yjStf- De enorme drukte houdt aan De betrekkingen tusschen Engeland en Italië I MILITARISME EN PADVINDERIJ OP BEZOEK BIJ GRAAF BERNADOTTE CEBUTO BUREAU INITIATIEF TOT VER BETERING DE KODAK REGULAR Kerkelijk leven DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937 1 Hedenmorgen droeg Z. H. Exc. dr. G. Lemmens een H. Mis op voor de Limburgsche verkenners Eenige nadeelen van het terrein Mgr. Lemmens in het kamp Bij graaf Bernadotte De Chief-Scout f 80.000 aan de loketten ontvangen Avonddemonstratie Belangstelling voor de zeeverkenners Programma van Vrijdag Boschbrand op Sumatra Kwaadwilligheid in het spel? DE DOEJOENG NADERT GIBRALTAR Tot nu toe heeft het transport een goed verloop BAGGERMOLEN ZUIDERZEE GELICHT Eischen voor veevervoer Met CJEBUTO langs den Rijn DE MOEILIJKHEDEN MET DE BAURDO Waaraan motorrijtuigen en aan hangwagens in de toekomst dienen te voldoen NAAR DE MISSIE Plechtigheid in Missiehuis te Steyl H. PRIESTERWIJDING Te Teteringen BUITENLANDSCH OVERZICHT Uitgegaan van Rome (Van onzen specialen verslaggever) Op de Jamboree Donderdagochtend Het wordt weer een drukke dag. De spoor wegen hebben het opgegeven om alleen maar na 12 uur de treinen in Vogelenzang te laten stoppen. Den heelen morgen werken zij met extra-treinen en al heel vroeg spuit het kleine station „als maar door" menschen. De poorten van de Jamboree blijven echter gesloten. Slechts met groote moeite kan tus- schen de menschen, die er voor opdringen zeer tot hun schade, want zij zullen het er schromelijk warm van krijgen op dezen zon- nigen dag een baan worden vrijgehouden voor de welpen-colonnes, die ook weer in den eenen trein na den anderen worden aangevoerd en die zingen en af en toe een troep Schotten en Finnen toejuichen, die over de Becklaan trekken. Op het Jamboree-terrein is het nu kalm. De hoofdwegen hebben him karakter van interna tionale padvinders-sa venues weer heelemaal herkregen. Jongens van alle volken kunnen nu rustig met elkaar loopen praten, zonder ieder oogenblik door smachtende jongetjes of al dan niet bekoorlijke jonge dan wel oudere dames een notitie-boekje onder hun neus geduwd te krijgen met een in gebrekkig Engelsch. gesta-. meld verzoek om een handteekening. Het is nu weer even de Jamboree voor de jongens. Niet voor de buitenstaanders, die een hartstocht schijnen te hebben om handkarre- vrachten papier achter te laten in den vorm van snippers en proppen, waar de voortrekkers van den reinigingsdienst den heelen morgen werk mee hebben. De Limburgers hadden vandaag een bijzon deren dag. Onder de extra-treinen, die vandaag naar de Jamboree komen, is er een uit hun ge west en vanochtend vroeg was Vader Bisschop al in hun midden. Keurig in het gelid en met de stokken op zij trokken ze uit het sub-kamp weg onder de fraai gepionierde mijnschacht poort door naar het witte hoofdaltaar, waar onder het cirkelvormig baldakijn Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens een plechtige Hoogmis voor hen opdroeg. Later in den morgen op een rustig oogenblik ontving de leider van het Zweedsche contin gent, graaf Bernadotte, assistent van den Prins- hoofdverkenner, Prins Gustaaf Adolf, eenige vertegenwoordigers van de pers in zijn kamp. Graaf Bernadotte begon deze samenkomst met spontaan zijn dank uit te spreken voor de wijze, waarop de Zweedsche padvinders in Ne derland niet alleen door den leider van de Jam boree, maar ook door de geheele bevolking zijn ontvangen, voor de hulpvaardigheid, die men overal, waar de jongens komen, ontmoet. Uw algemeene opinie over de Jamboree, graaf Bernadotte? In het algemeen acht ik de Jamboree een gebeurtenis van groote beteekenis voor de zaak der internationale verstandhouding. In een radio-rede, die ik voor den Zweedschen zender heb uitgespro ken, heb ik de gedachte geopperd, eens een aantal politici en diploma ten van verschillende landen op deze zelfde manier bij elkaar te brengen. Het zou natuurlijk een beetje be zwaarlijk zijn om de heeren in tenten te herbergen en hun eigen potje te laten koken, doch het komt mij voor, dat diplomatieke besprekingen een heel wat vlotter verloop zouden nemen, En dit kamp, hoe is uw oordeel daarover? Een prachtig goed, zonder den minsten twijfel een ideale kampeergelegenheid, doch het komt mij voor, of de jongens dat ook zoo vinden, weet ik niet, ik geef alleen mijn per soonlijk oordeel dat er twee inconvenienten aan verbonden zijn. Vooreerst ligt het te ver van de zee. De jongens moeten een te grooten afstand af leggen om te kunnen zwemmen en op de tweede plaats ligt het groote kampvuur terrein erg ongunstig. Ver van de kampen, langs smalle wegen toegankelijk. Gisteren avond was 't er zoo vol, dat ik met de grootste moeite mijn jongens in het donker veilig kon terugbrengen. Het onderhoud wordt plotseling afgebroken. Graaf Bernadotte staat abrupt op van zijn Stoel en roept luid: „The Chief Scout is coming". Onderweg brengt Lord Baden Powell een bezoek aan het Zweedsche kamp. De jongens, die druk in de weer waren met de ochtend werkzaamheden, stellen zich ijling op in een rij. Prins Gustaaf Adolf snelt naar den ingang en verwelkomt B. P. Hij leidt hem langs de rijen en biedt hem als verjaringsgeschenk een fraaie plaquette met inscriptie aan, onder het uit spreken van den wensch, hem een dergelijk ge schenk ook bij zijn negentigsten verjaardag nog te mogen aanbieden. Nog even vertelt graaf Bernadotte na het vertrek van den Chief verder. Hij wees daarbij vooral op den democratischen geest, die in de Zweedsche beweging heerscht en ook in het Zweedsche kamp, waar jongens van den hoog- sten en den laagsten stand volkomen broeder lijk samenwerken in dezelfde groepen. Het korte doch zeer aangename onderhoud was hiermee ten einde. Op geen tienduizenden kan men aan de kampleiding nauwkeurig meedeelen, hoeveel menschen Woensdag de Jamboree bezoch ten. Aan de loketten kwam 80.000 gulden aan entreegelden binnen. Dat wijst op tenminste 160.000 bezoekers en dan hebben zeker nog vele tienduizenden gebruik gemaakt van de gecombineerde trein- en entreekaarten, die aan de spoorwegstations beschikbaar wer den gesteld. Zaterdag zal te zeven uur in den avond een demonstratie van anderhalf uur worden gegeven in de arena. Hierbij zullen de Polen o. a. hun kundigheden als vliegers toonen en de Ameri kanen een Indianenshow ten beste geven. De belangstelling voor de zeeverkenners neemt hoe langer hoe meer toe. Het kampvuur is Vrijdag open voor het pu bliek en het kamp zal dan geheel verlicht zijn. Dinsdag heeft een honderdtal zeeverkenners van verschillende naties een bezoek gebracht aafi Rotterdam, waarbij hét etablissement van den Rotterdamschen Lloyd en het Koninklijk Instituut voor de Scheepvaart werden bezocht, terwijl de stad Rotterdam een boottocht aanbood door de havens. De zeeverkenners kwamen opgetogen van hun tocht terug. Woensdag hebben 150 zeeverkenners een der- gelijken tocht naar Amsterdam gemaakt. Aan dezen tocht hebben de Nederlandsche zeeverkenners niet deelgenomen, daar zij tij dens het bezoek van de Koningin aan de Jam boree op het demonstratieterrein hebben gede fileerd. 12 uur gaat het kamp open voor het publiek. 2 uur defileert het Ned. Padvindersgilde voor Lady Baden Powell. 2.30 geven de Scandinavische landen demon straties in de arena. 8.30 uur is er gondelvaart. 10 uur is er een lichtspel op het demonstratie terrein. BALIGE, 5 Aug. (Aneta). Een gedeelte van de boschreserve bij Prapat (Bataklanden, Su matra) staat in brand. Reeds is ruim drie vier kante K.M. verwoest. Men vermoedt, dat de brand door kwaadwilligen veroorzaakt is. Ver scheidene personen zijn gearresteerd. Men is het vuur nog niet meester. De in opdracht van de Billiton-Maatschappij bij J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk gebouwde tinbaggermolen Doejoeng, welke 27 Juli zijn sleepreis naar Nederlandsch-Indië is begonnen, vordert, mede dank zij het vrij gun stige weer in het Kanaal en in de Golf van Biscaye, goed. Volgens het laatste bij L. Smit en Co.'s In ternationalen Sleepdienst, welke firma met het moeilijke transport belast is, ingekomen be richt, bevond het transport zich Maandagmid dag 2 Augustus omstreeks het middaguur ter hoogte van de Noordkust van Spanje, 70 mijl ten Noord-Westen van La Coruna. Verwacht wordt, dat de sleepbooten Humber en Oostzee in den loop van Vrijdag met de Doejoeng te Gibraltar zujlen aankomen, waar voor de eerste maal gebunkerd wordt. De baggermolen Zuiderzee, welke 15 Juli nabij Urk is gezonken, is door de N.V. van der Graaf en Koelman's bergings- en transportbedrijf ge licht en in de haven van Urk binnengebracht. Schitterende touringcars, erva ren reisleiders, betrouwbare chauffeursen een uitgezocht reis programma. CEBUTO denkt om alles, zorgt voor alles. 2 dagen Düsseldorf f 14.75 3 Eifel, Ahr, Rijn. 21.50 4 Rijn29.50 6 Rijn, Wiesbaden 45.00 Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - HAARLEM - Tel. 1 64< I I I I T-v REIZEN ZONDER ZORGEN In verband met het feit, dat de kapitein en tien leden van de bemanning van de Baurdo geweigerd hadden het schip te verlaten, had de Sovfragt de bemiddeling van den president der Rotterdamsche rechtbank ingeroepen, om in kort geding de ontruiming te gelasten. De president heeft Woensdagmiddag deze ontruiming bevolen en in den laten avond heb ben de betrokken elf menschen het schip ver laten. De ingenieur van den Rijkswaterstaat te 's Gravenhage, belast met de inschrijving van zware motorrijtuigen en aanhangwagens, maakt bekend, dat met ingang van 1 Januari 1938 alle motorrijtuigen en aanhangwagens, bestemd voor veevervoer, als zoodanig gekeurd en inge schreven zullen moeten zijn. Volgens het nieuwe motor- en rijwiel reglement toch is het, te beginnen met 1 Januari 1938, verboden met een motorrij tuig of een aanhangwagen herkauwende dieren, eenhoevige dieren of varkens te vervoeren, indien niet voldaan is aan ver schillende voorwaarden, welke ten aanzien van deze voertuigen worden gesteld in ver band met het bepaalde in artikel 38 onder c van het motor- en rijwielreglement. Dit reglement zal, in verband met het vee vervoer, voor groote groepen onzer bevolking belangrijke bepalingen bevatten. Onder andere moet aan de volgende voorwaar den worden voldaan: In het voor het voertuig afgegeven inschrij- vingsbewijs moet zijn vermeld, dat het voertuig mag worden gebezigd voor het vervoer van het zij groot vee, hetzij klein vee, hetzij biggen, hetzij een combinatie van twee of van alle drie van deze groepen van vee. Hier wordt verstaan onder: a. Groot-vee: paarden, veulens, muildieren, muilezels, ezels, stieren, ossen, koeien, schotten, vaarzen, pinken en kalveren met een schoft hoogte van meer dan 80 c.M.; b. klein-vee: kalveren en ezels met een schoft hoogte van ten hoogste 80 c.M., schapen, gei ten, varkens en biggen niet vallende onder punt c.; c. biggen: biggen met een schofthoogte van ten hoogste 45 C.M. De bestemming voor dit vervoer moet op het voertuig zijn aangeduid door middel van een rood bord, waarop, met witte letters is aange duid: „veevervoer". Het inwendige van het voertuig moet vrij zijn van uitstekende deelen. Scherpe kanten of uit stekende hoeken van noodzakelijk in het in wendige van het voertuig aanwezige onderdee- len van het koetswerk moeten rond worden afgewerkt, zoonoodig met hout worden op- of aangevuld. Indien in de binnenzijde van het voertuig uitstekende wielkasten worden toegepast, moe ten deze een rechthoekigen vorm hebben met afgeronde hoeken. Het voertuig moet zijn voorzien van een overdekking, hetzij van een vaste overdekking, hetzij van een goed passend en goed bevestigd zeil. De lengte van de laadklep (pen) moet zoo danig zijn, dat de helling daarvan in een uit- gelegden toestand niet steiler is dan 30 graden. Indien de totale breedte van de laadkleppen minder bedraagt dan 1,75 M. moeten deze klep pen, indien neergelaten, ter weerszijden voor zien zijn van afneembare leuningen. De laadkleppen moeten op het loopvlak over de geheele breedte voorzien zijn van stevig be vestigde, horizontaal geplaatste, houten dwars- latten, op een onderlingen afstand van onge veer 0.25 M. Deze dwarslatten moeten door middel van moerbouten, voorzien van ronde en in het hout verzonken koppen, worden bevestigd. In .de opstaande wanden van het voertuig moet een aantal ringen als inwendige beves tigingsorganen worden aangebracht. Deze rin gen moeten verzonken zijn. Indien daardoor de zijwand te dun wordt, kunnen deze ringen worden verzonken in opgeslagen „klampen" waarvan de zijkanten rond moeten zijn afge werkt. Het voertuig moet zoodanig zijn ingericht. dat geen enkel deel van de ingeladen dieren terzijde buiten het voertuig kan reiken. Ten aanzien van voertuigen, welke vóór l Januari 1938 ter keuring worden aangeboden, zullen ten aanzien van deze punten geringe afwijkingen kunnen worden toegelaten. In overleg met den ingenieur, met de inschrij ving belast, zal een commissie van de Neder landsche Vereeniging tot bescherming van die ren mede belast worden met de uitvoering van de keuring van veewagens. De commissie heeft, in verband hiermede, het De Kodak Regular is een camera om trotsch op te zijn. Elegant model. Modern, dus met rompontspanner. Kodak Anas- tigmaat f. 6.3; optische doorzichtzoeker» sluiter tot 1/100 sec. Formaat 6x9 cm. Maar er zijn ook Kodak Camera's vanaf fl. 15.75. DE CAMERA VOOR HET SEIZOEN 1937 voornemen om, te beginnen 1 September, op bepaalde dagen en uren in verschillende steden van ons land belanghebbenden in de gelegen heid te stellen hun wagens, mits deze geheel zijn gereinigd, kosteloos te doen keuren. Zondag 8 Augustus zal Mgr. Caspar Klein, aartsbisschop van Paderborn, in het Missiehuis te Steyl de plechtigheid leiden van de uitrei king der missiekruizen en uitzending der mis- sonarissen van de Congregatie van het Godde lijk Woord. Vanuit het Moederhuis vertrekken dit jaar 4 priesters naar Japan, 25 priesters en 2 missiebroeders naar China, 12 priesters en 2 missiebroeders naar de Philippijnen. Naar Nieuw-Guinea gaan 10 priesters en één broeder, naar Flores (N.O.I.) 15 priesters en één mis siebroeder, naar Voor-Indië 5 priesters en één missiebroeder, naar Chili 4 priesters en één mis- siebroeder, naar Argentinië 5 priesters en 3 mis siebroeders, naar Brazilië 4 priesters, Noord' Amerika 6 priesters, in totaal 90 priesters en 11 broeders. Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens zal Zon dag 15 Augustus in de Jezuïetenkerk te Maas tricht de H. Priesterwijditig toedienen aan de eerw. paters: A. Adrikardjana, Djokjakarta, Ch. Claereboets, Maastricht, F. Dlrks, Amsterdam, F. de Graaf, 's-Gravenhage, J. Houben, Val kenburg, A. van Leeuwen, Delft, J. van Niekerk Haarlem, P. Pollmann, Arnhem, A. Reichling, Nijmegen, J. Ros, Amsterdam, P. Smulders, Utrecht en P. v. d. Ven, Rotterdam. Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans zal 22 Augustus in het Missiehuis St. Franciscus Xaverius te Teteringen aan de volgende Diakens de H. Priesterwijding toedienen: Herm. Bolscher uit Bornerbroek, Conr. Boeker uit Velden, Henr. Broek uit Leeuwarden, Petrus Crouzen uit Maastricht, Petrus Koning uit Volendam, En- gelb. Kühne uit Haarlem, Leon. Maas uit Hel mond, Ger. Mozenberg uit Boekei, Henr. Nales uit Groenlo, Corn. Smit uit Voorschoten en Petr. Vorstermans uit Horst. De betrekkingen tusschen Italië en Enge land waren in den laatsten tijd zeer ge spannen niettegenstaande 't „gentlemen's agreement", dat in het begin van dit jaar tus schen de twee landen werd gesloten. Komt er thans kentering? Het is alweer een week ge leden, dat de Britsche premier Mr. Nevil Cham berlain een uitvoerig onderhoud heeft gehad met graaf Grandi, den Italiaanschen ambas sadeur te Londen, omtrent welks aard zooveel tegenstrijdige geruchten de ronde hebben ge daan. Algemeen heeft men aangenomen, dat dit onderhoud plaats heeft gehad op wensch van Chamberlain. Onze Londensche correspon dent meent, dat dit onjuist is. Het was, schrijft hij, graaf Grandi die om een onderhoud ge vraagd had. Het was ook graaf Grandi die Mr. Chamberlain by deze gelegenheid een vriend schappelijke „boodschap" van Sr. Mussolini overbracht. Hierop heeft de Britsche Eerste Minister geantwoord in een schrijven, dat het voornaamste onderwerp der politieke gesprek ken gedurende het week-end geweest is, en waarop Sr. Mussolini geantwoord heeft in een schrijven dat bijzonder hartelijk heet te zyn Het is bij zulke toenaderingspogingen van groot belang, zich rekenschap ervan te geven van welke zijde het initiatief uitgegaan is. Het is uitgegaan, niet van Mr. Chamberlain, maar van Sr. Mussolini, nadat diplomatiek de weg hiertoe geëffend was. Diegenen die de bedoelingen van Italië door dik en dun wantrouwen, stellen natuurlijk ook geen vertrouwen in dit initiatief, maar onbe vangen beoordeelaars meenen dat de toenade ringspogingen veel meer waarde hebben nu ze van Italiaansche zijde ingeleid zijn, dan men haar had mogen toekennen indien Groot-Brit- tannië het initiatief genomen had. Opvallend is het dat de Italiaansche pers zich veel meer over de briefwisseling schijnt te verheugen daD de Britsche, en dat men haar te Rome ook als een veel grooter gebeurtenis voorstelt. Eenige gereserveerdheid kan daarentegen te Londen waargenomen worden. Een der oorzaken hier van moet gezocht worden in de zeer felle agi tatie in Italië tegen Frankrijk (waartegen Parijs juist geprotesteerd heeft) welke hier vanzelf voedsel gegeven heeft aan den arg waan dat Sr. Mussolini op de eerste plaats van zins is Engeland van Frankrijk te scheiden. In dit verband moet in aanmerking genomen wor den dat de FranschItaliaansche betrekkingen lang vóór het Spaansche conflict, gespannen waren geworden doordat Frankrijk, zeer tegen zijn zin, gedwongen was de Britsche politiek ten opzichte van Abessinië te volgen. Groot Brittannië kan dus bezwaarlijk datgene doen, wat Rome zoo gaarne zien zou, een „afzonder lijken vrede" met Italië sluiten, en Frankrijk stellen voor het voldongen feit van een Anglo- Italiaansch compromis. Wat de Britsche Regeering in werkelijk heid schijnt te beoogen, is een nieuw „Locarno", een overeenkomst tusschen Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Duitsch- land, waardoor het vertrouwen in Europa her steld zou worden. Zij wenscht tusschen Londen en Rome een samenwerking, gelijk bestaan heeft van 1925 tot 1935, en die wensch schijnt thans te Rome niet minder oprecht gekoesterd te worden. Te Londen evenwel gaat men, gelijk steeds, uiterst voorzichtig te werk. Van Itali aansche zijde is, naar met stelligheid verzekerd wordt, een poging aangewend om een ontmoe ting tusschen Mr. Chamberlain en den Duce tot stand te brengen te Rome of -elders in Italië. Te Londen zag men in dat de bedoeling hiervan was argwaan in Frankrijk te verwek ken. Verklaard werd dus dat het oogenblik voor zulk een ontmoeting nog niet gekomen v/as. Velen zien hierin te recht of ten onrechte een bewijs dat de Eerste Minister in geen geval den Duce een bezoek zal brengen, alvorens hij te Parijs een samenkomst gehad heeft met den Franschen premier, wiens Regeering zoo nauw met de Britsche samengewerkt heeft, en die dus gegronde redenen zou hebben zich te bekla gen indien de eerste buitenlandsche reis van den nieuwen Britschen Eersten Minister niet hem, maar Sr. Mussolini gold. Wij mogen aan nemen dat de briefwisseling inderdaad de eenigszins schrale „Ersatz" geweest is, dien Italië gekregen heeft in plaats van het begeer de bezoek. De Italiaansche pers heeft ook ge ruchten verspreid, volgens welke Mr. Eden naar Rome zou komen. Te Londen wordt verzekerd dat ook hiervan voorloopig geen sprake kar. zijn. Zoo zijn ook andere pogingen van Rome, cm Londen te bewegen tot herstel van de An- glo-Italiaansche vriendschap ten koste van de Anglo-Fransche vriendschap, verijdeld. Men neemt aan dat Italië de bijbedoelingen, die het blijkbaar gehad heeft, thans heeft opgegeven, maar in officieele kringen blijft men uiterst omzichtig. Waarschijnlijk hebben diegenen ge lijk die beweren dat de kwesties, welke na een Britsch-Italiaansche toenadering besproken zouden worden (op de eerste plaats die betref fende Spanje) nog in het geheel niet te berde gebracht zijn, maar dat de gedachten- en brief wisseling uitsluitend ten doel gehad heeft wan trouwen ten aanzien van eikaars bedoelingen uit den weg te ruimen. Zoo zouden geruststel lende verklaringen gewisseld zijn met betrek king tot de oogmerken der beide landen in de Middellandsche Zee, en Mr. Chamberlain zou er den nadruk op gelegd hebben dat noch daar, noch elders, de Britsche en Italiaansche belan gen onvereenigbaar met elkaar zijn. Wat het herstel van normale betrekkin gen tusschen Londen en Rome onmiddellijk in den weg staat, is dat de Britsche Regeering nog niet de vrijheid meent te hebben Koning Victor 'Emmanuel te erkennen als Keizer van Italiaansch Oost-Afrika. Zulk een erkenning zou in Italië een voortreffelijken indruk ma ken, en wy zyn ervan overtuigd dat er buiten socialistische en liberale kringen in Engeland weinigen zijn die in dit opzicht Italië geen vol doening zouden willen schenken. Maar het spreekt vanzelf dat Engeland niet buiten den Volkenbond om kan handelen. Men gelooft dat Mr. Chamberlain persoonlijk geneigd is het Abessinische vraagstuk geheel te „liquideeren", en dat hij er te Genève op zal aandringen dat in die richting stappen gedaan worden, of schoon het zeer onwaarschijnlijk is dat formeel het initiatief hiertoe zal uitgaan van Groot- Brittannië. Maar niet onwaarschijnlijk lijkt ons de opvatting dat Mr. Chamberlain ook deze kwestie zou willen verbinden aan een alge meene regeling, waarbij de vier Locarno-mo- gendheden betrokken zyn. De ervaring der laatste paar jaren heeft geleerd dat zoowel met Rome als met Berlijn „gelijk overhandigen" de eenige veilige taktiek is. Ook is er sprake van dat Mr. Chamberlain bij het sluiten van een vier-mogendheden-pact tevens (wij citeeren de „Daily Telegraph") „vol doening zou willen schenken aan de rechtma tige aanspraken van die Staten welke op het oogenblik gebukt gaan onder een gevoel van onrecht." Dit is voor een zeer ruime uitlegging vatbaar, en verklaart wellicht gedeeltelijk het hevige wantrouwen in Mr. Chamberlain's poli tiek, waarvan op het oogenblik de liberale en labour-pers blijk geeft. Wanneer aan die aan spraken onder anderen voldoening geschonken zou moeten worden door afstand van koloni aal gebied aan Duitschland. dan zou Mr. Cham berlain ook de meerderheid der conservatieven waarschijnlijk tegen zich krijgen. Wat de „lin kerzijde" in Engeland echter vooral vreest is dat de Eerste Minister een vergelijk met Italië zal willen bereiken, niet alleen ten koste van het Engelsche rechtsstandpunt betreffende Abessinië, maar ook ten koste van de Regee ring te Valencia, welke het socialistische en liberale troetelkind is. Eenige onzer lezers hebben lichtelijk ont steld kennis genomen van het be richt, dat maarschalk Tsjang Kal Sjek in China een half millioen padvinders heeft opgeroepen om in het belang van het door den Japanschen aanvaller bedreigde Chinee- sche vaderland diensten te verrichten. Uit dl? bericht meenen zij te mogen concludeeren, dat de padvindersbeweging eigenlijk toch een» zij het dan verkapte, militaristische bedoeling heeft en dat de stichter van deze beweging, lord Baden Powell, the Chief Scout of the World, derhalve wel op de laatste plaats in aanmerking komt voor den Nobelprijs voor den Vrede. Wij willen juist thans, nu de wereld-Jamboree te Vogelenzang meer dan 28000 padvinders uit alle werelddeelen heeft bijeengebracht de ongegronde bezorgdheid van deze lezers, die het met den vrede en de jeugd voorzeker wèl meenen, trachten weg te nemen. Zooals men weet, is lord Baden Powell tijdens den Boerenoorlog in Zuid-Afrika op het denkbeeld van de padvinderij gekomen. De troepen, welke hem uit Engeland werden gestuurd, waren militair wel-is-waar goed geschoold, maar het ontbrak hun aan de voor de in Zuid-Afrika bestaande gevechts omstandigheden noodige karaktervorming, aan menschelijke eigenschappen als persoon lijken moed, opofferingsgezindheid, aan weer stand tegen ontberingen en individueele on zelfzuchtigheid. Om dit te kort in de mili taire opleiding aan te vullen dacht hij op grond van zyn in het gevechtsterrein en in den oorlog opgedane ervaringen het verken- nerspel uit, waaruit tenslotte de internatio nale padvinderij is gegroeid. Baden Powell'3 opzet was dus in wezen niet militairistisch, ook al kwamen de door de padvinderij aan gekweekte karaktereigenschappen de mili taire qualiteit van de soldaten ten goede. Zijn bedoeling was zuivér algemeen men- schelijk paedagogisch. Het aankweeken van altruïsme, van gevoel voor „fairness", van ka meraadschap, van sportiviteit, van zin voor goede daden, van de kunst zichzelf in be paalde omstandigheden te kunnen behelpen, heeft in zich niets met militarisme in den slechten zin des woords te maken al kunnen al deze eigenschappen natuurlijk misbruikt worden voor een zuiver militaristisch systeem en doel. Baden Powell moge al een groote rol in een der meest bedenkelijke oorlogen, welke het Engelsche imperialisme ooit heeft gevoerd, hebben gespeeld, voor dien oorlog zelf draagt hij niet de minste verantwoorde lijkheid. Hij diende eenvoudig zijn vaderland en indien die dienst niet voor een goede en rechtvaardige zaak is geweest, mag dat niet aan hem, maar moet dat aan hen, die zijn vaderland in die dagen leidden en bestuur-' den en hem opdrachten gaven, welke hij slechts had uit te voeren, worden verweteab De padvinderij, opgezet als karaktervormend spel en uitgegroeid tot een wereldorganisa tie, welke de jeugd een sterk saamhoorig- heiasgevoel geeft en de gedachte van da noodzakelijkheid van internationale samen werking en vriendschap en van wederkee- rig onderling begrip onder de jonge men schen van verschillende nationaliteit bevor dert, is de groote goede daad van „The Chief Scout" geweest, waarvoor heel de be schaafde wereld hem dankbaar moet zijn. een dankbaarheid, waarvan de toekenning van den Nobelprijs voor den Vrede een pas. sende uiting zou zijn. Lord Baden Powell's initiatief is spon taan door tal van landen ov-r, geno men, waar zich de padvinderij over eenkomstig den eigen volksaard en de eigen omstandigheden heeft ontwikkeld. Indien tn sommige landen die ontwikkeling eenigszins is afgeweken van den oorspronkelijksn op. zet en een min of meer militair karakter zou hebben gekregen, mag dat wederom niet aan Baden Powell worden toegeschreven, wans hij is niet meer en ook niet minder dan he# algemeen erkende, min of meer symbolische opperhoofd van de wereldpadvinderii, dat niet dictatoriaal zijn amkbeelder aan de verschillende landen en vo,l:eren heeft op gelegd, maar iedere natie vrij het in het naar eigen goeddunken overnemen uit en aanpassen aan zijn denkbeelden. Op het im posante Jamboree-defilé mogen de Tsjechen en de Polen een veel sterkeren militairen indruk gemaakt hebben dan b.v. de Neder landers of de Engelschen, dat de padvinderij „an sich" weinig militaristisch is, werd overduidelijk bij die gelegenheid bewezen door de opvallende afwezigheid van Duitsch land, Italië en Sovjet-R sland, waar h-a jeugd wel sterk militaristisch wordt opge voed en gedisciplineerd. Tenslotte blijft de vraag nog open of maarschalk Tsjang Kai Sjek een „militaristische" euveldaad heeft gepleegd door het oproepen van een half millioen Chineesche padvinders van boven den vijftienjarigen leeftijd ten behoeva van het bedreigde vaderland. Wij meenen ui» de berichten te moeten opmaken, dat dis niet het geval is. Immers de opgeroepen padvinders zullen niet naar het gevechts terrein worden gestuurd om krijgsdienst te verrichten, maar in het land de diensten moeten overnemen van de mannen, die het vaderland verdedigen. Zeker in tijd van nood moeten allen, die daartoe in staat zijn op eenigerlei wijze voor zooveel als in hun vermogen ligt, zich wijden aan het heil van het vaderland. Daarin steekt niets van mi litarisme in den slechten zin des woords. Het is eenvoudig een eisch van elementaire en goede vaderlandsliefde. Maar zelfs, indien maarschalk Tsjang Kai Sjek wèl „milita ristisch" misbruik zou maken van de door hem opgeroepen padvinders, dan nog zou dat niet op de debetzijde van Lord Baden Powell's denkbeelden en de padvinderij in het algemeen mogen worden geschreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2