Naar eenheid in China? verdeeld .V I „PROTECTOR" I HB* - De aanval op het Sovjet-consulaat Het nieuws van heden Geen verbintenis van Londen m"«te:..* Een vliegramp in Amerika FRANSCHE BEGROOTING IN EVENWICHT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1937 OCHTENDBLAD Oorlog zou de eenige oplossing zijn 330 Japanners vonden den dood Het Weer INBRAAK-VERZEKERING J Noodlanding in den Soedan Doodelijke val in de bergen Een auto beklimt den Rigi Eerste vliegtocht van Koning George Mijnstaking geëindigd Nieuwe nederlaag der rooden bij Oviedo BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: jröör Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20695 Tal van half-afhankelijke gene raals stellen zich in het con flict achter de Nanking- regeering Oorlogsstemming in Sjantoeng Uittocht der Japanners illiniummi Verkeersvliegtuig vraagt wanhopig om hulp Watervliegtuig vermist In de briefwisseling tusschen Chamberlain en Mussolini zijn geen bijzonderheden besproken Twee toeristen in de Alpen omgekomen Met veel moeite den top bereikt Wij hebben er niets mee te maken antwoordt Tokio op een protest Communistisch gevaar Veertien personen vonden bij Christobal den dood Vier bataljons volkomen vernietigd Modewoord Nog deze maand zal minister Bonnet de bijzonderheden vaststellen mill//I!JkZ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. SJANGHAI, 3 Aug. (Havas). In politieke kringen te Sjanghai volgt men met groote aandacht de ontwikkeling van den toestand te Nanking, waar beslissingen van het groot ste belang verwacht worden. De Japanners schijnen op het oogenblik niet voornemens te zün een aanval in Zuidelijke richting te doen op de centrale strijdkrachten, die zich verzamelen bü Paoting en in het Noorden van Sjantoeng. Men is van meening, dat zij de provinciën Tsjahar en Soei-Yoean, die aanMandsjoerüe en Buiten-Mongolië grenzen, willen bezetten, omdat dat gebied van zeer groote beteekenis zou zijn bij een conflict tusschen Rusland en Japan. Het schijnt, dat een oorlog als de eenige oplossing voor de regeering te Nanking be schouwd wordt, omdat de aanvaarding van den nieuwen toestand in Noord-China on vermijdelijk den val der centrale regeering en de vernietiging van de vereenigings- pogingen van Tsjang Kai Sjek zou mede brengen. Het is intusschen begrijpelijk, dat de Chinee- sche leiders geen haast maken met krijgsver richtingen op groote schaal. De positie der Chi- neesche troepen ten Noorden van de Gele Rivier zou namelijk uiterst moeilijk zijn. Noord-China is met de rest van het rijk verbonden door twee spoorwegen met enkel spoor. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat de keurtroepen van het leger van Tsjang Kai Sjek het eerst slaags zou den raken in omstandigheden, die het gevaar voor een slachting medebrengen. De militaire commandant van Sjansi en Soei- Yoean heeft met Tsjang Kai Sjek en andere leidende persoonlijkheden van Nanking een be spreking gevoerd over den toestand in Noord- China en over de door de centrale regeering genomen tegenmaatregelen. In politieke krin gen ziet men in deze bespreking een bewijs voor den trouw van Jen Si Sjan aan Nanking. Ex-generaal Pei Tsjoeng Hsi, hoofd van de provincie Kwangsi en adjunct-comman dant van de vijfde legergroep, wordt te Nanking verwacht voor het houden van besprekingen met Tsjang-Kai-Sjek over de militaire maatregelen, die in Noord-China genomen moeten worden. In politieke krin gen is men van meening, dat hierdoor de eenige man, die door zijn verzet de regee ring moeilijkheden zou kunnen bezorgen, zijn trouw aan Nanking heeft bewezen. Generaal Pei is lid geweest van den politie- ken raad van het Zuid-Westen, die op half- onafhankelijke wijze de provinciën Kwangsi en Kwantoeng regeerde. Toen deze raad in 1936 ontbonden werd, verklaarde Pei zich bij Nan king aan te sluiten, maar in zekere kringen had men aan de oprechtheid van die verklaring ge twijfeld. Pei zou volgens het oorspronkelijke reisplan reeds vandaag te Nanking zijn aange komen, doch zijn vliegtuig ondervond ver traging tengevolge van een taifoen, die gisteren in Zuid-China woedde. Uit Tsinan wordt gemeld, dat de omstandig heid, Sat generaal Hang Foe Tsjoe zich bereid heeft verklaard gevolg te geven aan den oproep van maarschalk Tsjang Kai Sjek, te Tokio vrees doet opkomen, dat de gouverneur van Sjantoeng zijn politiek van afzijdigheid jegens Japan, welke politiek hij gedurende de tien laatste jaren heeft toegepast, laat varen. De toestand in Sjantoeng wordt snel ern stiger. Er heerscht hier een oorlogsstemming, die nog duidelijker is geworden door het plot selinge vertrek van generaal Hang Foe Tsjoe naar Nanking, door het voortdurend oprukken in Noordelijke richting van de Chineesche troe pen der centrale regeering en door 't veelvuldige vliegen van Japansche vliegtuigen boven het gebied. Talrijke invloedrijke Chineezen vertrek ken met hun gezin uit Tsinan in Zuidelijke richting. Talrijke Japansche ingezetenen wijken uit Sjantoeng naar Tsingtau. Te Nanking wordt thans toegegeven, dat van vrij aanzienlijke Chineesche troepenbewegingen kan worden gesproken. Men voegt daaraan ech ter toe, dat de Japansche berichten over de sterkte dezer troepen niet geheel juist zijn; de genoemde getallen zijn te groot. Evenwijdig aan de troepenbewegingen gaat de beveiliging der Chineesche havens aan de Oostkust en aan den benedenloop van de Jangtse-Kiang. De plaatsvervangende minister van Oorlog heeft in een kabinetsbijeenkomst verklaard, dat men met de verdediging van Nanking en an dere steden in het dal van de Jangtse-Kiang op alle gebeurtelijkheden voorbereid is. Het Japansche garnizoen te Tientsin deelt mede, dat de Japansche luchtstrijdkrachten resp. om zeven en om tien uur twee treinen hebben gebombardeerd, die Chineesche troepen vervoer den van Zuid-Kalgan naar Hankau. Over het algemeen is het rustig en kalm ln de streek van Peiping. De voorloopige regee ring, die met de Japanners samenwerkt, ontwa pent de overgebleven Chineesche troepen, die huiswaarts keeren. Het Japansche ministerie van Oorlog deelt mede» dat de verliezen van het Ja pansche leger in Noord-China sedert 7 Juli bedragen 330 dooden en 837 gewonden. Uit Dairen wordt gemeld, dat de Japansche ambassadeur in China, Kawagoe, daar van morgen met een vliegtuig uit Tientsin is aan gekomen. Morgen zal hij zich naar Sjanghai inschepen. In verband met de anti-Japansche agitatie zijn de consulaire ambtenaren van Japan en de Japansche inwoners van Tsjoeng King, Itsjang en Sjasi naar Sjanghai vertrokken. Overal worden de Japansche bewoners uit het binnenland van China naar Hangkau en Sjanghai teruggetrokken. De woordvoerder van het Japansche ministe rie van Oorlog, majoor Nakagawa, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat te Toengtsjau het stoffelijk overschot is gevonden van 130 Japan sche en Koreaansche bewoners, mannen, vrou wen en kinderen, allen gruwelijk vermoord door de Chineezen. In verband met het incident van Toengt sjau heeft de autonome regeering van Oost-Hopei besloten haar hoofdkwartier voorloopig te Peiping op te slaan. Generaal Tsjang Tsoe Tsjoeng heeft het voornemen te kennen gegeven zich uit het militaire le ven terug te trekken, en zich te wijden aan de politiek. Tsjang was commandant van de 39ste divisie, en burgemeester van Tientsin. Toen kort geleden Soeng Tsje Joean zich uit de regeering van Hopei en Tsjahar terugtrok, nam Tsjang het voorzitterschap van den poli- tieken raad op zich, en in deze kwaliteit ont sloeg hij acht leden, die niet te Peiping aan wezig waren, omdat hun afwezigheid een c vlot ten gang van zaken hinderde. De commissie tot handhaven van den vrede te Tientsin is onder voorzitterschap van Kau Ling Wei bijeengekomen en heeft besloten: de instelling van de commissie bekend te maken aan de verschillende mogendheden; maatregelen te nemen tot herstel van de verbindingsmiddelen en het vrachtverkeer; de bankiersbond zal honderdduizend joean storten voor het fonds tot steun aan vluchte lingen. Verder wordt gemeld, dat ook generaal Ka- zoeki, opperbevelhebber van de Japansche troe pen, honderdduizend joean heeft geschonken aan dit fonds. Verwachting: Meest zwakke wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk be- jjjj wolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. Verdere vooruitzichten: Weinig ver- andering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I ONDERL. VERZEKERING MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 Directie: H. P. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, i Kloosters en Kerkelijke Instellingen ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï PART-T-S- 3 Auer. CHpvas) De -Intrans1- geant" meldt uit Cairo, dat 'n verkeersvlieg tuig tusschen Bahi en Gazal in den Egypti- schen Soedan heeft moeten dalen en dat de bemanning opgesloten is temidden van heb hooge gras. Tropische regens vertragen de komst der reddingsbrigade. De radio-instal latie van het vliegtuig vraagt wanhopig om hulp. Een watervliegtuig, dat een dienst op de Westkust van Zuidi-Amerika onderhoudt, wordt tusschen Guaiaquil en Cristobal ver mist. Er waren elf passagiers en een beman ning van drie koppen aan boord. De maat schappij, aan welke het toestel toebehoort, heef vier vliegtuigen op onderzoek uitgezon den, terwijl 22 marinevliegtuigen aan de op sporingspogingen deelnemen. LONDEN, 3 Aug. (Reuter). Men meent te weten, dat er, terwijl de vriendschappe lijke briefwisseling tusschen Chamberlain en Mussolini, naar men hoopt, een nieuwe gun stige atmosfeer voor de ItaliaanschBrit- sche betrekkingen heeft doen ontstaan, geen enkele verbintenis is aangegaan en geen bijzonderheden zijn besproken. De persberichten over ontworpen plannen zijn slechts gissingen, zonder feitelijken grondslag. De briefwisseling had niet onmiddellijk betrek king op de niet-inmenging, het vraagstuk van Locarno, Abessinië of eenig ander bijzonder vraagstuk, doch men gelooft, dat zij zal bij dragen tot het doen verdwijnen van ieder wan trouwen, en beschouwd kan worden als een aan wijzing, dat beide regeeringen het eens zijn met de opvatting, die Eden op 30 Juli, sprekench over de positie in de Middellandsche Zee, heeft uiteengezet. Men verwacht, dat alle bijzonderheden gere geld kunnen worden door openhartige bespre kingen tusschen Rome en Londen. Tenslotte staat men In Britsche politie ke kringen algemeen op het standpunt, dat zich thans een gunstige gelegenheid voor doet, om voort te bouwen op den grondslag der hartelijke FranschBritsche betrekkin gen, en dat de verbetering der Italiaansch Britsche betrekkingen als aanvulling daar van moet leiden tot een algemeene ont spanning in de Europeesche politiek. ST. MORITZ, 3 Aug. (Havas) Twee toe risten, een Zwitser en een Duitscher, die de beklimming hadlden ondernomen van de Noordelijke helling van de Badie in het dal van Bregaglia, zijn van een hoogte van 400 M. neergestort en om het leven gekomen. Hun lijken zijn geborgen. Vijfhonderd jonge Spaansche Falangisten brachten een bezoek aan Italië. Een marsch door de straten van Rome WEGGIS, 3 Aug. Dezer dagen is voor de eerste maal de top van den Rigi per auto bereikt. Het was een kleine auto, die twee inzittenden langs den smallen weg, die van Weggis over Rigi-Kaltbad en Staifel naar den top van den berg voert, opreed. De auto had een motor- van 6A£ PJC. en een gewicht van 830 K.G. Voorts waren er nog werktuigen en reserve-onderdeelen tot een gezamenlijk gewicht van 220 K.G. in den wa gen. Met een snelheid, die varieerde tusschen 107 en 4/5 K.M. per uur steeg de auto langs den weg, die op sommige gedeelten een stij ging van veertig procent vertoont, omhoog. De grootte hindernis bleek kort voor het eindpunt te liggen. Toen moest de auto na melijk over een honderd vijftig meter lan gen weg, die uit 34 treden bestond en een helling van veertig procent had. Precies op den top hield de wagen stil. De afdaling geschiedde met een omweg over Rigifiist, Een sprekend beeld van de verwoestingen, welke de Spaansche burgeroorlog rond Madrid aanricht TOKIO, 3 Aug. (Domei). De Sovjet-Russi sche zaakgelastigde te Tokio heeft een be zoek gebracht aan den Japanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Horinoetsji, om bij de Japansche regeering te protestee ren tegen het plunderen van het Sovjet- Russische consulaat-generaal te Tientsin Wit-Russen. Horinoetsji heeft dit protest verworpen op grond van het feit, dat het genoemde consulaat ligt in een wijk van Tientsin, welke niet door de Japansche legermacht wordt gecontroleerd. Het consulaat ligt in district drie van de stad, dat wordt gecontroleerd door Chineesche politie, die aan het muiten is geslagen en gevlucht. Klaarblijkelijk is de aanval op het consulaat daarna door Wit-Russen, die gebruik maakten van de verwarring, uitgevoerd. Verder wees de vice-minister er op, dat het gebeurde geheel ce wijten is aan het conflict tusschen de roode en witte Russen, waarmede Japan niets te maken heeft. De bewering van de Sovjets, dat de Ja pansche militaire autoriteiten met de zaak te maken zouden hebben, noemde de vice-minis ter een beleediging van het Japansche leger. Ondanks de heftige uitvallen tegen de wit- gardisten zijn de reacties in ae Russische dag bladen op den overval op het Russische con sulaat in Tientsin betrekkelijk gematigd. De bladen wijzen er op, dat de Zuid- Mandsjoerijsche spoorweg wederom de uitbe taling gestaakt heeft van de pensioenen, die de maatschappij zich verplicht heeft te betalen aan de Russische ambtenaren, ingevolge den verkoop van de spoorlijn. Naar uit Tientsin wordt gemeld, heeft gene raal Katsoeki, de commandant van het Japan sche garnizoen, gisteravond verklaard, dat het Japansche leger op zijn hoede is voor het ge vaar van bolsjewiseering van Noord-China. Het 19e Chineesche leger, zeide hij, doet zich ken nen als een bende bosdoeners. De desorganisa tie er van door- communistische, opruiing zou verwarring zaaien in de gelederen van het Ja pansche leger. Laten wij hopen, dat het Ja pansche volk zal trachten paal en perk te stel len aan het drijven der bolsjewisten. De woordvoerder van het Japansche minis terie van oorlog heeft een verklaring afgelegd, naar aanleiding van de berichten over de plun dering van het Russische consulaat te Tient sin. Hij zeide, dat dit volgens de officieele rap porten het werk was geweest "an bekende Rus sische fascisten, wier namen bekend zijn. Het Japansche leger heeft geen deel genomen aan dezen overval, „die geheel in strijd is met ons beginsel, volgens hetwelk de incidenten in N. China gelocaliseerd moeten worden. Hoewel wij gekant blijven tegen een bolsjewisee ring van Noord-China willen wij volstrekt com plicaties met vreemde mogendheden vermijden Het Japansche leger voert geen oorlog tegen het Chineesche volk, noch tegn de buitenlandsche ingezetenen of diplomaten. Japan beschouwt China als een zuster. Het wil haar fouten verbe teren, 'maar haar niet dooden." LONDENI 3 Aug. (Reuter) Koning George VI heeft zijn eerste vlucht als koning gemaakt met een toestel, dat spe ciaal door den Luchtraad voor de koninklijke familie is aangekocht. Het toestel is uit het groote park van Windsor opgestegen. De koning begaf zich naar Southwold in Suffolk, waar een vacantiekamp voor in fa brieken werkende jongens en scholieren Is ingericht. RIJSSEL, 3 Aug. (Havas) De mijnwerkers te Azin, die Zaterdag een 24-uursstaking heb ben afgekondigd als protest tegen de houding van de directie tegenover een werknemer, heb ben allen den arbeid hervat, Generaal Barela is tot eere-burger van Cadiz benoemd. Een delegatie overhan digde den generaal den benoemingsbrief PANAMA, 3 Aug. (Reuter) Na een onder zoek, waaraan talrijke vliegtuigen en oorlogs schepen deelnamen, is men erin geslaagd een vliegtuig van de Panamerican Grace Airways te vinden. Het toestel is dertig mijl ten Noord westen van Cristobal in zee gestort. Van de elf passagiers, waaronder twee ambtenaren van het Amerikaansche depar tement van Handel, een vrouw en twee kinderen, noch van de drie leden der be manning is iets gevonden. Het toestel is gisteren van Guaiaquil in Equador vertrokken, en moest te Cristobal dalen. BILBAO, 3 Aug. (Havas.) Gistermorgen heb ben de Asturiërs opnieuw een mislukten aanval gedaan op de rechtsche stellingen ten Zuiden van Oviedo, Cuera en Trasperana, waar zij den dag te voren reeds een nederlaag hadden geleden. Vier bataljons regeeringstroepen, die zich tusschen twee vuren bevonden, werden vol komen in de pan gehakt. Er blijken wederom berichten gelanceerd te zijn omtrent het zenden van Fransche vrijwilli gers naar Spanje. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken heeft het noodig geoordeeld in een com muniqué mede te deelen, dat de berichten, vol gens welke het Spaansche ss. „Jaime H" uit Sete bij Minorca is aangekomen met Fransche vrijwilligers aan boord en twee andere Spaan sche schepen, de „Ciudad de Reus" en de „Vin- cente la Roda" op het punt staan met vrijwil ligers van Marseille te vertrekken, van iederen grond ontbloot zijn. De „Jaime IT' is sedert verscheidene maan den niet te Marseille geweest, terwijl de beide andere schepen op 8 en 28 Juli van Marseille vertrokken zijn zonder vrijwilligers. In den sector-Carabanchel hebben de natio nalisten bü het aanbreken van den dag een krachtige poging gedaan tot het heroveren van de stellingen, die zij de laatste dagen verloren hadden. Nadat de stellingen der regeeringstroe pen een uur lang onder vuur waren genomen, ging men tot een tegenaanval over, waardoor de rechtschen eenige stellingen in handen der regeeringstroepen moesten laten. Aan het front van Naval Gamella zqn eenige pogingen der troepen van Franco om in de li nies der regeeringstroepen binnen te dringen, door kanonvuur verijdeld. Volgens officieuze mededeelingen zouden door het bombardement van de hoofdstad in den af- geloopen nacht vüf menschen om het leven zijn gekomen, en twintig gewond, De half-onafhankelijke deelen van China slui ten zich bü de Nanking-regeering aan, voor wie oorlog de eenig mogelijke oplossing zon zün. Een Russisch protest te Tokio tegen den overval op het sovjet-consolaat te Tientsin werd afge wezen. De briefwisseling tusschen Chamberlain en Mus solini zou niet over büzondere plannen zün ge gaan. George VI van Engeland maakte zün eersten vliegtocht als koning. Bij een zwaren petrolenmbrand te Izmir zün twintig personen omgekomen of vermist. Het kabinet van Egypte heeft toch een kleine wijziging ondergaan. Prins Otto van Habsburg op de Jamboree. Belgische Boerenbond vraagt invoerverbod van Nederlandsche tomaten. Groote partij cellulose gestolen van een gezon ken boot te Rotterdam. Verhoogde prijzen voor eieren, welke naar Duitsehland uitgevoerd worden. New Yorksche Beurs: Opening onregelmatig, riot zwakker. O Zou er één woord zijn, waarvan tegenwoordig meer gebruik en mis bruik wordt gemaakt dan van het woord „idioot'"! Vooral de jeugd van H.B.S. en „Gym." munt daarin uit. Zij heeft het woord in den mond en zij neemt het in den mond bij alle mogelijke en onmogelijke gelegen heden, en zij brengt het nooit zoo dikwijls te pas, als wanneer zij haar oordeel meent te moeten uitspreken over een bepaalden persoon, of een bepaalde zaak. Het zou inderdaad een idiote we reld, en een wereld van idioten zijn, indien alles zóó idioot was, als door de hedendaagsche jeugd met aplomb wordt beweerd. Gelukkig, dat het ongenadige epi theton nu en dan wordt afgewisseld met van minder strengheid en meer welwillendheid getuigende qualifica- ties. Maar „idioot" blijft toch de bevoor rechte term, en er bestaat niet veel in de samenleving, en in de eigen omgeving vooral, dat aan dit onver biddelijke vonnis ontsnapt. PARIJS, 3 Aug. (Havas) Woensdag zal in de Fransche Staatscourant een besluit verscho nen, dat machtigt tot de uitgifte van schatkist biljetten met een looptijd van een jaar, welke gereserveerd zullen blüven voor de houders van 4J4 pet. schatkistbiljetten 1934, die hun stuk ken ter aflossing hebben ingeleverd. De nieu we schatkistbiljetten zullen een rente van 4 pet. dragen en de interest zal direct in zün geheel betaalbaar zijn. Tijdens een ontvangst van journalisten heeft de minister van Financiën verklaard, dat het hier een consolidatie-handeling betrof en geen beroep op nieuw kapitaal. Bovendien betrof het evenmin een algemeene consolidatie der schat kistbiljetten van de uitgifte-1934. De minister hoopt verder in de maand Augustus de ontvangsten en uitgaven der begrooting 1938 in bijzonderheden tc kun nen vaststellen. Deze begrooting verkeert reeds in evenwicht. Hij zal nog besprekin gen voeren mét de betrokken ministers. Minister Bonnet zal de geheele maand Augus tus te Parüs blijven. Aan het einde van de week zal hü zich echter naar Dordogne, het depar tement waardoor hij is afgevaardigd, begeven en Zaerdagavond te Perigueux een belangrijke rede houden, welke per radio zal worden uitge zonden, over den financieelen toestand en de reeds op weg naar het herstel bereikte resul taten. Stand op Woensdag I uur v.m. 763.8 Vorige stand 764.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1