DE WERELDJAMBOREE Waarover Japan met China wil onderhandelen „Doorvechten tot het bittere einde" zegt Del Vayo Het nieuws van heden Familiedrama Autonomie van Hopei en Tsjahar eerste eisch BE HEILIGDOMSVAART VAN AKEN DE BAROMETER Valencia wil van geen bemiddeling weten Britsch schip in nood Orkaan teistert Kiangsoe VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20699 post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Gezin van vier personen in de Het Weer Krachtige taal van Tsingtao's burgemeester Maas bij Roermond verdronken Het Schwarze Korps spot op onbe schaamde wijze met de buiten- landsche pelgrims De terugkeer van de Baskische kinderen Franco-bewind niet „de jure door het Vaticaan erkend In de Japansche concessie te Han- kau zijn Japansche mariniers aan land gezet China begrijpt Japan niet" Chineesche troepen boeken een succes Het wordt in Spaansche wateren beschoten brand in den bazar te Antwerpen Drie étages geheel verwoest De brand te Turijn Honderden slachtoffers Het noodweer op Noord-Korea Pelgrims stroomen naar Lourdes Het stadje verwacht in een week ISO.000 pelgrims JAPANSCHE PREMIER DOOR ZONNESTEEK GETROFFEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent week 25 cent; per kwartaal f3.25; per DAGBLAD tHTCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Hedenmorgen heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huïbers in het kamp der Katholieke Verkenners op de Wereldjamboree een Pontificale H. Mis opgedragen. De Bis schop betreedt het terrein Zal een oorlog tusschen Japan en China nog voorkomen kannen worden? Japan eischt auto nomie van Hopei en Tsjahar. Del Vayo verklaart, dat de Valencia-regeering van geen bemiddeling wil weten. Spanje zal de hulp van den Volkenbond inroepen. Wervelstorm teistert de Chineesche provincie Kiangsoe; ook het noodweer op Noord-Korea heeft vele slachtoffers geëischt. Britsch vrachtschip in Spaansche wateren be schoten. Plechtige Eerste-Vrijdag-viering van de katho lieke verkenners op de Jamboree. Benoemingen bij de Paters Augustijnen- Vernieuwingen op de H. Landstichting. Het 89e Ned. Landhuishoudkundig Congres wordt 14 en 15 September te 's-Hertogenbosch gehouden. O Verwachting: Meest zwakke, oostelijk.» tot Zuidelijken wind, nevelig tot licht bewolkt, droog warm weer, behoudens geringe kans op onweer. men tegen het begin der volgende week belangrijke operaties der luchtmacht in de gebieden van Paoting en Kalgan. Hoogste barometerstand: 769.4 te Ingö. Laagste barometerstand: 751.8 te Isa- fjord. Zon op 5.26 - onder 20.44 - Licht op 21.14 j= Maan op 5.32 onder 20.12 N.M. 13.57 Vanmorgen is in de Maas bij Roermond het lijk gevonden van een zes-jarigen jon gen, dat geïdentificeerd is als dat van het jongste zoontje der familie S. te Hoens- broek. Hiermede is komen vast te staan, dat bet geheele gezin S„ van Duitsche na tionaliteit, bestaande uit man, vrouw, een acht-jarig dochtertje en genoemd zoontje, onder raadselachtige omstandigheden in de Maas verdronken. Maandag is bij Roermond net lijk van het meisje gevonden. Het lijk was aanvankelijk niet te identificeeren. Woensdag werden de lijken van een man en een vrouw uit de rivier opgehaald. Papieren, op den man gevonden, gaven de politie aanleiding, de buren der fa milie S. te ontbieden, die de drenkelingen neb ben herkend. Het gezin, dat als oppassend oekena stond, is Zondag naar Roermond vertrokken. De man die aan een ongeneeslijke ziekte leed, was den laatsten tijd zwaarmoedig. In de "Tr&nWig varr het gezin zijn afscheidsbrieven aan de familie van den man en van de vrouw gevonden. „Das Schwarze Korps" drijft, naar Kipa uit Berlijn verneemt, op goedkoope manier den spot met de Akensche heiligdomsvaart, welke onlangs gehouden is. Deze godsdienstige plechtigheid, welke tot zulk een machtige geloofsbelijdenis en ge tuigenis van trouw van het katholieke Duitschland aan de H. Kerk geworden is, is voor het blad van den heer Himmler niet meer dan een „Zomeruitverkoop in Aken". In een desbetreffend artikel van het na- tionaal-socialistische blad wordt niet slechts de bisschop van Trier, Z. H. E. Mgr. Borne- wasser, die bij de jongste anti-kerkelijke pro cessen op zulk een schandelijke wijze werd be- leedigd, op onbeschaamde wijze aangevallen, doch „Das Schwarze Korps" maakt zich ook vroolijk over de buitenlahdsche pelgrims, die uit het naburige België in niet ge Gingen getale naar de plechtigheden in Aken waren gekomen. „Daar de toevloed van degenen, aldus het nazi blad, die aan de in Aken tentoongestelde din gen gelooven, ook uit het buitenland groot is, hebben wij daartegen, met het oog op den stroom deviezen, niets in te brengen, daar ieder maar op zijn eigen manier zalig moet worden, de een door relikwieënaanbidding, de ander door middel van opbjectieve meineeden". Dit laatste is een laaghartige zinspeling van het blad op Mgr. Bomewasser. „Met het oog op den stroom deviezen" laat men dus de buitenlandsche pelgrims met rust en vergenoegt men zich er mede, hen belache lijk te maken, hetgeen ongetwijfeld ook een van de vele nationaal-socialistische methodes tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer is. Z. K. H. Prins Semihard bracht Donderdag een bezoek aan de luchtvaarttentoonstelling „Avia", welke in de Houtrüsthallen te Den Haag wordt gehouden. De Prins vol belangstelling voor één der sta?ids Een treffend oogenblik op de Wereldjamboree. Katholieke Verkenners ontvangen uit handen van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers de H. Communie VALENCIA, 6 Aug. De vertegenwoordiger *an de Valencia-regeering bij den Volkenbond Del Vayo, heeft in een interview' met pers- Vertegenwoordigers van Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika, het denkbeeld Van bemiddeling volkomen verworpen, aldus theldt de „Daily Tel." Bemiddeling is onmogelijk, zeide Del Vayo, V'e zullen tot het bittere einde doorvechten en V«e zijn zeker van de uiteindelijke zege. Spanje zal in de eerstvolgende vergade ring te Genève den Volkenbond verzoeken, gezamenlijk op te treden tegen den aan valler. Wij vechten immers thans niet meer tegen generaal Franco. Niemand bekommert zich hier om generaal Franco. Wij hebben te strijden tegen een Italiaansch leger en tegen een korps Duitsche technici. De Italianen, aldus Del Vayo, hebben hier «en troepenmacht van 80.000 a 100.000 en de Duitschers een van 10.000 man. De Duitschers hebben hun technici ingedeeld bij de artillerie, de luchtmacht en zelfs op de schepen onzer tegenstanders. Duitschland en Italië zijn in het strijdperk verschenen om in Spanje vasten Voet te krijgen met het oog op een toekom- stigen Europeeschen oorlog, en zij hebben daar door de mogelijkheden beter onderkend dan de democratische landen. Spanje is van oneindig groot belang in een mogelijk Europeesch con flict. Het Britsche Ministerie van Buitenlandsche 2aken en het National Comité tot leniging van den nood in Spanje hebben besprekingen ge voerd over het terugzenden van de Baskische hinderen in verband met de rapporten, welke hitwijzen dat binnenkort de normale toestand te Bilbao weer ir\ zooverre hersteld zal zijn dat de kinderen terug zullen kunnen keeren. De zaak wordt evenwel bemoeilijkt, doordat Vele ouders de stad hebben verlaten en over Vele plaatsen in Spanje verspreid zijn. Het comité overweegt met de onderscheidene Spaansche autoriteiten in verbinding te treden. Volgens een bericht uit Vaticaanstad aan de „Matin" heeft de woordvoerder van den Staatssecretaris van het Vaticaan ten aan zien van de jongste uitwisseling van diplo matieke vertegenwoordigers tusschen den H. stoel en het Spanje van Franco ver- klaard: .hoewel deze besluiten een erken ning „de facto" beteekenen, moet er op ge wezen worden, dat geenszins tot erkenning „de jure" besloten is. Dit blijkt reeds hieruit, dat de diplomatieke immuniteit, die auto matisch uit normale betrekkingen zou voortvloeien, nog niet bestaat". Diplomatieke kringen, die met den H. Stoel in nauwe betrekking staan, gaven gisteravond als hun meening te kennen, dat de Kerk dit onderscheid heeft willen maken, .teneinde zich niet geheel van het linksche Spanje af te wen den en om zoodoende de Spaansche katholieken, die nog onder het gezag van Valencia staan, te beschermen. Het verblijf van ex-koning Alfonso aan het Meer van Genève wordt, aldus meldt United Press aan haar bladen, formeel gemotiveerd met de verloving van zijn nicht, prinses Dolores van Bourbon-Orleans, met prins Czartoriski. In Spaansch-nationalistische kringen meent men evenwel, dat hij hier Gil Robles en anderen zal ontmoeten in verband met de sterke ver wachting, die er onder de monarchisten leeft, dat zijn zoon don Juan binnen afzienbaren tijd, met goedkeuring van Engeland, den Spaan- schen troon zal bestijgen. Radio nacional meldt, dat generaal Franco gisteren een belangrijk decreet heeft ondertee kend, waarin de statuten van de Falange tradi- cionalista worden goedgekeurd. 99 TOKIO, 6 Aug. (Havas.) In een commen taar op de verklaringen, door den Japan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, gisteren in den landdag afgelegd, wordt verklaard, dat een oorlog met Nan king zal kunnen worden vermeden. Het feit, dat de Japansche ambassadeur, Ka- wagoe, bereid is gebleken, naar Nanking te gaan, schijnt de mogelijkheid van vrucht dragende onderhandelingen te bevestigen. Kawagoe zal trachten op de volgende grond slagen tot overeenstemming te komen: 1. Nanking zou de vorming van een auto nome regeering van Hopei en Tsjahar toe laten. 2. Japan zou afzien van den eisch, dat de autonomie door Nanking formeel wordt erkend. 3. Hopei en Tsjahar zouden gedemilitariseerd worden door terugtrekking der Chineesche troepen. 4. De Japansche troepen zouden zich uit eigen beweging en geleidelijk uit Noord-China naar Mandsjoekwo terugtrekken, om te too- nen, dat de Japanners niet willen raken aan de territoriale onschendbaarheid van China. Verder zal Kawagoe later een toenadering voorbereiden op den grondslag van samenwer king tegen de communisten. Het Japansche ie ger hecht zeer veel belang aan de aanvaarding van een anti-communistisch front, doch niet' temin betwijfelt men of Nanking een dergelijk verbond zou aannemen, aangezien de toepas sing ervan een motief zou zijn voor voortdu rende inmenging van Japan in de binnen- en buitenlandsche politiek van China. Aan den anderen kant gelooft men, dat het te laat is om een treffen met de troe pen van Nanking te vermijden en verwacht Koning Boris van Bulgarije heeft een nieuwe haven geopend aan de Zwarte Zee. De. haven dient hoofdzakelijk als uitvoerhaven van Zuid-Oost-Bulgarije Uit Tsingtao wordt gemeld, dat de burge- rfieester van Tsingtao, admiraal Sjen Hoen Lien, aan de Japansche autoriteiten heeft me degedeeld, dat hij zich zoo' noodig met geweld zal verzetten tegen iedere poging, Japansche troepen te Tsingtao aan land te zetten. Bepaalde plaatselijke kringen trachten de vervanging van den admiraal te bewerkstelli gen, „daar zijn houding incidenten met Japan dreigt uit te lokken." In de Japansche concessie te Hankau zijn Japansche mariniers aan land gezet. In de stad is de staat van beleg afgekondigd. Men zou een aanval van de zijde der Chineesche troepen vreezen. De Amerikaansche consul te Tsinan heeft per telegram aan het ministerie van Buiten landsche Zaken medegedeeld, dat vrouwen en kinderen per trein uit de stad naar Tsingtao zijn overgebracht. Twintig katholieke kloosterzusters zijn te Tsinan achtergebleven. Drie vrouwen en mis sionarissen hebben geweigerd het ziekenhuis van Tsjen te verlaten. Berichten uit Peiping melden, dat in de stad rust heerscht en dat de toestand buiten de muren verbeterd is. In den landdag heeft minister Hirota be toogd, dat de verklaringen van Tsjang Kai Sjek de aandacht verdienden, doch dat zij schenen te berusten op een verkeerd begrip van de fundamenteele punten van de positie van Japan. „Derhalve, zoo voegde hij eraan toe, willen wij China er toe brengen, zijn vergis singen goed te maken. Reeds heeft Japan vast beraden zijn militaire strijdkrachten in het veld gebracht, hetgeen een doeltreffend middel zal blijken te zijn om de wanbegrippen der Chineezen te doen verdwijnen." De Chineesche bladen te Sjanghai melden, dat Lianghsiang aan de spoorlijn Peiping Hankau door Chineesche reserve-troepen is veroverd. Aan den spoorweg TientsinTsinan drongen de Chineezen door tot het spoorweg depot Yanglioensing, op 20 K.M. ten Zuiden van Tientsin. De Chineesche troepen aan de lijn Peiping— Soeijoean en in Oost- en Noord-Soeijoean zijn aanzienlijk versterkt. Na de conferentie te Kweihoea zyn de lei ders dér Chineesche legers naar hun posten teruggekeerd. Zij laten in hun districten de verdedigingswerken versterken en bomvrije schuilplaatsen bouwen. Bijna alle Japanners hebben Kweihoea verlaten. MARSEILLE, 6 Aug. (Havas). Het radiostation te Marseille meldt, dat het van het Britsche s.s. „British Corporal" een S.O.S. heeft opgevangen van den volgenden inhoud ,,Op 36 gr. 53 min. n.b„ 2 gr. 25 min. o.I. worden wij gebombardeerd. Verzoeken onmiddellijk hulp. ANTWERPEN, 6 Aug. (Belga). Om één uur hedenochtend is men den brand zoo goed als meester geworden. De mlitairen, die ter plaatse waren geroepen ter versterking van de handhaving van de orde, konden reeds naar de kazerne terugkeeren. De genie-soldaten bleven echter nog op het terrein achter om de brandweer verder behulp zaam te zijn. De gelijkstraatsche, de eerste, als. mede de tweede étage hebben niet door het vuur geleden, doch bekwamen veel waterschade. De drie andere étages zijn zoo goed als geheel ver nield. TURIJN, 6 Aug. (Havas) De brand op de mo tor-renbaan, waarvan we reeds melding maak ten, heeft de tribunes over een afstand van 200 meter volkomen verwoest. De schade is nog niet precies bekend, doch het schijnt dat deze aan zienlijk is. SJANGHAI, 6 Aug. (D.N.B.) De wer velstorm, welke Dinsdagavond boven Sjang hai heeft gewoed, heeft Woensdag zijn weg naar het Noorden gekozen en de provincie Kiangsoe geteisterd. Het plaatsje Nanfeng, gelegen aan de Zuidelijke monding van de rivier Jangtse, is overstroomd door een huizenhooge vloed golf, waarbij honderden bewoners zijn om gekomen. Gisteren zijn zestig lijken aangespoeld. De gevolgen van het noodweer op Noord-Ko rea, dat vooral in de provincie Heian verwoes tingen heeft aangericht, nemen voortdurend grootere afmetingen aan. Tot nu toe zijn reeds 200 dooden geborgen. Het aantal slachtoffers is echter nog veel grooter, daar uit verschei dene gebieden nog berichten binnenkomen om trent personen, die vermist worden. De materieele schade heeft men nog niet bü benadering kunnen vaststellen. In verband met de groote Fransche Nationale Bedevaart, die op 18 Augustus a.s. naar Lour des vertrekt, zijn niet minder dan 157 extra- treinen ingelegd. Men verwacht in de week van 18 tot 25 Augustus in totaal niet minder dan 150.000 pelgrims. De toevloed van vreemdelingen is zoo groot, dat een gedeelte der pelgrims in Pau en Tarbes alsmede in de nabijgelegen dor pen ondergebracht moet worden. TOKIO, 6 Aug. (Havas). De Japansche pre mier, prins Konoye, is door een zonnesteek ge troffen en. moet het bed houden. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 764.2 Vorige stand: 764.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1