De Nanking-regeering begint te mobiliseeren Oostenrijk weert zich het crisis-spook tegen I De bomaanval op de Mongioia Het nieuws van heden De uitwijzing uit Engeland Kawagoe geeft alle hoop nog niet op De strijd tegen de Kerk De economische toestand is veel verbeterd TREINONTSPORING TE BRUGGE Besprekingen te Rome DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 8 AUGUSTUS 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: *oor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20702 De kapitein tijdens chirurgisch ingrijpen overleden De Nederlander maakt het goed Britsch protest te Palma öe regeering te Berlijn is onaange naam getroffen, doch legt zich erbij neer Duitschers ontstemd De non-interventie Kleine mogendheden betaalden reeds hun geheele contributie De hertogen van Kent verlaten Polen %ij zullen een bezoek brengen aan prins Paul van Joego-Slavië HOLSTI NAAR BERLIJN Prins Konoje acht den toestand echter uitermate ernstig en dreigt met maatregelen Minister van Oorlog te Nanking afgetreden Kawagoe te Sjanghai Meeluitvoer verboden Een herderlijk schrijven van den Kardinaal-Aartsbisschop van Napels Het Weer Zelfs in de gebieden van de vroe gere sociale ellende daalt de werkloosheid merkbaar In 1938 verkiezingen van de corporaties? sÉÉÉÉlllt Het vreemdelingenverkeer DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? Een stoker ernstig, de machinist en 15 reizigers licht gewond Als resultaat van de briefwisseling tusschen Chamberlain en Mussolini Geweldige boschbrand in Zuid-Frankrijk Troepen gerequireerd om het gevaar te bedwingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ALGIERS, 7 Aug. (Havas) De gezagvoerder van het Italiaansche schip „Mongioia", die tijdens het luchtbombardement aan de long werd gewond, is vanmorgen overleden. Hij was naar een ziekenhuis gebracht, doch bezweek tijdens het chirurgische ingrijpen. De toestand van den Nederlandschen waar nemer, den heer De Bruin, is bevredigend. De Britsche admiraliteit heeft een rapport ontvangen van den Engelschen consul-generaai t6 Algiers, waarin deze verklaart, dat de drie Vliegtuigen, welke gisteren het tankschip "British Corporal" hebben aangevallen, waar schijnlijk tot de luchtmacht van Franco be- hooren. Elk toestel droeg een donkerblauw ■Andreaskruis. Bij de autoriteiten te Palma, de luchtbasis Van Franco op Majorca, is een krachtig Protest ingediend. BERLIJN, 7 Aug. Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk drie Duitsche journalisten aanzegging hebben gekregen, Engeland te verlaten, verneemt het Duit sche Nieuwsbureau, dat er van de zijde der Duitsche regeering geen geheim van ge maakt wordt, dat zij door de Britsche maat regelen zeer pijnlijk is getroffen. Daar echter de Britsche rëgeering, aldus het Duitsche bureau, heeft getoond op het stand- Punt te staan, dat het verblijf der desbetref fende personen in het belang der Duitsch Bngelsche betrekkingen ongewenscht moet borden geacht, zal van den kant van Duitsch- land in overeenstemming met dat standpunt behandeld worden. De persdienst „Graf Reischach", leverancier van de groote nationaal-socialistische gouwbla- flen, schrijft naar aanleiding van de uitzetting Van zjjn beide vertegenwoordigers te Londen, öat de houding der Britsche regeering slechts a's een bewuste en bedoelde onvriendelijkheid tegenover de Duitsche pers kan worden opge vat. De persoon en de arbeid van dr. Von Lan den, die vier weken als leider van het bureau te Londen werkzaam is, geven niet de geringste aanleiding voor de bruuske wijze, waarop aan aijn werk een einde is gemaakt, aldus de pers dienst. „De Britsche methode doet concludee rt), dat een artikel van Madame Tabouis in de „Oeuvre", vol verdraaiingen en laster tegen den persoon van Von Langen, in verband met •in vroegere werkzaamheid als plaatselijk jfroepieider te Rome, tot de documenten der britsche autoriteiten behoort." LONDEN, 7 Aug. (Reuter) Sommige pers- Verslagen over de bijeenkomst der ondercommis sie voor de niet-inmenging wekken den indruk, d'sof alleen Engeland zijn contributie geheel detaald heeft. Dit is niet juist. Men heeft gis pten in de bijeenkomst vastgesteld, dat van de mogendheden, die elk 16 procent der on- osten voor haar rekening hadden genomen, dueen Engeland geheel betaald heeft. Elf van de andere mogendheden, onder welke Neder land, Denemarken, Finland, Letland en Noor wegen hebben haar geheele contributie gestort. WARSCHAU, 7 Aug. (Havas) De hertog etl de hertogin van Kent zijn hedenmorgen na een verblijf van acht dagen in Polen, per auto dit Kattowice vertrokken, op weg naar Wee den. Vandaar zullen zij zich naar Belgrado be geven, waar zij een bezoek zullen brengen aan Prins-regent Paul, den zwager van de hertogin van Kent. HELSINKI, 7 Aug. (Havas) De bladen mel den, dat de Finsche minister van Buitenland sche Zaken, Holsti, in den herfst een officieel de zoek aan Berlijn zal brengen. In officieeie pingen verklaart men, dat een dergelijke reis hderdaad in het voornemen ligt. Hoe Brunete te lijden heeft gehad van de jongste gevechten aan het Spaansche front toont deze foto duidelijk NANKING, 7 Aug. (Havas). De Chineesche regeering heeft op groote schaal een wer vingsactie voor het leger ingezet, geldende voor mannen tusschen 18 en 45 jaar. In de verspreide manifesten wijzen de autoritei ten op de eer, die de hoedanigheid van sol daat medebrengt. Zij verzekeren, dat China met een leger van veertig millioen man icderen vijand kan terugdrijven, én verkla ren verder, dat de burgers, die zich aan hun plicht trachten te onttrekken, streng gestraft zullen worden. Krachtens de wet op den militairen dienst plicht maakt de regeering een begin met het onder de wapens roepen van de mannen tus schen 20 en 25 jaar. Uit Sjanghai wordt aan het Japansche agentschap Domei gemeld, dat de minister van Oorlog der Nanking-regeering, gene raal Ho Ying Tsjin, zijn ontslag heeft ge nomen, „om de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het sluiten van het befaam de Cemezoe-Ho Hing Tsjin-accoord van 1935". Zijn ontslag werd direct aanvaard. Als zijn vervanger Is de vice-minister van Oorlog, generaal Tsjen Tsjeng, gekozen. De Japansche ambassadeur, Kawagoe, is te Sjanghai aangekomen. Men is van meening, dat de voorgenomen besprekingen tusschen hem en de Chineesche leiders de laatste kans voor overweging der vredesmogelijkheden zullen bie den. Waarschijnlijk zal Nanking aan zijn stand punt vasthouden, zich verzetten tegen iedere in breuk op de Chineesche souvereiniteit en eischen, dat voor Noord-China de toestand van voor 7 Juli terugkeert. De Chineesche en Ja pansche bladen hier blijven pessimistisch ge stemd. Voor zijn vertrek uit Xsingtau heeft Kawa goe verklaard, dat hij den toestand in N. China zeer ernstig acht, doch niet alle hoop op een regeling heeft verloren. Hij zou eerst na zijn aankomst te Sjanghai beslissen, wanneer hij naar Nanking zou vertrekken. Uit Nanking wordt gemeld, "dat de Chinee sche autoriteiten den uitvoer van meel ver boden hebben. De gemeente Nanking heeft een commissie benoemd, die belast is met de ver deeling der onmisbare goederen. De in China wonende Mohammedanen heb ben een comité 'gesticht tot het steunen van het verzet tegen de buitenlandsche aanvallen. Zij hebben besloten een beroep op de Moham medanen der geheele wereld te doen en de toe passing van sancties tegen den aanvaller te eischen. De Japansche autoriteiten ontkennen, dat zij de Japansche concessie te Hankau aan de Chineesche autoriteiten zouden hebben overgedragen. Domei meldt in dit verband, dat het Japan sche consulaat te Hankau den Chineezen ver zocht heeft den Japanschen eigendom te waarborgen. De ontruiming geschiedt uit vrees voor Chineesche aanvallen. De consulaire auto riteiten zullen hun post niet verlaten. Domei voegt hieraan toe, dat het bestaan der Japan ners door den boycot onhoudbaar is geworden. Volgens berichten uit Hankau is daar van daag het geschil inzake de Japansche conces sie geregeld. Volgens deze regeling hebben de Japanners hun concessies niet prijs gegeven. Na de evacuatie der Japansche ingezetenen zijn de Japansche consuls uit Joeanfoe ver trokken. De bijzondere zitting van den Japanschen Landdag zal Zondagochtend gesloten worden. De werkzaamheden zijn vandaag gereed ge komen. De tweede aanvullende begrooting van 410 millioen yen, bestemd voor de maatregelen in Noord-China, is door den Senaat goedge keurd. De Senaat heeft verder een motie aan genomen, waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen, dat zij alles in het werk zal stellen om een duurzamen vrede in Oost-Azié te verzekeren, door zich te keeren tegen de anti-Japansch| agitatie in China, die de inter nationale gerechtigheid benadeelt. De Japansche minister-president, Prins Konoje, heeft tegenover de pers verklaard, dat de toestand uiterst ernstig is. De regee ring is vastbesloten in volledige samenwer king met het geheele volk alle vereischte maatregelen te nemen en krachtig ten uit voer te brengen. •napels, 7 Aug. (Stefani). Ter gelegen heid van het feest van Maria Ten Hemelop neming heeft de Kardinaal-Aartsbisschop van Napels, Z. Em. Kard. Ascalesi, een herderlijk schrijven gericht tot de geestelijken en geloovi- gen van zijn bisdom, waarin hij zich keert tegen de vervolgingen, die de Katholieke Kerk in sommige landen ondervindt. Z. Em. noemt dit een satanische poging, met het doel de grond slagen zelf van geloof en beschaving te onder mijnen, een profanatie en ontwaarding van kerken, kloosters ejn monumenten van kunst, geschiedenis en wetenschap. Het herderlijk schrijven eindigt met de ge- loovigen aan te sporen getrouw te blijven aan de Italiaansche traditie van Katholieke bescha ving, waardoor Italië van zijn vredeswil aan de volkeren zal kunnen getuigen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Noordelijken wind, helder tot licht of half bewolkt. Droog behou- dens later geringe kans op onweer. Later iets minder warm. Verdere vooruitzichten: Wind uit Noord ji of Noord-West, koeler,-^ vooral in het H Westen. De Oostenrijksche gezant te 's Graven- hage, de heer G. Alexich, die dezer dagen een langdurig bezoek heeft gebracht aan Oostenrijk, heeft van zijn bevindingen in een onderhoud met een onzer corresponden ten het een en ander meegedeeld. Zijn algemeene indruk was, dat over de geheele linie de economische toestand in Oostenrijk verbeterd was. Zoowel in de kleinste plaatsen als in de steden wordt veel nieuw gebouwd, grootendeels particuliere huizen, en dat geldt ook voor Weenen. De staat zelf bouwt met de middelen van de speciaal voor dit doel uitgegeven lee ning bruggen en legt wegen aan, doch in de eerste plaats wordt ijverig gewerkt aan de elec- trificatie van den spoorweg Salzburg-Weenen die in 1939 gereed moet zijn. Deze electrificatie maakt ook den bouw van een nieuwe electri- citeitscentrale noodie, welke den voor dit tra ject noodigen stroom moet leveren. Al deze werken worden uitgevoerd zonder de hulp van buitenlandsch kapitaal. De opleving blijkt ook uit verschillende sta tistische gegevens, die aantoonen, dat de bui tenlandsche handel krachtig is opgeleefd. Het aantal werkloozen bedroeg einde Juni 1937 ongeveer 250.000; einde Juni 1936 was hun aantal 333.000. Bij deze vermin dering moet bovendien nog in het oog wor den gehouden, dat vele jeugdige arbeiders, die niet in de statistieken zijn opgenomen, een plaats in het bedrijfsleven hebben ge kregen, zoodat het aantal in werkelijkheid te werk gestelde arbeiders nog véél hooger Hoezeer de landbouw vooruit is gegaan, blijkt uit het feit, dat Oostenrijk in 1926, om te voor zien in de binnenlandsche behoefte, voor 31 millioen schilling aan zuivel-producten moest 1 In Amerika, het land van de reclame bij uitstek, heeft deze artist opzien gebaard door zijn gedresseerden ponny in zijn „luxe" wagen van en naar den schouwburg te brengen In het Oosten van Pom- meren heeft een wolk breuk groote schade aan gericht. In de nabijheid van Bad-Polzin werd een brug vernield De Oostenrijksche zaakgelastigde, heer Georg Alexich de invoeren, terwijl het in 1936 niet slechts in het geheele binnenlandsche verbruik kon voorzien, v maar bovendien nog voor 20 millioen schilling uitvoerde. Ook in den mijnbouw blijkt de stijgende con junctuur; in Oostenrijk wordt momenteel da gelijks 7000 ton ijzererts geproduceerd. Na vol tooiing van de noodzakelijke uitbreiding zal deze productie verhoogd worden tot 10.000 ton per dag. Het gevolg ervan is, dat ook in die ge bieden, die nog voor enkele jaren het tooneel van de grootste sociale ellende waren, de werkloosheid bijna geheel verdwenen is. Hoewel de schilling met gedevalueerd werd, kon het Oostenrijksche bedrijfsleven zich ta melijk snel herstellen van de gevolgen van de devaluaties in de naburige landen en elders in Europa, waarbij de ongeveer tegelijkertijd be gonnen algemeene prijsstijging op de wereld markt zeer te stade kwam. De gouddekking van de Oostenrijksche valuta is van 26.68 pro cent in het vorige jaar, gestegen tot 27.37 pro cent; de beursindex van Oostenrijksche aan- deelen van 131 procent tot 179 procent. De spaargelden bij de verschillende banken en spaarkassen bedroegen einde Juni 2157 mil lioen schilling; en zij stijgen nog steeds. Zeer veel heeft tot geruststelling van den handel en tot het herwinnen van het vertrou wen in het buitenland bijgedragen de politiek van de Oostenrijksche Nationale Bank en van de Bondsregeering, om de maatregelen, die de betalingen in het buitenland beperkten, zoo veel mogelijk in te trekken Men kan thans zeggen, dat de transfer in Oostenrijk naar die landen, die zelf geen beperkende maatregelen voor betalingen aan het buitenland kennen, bijna geheel vrij is. Bovendien kan men zeggen, dat Weenen weer bezig is, het internationale financieele centrum te worden voor Midden- en Oost- Europa, wat het ook vóór den oorlog was. Een der voornaamste takken van het Oos tenrijksche economische leven is het vreemde lingenverkeer, dat ook dit jaar weer een ver heugend beeld toont. Terwijl het wintertoeris- me nog sterk onder de devaluaties van den voorafgaanden herfst te lijden had, ontwikkelt zich thans het zomertoerisme weer normaal in opgaande lijn, en overtreft thans reeds het vorige jaar met het dubbele. Vooral sterk toe genomen is het vreemdelingenverkeer uit Ne derland, België, het Duitsche Rijk, Groot-Brit- tannië en de Vereenigde Staten. Salzburg is druk bezocht; voor de groote voorstellingen van de feestspelen waren herhaaldelijk reeds weken tevoren geen kaarten meer op de gewone wijze te krijgen. Voor zoover deze onbetwistbare opleving nog geen merkbare stijging van het binnenlandsch verbruik tengevolge heeft gehad, moet in het oog worden gehouden, dat het Oostenrijksche bedrijfsleven zich eerst thans langzaam van de gevolgen van den oorlog en van de inflatie be gint te herstellen. Men mag niet vergeten, dat de Oostenrijksche bevolking niet slechts voor het grootste deel haar vermogen heeft verloren, doch dat de vredesverdragen en hun gevolgen vele arbeidsmogelijkheden hebben afgesneden. De verbetering in het economische leven is voorloopig nog slechts te constateeren door het toenemen der spaargelden, d.wz. de Oosten rijker is spaarzamer geworden. Een verbetering en een algemeene stijging van het verbruik zal pas dan zijn waar te nemen, wanneer de bevolking gelooft, weer over de noodige reserves te kunnen beschikken. Dat geldt in de eerste plaats voor het producee- rende deel der bevolking, doch helaas niet voor het groote leger van lieden met vaste inkomens, in het bijzonder voor pensioentrekkers en ren teniers, voor wie de staat weliswaar het moge lijke doet, doch die helaas nog steeds onder omstandigheden moeten leven, die ver beneden hun gewonen standaard zijn. Het is ontevredenheid van deze kringen, die zich ook politiek uit, welke den buiten- landschen bezoeker vooral opvalt, zoodat deze den indruk krijgt van een heerschen- de ontevredenheid. Deze ontevredenheid wordt echter door breede kringen der bevol king niet gedeeld, en daar voelt men zich meer en meer gerustgesteld. Verschillende buitenlandsche gebeurtenissen op politiek gebied in het laatste jaar hebben tot deze/geruststelling bijgedragen. In de kringen der regeering is men van meening, dat, wanneer de binnenlandsche pacificatie in Oostenrijk op dezelfde wijze blijft voortgaan, men in 1938 tot de verkie zingen van de verschillende beroepscorpora ties kan overgaan. „Indien Oostenrijk, zooals ik hoop, zich nog enkele jaren in een ongestoorden opbouw kan verheugen" aldus eindigde de gezant het on derhoud „zal het Oostenrijksche volk in zijn leiding van de staatszaken, welke medewerking het onder den dwang van de verdediging van deze onafhankelijkheid eenige jaren ten deele moest ontberen." De Nanking-regeering begint het mobilisatie. Oe Japansche ambassadeur geeft, ondanks den lpii stigen toestand, de hoop nog niet op. De mi nister van Oorlog te Nanking is afgetreden. Het bombardement van Madrid eischte 201 doo- den en gewonden. Rechtsch-Spaansche en Moor- sche troepen zouden te Toledo slaags zijn ge raakt met Italianen. De kapitein van de Mongioia is tengevolge van den bomaanval op zijn schip overleden. De En gelschen dienden een protest in te Palma. In Duitschland heerscht ontstemming over de uitwijzing van drie Duitsche journalisten uit Engeland. Te Londen meent men te kunnen bevestigen, dat Britsch-Italiaansche besprekingen zullen worden gehouden te Rome. Te Brugge is een trein ontspoord, waarbij een stoker ernstig en de machinist en 15 reizigers licht gewond werden. Nader bleek, dat bij het vliegongeval op de lijn PraagMoskou een zevende slachtoffer, een Italiaansche handels-attaché, is omgekomen. Dr. Colijn antwoordt Cordell Huil. Studiedagen der Derde Orde te Den Bosch. Nieuwe faciliteiten bij het luchtverkeer naar Engeland. De beurs van New York was vast gestemd. O Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE BRUGGE, 7 Aug. (Belga) Vanmiddag is de trein BrusselOostende bij het bin nenkomen van het station te Brugge ont spoord. De locomotief en de tender sloegen om. De stoker werd ernstig gewond, ter wijl de machinist en een vijftiental passa giers lichte verwondingen opliepen. Het treinverkeer vfndt voortgang. LONDEN, 7 Aug. (Reuter). Men meent te kunnen bevestigen, dat tegen het einde van September, wanneer de Britsche am bassadeur te Rome van vacantie terugge keerd is, te Rome diplomatieke besprekin gen tusschen Engeland en Italië zullen wor den gehouden, voortvloeiende uit den toe stand, die door de briefwisseling tusschen Mussolini en Chamberlain geschapen is. ARCACHON, 7 Aug. (Havas). Vannacht is, waarschijnlijk ten gevolge van blikseminslag, een brand uitgebroken in het Forêt de Liège, die zich over een oppervlakte van verscheidene hectaren in de richting van Cap Ferret heeft uitgebreid. Tegen den middag bewoog zich het vuur nog steeds voort in de richting van den Oceaan, zoodat men voor het blusschingswerk de hulp van troepen heeft moeten inroepen. Stand op Zondag 1 uur v.m. 761.6 Vorige stand 76L5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1