Nieuwe Engelsche plannen Ihêtatónuc'FiUn. m w w BE i DALING VAN HET GEBOORTECIJFER TOENADERING TOT ITALIË JONGE WACHT-DAG IN HET BISDOM BREDA DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937 BUITEN LANDSCH OVERZICHT Fransche tegenstand Opschudding in krank zinnigengesticht Patiënten trachtten het gebouw in brand te steken Bij O. L. Vrouw ter Duinen te Ossendrecht SOBRIËTASDAG TE OSS St. Homobonus Het nieuwe hoofdgebouw komt te Rotterdam Ontvangsten der N.S. Definitieve cijfers over April 1937 Roode postauto's Achteruitkijkspiegels zullen verplaatst worden DE FILM VOOR BETERE OPNAMEN O Panchromatische emulsie O Atomisch-fijne korrel Ongekende speling in de belichtingstijd VERKRIJGBAAR BIJ ALLE KODAKHANDELAREN. A De Leipziger Na jaar s- Messe Wat de collectieve Nederlandsche tentoonstelling zal omvatten DE FILM „NEDERLAND" WÊm\ mmmm R.K. Esperantisten Opening van het Congres te 's-Gravenhage Helène Cals Een zeer begaafde en populaire zangeres PRINS TSJITSJIBOE TE DEN HAAG Banket in het gebouw der Japansche legatie Het Internationaal Congres der R.K, Esperantisten is Maandag in de Ridderzaal te. Djen^Haag geopend. Een toto tijdens de. openingszitting MGR. DR. ALPHONS ARIËNS De jongste ontwikkeling van de Italiaansch Engelsehe betrekkingen, openbaar tot uitdrukking komend in de vriendelijke briefwisseling tusschen Nevil Chamberlain en Mussolini, wordt in de Romeinsche pers druk besproken. Het Giornale d'Italia vat de pia vota aller Italianen samen, wanneer het schrijft in verband met erkenning van het Italiaansch imperium, dus van Abessinië, dat het uit zeer betrouwbare bron heeft vernomen, dat de Engelsche delegatie te Genève geheel andere instructies zal ontvangen dan voor de laatste zitting (in Mei) van den Volkenbond. Dit kan niet anders beteekenen dan dat Enge land bereid zou zijn de verovering van Abes sinië als voldongen feit te erkennen. Dit is een zeer ernstige zaak, niet alleen voor Engeland, maar ook voor den Volkenbond. Maar ook de Volkenbond zal niet langer verstoppertje kun nen spelen en zal tenslotte gedwongen zijn, als niet alles bedriegt reeds in zijn zitting van September a.s. de gegeven feiten nuchter on der het oog te zien Het internationale volken recht zal er een harden knak door krijgen. De politiek is echter iets levends, moet mee met de gebeurtenissen. Italië zit in Abessinië zeer vast in het zadel en is er naar menschelijke berekening niet meer af te krijgen. Als nu vast komt te staan, dat door toe te geven aan Mussolini's eisch, erkenning van zijn fameus imperium, de ondraaglijke spanning in West- Europa zal worden verlicht of geheel verdwij nen, dat Italië dan bereid zal worden gevon den deel te nemen aan een nieuw verdrag van Locarno en wel te zamen met Duitschland, dat het weer mede zal werken aan den Volkenbond, naar wien het nog altijd mokkend met den rug staat, en misschien door zijn veranderde hou ding Duitschland in den Bond teruglokt, dan zou er toch van groote winsten gesproken kun nen worden, al moet men dan blijven betreuren, dat daardoor het internationale recht in rouw gedompeld wordt. Veel in deze winstberekening is nog toekomstmuziek, maar veel, en voorloo- pig het voornaamste, is of kan althans zijn grijpbaar en bereikbaar: het vooruitzicht van een conferentie der oude Locarnomogendhe- den en oplossing van de Europeesche moeilijk heden in een vier mogendheden-pact, dat altijd het ideaal van Mussolini is gebleven. Ook de Spaanse ie kwestie is bij dit alles gemoeid. Engeland zal natuurlijk, komt het tot een nieuw accoord met Italië, bevrediging van zijn ver langens ten opzichte van Spanje verlangen in ruil voor de erkenning van het Italiaansche imperium. Het zal echter een moeilijke taak worden over en weer het noodzakelijke com- "Öfomis te vinden. De Fransche pers is een beetje zuur ge stemd. Zij wijst er echter op, dat een accoord tusschen Engeland en Italië van zelf met zich mede zou brengen, dat het laatste land zijn ambities omtrent Spanje zou matigen en zich verzoenender zou gaan gedragen in de Spaansche affaires. Zooals vanzelf spreekt stelt zij ook in dit licht, dat een accoord zeer gunstig zou zijn voor de goede ontwikkeling der Mid- dellandsche Zee-politiek. De Duitsche pers constateert, dat de Duitsche lijn in de groote politiek duidelijk en vast is en dat Italië door de as-RomeBerlijn voor beide partijen nuttige en praktische verbindin gen met Duitschland onderhoudt. Voorts wordt er zeer de nadruk op gelegd, dat van bevoeg de Duitsche zijde altijd weer opnieuw is ver klaard wat geheel ligt in de „lijst der op bouwende Duitsche vredespolitiek" dat het Rijk iedere gezonde schikking tusschen de lei dende mogendheden van Europa slechts met vreugde zal begroeten. Engeland heeft zich trouwens verleden week ook aan Duitschland gericht met een nota betreffende herziening van het Westelijke pact, zoodat er niets bij zonders aan is, dat het ook met Italië onder handelt. Ook de Angriff van Dr. Goebbels gaat op het geval in en houdt zich vooral bezig met de reactie in Frankrijk. „Nu van Londen uit Wordt geprobeerd," schrijft dit invloedrijke or gaan, „zich met een land weer op goeden voet te stellen, dat met een derde, namelijk Duitsch land, reeds een klare en nuttige verbinding is aangegaan, is het bemerkenswaardig de echo uit Parijs te hooren." Het blad wijst dan op hetgeen de officieuze Temps schrijft. Dit orgaan meent namelijk den Italianen te moeten voor rekenen, dat hun verbinding met Duitschland hun veel meer onaangenaamheden dan voor- deelen heeft gebracht. Wij zijn het deze maal eens geheel eens met de Angriff, wanneer deze tegenover de Temps er op Wijst, dat men zich in Frankrijk klaarblijkelijk nog altijd niet kan Voorstellen, dat vriendschappelijke betrekkin gen tusschen verschillende landen tegelijk zeer goed mogelijk zijn en dat niet elke tweezijdige verbinding de beteekenis van een frontstelling tegen een ander land behoeft te hebben. Zou het Fransche patroon blijvend ingang vinden, dan zou Europa slechts uit groepen bestaan, die elkander bestrijden en haten. De Angriff heeft zeer goed begrepen, dat de STRAATSBURG, 3 Aug. (D.N.B.) Gisteravond is in een krankzinnigengesticht hier ter plaat se een opstandige beweging onder de patiënten Uitgebroken. Ten getale van 77 vernielden zij de geheele inrichting en trachtten het gebouw in brand te steken. Pas na drie uren gelukte het de gendarmerie en de brandweer de zenuwzie ken meester te worden. Temps (spreekbuis der Fransche regeering) niets voelt voor een verbinding met de dicta toriale landen. Het zal Engeland heel wat moeite kosten om den tegenstand van de hui dige Fransche regeering te breken. De tijd werkt echter voor de Engelsche plannen, en snel. En dit is goed, want de rust van Europa moet eindelijk bereikt en geconsolideerd wor den. De Diocesane Jonge Wacht in het bisdom Breda heeft Zondag in het Buitencentrum van O. L. Vrouw ter Duinen te Ossendrecht haar eersten Jonge Wacht-dag gehouden, waaraan tal van groepen Jonge Wachters jon gens van 12 tot 17 jaar der nieuwe jeugdorga nisatie uit alle oorden van het bisdom met groote geestdrift hebben deelgenomen en wel ken groote luister werd bijgezet door de per soonlijke aanwezigheid en daadwerkelijke deel neming van Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans. Onder de vele aanwezige geestelijke- en leekenleiders en belangstellenden merkten wij o.a. op den Dioc. directeur den zeereerw. heer Jos v. Campen, den Dioc. leider G. Lockefeer, den nationalen directeur den weleerw. heer v. d. Berg, alsmede rector v. d. Putte, drs. Peters, den hoogeerw. heer Mgr. Frencken, de zeereerw. heeren pastoors en verschillende heeren burge meesters uit de naaste omgeving. Voor den aanvang van de H. Mis in de open lucht vormden de jongens in hun fleurige uni formen een carré rond het kruis en werd een vlaggenparade gehouden, waarna door den di recteur, den zeereerw. heer Jos v. Campen, met assistentie van de plaatselijke directeuren, de weleerw. heeren kapelaans J. Koenraads en J. Siebelink uit Roosendaal en rector F. van Putte uit Ossendrecht, aan het openlucht-altaar een plechtige H. Mis werd opgedragen, waarbij pensionaat-jongens van Huybergen de wisse lende gezangen uitvoerden en de overige ge zangen door allen werden gezongen. Het hoogtepunt van enthousiasme werd wel bereikt toen Z. H. Exc. Mgr. Hopmans, bisschop van Breda, op het terrein arriveerde om zelf deel te nemen aan dit jeugdfeest en twaalf nieuwe groepen in den bonten ring van Jonge Wachters plechtig te installeeren als lidmaten der organisatie. Na een welkomstwoord van directeur v. Cam pen tot Z, H. Exc. den Bisschop en de overige belangstellenden, werd een geestdriftige yell uitgebracht op de afdeeling Ossendrecht en haar kampleiders, gevolgd door het Aan U, o, Koning der Eeuwen. Blijkens het daarna uitgebracht verslag van den Diocesanen leekenleider telt de Jonge Wacht-organisatie reeds 52 afdeelingen met ruim 1000 geïnstalleerde Jonge Wachters en een 300-tal aspiranten, terwijl in totaal 123 ge vormde leeken-leiders den directeuren ter zijde staan. Dan is het moment aangebroken der instal latie en wordt door Z. H. Exc. Mgr. Hopmans van de nieuwelingen de belofte van trouw af genomen. Na een gemeenschappelijken maaltijd werd de dag besloten met een algemeene en spon tane Mariahulde. De besturen van de Gewestelijke Propaganda- commissies van het Bossche Diocesaan Kruis- verbond en den Bosschen Diocesanen Maria- bond vergaderden te Oss met de besturen van de Kruisverbonden en Maria-vereenigingen ter voorbereiding van een jaarlijkschen geweste lijken Sobriëtasdag met tentoonstelling aldaar. Gememoreerd werden de goedgeslaagde dagen te Vught, Geffen, Schjjndel, Berlicum Boxtel en Rosmalen. Besloten werd den Gewestelijken Sobriëtas dag te houden Zondag 29 Augustus a.s. Het voorloopig program vermeldt, dat te 12 uur de blauwe tentoonstelling zal worden ge opend. Om 3 uur is er Lof; daarna muzikale wandeling en te vier uur openlucht-meeting, met als sprekers den Zeereerw. Pater J. Bom- hoff M.S.C. uit Tilburg en den heer J. van Ge- nabeek te 's-Bosch. Een buitengewone ledenvergadering van de Coöperatieve Inkoopvereeniging der R. K. Manufacturiers St. Homobonus heeft be sloten, het nieuwe hoofdgebouw der Coöpe ratie in Rotterdam te vestigen. In de vergadering zijn de beide bestaande plannen: vestiging te Amsterdam aan den Haarlemmerweg of te Rotterdam aan den Sta- tenweg, uitvoerig toegelicht. Na een langdurige gedachtenwisseling werd het pleit met 12090 stemmen ten gunste van Rotterdam beslecht. De def. ontvangsten over April 1937 gaan met een bedrag van ƒ8.239.487.24, rond ƒ430.000 uit boven de geschatte, terwijl zij 2] .354.10 hooger zijn dan de definitieve over April 1936. Oogenschijnlijk lijkt dit niet gunstig, doch, de verschillende baten beschouwende, komen we tot de slotsom, dat zij bevredigend mogen wor den geacht. De reizigersontvangsten bleven met een to taal van ƒ3.996.386.22, een bedrag van ƒ413.000 beneden die van April 1936, waarbij we echter in aanmerking moeten nemen dat Paschen vorig jaar in April viel en dit jaar in Maart. Dit verklaart den grooten achterstand. Dat, niettegenstaande dit groote nadeelig verschil, de totale inkomsten toch die van April 1936 over treffen, is te danken aan de aanmerkelijk groo- tere inkomsten uit het goederenvervoer, die ƒ3.683.351.76 bedroegen tegen ƒ3.223.014.20 in April 1936, hetgeen een voordeelig verschil op leverde van ƒ460.337.56. Het totale voordeelig verschil zou dus rond ƒ47.000 hebben bedragen, ware het niet, dat de baten „Bagage", „Post" en „Diversen" alle een eenigszins lager bedrag opleverden. Daar entegen was de post „Levende dieren" 10.000 hooger. In aanmerking nemende de factoren, die ditmaal de vergelijking beïnvloedden, kun nen de ontvangsten tot tevredenheid stemmen. De totale inkomsten over de eerste vier maanden 1937 bedragen ƒ31.944.152.04 tegen ƒ30.500.254.38 in 1936, zoodat er een voordeelig verschil is van ƒ1.443.897.86. De ontvangsten per dagkilometer waren ƒ78.08 tegen ƒ73.47 in April 1936. Ten behoeve van de algemeene verkeers veiligheid heeft de K.N.A.C. er bij den direc teur-generaal der P.T.T. op aangedrongen geen gevolg te geven aan het voornemen alle postauto's in roode kleur te doen uitvoeren, in verband met de mogelijkheid, dat daardoor eventueel uitgestoken richtingaanwijzers slecht zichtbaar zouden zijn. Naar aanleiding van een nog op het laatste moment voorgekomen ongeval, tengevolge van het feit, dat de roode kleur van den post auto in den achteruitkijkspiegel als een roode streep weerspiegelde en door den achteroprij denden automobilist voor een uitgestoken Onderscheidt alle kleuren richtingaanwijzer werd gehouden, heeft de K.N.A.C. zich opnieuw met den directeur- generaal voornoemd in verbinding gesteld. Uit het door dezen functionaris ingestelde onderzoek is gebleken, dat bij sommige post auto's de achteruitkijkspiegel zoodanig is ge plaatst, dat de roode portierrand als een streep wordt weerspiegeld. Bij de hierbedoelde auto's zal de spiegel worden verplaatst, waarmede het euvel afdoende zal zijn ver holpen. Zooals reeds is medegedeeld, wordt van 29 Augustus tot 2 September in het „Ring-Mess- haus" te Leipzig een collectieve Nederlandsche tentoonstelling gehouden, waarvan de voorbe reiding in handen is van de afdeeling „Econo mische voorlichting" van het Departement van Economische Zaken. Nader wordt vernomen, dat deze inzending nijverheidsproducten, agra rische en koloniale voortbrengselen zal om vatten, terwijl zij tevens een propagandistische strekking zal hebben tot bevordering van het vreemdelingen- en goederenverkeer. Op grond van een overeenkomst tusschen Duitschland en Nederland zal het ook dezen keer in vele gevallen mogelijk zijn, tot een zeker percentage bijzondere jaarbeurscontin genten te verkrijgen voor den invoer in Ne derland van gecontingenteerde goederen, wel ke men voornemens is op de Leipziger Messe te koopen. Bij vroegere gelegenheden heeft de re geling zeer bevredigend gewerkt. Ter nadere bespreking en voor het indienen van aanvra gen kunnen gegadigden zich tijdens den duur van de Najaars-Messe wenden tot het Messamt in Leipzig C 1, Markt 4. Voor de reis naar Leipzig en terug zijn we derom gunstige bepalingen van kracht. Een jaar geleden waren er in totaal 5148 binnen- en buitenlandsche deelnemers. Volgens de tot nu toe bekende gegeven zal het cijfer ditmaal tenminste 5500 bedragen. Zooals gemeld, heeft de N.V. Haghe-Film, onder artistieke leiding van den heer Willy Mullens, de film „Nederland" vervaardigd. Deze film, waarvoor de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" de opdracht verstrekte, is be doeld als propaganda voor ons land in het bui tenland. Naar wij vernemen, is echter de mogelijkheid geschapen, dat ook Nederland met deze film zal kunnen kennismaken. Dank zij de activiteit van de directie van het „City Concern" zal de film binnenkort in de Nederlandsche bioscooptheaters ter vertooning worden gebracht. De N.V. „City- Film" te Den Haag zal de film in exploitatie nemen. Voor Nederland is een speciale Neder- landsch gesproken versie vervaardigd, naast de reeds bestaande Fransche, Duitsche en Engelsche versies, die speciaal voor het buitenland be stemd zijn. Vrijdag 13 Augustus as. zal in het „City- Theater" te Den Haag de gala-première zijn, waarbij tal van vooraanstaande Autoriteiten te genwoordig zullen zijn. Van dien datum af zal de film eveneens in het „City-Theater" te Am sterdam worden vertoond, waarna spoedig ook de andere theaters in Nederland deze film ter vertooning zullen brengen. Sisi Hm P. HeilJcer, voorzitter van de Int. Unie van R.K. Esperantisten In de Ridderzaal te 's-Gravenhage is geopend het Internationale katholieke Es perantistencongres, dat van 1 tot 6 Augus tus aldaar gehouden wordt. De opening werd o.m. bijgewoond door mi nister mr. C. M. J. F. Goseling, Mgr. J. M. van der Tuyn, deken van Den Haag; den heer J. van Andel, vertegenwoordigende 'den minister van O., K. en W. en het Eerste Kamerlid A. C. de Bruyn. De congres-voorzitter, de heer P. Heilker, sprak de openingsrede, waarin hij allen welkom heette, in het bijzonder minister Goseling. Hij uitte den wtensch, dat dit internationaal con gres de regeering de overtuiging zal geven, dat 't Esperanto geworden is tot een levende taal, van welke het Congres zich bedient met meer vaar digheid en elegance dan waartoe jarenlange studie van de moderne talen de mogelijkheid schept. Telegrammen van hulde werden gezonden aan Z. H. den Paus en Z. H. Exc. Mgr. Huibers. Mgr. van der Tuyn bracht de groeten over van den Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, voorzitter van het eere-comité, die zelf verhinderd was aanwezig te zijn. Indien de katholieke Esperantisten zich houden aan de kerkelijke hiërarchie, zijn zij een geëigend li chaam voor de katholieke actie over de geheele wereld en daarom verleent de Bisschop van Haarlem het congres zijn bisschoppelijken zegen. De minister van Justitie, mr. Goseling, sprak de congressisten eveneens toe. Aan zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zou spr. den wensch, dat Esperanto een facultatief leervak zal worden, overbrengen. Door het bindmiddel van de taal kunnen de Esperantisten meewerken tot het vestigen van gerechtigheid en liefde om te komen tot een betere samenleving. In het streven naar internationale samen werking zal men nooit moeten zien het streven naar een supernationale gemeenschap, maai het samenwerken van menschen met een gezonde liefde voor het vaderland. In dien geest zal de regeering gaarne ook de Esperantisten-bewe ging steunen. Pater J. Dito O.P. hield ten slotte een rede over „Radio en Esperanto". Helène Cals is plotseling overleden. Uit het Nederlandsch muziekleven is een der meest geëerde en beminde zangeressen wegge nomen en er is een open plaats ontstaan, die niet gemakkelijk door een ander zal worden ingenomen. Want ons land is karig bedeeld met zangeressen, die over zoo'n prachtig timbre be schikken en zoo'n hooge cultuur weten te be reiken. Het tijdstip, dat Helène Cals haar debuut maakte als leerlinge van de Amsterdamsche zangpaedagoge mevr. Rosa Schönberg, ligt nog niet zoo ver achter ons. Het was een kooravond, gegeven in het Concertgebouw, waar zij de solo partij vertolkte. Kort daarna trad zij op in een Volksconcert en zong daar een concert-aria van Mozart. Het succes was enorm! Haar eigenlijke aanleg bepaalde van den be ginne af de richting, waarin zij zich moest be geven; haar kracht lag in het genre der colora tuur. Met bewonderenswaardigen ernst en ijver heeft zij in deze richting doorgewerkt en daar door bereikt, dat zij in de Nederlandsche zan gerswereld een unieke plaats innam. Men moet in zeker opzicht betreuren, dat mevr. Cals niet op het tooneel, in de opera haar talent tot volle ontplooiing heeft kunnen bren gen, maar dat zij naar de microfoon werd ge dreven; hierdoor ging onzegbaar veel van haar prachtig geluid verloren. Voor haarzelf evenwel heeft de radio bijzon dere successen opgeleverd: haar naam werd tot in ons land algemeen en over de grenzen be kend. Verschillende malen zong zij in Duitsch land en Frankrijk. Ook maakte zij deel uit van het Hollandsch vocaal kwartet (Hel. Cals, Suze Luger, Louis van Tulder en Willem Ravelli). Zij was leerares solozang aan het Utrechtsch con servatorium. Het groote publiek kent Helène Cals uit over bekende operafragmenten met sierlijke colora tuur en uit Strauss-walsen. De fabelachtige zangtechniek, die voor dit soort muziek wordt gevergd en die zij zoo volkomen beheerschte insiders weten, welk een enorme studie de zan geres zich daarvoor dagelijks getroostte leid de gemakkelijk tot deze algemeene bewonde ring. Maar de coloratuur vormde slechts een beperkt deel van mevr. Cals' programma. Ook aan den oratorium- en liedzang wijdde zij zich; wij denken aan Verdi's Requiem, Berlioz' Damnation de Faust en zoovele andere concert- werken. De ernstige opvatting van haar werk bracht haar ertoe steeds naar nieuwe repertoirenum mers te zoeken, waarbij haar aandacht er voort durend op was gevestigd een keuze te doen uit nog altijd frissche werken van oude meesters. Te midden van dit werk is zij plotseling door den dood verrast. Haar heengaan is een slag voor ons Neder landsch muziekleven. Maandagmiddag zijn Prins en Prinses Tsjitsjiboe kort na elkaar te 's-Gravenhage gearriveerd, waar zij hun intrek hebben geno men in Hotel des Indes, dat voor deze ge legenheid de Japansche vlag. het witte dun doek met de rijzende zon, had uitgestoken De Prinses arriveerde te ruim half vijf met haar gezelschap in twee Nederlandsche hof- auto's. De Prinses, die gekleed was in beige complet, liet de aanwezige dames en heeren aan zich voorstellen en begaf zich vervolgens naar de voor haar gereserveerde vertrekken. Te ruim zes uur arriveerde Prins Tsjitsjiboe, die niet, zooals de Prinses, rechtstreeks van Amsterdam naar Den Haag was gekomen, maar eerst een bezoek aan de Jamboree-terreinen te Vogelenzang had gebracht, waar hij in het bij zonder het kamp der Japansche Jamboree-deel nemers bezichtigde. In het gebouw der Japansche Legatie aan het Plein 1813, heeft de Japansche gezant des avonds het prinselijk paar een banket aange boden, waarbij o. a. hebben aangezeten graaf Dumonceau, opperceremoniemeester en groot meester van H. M. de Koningin, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, en mevr. Beelaerts van Blok land, de secretaris-generaal van het departe ment van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje en mevrouw Snouck Hur- gronje, jonkvrouwe A. baronesse Schimmelpen- ninck van der Oye, hofdame van H. M. de Koningin, kapitein ter zee K. W. F. M. Door man en van het gevolg van de prinselijke be zoekers o. a. burggraaf Matsudaira en graaf Maeda. Prins Tsjitsjiboe heeft hedenochtend, verge zeld van den heer Tonaki, marine-attaché der Japansche legatie, een bezoek gebracht aan de Luchtvaarttentoonstelling „Avia" op Houtrust te Den Haag. De Prins werd vergezeld door de heeren H. Walaardt Sacré, secretaris der uitvoerende com missie, en F. van Alphen, president-commissa ris van Houtrust. Hedenochtend hebben de Prins en Prinses ook -■4-een bezoek aan het Vredespaleis gebracht. anneer het geboortecijfer daalt, zijn daarvoor verschillende oor zaken aan te geven, welke of wel slechts indirect of in het geheel niet verband houden met de menschelijke genot- en gemakzucht, gepaard gaande met een laffe vrees voor zorg en moei lijkheden. Maar naast deze oorzaken wordt de daling van het geboortecijfer toch altijd in sterke mate beïnvloed door het euvel van bewuste geboortebe perking om welke redenen dan ook. Niet overal heeft dit kwaad de volkskracht zoo diep in den wortel aangetast als in Frankrijk, dat langzaam maar zeker ontvolkt dreigt te worden, maar van den anderen kant zijn er maar weinig vol ken en landen, waar het niet woekert op 'n wijze, welke vroeger of later ont stellend aan het licht kan komen. Op een eenigen tijd geleden te Birmingham gehouden hygiënisch congres heeft de bevolkingsdeskundige dr. Kuczynski een in menig opzicht belangrijk referaat ge houden over dit trieste verschijnsel en daarbij gewezen op de weinig bemoedi gende resultaten, welke zelfs de regee- ringspogingen in Italië en Duitschland, gedaan tot het opvoeren van het aantal geboorten, tot nu toe hebben opgeleverd. De ervaring in deze landen, evenals trouwens in Frankrijk en elders, heeft geleerd, dat vermindering van finan- cieele lasten voor ouders met groote ge zinnen, zelfs al wordt daarenboven nog systematisch een beroep gedaan op de vaderlandsliefde en het nationale be lang, niet tot een aanmerkelijke stijging van het geboortecijfer leidt. Noch strenge wettelijke maatregelen tegen propaganda voor geboortecontrole, noch premies en privilegies voor kinderrijke gezinnen, noch beperking van den arbeid van vrou wen in werkplaatsen en fabrieken, noch subsidies voor huwenden en jonggehuw den blijken méér dan een zeer tijdelijk effect te kunnen bewerken. Het eenige practische middel tot het stopzetten van de daling van het geboortecijfer achtte dr. Kuczynski gelegen in vergrooting van de huwelijksvruchtbaarheid en de bestu deering daarvan door middel van een verbetering der geboortestatistiek en een omvangrijk onderzoek naar de vrucht baarheidsverhoudingen, waarop de be volkingspolitiek zou kunnen worden ge baseerd. at dr. Kuczynski het eenige practische middel acht, zal in werkelijkheid ook niets anders dan één van de zoovele, tenslotte ontoe reikende, maar daarom nog geenszins overbodige hulpmiddelen blijken. Neen, het eenige afdoende middel ter bestrij ding van de kwaal der bewuste geboorte beperking en de daaruit voortkomende daling van het geboortecijfer is slechts te vinden in den godsdienst. De volkeren en de individuen moeten herkerstend worden. Zij moeten teruggeleid worden tot God, die de eenige rechtmatige Heer is over dood en leven, en Wiens Wil en Wet onvoorwaardelijk moeten worden gehoorzaamd en geëerbiedigd. De ge boorte van een kind moet weer alge meen, ook onder oogenschijnlijk moei lijke omstandigheden, beschouwd wor den als een zegen Gods, welke wel-is- waar zware, maar ook schoone en ver heven verplichtingen oplegt. Ook al zijn de tijden kommervol en al zijn de voor uitzichten van de wereld niet zóó, dat men zonder meer een onbeperkt vertrou wen in de toekomst kan hebben, God, de Barmhartige en Rechtvaardige, die geen mensch boven diens krachten beproeft, is en blijft van alle eeuwigheid en tot in alle eeuwigheid Dezelfde. De vrees voor oorlog, welke te Birmingham door een van de debaters werd aangegeven als oorzaak van de toenemende geboortebe perking, omdat men geen vijf of zes kinderen wenscht op te voeden tot ka- nonnenvoer, berust op een misplaatst verantwoordelijkheidsgevoel en op een ernstig gebrek aan vertrouwen op God. Immers veronderstelde mogelijkheden, voor welker verwerkelijking men zelf niet de minste verantwoordelijkheid draagt of dragen kan, kunnen nooit een steek houdend argument vormen voor het zich onttrekken aan of verzaken van een per soonlijken plicht. God heeft in de na tuur van den mensch den drang ge schapen om zich voort te planten, aan de bedoeling Gods moet worden beant woord. Hoe de levensomstandigheden ook mogen zijn, met vertrouwen op God en in het besef, dat dit leven slechts een voorbereiding is van het leven hierna maals, kan en moet de mensch de con sequenties van zijn bestaan in dezen tijd ten volle aanvaarden. Indien deze in zichten algemeen zegevieren en een waarlijk Christelijke gezinspolitiek de materieele zorgen der kinderrijke gezin nen zooveel als mogelijk is tracht weg te nemen, dan zal het kwaad der ge boortebeperking effectiever bestreden worden dan met alle andere, niet altijd even bewonderenswaardige middelen en motieven, welke men thans in som mige landen daartoe aanwendt. Prof. Dr. Gerard Brom, hoogleeraar aan de Keizer Karei Universiteit te Nijmegen zal de levensbeschrijving te boek stellen van wijlen den grooten socialen werker en apostel der drank bestrijding, Mgr. Dr. Alphons Ariëns. Het lijvige boekdeel over Ariëns' leven en wer- •ken zal in 1938 verschijnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9