UIT DEN OMTREK ZONNESCHERMDOEK fi 32 en 55 ct. EXTRA ZWARE KWALITEIT J. TH. KORT W olkenkrabbers van glas Seizoen-Oprit imiaig TOONEEL, FILM EN MUZIEK ■iiniiiiil \UZIEK iiiiiinil HERWONNEN LEVENSKRACHT GROOTE JUBILEUM-ACTIE Dagbladreclame: Onmisbaar Kerklijsten ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1937 BENNEBROEK BEVERWIJK HILLEGOM OVER VEEN VOGELENZANG VELSEN IJMUIDEN ZANDVOORT Eerste reis van Majoor G. Schimmel Een onderhoud met den Vloot- aalmoezenier Utopie of werkelijke toekomst Het conflict in China en de V.S. Geen vlucht uit Nanking Vliegramp op de lijn Praag-Moskou De douanetarieven van Frankrijk Herzienings-decreten binnenkort te wachten Krotwoningen in de Ver. Staten Het parlement gaat ze bestrijden Zaandani De reis van den hertor van Kent De Clipper te Botwood aangekomen STAAT VAN BESOMMINGEN Juist Mevrouw VRAGENBUS RIJKSVISCHAFSLAG 140 c.M. breed 160 c.M. breed 180 c.M. breed 85 ct. 95 ct. 1.05 LANGE VEERSTRAAT en GROOTE HOUTSTRAAT HAARLEM HEEMSTEDE ABONNEMENTS VOORSTELLINGEN AMSTERD. TOONEELVEREEN. VER. R'D. HOFSTAD-TOONEEL CENTRAAL TOONEEL Tooneelgroep „HET MASKER" Gezelschap „JAN MUSCH" A.B.C.-CABARET STEUNT HET WERK VAN Behoort U al tot de 20.000 nieuwe stuiversleden? Ook donaties worden gaarne aanvaard! Geeft U nog heden op als medewerker (ster) voor onze groote jubüeum-actie. Inlichtingen Secretariaat: Zomervaart 184 Burgerlijke Stand Overleden: C. Kwikkei, oud 64 jaar: T. van der Lugt, oud 64 jaar. Gehuwd: A. van Beelen en M. C. Bouwmees ter Voor het zwakke kind De voetbalwedstrijd ten bate vart de R.K. Stichting het Zwakke Kind, zal gehouden worden te Wijk aan Zee op Zondag 15 Augustus a.s., des avonds om half zeven. De match wordt gespeeld tusschen de voet- balvereenigingen V. V. E. en D. E. M. Tijdens de pauze wordt een gecostumeerde wedstrijd gespeeld, die iets bijzonders beloofd te worden. Een der plaatselijke muziekvereenigingen zal dien avond haar medewerking verleenen. De wedstrijd, die aanvankelijk 12 Augustus gespeeld zou worden in het Gemeentelijk Sportpark, gaat niet door. Opgedragen Ter aanvulling van ons be richt inzake de opdracht aan de fa. Veenman- Vink van den bouw van een villa met garage verzoekt men ons mede te deelen, dat deze firma van de gehouden herbesteding de laagste in- schrijfster is. Brandje. Vrijdagmiddag ontstond brand in een kuil langs den Zeeweg, waarin houtsnoeisel wordt geworpen. Het brandje was spoedig ge- bluscht, doch vannachts om half 12 begon het er weer te branden. De politie heeft met een slang, welke altijd op de politiepost wordt be waard, het vuur gedoofd. Internationale voetbalwedstrijd Zondag zal op het terrein van de R. K. V. V. Vogelenzang, aan den Vogelenzangscheweg, een interland wedstrijd gespeeld worden tusschen B. S. M. 1, uit Bennebroek en een Engelsch elftal, be staande uit padvinders van de Jamboree. De wedstrijd begint te vijf uur en wordt ge speeld op het terrein van de R- K. V. V. Vo gelenzang. Aanrijding Vrijdagmorgen is op den Voge lenzangscheweg, bij een der uitgangen vanaf het Jamboree-terrein, een aanrijding gebeurd tusschen een vrachtauto en een kleinen bestel auto van de model-boerderij Werenstein. De aanrijding bleef alleen beperkt tot mate- rieele schade. De politie heeft den bestuurder van den vrachtauto geverbaliseerd. Burgerlijke Stand Geboren: A. Eits—Spitse, zoon; M. W. Zuurbier—Vermeulen, zoon; G. C. NordtVan Beieren, zoon; A. W. Coesel— Rutjters, zoon; G. F. Blok—Rom, zoon; J. Nol- Smits, zoon; J. A. A. Smit—Van Driel, zoon. Overleden: J. van Paddenburg, 74 jaar, wedr. van W. Ch. Keijdel; E. J. Blekkink, 70 jaar, echtgen. van C M. Bottinga; J. Wuis, 72 jaar, echtgen. van N. Dekker. Oranjevereeniging „Wilhelmina." Het be stuur der Oranjevereeniging „Wilhelmina'* deelt ons mede dat het zich voorstelt den ver jaardag van H.M. de Koningin feestelijk te vieren per 31 Augustus. Een v'oorloopig programma is reeds samen gesteld bestaande uit: Kinderzang, gecombi neerde uitvoering van alle plaatselijke zang- vereenigingen. optochten van alle vereen!gin gen met fakkels en lampions, alsmede vuur werk tot besluit. Een en ander kan nog gewijzigd of aange vuld worden. Het bestuur meent echter rekening te moe ten houden met verdere festiviteiten nog dit jaar, in verband met een eventueels blijde ge beurtenis met betrekking tot ons Oranjehuls en oordeelt, dat nu reeds een financieele actie moet worden ingezet, aangezien feestvieren zonder geld nu eenmaal onmogelijk is. In verband met deze actie is een dames comité gevormd, dat de beschikking heeft over pl.m. 50 meisjes. De bedoeling is, dat ieder financieel zal bij dragen en het bestuur verwacht, dat niemand de dames bij haar bezoek zal teleurstellen, zoodat de komende Oranjefeesten met vollen luister kunnen worden gevierd. In een open bare vergadering, welke in het najaar zal wor den gehouden, krijgt iedereen de gelegenheid om zich uit te spreken omtrent het feestpro gramma Ook zal het bekend zijn, dat de Oranjever eeniging zich op het standpunt stelt, alleen die feesten te organiseeren waarmede alle gezind ten kunnen instemmen. Het bestuur der Oranjevereeniging spreekt den wensch uit, dat zoowel door kleine als groote bijdragen de algemeene deelneming moge blijken en zij in staat mag gesteld wor den voor oud en Jong een feest te organisee ren, waarmede iedereen tevreden is. Een eere-comité is gevormd. Derde lustrum „Kunstkring" 13 November bestaat de R. K. Tooneelvereeniging Kunst kring 15 Jaar. Tevens zal het feit worden her dacht, dat de heeren A. Koene en A. Gomes vijftien jaar lang hun beste krachten aan de vereeniging hebbben gegeven, terwijl de heer C. Jongejans twaalf en een half jaar lid van deze vereeniging is. Parochianen van IJmuiden werden opgewekt hun daadwerkelijke belangstelling te toonen door donateur te worden van den Kunstkring, die dan nog veel cultureel werk kan verrichten. „IJmuidens Bloei" In de Dinsdag 3 Aug. gehouden bestuursvergadering, vormde het be zoek van vreemdelingen aan IJmuiden wel het hoofdonderwerp van gesprek. Herhaaldelijk wordt door buitenlanders onze voorlichting in geroepen bij een bezoek aan de sluizen. Zoo ook kort geleden door eenige ingenieurs uit Enge land. In dit speciale geval verkreeg men de welwillende medewerking van Waterstaat te Haarlem, waarvoor wij dezen zeer erkentelijk zijn. Zondag as. bezoekt een leeraar uit Texas IJmuiden, en teruggekeerd in zijn land, zal hij lezingen houden o.a. over de sluizen te IJmui den. Dan zijn er, niet te vergeten de excursies der padvinders, welke gehouden zullen worden op 10, 11 en 12 Aug. a.s. Bezichtiging der slui zen is het doel en in het helaas zeer korte tijdsbestek van een uur, zullen de gidsen, welke zich belangeloos hiervoor beschikbaar hebben gesteld, de jeugd op alle interessante wetens waardigheden moeten wijzen. Het zal geen gemakkelijke taak zijn, maar zij is des te in teressanter. Jammer genoeg constateert het bestuur, dat er niet genoeg viertalige gidsen meer zijn om aan lederen padvinder (er komen er in het geheel 2000) een cadeau te geven. Niettemin zullen van den voorraad 500 ex. worden beschik baar gesteld, welke dan maar naar goeddunken der resp. leiders moeten worden verdeeld. De jaarverslagen der A. N. V. V., Ver. Buurt schap Driehuis en het Ziekenfonds Velseroord worden voor kennisgeving aangenomen, evenals het uittreksel uit de notulen der alg. vergade ring der A. N. V. V. te Zandvoort. Voor leden van IJ. B., welke hiervoor interesse hebben, liggen deze geschriften in het Verkeershuis ter inzage. Diverse aanvragen voor pension en inlich tingen worden voor kennisgeving aangenomen. Tevens is het verheugend te constateeren, dat er in de afgeloopen maand meer gebruik is ge maakt van ons kantoor voor inlichtingen of gidsen van andere V. V. V.'s. Van de A. N. V. V. werden nog ontvangen eenige folders van Nederlandsche badplaatsen, evenals een beschrijving van Nederland in het Italiaansch. Opmerkelijk hierbij is, dat in de folders een belangrijke plaats als IJmuiden ont breekt. En in den gids „Olanda" leest men, dat er per boot van Amsterdam uit naar IJmuiden uitstapjes te maken zijn. Maar dat er te IJmuiden 's werelds grootste sluizen te zien zijn, daarover word niet gerept. De secretaris heeft dan ook reeds een schrijven aan de A. N. V. V. gericht, waarin hij hieromtrent opheldering vraagt. De verspreiding der folders van Neder lands badplaatsen zal dan ook voorloopig hier niet ter hand genomen worden. R.K. Dam- en Schaakvereeniging „Gezellig Samenzijn.'' Dinsdag heeft het eerste tien tal van „G.S.", afd. Schaken, een wedstrijd gespeeld tegen de jubileerende schaakvereeni ging ,St. Bavo", uit Heemstede, om den St. Bavo-beker. De uitslag was 73 voor „G.S." Met deze overwinning heeft „G.S." zich in de finale weten te plaatsen. Winkeliersvereeniging. In de Vrijdagavond gehouden bestuursvergadering van de onlangs door fusie tot stand gekomen winkeliers- en handelsvereeniging Groot-IJmuiden, werd het bestuur als volgt samengesteld: G. van Telgen, voorzitter, F. de Boer, secretaris en S. van Dorp, penningmeester. Deze vereeniging is een afdeeling van den Kon. Ned. Middenstands bond. Aangereden. In de Trompstraat werd gis termiddag een meisje aangereden door een auto. De bestuurder van den auto, de heer H. M. alhier, had geen schuld en remde zoo krachtig, dat de auto dwars op den weg kwam te staan. Het meisje werd toch nog geraakt en bekwam eenige verwondingen. Zij werd naar dr. O. gebracht en daar verbonden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Kvas- nicska en D. Pets, Pakveldstraat 18; M. Boel- jon en E. B. W Gademan, Wilhelminaweg 33. Gehuwd: J. R. Sporry en S. de Jong, Ban- dceng N.O.I. Overleden: J. Burgerding, echtgen. van H. Nagel, oud 65 jaar. Flink gespaard. Aan het postkantoor Zandvoort werd gedurende de maand Juli op de rijkspostspaarbank ingelegd f 46.583,45 en terugbetaald f 18.124,28, zoodat ruim 1 28.000 is gespaard. Sint Elisabeth-vereeniging. De Sint Elisa- beth-vereeniging in de parochie St. Agatha, welke ten doel heeft het verstrekken van melk en versterkende middelen aan arme zieken, houdt op Zondag 8 Augustus a.s. een speldjes dag. Laatiedereen zich Zondag a.s. wapenen met het door deze nuttige vereeniging aange boden speldje. Het bestuur roept colectrices en collectanten op om op dien dag eenige uren of langer speldjes te verkoopen. Zij, die hier voor iets gevoelen worden hedenavond ver wacht in het patronaatsgebouw aan de Groote Krocht tusschen 8 uur en half negen. Zwemwedstrijden in het Noorderbad. Het gemeentebestuur heeft een gouden medaille beschikbaar gesteld voor een der nummers van de zwemwedstrijden, welke Zondag as. in het Noorderbad worden gehouden, en wel voor het nummer 100 M. borstcrawl voor dames. T. Z. B. Het bestuur van de R.K. sport- vereeniging The Zandvoort Boys deelt mede, dat er gelegenheid bestaat voor nieuwe leden om zich op te geven. Zij, die in katholiek ver band de voetbalsport willen gaan beoefenen melden zich Zondag as. te twaalf uur in het Datronaatsgebouw en geven zich op als lid van T.Z.B. Als vele jongens zich aanmelden, be staat er des te meer kans, dat T.Z.B. eenmaal een eigen terrein ter plaatse zal bezitten. Nie mand blijve dus achter en helpe mee aan de verwezenlijking van dit plan. Het was ten huize van den Helderschen vloot- aalmoezenier, majoor H. J. Bangert, dat wij, kort na de aankomst van Hr. Ms. Hertog Hendrik in Nieuwediep een onderhoud hadden met den Vlissingschen aalmoezenier, majoor G. Schim mel, om hem eenige indrukken te vragen over zijn eerste zeereis. We behoefden hem eigenlijk niet eens te vra gen of hem zijn eerste drie-maanden-trip over zee goed bevallen was; het was aan zijn gezond en gebruind gelaat, dat straalde van enthousi asme over de zeereis, wel te zien, dat de reis hem uitstekend was bevallen. Het viel me niet mee, aldus majoor Schim mel, dat ik, twee weken na mijn benoeming in Vlissingen, al bericht kreeg, dat ik met de Hen drik mee moest en ik zag er dan ook wel tegen op. Nu ben ik echter blij, dat ik zoo spoedig in de gelegenheid geweest ben met het Marineleven aan boord kennis maken; het was een buiten gewoon goede leerschool voor me; ik heb meer geleerd van het Marineleven dan ik dat aan den wal had kunnen doen en ben meteen in geleefd in de sfeer van de Marine. Dus uw nadere kennismaking met de Marine was een aangename? Het Marineleven is een mooi leven, al is er een flink aanpassingsvermogen voor noodig, om een goed Marineman te zijn. Ik kan nu de lichtmatrozen, onder wie ik in Vlissingen vooral mijn werkkring heb, zeggen, wat hun bij de Marine te wachten staat. Ik heb deze reis veel ervaring opgedaan en ondervonden, dat een aal moezenier veel en goed werk kan doen onder de Marinemenschen, omdat hij niet alleen offi cier, maar vooral omdat hij zielzorger is, met wien de mindere tot een vertrouwelijk gesprek kan komen. Hoe was uw verhouding met de bemanning? Hoewei er geen enkele Katholiek was onder de officieren, was de verstandhouding, zoowel met den commandant als met de officieren, bui tengewoon fijn; ik was een nieuweling onder de officieren, doch het is me buitengewoon mee gevallen en onder geloofsgenooten had de ver standhouding niet beter kunnen zijn. Ook met de overige bemanning stond ik over het algemeen op zeer goeden voet. Er waren onder de ruim 350 leden der bemanning 'n 85 katholieken. En wat zijn uw bevindingen als zielzorger? Nou, enthousiast ben ik daar niet over, maar ontevreden txh ook niet, was het openhartige antwoord. De dienst aan boord was zwaar en ik kon het den jongens niet kwalijk nemen, als zij niet eiken morgen de H. Mis bijwoonden, die ik dagelijks in mijn hut opdroeg. Zondags, als ik in het korporaalsverblijf de H. Mis opdroeg, was het bezoek bevredigend, vooral van de jon geren. Des avonds had ik zoo gemiddeld een tiental jongens in mijn hut, waar het dan meer dan vol was, zoodat je den rook wel kon snijden. Met de bezoeken, die ik zoo nu en dan ook overdag ontving, kan ik deze reis wel een 1000 bezoeken noteeren en hoewel ik maar een 127 boeken had, heb ik toch wel ruim 900 keer 'n beek uitgeleend. Met medewerking van enkele Hollandsche Paters hadden we in Funchal nog een goed geslaagde algemeene H. Communie. Met groote voldoening herinnerde majoor /Schimmel daarna aan het uitstapje, dat hij, dank zij de medewerking van den Hollandschen consul te Bordeaux, met een 15-tal leden der bemanning maakte van Bordeaux naar Lourdes, waar de jongens nog nooit geweest waren. Er was een Fransche bedevaart en aan ons werd gevraagd een speciale greep in de processie te vormen, waaraan natuurlijk werd voldaan; het was een onvergetelijke gebeurtenis voor onze jongens zoowel als voor mij. Hoewel gedurende geheel de reis de geest aan boord goed was, bracht te Bordeaux, toen we al op de thuisreis waren, de boodschap, dat we nog eens drie dagen naar Gibraltar moesten, om de Johan Maurits van Nassau te vervangen, een kleine depressie. Over 't algemeen was de reis voor de bemanning eentonig, al bracht een in Funchal aangeboden autotocht voor de beman ning eenige afwisseling. Er is overigens voor de mindere bemanning in de verschillende aanleg- havens weinig vertier; den officieren biedt een oponthoud hier of daar meer afwisseling. Voor mij was echter alles nieuw, deze eerste reis heb ik veel genoten van het natuurschoon. Nog last van zeeziekte gehad? Den eersten dag na het vertrek hadden er al velen last van, doch op mij heeft de zeeziekte heel de reis geen vat kunnen krijgen, was het triomphantelijk antwoord. En hebt u nog iets gemerkt van den Spaan- schen oorlog? Niets, was het antwoord, alleen die keffende hondjes in de Straat van Gibraltar, waarmee dan de bewapende trawlers van Franco bedoeld werden. Overigens gedroegen ze zich zeer cor rect tegenover ons, hetgeen we nog al begrij pelijk vonden. Gedurende deze drie maanden heeft de Her tog Hendrik drie weken en later nog drie dagen convooidiensten verricht; gemiddeld werd per dag aan drie schepen convooi verleend. Daar in de Straat van Gibraltar, aldus majoor Schim mel, is me gebleken, dat de Nederlandsche scheepvaart meer beteekent op de wereldzeeën dan men zou vermoeden en dat een goede Marine van groote beteekenis is, ook voor de Koopvaardij; het zou zelfs geen weelde zijn, als er nog enkele Marineschepen bijgebouwd worden. Resumeerende zeide majoor Schimmel, dat hij met het grootste pleizier aan zijn eerste zee reis terugdenkt; toegerust met nieuwe ervaring en nieuwe werkkracht hoopt hij zich thans aan zijn mooie werk te kunnen wijden in Vlissingen. Dezer dagen is de eerste steen gelegd voor den „Shenley-Tower" aan de Times- Square te New York. Dit gebouw zal de eerste glazen wolkenkrabber van de millioenen- stad aan de Hudson worden. Amerika stelt zich voor in de toekomst nog slechts in glas te bou wen, beweert men „Woon in een glazen huis!" dat is het parool, dat over den grooten vijver tot ons komt. Heer lijke tijden gaan wij tegemoet. Hoe zullen wij ons in acht moeten nemen, als wij weten, dat elk onzer bewegingen door buurman aan den overkant, door den voorbijganger op straat kan worden gezien door de glazen wanden van ons huis! Hoe welopgevoed en beschaafd zullen we ons dan gaan gedragen! Of heeft deze Ameri- kaansche uitvinding misschien toch niet zoo'n Utopistisch karakter? De Amerikanen beweren van neen. Ze spre ken en schreven over woonhuizen van glas, die vervuld zijn van een zacht, gelijkmatig licht, die gemakkelijker te verwarmen, goedkooper en mooier te bouwen zijn dan huizen van steen of hout. Glazen huizen, die geen verf noodig heb ben en in onderhoud veel goedkooper zullen zijn dan alle andere huizen. Veilig voor onge- wenschte blikken moet men in het glazen huis der toekomst kunnen wonen. Men bestelt eenvoudig een huis van glas en krijgt het prompt op tijd geleverd. Ook behoeft men er niet voor te vreezèn, dat het gevoel van huiselijkheid en veilig geborgen zijn door het glazen huis ook maar eenigszins afbreuk wordt gedaan, zoo beschrijft Mr. Philipp Smith, een van de bekendste Amerikaansche architecten, de toekomst. Verwarming en onderhoud leveren in geen enkel opzicht bijzondere moeilijkheden op. Het glazen huis der toekomst zal volslagen gladde binnen- en buitenmuren hebben, die al tijd afwaschbaar zijn. En door geribbelde bin- nenvlakken aan de muren zal voor een aan genaam licht door het heele huis worden ge zorgd. Bouwplannen, voorloopig voor zeven groote kantoorgebouwen van glas, liggen in de New Yorksche architectenbureaux kant en klaar. En voor den „Shenley-Tower" op de Times-Square te New York is intusschen de eerste steen of moet men nu zeggen: het eerste glas reeds gelegd. Het Shenley-Tower-kantborgebouw zal voor loopig noa s'^chts drie glazen verdiepingen krij gen. Da' al zich dan echter een 80 voet hooge 1 n toren verheffen. Het geheele gebouw z. j het invallen van het donker door zijn inwendige verlichting den indruk maken van een stralenden stalagmiet (druipsteen). Van glas zal ook het tunneldek van de nieu we „Midtown", het centraal-station van de on- dergrondsche van New York, tusschen Hudson en New Jersey, gebouwd worden, waarvoor meer dan 400.000 glazen platen van 6 vierkante duim noodig zullen zijn. Dit tunneldak zal in totaal 23 voet breed en 1609 meter lang zijn. Het glas materiaal, zoowel voor den Shenley-tower als voor het tunneldak van de ondergrondsche, is volgens een geheel nieuw procédé vervaardigd. Het voornaamste bezwaar bij de toepassing van glas als bouwmateriaal lag tot nu toe in de volumeverandering, die het glas bij hitte of koude ten gevolge van uitzetting of inkrim ping onderging. Na tallooze experimenten, die aanvankelijk slechts teleurstellende resultaten opleverden, zijn de Amerikanen Henry P. C. Keuls en Charley G. Duffy er ten slotte in geslaagd, een soort raamgestel te construeeren, dat zij „grijper" noemden en dat met klemmen en richels de glasplaten in de ramen vasthoudt. Het raam zelf is aan het buitenfront zoo goed als onzichtbaar. Het daglicht dringt overal binnen, doch de canneleering van het bouw materiaal belet alle indiscrete blikken van buiten. Keuls en Duffy zien in den geest reeds heele glazen steden verrijzen en zijn ervan overtuigd, dat de nieuwe bouwstof de tegen woordige bouwwijze weldra verdringen zal. Het licht dringt door de wanden binnen en de luchtverversching wordt door moderne ven tilatoren geregeld, 's Nachts zullen de glazen huizen door hun gelijkmatige inwendige ver lichting als tooverpaleizen stralen. Verschillen de groote firma's hebben de fabricage van gla zen bouwsteenen reeds ter hand genomen. Ook van steenen, die niet volgens het grijpersysteem van Keuls en Duffy geplaatst behoeven te wor den, doch door een doelmatige verdeeling van ribbels en uitsteeksels in hun verband gehou den en met mortel gevoegd kunnen worden. In Corning, in het district New York, staat reeds een fabriek, waarvan de geheele front muur van glas is. In deze fabriek worden evenwel geen glazen tegels gemaakt, doch wel een ander glasproduct, dat eveneens een groote toekomst tegemoet gaat, namelijkglaswol. gesponnen van glas, dat tot uiterst fijne dra den wordt getrokken. Wij zullen er ons op moe ten voorbereiden, dat in de toekomst ons le ven zich in, op en omringd door glas zal af spelen. Of zullen de werkelijke- bezwaren nog moeten blijken? Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage WASHINGTON, 6 Aug. (Havas) In verband met de geruchten, welke in het buitenland de ronde hebben gedaan, dat verscheidene dui zenden Amerikanen dienst zouden hebben ge nomen bij de Chineesche luchtmacht, heeft het Amerikaansche departement van Buitenland- sche Zaken medegedeeld, dat het niets weet van deze dienstneming. Men merkt verder op, dat het aanwerven van Amerikaansche burgers op Amerikaansch gebied bij de wet verboden is, doch Amerikaansche burgers kunnen vrij het land verlaten om naar China te gaan, en ter plaatse dienst te nemen. De berichten, volgens welke de buitenlana- sche ambassadeurs hun landgenooten zouden hebben aangeraden uit Nanking te vertrekken, zijn volgens mededeelingen uit Nanking geheel onjuist. De Japansche ambassadeur, Kawagoe, wordt heden te Sjanghai verwacht, om besprekingen te openen met de Chineesche regeering, doch tot nu toe is nog niet vernomen, dat hij is aan gekomen. Nader wordt gemeld, dat het toestel van Rus sische nationaliteit zou zijn, en wel de Douglas 25. De vier leden van de bemanning zijn allen Russen, terwijl de beide passagiers Tsjechen zijn. De ramp is veroorzaakt door een brand, die aan boord van het toestel is uitgebroken, toen dit zich op 2000 meter hoogte bevond. PARIJS, 6 Aug. (Havas). Binnenkort zal het Fransche ministerie van Handel een aantal decreten uitvaardigen, waarbij een aantal wan toestanden in de Fransche douanetarieven zul len worden weggenomen. Deze decreten voor zien in een vergrooting van den invoer van buitenlandsche, niet-gecontingenteerde goederen, De maatregelen zullen rekening houden met de overeenkomsten, welke met verschillende tan den zijn gesloten. WASHINGTON, 6 Aug. (Reuter) De Ameri kaansche Senaat heeft met 64 tegen 16 stem men een door Wagner ingediend wetsontwerp aangenomen en doorgezonden naar het Huis van Afgevaardigden, waarbij de regeering ge machtigd wordt in de eerstkomende drie jaar schatkistbiljetten uit te geven tot een totale waarde van 700 millioen dollar, voor het finan cieren van het afbreken van krotten en het bouwen van nieuwe woningen. Het ontwerp voorziet in een begincrediet van 26 millioen dollar. PAROCHIE VAN DEN H. BONIFACIUS Spreekuur aan de Pastorie liefst des morgens van 9 tot 10 en des avonds van half 8 tot 8 uur Telefoon 4807 Giro 58001 ZONDAG, 2e Zondag v. d. maand. 12e Zon dag na Pinksteren. De stille H.H. Missen otn 6, 7 en half 9, kwart voor 10 Kindermis (uit sluitend voor kinderen toegankelijk)om tien minuten over half voor 11 de Hoogmis; des avonds 7 uur Lof en Rozenhoedje, In de week de H.H. Missen om 6.45. S en 9 uur. Deze week geen H. Mis om half acht. wegens afwezigheid van kapelaan Van Nobelen en ka pelaan Mulder. MAANDAG, des avonds van 78 biechtge legenheid voor de bedevaartgangers. DINSDAG, Bedevaart naar Heiloo. De H.H- Missen om 6.45 en 8 uur. Geen H. Mis om 9 uur, maar om 10 uur plechtige Hoogmis in Heiloo. DONDERDAG, des avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje en gebeden ter eere van onzen Kerkpatroon St. Bonifacius voor de bekeering van ons Vaderland. VRIJDAG, des middags om 4 uur biechtge legenheid voor de kinderen. ZATERDAG, des morgens onder de H. Mis van 8 uur Algem. H. Communie voor de kin deren; des middags van 4 tot 8.30 gelegenheid om te biechten; des avonds 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de bekeèring van de zondars. ZONDAG a.s., 3e Zondag van de maand, Euch. dag. WARSCHAU, 6 Aug. (Havas) De hertog en de hertogin van Kent zijn vanmiddag van Lancut naar Kattowice vertrokken, vanwaar zij morgen naar Weenen zullen reizen. i NEW-YORK, 6 Aug. (Reuter). De „Clipper", die hedenmorgen om 4.19 uur uit Foynes was vertrokken, is te Botwood aangekomen. van de Zaterdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMT R A WL E RS Mary IJm. 189 410 manden 3850.Schoorl 950 manden 4760. LOGGER K.W. 27 160 LOGGER MET VERSCHE HARING K.W. 44 280.—. LOGGER MET PEKELHARING K.W. 39 1090.—. IJm. 268 Corn, de Boer 2260. IJMUIDEN, 8 Aug. V.m. 45; N.m. 432. IJMUIDEN, 9 Aug. V.m. 4—47; N.m. 5—18. Uw adres voor in- en verkoop van gebr. meubelen enz. 't Huis met den Oranjegeveï T. KROON Telefoon 14911 t.o. de Gr. Kerk Vr.; Hoe maak ik fosco? Antw.: Fosco, 1 ilesch, 50 gr. poederchocolade, 250 gr. suiker, y„ stokje vanille, liter water. Laat de vanille op een hoekje van het fornuis lang in het water trekken. Vermeng dan in een pannetje chocolade en suiker, meng dit aan met water. Voeg de rest van het water en db vanille toe en laat dit samen 20 minuten zachtjes ko ken. Neem daarna de vanille er uit. Giet de fosco in de schoongemaakte flesch. Verdun ze bij ge bruik met pijn, 2 deelen koude melk. Fosco kan niet veel langer dan 3 weken be waard worden. Vr.: Is er in Haarlem een Katholieke of neu trale Padvindstersvereeniging? Zoo ja: Tot wie» moet ik mij wenden als ik er lid van wensch te worden? Antw.: Wendt u tot den zeereerwaarden heer rector J. van Zon, St. Joannes de Deo, Maarten v. Heemskerkstraat, Haarlem. Vr.: Is iemand die een auto huurt, verplicht de schade van een ongeval met een dergelijk voertuig te vergoeden? Antw.; Dat is in het algemeen niet te zeggen. In den regel is de wagen verzekerd maar ook de voorwaarden van deze verzekering zijn niet dezelfde. Dan doet zich nog het geval voor of men schuld heeft of niet. In het algemeen is men natuurlijk wel verplicht om de schade, die men toebrengt, te vergoeden. Vr.: Is er in Alkmaar een inrichting voor op leiding voor commies? Antw.: Ons niet bekend. Een der ambtenaren kan u echter wel aan een vertrouwd adres hel pen. Vr.: betreffende dienstplicht van een denatura liseerden Duitscher. Antw.Neen, die jongeman is niet dienstplich tig. IJMUIDEN, 7 Aug. Rijksvischafslag. Tarbot per kg. 0.55—0.85, Griet per 50 kg. 20.50—26.—, Tong per kg. 1.081.70 Zetschol per 50 kg. 17.5019. Kleine Schol per 50 kg. 2.10—12.50, Bot per 50 kg. 2.108.Schar per 50 kg. 3.104.60, Rog per 20 stuks 79.50, Pieterman en Poon per 50 kg. 1.604.20, Gullen per 50 kg. 1.4.40, Leng per stuk 0.42, Heilbot per kg. 1.30, Wijting per 50 kg. 2.603.Koolvisch per stuk 0.040.19, Ma kreel per 50 kg. 6.557.50, Versche Haring 2.15 2.35. PRIMA KWALITEITEN INDANTHREN GEVERFD DUS KLEURECHTE SOORTEN 140 c.M. BREED DIVERSE KLEUREN PRIJZEN PER EL. RAADHUISSTRAAT mmmmm Vanaf heden staat de inschrijving open op de le en 2e serie der le SERIE te geven op Maandagavond 11 Oct., 8 Nov., 6 Dec., 17 Jan., 14 Febr. en 14 Maart; 2e SERIE te geven op Maandagavond: 25 Oct., 29 Nov., 27 Dec., 31 Jan., 21 Febr. en 28 Maart, door de volgende gezelschappen Dir.: VAN D4LSUM en DEFRESNK Dir.: C. v. d. LUGT MELSEIRT. Dir.: CEES LASEUR. Dir.: KO ARNOLDI. Dir.: JAN MUSCH en JAAP v. d. POLL. onder leiding van LOUIS GIMBERG. De Abonnementen zijn NIET persoonlijk. Prijs voor de 6 voorstell. met inbegr. van ALLE RECHTEN, BESPR. en GARDEROBE: STAL LES, FAUT. DE BALCON en FRONTLOGE 12.10; ZIJLOGE en PARKET f 10.—; PARTERRE f 7.—; AMPHITHEATER f 4.—; GAAN DERIJ f 3.Men wordt verzocht SCHRIFTELIJK met DUIDELIJKE vermelding van naam en adres op te geven: hoeveel abonn. op welken rang men wenscht te ontvangen. De toekenning der volgnummers voor de plaatsbespreking geschiedt door loting, waardoor een ieder een gelijke kans verkrijgt op goede plaatsen. De aanvragers ontvangen een schriftelijke opgave op welk nummer en welken datum zij hun abonn. kunnen bespreken en in ontvangst nemen. N B. Telef. en mondeling kunnen GEEN plaatsen worden besteld. ZIJ, DIE VOORKEUR VOOR. DE le en 2e SERIE HEBBEN, GE LIEVEN DIT DUIDELIJK TE VERMELDEN. !i 1 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10