Nationalisten bombardeeren linksche steden 1 Chineesche troepen rukken op naar het Noorden Het nieuws van heden Een vruchtelooze bijeenkomst De aanval op een Britsch schip LANDBOUWWETGEVING IN AMERIKA Dr. Dibelius vrij gesproken Daily Express" in beslag genomen DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Talrijke slachtoffers te Madrid en Cuenca De nieuwe partij der N ationalisten Het Weer Genezing gevonden te Lourdes TsjangKaiSjek zou alles reeds voorbereid hebben Duitsche instructeurs teruggeroepen Het verdeelingsplan voor Palestina ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: froor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE MV. DRUKKERIJ D€ SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20700 Volg ens het nieuwe decreet van generaal Franco wordt hij de absolute staats-autoriteit in rechtsch Spanje De Magaz bij Hitier Sub-commissie ter non-interventie gaat voor onbepaalden tijd uiteen Nog altijd in de impasse Tankboot zou haar reis later voortzetten minimimum Speciale bijeenkomst van het Congres in het najaar Zijn opzettelijke smaad jegens minister Kerrl niet bewezen Een merkwaardig geval in de beroemde bedevaartplaats De Chineesche regeering zou over wegen haar zetel in geval van nood te verplaatsen Voorzorgsmaatregelen Foto van Duitsch vliegtuig in Spanje was onwelkom in Berlijn Op het Zionistische congres begint men zwakke instemming te toonen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één £5 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 6 Aug. (Havas) Vanmorgen tegen half tien is de Spaansche hoofdstad °pnieuw door het geschut van Franco ge- •>ombardeerd. Langer dan een uur vielen de Granaten van vrij snel tempo in het centrum der stad. Er zijn verscheidene slachtoffers te betreuren. De regeeringstroepen hebben het bombardement beantwoord door vooral de vijandelijke stellingen bij Carabitas on der vuur te nemen. Lit Cuenca wordt gemeld, dat vliegtuigen j r rechtsche een dertigtal bommen op de bui- Tv ij ken der stad hebben geworpen. Men a®eft tot dusverre twaalf dooden geteld, voor aet meerendeel vrouwen en kinderen. Ver- ®heidene bewoners hebben verwondingen op- «loopen. Volgens een bericht uit Gijon is een aanval de stellingen der regeeringstroepen bij Car- adinos en Piquin krachtig afgeslagen. Nader wordt gemeld, dat het bombardement ah Madrid tot een uur in den middag heeft Geduurd. De granaten, voor het meerendeel an een kaliber van 155 m.M. kwamen vooral ten 'echt in de arbeiderswijk Cuatro Caminos. eigens de officieele mededeelingen zijn er alrijke slachtoffers gevallen. De bevolking bleef ,®er rustig; zelfs in de meest bedreigde straten Jeef het verkeer gehandhaafd. Nog wordt medegedeeld, dat bij het bom bardement op Madrid een aantal bommen vie- 'en op het gebouw van de Pauselijke Nuntia- t^ur. De secretaris van de Nuntiatuur werd Getroffen en gedood. In het zoo juist door generaal Franco onderteekende decreet betreffende de orga nisatie van de staatspartij, de „Falange Es- Panoia tradicionalista e de las J. O. N. S." wordt bepaald, dat deze partij den grondslag van den nieuwen Spaanschen staat vormt. De partij bestaat uit actieve leden die aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen en aanhangers. De „aanhangers" kunnen binnen een verloop van vijf jaar tot gewone leden der partij worden gemaakt. De eerste nationale raad der partij wordt geheel door den leider benoemd. Generaal Franco belichaamt in zijn persoon de abso lute autoriteit. Hij is slechts aan God en de geschiedenis verantwoording schuldig. Hij benoemt zelf zijn opvolger. Het decreet is gedateerd 4 Augustus 1937, met de toevoeging: in het tweede jaar der over winning. Hitier heeft heden in zijn buitenverblijf te Berchtesgaden den door generaal Franco benoemden Spaanschen ambassadeur An tonio marques de Magaz ontvangen, die hem zijn geloofsbrieven overhandigde, waarbij de gebruikelijke toespraken werden gewisseld. In de toespraak, die hij hield bij de overhan diging zijner geloofsbrieven, heeft markies de Magaz gezegd: „Het gezonde en door generaal Franco geleide Spanje koestert dezelfde gevoelens als Duitsch- land, gevoelens, die hun uitdrukking vinden in den gemeenschappelijken haat tegen het com munisme. Spanje is verder zeer dankbaar voor de ware vriendschap, die men het heeft getoond. Ongetwijfeld zullen vele van de beginselen van het Derde Rijk, die hun oorsprong dan ken aan de wijze en krachtige politiek van Uwe Excellentie, ook in Spanje hun weg vinden, natuurlijk binnen de grenzen van het eigen karakter en de traditie van Span je". Hitler zeide in zijn antwoord, dat het zijn wensch en die van het Duitsche volk is, dat het leger van generaal Franco er in zal slagen door zijn worsteling het Spaansche volk vrede en vrijheid te brengen en tevens het gevaar af te wenden, dat ook buiten de Spaansche grenzen Europa bedreigt. De verdediging tegen de ver nielende krachten van het internationale com munisme is het gemeenschappelijke doel, dat beide volken nauw bindt. De Magaz vertrok vanavond per trein naar Berlijn. De Zwitsersche Bondsraad heeft het Zwit- sersche Roode Kruis gemachtigd mede te wer ken aan de evacuatie van ongeveer vierduizend vrouwen, kinderen en grijsaards uit Madrid' door het Internationale Roode Kruis. De Bonds raad heeft een crediet van 80.000 franc tot dit doel ter beschikking gesteld. LONDEN» 6 Aug. (Havas) De onder- ^ttimissie voor de niet-inmenging is vanmid- öae te 3.15 uur te Londen bijeengekomen onder v°orzitterschap vair Lord Plymouth. De commissie heeft, na een bijeenkomst Van een uur, haar zitting verdaagd. Zij zal ®erst weer vergaderen, wanneer de secreta ris der commissie haar bijeenroept. ïntusschen is een technische ondercommis- sie belast met de bestudeering van het vraag- s'uk der contröle te land en ter zee. De beslissing van de ondercommissie zou, haar men gelooft, beteekenen, dat er geen enkele wijziging in het standpunt van Duitschland, Italië en Rusland is gekomen. Liever dan toe te geven, dat men opnieuw op het doode punt is gekomen, heeft de voorzitter verdaging voorgesteld. Alle leden kunnen dus thans met verlof gaan ®h hun regeeringen raadplegen. De technische ondercommissies zetten intus sen de studie der niet betwiste punten Voort. Bi) de opening der vergadering der onder- c°mmissie heeft Lord Plymouth, naar Reuter Verneemt, verklaard, dat hij sedert de vorige Vergadering vele besprekingen met de verte genwoordigers der verschillende regeeringen heeft gehad, om te zien of het mogelijk was de Moeilijkheden te overwinnen, en een weg uit de 'Tpasse te vinden. Hoewel men eenige vorde- 'Mgen kon maken, waren die niet voldoende °'h het Britsche plan in een nieuw stadium te ,°en komen. Daarentegen verlangen alle leden Qer commissie, dat de besprekingen niet geheel Verbroken worden. Plymouth stelde voor, den voorzitter en den Sretaris van den raad, die toezicht houdt op öe contröle te land en ter zee, te verzoeken eeh technisch verslag uit te brengen over het Melsel der waarnemers, en voorstellen te doen *°t herstel en verbetering van het stelsel. Het 's duidelijk, aldus Plymouth, dat het thans gel-, öende stelsel niet geheel voldoet, en dat een Verslag van den raad ook van waarde zou zyn, Mdien het Britsche plan later geheel of ge deeltelijk aanvaard wordt. Maisky verklaarde vervolgens, dat de Russische regeering in geen enkel opzicht Vdjziging kan brengen in haar standpunt, Zooals dat in de vorige vergadering is uit eengezet. Zij heeft ernstige bezwaren tegen toekenning «er belligerentenrechten, omdat dat probleem M geen enkel verband met het niet-inmen- gihgspian staat. Maar wanneer alle vrijwilligers Geëvacueerd zouden zijn, zou de Russische re- Geering bereid kunnen zijn het vraagstuk van «e rechten der oorlogvoerenden te onderzoe- *eh. Maisky verklaarde tenslotte den Duit- Mhen, Italiaanschen en Portugeeschen verte- Maisky genwoordigers de volgende vraag te willen stel len: Zijn deze vertegenwoordigers bereid te verklaren, dat hun regeeringen de terug trekking der vrijwilligers onvoorwaardelijk aanvaarden? Immers, de kwestie der vrijwilligers is het hart van het Britsche ontwerp en, aldus Maisky, ik moet op deze vraag antwoord hebben. De Duitsche vertegenwoordiger, Woermann, zeide: „Ik ben van meening, dat de rede van den Russischen vertegenwoordiger in geen en kel opzicht verband houdt met hetgeen aan de orde is". Woerman voegde hieraan toe, dat de een zijdige contröle, die, naar hij zeide, thans wordt toegepast, niet onbeperkt kan biyven voortdu ren. Hierop kwam Plymouth tusschenbeide door te zeggen, dat dit een reden te meer is om on- verwüld een technisch rapport over de contröle te verkrijgen. Woermann zeide, dat hij 't daar mee eens was en dat de Duitsche regeering niet meer van haar bezwaren tegen de contröle zou spreken, zoolang het verslag niet verschenen was. In antwoord op de vraag van Maisky zeide de Pörtugeesche ambassadeur, Monteiro, dat de Britsche regeering er den nadruk op gelegd heeft, dat haar plan bestaat uit onderling sa menhangende punten. Derhalve is de vraag van Maisky geheel buiten de orde. Grandi verklaarde het geheel met Monteiro eens te zyn. Maisky maakte daarop de opmerking, dat het duidelijk was, dat de Duitsche, Italiaansche en Pörtugeesche regeeringen hun vrijwilligers niet zullen terugroepen en dat dit bevestigd wordt door de weigering der vertegenwoordigers op zyn vraag duidelijk te antwoorden. Toen stond Plymouth op om te verklaren, dat hy de woorden van Grandi moest goed keuren. Hy voegde hieraan toe, dat deze manier van bespreken geen enkel nut had, hetgeen 't gelach der vergadering opwekte. Hij vroeg vervolgens vergunning het voor stel, dat hij bij het begin der bijeenkomst geformuleerd had, in te dienen. Op Sicilië worden momenteel groote manoeuvres gehouden, in aanwezigheid van Mussolini. De artillerie op weg naar het „pont" LONDEN, 6 Aug. (Havas) Het Britsche tankschip „British Corporal", dat ter hoogte van Almeria buiten de Spaansche territoriale wa teren gebombardeerd is en noodseinen uitge zonden heeft, was met een lading benzine op weg naar Engeland. By het bombardement is de radio-instal latie onklaar geraakt, doch naar *n Britsch oorlogsschip aan de Britsche admiraliteit heeft geseind, is de installatie gerepareerd en zet het schip de reis naar Algiers voort. Het heeft zijn verzoek om hulp ingetrokken. De „British Corporal", een tankschip, kwam van de petroleumraffinaderij der Anglo Per sian Oilcompany in de Perzische Golf. Toen t schip om hulp vroeg, bevond het zich tusschen Almeria en Cartagena, in de nabijheid van de plek, waar eenige weken geleden het Britsche oorlogsschip „Hunter" op een mijn is geloopen. Verwachting: Zwakke tot matigen S veranderlijke wind, later uit Zuidelijke S richtingen, nevelig tot licht bewolkt, waarschijnlijk nog droog weer, behoudens S kans op onweer. y y Verdere vooruitzichten: Onzeker. i§ WASHINGTON, 6 Aug. President Roo sevelt zal ongetwijfeld in de tweede helft van October een speciale vergadering van het Amerikaansche Congres afkondigen, ter behandeling van de algemeene Iand- bouwwetgeving, indien de commissies uit den Senaat en het Huis van Afgevaardig den tegen dien tyd een program gereed hebben. Aldus verklaarde gisteren in den Senaat de leider van de meerderheid, W. Barkley, nadat 41 senatoren een petitie voor een speciale bij eenkomst in October hadden ingediend, waar in verklaard wordt, dat het onverstandig zou zqn met de beschouwingen over de algemeene Landbouwwetgeving te wachten tot 1 Januari. Zoowel de commissies uit den Senaat als uit het Huis van Afgevaardigden zyn voornemens om, nadat het Congres op reces is gegaan, de werkzaamheden inzake de opstelling van een desbetreffende wet voort te zetten. Het doel van de nieuwe wetgeving is een strengere contröle te verkrijgen op de landbouwproduc tie, alvorens de zaaiperiode van het nieuwe jaar aanvangt. De gouverneur van Texas, James V. Allread, die te Mexico een reeks lezingen houdt, heeft zich opnieuw uitgesproken voor een derde bewindsperiode van Presi dent Roosevelt. Gedeeltelijk uit steen opgetrokken hutten in de nieuw aangelegde straten in Addis Abeba BERLIJN, 6 Aug. (D.N.B.). Voor een bijzon der gerechtshof te Berlijn stond heden de gene- raal-superintendent b.d. dr. Dibelius terecht, die in 'n open brief den min. van Kerkelijke Aange legenheden, Kerrl, had beschuldigd van smalen op het Christelijk dogma van de Godheid van Christus. Minister Kerrl getuigde, dat zyn woor den niet aldus geluid hadden, doch dat hy slechts gezegd had, dat men zich niet eenzijdig op dit dogma moest vastleggen. Daar niet bewezen kon worden, dat dr. Dibelius den minister opzettelijk valsch be schuldigd had, sprak het hof hem vry. PARIJS, 6 Aug. (Reuter). Volgens het ge tuigenis van een bekend medicus te Bordeaux is een 73-jarige Franschman, M. Edouard Boni- mond uit Terrasson in Dordogne, geheel gene zen van een ernstige ziekte uit Lourdes terug gekomen. De heer Bonimond leed de laatste zes jaar aan een ernstig eczeem over het geheele lichaam, terwijl bovendien zyn hart zeer zwak was. Daar alle menschelijke hulpmiddelen faalden, maakte de heer Bonimond een pel grimstocht uit Penqueux naar Lourdes. De medici constateerden by zyn terugkomst, dat hy, afgezien van een klein letsel aan zijn been, geheel hersteld is. De toestand van zijn hart is goed, en de patiënt heeft zijn gewone taak weer kunnen opvatten. Het „bureau des constatations" te Lourdes, dat nauwkeurige geneeskundige onderzoeken in stelt by alle gevallen van genezingen, zal thans beslissen, of de genezing van den heer Bonimond buitennatuurlijke oorzaken had. TOKIO, 6 Aug. (Domei). De correspon dent van de „Asahi Sjimboen" te Nanking bericht, dat de troepen van de Centrale Chineesche regeering oprukken tegen de Japansche garnizoenen te Peiping en Tientsin. De correspondent schat het aan tal der regeeringstroepen op twintig divisies, met een totale sterkte van ongeveer 200.000 man. Sedert 4 Augustus zijn, volgens den corres pondent, 80.000 man Chineesche troepen aan gekomen bij de spoorlijn TientsinPoekau, die tezamen met 150.000 man uit de omgeving van Pauting, Peiping en Tientsin willen heroveren. Verder zouden 250.000 man Chineesche sol daten te Soetsjau, Tsjeng Tsjau en Loyang in reserve worden gehouden. De correspondent van de „Nitsji Nitsji Sjimboen" te Sjanghai bericht, dat maar schalk Tsjang Kai Sjek last heeft gegeven, dat Han Foe Tsjoe te Sjantoeng Japan den oorlog moet verklaren, zoodra Japansche troepen te Tsjing Tan aan land worden gezet. Jen Sji Sjan moet uit Sjansi oprukken tegen de flank van de Japansche troepen uit Peiping en Tietnsin, zoodat deze niet kunnen door dringen in Sjansi en Soeijan. Verder moet Lioe Sjiang met twee divisies uit Tsjetsjoean op rukken naar de Gele Rivier, en moet Joe Han Moe in Kanton de Zuidkust van Chrina ver dedigen tegen een Japanschen aanval, terwijl Li Tsjoeng Jen te Kwangsi de verbindingen met Zuid-China over land moet bewaken. Ten laat ste moet Loeng Joen van Joenan de provincies Joenan en Tsjetsjoean bewaken, aangezien dat de laatste bolwerken van de regeeringstroepen zijn. De correspondent bericht verder, dat de regeering van Nanking overweegt haar zetel over te brengen naar Koeling of Kioe Kiang, indien gevaar zou dreigen voor Nanking en dat in uitersten nood de regee ring zou worden overgebracht naar Sian of Tsjengtoe. Volgens op het Japansche ministerie van Marine ontvangen inlichtingen is het Japan sche detachement te Hankau gisteravond be gonnen met het nemen van maatregelen „te gen verergering van den toestand". Vanavond zouden die maatregelen voltooid zijn. In den afgeloopen nacht hebben de Chi- neezen de telefoonlynen in de stad doorge- sneden, en alle verbindingsmiddelen met de Japansche concessie verbroken. De Chinee sche troepen, die de Japansche concessie be legeren, zijn sedert gisteren versterkt; zij hebben hun stellingen verbeterd. De duizend Japansche inwoners van Hankau hebben besloten de stad te verlaten in verband met de toenemende anti-Japansche agitatie Reeds zijn 500 vrouwen en kinderen naar Sjanghai vertrokken. Naar verluidt, is de Ja pansche nederzetting in Hankau door 10.000 man Chineesche troepen omsingeld, en hebben vanochtend drie Chineesche gevechtsvliegtui gen boven de nederzetting gevlogen. De secretaris-generaal van de regeering van Mandsjoekwo, Naoki Hocheno, is naar Tokio vertrokken, om met den Japanschen minister van oorlog, den minister van Buitenlandsche Zaken en andere Japansche autoriteiten te spreken over de maatregelen, welke genomen moeten worden om het hoofd te bieden aan den toestand in Noord-China. In antwoord op een vraag in de financieele commissie van den Japanschen Landdag heeft de minister van Oorlog, Soegijama, verklaard, dat de inmiddels aangenomen aanvullen de begrooting voor Noord-China, die 420 mil- lioen yen bedraagt, zal dienen ter dekking van de onkosten van het zenden van een tweede versterkingscontingent. De regeering zal nieu we credieten vragen, indien door de Chinee^ sche houding het incident zich verder ontwik kelt. Japan zal van zyn politiek, volgens welke de toestand niet ernstiger moet worden, moeten afzien, indien de Chineesche troe pen het wagen een aanslag te plegen op het Japansche gezag of de streek van Peiping en Tientsin te bedreigen. Hirota heeft medegedeeld, dat hij den ambas sadeur Kawagoe geen nieuwe instructies heeft gegeven, daar China zijn houding moet vast stellen, alvorens men tot diplomatieke bespre kingen kan overgaan. Volgens de „Nitsji Nitsji" zou Hirota ver der nog gezegd hebben, dat de vrede in het Verre Oosten op krachtigen grondslag zal worden geplaatst, indien China ertoe gebracht kan worden toe te treden tot het DuitschJapansche pact tegen t commu nisme, en indien het communisme uit het Verre Oosten verdwijnt. Wat men de „drie beginselen van Hirota" noemt, is aan China voorgelegd als een basis voor een principieele politiek. Doch onder den invloed' der Chineesche communisten en van de Komintern zou Tsjang Kai Sjek deze drie beginselen van de hand hebben gewezen. Waarnemers merken op, dat deze passages in de verklaring van Hirota niet in den ofii- cieelen tekst voorkomen. Politieke kringen te Berlijn overwegen ernstig de Dnitsche instructeurs, die op het oogenblik in China in dienst zyn, terug te roepen. Indien het huidige conflict zich mocht uit breiden, zou, zoo verklaart men, het handhaven dezer instructeurs door Japan uitgelegd kun nen worden als een onvriendschappelijke daad. Duitschland wil in het Chineesch—Japansche conflict strikt neutraal blijven. Weliswaar be vinden de Duitsche militaire instructeurs zich als particulier in het Chineesche leger, doch als Duitsche staatsburgers staan zij niettemin onder het gezag van het Duitsche Rijk, Nationalisten bombardeerden Madrid en Cuenca, waarbij talrijke slachtoffers vielen. Franco wordt de absolute staatsautoriteit in rechtsch Spanje, De subcommissie ter non-interventie is, na een vruchtelooze bijeenkomst, voor onbepaalden tyd uiteengegaan. Ondanks de dreigementen van Japansche zijde rukken de Chineesche troepen op naar het Noorden. Dr. Dibelius is van de beschuldiging van smaad! jegens minister Kerrl vrijgesproken. Het Amerikaansche Congres zal in het a-s. na jaar een speciale bijeenkomst houden voor do nieuwe Iandbouw-wetgeving. Het gebombardeerde Britsche schip kon later de reis voortzetten. Op het Zionistische congres te Zuerich gingen stemmen op, die het beginsel van een verdeeling van Palestina wilden aanvaarden. In Waardingen zijn twee mannen gearresteerd in wien men de daders van den roofmoord te Vlissingen meent te zien. Geschil tusschen Deterding en de Veehouderij- centrale. Nederland zal deelnemen aan de wereldtentoon stelling 1939 te New York. Militair vlieger te Soesterberg aan groot gevaar ontsnapt. Op Sumatra woeden groote boschbranden. New Yorksche Beurs: Opening onregelmatig, slot meerendeels lager. BERLIJN, 6 Aug. (Havas). De politieke politie te Berlijn heeft de .Daily Express" van 5 Augustus in beslag genomen. Het Engelsche blad had op de frontpagina een foto van een Duitsch vliegtuig, dat bij Madrid was gedaald, gepubliceerd. Ook de namen van de bemanning werden genoemd, ni. de mitrailieurschutter Walter Schellhorn, de sergeant-raciotelegrafist Her mann Schmidt, luitenant Seidl en de piloot Georg Kohl. Hetzelfde blad heeft kort geleden een inter view van zijn correspondent met sergeant Schmidt gepubliceerd. Tot nu toe heeft de Duit sche pers van deze inlichtingen nog geen mel ding gemaakt ZURICH, 6 Aug. (Havas) De politieke be sprekingen op het Zionistische congres zijn voortgezet met een rede van Remez, leider der Palestynsche arbeidersparty. Hy verklaarde er de voorkeur aan te geven, dat men zich tegen het plan zou verzetten, tot een aannemelijk voorstel aan het Congres zou zijn voorgelegd. „Wy kunnen," zeide hy, „niet de minste verkleining van onze rechten, die berusten op verplichtingen en een inter nationaal mandaat, aanvaarden. Indien het plan echter ernstig wordt genomen," aldus spr., „moeten wij al onze krachten verrenigen voor den opbouw van den Joodschen staat." Roebasjog uit Tel-Aviv zeide, dat het ver deelingsplan in beginsel moet worden aan vaard. De Joodsche staat biedt de eenige mo gelijkheid tot oplossing van het Joodsch-Ara- bische vraagstuk. Blumenfeld, leider der vooruitstrevende Zio nisten in Palestina en oud-president van den Duitschen Zionistenbond, verklaarde, dat de ko ninklijke commissie den Joden de keus geeft tusschen een eigen staat en een kleine immi gratie. Een Joodsche staat is een realistisch ant woord op de tegenwoordige situatie. Wie in het Zionisme slechts een middel tot propagan da voor de massa ziet, moet tegen het plan zijn, doch hij, die zich om de werkelijkheid bekommert, moet voorstander van het ontwerp zijn. Dit oogenblik kan het begin van een twee de hoofdstuk in de ontwikkelingsgeschiedenis van het Zionisme worden. Stand op Zaterdag 1 oor v.m. 764.1 .Vorige stand 76L2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1