■- I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen j mr Oostenrijk op het zangersfeest te Breslau v= i KAMPVUUR ONZE LEER EN ONS WERKPROGRAM. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1937 25000 Oostenrijksche zangers togen er heen iiuiiniinmnimniimmminiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiil iuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiumiiuiiiuiimmimumiiiiiuiiiiiuiiiuiiuiiiiuiiiiiuuiiiiiiiiiiimiuims - Zeilensymphonie op de Loosdrechtsche plassen tijdens de internationale zeilwedstrijden, welke door de jubileerendè watersportvereeniging „Loosdrecht" georganiseerd worden Maar dezen waren niet allen innerlijk nationaal-socia- listisch gestemd Schuschnigg wilde loyaal blijven NEDERL. NATIONALE BEDE VAART NAAR LOURDES Nog eenige mededeelingen over het vertrek VLIEGWERELD EN DE AVIA VLAMOVENSTRAATKLINKER N.V. IN OPRICHTING LAWNTENNIS ZWITSERLAND—NEDERLAND Meespelen van Timmer onwaar schijnlijk Hoogduitsche taal L.O. Duitsch M.O. A BOEK EN BLAD FOTOREPORTAGE TTTTfimH 99 Op bezoek bij de invalide padvindsters. Lord Baden Powell in gesprek op het terrein der Wereldjamboree, waar de Nederlandsche padvindsters Vrijdag een bezoek brachten Vrijdagmiddag was de beurt aan de Noorsche padvinders om in de Arena op het jamboree terrein eenige staaltjes van bun kunnen ten beste te geven, hetgeen niet zonder het noodige succes ge schiedde Z. K. H. Prins Bernhard (x) oracht Vrijdag met Prins Gu- staafAdoll(xx) een bezoek aan het kamp der Ned. Indi sche padvin ders ia, «a» z •- s -vC Aan den ingang der Pendoppo zet Z. K. H. Prins Bernhard zijn handteekening tijdens het bezoek, dat Hij Vrijdag apn het kamp der Ned. Indische padvinders op de Wereld jamboree bracht Het Nederlandsche s.s. .Maaskerk" van de Holland-West-Afrika-lijn, dat bij kaap Palma op de rotsen liep (Van onzen Weenschen correspondent) De pers brengt meer of minder, objec tief of eenzijdig berichten over de grootsche zangersfeesten in Breslau, waarbij rond 130.000 Duitsehzingende zangers tegenwoordig waren. Duitschers, Oostenrij kers, Duitsehsprekende Hongaren (Sieben- burgen), Zwitsers, Randstaten-Zwitschers en te elfder ure Duitschers uit Tjecho-Slowa- kije, nadat het aanvankelijke reisverbod on der strenge voorwaarden opgeheven was. Oostenrijk was sterk vertegenwoordigd, wel met een 25000 man. Zijn die 25000 Oostenrijksche zangers, die naar het nationaal-socialistische Duitschland togen, nu allemaal nationaal-socialisten, en zoo ja, laat de niet-nationaal-sociaüstische Oostenrijksche regeering die menschen zoo maar over de grens naar Duitschland, om ze dan als nog gevaarlij ker elementen thuis te krijgen? Wel neen, zoo Is dat niet. Niet eens alle Duitsche zangers, die te Breslau mêegefeest en meegezongen hebben, zijn innerlijk van nationaal-socialistische over tuiging. De zangersfeesten zijn, al werden ze in poli- tieken zin uitgebuit, in werkelijkheid geen poli tieke feesten en een heel groot getal Oostenrijk sche zangers is enthousiast mee opgetrokken uit liefde voor de kunst en niet voor de politiek, te meer daar hier een zeldzame gelegenheid ge boden werd, tegen vrije reis- en verblijfkosten een interessanten tour te maken dwars door Duitschland. Dat er onder de duizenden Oostenrijksche zangers, die de reis meegemaakt hebben, zeer velen waren, die zoogenaamd „betont national" of zelfs natlonaal-socialistisch denken, wist de regeering natuurlijk, al onderschatte zij wis en zeker hun aantal. AUe vertrekkende zan gers kregen daarom de ernstige vermaning mee op reis, zich in Duitschland behoorlijk, dit is als Oostenrijkers te gedragen met de toezegging, dat „Zuwiderhandelnden" na thuiskomst de ge volgen af te wachten zouden hebben. De regee ring had dan ook voor de noodige dwarskijkers gezorgd met de taak een oogje in het zeil te houden. We hebben hier ondervinding genoeg op ge bied van on- en anti-Oostenrijksche betoogingen zoo dikwijls Oostenrijkers en Duitschers elkaar ontmoetten (Oostenrijksch-Duitsche voetbal match in het Weensche stadion, bezoek van von Neurath aan Weenen, oud-strijdersdag onlangs in Wels tusschen Linz en Passau) en de regeering was gewis eenigszins huiverig, duizenden Oos tenrijkers naar Duitschland te laten trekken. De overeenkomst van 11 Juli 1936, die de nor male en in zekeren zin vriendschappelijke ver houdingen tusschen Duitschland en Oostenrijk moest herstellen, bestaat nog, werd zelfs weer bevestigd. De Oostenrijksche regeering wilde op gevaar af dat een reis van duizenden naar Duitschland onverkwikkelijkheden met zich me de zou brengen, geen aanleiding geven, dat haar met meer of minder recht het verwijt van il- loyaliteit zou kunnen worden gemaakt. De feesten zijn nu voorbij, de meeste zanglie- vende Oostenrijkers zijn teruggekeerd en het is afgezien van een serie arrestaties, nogal goed af geloopen, wat, gezien de verhitte stemming bij velen, heel wat wil zeggen. Men schrijft ons: Maandag 9 Augustus zal, zooals gemeld, de Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes vertrek ken. De ruim 1650 deelnemers, onder wie ongeveer 300 zieken, zullen met vier extra-treinen ver voerd worden. De witte trein, waarmede uitslui tend de zieken zullen vervoerd worden, onder hooge begeleiding van Z. Hw. Exc. Mgr. J. P. Huibers, vertrekt van Roosendaal om 12.30 uur, terwijl de twee pelgrimstreinen, blauw en rood, van Roosendaal zullen vertrekken om resp. 13.35 en 14.30 uur. De Oranje-trein vertrekt van Nijmegen om 11.15 uur en zal stoppen te Venray, Venlo, Roer mond, Sittard, om na een kort oponthoud te Maastricht, vandaar te vertrekken om 13.41 uur. Voor het vervoer der pelgrims en zieken naar Roosendaal zal Maandag een extra-trein loopen vanaf Amsterdam naar Roosendaal, welke trein te Amsterdam zal vertrekken om 6.36 uur. Verder hebben de Ned. Spoorwegen de noodige maatregelen getroffen voor een vlot vervoer van alle deelnemers naar Roosendaal, Nijmegen en andere stations aan de lijn Nijmegen-Maastricht. Op den dag van terugkomst der Bedevaart, 18 Augustus, zal eveneens een extra-trein loopen van Roosendaal naar Amsterdam, welke trein te Als het kampvuur gloeit en het dak van den nacht Zich over de jamboree sluit, Als de sterren daar staan en elk wereldlawaai Wordt een vaag en verwijderd geluid, Als het blanke duin en bet dennengroen Vervloeien in 't zwart van den nacht Houden duizenden jonge Verkenners te zaam Daar in vrede en vriendschap de wacht. Dan zijn daar die dertigduizend bijeen En gloeit daar slechts éen ideaal, Dan zingt in die harten slechts één enkel lied, Verstaanbaar in iedere taal. 't Is 't lied van den vrede, van vriendschap, van trouw, Van fairness en sportiviteit, Dan leeft daar de geest van de jamboree, De geest van welwillendheid. Dan is er geen afgunst of haat door verschil Van land of van volk of van stam, Daar elke Verkenner alleen maar als vriend En enkel bij vrienden slechts kwam. Zoo voelen die dertigduizend zich één, En met hen die eindlooze ry Van hen, die ook vriend der beweging zijn, In den geest zijn zij allen er bij. Die sfeer van het kampvuur der jamboree, Zoo vredig, zoo eerlijk, zoo rein. Die sfeer van de besten van heel onze jeugd Moest de sfeer van de wereld ook zijn! HERMAN KRAMER Roosendaal zal vertrekken om 14 uur. Zeer zeker zullen de deelnemers aan deze Bedevaart veel en hartelijk bidden, opdat door de voorspraak van O. L. Vrouw van Lourdes de door Mgr. Huibers vastgestelde intentie „De wereld voor God" in vervulling moge gaan. Veel zal er gebeden wor den voor de arme zieken en degenen die lijdende zijn, niet alleen naar het lichaam, doch ook naar de ziel. Daar, bij het heiligdom van Maria en Bema- dette, zullen de Nederlandsche pelgrims niet ver geten te bidden voor het welzijn van het Ne derlandsche Episcopaat, voor onze Koningin en Haar Koninklijk gezin en zeer speciaal voor Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Mogen de Nederlandsche Katholieken, die in het vaderland achterblijven, gedurende de dagen van het verblijf der Bedevaart te Lourdes met de pelgrims medeleven, door een dagelijksch klein gebedje voor het welslagen der Bedevaart. Het populaire weekblad Vliegwereld heeft de goede gedachte gehad om tijdens de Avia-ten- toonstelling in Den f Haag met een 5-tal ach tereenvolgende speciale nummers te verschij nen. In het tweede Avia-nummer treffen wij niet alleen een uitgebreide en deskundige standsbeschrijving aan, doch ook verschillende bijdragen, waarvan wij noemen Kracht, door C. G. Küpfer (een verhandeling over de ten- denz in den bouw van moderne vliegtuigmoto ren), Neuswiel of staartwiel, door Bach (een zeer actueel onderwerp, in verband met het ontwerp van de DC-4, welke in Amerika op stapel staat), Kroniek van een zomerdagje, door Viruly (een uitstekende schets van den beken den vlieger-schrijver over een zomerdag, zoo als K. L. M.-vliegers dien tegenwoordig mee maken), etc. Aardig is ook de prijsvraag van Vliegwereld, waaraan ongetwijfeld talloozen zullen meedoen. Al met al een zeer geslaagde serie uitgaven, die illustratief uitstekend zijn verzorgd. Te Arnhem is in oprichting de N.V. Vlam ovenstraatklinker „Arnhem". Directeur der N. V. is de heer E. van de Pol, steenfabrikant te Arnhem, voorzitter is de heer A. van de Koppel, steenfabrikant te Zeist. De heer Van de Koppel is de uitvinder van het bekende vlamovensysteem. De eerste van deze vlamovens is in het begin van 1914 ge bouwd in een fabriek te IJselstein. Van 1918 tot 1937 is de heer van de Koppel directeur geweest van de iri het eerstgenoemde jaar op gerichte en zich thans in liquidatie bevindende N.V. „De Vlamovenstraatklinker" te Zeist, die ultimo Maart 1.1. liquideerde. Bij de N. V. Vlamovenstraatklinker „Arnhem" zijn aangesloten acht fabrieken. Deze fabrie ken vertegenwoordigen, in Waal-formaat uit gedrukt, een jaar-capaciteit van pl.m. 70 mil- lioen. By de samenstelling van de ploeg tegen Zwit serland heeft de keuzecommissie van den N.L. T.B. rekening gehouden met de mogelijkheid, dat Timmer bereid en in staat zou zijn de Ne derlandsche kleuren in Luzern te verdedigen, in welk geval Heynen uitvalt. De kans, dat Timmer uitkomt, is echter ge ring. Naar hij ons meedeelde, is zijn arm nog steeds niet genezen, zoodat hij de uitnoodiging om van de Nederlandsche ploeg deel uit te ma ken vermoedelijk zal afslaan. Een definitieve beslissing heeft hij echter nog niet genomen. Erg optimistisch is Timmer intusschen niet, want om zijn eigen woorden te gebruiken „van wedstrijdtennis zal dezen zomer wel niet veel komen". 's-GRAVENHAGE Geslaagd: de heeren J. de Bont, Vugt; C. v. d. Bosch, Wassenaar; J. van Duren, Schiedam; H. Meijer, Oude Pekela; W. van Alkemade, Amsterdam; J. Dessens, Vlaardingen; P, Eggermont, Beverwijk; J. Hoo- gers, Barneveld en A. Wiegman, Oostwold; en de dames J. Tops, Rotterdam; K. Trimp, Rot terdam; W. A. de Vries, Haarlem; A. Mantz, Den Haag en E. Simons, Rotterdam. 's-GRAVENHAGE. (Huisacte.) Geslaagd: mej. S. Jongepier, Bloemendaal en de heer W. P. G. H. Kratochwil, 's-Gravenhage. Hef Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons Welnu, laten zij die beweren, dat de leer van Christus den Staat vijandig is, ons een leger geven van zulke soldaten als zij volgens de leer van Christus moeten zijn, laten zij ons zulke onderdanen, zulke echtgenooten, zulke ouders, zulke kinderen, zulke meesters, zulke dienaren, zulke koningen, zulke rechters, eindelijk zulke be lastingbetalers en belastingambte naren geven, als ze volgens voor schrift der Christelijke leer moe ten zijn, en laten zij dan die leer schadelijk voor den staat durven noemenof liever laten zij geen oogenblik aarzelen, deze leer, indien zij wordt onderhouden, luide te verkondigen als het goote heil van den Staat. St. Augustinus. „Beyer's Mode für Alle" Het Augustus-nummer van „Beyer's Mode für Alle" brengt de eerste herfstmantels, wol len jurkjes, elegante compléts, chique namid dag japonnen, blouses, vlotte kinderkleeding, en aardige huishoudschorten, in het geheel 100 modellen. Bovendien knippatronen van alle modellen op de gratis-raderbladen. Verder waardevolle raadgevingen en nieuwe recepten voor de huisvrouw. Tot slot een handwerk- hoekje, een zelf vervaardigd bad voor baby en een paar aardige artikeltjes over moeder en kinderen. Een tweede serie Beyer Pullover-patronen is verschenen, bestaande uit zes modellen voor sport en zes modellen voor kinderen, uitvoerige Hollandsche beschrijving en nauwkeurig werk- voorbeeld met geknipte patroondeelen. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4