Toenemende anti-Japansche actie in China Het Spaansche episcopaat over den burgeroorlog Het nieuws van heden HANDICAPPED SCOUTS DREIGENDE STAKING TE PHILADELPHIA DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937 - AVONDBLAD fcUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20697 Verbreking der econo mische betrekkingen Japansche colonne van 1500 man trekt door Peiping in de rich ting van Toengsjau Hankau opnieuw ge bombardeerd De Amerikaansche troepen in Noord-China Massa-vergiftiging van arbeiders Directeur van Russische worst- fabriek ter dood veroordeeld De overstroomingen op Luzon Tot dusver zeventien dooden België herdenkt den wereldoorlog President Roosevelt en de chemische oorlog Het Weer De sociale •wetten in Frankrijk Vakverbond eischt de toe passing ervan Terugkeer van den Hertog van Windsor? Een pleidooi van de „Star" Het vliegongeluk by Cristobal Met volle snelheid op het water terecht gekomen Herderlijk schrijven aan alle bisschoppen der wereld Geen andere keus dan vernieti ging door het communisme of een poging tot recht matig verzet" DE AS ROME—BERLIJN De nationale beweging brengt orde en rust Doofstomme padvinders hebben bijna geen last met vreemde talen De Britsche luchtmacht Hevige aardschokken in Indië Materieele schade gering DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Burgemeester der stad treedt krachtig op Reiziger op station gedood Te vroeg uit den trein gestapt, gevallen en meegesleurd NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TIENTSIN, 4 Aug. (Havas.) Officieele Japansche persoonlijkheden deelen mede, dat in geheel China de anti-Japansche ac tie toeneemt, zoowel door middel van de pers en de radio, als door middel van school en theater. Duizenden Chineezen vluchten uit Tang koe naar het Zuiden, uit vrees, dat de vij andelijkheden zich zullen uitstrekken tot de provincie Sjantoeng. De economische betrekkingen tusschen Japan en China zijn vrijwel geheel afgebroken. Naar het agentschap Domei mededeelt, zijn in alle deelen van China de meeste transacties met Japan geannuleerd. De in het binnenland van China gevestigde kooplieden hebben de wijk genomen. De textielfabrieken te Sjanghai en Tientsin zijn stilgelegd. De Japansche expor teurs beginnen hun aandacht te concentreeren op de markten in het Zuidelijk deel van de Stille Zuidzee. Volgens de „Asahi" hebben Japansche troe pen op 3 Augustus nabij Peiping 250 man, be- hoorende tot de gendarmerie-brigade van Oost-Hopei, die aan het muiten geslagen was en op 29 Juli Japansche ingezetenen te Toeng sjau had vermoord, vernietigd. In diplomatieke kringen te Washington ver neemt men, dat de Japanners oprukken tot Voorbij de lijn, gelegen op 20 mijl ten Zuiden Van den spoorweg PeipingTientsin en vier Provincies in Noord-China zouden bezetten. Een gemotoriseerde Japansche colonne ter sterkte van 1500 man en 300 vrachtwagens, tanks en automobielen, is door Peiping ge trokken op weg naar Toengsjau. Op het gevechtsterrein liggen nog talrijke gewonde Chineezen, Onder de Chineesche troe pen der centrale regeering in de provincie Soeijoean, die daar sedert lang gestationneerd zijn, heerscht groote activiteit. Chineesche waarnemers gelooven, dat de Ja panners zullen trachten de Chineesche troe pen, die Nanking verdedigen en die geconcen treerd zijn in Zuid-Hopei, o. a. langs de lijn TientsinPoekau en PeipingHankau, terug te dringen. Uit Paotingfoe wordt gemeld, dat generaal Tsje Joean aan de Nanking-regeering heeft getelegrafeerd, dat hij de verantwoordelijkheid aanvaardt voor de nederlagen te Peiping en Tientsin geleden door het 29e leger, waarover hij het voorloopig bevel overdraagt aan, gene raal Feng-Tsjian, den commandant der 31e divisie, die bekend staat om zijn anti-Japan sche gevoelens. Volgens dit bericht hebben in Hopei geen nieuwe gevechten plaats gevonden. De Ja pansche troepen versterken de omgeving van Peiping. De Japansche effectieven in het gebied van Peiping en Tientsin bedra gen op het oogenblik 35.000 man. Men ver wacht, dat de Japanners in Zuidelijke rich ting zullen aanvallen, d. w. z. in de richting van Tsanghsien en Paoting, alsmede in Noordelijke richting in Tsjahar en Soeijoean. Japansche vliegtuigen hebben Hankau opnieuw gebombardeerd. In den Amerikaanschen senaat heeft Hamil ton Lewis, die mede namens talrijke officieren in het Amerikaansche leger sprak, de terug trekking van de Amerikaansche troepen uit Peiping en Tientsin geëischt. Spreker was van meening, dat de overeenkomsten, wélke na den Boxer-opstand in 1900 zijn gesloten, niet lan ger aan de eischen van den toestand voldoen. Volgens hem dreigt de aanwezigheid der Ame rikaansche troepen tot soortgelijke incidenten te leiden als het Fransch-Japansche incident te Tientsin. De senator uitte tenslotte den wensch, dat de Amerikaansche burgers Noord- China verlaten. Zooals men weet was het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken- tot dusver een andere meening toegedaan. MOSKOU, 5 Aug. (Havas.) Naar aanleiding van den dood van 132 arbeiders, die om het leven zijn gekomen tengevolge van het eten Van ondeugdelijke worst, hebben de verant woordelijke personen terecht gestaan als „Trotzkistische bandieten en organisatoren van öiassa-vergiftiging der arbeiders." De recht bank te Azof heeft den directeur der worst- fabriek, den directeur van den handelsdienst der levensmiddelenmagazijnen en een keurings arts ter dood veroordeeld. MANILLA, 4 Aug. (D.N.B.) De overstroo- tningen op het eiland Luzon, veroorzaakt door den zwaren regenval, loopen langzaam terug. Tot dusverre heeft men zeventien dooden ge teld. De schade is aanzienlijk en velen zijn dakloos. BRUSSEL, 5 Aug. (Havas) Gisterenoch tend om negen uur dreunde het kanon en loei den de fabriekssirenes ter gelegenheid van den 23en verjaardag van het binnenrukken van het Duitsche leger in België. De bladen herinneren er aan dat op 4 Augus tus 1914 te tien uur 's ochtends de cavalerist Fonck van het tweede regiment lanciers als eerste oorlogsslachtoffer viel tijdens een tref fen met Duitsche ulanen. WASHINGTON, 5 Aug. (Reuter) In een boodschap aan den senaat heeft president Roo sevelt verklaard, dat de Amerikaansche regee ring alles doet wat in haar macht ligt om het gebruik van chemische stoffen in den oorlog onwettig verklaard te krijgen. „Ik hoop," aldus de president in deze boodschap, „dat de tijd zal komen, dat de dienst voor den chemischen oorlog geheel zal kunnen worden opgeheven." Maarschalk Tsjang Kai Sjek, op wien momenteel zoo'n zware verantwoorde lijkheid rust, zou den toestand in Noord-China steeds gecompliceerder willen maken, om op deze wijze buiten landsche interventie te verkrijgen LjÊiim In verband met het conflict in Noord-China zijn de economische betrekkingen tusschen China en Japan vrijwel verbroken. Eenige fabrieken te Tientsin en Sjanghai zijn hierdoor gedwongen geworden hun bedrijf stil te leggen. Hierboven 'n kijkje op de drukke havenstad Sjanghai VERWACHTING: meest zwakke wind uit uiteenloopende riehtingen, gedeelte- H lijk bewolkt, droog weer, weinig verande- S ing in temperatuur. Hoogste barometerstand: 769.1 Ingö Laagste barometerstand: 751.2 Vestmanoer Zon op 5.25 - onder 20.46 - Licht op 21.16 Maan op 4.10 onder 19.45 6 Augustus N. M. flIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHillllllllllllllli PARIJS, 5 Aug. (Havas) Het nationale comité van het vakverbond der C.G.T. heeft met op tw'ee onthoudingen na algemeene stem men een motie aangenomen, die aan de regee- zal worden voorgelegd en waarin vastge- slagen van de sociale wetgeving van het vorige jaar aan te tasten. De C.G.T., aldus de motie, kan niet onver schillig blijven tegenover acties, die de sociale overwinningen der arbeidersklasse bedreigen, en het is haar plicht, met alle middelen de ver kregen hervormingen te verdedigen. In de „Star" wordt stemming gemaakt voor den terugkeer van den Hertog en de Hertogin van Windsor naar Engeland, aldus meldt de Londensche corr. van het Hbld. Een medewer ker zegt te kunnen ontsluieren, dat de Hertog, die zich altijd heeft geïnteresseerd voor wo ningbouw en het opruimen van sloppen, zich voornamelijk aan dat werk denkt te wijden. Er wordt in herinnering gebracht, dat de Hertog als Prins van Wales steeds belang heeft gesteld in het werk van particuliere instellingen voor verbetering van arbeiderstoestanden en verder wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de overgrootvader van den Hertog, Prins Albert, door omstandigheden' belet zich met de politiek te bemoeien, zich desondanks buitengewoon ver dienstelijk heeft weten te maken op het gebied van kunst en wetenschap, en voornamelijk ten opzichte van de industrie en philantropie. WASHINGTON, 5 Aug. (Havas.) Het mi nisterie van marine heeft uit Balboa (Panama) een draadloos bericht ontvangen, waarin ge zegd wordt, dat het onderzoek van het wrak van de verongelukte vliegboot „Santa Maria" heeft uitgewezen, dat het toestel met volle snelheid op het water terecht is gekomen. De benzinetanks ontploften daarop en het toestel vloog in brand. Men heeft thans geen hoop meer nog overlevenden van de ramp te vinden, doch niettemin wordt het zoeken voortgezet. V Gandhi, van wien wij in langen tijd niets gehoord hadden, heeft Woensdag een bezoek gebracht bij den onderko ning van Britsch-Indië, die eens per soonlijk kennis wenschte te maken met den Mahatma In verantwoordelijke kringen wordt krachtig ontkend, dat brieven zouden zijn gewisseld tus schen Mussolini en Hitier, zooals in het buiten land wordt beweerd. Men voegt hieraan toe, dat de as Rome-Berlijn normaal functionneert en dat derhalve een dergelijke buitengewone handelwijze niet noodig is. Het is een jammerlijk verschijnsel, dat er onder de Katholieken geen eenstemmigheid van oordeel heerscht over den burgeroorlog in Spanje. Linksch-georiënteerde katholie ken in Spanje en vooral in Frankrijk hebben herhaaldelijk openlijk te kennen gegeven, dat de Spaansche nationalisten niet het moreele recht bezitten, in verzet te komen tegen het marxistisch wanbeheer. Daarom is het herderlijk schrijven, dat thans door het Spaansche Episcopaat (2 kardinalen, 6 aartsbisschoppen, 35 bisschop pen en 5 vicarii Capitularissen) aan de bisschoppen der geheele wereld is gericht, van zeer groote beteekenis. In de inleiding constateeren de bisschoppen, dat de burgeroorlog de grondslagen van het maatschappelijk leven in Spanje uit hun voegen heeft gerukt, en het bestaan der natie zelf in gevaar brengt. Meer dan wie ook heb ben de Spaansche bisschoppen dezen burger oorlog van begin af aan betreurd, want iedere oorlog is een zeer groot kwaad. Dikwijls echter is een oorlog onvermijdelijk, om de rechtvaar digheid en den vrede te herstellen. De Kerk heeft dezen oorlog niet gewild, noch gezocht; veelmeer heeft zij voor het uitbreken van den oorlog zich op besliste wijze aan de zijde der wettelijke regeering gesteld om met haar samen te werken voor het algemeen wel zijn. Het is toch een onomstootelijk feit, dat reeds voor 18 Juli 1936 deze wettige regeering haar macht aan de revolutionnairen had afge staan. De democratische vrijheid had reeds lang plaats moeten maken voor willekeur en terreur. Bij de Februari-verkiezingen van 1936 hadden de rechtsche partijen meer dan een half mil- lioen stemmen meer dan de linkschen behaald. Toch kregen de rechtsche partijen 118 zetels minder dan het Volksfront, door onrecht matige annuleering van verkiezingen. De wettig heid van het nieuwe parlement was dan ook van begin af aan zeer twijfelachtig. Uitvoerig bewijzen dan de Bisschoppen, dat er in den zomer van 1936 geen andere uitweg meer overbleef dan zich ofwel in de armen te werpen van het allesvernietigend communisme, of een rechtmatig verzet te wagen tegen het marxistische wanbeheer. Het is een historisch feit, dat tegelijk met den militairen opstand ook de anarchis- tisch-communistische revolutie uitbrak, die alles dreigde te vernietigen. Tenslotte geven de bisschoppen een overzicht van de gruwelen der anarchistisch-communis- tische revolutie, die in de wereldgeschiedenis haar weerga niet gevonden heeft. Meer dan 20.000 kerken werden totaal verwoest. In de geteisterde gebieden werden 40 tot 80 procent van alle priesters vermoord. Meer dan 300.000 bur gers werden alleen om wille van hun politieke overtuiging neergeschoten, terwijl een evengroot aantal op de gruwelijkste wijze werd verminkt. Deze excessen zijn zoo onmenschelijk wreed, dat zij alle grondbeginselen van beschaving en oorlogsrecht in het gezicht slaan. Vooral kwam een gruwelijke anti-christelijke haat tot uiting, die duizenden martelaren aan Spanje heeft ge schonken. Verder getuigen de bisschoppen, dat de natio nale revolutie orde en rust gebracht heeft en dat de Spaansche burgeroorlog geen strijd is van rijk tegen arm, evenmin als een oorlog tegen de democratie. Het is onjuist wanneer men de leiders der nationale beweging van dezelfde uitspattingen beschuldigt als het Volksfront bedreven heeft. Weliswaar brengt iedere oorlog betreurens waardige uitspattingen met zich, doch het Volksfront doodt en verwoest om wille van het dooden en verwoesten, hetgeen men van zijn tegenstanders niet zeggen kan. De Spaansche kerkvorsten komen ten slotte tot de conclusie, dat rechtvaardigheid en vrede slechts dan weder in Spanje zullen opbloeien, indien de nationale beweging er in slaagt, de overwinning te behalen. In het slotstuk van hun gemeenschappelijk schrijven doen de Spaansche bisschoppen een' beroep op de katholieke wereld, waarin zij voor Spanje niets anders vragen dan de aal moes der waarheid. Laster en leugen hebben er in vele gevallen toe geleid, dat men de ver volgde Spaansche kerk zelf niet eens wil nageven, dat zij slachtoffer is. In tegenstelling hiermede roepen de Spaansche bisschoppen de katholieken op alleen de waarheid te verkon digen. Eigenlijk heeft men op de Jamboree nu pas het weer, dat men noodig heeft. Er hangt een barre hitte over het kamp, de zon staat te branden op de tenten en op de terreinen en geeft leven en gloed aan de kleurige vlaggen. Er is nu heldenmoed voor noodig zich op te werken tot die hoogte, waarop men werken zalig vindt en niets doen verfoeilijk. Nietsdoen zou zijn zich kunnen overgeven aan de zon, alleen maar lui zijn en zich met een animaal genot laten koesteren door de hitte languit in het gras en alles aan zich voorbij laten gaan zonder er zich voor te interesseeren. Wer ken is nu niets anders dan zichzelf koelte toeblazen op alle hoeken van het gezicht tegelijk, van tijd tot tijd onderbroken door met een potlood een paar woorden op een stuk papier te zetten. Maar nietsdoen past niet in dit kamp, waar alles even levendig en beweeglijk is, waar ieder een het even druk heeft en waar alle bewoners voor zichzelf hebben te zorgen. De Jamboree heeft dit weer noodig en de be woners nog meer, want bij een rondgang langs de verschillende kampen, vooral van hen, die uit Zuidelijker en warmer streken komen, hoor den we klagen over de eerste dagen en in het bijzonder over de eerste nachten, toen het zoo bitter koud kon zijn in de tenten. En nat. Want uit den grond, die zelfs op dezen zomerdag nog drassig is en meegeeft onder de voeten, trekt vooral in den nacht het vocht nog op, en maakt alles kil en koud. De zon brengt de bezoekers mee. In drommen zijn ze gekomen overal vandaan, uit het heele land en daarbuiten. Met alle mogelijke vervoer middelen. Er is bij de subkampen niet veel van te merken, dat in de Arena een demonstratie wordt gegeven voor de Koningin, welke door honderden en honderden wordt bijgewoond, want langs de tenten loopen de menschen met duizenden en duizenden, langzaam, langs den eenen weg heen, langs den anderen weg terug, ctndat men door de drukte het een-richting verkeer heeft moeten invoeren. Zij trekken langs de kampen, waar het ongewone leven van deze dagen zijn gewonen gang gaat en waar gezorgd moet worden voor het eten, dat straks over een paar uur met een wolvenhonger gegeten zal worden. Dit alles heeft veel belangstelling en is zeer interessant, maar hier en daar vindt men hoeken, die niet zoo druk zijn en die misschien nog meer te zien geven. Een van die hoeken is het kamp voor de onvolwaar- digen, voor de lichamelijk gebrekkingen, die toch meedoen aan de padvinderij. Hun 1 is anders dan dat vaagde nor- i gezonde jongens, maar zij doen toch veel mogelijk zelf. Naast een aantal Se ders zijn er ook Engelschen en Fran- schen. Zy komen hun tyd door met spelen en zingen, of met het vervaardigen van houtsnywerk en anderen handenarbeid, die hun zeer goed afgaat. Merkwaardig is, hoe by deze jongens een be paalde aanleg soms tot buitengewone ontwik keling komt. Zoo hebben de blinde Fransche jongens een uitmuntend koortje gevormd, waar naar men met plezier luistert. Als dit groepje handicapped scouts, waarvan sommigen toch wel erg gebrekkig zijn, optrekt om de demon stratie te gaan bywonen en eraan mee gaan doen, ziet men niet een troep kereltjes, die lijden onder hun lichaamsgebreken. Al kunnen zij zich niet zoo vlug bewegen als anderen, zij voelen zich thuis in dit kamp en men ziet het hun aan, dat zy zich niet voelen als de minderen van de rest, maar gelijk aan hen. Op deze wyze te worden opgenomen in het groote kamp en in de groote beweging, betee- kent voor hen een geluk, dat zy zelf als iets heel gewoons accepteeren. Als er bij deze Jamboree een prys moest worden uitgereikt aan die jongens, die het vlugst erin geslaagd zyn contact te krygen, met vreemdelingen, die zy nooit hebben ge zien en zich verstaanbaar te maken tegen over jongens, wier taal zij absoluut niet kennen, dan zou deze prys gewonnen wor den door de doofstommen van de verschil lende landen, die bijna onmiddeliyk contact met elkaar hebben gekregen en die door middel van hun handen al met elkaar kon den praten, toen him leiders nog maar aan de eerste kennismaking toe waren. Het was verwonderlijk, zoo vertelde een leider by het bezoek aan dit kamp, hoe deze jongens meteen elkaar begrepen en meteen voor el kaar de gebaren hadden gevonden, die al len konden begrijpen. Dit subkamp van de handicapped scouts de monstreert een van de mooiste kanten van de padvinderij; het is niet groot van oppervlakte, maar het is wel van een diepe, rijke beteekenis. LONDEN, 5 Aug. (Havas) De ontwikkeling der Britsche militaire luchtmacht volgens het programma, dat in 1935 werd begonnen, nadert haar voltooiing. Volgens de officieele statistie ken omvat zy thans 123 escadrilles, of 137 pro cent meer dan in 1935. Het aantal toestellen van den eersten rang is thans 1542, dus slechts ongeveer 200 minder dan het in 't programma voorziene aantal van 1750. KOETTARADJA, 5 Aug. (Aneta). Hedenoch tend zyn hier eenige hevige aardschokken ge voeld, waardoor o.a. de klokken bleven stil staan. De materieele schade was over het alge meen echter gering. BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). Het Meteorolo gisch Observatorium te Batavia registreerde hedenochtend te 7 uur 9 Javatyd een beving. Richting en afstand van deze beving waren _moeiiyk vast te stellen. Toenemende anti-Japansche actie in China. Japansche colonne trekt door de stad Peiping in de richting van Toengsjau. Herderlijk schrijven van het Spaansche episco paat aan alle bisschoppen der wereld. Fransche vakverbond eischt uitvoering der sociale wetten. Burgemeester van Philadelphia treedt krachtig op tegen stakers. Nadere mededeelingen over de eischen, waar aan motorrijtuigen en aanhangwagens van 1 Januari 1938 af dienen te voldoen. Reiziger op station te Groningen door een trein meegesleurd en gedood. Groote boschbrand op Sumatra. O PHILADELPHIA, 5 Aug. (Reuter). Daar de staking van elfduizend vrachtauto-chauf- leurs de voedselvoorziening der stad be dreigt, heeft de burgemeester zich op grond van de wet op den openbaren noodtoestand tot dictator uitgeroepen. Zesduizend man special» politie zijn door den burgemeester opgeroepen tot handha ving van de orde. Reeds zyn twee taxi's in brand gestoken en verschillende tramwagens tot ontsporing ge bracht. Een en twintig personen zijn gearresteerd. United Press meldt aan haar bladen, dat door het krachtig optreden van den burgemeester de 6taking is voorkomen. Vijftienhonderd politie auto's reden gisteren den geheelen dag door de straten. De burgemeester zelf nam het com mando van de politie-troepen op zich en deelde mede, dat ook een aantal burgers in den pa- trouilledienst zou worden opgenomen. Alleen al in het raadhuis had hij 3000 politie-agenten ondergebracht, die klaar stonden om naar die wijken te vertrekken, waar de staking eventueel in onlusten zou ontaarden. De stakingsleiders hebben zich na een be spreking mar tien burgemeester begeven om hem de vredesvoorwaarden te overhandigen, en later werd gemeld, dat, afgezien van een kleine groep, het stakingsbesluit is ingetrokken. D.N.B. meldt uit Philadelphia, dat de sta king der vrachtauto-chauffeurs is geëindigd, doch dat thans de taxi-chauffeurs in sta king willen gaan. Te New York dreigt een reusachtige staking van het spoorwegpersoneel uit te breken. Naar de leider van den bond van treinmachinisten en stokers, David Robertson, mededeelde, hebben 350.000 leden van vyf vakvereenigingen van spoorwegarbeiders vrijwel eenstemmig voor de staking gestemd, indien hun eischen niet inge willigd worden. Twee dagen geleden hebben reeds 800.000 leden van 14 andere vakvereeni gingen van spoorwegarbeiders voor de staking ge stemd. De autoriteiten trachten nog door arbl- treerend op te treden het uitbreken van de staking te verhinderen. Woensdagavond is op het hoofdstation te Groningen een ernstig ongeluk gebeurd. De 58-jarige heer H. Mulder uit Groningen, die met den laatsten trein uit Hoogezand te half twaalf te Groningen arriveerde, stapte uit den trein, terwyl deze nog in beweging was. Hy kwam te vallen, geraakte tusschen de treeplank en het perron bekneld en werd ongeveer vijftig meter meegesleurd. De treinbeambten zagen, dat de ongelukkige hierby werd rondgeslingerd. Toen de trein tot stilstand was gekomen, werd bet slachtoffer be vrijd. Hy gaf toen nog teekenen van leven, doch overleed eenigen tijd later. Als tragische bijzonderheid zy hierby nog ge meld, dat het ongeval geschiedde voor de oogen van mevrouw Mulder, die haar man van den trein afhaalde. I Ni i i i j 4 Stand op Donderdag 1 uur njn.: 764.4 Vorige stand: 764A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1