6f:S MENSEN I Laatste Nieuws KAAN VACAiXTIE! Haarlem, 5 Aug. Caïé-Rest. „Du Commerce" Ringrijderij te Santpoort Ch*VR0LET' MARIA-STICHTING HET FORTUNETTA- TE ZANDVOORT Kort en volledig DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937 JAMBOREE De brand in de Anegang De Jamboree een schadepost? De drukte in Haarlem VRIJDAGMIDDAG 3 UUR OPENING Kermis en kermis AGENDA Prins Bernhard niet bij den zeeverkennersdag VAN ONZE RECHTBANK Ongevallen Oplichting Jubileum A. Steetskamp Dienstbode voor de Haarlemsche rechtbank Keus uit 1001 tinten Gen. Cronjéstr. 129 Adres van winkeliers te Vogelenzang Een supplement van de Daily Telegraph Flanellen pantalons alle betere «g nr m* kwaliteiten I. I »l VAKKLEEDINCMACAZIJN Paarlaarsteeg 1 - Tel. 12842 - Haarlem Wat anderen er van zeggen Wat het is en waarom na goed keuring stopzetting volgde De stevige boerin heeft plaats gemaakt voor het perma nent-dametje De uitslagen ERNSTIGE WAARSCHUWING Concert op de Groote Markt dualiteit ho°9ste 0fficial r, NlEU»t Programma Haarl. Radio-centrale voor Vrijdag 6 Augustus Goedkoope treinen Bioscopen 6 Augustus Bioscopen IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK (Gedeeltelijk gecorrigeerd) STAD 's Avonds half acht. De purperen zomeravond spreidt zich in de groene Teylingerbosschen en treedt zachtjes nader over de toppen der gol vende duinenrijen. Wij zijn op weg naar een duinpan, waar een kampvuur zal worden ge houden. Zoo nu en dan speelt een frissche zee koelte prikkelende geuren van ingekuild gras, Van vredige varkensmesterijen ons toe. Duizen den en duizenden padvinders en verkenners van Zestien verschillende naties trekken met ons °p. Zij groeten elkaar als zij elkaar op de krui sing van twee duinpaden ontmoeten; zij trach ten met elkaar te spreken, sommigen slaan ver trouwelijk de armen over elkaar schouders; zij sluiten vriendschap en zijn overtuigd, dat hun •hakker die vriendschap waard is. Zij houden Van elkaar. Thuis hebben zij een moeder, een Vader, broers, zussen, misschien een vrouw, kin deren. Over veertien dagen hopen zij elkaar V'eer te zien. Op de hellingen van de duinpan zitten wij met twintigduizend padvinders vredig 'h den stillen, donkerenden zomeravond bijeen. Voor ons in de diepte laait en knettert het kampvuur. Op het podium volgen Engelschen, Polen, Egyptenaren, Hollanders, Pranschen, Ar meniërs, Schotten, Amerikanen elkander op en *ii luisteren en kijken met de grootste belang stelling naar hen en als wij in de handen klappen, is het oprecht gemeend, want wat zij Seven is echt, is de ziel van hun natie. Wij Vinden het heerlijk en het is veel te gauw tien Uur. Ander beeld. Verleden jaar. Omstreeks dezen Zelfden tijd. In de omstreken van Verdun. Twin tigjarige herdenking van den slag van Doua- •hont. Oudstrijders zijn gekomen om hun ge- Vallen makkers te herdenken. De stralen van Öe ondergaande zon vallen over het zachte Zomergroen van de lage bosschages, die overal °P de golvende heuvelruggen zijn verrezen. On der dat groen openen zich granaattrechters en •h die boschjes vindt men kruisen, kruisen, dui zenden, honderdduizenden kruisen, die de gra ven aanduiden van „onbekende soldaten"; hier ZUst een onbekend luitenant; bid voor dezen on bekenden sergeant. Van Verdun af is het maar een afstand van enkele kilometers; per auto •uaar een minuut of drie. In 1916 hebben acht honderd-duizend jonge mannen, Pranschen en öuitschers, hun bloeiende leven gegeven om hezen afstand af te leggen. De gids vertelt de geschiedenis van de Tranchée des baionettes, de loopgraaf der bajonetten. Twintig jaar geleden stond hier een compagnie Pranschen gereed om Uit de loopgraaf te springen en op den vijand Uan te stormen, de bajonetten op de reeds op geheven geweren. Een granaat ontploft in hun Uabijheid, vernielt de loopgraaf en begraaft Uft' heele compagnie. Slechts de bajonetten ste ken nog boven de aarde uit. Men heeft den toestand zoo gelaten en de geraamten der sol- haten staan daar nog als twintig jaar geleden gereed tot den stormaanval. Er zijn bloemen gehangen om het verroeste staal, maar hoe goed he bedoeling ook is, het geheel blijft een aan klacht tegen de wereld. Stel daartegenover den vrede van een kamp- Vuur op het Jamboreeterrein, stel daartegenover he grootschheid en de ridderlijkheid van een de monstratie als die van gisterenmiddag, en laten H ons vooral verheugen om den mooisten kant Van de internationale Jamboree; de kans, welke Zij biedt op verwezenlijking van het ideaal: looit meer oorlog! EUWS Volgt de jaarverslagen en gij zult voldaan zijn over zooveel arbeidslust en doorzettingsvermo gen van den thans jubileerende, om het te bren gen tot de volle 100 pCt. leden voor het fonds. Wars van alle uiterlijk vertoon gaat hij zijn weg en is te allen tijde bereid steun te verlee- nen aan hen, die dit noodig hebben en zich tot hem wenden. Zijn wij temidden van een in feeststemming zijnd gezin, waarvan de vader zijn 25- of 40-jarig jubileum viert en is er onder de aanwezige kameraden één aan het mopperen over een of ander mogelijk onbillijke behan deling, dan is een knik in de richting van den voorzitter 'n bewijs, dat er aandacht aan wordt geschonken en zijn de eerste woorden, zoodra wij weer op straat staan; „dat moeten wij eens onderzoeken". Daar bij onderzoek dikwijls blijkt, dat deze onbillijke behandelingen op kleine mis verstanden berusten, loopen deze dikwijls in het voordeel van den mopperaar uit en is de uit voerder, ook zonder dank, al lang weer in de wolken. Het zou te ver voeren al deze gevallen onder de loupe te nemen en wij zouden er den aan staanden jubilaris, wien dit werk een genot is, zeker geen plezier mee doen. Laten wij hem daarom ter wille zijn en niet tegen zijn zin een veer op den hoed steken. Op 6 April j.l. reed op de Amsterdamsche- Vaart een bakfiets, bestuurd door een 39-jarigen koopman uit Haarlem. Hij werd gepasseerd door een vrachtauto, waarop schuinweg dwars een lange balk lag, die uit den auto stak. De koop man werd door den balk in den rug getroffen en ernstig gewond. De eisch was 14 dagen hechtenis tegen den bestuurder van den vrachtauto. Hij werd veroordeeld tot 3 weken hechtenis. Op denzelfden weg is in Januari van dit jaar habij den Liedeweg ook een ongeluk gebeurd. Een motorrijder wilde linksaf den Liedeweg op rijden en gaf daartoe tijdig een teeken doch een auto reed hem aan, waardoor hij een gecompli ceerde armbreuk kreeg, welke nog niet geheel genezen is. De eisch was een maand tegen den bestuurder Van den auto. De uitspraak conform. Een politieagent werd op het Soendaplein in Januari j.l. aangereden door een autobus, waar- Van de bestururder door de zon verblind was. £>eze bestuurder hoorde deswege f 25.boete te gen zich eischen. Hij kreeg f 10.boete. Een 52-jarige jonkheer uit Haarlem, assura deur van beroep, is al meermalen door de recht bank terzake van oplichting en diefstal veroor deeld en had in Maart j.l. een dame voor f 160 opgelicht door haar te vertellen, dat hij tegen dezelfde personen in Parijs als de dame een Proces voerde en dat hij dit wel even voor de dame zou „opknappen"In werkelijkheid deed hij niets en het geld, dat hij vroeg voor te ma ken onkosten, stak hij in zijn eigen zak. De eisch was een jaar gevangenisstraf, de uit spraak 10 maanden gevangenisstraf. A.s. Zondag, 15 Augustus, zal de heer A. Steetskamp den dag herdenken, dat hij 25 jaar in betrekking is bij de N.Z.H.T.M. De heer Steetskamp is een bekend man in Haarlem en bij de ambtenaren en beambten der N.Z.H.T.M. zeer gezien. O.m. is hij secretaris- Penningmeester van het Jubileumfonds. In het Maandblad voor het personeel der N.Z.H.T.M. schrijft, de voorzitter van het Fonds over hem °m. het volgende: Is het wel noodig uit te wijden over het vele Administratieve werk, dat sinds de oprichting van ons mooi Jubileumfonds door onzen Secretaris gedaan die daarbij steeds de volmaakte harmonie wist te bewaren? Op Zondagmorgen 29 Maart j.l. is brand ont staan in den kelder van den schoenenwinkel van den heer P. aan de Anegang. Het Duit- sche dienstmeisje had juist den haard geleegd, de asch naar den kelder gebracht en haar daar in een kartonnen schoenendoos gedaan, daar de vuilnisbak vol was. Het meisje verliet den kelder, waar de (nog gloeiende) asch ging smeulen en er brand ontstond. In den kelder stonden stellingen met doozen schoenen, die toen ook gingen branden. De kelder is onder den winkel gelegen en zoo raakte ook de winkelvloer in brand. De dienstbode ontdekte den brand en waar schuwde de familie, die juist van bed was op gestaan en haastig moest vluchten langs de cenige trap, die in den winkel uitkwam. De brandweer heeft groote moeite gehad om het vuur te blusschen. Zij moest den geheeleu winkel leeghalen en gaten in den vloer hakken om by het vuur te kunnen komen. Daarbij werd nog een brandweerman gewond. Den ganschen morgen is de brandweer bezig geweest met de blussching, daarbij bemoeilijkt door de groote rookontwikkeling. Wegens het veroorzaken van brandgevaar door schuld stond de dienstbode hedenmorgen voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Zij bekende, doch beweerde, dat het een gewoonte was om, als de vuilnisbak vol was, de asch te deponeeren in een doos er naast. De heer P. vertelde als getuige het een en ander over wat er dien Zondagmorgen gebeurd was en erkende, dat hij een doos met asch wel eens naast den vuilnisbak in den kelder onder den winkel heeft zien staan. Gevaarlijk heeft hij dit echter nooit gevonden. De brandschade bedroeg ongeveer ƒ20.000. De Officier van Justitie merkte op, dat klei ne onbedachtzaamheden groote gevolgen kun nen hebben. Spr. laakte de gewoonte om asch uit den haard in een kartonnen doos te stop pen en het feit, dat de heer P. en zijn vrouw hiervan op de hoogte waren en het goed von den, achtte spr. een verzachtende omstandig heid voor het dienstmeisje. „Ik zou het niet toestaan, dat mijn dienstmeisje zooiets deed," aldus spr., die niettemin vond dat het dienst meisje toch ook wel grove schuld had. Ze had MOE MENIG GASTHUIS WA Q. E OEEDS OP DE FLES GEGAAN, 0BO6G IEDEREEN SLECHTS KLEREN Ge MAAKT VAN WOL VAN zich in ieder geval toch moeten overtuigen, dat de asch uitgegloeid was. Spr. eischte twee maanden hechtenis- straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en 25.— boete. De verdediger, Mr. J. H. Junges, zette uit een, dat z. i. hier niet van grove schuld van verdachte gesproken kan worden en pleitte dus vrijspraak. Subsidiair verzocht spr. clementie in den vorm van een kleine geldboete. Uitspraak 19 Augustus. Verschillende winkeliers van Vogelenzang hebben een adres gezonden aan den procu reur-generaal bij het Gerechthof te Amster dam, nadat zij zich eerst gewend hadden tot den commandant van de Rijksveldwacht te Vogelenzang en generaal Behrends, om te ver zoeken de te Vogelenzang in verband met bij de Jamboree getroffen verkeersmaatregelen het afgesloten gedeelte van den Vogelenzangschen weg op te heffen, omdat door die afsluiting aan de zaken belangrijke financieele schade wordt berokkend. De Daily Telegraph van heden bevat een supplement van 16 pagina's, dat geheel gewijd is aan de Jamboree te Vogelenzang. De Chief Scout, Lord Baden Powell schrijft in het nummer een artikel, waarin hij de vrede lievende bedoelingen van de beweging, waarvan hij de oprichter is, uiteenzet. Het supplement bevat talrijke foto's van deze Jamboree en het leven der padvinders. Het is gisteren enorm druk geweest in Haar lem. Niet minder dan 28 extra-treinen hebben er geloopen. Hiervan waren er (o. m. gisteren avond) bij, die verdriedubbeld waren. Op het station in Haarlem vertelde men ons dan ook dat het deze week overstelpend druk is. Niet dat de drukte den ambtenaren over het hoofd loopt, (wat niet zoo gauw mogelijk is), maar het loopt buitengewoon en het blijft ook vandaag nog doorgaan. Het opmerkelijke daar bij is, dat het dit jaar ook met vacantiegan- gers zeer druk is in de richting Haarlem, zoo dat het zelfs zonder Jamboree dit jaar veel drukker in Haarlem zou zijn geweest dan in jaren het geval is geweest. De afdeeling Exploitatie van de N. Z. H. T. M. was zeer tevreden. Het is deze dagen enorm druk. In alle richtingen. En voor alle middelen van vervoer. Dus ook voor de bussen. Ook naar Marken en Volendam gaat het goed. Vooral buitenlanders gaan daar heen. Vreemdelingenverkeer vertelde ons, dat geen stad zoo profiteert van de Jamboree als Haar lem. Den Haag en Amsterdam krijgen ook wel padvinders en hun familieleden, maar toch lang niet in die mate als Haarlem. De jongens heb ben gehoord, dat zij voor een paar centen naar Haarlem kunnen (per trein 9 cent) en daar profiteeren zij van. De Jamboree is een bui ten verwachting goede reclame voor Haarlem geweest. Een Middenstander vertelde ons den indruk te hebben, dat ook de middenstand in deze da gen zeer profiteert. Vooral de winkels, die arti kelen verkoopen, die van de gading der jongens zijn, zooals fruitwinkels, enz. Zij kruipen overal in en besteden er hun geld. Een hotelier: Wij zijn zoo goed als vol. Men is bezig de menschen onder te brengen in pen sions. Iedereen is tevreden, wat wil men nog meer? 5^ De twee gebrandschilderde ramen van H. Bijvoet, die bij het 25-jarig jubileum van Huize „Duinrust" door de regenten zijn aangeboden. Het linkerraam: de H. Clara, die haar klooster en stad door het Allerheiligste bevrijdt van de Saracenen. Het "rechtsche raam: De H. Franciscus tot de vogelen predikend. (De Zusters, tot de Orde der Franciscanessen behoorend, kozen tot hun patroon St. Franciscus en St. Clara) 99-1 PLEIN 12 Tevens OPENING van de AUTOMATIEK. Onder nieuwe leiding: L. J. WASCH Jr. Jaar op jaar wordt er vooral in Zandvoort ge tracht om de dagen van Straperlo weer terug te krijgen en dus het spelen mogelijk te maken, zooals in de Belgische badplaatsen rustig ge schied. Het Casino werd ongeveer 14 dagen geleden geopend en men bracht er een nieuw spel „For- tunetta" genaamd, dat echter alleen beoefend zou kunnen worden door leden van de Sociëteit „Zandvoort" en dus in besloten kring. De politie-autoriteiten wisten van dit pogen af en meenden oorspronkelijk dat er niets tegen te doen zou zijn, omdat de wet geen hazard spel, maar wel loterij in besloten kring toestaat, althans niet verbiedt. „Fortunetta" werkte in de kern precies als een loterij, men kocht een heel lot of een half of een twintigste, behoefde niet te wachten, want de trekking geschiedde onmiddellijk door middel van een geciviliseerd rad van avontuur met het uiterlijk van een roulette. Rouge et noir kwam er bij tepas, voornamelijk om zooveel mogelijk de gedachte aan echte speeltafels te verwerkelijken. Rouge kon b.v. een niet zijn, be halve als het nummer van het lot met het num mer op de rouge-plaats correspondeerde, want dan kreeg men den hoofdprijs. 23 Juli werd dit spel begonnen, zelfs onder toezicht van den commissaris van politie te Zandvoort. Aan de wettelijke vereischten werd voldaan; besloten kring en geen hazardspel. De sociëteit was zoo maar niet uit den grond ge stampt, maar werd al in 1921 gesticht, zoodat er eenig vertrouwen was, ook al, omdat een bekend ingezetene van Zandvoort daar directeur van was. Het spel zelf was echter aan anderen uit besteed. Al spoedig bleek, dat deze loterij niet at tractief genoeg was, de gasten mochten niet om de speeltafels plaats nemen en er mocht maar eenige malen per avond getrokken wor den. Een variété-gezelschap zorgde dan ook voor de noodige afwisseling. Men begrijpt, dat het zaakje zoodoende voor de exploitanten niet bijzonder winstgevend was en dat de echte spe lers verre van tevreden waren. Hoe het zij, het spel moet langzamerhand (nadat het 28 en 29 Juli alreeds vrijwillig was stopgezet) in den verboden wettelijken kring gekomen zijn- Men zette de tafels rondom den trektafel, de deelnemers gingen zitten, het tempo werd be langrijk opgevoerd, de introductie werd ruimer etc. Toen nu gisterenavond de commissaris van politie nog eens een kijkje ging nemen, zag hij, dat de zaak niet meer in den haak was, waar na een half uur later de inbeslagneming volg de. Ongeveer 40 menschen namen aan de lo terij deel, zij werden echter niet naar het po- pitie-bureau gebracht, omdat dit in dit geval niet noodig was, ze treden slechts op als ge tuigen. De speeltafels, fiches en het geld, dat ter tafel lag, werden in beslag genomen en met een vrachtauto naar het bureau van politie overgebracht. Vanmorgen is de subst. officier van justitie, Mr. Paardenkooper Overman, in de zaak be trokken. Een omvangrijk rapport wordt opge maakt en het zal een ingewikkelde procedure worden, omdat de loterij-wet nogal voor tweeër lei uitleg vatbaar is en verschillende leemten vertoond. De exploitanten kunnen natuurlijke het oor spronkelijk gevolgde systeem weer opnemen en vanavond weer in besloten kring draaien. Zij zullen dan echter nieuwe speeltafels moeten hebben. Ze wisten nog niet of ze daartoe zou den besluiten. Er zijn direct pogingen in het werk gesteld om de zaak op korten termijn be handeld te krijgen, maar men vreest met recht, dat de behandeling eerst na het seizoen zal plaats vinden. Zoo is dit nieuwe speelsysteem van Zand voort ook alweer vroeg een roemloozen dood gestorven. Het zal heusch weer niet het laatste probeersel op dit gebied zijn. Velen meenen, dat het Casino zonder spel niet te exploiteeren is. De exploitatie van het Casino gaat gewoon door, er kan gedanst worden en er treden ar- tisten op. Het is den Haarlemmers haast niet meer kwa lijk te nemen, dat ze niet eenvoudig en stijf meer blijven. Die Jamboree (we willen er eens niet over schrijven, maar ons hoofd loopt er nu eenmaal van over, zoodat. de pen niet meer te houden is) heeft ons rustige en gezapige bloe- menstedelijke leven totaal ondersteboven gegooid. Stel je nu toch eens voor: je stapt het Rem brandt-Theater binnen en daar zit de heele in ternationale gemeenschap uit Vogelenzang rij aan rij broederlijk naast elkaar; massa's Engel schen en Schotten, Canadeezen, Amerikanen, Hollanders en Hollandsche Akelaas. Het Jam boree-lied wordt gespeeld en het refrein davert door de zaal. Variété staat niet meer op het pro gramma, maar de padvinders zorgen er voor en geven muzikale vondsten ten beste, met kleppers, mondharmonica's, etc. En weer applaus. Het Polygoon-Journaal wordt gedraaid, onze Koningin en Baden Powell verschijnen op het witte doek: oorverdoovend lawaai, gejuich, ge stamp. Wat willen ze toch met onze rustige pro vinciale opvattingen? Moeten we dan radicaal uit de plooi? Lezer, het ziet er inderdaad naar uit, dat Haarlem het New-York van Nederland gaat worden en daarom zijn wij naar den rand van de stad getogen om daar een historisch spel, een wedstrijd, dien onze over-grootvaders reeds hielden, bij te wonen. Het doet goed om even uit de kermdssfeer van deze week te stappen en te vertoeven bij de Santpoortsche ringrijderij. U kent het spelletje: een vurig paard voor een twee-persoons rijtuigje op hooge wielen, een heer en een dame in dat rijtuigje, een van beiden met een houten zwaard in de hand. Het paard gaat onder een boog door, aan de punt van den boog hangt een ring. De heer of dame steekt het zwaard in de lucht en tracht den ring er aan te rijgen. Het lukt of mislukt, maar het paard loopt door en de jury, gezeten op een geïmproviseerde eere-tribune in het klein, noteert en ziet ernstig toe. Tien tot vijftien spannetjes trekken voorbij en eenige honderden kijkers roepen enthousiast „ja" als de ring gestoken is en „ooooch" als een breed gebaar in de lucht gemaakt is. Alle hulde aan het bestuur van de Santpoort sche Ring- en Harddraverij-vereeniging, dat nog ieder jaar het feest in eere weet te houden en. voldoende deelnemers weet te vinden. In dezen tijd van auto's met tientallen paardekrachten is het een zeldzaamheid een tilbury met een vu rig ros te ontmoeten. Het festijn vond ditmaal plaats in de Molen straat, niet zoo'n gunstige plaats, zeker niet voor de kijkers. Maar er zal wel een bijzondere reden voor geweest zijn. Oude bekenden zagen we weer in de rijtuigjes zitten. De mannen moeten niet veel veranderd zijn met de deelnemers van vroeger, maar de vrouwen.... op oude plaatjes -tgen we stevige boerinnen, niet minder stevig ingepakt; nu ziet men complete ladies met witte schoentjes en Parysche hoedjes, met lichte linnen mantelpak jes en met permanent-haren van het allernieuw ste systeem. Maar of ze zoo goed uit den strijd kwamen ais de boerinnen, die van traditie ble ken te houden? De jury zal het uitgemaakt heb ben, wij zwijgen er over. Als leek hebben we één ding1 niet goed be grepen, Een uitgebreid muziekcorps met kerels die blazen kunnen als reuzen, w?s recht tegen over de „galg" met de ringen geplaatst. Als ze speelden (en ze speelden, dat het een lust was) maakten de, paarden bij het passeeren rare spron gen en dan deden de zwaarden wel eens mee.... Och, natuurlijk, dat was om het moeilijker te maken. Na de spannende wedstrijden liepen we naar den Rijksstraatweg en daar werden we weer in een andere Jamboree opgenomen. Uit draaimo lens borrelden de nieuwste schlagers op, paling van een arm dik wachtte op gastronomen, de kop van Jut knalde, dat het een lust was. Kermis in Vogelenzang, kermis in Santpoort, de heele wereld is een kermis en wie verstandig is, weet er een goed gebruik van te maken. Maar de lan delijke rust.... om te huilen! Vanmiddag is een ander festijn in het Burge meester Rijkenspark te Santpoort begonnen: dra verijen van de bovenste plank, met beroemde paarden en jockies uit het geheel land. Is dat ook niet iets voor de stadsmenschen? Dat zullen we dan wel eens zien, we hebben nu onze han den vol met de Jamboree. Pffwat een drukte en wat een aanslag op onze rustige traditie.... Ringsteken per rijwiel. Heeren: 1 P. Stege- meyer; 2 J. Arisz en 3 F. Engel. Dames: 1 G. Nijssen; 2 M. Bos en 3 A. Duine- veld. Ringsteken vanaf het losse paard: 1 J. Stut; 2 B. Willemsen en 3 mej. Schoo. Ringsteken met paard en tilbury afdeeling dames: 1 Wisselprijs (cassette zilmeta vorken en lepels en eerste prijs (étui messen) mej. Wil lemsen; 2e prijs (haardstoel) mej. Kleyn; 3e pr. (theeservies) mej. A. v. d. Peet. Ie troostprijs mevr. Witteman (koekschaal) 2e troostprijs mevr. Hoogerwerf (bloemvaas). Heeren: le prijs (drinkstel) J. v. Warmer dam; 2e prijs (leeslamp) J. Stut; 3e prijs (cou rantenstandaard) R. Schoorl; le troostprijs (aschbak) J. Vriesekoop; 2e troostprijs (klokje) G. v. d. Peet. De prijsuitreiking vond plaats in hotel „De Weijman" door den voorzitter van de hard- draverijvereeniging „Santpoort en Omstreken", den heer Tammes. Als gebruikelijk vond hierna een rondrit door het dorp plaats, waarbij de commissie was ge zeten in twee open landauers, voorafgegaan door het fanfarecorps „Wilhelmina", en waarbij de stoet verder werd gevormd door prijswinnaars en belangstellenden. Het bestuur der Middenstandscentrale voor Haarlem en omstreken is ter oore gekomen, dat in een incidenteel geval door een winke lier een hoogere dan de gewone prijs is be rekend bij levering aan buitenlandsche pad vinders. Wij zijn overtuigd, aldus het bestuur, dat de bona-fide winkelier met ons ten streng ste zoo'n handelwijze zal afkeuren. Wien de schoen past trekke hem aan. Een dergelijke geste werpt een pijnlijke blaam op de Hollandsche gastvrijheid en eerlijkheid, maakt Holland „duur" in de oogen der bui tenlanders en wanneer een dergelijk feit open baar zou worden, zou de leverancier de sym pathie van publiek en collega's verliezen. In verband met het feit, dat de toren van de Groote Kerk des avonds weer verlicht is, zal er a.s. Vrijdagavond van kwart over acht tot 10 uur op de Groote Markt een concert worden gegeven door Johez. Maandagavond concerteert het Postfanfarecorps op dezelfde uren en op dezelfde plaats. Progr. I: Hilversum IL Progr. II: Hilversum I. Progr. III: 8.00 Keulen; 9.50 Diversen; 10.35 Parijs Radio; 11.20 Droitwich; 12.50 Ned. Brus sel; 2.20 Droitwich; 3.35 Pauze; 3.40 Keulen; 4.20 Parijs Radio; 5.20 Ned. Brussel; 6.20 Lon don Regional; 7.20 Ned. Brussel; 7.50 London Regional; 8.50 Fr. Brussel; 10.50 Berlijn. Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Pauze; 10.35 London Regional; 9.40 Diversen; 10.00 Droitwich. Progr. V: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert (populaire muziek) 8.0012 uur Diversen. Op Donderdag 12 Aug. as. loopt er een goedkoope trein naar Hoogeveen, Assen en Groningen van Haarlem, Zaandam, Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Gouda, Leiden, Utrecht en Amersfoort. Voorts zal er op de Donderdagen tot en met 2 September as. een goedkoope trein rijden naar Goes, Middelburg (markt) en Vlissingen van Amsterdam, Zaandam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam, Vlaardingen, Rot terdam, Feijenoord, Zwijndrecht en Dordrecht. Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbu reau, 8 uur; Rechtskundig bureau 78 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling 3 4 uur. Frans Halsmuseum Frans Halstentoon stelling, 105 uur. Teyler's Museum Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier Groot Heiligland 66 Expositie 106 uur. J. H. de Bois Kunsthandel Kruisweg 68 Exposite H. Kruyder, 95 uur. Raadzaal Prinsenhof Padvinderij-tentoon stelling, 25 uur. Wereldjamboree Vogelenzang Demonstra tie Franschen, half 3. Gem. Concertzaal Volksconcert H.O.V., kwart over 8. Cinema Palce Palace Filmac, 115 uur. „Elephantboy". 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Toendra", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxof-theater „She", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Een lied van de Aar de", half 10 en 11 uur „The Gangshow", 2.30, 7 en 9.15 uur. GEBOUW ST. BAVO Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling 105 uur. Teyler's Museum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Groot Heiligland 66, Expositie 106 uur. J. H. de Bois' Kunsthandel: Kruisweg 68, Expositie H. Kruyder. 95 uur. Raadzaal PrinsenhofPadvinderijtentoon stelling, 25 uur. Wereldjamboree: Défilé Ned. meisjesgezellen, 2 uur; Demonstratie Scandinaviërs, half 3; Gondelvaart, half 9; vuurwerk, 10 uur. Cinema Palace: Palace-Filmac, 115 uur. V.G. G.V., 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Zoölogica, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater: „Een lied van de Aarde", half 10 en 11 uur; „Arme Rijken", 2.30, 7 en 9.15 uur. De hoofdkwartiercommissaris voor de zee verkenners verzoekt ons mede te deelen. dat het bericht, dat Z. K. H. Prins Bernhard Zaterdag den zeeyerkennersdag zal bijwo nen, onjuist is. De Prins zal dien dag niet aanwezig kun nen zijn. Onze stadgenoot, de heer P. v. Thiel, is in den Haag geslaagd voor het diploma van den Bond van Christelijke Politieambtenaren. Door de besturen van N. V. V. en S. D. A. P. zal een gemeenschappelijke steunregeling ge houden worden ten behoeve van de verpleging van Spaansche kinderen. Die hebben er blijk baar nog al wat voor over. Zachtjes aan wordt het aantal trawlers dat van IJmuiden uit ter vischvangst gaat, grooter. Het steeg van 35 in de maand Juni tot 64 in de maand Augustus. Er zullen nog wat kust- booten in de vaart worden gebracht. Het bestuur van de Vereeniging voor faculta tieve lijkverbranding te Velsen, welke vereeni ging het Crematorium exploiteert, heeft beslo ten een nieuw colombarium te bouwen met on geveer 2000 nissen voor het opbergen der ur nen. Met den bouw daarvan vordert men reeds. Er komt ook een hal bij, waarin plaats zal zijn voor 1000 menschen. Het schijnt goed te gaan met het Crematorium en maar steeds laat een regeling van deze onwettige manier van ver zorging der lijken op zich wachten. Burgemeester Kwint van Velsen heeft huize Stormveld gehuurd om daar een burgemeester woning van te maken. Het huis was vroeger eigendam van en bewoond door burgemeester Ver Loren van Themaat zoodat het tot zijn vroegere bestemming terugkomt. Op 68-jarigen leeftijd is te Haarlem over leden de heer Elias van Tijn, sinds 1919 hoofd van het effectenkantoor der Nationale Bank en in Haarlem een bekende persoonlijkheid. Onder groote belangstelling heeft mej. G. M. Honing den dag gevierd, dat zy 25 jaar in be trekking was bij de firma Enschedé en Zn., gra fische inrichting N. V. Zij werd toegesproken door den chef der afdeeling, den heer Withoop en kreeg van collega's heel wat bloemstukken en geschenken. De heer Mr. H. J. D. D. Enschedé sprak haar in de directiekamer toe. Voor de acte handelskennis L. O. is geslaagd de heer A. Zonneville uit Naarlem; voor En- gelsch L. O. de heer F. H. J. Campman, uit Haarlem en voor Fransch L. O. de heer H. H. van Lier en mej. M. L. J. Jong, Haarlem. Voor hen, die Halfweg per auto of motor fiets passeeren, is voorloopig oppassen weer de boodschap. De politie oefent er extra contróle uit op de maximum-snelheid. Donderdag, 26 Augustus, zal het gemeentebe stuur van Velsen het leggen van een rioolwa terpersleiding van gewapend betonbuizen. sy steem Bonna, ter lengte van ongeveer 1370 me ter aanbesteden. Het werk gebeurt met behulp van het Werkfonds. Gedeputeerde Staten van Zuidholland heb ben goedgevonden, dat de gemeente Voorhout de Zilk van water voorziet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5