1 m Het gewone De internationale organisatie LIEFDE maar niet dooden, lieve ZONDAG 8 AUGUSTUS 1937 VAN WEEK TOT WEEK Spi j solie-con ven tie Commissie tot behartiging der be langen van olietappers opgericht BRUGGEN IN EMMEN De meeste niet voor het zware verkeer geschikt? Scheepsbouw Geen audiëntie Kerkelijk leven DERDE ORDE STUDIEDAGEN Belangrijke inleidingen BOERDERIJ AFGEBRAND GOUDEN PROFESS1EFEEST PATERS OBLATEN Nieuwe generale overste HET LUCHTVERKEER MET ENGELAND Gemakkelijke douaneformaliteiten doorgevoerd Zes H.A. hei verloren Brand nabij de bosschen van De Hooge Velutve HOOGE PRIJZEN OP JAMBOREE Middenstand verzoekt inlichtingen Parachute-springen op Ypenburg Verdronken „Zij kan niet lang meer onge wijzigd blijven, zonder de toekomst ernstig in ge vaar te brengen" Dr. Coiijn antwoordt Cordell Huil Arbeider verdronken Bij het steenen lossen over boord geslagen DE MUGGENPLAAG OP DEN AFSLUITDIJK Inlichtingendienst der K.N.A.C. MEISJE VERDRONKEN Bijzondere Raad St. Vincentius- vereenigingen te Oss UIT DE STAATSCOURANT Rechtbank De stichteres van de Orde der Carmeli- tessen, de groote heilige Teresia van Avila, waarschuwt tegen de zucht om de heiligheid te zoeken in het uitzonderlijke en het verbazende. Zij leert: ..Het is een groote dwaling, te gelooven, dat he vereeniging met God bestaat in extasen, za lige gevoelens en geestelijke vertroostingen. Zij hestaat enkel hierin, dat men niets denkt, niets 6Preekt, niets doet, wat niet met Gods heiligen *il overeenstemt. Deze vereeniging is volmaakt, &ls onze wil zich van alle schepselen heeft los- Seinaakt en God zoozeer aanhangt, dat hij niets abders kent en zoekt dan hetgeen Gode wel bevallig is. Dit is de echte en wezenlijke ver eniging, waarnaar ik zoo vurig verlang, en daarom ik God voortdurend bid." Eenmaal ingetreden in het carmelitessen- hlooster St. Jozef te Boxmeer, zoekt Pemia honing, die het vaste voornemen gevormd heeft „in korten tijd een groote heilige te wor- hw (zooals zij zelf het uitdrukt in haar refter- h°ekje) langs dezen weg, haar verheven voor- deinen tot uitvoering te brengen. Nu is het he buitengewoon groote verdienste van het h°ek, door Pater Pius aan haar gewijd, dat de schrijver volkomen eerlijk is. In veel zulke wer den wordt de bijzonder uitverkoren ziel voor- besteld als een vat van deugden, dat om in heze beeldspraak te blijven vanzelf den he- htel binnenrolt, zoodra Onze Lieve Heer maar ^hmaal het eerste stootje heeft gegeven. Pater ^hs wekt zulk een makkelijke illusie geenszins. te beginnen, weegt hij nauwkeurig tegen e'kander op, welke karaktertrekken van Zuster J°sephine gunstig waren voor de ontwikkeling hi de richting, die zij eich gekozen had, en ^Velke trekken eerder een belemmering vormden h'j het streven naar het einddoel. Naast een bezona verstand, een sterken w51, een open hhtvankelijkheid voor het edele en goede, een binken weerstand tegen moedeloosheid en ^Benslagen, een krachtige gepassionneerdheid, °'e bereid maakt tot groote offers en- die aan het karakter een onmiskenbaren invloed op de °Oigeving verschaft, ontwaart hij met veel cri- ^'schen zin ook de schaduwzijden. Zuster Jo sephine is van nature hoogmoedig, eigenzinnig, °hgehoorzaam, aanmatigend, onverdraagzaam, Critisch, eerzuchtig, heerschzuchtig, toornig, hdftig, overmoedig, onoprecht en hardvochtig. ^en ziet, dat de beoordeelaar zich niet door hhldheid laat misleiden. Bovendien zet hij uit- *en, dat Zuster Josephine door de actieve ver derving alleen, hoe ijverig ze deze ook beoe- Iende, nooit tot dien graad van deugden zou dj 11 geklommen, dien zij nu bereikte. Hiertoe hioest haar de passieve versterving (n.l. het Aanvaarden van heel veel lijden, dat haar toe gezonden werd) te hulp komen. Bezien wij de opgesomde karaktertrekken na der, dan krijgen wij van deze eerbiedwaardige te%ieuze het beeld eener buitengewoon sterke voor groote ontwikkeling vatbare individuali st, die neigt naar het leggen van den nadruk °P het mdividueeie, maai' die eenigszins ge buid is door de levensomstandigheden. Zij ^eedt in het klooster in denzelfden tijd, dat 'P Nederland de Tachtiger Beweging aan het k'oord komt om uitdrukking te geven aan ge ziens van veel verder strekking dan hetgeen "hen verstaat onder de „litteratuur". Ook het katholieke leven wordt in die jaren, eerst lang- ^Aarn, daarna meer opmerkelijk, door deze ge- kelens bewogen. Er komt meer „teekening" in k katholieke persoonlijkheden. Nu is het merk- ^Aardig, dat Zuster Josephine héél sterk, maai' VlÜwel uitsluitend door den adel van het boven natuurlijke, die „teekening" van het karakter krtoont. Zij is allerminst ,,een doetje". Ze weet ^At ze wil en ze wil dit met onverzettelijken hartstocht. Er leeft in haar een soort heilige koppigheid, die haar in staat stelt, dagelijks ^gen zichzelf te vechten en daarbij ondraaglijk hjöen te verduren. Reeds jeugdig in een ge- kgspositie tegenover jongere Zusters geplaatst, 'aat zij haar persoonlijkheid ten volle gelden. eh haar opvoedingsmethode verzekert haar 'ovensbeschrijver is de individueele. Tegelij kertijd echter bedwingt zij haar persoonlijkheid boheel. Deze vrouw heeft zich geheel in haar kacht: haar zelfbeheersching is niet natuurlijk keer, ze wordt met al wat ze is en met al wat k heeft, door het hooger beginsel beheerscht, Aar aan ze zich heeft opgeofferd. Ze verliest v°or geruimen tijd het gebruik van haar stem, kg ar armen worden in zooverre verlamd, dat k zonder hulp van anderen niet eten kan, ze 'Üdt aan hevige rugpijnen, die gebeterd worden ket een brandnetel-therapie, waaromtrent men berust kan vermoeden, dat het geneesmiddel kjniijker was dan de kwaal, en ondertusscnen krgt ze voor anderen, denkt ze aan anderen, beeft ze raad en leiding aan anderen, alles ket een rust en een zakelijke nuchterheid, alsof heelemaal niet ziek, en ook heelemaal geen bijzonder mensch was. Naast het zelfgevoel van haar tijdgenooten, de Tachtigers, ontwikkelt zij, Ö°or gedurige ascese, in alle nederigheid, maar ket geweldige zielskracht een practijk van kcale menschelijkheid, die met het tijdsbeeld °vereenkomt, maar die geen oogenblik het con- 'Act met het eeuwige verliest. Er heeft in haar leven een omwenteling kaats, waarbij de as van de wenteling niet aan wijsbaar is. Van jongsaf deugdzaam, vervol- kaakt ze zich zienderoogen, altijd strijdend kgen de minder edele neigingen, doch zonder ®ehige crisis te vertoonen. Haar bewustzijns- khoud blijft eenvoudig. Wat de groote mystie ken, die op den Carmel gelezen en bestudeerd Worden, haar hebben gegeven, kan worden Samengevat in de veeleischende en toch zoo shhpel klinkende levenswet: Doe het gewone 400 goed mogelijk. Eeze vrouw heiligt zich door het gewone, en W)or onze oogen kan dat gewone zelfs wel eens Al te gewoon lijken. Pater Pius vertelt «anec- Aoten uit het leven van moeder Josephine, die Wijzen op een eigenaardige hardheid, welke Aich eerder met ijskoude nuchterheid dan met Vürige heiligheid laat vereenigen. Zoo om een voorbeeld te noemen was koeder Josephine er erg op tegen, dat de eene '-'Uster de andere prees, terwijl deze het hoor de- „Wanneer wij dat doen, dan Werken wij den duivel in de hand" was zij gewoon te zeggen '■Eu gebeurde het eens verhaalt Pater Pius „dat men tot een novice, die tijdens de Vespers het orgel had bespeeld, zei: ,,och wat was dat toch mooi!" Aanstonds nam Moeder Josephine het woord en sprak: „was dat spe- len? Ik hoop, dat het een volgenden keer beter zal zijn." Bij de jonge organiste kwamen toen de waterlanders voor den dag. Maar Moeder Josephine nam daar geen notitie van." Er zijn méér zulke staaltjes aan te halen van een harde, doelbewuste nuchterheid, ook in het kleinste. Men kan moeilijk beoordeelen, in hoe verre zij geheel verantwoord zijn, want ook een bijzonder vrome religieuze is niet onfeilbaar er. ons dunkt, dat de hier gevolgde methode vat baar mag heeten voor kritiek. Maar het staaltje teekent een karakter. Herhaaldelijk hooren wij. dat Moeder Josephine met zorg alle uitersten vermeed, en dan rijst de vraag w'el eens, of ze niet iets te bang is ^"ew'eest voor de „uitersten" en niet te veel waarde heeft gehecht aan het „gewone". Laat er echter een iichte overdrijving geweest zijn, voortkomstig uit een vrees, die op ervaring grondde, dan verbaast men zich des te meer over de hooge zielsverheffing van een vrouw, die zoo dóór en dóór ,,een gewoon mensch" was en dit ook in de heiligheid wilde blijven. Teksten heeft zij niet veel nagelaten. Er ble ven slechts enkele notities bewaard, maar deze weinige aanteekeningen bewijzen, dat de ziel van Moeder Josephine in staat was tot het ne men van een hooge vlucht. Zelfs verrast het, dat haar natuurgevoeligheid hoewel ze hier aan maar uiterst matig uitdrukking gaf zoo „modern" is en zoo nabij komt aan het dich terlijke, dat nochtans weinig met haar heele wezen strookt. Uitersten heeft zij niet gezocht, en niet dur ven zoeken, maar ze is erheen gedreven door het ontzaglijke lichaamslijden en het bijna bovenmenschelijke zelfbedwang. Beschouwd in net licht der geschiedenis van haar tijd, waarin de katholieke sfeer zich geleidelijk zou verrui men, is ze hierdoor een zoo merkwaardige ge stalte, dat ze bijna onbewust en toch volkomen duidelijk de beperktheid van die sfeer doorbreekt en den weg openbreekt voor het mystieke. Bij haar is het gewone de weg naar het buitengewone, dat zij heeft doorleefd en waarvan zjj getuigenis heeft afgelegd in de weinige woorden van haar hand, die ons be waard zijn. Het zijn geen extasen of visioenen, het zijn de simpele ervaringen van een hooge ziel, die zich geheel aan Gods Wil onderwierp. A. v. D. Men schrijft ons: Het is vrijwel algemeen bekend, dat de prij zen in den spijsoliehandel door de regeering aan bepaalde minima zijn gebonden en de be langhebbenden hierbij in 5 groepen zijn ver deeld. De groepen A en B zijn resp. industrie en groothandel, C en D zijn twee groepen tus- schen-handelaren en in groep E is de detail handel ondergebracht. Van deze minimumprijzen wordt in de prak tijk echter veelal afgeweken. Tevens wordt door de groepen A en B (industrie en groothandel) getracht rechtstreeks te leveren aan den detail handel (groep E), dus met uitschakeling van de groepen C en D (tusschenhandelaren). Het gevolg hiervan is, dat de belangen van de groepen C en D in het gedrang komen, en zij, indien zij hun afnemers willen behouden, de spijsolie zonder of met een minimaal en ontoe reikend winstpercentage moeten afleveren, waardoor hun bestaan in gevaar komt. In verband met de nieuwe spijsolie-overeen komst, die 1 Januari 1938 in werking zal tre den, is het daarom niet alleen gewenscht, doch ook noodzakelijk, dat de belangen van de groe pen C en D evenals die van de groepen A en B in deze overeenkomst worden opgenomen. Om nu langs organisatorischen weg de be langen van de groepen C en D te kunnen be hartigen bij de spijsolieconventie, is een voor- loopige commissie samengesteld om tot oprich ting van een landelijke organisatie der belang hebbenden in de groepen C en D (olietappers) te geraken. Deze commissie bestaat uit de firma's H. v. d. Velde en Co., J. P. Tacj en Zn., Nemamerk, Gebrs, Visser en N.V. Dejo, allen te Amster dam gevestigd. Het voorloopig secretariaat is gevestigd bij den heer C. Visser, Wilgenlaan 111 te Zwanen burg. Het ligt in het voornemen dezer commissie in den loop der maand Augustus een lande lijke vergadering uit te schrijven, waarin de oprichting dezer organisatie tot stand kan ko men. Het Tweede Kamerlid Hilgenga heeft den minister van Waterstaat gevraagd, of op een vanwege eenige handelsvereeniging te Emmen belegde persconferentie is medegedeeld, dat van de 67 bruggen, in de gemeente Emmen gele gen, slechts enkele voor het zware verkeer ge schikt zijn en vrachtauto's en autobussen daar door meermalen verplicht zijn een grooten om weg te maken. Indien deze mededeelingen geheel of gedeel telijk juist zijn, aldus vrager, is de minister dan niet van meening, dat in dien toestand in het belang van handel, verkeer en bevolking, ten spoedigste afdoende verbetering moet worden gebracht? Is de minister bereid de noodige maatregelen daartoe te nemen? Het op de scheepswerf Vooruitgang v.h. Mul der en Buurmeijer te Poxhol, voor rekening van J. Westers te Paterswolde in aanbouw zijn de m.s. Borneo, is met goed gevolg te water gelaten. Het schip heeft een d.w. van ca. 400 ton en wordt voorzien van een Benz Diesel motor, met een capaciteit van 300 P.K. Bij C. van der Giessen Zonen's Scheepswerven te Krimpen a.d. IJsel werd te water gelaten het motor-tankschip „Cantabria", in aanbouw voor de N.V. Ph. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf te Rotterdam. Dit schip heeft een draagver mogen van ca. 670 ton en wordt voorzien van een Stork Dieselmotor, met een capaciteit van 400 A.P.K. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 11 Augustus niet plaats hebben. Zaterdag, met zelfs vier inleidingen over wel zeer bijzondere onderwerpen op het program ma, was het buitengewoon druk op de Derde Orde Studiedagen te 's-Bosch. O.m. was aan wezig oud-minister mr. dr. L. N. Deckers. De zeereerw. pater Carolus Tesser O. F. M. leidde het onderwerp „De Kerk" in. De „Kerk" is die wonderbare gemeenschap,, waarin allen één zijn in Christus. De Kerk is heilig en on besmet en zij is een bloementuin van heilig heid in hare leden, onschuldigen en zij die als boetvaardigen in de galerij der heiligen zijn getreden. Christus heeft gezegd met ons te zullen zijn tot aan het einde der eeuwen. De grootheid en onvergankelijkheid der Kerk schittert uit door de martelaren, die zij altijd door schenkt. De „Kerk" is de rijkdom van ideeën, hetgeen spr. nader toelichtte. Verder ontvouwde spr. de beteekenis van de Moederkerk voor de gedoopten, die zaligheid mogen verwachten als zij kinderen Gods wil len blijven. In onzen tijd van instinctmatig anti-clerica- lisme komt het voor ons toch zoo schoon uit, dat wij leden zijn van de Moederkerk. Dat wij een Sint Franciscus rijk zijn, komt door de opvoeding van die Moederkerk: Zij heeft hém gevormd. En ondanks de beweringen van zoovele tegenstanders heeft Franciscus zijn idealisme gevolgd en liet zich volkomen leiden door de Moederkerk, terwijl hij in onzen tijd door den Paus is uitgeroepen tot beschermer van alle sociale actie. Danken we O. 'L. Heer, dat wij zoo vrij en zoo blij zijn. Danken we God voor Franciscus, het heilige kind der H. Moederkerk. Onmiddellijk na deze beschouwingen klonk spontaan het „Roomsche Blijdschap" door de groote zaal. De voorzitter, dr. Vitus O.C., herdacht Mgr. dr. Alphons Ariëns, wiens sterfdag juist her dacht werd. Hij was een trouwe zoon van de Moederkerk en is door zijn drankweer en an dere sociale werken zoo'n blijvend stichtend voorbeeld. De brochure van wijlen jhr. mr. Charles Ruys de Beerenbrouck over Mgr. dr. A. Ariëns werd druk verkocht. Zaterdag, in de namiddag-bijeenkomst, sprak pater Epidius Bruna O. F. M., directeur van „Sobriëtas" te 's-Hertogenbosch, naar aanlei ding van den sterfdag van Mgr. dr. Alphons Ariëns in een kort, belangrijk betoog over het leven en werken van den grooten apostel der drankbestrijding. Pater Gilbertus Lohuis O.F.M. hield een in leiding over den Paus. Na 'n korte pauze betrad pater Henricus O.M. Cap. den katheder voor de inleiding overEven- mensch en gemeenschapszin. Spr. bezag zijn onderwerp onder den licht- Zaterdagmorgen omstreeks elf uur ontstond brand in de kleermakerij en boerderij Denne- boom van den heer H. J. Frank, te Borculo. De brand ontstond in een hooimijt en sloeg op de kleermakerij en boerderij over. Door gebrek aan water kon het vuur niet gebluscht worden. Alles brandde af. Slechts een klein gedeelte van den inboedel kon gered worden. De schade wcrdt door verzekering gedekt. De oorzaak is onbekend. vai van zekere huidige „richtingen" in Duitsch- land en elders, alsmede onder dien van het Franciscaansch christendom. Wederom werden als een geestelijke verkwik king na zoovele uren van inspanning in de mooie St. Antoniuskerk de Vespers gereciteerd en de prachtige dag besloten met een decla matie-avond gewijd aan de H. Maagd. In het St. Elisabethsgestieht te Lage Vuur- sche (gem. Baarn) zal Maandag 9 Augustus de eerw. Zuster Marie Dosithea (in de wereld Aleida Maria Putman, uit Amersfoort) den dag herdenken, waarop zij vijftig jaar geleden haar professie deed in de Congregatie der Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort. Zr. Dosithea is thans in haar 75ste levens jaar. Het grootste gedeelte van haar klooster leven heeft zij doorgebracht jn het bekende pensionaat Mariënburg te Bussum. Na aldaar 37 jaar werkzaam te zijn geweest, werd zij in Dec. 1931 overgeplaatst naar het heerlijk ge legen rustoord der Zusters te Lage Vuursche. Op het dezer dagen te Annecy (Hte. Savoie) gehouden generale kapittel van de congregatie der Paters Oblaten van den H. Franciscus van Sales, is als generale overste gekozen de hoog- eerw. pater Prosper Dufour. De nieuwe gene rale overste is geboren Franschman en 63 jaren oud; vanaf 1934 tot nu toe bekleedde hij het ambt van generale assistent. Bij Desclee de Brouwer is van zijn hand nog pas in het Pransch verschenen een uitvoerige levensbe schrijving van den stichter van de Congregatie der Oblaten van den H. Franciscus van Sales, den hoogeerw. pater Aloysius Brisson (1817 1908). Een belangrijke verbetering, om het passa- giersverkeer op de luchtlijnen tusschen Neder land en Engeland en in omgekeerde richting te vergemakkelijken, heeft de K.L.M. thans be reikt door de invoering der zgn. no-passport tickets, welke een paspoort niet langer ver- eischen, zij het onder bepaalde omstandigheden. Het no-passport ticket is strikt persoonlijk en kan in plaats van een paspoort gebruikt worden alleen door passagiers van Nederland- sche en Britsche nationaliteit, waarvan de eer sten echter voorzien moeten zijn van een bewijs van Nederlanderschap. De no-passport tickets zijn bedoeld als docu menten voor het verkeer op korten termijn. Voor uitgaande reizigers worden de bescheiden verstrekt op Vrijdag, Zaterdag en Zondag, voor thuiskomende passagiers tot en met Dinsdag daarop volgend. Zij worden bij het bespreken van een overtocht aan de passagekantoren di rect in het K.L.M.-plaatsbiljet gehecht. Zoo doende kunnen onze landgenooten zonder ver vulling van uitgebreide douaneformaliteiten met de K.L.M. op een bewijs van Nederlanderschap voor een vijfdaagsch verblijf naar Engeland reizen. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur ont dekte die brandtorenwacht van Schaars- bergen brand op een stuk heide van het landgoed Heidepol, gelegen naast de ter reinen van het landgoed De Hooge Veluwe aan den Koningsweg bij Arnhem. De bestrijding van het vuur werd terstond aangevat door de boschbrandweer vanSchaars- bergen, welke versterking ontving van de brandweer van Arnhem, van militairen van het Arnhemsche garnizoen en van jongelieden van het R. K. werkkamp De Kempenberg. Na ruim twee uur werken had men het vuur onder de knie. Een oogenblik werd gevreesd, dat de vlammen zouden overslaan op de bosschen van De Hooge Veluwe, doch door het aanleggen van brandgangen wist men dit te voorkomen. Ongeveer zes tot zeven hectaren heide en eenig opgaand hout. dat verspreid op deze op pervlakte stond, werden 'n prooi der vlammen. Men zoekt de oorzaak van den brand in on achtzaamheid met vuur, doch zulks staat niet vast. In verband met in de pers verschenen be richten over het optreden van sommige café houders en winkeliers, die bezoekers en deel nemers van de Jamboree buitensporige prijzen zouden hebben berekend, heeft de Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond zich tot de Jamboree-commissie gewend met het verzoek deze klachten, indien gewenscht, ter verdere behandeling in zijn handen te stellen. Genoemde bond is namelijk gaarne bereid om, indien de feiten vaststaan, de betrokkenen op het onjuiste van hun houding te wijzen en eventueel verdere maatregelen te nemen, aan gezien men het van groot belang acht, dat binnen- en buitenlandsche bezoekers van de Jamboree ook van den Nederlandschen mid denstand een gunstigen indruk mee naar huis Hemen. Op de medewerking van den middenstand in dezen wordt dan ook, voor zoover noodig, een krachtig beroep gedaan. Hedenmiddag zullen vier Foolsche padvinders, n.l. Wladislaw Burghardt, Tadeusz Derengowsky, Stanislaw Jara en Tadeusz Puchajda, vanuit een fokker VII A boven het vliegveld Ypenburg parachutesprongen verrichten. De demonstra ties vangen om 3 uur aan. De 28-jarige G. B. is bij het zwemmen in de Waal nabij Kerkdriel verdronl^n. Men is terstond gaan dreggen, doch men is er nog niet in geslaagd het lijk te vinden. De minister-president, de heer dr. H. Coiijn, heeft thans geantwoord op het be kende „statement" van den Amerikaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil. De minister-president zegt, met groote be langstelling kennis te hebben genomen van de verklaring van den heer Cordell Hull van 16 Juli jX Dr. Coiijn is zeer getroffen door de ge lukkige bewoording van dit vademecum voor al wie het goed meent met de toekomst van het menschdom en er ts in deze verklaring geen enkel punt, dat niet een element vormt van Ne derlands traditioneele politiek. De verklaring lijkt in het bijzonder van belang, aangezien zij noch uitsluitend bestaande belangen, noch ge rechtvaardigde aspiraties steunt, doch een ge lukkigen middenweg inslaat tusschen den eer bied, welken men verplicht is jegens gevestigde rechten en de oplettendheid, welke ieder staats man, dien hoogen naam waardig, verschuldigd is aan nieuwe krachten, werkzaam op interna tionaal terrein. De heer Huil heeft de wereld gewezen op een aantal gewichtige problemen van dringenden aard, waarvan het probleem der ontwapening met zijn menigvuldige consequenties op econo misch zoowel als op politiek terrein wel het meest urgent lijkt. Dr. Coiijn is er eveneens diep van overtuigd, dat de internationale orga nisatie, zooals deze heden ten dage bestaat, niet lang meer ongewijzigd kan blijven, zonder de toekomst ern stig in gevaar te brengen en hij is er zeker van, dat Nederland te allen tijde gereed zal staan en zich gelukkig zal prijzen om metterdaad mede te werken aan de verbetering van de bestaande instellingen. Zijn verwachtingen zijn gelegen in de be kwaamheden van hen, bekleed met het gezag om de beginselen, vervat in de verklaring van den heer Huil, te verwezenlijken, ten einde practische resultaten te verkrijgen en hij zal zich gelukkig prijzen tot dat doel actief te kunnen medewerken. Zaterdag waren te Appeltem eenige arbeiders bezig met het lossen van een schip met steenen. Op een gegeven oogenblik zakte een hoe veelheid steenen weg. De vracht kwam te recht op den twintigjarigen arbeider O. uit Haren bij Megen. Hij sloeg overboord en verdween met de steenen in de diepte. Een viertal andere arbeiders, dat boven op de steenenlaag stond, wist zich te redden door met een verren sprong in de Maas te springen en naar den oever te zwemmen. Het lijk van O. is nog niet gevonden. De dienst, welke door de K. N. A. C. is inge steld, ter verkrijging van inlichtingen met be trekking tot de muggenplaag op den afsluitdijk, meldt ons, dat zoolang de huidige weersom standigheden blijven aanhouden, met vrij groo te zekerheid is aan te nemen, dat iederen dag tegen het invallen der duisternis de muggen het rijden over den afsluitdijk verre van aan genaam zullen maken. Ook overdag zijn er grootere en kleine zwermen muggen waar te nemen, maar deze huizen vooral in en boven de bermen, terwijl zij eerst tegen den avond bij millioenen boven den weg komen. Nadere inlichtingen kunnen dagelijks na 9.30 uur v.m. telefonisch worden ingewonnen bij de bijkantoren der K.N.A.C. te Leeuwarden, Groningen en Amsterdam en bij het secreta riaat te 's-Gravenhage. In Deest (Maas en Waal) waren de twee dochtertjes van den heer v. d. Werf in een kolk aan het baden. Plotseling zonken de kinderen in de diepte weg. Het 14-jarige dochtertje ver dween en kwam niet meer boven. Het jongere Eieisje geraakte bewusteloos en kon nog door ijlings toegeschoten buren uit het water ge haald worden. Het lijk is later opgehaald. Tot President van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereenigingen te Oss is benoemd de heer H. P. Ploegmakers en tot lid, tevens penningmeester van dezen Raad is benoemd de heer A. P. van Hulst. Bij beschikking van den minister van jus titie is aangewezen voor een tijdvak, hetwelk eindigt 1 September 1938 in de enkelvoudige behandeling van strafzaken van de rechtbank te Zwolle tot plaatsvervangend lid mr. C. F. H. Huysman, rechter-plaatsvervanger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5