Het probleem der verdeeling van Palestina H ZIONISTENCONGRES TE ZURICH Kerkelijk leven De weerstoestand Restaurant DORRIUS ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1937 BUIT EN LAN DSCH OVERZICHT Mandatencommissie van den Volkenbond M: Slotzitting van het R.K. Esperantistencongres Het volgend jaar wordt 't congres te Lubljana gehouden De Maaskerk naar Freetown JEUGDIGE DIEVEN Een achttal jongens regelmatig „aan het werk" DE NEDERLANDSCHE PERIODIEKE PERS Zilveren feest op 11 September DE PARKEERGELDHEFFINGEN Adres van de K.N.A.C. tot afschaffing KON. NED. VER. VOOR LUCHTVAART Vergadering der Centrale Jeugd commissie OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Inschrijving bak- en braadvet De Indische bouiokunst maakt immer een grooten indruk op den Europeeschen bezoeker. Een oud gebouw in Ahmedabad MINISTER GOSELING Geparkeerde auto in brand geraakt Derde Orde-studie- dagen Belangrijke beschouwingen van de inleiders Inleiding pater Borromaeus De tweede dag PROFESSOREN TE St. AGATHA PASTOOR J. NUIJEN 40 JAAR PRIESTER Pastoor Hermans emeritus Bedevaart van het Heilig Hart De wereld beluisterde de padvinders Phohi-leiding zorgde, dat elk land zijn eigen jongens kon hooren STUURMAN AANGEVALLEN Madoereesche matroos verwondde hem niet levensgevaarlijk NED. TOONKUNSTENAARS- BOND Op reis met de Ned. Reisvereeni- ging voor Katholieken Het weer is mooi over geheel Europa Hoe koel de zomer ook was, hij is niet nat geweest R.K. Organisten- en Directeuren- vereeniging Examen Engelsch L.O. Examen Engelsch M.O. akte A Examen Fransch L.O. Examen Fransch M.O. akte A Handelskennis L.O. Etii et probleem der verdeeling van het H. Land wordt steeds moeilijker. Op het Zionisten-congres te Zürich vindt het gelsche plan ernstige critiek. En de manda- eöcominissie van den Volkenbond heeft zich "Voluut niet laten imponeeren door de Engel- Sche hooghartigheid, die eischte, dat de com missie in een vloek en een zucht het plan der *-°bdensche heeren zou goedkeuren. Dit heeft touwens het Lagerhuis, tegen de algemeene Afwachting in, ook niet gedaan. Wil zulk een ®latl. als het voorgestelde, slagen, dan moet inderdaad niet over gedebatteerd worden. er i het ar*t dan gaat zijn kans verloren. Dit is nu met Engelsche plan het geval. Op de keper be- tCil°Uwd, nauwkeurig bestudeerd, van alle zij- hen door deskundigen onderzocht toont het "tets (jan fouten en het karakter van haast werk. De kans, dat het ooit werkelijkheid W°rdt, wordt eiken dag kleiner. Van Joodsche Zijde wordt vooral aangevoerd, dat het plan Alkomen in tegenstrijd is met de befaamde alfour-declaratie van 1917, die als volgt be- gt>tl: „De regeering van Zijne Majesteit heeft Dehagen in de vestiging, in Palestina, van een fationaal Tehuis voor het Joodsche volk, en 2a' haar beste krachten inspannen om de ver- Wezeniijking van dit doel te bevorderen met hieti verstande, dat niets zal geschieden ten f'^cleele van burgerlijke en godsdienstige rech ten der in Palestina bestaande niet-Joodsche ÊsöieenschappenDe Joden kwamen in "r°oten getale naar Palestina. De Arabieren v'®fden onrustig en ontketenden in 1920, 1921, l929, 1933 en 1936 woelingen tegen de Joodsche «Wnigratie. De Engelschen zagen steeds lijde- Jk toe. De belofte van een nationaal tehuis v°°r de Joden werd aldoor meer tot caricatuur. h toen kwam het fameuze plan. Het betoog van de Royal Commission ten gunste van het plan wordt zakelijk weergegeven in een publicatie van den eüerlandschen Zionistenbond: h Vóór en bij het Palestina-Mandaat zijn, koor Engeland en door den Volkenbond, aan J°den en Arabieren toezeggingen gedaan, waar in beiden gelijkwaardige aanspraken ontlee- hen, 2- Engeland heeft te goeder trouw ondersteld, öat deze gelijkwaardige aanspraken door de ftactyk met elkaar in harmonie zouden wor- gebracht, 3. en is in 1936 pijnlijk verrast door het ^-fabische verzet tegen Joodsche immigratie en tegen Joodsch streven naar meerderheidsvor- Il*klg in Palestina, een verzet dat kennelijk zijn grond vindt 111 een sterk toegenomen Arabisch zelfbewust- 2Üh, en dat thans dermate is gegroeid, dat de k ahdataris, Engeland, het niet meer kan bre- eii. 6- Zwichtende voor dit verzet ziet Engeland beh genoodzaakt tot afsnijding der Joodsche l'Urnigratie en, daardoor, tot opheffing van de Mogelijkheid eener Joodsche meerderheids- Afrning in Palestina, af tot verdeeling van het land. ®et meerendeel der Zionisten vindt dit be- toOg der Royal Commission naar uitgangspunt, kfgumentatie en slotsom onjuist. Want zoo Agt men de Joodsche en Arabische aan haken op Palestina zijn in geen enkel op dicht gelijkwaardig. Hoe men deze aanspraken °°k afmeet, altijd zal het recht der Joden van teerdere beteekenis blijken. Immers, den Jo- is toegekend een Joodsch nationaal tehuis, kon Arabieren slechts een waarborg tegen ver korting hunner rechten. De toekenning ter eener zijde is, blijkens de Balfourdeclaratie en ket Palestinamandaat, primair en positief, die ter anderer zijde secundair en negatief. Dit is llet Zionistisch-Joodsche standpunt. De Zio nisten meenen recht te hebben op het heele kfood. Het Engelsche plan verdeelt het brood M tweeën en geeft aan Arabieren en Joden een 6tuk. En als men dan denkt aan Trans-Jor- hanië, dat in 1923 onafhankelijk werd ver gaard, dan ziet men dat de Joden niet eens eeh half, maar een kwart brood zullen krijgen. oppositie is dus begrijpelijk, temeer daar kR Arabieren door het onafhankelijk worden Van Irak en Trans-Jordanië groote gebieden 'hitten. Waarom moeten zij dan ook nog de kolft van het „toegekende" nationaal Joodsch tehuis krjjgen? Op het Zionistencongres te Zürich heeft de hoofdleider der beweging Prof. Dr. Chaim Weizmann de minimum-voor gaarden bekend gemaakt, waarop z.i. de Joden verdeeling van Palestina kunnen aanvaar- ^h. zij luiden: L De Joden wensclien het nieuwe deel van J6ruzalem bij hun gebied te zien ingedeeld. Mer. teeent reden te hebben om aan te nemen, dat he Ze concessie kan worden verkregen zonder al te groote moeilijkheden. 2. De absolute onafhankelijkheid van den °odscheh staat dient te worden gegarandeerd. 3- De handhaving van het Britsehe man daat over kuststeden, binnen het Joodsche ge bied gelegen, mag slechts tijdelijk zijn en moet hfidelijk omgrensd worden. 4- Voor de kolonisatie buiten den Joodschen staat, ten Zuiden van den Britschen corridor, kienen faciliteiten te worden verleend. Een groot deel der Zionisten zal ongetwijfeld °°k <jeze voorwaarden niet voldoende achten, kkt blijkt uit de bovengenoemde publicatie van den Nederlandschen Zionistenbond, waarin men tot de volgende conclusie komt: „Het Zionisme streeft naar een publiekrech telijk gewaarborgde woonplaats voor het Jood sche volk in Palestina aldus het Bazeler- program. Het is niet de eerste maal in de geschiedenis der Zionistische beweging, dat het Joodsche volk voor een keuze wordt gesteld. In 1903 werd, door de Engelsche regeering, een territorium in Oost-Afrika aangeboden een aanbod, waarover het Congres van 1905 heeft moeten beslissen. Er is veel overeenkomst tusschen den toe stand van 1905 en dien van 1937. Ook toen ver keerde het Joodsche volk men denke aan de Russische pogroms in diepste ellende. Ook toen waren velen bereid het aanbod althans in beginsel, aan te nemen, onder de overweging: „wij moeten aanvaarden een gelegenheid als deze keert niet w„er." Het Congres van 1905 heeft het aanbod ver worpen, onder beroep op het Bazeler-program. Het heeft Palestina niet willen loslaten. Twaalf jaar later kwam de Balfour-declaratie. In 1905: een woonplaats, doch niet in Pa lestina thans: Palestina, maar geen afdoende woonplaats. Het Joodsche volk blijve ook thans het Ba zeler-program trouw." De beslissing is te Zürich nog niet gevallen. En het is de vraag, of er een positieve beslis sing zal komen. En dan moet de Raad van den Volkenbond nog stelling nemen tegenover het Engelsche plan. Een netelig probleem. Zal het ooit tot oplossing komen? N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE verkeer wordt opgebracht weder zeer aanmer kelijk wordt verzwaard. Immers de „staangelden", die te Rotterdam. Heerlen en Haarlem worden geheven, vormen reeds thans, naast de dubbeltjes en kwartjes heffingen op de parkeerterreinen, een niet on- belangrijken post op het budget van den auto mobilist. Thans heeft de K. N. A. C. zich wederom met een adres gericht tot de ministers van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat. In de bijbehoorende uitvoerige nota van toelichting geef zij een overzicht van de thans reeds be staande parkeergeldheffingen te 's Gravenhage, Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Arnhem, Heer len, Zwolle, Zierikzee, enz., waarbij zij er op Vijst dat in tal van andere gemeenten der gelijke heffingen reeds ingevoerd of in voor bereiding zijn. Zij wijst erop, dat slechts door wetswijziging, n.l. van de motorrijtuigenbelasting-wet en de gemeente-wet, het euvel dezer heffingen af doende zal zijn te keeren. Vrijdag is het 18e Internationaal Congres der R. K. Esperantisten-Unie gesloten. De dag werd geopend met een H. Mis in de kerk van den H. Jacobus, aan de Parkstraat, waar de predikatie in Esperanto gehouden werd door prof. Berkers, uit Mechelen. In de slotzitting van het congres werd een zeer geanimeerde discussie gehouden over ver schillende belangrijke onderwerpen, waaraan vooral de Tsjechische, Fransche, Belgische en Joego-Slavische afgevaardigden deelnamen. Slotredevoeringen hielden de heeren Heilker, Brouwer en Damen. Het druk bezochte congres werd onder groot enthousiasme gesloten, nadat besloten was, dat het volgehde congres in 1938 te Lubljana (Lai- bach) in Joego-Slavië zal worden gehouden. Bij de directie van de Vereenigde Nederland- sche Scheepvaartmaatschappijen te 's-Graven- hage is hedenochtend van den kapitein van de Maaskerk een telegram ontvangen, dat het schip Vrijdagmiddag om 2 uur van Kaap Palmas is opgestoomd met bestemming naar Freetown. Sedert eenigen tijd werd Dinteloord onveilig gemaakt door een complot jeugdige diefjes, die er eerst hun werk van maakten, vooral snoep goed te stelen uit verschillende winkels. Het kwam echter van kwaad tot erger en zij begin gen reeds de brutaliteit hier en daar ook de laden te lichten. De politie kreeg natuurlijk ook kennis van de gebleken vermissingen en bij onderzoek mocht het haar eerst gelukken twee jongens aan te houden, die zich aan dergelijke diefstallen hadden schuldig gemaakt. Uit het verhoor en nader onderzoek bleek, dat een bende van acht jongens van 10 tot 14 jaar „aan het werk" was geweest. Tegen de jeugdige boefjes is nu proces-verbaal opgemaakt. De vereeniging de Nederlandsche Periodieke Pers, waarin zich, ter behartiging van hun vakbelangen, georganiseerd hebben de uitge vers van eens of meermalen per week of per maand verschijnende bladen of tijdschriften, zal den llden September a.s. vijf en twintig jaren hebben bestaan. Haar bestuur heeft zich voorgenomen in de eerste dagen van die maand dit feit met de leden eenigszins feestelijk te herdenken. Reeds bereidt een daarvoor aangewezen com missie sedert eenigen tijd de viering van het jubileum voor. Deze viering zal gedeeltelijk bui ten den besloten kring geschieden en wel te s Gravenhage. Zooals bekend is heeft de K. N. A. C. gedu rende het laatste vijftal jaren bij herhaling haar stem tegen het steeds toenemend euvel der heffingen van parkeergelden voor auto mobielen verheven. In tal van adressen aan de Kroon, minister en gemeenteraden heeft zij op het onwenschelijke en onbillijke dezer heffin gen gewezen terwijl bovendien op haar instiga tie daarover een tweetal processen tot in hoog ste instantie gevoerd werden. Behalve in den onaangenamen overlast, die door deze heffingen aan het automobielrijdend pu bliek wordt aangedaan is het voornaamste be zwaar daarin gelegen, dat door deze heffingen het totaal aan lasten dat door het motorisch Onder voorzitterschap van den heer H. Wa- iaardt Sacré hield de Centrale Jeugdcommissie van de Kon. Ned. Vereeniging voor Lucht vaart Vrijdag te Den Haag haar jaarlijksche algemeene vergadering. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht van hetgeen in het afgeloopen jaar was gedaan en bereikt, waarbij hij constateer de, dat het jaar 1936 werd afgesloten met 795 leden; thans echter zijn de duizend reeds ge passeerd. Behandeld en aangenomen werd o.m. een groot aantal voorstellen, welke in het algemeen hierop neerkomen, dat de Centrale Jeugdcom missie contact zal gaan zoeken tusschen den Bond van Zweefvliegclubs en de N.L.S., met de bedoeling, een regelmatigen overgang tot stand te brengen van jeugdluchtvaartorganisatie, via zweefvliegclubs naar N.L.9. Voorts werd besloten, een competitieregeling te ontwerpen voor het houden van wedstrijden met modelvliegtuigen. Met overgroote meer derheid werd de Centrale Jeugdcommissie op gedragen, contact te zoeken met het Luchtver dedigingsfonds, waarbij het in de bedoeling ligt, mede te werken aan de propaganda voor dit fonds. Te zijner tijd zal de Centrale Commissie met eventueele voorstellen daaromtrent komen. In de Centrale Jeugdcommissie werden be noemd de jeugdleden J. M. H. A. Hauer, te Haarlem, B. Dijkman, te Bussum, en J. J. Storm van 's Gravesande, te Arnhem, terwijl herbenoemd werden de jeugdleden J. A. Ver waal, te Breda en R. W. Magnin, te Groningen. De Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. Marga rine, Vetten en Oliën, Nassaulaan 6 te 's Gra venhage maakt bekend, dat zij een inschrijving heeft geopend voor de levering van bak- en braadvet. De inschrijving staat open voor alle belang hebbenden, die bij genoemde Centrale zijn ge organiseerd. De termijn van inschrijving sluit Zaterdag 14 Augustus 1937, des voormiddags te 9 uur. Uitnoodigingen zijn gisteren verzonden. De genen, die belanghebbende zijn, tevens bij de Nederlandsche Zuivelcentrale georganiseerd, doch geen uitnoodiging en formulieren hebben ontvangen, kunnen zich ter verkrijging daarvan tot de Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. Mar garine, Vetten en Oliën wenden. Minister Goseling is heden voor eenige weken met verlof naar het buitenland vertrokken. Een op het Buitenhof te 's-Gravenhage ge parkeerde auto is in brand geraakt, vermoedelijk doordat kortsluiting is ontstaan in de electri- sche leidingen. De eigenaar had zijn wagen al eenigen tijd verlaten, toen de autowacht plotseling bemerk te, dat er vlammen onder de motorkap uit sloegen. De onmiddellijk gewaarschuwde brand weer kon het brandje met een motorspuit en tetra spoedig blusschen. Het voorval trok veel bekijks van de zijde van het publiek. Te 's Hertogenbosch werden Vrijdag de aan gekondigde Studiedagen voor de leden der Derde Orde van den H. Franciscus met kerkelijken luister geopend. Behalve in de Capucijnerkerk is ook in de parochiekerk van den H. Antonius van Padua de Derde Orde gevestigd en in deze parochie werden dit jaar voor Nederland de Derde Orde Studiedagen georganiseerd. In de voornaam versierde parochiekerk van pastoor De Beer was voor dezen hooge gelegen heid de bisschopszetel geplaatst. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van s Hertogenbosch, opende deze Derde Orde Stu diedagen met een Pontificaal Lof. De hoogeerw. pater dr. Vitus O. M. Cap., Comm. der Derde Orde te Nijmegen, schetste de diepgaande beteekenis van deze studiedagen in dezen verworden tijd. De' Franciscaansche le vensbeschouwing moet in ootmoed voor het kruis worden gezocht, om God en Zijn oneindige waarheden te kunnen beschouwen naar de klare geopenbaarde waarheid. Zegenend verliet Mgr. Diepen na de plech tigheid het Godshuis en alle deelnemers spoed den zich naar het Parochiehuis. Mgr. Diepen, lid van de Derde Orde, wilde persoonlijk de eerste vergadering bijwonen. Met daverend applaus werd Mgr. ontvangen. Met een korte rede opende pater dr. Vitus O. C. de Studiedagen. Met het diepgaande onderwerp, dat alle be sprekingen zal beheerschen, de inleiding over „God", trad op pater Borromaeus de Greeve. Spr. onleedde de leer over God als Schepper, Heer en Bestuurder van al wat was en is en worden zal. Dit is de basis van het christen dom, zonder welke er geen christendom bestaat. Franciscus heeft de zuivere leer over God be leden en beleefd en in zijn onvergankelijken lof zang bezongen. De visie van Franciscus op het christendom heeft iets aparts en werd geleid door de sterkste liefde en bewonderende schoon heid. Spr. schilderde vervolgens het leven van Fran ciscus. De Godsliefde dreef hem en God alleen was zijn ideaal. Hij werd een reus van zielegrootheid in God en de kracht van zijn liefde wordt ge- teekend door zijn uitroep: „Mijn God en mijn Al." De praktijk van St. Franciscus moet uitschij nen in zijn drie Ordes, waarvan de Derde Orde zoozeer naar de beleving der christelijke plicn- ten moet voeren, dat de tertiaris in alles wordt opgestuwd naar God. De Derde Orde is een Huis Gods vol kinderen Gods, de liefdewereld, die uitgaat naar God. Drie en een half millioen leden van de Derde Orde hebben dan nu ook in onzen tijd van op stand tegen God en miskenning van den Schepper een bijzondere roeping. Het uit dragen van de Godsliefde in de wereld in hei lige tegenactie bij de gruwelijke vervolging door de godloozen. Deze bezielende rede ontlokte een zeer lang durig applaus, waarna de voorzitter een warm dankwoord sprak. In den avond werden de deelnemers vergast op een mooien kunstavond, gewijd aan muziek, zang en voordrachten. Heden werden, nadat de deelnemers de plech tige Hoogmis hadden bijgewoond, de inleidingen voortgezet. Pater Paschalis O. M. Cap., directeur van de Derde Orde te Den Bosch, sprak over Christus. Spr. wilde laten zien hoe Franciscus Christus zag, zijn, visie op den persoon van den God- mensch. Welke plaats Christus inneemt in het zieleleven van Franciscus en welke plaats Hij moet innemen in het leven van den Tertiaris, zette spr. uitvoerig uiteen. Het leven van den Tertiaris moet Christus tot middelpunt hebben. Ons inwendig leven, ons geloof in Christus moet levend worden en groeien in de meditatie. Van Derde Ordelingen, leeken, die georganiseerd zijn, om naar de vol maaktheid te streven, mag en moet gevraagd worden: het inwendige gebed, aldus spr. Ons inwendig leven moet zijn: navolging van Christus naar Franciscus' voorbeeld, daarom: vol naastenliefde, arm, verstorven, eenvoudig, vredelievend, blij, in een woord: weer door en door christelijk. De Magister-Generaal der Kruisheeren, Mgr W. van Dinter, heeft in het Studiehuis te St. Agatha benoemd de volgende professoren: voor de Moraal-Theologie, Dr. E. Peeters; voor de H. Schrift, Dr. H. v. d. Ven; voor het Kerkelijk Recht, Lie. J. van Duijn- hoven. Op 15 Aug. a.s. zal Pastoor J. Nuijen, als rustend geestelijke verblijf houdend in St. An- toniushove te Voorburg, zijn 40-jarig priester feest vieren. Des morgens wordt door den jubilaris een H. Mis opgedragen in de kapel van St. Antonius- hove, terwijl des middags aldaar een receptie zal worden gehouden. De zeereerw. heer Hermans, pastoor van Val kenburg, sinds 15 jaren, heeft met ingang van September ontslag aangevraagd. De Bedevaart van het Heilig Hart naar Paray le Monial zal vertrekken Donderdag 2 Septem ber. Zij staat onder geestelijke leiding van den zeereerw. pater Joachim S.S.C.C., directeur van het Intronisatiewerk in Nederland. De heenreis wordt gemaakt over Nevers, waar het onge schonden lichaam van de H. Bernadette bewaard wordt. De terugkeer is over Lourdes. Verdere inlichtingen vindt men in de adver tentie van ons blad. In de afgeloopen week is weer eens ten volle aangetoond, dat Nederland met recht trotsch mag zijn op zijn technische prestaties. Voor de Jamboree werd geopend, stond het voor de Phohi-leiding vast, dat elk land ter wereld, dat een contingent padvinders naar Nederland had gezonden, in staat moest worden gesteld via een van onze wereldzenders zijn eigen jongens te hooren. Dit doel is ten volle bereikt, daarvan ge tuigen de vele bijvalsbetuigingen, die eiken dag door de studio's te Hilversum worden ontvangen. Tot in de meest verwijderde uithoeken der wereld hebben deze week in de radiotoe stellen de stemmen geklonken van padvin ders ver weg, gelegerd om rookende kampvu ren in Holland. Duizenden vaders en moe ders, in afgelegen oorden, hebben de stem van hun jongen kunnen hooren. Niettegenstaande de voorbereiding is het een veeleischende opgave geweest, om voor ieder land een interessant programma te geven. Bo vendien moest rekening gehouden worden met de tijdstippen, waarop belangrijke gebeurte nissen geschieden, zooals de opening der Jam boree door H. M. de Koningin en Haar bezoek aan de Jamboree. De plechtige opening der Jamboree, de rede voeringen van H.M. de Koningin en Lord Baden Powell zijn rechtstreeks uitgezonden naar Ned. Oost-Indië, West-Indië, de Vereenigde Staten, Canada en in verschillende van deze gebieden heruitgezonden door de nationale om roepen aldaar. Aldus werd een terrein bestre ken, dat practisch de geheele wereld omvat. De naar Oost-Indië gegeven reportage is la ter, op veelvuldig verzoek, nogmaals naar West- Indië gezonden. Gedurende 12 dagen is ae Phohl er in ge slaagd, eiken dag een kleurrijke Jamboree-re portage voor Oost Indië te geven over de meest uiteenloopende momenten van het kamp leven. Over de geheele wereld heeft men de reveille in Vogelenzang kunnen hooren, het aardappeljassen kunnen meemaken, het zingen om een kampvuur, de onderlinge gesprekken bij het opstaan en wasschen e. d. Deze amusante en levendige reportages zijn in Indië zeer in den smaak gevallen. Daarnaast zijn nog ver schillende programma's uitgezonden naar een groot aantal niet-Nederlandsche gebieden, waarvan padvinders-vertegenwoordigers in Vo gelenzang gekomen waren. Dinsdagmorgen werd uitgezonden naar Australië en Nieuw Zeeland, Dinsdagavond naar Zuid-Afrika, Palestina, Egypte, en Rhodesia. Woensdagmiddag was de uitzen ding bestemd voor- Britsch Indië, Ceylon, China, Hongkong, Japan, Iran, Malta, Siam, en Syrië, terwijl Donderdagmorgen aan de beurt kwamen: Canada, Barbados, Bermu da, Britsch-Guyana, Curasao, Jamaica, New Foundland, Saba, Suriname en Trinidad. Om de kroon op het werk te zetten, zal op een dag in het begin van de volgende week een z.g. amateur-hour worden uitgezonden (een Jamboree-revue, waaraan medewerken vertegen woordigers van de meest verschillende contingen ten, die hiervoor elk hun beste artisten be schikbaar gesteld hebben). Ieder komt even voor de microfoon en geeft het beste uit zijn repertoire. Met deze revue wordt de lange reeks van uitzendingen be sloten en zal elk padvinderscontingent, hoe - klein ook, voor de microfoon zijn opgetreden. Al heeft het bereiken van dit doel de Phohi- leiding vaak nachten lang moeizaam werk ge kost, alles is zeer bevredigend verloopen. BANDJERMASIN, 7 Augustus. (Aneta). Aan boord van den K.P.M.-stoomer Van Lansbergen is de stuurman T. door een Madoereeschen lichtmatroos aangevallen. Hij werd niet levens gevaarlijk in den hals gewond en is naar het ziekenhuis getransporteerd. De aangevallene kon nog niet worden gehoord. Vermoedelijk is de aanleiding geweest, dat*de stuurman den matroos een klap heeft gegeven. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond heeft besloten, over te gaan tot de tijdelijke benoeming van een voor zitter en een secretaris. In de plaats van den afgetreden voorzitter, J. Olman, werd benoemd de heer J. G. Bloem, voorzitter der afdeeling Amsterdam, terwijl als waarnemend secretaris werd aangewezen de heer P. Blankwaard, administrateur van het Ondersteuningsfonds. De Ned. Reisvereeniging voor Katholieken, die zoo pas een tweehonderd leden met een „Gene rale" reis naar Venetië en Noord-Italië zond, geeft in onze advertenties van heden nog eenige tips voor prachtreizen, die in dit seizoen zeker zullen trekken: zoo een heerlijke reis naar het wondermooie Corsica, het verrukkelijkste der Middellandsche zee-eilanden, een rustige en voorname reis naar Rome, enz. Wij vestigen er de aandacht op van onze lezers, die ook nog tal van. andere reizen bij het Centraal Bureau der N. R. V. K. te Amsterdam kunnen aanvragen. viiiiiiiitiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiintiitiiiiitiiiiiiiiiimiiiitimiiiitiiiiiiiifVI De ontwikkeling der weersgesteldheid sedert de donkere dagen in de tweede helft der vorige maand is heel merkwaardig. Uit statistische gegevens kon reeds voor het begin van den zomer worden opgemaakt, dat de zomer over het algemeen beter zou worden dan hij de laat ste jaren geweest is. Inderdaad stelde de maand Juni in dit opzicht niet teleur. Wij weten ver der, dat De Bilt op grond van een bijzonder on derzoek tot de slotsom is gekomen, dat de zo mer wat den neerslag betreft, ongeveer nor maal zou zijn, maar dat, nu Juni en Juli iets te weinig regen hebben gegeven, in de maand Augustus meer dan de normale hoeveelheid re gen zal kunnen worden verwacht. Dit heeft in elk geval de beteekenis van een niet-natten zomer. Inderdaad is de zomer tot dusverre, hoe koel dan ook, niet nat geweest. Overigens dient in aanmerking genomen te worden, dat de voor afgaande zomers doorgaans te koel waren, zoo dat eenige verbetering, die verwacht mocht wor den, niet de beteekenis zou hebben, dat een warme zomer op komst was. De maand Juli heeft echter nog een aanzien lijk tekort aan warmte gebracht evenals een zeer groot tekort aan zonneschijn, zoodat deze maand minder heeft gegeven dan wij ervan mochten verwachten, behalve dat het weer meestal van een rustig karakter is geweest, het geen als een voordeel kan worden beschouwd. Toen echter de tweede helft van Juli zulk som ber en koel weer bracht, zullen wel velen ge dacht hebben, dat het met den zomer verloren was. Wij voor ons hebben echter steeds vastgehou den aan de uitkomsten van een statistisch on derzoek der temperatuurafwijkingen der laatst verloopen 45 jaren, waaruit gebleken was, dat in het bijzonder de maand Augustus beter zo merweer moest brengen dan wij in vele voor afgaande jaren gehad hebben. Daarom is het nu zoo merkwaardig, dat de weersgesteldheid de laatste dagen zulk een gunstigen keer heeft ge nomen, maar dit zou niet zooveel te beteeke- nen hebben, wanneer het alleen hier en in de naaste omgeving mooi zomerweer was. Deze veel verbeterde weerstoestand heeft zich echter gaandeweg uitgebreid over bijna geheel Euro pa en wel in die mate, dat uit de hoeken van ons werelddeel, waaruit anders altijd de sto ringen op ons af komen, thans heel weinig ge vaar dreigt voor de verstoring van het mooie weer. De temperatuur, die langen tyd in Euro pa te laag is geweest, stijgt thans van dag tot dag. Merkwaardig is, dat bijna nergens regen valt, hetgeen daarom van zooveel beteekenis is, omdat de regen meestal een tijd van sterke verstoringen en slecht weer inleidt. Zoo heeft zich dan geleidelijk een buitenge woon gunstige algemeene weerstoestand over ge heel Europa ontwikkeld, die wel zóó stabiel is, dat wij kunnen rekenen op een periode van mooi weer, die wellicht verscheidene dagen kan aanhouden, en zoo krijgen wij dus nog vroeg genoeg het mooie weer. (Nadruk verboden). De uitslagen van de op 3 en 6 Augustus te Utrecht gehouden examens vanwege de R. K. organisten- en directeurenvereeniging zijn als volgt: Groot diploma-organist: Geslaagd J. H. Claes- sens te Berg en Terblijt. Klein diploma-organist: M. Celis te Meerssen, K. F. Borgers te de Bilt, H. Kamp te Ooy en Persingen, Broeder Renobertus te Wijk-Maas- tricht, J. H. Scholten te Amsterdam en M. Ste gen te Borgharen. Klein diploma-koordirecteur: C. J. J. Burgers te Utrecht. UTRECHT. Geslaagd: de dames J. Posthu mus, Hilversum; G. J. J. J. de Bree, Enschede; H. Jansen, Rotterdam; M. Minderhoud, Mid delburg; H. J. de Vrieze, Breda; G. J. Huizinga, Haulerwijk; H. H. J. Renders, Oudenbosch; N. M. Smit, Koudekerke en de heeren F. W. Dij- kema, Hillegersberg; G. J. Lamfers, Rotterdam; J. J. v. Lindt v. Erk, Kerkdriel; H. G. Nuyten, Twello; W. Blok, Apeldoorn; R. Dijkstra. De venter; W. L. M. Kuypers, Apeldoorn; N. L. de Nooyer, zuidland; R. de Vos, Zwartsluis; j. J. Donkers, Tilburg; P. Sikkema, Paters- wolde; A. C. Vermast, Yerseke; T. R. Bergs- ma, Hengelo; J. Boschma, Delft; J. G. Hou- ben, Urmond; H. Meyer, Noordhom en A. H. van Ruyven, Glimmen. UTRECHT. Geslaagd: G. de Groot, Scheve- ningen en J. Grijpsma, Amsterdam. UTRECHT. Geslaagd: de dames E. C. Derks, Rotterdam; C. G. Everaars, Hilversum; H. Fek- kes, idem; W. Frankema, Zetten; M. S. van Deth, Brussel; T. den Dikken, Katwijk aan Zee; G. G. Filkeringa, Emmen en de heeren A. J. de Boere, 's-Hertogenbosch; D. de Boer, Eindhoven; P. Bonnema, Haarlem; J. J. v. d. Bom, Apeldoorn; R. Bos, Amsterdam; J. Bou- ma, Bussum; E. Bouma, Bussum; E. v. d. Brink, Utrecht; J. W. Brugging, Halle b. Zei- hem; J. de Vries, Zaandam; J. v. d. Waard, Baambrugge; F. S. de Boer, Nieuw-Weerdinge; J. W. H. Bossink, Breda; A. de Bruyn, Oost en West Souburg; P. Buitelaar, Maassluis; S. Buurma, Boombergen; D. Daemen, Oirbeek; J. D. F. Derksen, Almelo; E. Edens, Appinge- dam; J. van Veen, Opede (Gr.) en A\ W. H. Vroemen, Lutterade. UTRECHT. Geslaagd: de heeren H. F. Hui zinga, Uithuizen; J. A. van Kuyk, Tilburg; A. E. Schotman, Schiedam; J. R. Smeets, Maas tricht; C. R. J. Brantjes. Paray le Monial; G. A. van Wees, Nigtevegt (U.). 's GRAVENHAGE. Geslaagd G. W. Olthof, Doesburg; J. Plaisir, Hendrik Ido Ambacht; F. P. Tuithof, Amersfoort; H. v. d. Zwaag, Sneek; M. H. T. Noteborn, Simpelveld; A. Veenstra, Bergum. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaai of huis van bewaring....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5