Zal Kawagoe met. Nanking gaan onderhandelen? ■HHi I De strijd aan het Aragon-front WANDGEDIERTE Het nieuws van heden Geen nieuwe instructies uit Tokio Belgische Kanaal boot in nood GESTAPO ARRESTEERT 115 KERKGANGERS De oproep van Huil DE BAROMETER N VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 9 AUGUSTUS 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: ?roor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD U4TCEOTVEN DOOR D-E N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20703 'Japan spreekt zijn leedwezen uit over het gebeurde op het Sovjet-consulaat te Tientsin Chineesche aanval op Tsjahar verwacht Alle passagiers bijtijds aan land gebracht De aardbeving in Z.W. Sjantoeng Groote schade aangericht Lichte aardbeving in Calabrië Chineesche troepen concentratie Het Weer Nieuw record van de „Normandie" Gemiddelde snelheid 31.20 mijl per uur i Zij trachtten te demonstreeren ten gunste van de gearresteerde predikanten Weer in vrijheid Chineesch vliegtuig in zee gestort sksh Berlijn, Rome, Tokio, Nanking en Valencia hebben niet geantwoord De concordaatstrijd in Joego-Slavië Leden der regeering voor een kerkelijke rechtbank gedaagd Rooden trachten te ontkomen aan een omsingeling door Franco's troepen Te Barcelona is het rustig Largo Caballero te Madrid Weer een Spaansch schip in beslag genomen De „Ktistakis" onbeschadigd DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Polen heeft een .sterk Teeer noodig Zes dooden bij een scheepsongeluk Onvoorzichtig reiziger Uit dieseltrein geslingerd en gedood De Negus geeft het nog niet op Willen monarchisten den her tog van Windsor tot koning? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TOKIO, 9 Aug. (Domei). Naar vernomen .Wordt, zal Kawagoe, de Japansehe ambassa deur, wellicht besprekingen voeren met de leiders der regeering van Nanking, maar het is niet bekend, of Kawagoe formeele on derhandelingen zal aangaan. De Japansehe regeering heeft Kawagoe geen nieuwe in structies geseind. Hij is in den middag van Augustus via Dairen uit Tientsin in Nan king aangekomen. De woordvoerder van het Japansehe mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat een regeling van de inciden ten in Noord-China bereikt zal worden, in dien de opvolger van generaal Soeng Tsje Joean volledig de bepalingen uitvoert van de plaatselijke overeenkomst van 11 en 19 Juli. De zegsman herinnerde 'voorts aan het deel der overeenkomsten, dat Soeng reeds had nageleefd. De Japansehe minister van Oorlog, admiraal T'onai, is door den keizer in audiëntie ontvan gen, wien hij verslag uitbracht over den toe stand in China. Voor de audiëntie had Yonai een bespreking met de marinedeskundigen van hen oorlogsraad. De gezondheidstoestand van den minister- President, prins Konoye, laat niet toe, dat hij Zich vandaag naar de audiëntie van den keizer begeeft. Gisteren heeft prins Konoye de bij- henkomst van den Landdag moeten verlaten. Volgens een bericht uit Peiping heeft de se cretaris der Japansehe ambassade Sima, den consul-generaal van Sovjet-Rusland Spilwanek, die tevens aan de ambassade te Peiping ver bonden is, een bezoek gebracht en zijn leedwe zen uitgedrukt over den overval op het Sovjet- DUINKERKEN, 8 Aug. '(Havas). Om streeks middernacht is het Britsche stoom schip Clan MacNeil ter hoogte van Duin kerken in aanvaring gekomen met de Bel gische Kanaalboot Princesse Marie José die op weg was van Dover naar Ostende met 600 passagiers, onder wie 350 meisjes, aan boord. Aan den voorsteven geraakt, dreigde de Bel gische boot te zinken, doch de kapitein kón het schip in de nieuwe buitenhaven van Duin kerken brengen. Hier begon men met het aan land brengen der passagiers. Tot dusverre zijn vier gewonden naar het ziekenhuis gebracht. Nader wordt gemeld, dat de aanvaring ge schiedde ongeveer een half uur na middernacht terwijl alle passagiers sliepen. De Clan MacNeil Wilde de haven van Duinkerken binnenloopen en aangezien het zicht uitstekend was, be grijpt men niet hoe de aanvaring is geschied. Uit voorzorg liet de kapitein van het Belgi sche schip S.O.S.-signalen uitzenden waarin hij zeide, het schip Westelijk van de haven aan den grond te willen zetten. Onmiddellijk vertrokken sleepbooten uit Duinkerken en zonder de minste paniek wer den de passagiers aan boord van de sleep booten gebracht, waarmede zij naar land wer den vervoerd. SJANGHAI, 8 Aug. (D. N. B.) Eerst thans komen nadere berichten binnen over de aardbe ving welke de vorige week Zuid-West Sjan toeng heeft geteisterd. De stad Ho-Tsje werd geheel vernield. Ook in de omliggende streken Werd groote schade veroorzaakt. De muren van Toengo stortten gedeeltelijk in. De aardbeving heeft ook talrijke menschenlevens geëischt. De verbindingen tusschen Moekden en An- toeng zijn verbroken tengevolge van de hevige regens en een taifoen, welke het gebied hebben geteisterd. Tien treinen met ongeveer 400 pas sagiers kunnen niet verder. Men verwacht, dat het twee dagen zal duren eer de verbindingen hersteld zullen zijn. ROME, 7 Aug. (Havas). In de omgeving van fteggio en Potenza in Calabrië, heeft men een rnin of meer zwaren aardschok gevoeld, welke echter geen slachtoffers maakte en geen ma- terieele schade aanrichtte. Russisch consulaat-generaal te Tientsin. Hij verklaarde dezen overval hierdoor, dat de Ja pansehe troepen te Tientsin op het oogenblik, dat deze geschiedde tengevolge van him geringe aantal niet in staat waren de orde in dat ge deelte der stad, waar zich het Sovjet-Russische consulaat-generaal bevindt te handhaven. De Japansehe consul te Tientsin heeft officieel den deken van het consulaire korps te Tientsin evenals den vice-consul van Sovjet-Rusland Smirnow ervan in kennis gesteld, dat de Japan sehe militaire autoriteiten alle noodzakelijke maatregelen tot bescherming van het Sovjet- Russische consulaat-generaal nemen. Volgens persberichten uit Sjanghai en Hankau, verzamelen zich Chineesche troe pen met het doel Tsjahar en Tsjangpei aan te vallen. De Japansehe bevolking is uit Koekiang, Hankau, Nanking en Poehoe vertrokken, alleen het personeel van de consulaten is nog aanwezig. Uit Nanking wordt gemeld, dat generaal Jeng Sji Tsjan per vliegtuig naar Tai Joean Poe is teruggekeerd. Men maakt hieruit op, dat de militaire operaties der Chineezen in de provin cies Tsjahar, Soeijoean en Sjensi zich verder zul len ontwikkelen. Uit Hsingking wordt gemeld, dat dfie Ja pansehe soldaten zijn gedood in een gevecht met bandieten bij Tsjoe Li Koe aan den spoor weg HsinkingJoeki. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft het ne men van uitgebreide luchtbeschermingsmaat regelen te Nanking bevolen. In talrijke Chi neesche steden zijn groote luchtbeschermings oefeningen gehouden. Alle militaire leiders hebben los van elkaar, doen weten, dat zij het volkomen met Tsjang Kai Sjek eens zijn ten aanzien van de noodza kelijkheid van gewapend verzet tegen Japan, indien, zooals men voorziet, de laatste onder handelingen zullen mislukken. Welingelichte kringen te Takoengpao en te Nanking meenen te weten, dat twee Ja pansehe divisies te Tientsin en een te Tsingtao ontscheept zullen worden voor 15 Augustus. Na dien datum zou een Japansch offensief langs de spoorlijnen Kiautsjau Tienan en TientsinPoekau beginnen. Volgens een bericht uit Tsinan zijn 50 mili taire treinen, welke drie divisies van het leger der Centrale regeering vervoerden, op 6 dezer Tsinan gepasseerd in de richting van Tientsin. E VERWACHTING: Zwakke tot matigen Noordelijke tot Westelijken, wellicht Zuid- m Westelijken wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, aanvankelijk nog droog weer, later toene- mende kans op regen of onweer, warm =j weer. Hoogste barometerstand: 767.4 te Brest. Laagste barometerstand: 750.2 te Rost. H Zon op v.m. 5.32 onder n.m. 8.39 uur. Ëj Licht op n.m. 9.09. Maan op v.m. 9.24 onder n.m. 9.13. 14 Aug. Eerste Kwartier. PARIJS, 8 Aug. (Havas). De „Nor mandie" heeft op de terugreis naar Frank rijk een nieuw record behaald. Het schip heeft den afstand Bishop Rock tot Am brose Light in totaal 2.936 mijl, in 94 uur en zeven minuten afgelegd met een gemid delde snelheid van 31.20 mijl per uur. Zooals men zich zal herinneren was dezelfde afstand in omgekeerde richting op 2 Aug. j.l. afgelegd in 95 uur en twee minuten, op zich zelf reeds een nieuw record, daar het schip hiermede zijn hoogste snelheid met zes uur ver beterd had. Toen de „Normandie" in Maart van dit jaar den blauwen wimpel heroverde, bedroeg de snelheid gemiddeld 31 mijl. Het is thans de eerste maal, dat een passagiersschip met een snelheid van meer dan 31 mijl per uur over den Atlantischen Oceaan is gevaren. Enorm zijn de verwoestingen, die in Brunete zijn aangericht. Zelfs het kerkhof is een ruïne geworden BERLIJN, 8 Aug. (Reuter) Vanavond zijn te Dahlem honderdvijftien personen gearresteerd in verband met een demon stratie ten gunste van gearresteerde predi kanten. Verscheidene honderden mannen en vrouwen verzamelden zich voor de kerk te Dahlem, ten einde een aangekondigden bijaonderen kerk dienst voor de gearresteerde predikanten bij te wonen. Toen zij de kerk gesloten vonden en vernamen, dat de dienst was afgelast, trokken zij naar de pastorie, waar zij trachtten bijeen te komen. Vlugschriften, die werden uitgegeven, en be trekking hadden op den kerkstrijd, werden door de politie in beslag genomen. Vervolgens kwa men met vrachtauto's leden der geheime staats politie, die zich onder de menigte begaven, mannen en vrouwen arresteerden en deze in de vrachtauto's deden plaats nemen. De gearres teerden Werden naar het hoofdkwartier der ge heime staatspolitie overgebracht teneinde al- laar te worden ondervraagd; 75 mannen en 40 vrouwen zijn voor het onderzoek vastgehouden. Reuter meldt uit Berlijn, dat eenige per sonen, die Zondagavond te Dahlem gear resteerd waren, na ondervraging en vast stelling van hun identiteit weer op vrije voeten zijn gesteld. Landesgerichtsrat Prothmann te München heeft dezer dagen een boek gepubliceerd, „Ge loofsrecht of zielenbescherming", dat een op het laagst mogelijke peil staande polemiek te gen het Christendom is. Het boek wordt thans verspreid, aldus meldt de Weensche „Reichs- post" met een aanbeveling van den Führer, die voor in het boek gedrukt staat. HONGKONG, 8 Aug. (Reuter) Nabij Tsjelang, een honderdtal kilometer benoorden Hongkong in een streek, welke berucht is om de zeerooverij, is een Chineesch vliegtuig van de Hjn Hong kongSwatau in zee gestort. Het toestel ver voerde zeven passagiers, terwijl de bemanning uit vier personen bestond. Twee oorlogbodems van de Britsche vloot in het Verre Oosten, de torpedojager „Thracian" en de onderzeeër „Otis" hebben een onderzoek in gesteld en volgens de jongste berichten heeft de „Thracian" acht inzittenden van het vliegtuig, die erin geslaagd waren land te bereiken, aan boord genomen. Omtrent het lot van de drie overigen is niets bekend. Tijdens een propagandavlucht is een Portu- geesch vliegtuig van een particuliere maatschap pij in zee gestort voor het strand van Santa Cruz nabij Torres Vedras. De piloot en de beide passagiers zijn om het leven gekomen. De commandant van het Japansehe leger, dat in den sector Louhau-Kiao opereert, generaal Tsutsui, onderzoekt de kanonkogels, waarmede de Chi neezen zijn stellingen onder vuur namen WASHINGTON, 8 Aug. (Havas.) Tot dusverre hebben 37 landen geantwoord op den oproep van minister Huil voor handhaving van den vrede en herstel van de welvaart der wereld door militaire en economische ontwapening. Met leedwezen merkt men op, dat Berlijn, Ro me, Tokio, Nanking en Valencia niet geant woord hebben. In alle antwoorden wordt ver klaard, dat men het over het algemeen met de opvatting van Huil eens is. Van groote sympa thie met die opvatting getuigen vooral de ant woorden van Parijs, Moskou en alle Zuid-Ame- rikaansche regeeringen. Bulgarije en Hongarije verklaren herziening der vredesverdragen nood zakelijk te achten. BELGRADO, 8 Aug. (Havas.) Hedenoch tend is in de overvolle kerken van Belgrado het besluit van de orthodoxe synode voor gelezen, waarbij de zaak van negen leden der regeering en een twintigtal kamerleden van het district Belgrado naar de kerkelijke rechtbank wordt verwezen en waarbij ge noemden van hun rechten en eererechten in de kerk vervallen worden verklaard totdat de kerkelijke rechtbank uitspraak zal heb ben gedaan. De lijst met namen, welke te Belgrado werd voorgelezen, begon met deh minister-president Milan Stojadinowitsj en eindigde met diens broeder, Dragomir, het kamerlid. Gelijke lijsten werden voorgelezen in alle ker ken waar dit de vorige week niet was geschied. De leider van de Kroatische oppositie, Wladi- mir Matsjek, heeft, naar verluidt de leiders van de Servische oppositiepartijen doen weten en hen gemachtigd ook openlijk bekend te maken, dat hij van oordeel is, dat de Kroaten geen con cordaat met het Vaticaan noodig hebben. SALAMANCA, 8 Aug. (Havas) Gister middag stieten afdeelinger. van de voor hoede van het vijfde legercorps van Franco aan het front van Aragon ten Zuiden van Rubioles op posten van de regeerings- troepen, die den aftocht dekten van een sterke legerafdeeling, die, om aan een om singeling te ontkomen, het dal van den Guadalaviar trachtte te bereiken. Thans is de vraag wie van beiden 't eerst dit dal zal bereiken. Komen de regeeringstroepen het eerst, dan kunnen zij ontkomen, komen de troepen van Franco het eerst, dan moeten de regeeringstroepen ofwel zich overgeven, ofwel slag leveren onder ongunstige omstandigheden om zich een doortocht te banen. Men schat de afdeeling regeeringstroepen op 3000 tot 4000 man. De vroegere minister-president Largo Cabal lero bevindt zich, vergezeld van eenige leiders der socialistische partij en van de U.G.T. op het oogenblik te Madrid. Naar het schijnt is het doel van hun reis (je werkzaamheid der socialistische groepeeringen te Madrid, waarvan zij meerendeels leidende leden zijn. krachtiger te maken. Een medewerker van de „Independant Py renees Orientales" heeft een onderhoud gehad met Largo Cabellero, waarin deze o.a. heeft ge- zegt: „Mijn positie bestaat in het toezien op de gebeurtenissen. Toen ik mij genoodzaakt achtte mijn ontslag in te dienen, heeft men te kennen gegeven, dat de overwinning van de anti-fascistische krachten niervan het gevolg zou zijn. Hoewel deze overwinning niet twijfel achtig is, is zij nog niet tot stand gekomen. Ik deel niet het algemeene gevoelen in de doel treffendheid van de verdediging van Brunete en de gebeurtenissen van lëruel hadden zich niet mogen voordoen." Tenslotte zeide Caballero alle vertrouwen in de jeugd te hebben. Reizigers uit Barcelona hebben medegedeeld, dat in deze stad rust heerscht. Van een aanslag op het paleis der generaliteit is niets bekend terwijl geen brand heeft gewoed in de arbeider- wijk. Kort geleden is een groote demonstratie ge houden om alle politieke partijen te vereenigen in een groote anti-fascistische partij. Heden is voor de derde maal een Spaansch schip in Frankrijk in beslag genomen. Het is de „San Jorge" uit Ferrol, 'geladen met spoorweg dwarsliggers, bestemd voor Zumaya. Het schip werd met averij naar La Paiiice gesleept en de reederij van de sleepbooten heeft thans het schip in beslag doen nemen ten einde betaling te krijgen van het sleeploon Twee Spaansche treiters, ingeschreven te Zeebrugge, zijn met hun bemanning van 24 koppen, 9 Belgen en 15 Spanjaarden, verdwenen. De schepen moesten naar Wilford in Engeland gaan, doch zij zijn hier niet aangekomen. Volgens de „Temps" zou het Grieksche stoomschip „Ktistakis", dat op 18 mijlen ten Westen van Algiers draadloos had medege deeld door een vliegtuig beschoten te wor den, in een volgend draadloos bericht zijn oproep om hulp hebben ingetrokken en heb ben medegedeeld dat het zijn reis voort zette, daar aan boord van het schip niets beschadigd was. Wij garandeeren U afdoende verdelging van onder geheimhouding en schriftel. garantie. ZUIVERINGSONDERNEMING RADICAAL Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 Belgische Kanaalboot in nood. Alle passagiers bijtijds aan land gebracht. Gestapo verricht 115 arrestaties te Dahlem; eenige personen weer spoedig in vrijheid gesteld. De concordaatsstrijd in Joego-Slavië duurt on verminderd voort. Leden der regeering voor de kerkelijke rechtbank gedaagd. Regeeringstroepen aan het Aragon-front trek ken terug. Tot nu toe hebben 37 landen geantwoord op den oproep van den Amerikaanschen minister HulL Aardbeving veroorzaakt ernstige schade in Z.W. Spantoeng. Maarschaik Rydz Smigly verklaart, dat Polen een sterk leger noodig heeft voor het behoud van zijn onafhankelijkheid. Nieuw record van de „Normandie." Ariëns-herdenking te Maarssen. De Nationale Bedevaart naar Lourdes vertrok ken. De sociale studieweek van Rolduc is begonnen. Het s.s. Maaskerk naar Dakar vertrokken. Studiedagen der Derde Orde te Den Bosch be sloten. Loonsverhooging bij de Tilburgsche Textiel industrie. De Engelsche renner Guthrie verongelukt bij de motorraces om den Grooten Prijs van Duitsch- land. Kikvorschen-team speelt gelijk tegen het Duit- sche waterpolo-zevental. Dubbele zege van Osendarp bij de internationale atletiekwedstrijden te Amsterdam. Inningsnederlaag der Free Foresters tegen het Nederlandsche cricketelftal. F.D.A.-kampioen.sehappen te Roosendaal. O Eenige verdedigers van het Spaansche Alcazar maken momenteel een rondreis door Duitschland. Derde van links de commandant der heldhaftige verdedigers, generaal Mendez VALOGNE, 8 Augustus (Havas) Aan het strand van Denneville nabij Garteret is een bootje met acht personen, waarvan vijf kinde ren, door den stroom meegevoerd en omge slagen. Zes inzittenden zijn om het leven ge komen, twee anderen een meisje van acht en een jongetje konden worden gered. Zondagmiddag is de 28-jarige apotheker J. Nijmans uit Waalwijk onder de gemeente Schalkwijk uit den dieseltrein gevallen, die te 14.39 van Culemborg vertrekt. De man was op slag dood. Het slachtoffer bevond zich met vrouw en kinderen in den trein. In verband met de hitte had hij het schuifportier van den trein geopend, om zoodoende van den frisschen wind te kun nen genieten. In de bocht, die de spoorlijn oij Schalkwijk maakt, is hij uit den trein geslin gerd. Zijn stoffelijk overschot is naar de kapel van de R.K. begraafplaats overgebracht. LONDEN, 8 Aug. (Havas) De Ethiopische legatie te Londen heeft in een verklaring aan de pers doen weten, dat de Negus niet het minst voornemens is afstand te doen van den troon of zijn pogingen op te geven tot het verkrijgen van de onafhankelijkheid van zijn land, welke hij tenslotte met hulp van den Volkenbond hoopt te bereiken. De legatie sprak verder de geruchten tegen, dat Haile Selassie het voornemen zou hebben van woonplaats te veranderen. WARSCHAU, 8 Aug. mavas) Hedenoch tend is te Krakau in tegenwoordigheid van de leden der regeering en den leider van de Na tionale Unie, kolonel Koe, het congres van de leden van het Poolsche Legioen geopend. Maarschalk Rydz Smigly hield een toespraak, waarin hij zeide, dat het leger een sterke macht moet zijn in de ijzeren vuist van een sterke regeering. Hij deed een beroep op de aan wezigen aaneengesloten te blijven. Polen leeft op 't oogenblik nog in een beginstadium te mid den van volkeren, die hun zelfstandigheid nooit hebben verloren. Om dit stadium te boven te komen ziet de maarschalk de volgende midde len: een sterk leger, dat de veiligheid van Po len waarborgt, krachtig handhaven van de binnenlandsche orde en rust, het vormen van een groep mannen, die voor een sterk Polen willen blijven werken. In verband met het gerucht, dat tot den hertog en de hertogin van Kent het verzoek zou zijn gericht, koning en koningin van Polen te worden, schrijft de „Sunday Referee", dat er thans een ander hardnekkig gerucht gaat, vol gens hetwelk de Poolsche monarchistische par tij voornemens zou zijn, dit verzoek tot den hertog en de hertogin van Windsor te richten. De monarchistische partij in Polen heeft in gezien, dat de hertog van Kent geen buiten landsche kroon kan aanvaarden, doch men is in deze kringen van oordeel, dat dit den hertog van Windsor wel vrijstaat. Deze monarchistische partij bestaat hoofd zakelijk uit rijke leden van den ouden adel, die, omdat zij zoowel het nationaal-sociaiistische Duitschland als de Sovjet-Unie vreezen, van oordeel zijn, dat Polen sterker zou staan wan neer het nauwer contact zocht met het Brit sche Rijk. illlllllllilllilllillllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ABONNé'S, DIE ONS BLAD TIJDENS HUN VACANTIE AAN EEN ANDER ADRES WENSCHEN TE ONTVANGEN, GELIEVEN HUN ADRESVERANDERING TIJDIG, HET LIEFST UITERLIJK EEN DAG TEVOREN AAN ONZE ADMINI STRATIE OP TE GEVEN. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 765.5 Vorige stand 765.3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1