bond. De waarnemende voorzitter, de heer C. S. Roem, herdacht allereerst in gevoelvolle be woordingen de nagedachtenis van hen, die in zoo'n korten tijd den bond op tragische wijze zijn ontvallen, n.l. de heeren M. van der Hut voormalig directeur van het Astoria-Theater te Dordrecht en oud-hoofdbestuurslid van den bond, die als gevolg van een aanrijding bij de Hembrug is overleden, R. Trillo, directeur van het Filmverhuurkantoor R. K. O. Radio Film. die den Woensdag daarop bij de Flamingo ramp om het leven is gekomen en F. J. H. Ter steeg, exploitant van het Alcazar-Theater te Helmond, die Vrijdag bij een cabinebrand met djens dochter midden in zijn werkzaamheden den dood heeft gevonden. Staande heeft de vergadering door inacht neming van eenige oogenblikken stilte aan de nagedachtenis van deze overledenen een laat ste hulde gebracht. Na uitvoerige discussie heeft de vergadering met bijna algemeene stemmen aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur tot wijzi ging van de statuten van den Nederlandschen Bioscoopbond. Deze wijziging voorziet overeenkomstig art. 6 in de mogelijkheid, om bij reglementen bepa lingen vast te stellen, waaraan de leden en adspirant-leden moeten voldoen bij het exploi- teeren hunner bedrijven en zaken, het oprich ten van nieuwe bedrijven en zaken en het tre den in en overnemen van bestaande bedrijven en zaken. Art. 32 van de nieuwe statuten geeft het voor naamste kenmerk aan, waardoor deze zich on derscheiden van de vorige statuten, n.l. de in stelling van een ledenraad. TALRIJKE MANIFESTATIES OP HET GEBIED VAN TH ff KUNST. WETENSCHAPPEN, LETTEREN EN SPORT HnNnMsf Inlicht, bij de Scheepvaart- en Reisbureaux en het Comité v. Propaganda ffi «V WK/SU Als uitvloeisel van de bepaling in het arbeids contract, dat bij verhooging van het levenspeil loonsverhooging zou kunnen bedongen worden, heeft thans de Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf aan de Zaanstreek besloten naar aanleiding van een verzoek van de arbeidersor ganisaties, de loonen met 3 procent te verhoo- gen, niettegenstaande de uitkomsten in de verschillende bedrijven daartoe op zich zelf nog geen aanleiding geven. Evenals andere jaren zal de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, welke dit jaar haar 40-jarig bestaan herdenkt, een imkersdag organiseeren. Deze dag wordt gehouden 28 Augustus te Ede. Hij zal worden geopend door den voorzitter der vereeniging, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, terwijl de burgemeester van Ede, mr. dr. C. A. Ph. baron Creutz, een welkomstwoord zal spre ken. 1 In den voormiddag zal de rijksbijenteeltcon- sulent L. van Giersbergen, in de openluchtver gaderplaats een inleiding houden over: De bijen weide en de taak der vereenigingen ten deze. Het programma vermeldt verder: gemeen schappelijke koffietafel in de Apollohal, terwijl in den namiddag een bezoek zal worden ge bracht aan het nationale park „De Hooge Ve- luwe" en Oud-Reemst. Tusschen Drunen en Heusden is een vracht auto, bestuurd door chauffeur K. E. uit Til burg, in de flauwe bocht van den weg, met groote vaart tegen een telefoonpaal gereden en, na over den kop te zijn geslagen, in een droge sloot terechtgekomen. De chauffeur bekwam een hersenschudding, terwijl hij voorts eenige ribben brak. In zorgwekkenöen toestand is de man naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Maandagmiddag omstreeks kwart over 2 werd een zweefvliegtuig, bestuurd door den heer Hen driks Jansen te Rotterdam, afkomstig van het vliegveld Teuge, gedwongen te landen op een veld aan den Nagelpoelweg te Apeldoorn. Alles verliep vlot. De piloot kreeg geen letsel en het toestel bleef onbeschadigd. Blijkens mededee- lingen van den zweefvlieger was hij tot 600 M. door een vliegtuig opgetrokken en daarna zelf standig tot 1500 M. gestegen. Aangezien hij toen niets meer had kunnen zien, had hij tot dalen besloten. Daarbij kreeg hij echter last van he vige daalwinden. De boer, op wiens land de zweefvlieger neerkwam, sprak hem voor schade vergoeding aan. Veel publiek betoonde belangstelling voor dit ongeval. Het vliegtuig is, na uit elkaar genomen te zijn, naar het vliegveld Teuge teruggebracht. De toestand van de weduwe W., op wie Zon dagmiddag een revolveraanslag werd gepleegd, waarbij zij zeer ernstig aan het hoofd werd ge wond, was hedenochtend nog steeds dezelfde. Direct levensgevaar bestaat er weliswaar niet, maar aan den anderen kant valt toch ook geen verbetering te constateeren. Naar wij vernemen, ligt het in het voorne men van Z. Exc. mr. dr. R. J. A. M. van Buu- ren, minister van Waterstaat, Donderdag 5 Augustus een bezoek brengen aan het vlieg veld Teuge. Het bezoek geschiedt in den na middag. De minister zal de wedstrijden in het zweef vliegen bijwonen. ARNHEM. Geslaagd de heer G. Vollema, Westervoort. In het Moederhuis der Zusters Francisca nessen te Dongen overleed 1 Augustus, voorzien van de H. H. Sacramenten der Stervenden de Eerw. Zuster Maria Berchmans (in de wereld Henrica Koremans) in den ouderdom van 69 jaar, het 44ste jaar harer Professie. Dezer dagen slaagde te Rome aan de Pause lijke Universiteit Gregoriana de Weleerwaarde Pater Jacobus Melsen, Ord. Carm., magna cum laude, tot Doctor in het Kerkelijk Recht. Eveneens magna cum laude, behaalde aan het Pauselijk Instituut voor Gewijde Muziek de Weleerw. Pater Paulus Schmit, Ord. Carm. het licentiaat in de Muziekwetenschap, en aan het Pauselijk Bijbel-Instituut de Weleerw. Pater Lucius Stolwijk, Ord. Carm. het licentiaat in de Bijbelwetenschappen. Binnenkort zullen naar de Missie der Paters Carmelieten in Oost-Java vertrekken de Wel eerw. Paters Petrus Starmans, Hyacinth Schwe- ring en Ambrosius Stello, Ord. Carm. Maandag voeren de 29-jarige M. V. en de 20- jarige W. v. G. in een zeilkana op de Vest te Weesp, toen op een gegeven oogenblik het lichte vaartuig omsloeg. Het ongeval geschiedde vlak tegenover de woning van de familie v. G. aan den Utrechtscheweg. Van de beide jongeman nen kon de oudste niet zwemmen, waarom v. G. zich het eerst naar hem begaf, teneinde hem te redden. Hierbij ondervond v. G. de moeilijk heid, welke zoo vaak bij het redden van dren kelingen wordt ondervonden: V. pakte n.l. in zijn angst zijn redder beet, zoodat een oogen blik voor beiden gevaar ontstond. Gelukkig hadden twee jongens van 11 en 12 jaar, die 50 Meter verder in een roeiboot op de Vest waren, de kano zien omslaan en zij roeiden nu ijlings naar de plek van het ongeval. Spoedig konden zij de redding van V. verder in handen nemen. Terwijl een der jongens roeide, hield de an dere den drenkeling stevig vast en aan het kor daat optreden van deze flinke jongens was het te danken, dat V. spoedig aan den wal gebracht kon worden. Zijn kameraad v. G. had intusschen bemerkt, dat hij door het warnet van waterplanten, waarmede de Vest grootendeels overdekt is, niet aan den wal kon komen, waarom hij eerst naar de kano zwom. Later slaagde ook hij er in, den wal goed en wel te bereiken. In de woning van de familie v. G. werden beiden van droge klee ding voorzien. HILVERSUM I, 1875 M. (VAKA-uitzen- ding) S.0O Gramofoonmuziek. 9.30 „Onze keuken", causerie. 10.20 VARA- Orkest en gramofoonmuziek. 12.00 Gra mofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 1.001.45 „Fantasia". 2.05 Gramofoonmuziek. 3.00 Cello en piano. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 „Fantasia". 6.00 Orgelspel. 6.30 Cau serie „Vacantle vieren". 7.05 Zang. 8.00 Herhaling SOS-berlchten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Drent- sche uitzending. 9.30 Orgelspel. 10.00 Be richten ANP. 10.05 Reportage van de 3de Arbeiders Olympiade, Antwerpen. 10.30 Ren Kopartzky en zijn musette-ensem ble. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds v. d. Scheep vaart) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoon muziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gra mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Schotens Christelijk Kinderkoor „Zang- lust" en solist. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Pianovoordracht. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.00 „Oproep tot actie voor Nieuw-Guinea", causerie. 6.30 Causerie over het onder houd van stoommachines en verbran dingsmotoren. 7.00 Berichten. 7.15 „Ideëele waarden en reëele middelen". 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-ber. 8.15 ,,De Melody Singers" en de Harmo nie „Meyerbeer". (Om 9.00 Causerie over de Conferentie te Oxford). 9.55 Berich ten ANP. 10.00 Orgelconcert. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.20 BBC-Mid- land-orkest en solist. 1.20 Het Northern Ireland Fanfare-orkest en soliste. 2.05 Gramofoonmuziek. 2.35 Het MacArthur Kwintet. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.50 Pianovoordracht. 4.20 Vesper. 5.10 Gra mofoonmuziek. 5.20 Harry Leader en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.4o Jack Whi te's Collegians. 7.20 Zang en piano. 8.00 Sportpraatje. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.40 „Tonight 23 years ago", causerie. 10.00 BBC-orkest en so liste. 11.00 Declamatie. 11.20 Jack Jack son's Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Visciano- orkest en zang. 2.20 Gramofoonmuziek 3.50 Vioolvoordracht. 4.05 Zang. 5.20 Or kestconcert. 7.50 Zang. 8.05 Pianovoor dracht. 8.50 I. „Le mariage aux laternes", operette. II. „Mesdames de la Halle", operette. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 West-Duitsch Kamerorkest. 8.50 Heinz Putsch en zijn orkest. 9.5o Gramofoonmuziek. 12.20 Fa- brieksorkest. 1.35 Omroeporkest en -kleinorkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.5o Stedelijk Orkest van Bautzen. 6.20 Gitaar ett piaho. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.30 Gevarieerd concert m- m. v. solis ten. Boerenkapel, Omroepkoor en -klein orkest. 9.26 Omroeporkest. 10.55 Piano voordracht. 11.2512.20 Willi Schneider's dansorkest en soliste. BRUSSEL, 323 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 1.302.20 Max Alexys' orkest. 5.20 L. Langlois' orkest. 6.20, 7.05 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Radlotooneel. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.20 Symphonieconcert uit Knocke m. m. v. solist. 11.0011.2o Gramofoonmu ziek. 484 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30 2.20 Gramofoonmuziek. 5.25 J. Bouillon's dansorkest en de Lanigoro Hot Players. 6.35 L. Langlois' orkest. 8.20 Gramofoon muziek. 8.35 Uitzending gewijd aan 4 Augustus 1914. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.3011.20 A. Felleman's dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Frankforter Omroeporkest, -koor en so listen. 9.20 „August", maandoverzicht. 10.20 Berichten. 10.4o Sportreportage. 10.50 Trioconcert. 11.0512.20 Dansmu- ziek (gr.pl.). Maandag werden de afgebroken, partijen uit de eerste, tweede en derde ronde van het Lan den-tournooi te Stockholm voortgezet en beëin digd. Voorts werd de vierde ronde gespeeld, waarin Nederland met 31 van Italië won. Het Hollandsche team deelt, na de vierde ron de met Estland, de vijfde plaats in de algeme- meene rangschikking. De uitslagen waren Afgebroken partijen, ontmoetingen eerste ron de: Argentinië—Zweden 31; BelgiëIJsland V.i3V2Tsjecho-SlowakijeItalië 31; Dene markenEstland 1—3. Afgebroken partijen, ontmoetingen tweede ronde: ZwedenAmerika ly,2Litauen Finland 2—2; IJsland—Tsjecho-Slowakije 'A—3'A. Afgebroken partijen, ontmoetingen derde ron de: Argentinië—Joego-Slavië 2'/2V/2Amerika Noorwegen 31; Tsjecho-SlowakijeSchot land 2A—IV2PolenIJsland 40. De uitslagen in de vierde ronde waren: Ne derlandItalië 31; EuweCastaldi 10; Lan dauRiello 10; PrinsNapolitano 01; de GrootRosselli del Turco 10. RoemeniëEstland 04; EngelandLetland 'AIV2 en een afgebroken partij; IJslandDe nemarken 12 en een afgebroken partij; Schot landPolen 0—2 en twee afgebroken partijen; LitauenTsjecho-Slowakije 'A2'A en een af gebroken partij; Zweden—België 3y,'/2\ Noor wegenFinland 13; Joego-SlaviëAmerika y22 y en een afgebroken partijHongarije—Ar gentinië 'AIV2 en twee afgebroken partijen. De stand na de vierde ronde luidt: 1 en 2 Polen en Hongarije ll'A pnt. en twee afgebro ken partijen; 3 en 4 Tsjecho-Slowakije en Ame rika IIV2 pnt. en een afgebroken partij; 5 en 6 Nederland en Estland, ieder 11 pnt.; 7. Ar gentinië, 10V2 pnt. en twee afgebroken partijen; 8. Finland, 9'A pnt.; 9. Letland 9 punt. en een afgebroken partij; 10. Zweden 8 pnt.; 11. Dene marken 7'A pnt. en twee afgebroken partijen; 12 en 13 Joego-Slavië en Litauen, ieder 7 pnt. en een afgebroken partij; 14. Engeland 5'A pnt. en een afgebroken partij15. IJsland 5 pnt. en een afgebroken partij; 16 en 17 België en Italië ieder 4lA pnt.; 18. Schotland 3'A pnt. en twee afgebroken partijen; 19. Noorwegen 2M> pnt.; 20. Roemenië, 0 pnt. (niet opgekomen). En zijn in de schaakrubiek, welke elders in dTt nummer is geplaatst, eenige storende fou ten geslopen. In probleem 135 moet op veld f5 een zwarte koning staan en in probleem 136 op veld h8 een witte koning. Voorts plaatse men in den tweeden stand an de partij Euwe-Aljechin een witten koning op veld g 1. - De inschrijving op ƒ5.000.000 3'A pet. obliga- tiën, in stukken van nominaal 1000.aan toonder, ten laste van de Deli Spoorweg Maat schappij, zal zijn opengesteld op Donderdag 12 Augustus, ten kantore van de Nederlandsche Handel Maatschappij, tot den koers van 100 pet. Houders van de niet-uitgelote per 15 Sep tember 1937 aflosbaar gestelde obligatiën van de 4 pet. leening 1931, oorspronkelijk groot 16.000.000, pro resto groot 15.305.000, heb ben recht van voorkeur en wel in dier voege, dat elke obligatie, als bovenbedoeld, voorzien van alle nog niet verschenen coupons en ta lon, welke vóór sluiting der inschrijving recht geeft op toewijzing van een gelijk normaal be drag der onderhavige 3'A pet. leening, met dien verstande echter, dat, indien van dit voor keursrecht gebruik gemaakt wordt tot een hoo- ger bedrag dan 3'A pet. obligatiën der onder havige leening beschikbaar zijn, een systema tische reductie op de inschrijvingen zal plaats hebben. Het na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht eventueel overblijvende gedeelte der iee- ning is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor uitoefening van 't voorkeursrecht aan gemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet vervallen coupons en talon, op Dinsdag 14 September, ten kantore, waar de inschrij ving heeft plaats gehad, worden ingeleverd, waartegen 3'A pet. obligatiën worden uitge reikt, onder vergoeding van renteverschil, mi nus 2 pet. couponbelasting. De betaling der op de vrije inschrijvingen toegewezen obligatiën moet geschieden op Dins dag 14 September. De leening is a pari aflosbaar in uiterlijk 30 jaar volgens het aan ommezijde afgedrukte aflossingsplan. De jaarlijksche aflossing heeft plaats op 1 Juli van ieder jaar, voor het eerst op 1 Juli 1938. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarljjk- sche coupons, welke vervallen 2 Januari en 1 Juli van ieder jaar. De eerste coupon vervalt 2 Januari 1938. De couponbelasting komt ten las te van obligatiehouders. Aan houders van obligatiën, deel uitmakende van de 4 'A pet. (vroeger 7 pet.) 25-jarige hypoth. gegarand. obligatieleening ten laste van het bisdom van Hildesheim te Hildesheim, groot pro resto ƒ431.500.nominaal, uitgegeven 30 December 1927 door bemiddeling van De Spaar- nebank N. V. te Haarlem-Amsterdam, is een circulaire gericht, waaraan het volgende is ont leend: Het Bisdom ziet zich genoodzaakt zich we derom tot houders van obligatiën te wenden met een verzoek om verdere verlichting der in middels al te zwaar gebleken lasten uit hoofde dezer leening. De inkomsten van het Bisdom hebben groote wijzigingen ondergaan, en buitendien is de fï- nancieele positie van het Bisdom in haar ge heel zeer ten ongunste veranderd en wel door samenloop van verschillende omstandigheden. Het Bisdom omvat een groot diaspora-gebied, hetwelk in de laatste jaren tengevolge van de nieuwe ontwikkeling verder is uitgebreid, waar aan onvermijdelijk meer uitgaven voor de ziel zorg verbonden zijn. De drie garanten dezer leening zijn alle drie niet in staat voor den rentedienst dezer leening iets bij te dragen. Niettegenstaande de groote tegenslagen der laatste jaren is het vermogen van het Bisdom, d. w. z. de onder hypothecair verband, ten gunste van obligatiehouders dezer leening, staande onroerende goederen intact gebleven; deze vormen ook heden ten dage nog een ruime hypothecaire dekking. Obligatiehouders zijn thans opgeroepen tot een vergadering op Dinsdag 17 Augustus a.s. in Restaurant „De Kroon" te 's-Gravenhage. waar de voorstellen tot rente-verlaging zullen worden behandeld. Slechts één vergadering zai noodig zijn om voor alle obligatiehouders bin dende besluiten te nemen. Op den weg MeppelBeilen is onder Ruiner- wold de 17-jarige fabrieksarbeider G. G. door een personen-auto aangereden en gedood. G. week met zijn fiets plotseling links uit, zonder richting aan te geven, waardoor een botsing onvermijdelijk werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6