STEGEIUAN'S LEVERPASTEI Tooneel in werkverschaffing Een Amerikaansch experiment Haarlem, 10 Aug. $fèc/its (anqs cU öuu?i! Kort en volledig J3>, DINSDAG 10 AUGUSTUS 1937 Nogmaals de Jamboree W) Êr RECTOR H. F. J. M. VAN DEN HEUVEL Zilveren priesterfeest ^HËif i;p: 4^ OP DE VLUCHT VOOR DE VROUW Maar het oog van de politie ziet ook scherp! WERKLOOSHEID BLIJFT STIJGEN Weer met 96 omhoog Ronselarij voor Spanje Rector H. F. J. M. van den Heuvel Watertocht „Alberdingk Thijm" In Haarlem verschillende gevallen in onderzoek Goedkoope trein Programma Radiocentrale voor Woensdag 11 Aug. Nog eens het oude rijwielplaatje Concert Bloemend. Bosch Zilveren jubileum HEBT U EEN FIJNE TONG? DAN ZULT U ZEKER WAARDEEREN! AGENDA Bioscopen 11 Augustus Bioscopen Ontroerende plechtigheid Nationale rijwieltocht BURGERLIJKE STAND STAD Jamboree is gesloten. Wij zijn weer onder otla en kunnen ons feliciteeren met het succes, •haar elkander ook vertellen wat er aan geman ierd heeft. organisatie was prachtig, het bezoek schit- ^rend, het weer ideaal. Elk jaar een Jamboree! hebben wij door Haarlemmers, winkeliers en ^'et-winkeliers, hooren verzuchten. ^'j hebben Holland dus aan de vreemdelingen hunnen laten zien, wij zijn meer nog dan vroe- ?er overtuigd geworden, dat Holland interessan- te dingen heeft aan te bieden, maar hebben wij °°k ons best gedaan om die gunstige omstandig heden uit te buiten, hebben wij deze gelegenheid aangegrepen om de vreemdelingenindustrie te bevorderen, om van de vreemdelingen propa- gah«sten voor het reizen naar ons land te ma ken? Het antwoord luidt helaas ontkennend. He vreemdelingen, padvinders en hun familie leden, hebben den indruk gekregen, dat Hol land een duur land is en wat erger is dat htert in Holland probeert de vreemdelingen af te "etten. of dit laatste ook gebeurd is, kunnen in het midden laten, maar feit is, dat in de kampen van de Jamboree het parool rondging, ^at men als vreemdeling vooral niet moest pro- beeren alleen op reis te gaan of inkoopen te d°en, want dat men in dat geval veel te veel geld d'tgaf. Er werd dan ook getracht Hollandsche 'Handen te krijgen, die wel zoo vriendelijk wa- *en om voor cicerone te dienen en tegelijk een °°Sje op de centen te houden. Toch waren de H'eetndelingen hier zonder achterdocht geko- 1)1611Jn de eerste dagen van de Jamboree, was bat regel, dat zij een handje vol Hollandsch geld bh' hun zak haalden en conducteurs, leveran- Ciers en kellners verzochten daarvan zelf het Verschuldigde af te nemen. Zelfs van deze goede ®°uw schijnt misbruik te zijn gemaakt. Dat er **ch gevallen van overvragen in de stad hebben ^oorgedaan weten wij niet en gelooven wij niet. ^ar staat de Haarlemsche winkelier in het al gemeen te hoog voor. Ook waren de buitenlan ds zoo verstandig slechts geprijsde artikelen vragen. Maar de markt op het Jamboree-ter- heeft onze reputatie enorme schade gedaan. 'J hebben in den loop van de week niet ge boomd, de aandacht daarop te vestigen. Dat eeft pijn gedaan, maar het heeft geholpen en was beter dan te wachten totdat de feeste- "ikheden achter den rug waren. Wij willen hier h°g wel eens verzekeren, dat wij den g'oeden niet 'e ha wilden komen. Er waren op het Jamboree- di'ein kellners en anderen, die hard werkten en dh geen blaam treft. Maar 't kwaad is gesticht. twintig Sia.meezen, die uit twintig verschillende 6teden van hun land komen en naar wie straks a's wondermenschen wordt opgekeken, omdat zij he Jamboree in Holland hebben medegemaakt, he zeventig Egyptenaren uit tien verschillende steden van Egypte en Klein-Azië, de 500 Ameri kanen uit alle streken van de United States, de Jat>anners, de Letlanders, de Pinnen, de Fran sen, Engelschen, zullen in alle deelen van hun Vaderland vertellen, dat men in Holland duur is, etl dat men er geen égards heeft voor de vreem- delingen. Wij zullen jaren noodig hebben en b°hderd artikelen in de kranten om dien indruk Weg te nemen. ^at betreft de uitbuiting ter bevordering1 van ket vreemdelingenverkeer is de Jamboree mis- k*kt en het spijt ons, dat het bestuur van Vreem- delingenverkeer en het bestuur van de Jambo- ïee hun aandacht daar niet meer op hebben ge- c°hcentreerd. Toen de belangstelling grooter W'erd dan men zich in zijn stoutste droomen had kunnen voorstellen, had men voor de noodige ®°hcurrentie moeten zorgen door meer hande- iren op het terrein toe te laten. Dan zou het v°orkomen zijn, dat voor een minuscuul aman- helbroodje en een oliebol \2% cent moest wor- ^etl betaald. Haast klachten is er echteir ook reden tot vele huldebetuigingen. En dan mogen wij allereerst de ^hoorwegen en de Rijksveldwacht noemen. De Spoorwegen hebben voor eeu prachtige en goed- koope regeling gezorgd. Het was een lust om voor een kwartje heen en terug naar Vogelenzang te kunnen gaan etl zelfs op de drukste uren was er van lang échten geen sprake. Buiten de stations was het Varkeer aan de hoede van de Rijksveldwacht toevertrouwd. Zooals bekend, is de regeling van het verkeer een der grootste zorgenkindjes ge lest vóór 't begin van de Jamboree. Zoo goed aks iedereen dacht, dat het daarmede mis zou '°°Pen en een der beste verkeersspecialiteiten Vah ons land, de heer Bakker uit Amsterdam, ^dankte dan ook voor de eer en liet het werk °Vei" aan den heer J. Vermeyden, districts- Cotnmandant van de Rijksveldwacht. Het is ^hter schitterend in orde gekomen; geen enkel °°genblik is er stagnatie geweest. Haar wij vernamen had de heer Vermeyden hi) het opzetten van zijn plan verwacht, dat zijn ïeSeling voldoende zou zijn als er een bezoek k^am van maximaal 70.000 bezoekers op één dag. zijn dagCn geweest van 100.000 bezoekers en ËRK6« 'n Rijdende tram moet men al tijd rechts inhalen, alléén wanneer rechts niet voldoende weg breedte is, mag men de tram M n les voorbijrijden. EUWS meer, en ook dat heeft de Rijksveldwacht krui nen verduwen. Naar aanleiding van klachten, welke deze week in onze krant zijn gepubliceerd, kunnen wij nog mededeelen, dat de meeste daar van veroorzaakt zijn door eigen schuld. Door de Rijksveldwacht werd met soepelheid opgetreden en wanneer iemand vertelde in Vogelenzang te wonen of bij menschen in de buurt van het Jam boree-terrein te moeten zijn, dan werden zij als het maar even kon doorgelaten. Wij hebben trouwens zelf de groote welwillendheid van de dienstdoende veldwachters kunnen constateeren. Wij gelooven dan ook, dat, zeker in de laatste dagen, de klachten tot een minimum zijn terug- geloopen. De Rijksveldwacht heeft een zware taak op lofwaardige wijze vervuld en is daar in keurig bijgestaan door de Bloemendaalsche politie. Zondag 15 Augustus a.s. zal de ZeerEerw. heer H. F. J. M. van den Heuvel, rector van het klooster „St. Lucia" van de Eerw. Zusters Franciscanessen te Bennebroek zijn Zilveren Priesterfeest vieren. De a.s. jubilaris werd op 11 Mei 1888 gebo ren en na zijn studies voltooid te hebben op 15 Mei 1912 in de kathedraal te Haarlem door Mgr. Callier z. g. tot priester gewijd. De eerste 2 jaar van zijn priesterlijke loop baan bracht hij als kapelaan door in Kwints- heul, en de volgende twee jaar in Voorburg. In 1916 volgde zijn benoeming tot leeraar aan het Klein Seminarie Hageveld te Heemstede, waar hij 10 jaar arbeidde aan de opleiding van de studenten, tot in October 1926 zijn be noeming volgde tot Regent van het zoo alge meen bekende klooster „St. Lucia" te Benne broek. Niet alleen onder de inwoners van het Huis, maar ook onder de katholieke bevolking van Bennebroek is Rector van den Heuvel zeer be mind en hooggeacht. Zeker zal dan ook dit a.s. Priesterjubileum niet onopgemerkt voorbij gaan. Om beter in de gelegenheid te zijn zich op het feest voor te bereiden, zal de feesteling eenige dagen zijn arbeidsveld verlaten en „noodgedwongen" een paar vacantiedagen door brengen in Westwoud bij een priestervriend. Zaterdagavond om 5 uur zal de jubilaris per auto afgehaald worden van het Station Haar lem, om dan zijn feestelijke intrede te doen in Bennebroek, waar hij een plechtig Lof in de kapel van het klooster zal celebreeren. Zondagmorgen zal de rector om half 9 een plechtige H. Mis opdragen, eveneens in de ka pel van het klooster, waarna receptie voor de Eerw. Zusters. Des middags van half 2 tot half 4 is er re ceptie voor andere belangstellenden te zijnen huize Schoollaan 52. Hoeveel anecdotes en grappen zouden er al gemaakt zijn op den man, die van zijn vrouw de noodige reprimanden krijgt omdat hij te laat van zijn kaartavondje thuis komt? Eenige (werklooze) gehuwde mannen te Vel- sen hadden er iets op gevonden om bevrijd te zijn van eventueele lastige pottenkijksters in de persoon van hun eegaas bij het kaartspe len. Ze kwamen n.l. bij elkaar ten huize van een hunner, een koopman, omdat die vrijgezel was. Dat schijnt dus speciale voordeelen te hebben. Kaartspelen en op een droogje zitten gaat niet samen en ook hiervoor hadden ze een ingenieuze oplossing bereikt. Ze stelden n.l. een werkloozen scheepstimmerman aan om zoo on geveer als bar-meester op te treden. Hij sloeg een zekere hoeveelheid drank in op de pof! en zorgde dan dat de glazen van de kaart spelers steeds gevuld waren. Om te voorkomen dat de afrekening van het gebruikte geestrijk vocht voor ieder na afloop van de partij wat ingewikkeld zou worden, was bepaald, dat elka consumptie onverschillig of men champagne of bier gebruikte 20 ct. kostte. Zooveel glaas jes gedronken, zooveel maal twee dubbeltjes be taalden de eedgenooten aan den bar-meester. Simple comme bonjour! De bar-meester betaalde van het ontvangen geld den volgenden keer, dat hij weer drank in sloeg, de op-de-pof-rekening van de vorigen avond en zoo kwam alles in kannen en kruiken. Het oog van de politie ziet scherp, door dicht gesloten gordijnen heen, en zoo kreeg de vrij gezel-koopman een proces-verbaal wegens „het in voorraad hebben en verkoopen van sterken drank zonder vergunning", een overtreding van dat en dat artikel van die en die wet. De zaak kwam voor den Haarlemschen Kan tonrechter, die het geval dermate ingewikkeld vond, dat 'hij de behandeling uitstelde voor een nader onderzoek-. De vlucht voor de vrouw is voor de kaartspelers niet voldoende gev'eest! De begeerde duizend minder werkloozen kun nen we maar niet bereiken, integendeel, we ko men er steeds verder van af. In de afgeloopen week is het aantal bij de Arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen weer om hoog gegaan met 96, waardoor het totaal 5409 is geworden. Verleden jaar was het aantal in dezelfde week 6199, zoodat er nog altijd een gunstig verschil is van 790. Maar.we stonden er beter voor en we hebben misschien wel wat al te veel op blijvende daling gerekend. Hierboven een foto van de R.K. Gymnastiekvereeniging Blauw Wit te Haarlem, die Zondag haar koperen bestaansfeest vierde (Foto Bosman, Haarlem) De boottocht-commissie van A. T. verzoekt ons alsnog het volgende mede te deelen: Wegens den Zondagsdienst van den brug- gewachter is in de plaats van afvaart een wij ziging gekomen. De boot vertrekt ditmaal bü de nieuwe brug (Buitenrustbrug) aan het Zui- der-Buitenspaarne. Deze brug ligt in de onmid dellijke nabijheid van de Rustenburgerlaan. Het vertrek zal precies te 9 uur plaats hebben, daar anders bij de volgende bruggen stagna tie ontstaat. Het is niet onmogelijk, dat op sommige kaarten de oude plaats van afvaart vermeld staat. Houders van deze kaarten ge lieven dit dus zelf even te veranderen. Op verzoek van eenige donateurs, die we gens vacantie uitstedig zijn, zal de kaartver koop alsnog plaats hebben tot uiterlijk a.s. Don derdag 12 Augustus. In bijzondere gevallen zal men ook op Vrijdag en Zaterdag nog kaarten kunnen bekomen; in dat geval echter uitslui tend bij den heer J. Leeflang, Nagtzaamstraat 36, benevens Vrijdagavond tusschen 8 en 10 uur aan de Studio, Lange Wijngaardstraat 17; e. e. a. onder nadrukkelijk voorbehoud, daar het niet zeker is, dat er op die dagen nog plaatsen beschikbaar zijn. De watertocht wordt, zooals gemeld, gehouden op a.s. Zondag 15 Augustus. Ook uit Haarlem, zoo vernamen wij, zijn verschillende werkloozen naar Spanie geilek ken om daar te strijden aan her front van den burgeroorlog, meestal aan het front van de Rooden. Men weet, hoe gemakkelijk dat „aan werven" in zfjn werk gaat. Als een werklooze op de Groote Markt of bij een stempellokaal 'n beetje hard staat te mopperen, dat hij geen werk kan krijgen en dat er weinig toekomst voor de werkloozen in Nederland is, dan komt er al gauw iemand bij hem. die hem vertelt dat hij wel weet waar behoorlijk werk tegen behoorlijk loon te vinden is. Er Is dan weinig geluk voor noodig, om te raden waar men dat werk kan krijgen: Spanje! Van het eene woord komt het andere en zoo wordt de (mensvhen)koop gesloten De werk looze gaat via een cafétje in Amsterdam, Rot terdam of een andere stad, naar Parijs en van daar naar Spanje. En zoo verdwijnen er verschillende werkloo zen uit Haarlem, soms zonder dat zelfs hun vrouw of familieleden het weten. Op photo's of uit brieven vernemen die naderhand, dat hun man, vader of familielid in Spanje'vecht! De Haarlemsche politie deelde ons mede, dat er thans één proces-verbaal tegen een ronselaar in Haarlem is opgemaakt. Verschillende andere gevallen zijn in onderzoek. Meestal echteg gaan de personen „vrijwillg" naar Spanje. Ze weten dus, wat hun daar te wachten staat. Het zijn doorgaans communisten, die de Rooden aan de overwinning willen hel pen. Vrijwillig naar Spanje trekken kan na tuurlijk niet verhinderd worden. Eén ieder staat het immers vrij naar een ander land te ver trekken. De politie bemoeit er zich pas mee, als den menschen werk in Spanje wordt voor gespiegeld, terwijl ze in werkelijkheid moeten strijden bij de roode troepen aan het front. Het is echter niet gemakkelijk te achterhalen, wie in zulke gevallen de ronselaars zijn. Van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, N - Bussum en Hilversum zal een goedkoope trein rijden naar Arnhem en Nijmegen op de Dins dagen tot en met 31 Augustus. Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen, 10.00 diversen, 10.35 Parijs Radio, 11.35 London Regional, 12.20 Keulen, 1.20 Ned. Brussel, 2.20 Keulen, 3.20 Pa rijs Radio, 3.35 London Regional, 4.50 Keulen, 6.20 Ned. Brussel, 7.05 Fr. Brussel, 7.20 Keulen, 8.00 Diversen, 8.20 London Regional, 9.40 Di versen, 10.00 London Regional, 10.20 Ned. Brus sel, 10.50 Berlijn. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Pauze, 10.35 Droitwich, 8.00 Pauze, 8.20 Droitwich, 11.05 London Regional. Programma V: 8.007.00 Diversen, 7.00 eigen Gramofoonplatenconcert (Opera), 8.0012.00 Diversen. Nu definitief het oude rijwielplaatje is verloo- pen en men toch in het bezit is van het nieuwe rijwielplaatje, mag het plaatselijk comité van „Herwonnen Levenskracht" nog eens vriendelijk verzoeken de oude rijwielplaatjes af te staan voor herstel van tuberculose patiënten, want Rijwielplaatjes bij vrachten Schenkt velen nieuwe levenskrachten. Het comité mocht reeds een groot aantal rij wielplaatjes ontvangen. Onze oproep om oude metalen beschikbaar te stellen is zelfs niet on beantwoord gebleven. Voor dit medeleven van een groot aantal t.b.c.-vrienden is het comité uiterst dankbaar, maar wij houden ons inmiddels nog aanbevolen voor oude rijwielplaatjes. Er zijn er duizenden, welke niet ingeleverd zijn. Welk een klein offertje is het, deze even te bezorgen in het gebouw St. Bavo Smedestraat of ze af te geven aan den concierge, den heer Stevens. Voor groote kwantums oud metaal even een klein briefje naar Zomervaart 134 en het wordt spoedig afgehaald. In het Bloemendaalsche Bosch wordt op Woensdag 11 Aug., des avonds om 8 uur een concert gegeven door de Haarlemsche Orkest- Vereeniging (Dirigent Frits Schuurman). Het programma luidt: Edv. Grieg: Huldi- gingsmarsch uit „Sigurd Jorsalfar; Ch. Gounod: Balletmuziek uit de opera „Faust"; G. Puccini: Fantasie over motieven uit de opera „La Tos- ca"; G. Bizet: Fragmenten uit de opera „Car. men"; Nessler-Nikisch: Fantasie over motieven uit de opera „Der Trompeter von Sackingen". Trompetsolo: W. C. de Vries (op verzoek); G. Rossini: Ouverture „Wilhelm Teil" (op verzoek). Donderdag 12 Augustus herdenkt de heer P. Marion te Haarlem den dag, dat bij voor 25 jaar in dienst kwam bij den heer A. Callo, klee- dingmagazijn „De Matador" in de Anegang. De jubilaris was oorspronkelijk chef van het filiaal in de Kleine Houtstraat en is later ver- kooper en remplacant van den heer Callo ge worden. Velen kennen hem dan ook als een voorkomend, tactisch mensch met zeer prettige omgangsmanieren. Een dubbele crisis treft het tooneel, de too- neelcrisis en „de" crisis. De eerste heerscht helaas erg dikwijls men hoort er ten minste bijna altijd over klagen en de alge- meene malaise, welke volgens interviews en re devoeringen sinds twee jaar over haar diepte punt heen is, maakte in den schouwburg natuur lijk onmiddellijk slachtoffers. Op het budget van den burgerman wordt eerder de post „too neel" geschrapt dan de uitgave "oor nieuwe gordijnen in den erker de buren zien het - of voor het radioprogrammablad ze draaien zulke leuke populaire platen. Men kent den de- plorabelen financieelen toestand van het too neel in Nederland: veie tooneelisten leden en lijden eronder, en in een land als Amerika kwa men tenslotte zooveel volhardende en steeds teleurgestelde klanten voor de theaterbureaux. dat de aandacht van Washington gevestigd werd op de tienduizenden spelers en technici, die slachtoffers van de malaise waren geworden. Autoriteiten en leidende ambtenaren begrepen, dat sociale zorg niet beperkt mag blijven tot metaalbewerkers en landbouwers; het tooneel werd in de invloedssfeer van crisisbureaux ge trokken en in Washington ontstond het Fede ral Theatre. Er zijn voor- en tegenstanders van staatsbe moeiing in den schouwburg, en beiden vinden in de praktijk argumenten voor hun standpunt. Een Amsterdammer bijv., denkend aan de veel al ongelukkige tooneelpolitiek van het Prinsen hof, zou niet dadelijk geestdrift voelen voor een in ambtelijke kringen geboren tooneelonderne- ming, doch het Amerikaansche geval heeft be wezen, dat overheidszorg in deze niet syno niem met artistieke en financieele fiasco's be hoeft te zijn, indien de leiding wordt toever trouwd aan hen, die deskundigheid vereenigen met artistieken zin en verantwoordelijkheids gevoel voor fondsen, welke het geheele land verstrekt heeft. Het Federal Theatre werkte ruim anderhalf jaar onder leiding van een vrouw, mrs. Hallie Fanagan; haar keuze was een goede, en allen, die over haar werk kunnen oordeelen, zijn het er over eens, dat zij op even succesvolle als verantwoorde wijze de staatsfondsen heeft ge bruikt om duizenden menschen den arbeid te verschaffen, waarvoor zij geroepen en geschikt waren en waarin zij zich nuttig voor de samen leving konden maken. Er is een tijd geweest, dat het Federal Theatre 15355 menschen in dienst had: spelers, schrij vers, decorontwerpers, 'tooneelknechts, electri- ciens, publiciteitsagenten, bureaulisten, admi nistrateurs, enz. In Mei van dit jaar waren het er ruim 12.000. De bedoeling is natuurlijk, dat het emplooi van tijdelijken aard is; meer dan één acteur en schrijver kreeg er de kans, waartoe een particulier het risico niet durfde nemen, velen gingen over naar een „gewone" onderneming (en kwamen soms terug na afloop van hun contract), en honderden zijn er ook, die nog niet te oud zijn voor hun beroep, doch wier leeftijd wel eens bezwaar schijnt te zijn voor particuliere producers en regisseurs. Zij blijven verbonden aan het Federal Theatre totdat voor dit probleem een oplossing is ge vonden, in zoover deze op bepaalden leeftijd neit wordt geboden door een standsorganisatie. De doelstelling van mrs. Flanagan was na tuurlijk van een sociaal karakter, maar zij heeft evenmin vergeten, dat het tooneel een culturee- le taak heeft te vervullen. Winst was niet het eerste en laatste punt van haar programma; het Federal Theatre bracht werk aan velen,, maar het kon bijv. ook voor het tooneel mach tigen propagandistischen arbeid verrichten door kostelooze voorstellingen te geven in scho len, sanatoria, jeugdkampen, enz., waarmede een leger van 350.000 jonge menschen werd be reikt. Het speelde voor toehoorders, die zich slechts zelden het genoegen en genot van een tooneelavond kunnen veroorloven, omdat de prijzen der particuliere schouwburgen boven hun draagkracht gaan. De leidster zeide eens, dat deze staatsonder neming in anderhalf jaar een bedrag van 22 millioen dollar heeft uitgegeven aan honoraria, salarissen, reclame, vervoerkosten enz., maar zij voegde er laconiek aan toe, dat dit maar de helft is van den bouwprijs van een behoor lijk slagschip. En zij stelde er nog meer tegen over: dat het Federal Theatre voor tienduizen den den sloopenden invloed van de werkloos heid heeft gebroken; dat het voor 30 cent pu bliek toeliet tot voorstellingen van groote, mid delmatige en dubieuze waarde, maar dat Broad way voor ook onbeteekenende stukken 2 tot 3 dollar vraagt; dat het misschien op andere commercieele basis kan werken dan een parti culiere onderneming, maar dat een zeer ruim percentage van zijn auditorium op het Federal Theatre moest wachten om voor het eerst een tooneelvoorstelling te zien. Dat het dus de ba sis voor het Amerikaansche tooneel belangrijk heeft uitgebreid en verstevigd en daardoor aan heel het theaterinstituut een grooten dienst heeft bewezen. Broadway negeerde het Federal Theatre: het schonk er geen aandacht aan en gaf het ook weinig speelgelegenheid (nog geen derde gedeelte der voorstellingen door het F. T. werd in het New-Yorksche vermaakscentrum gegeven). Bij Broadway kwam natuurlijk een beetje hooghartigheid in het spel, terwijl de onverschillige houding ook werd beïnvloed door het merkwaardige feit merkwaardig vooral door de lage prijzen van het F. T. dat men er geen concurrentienadeelen van mrs. Flana gan's gezelschap ondervond. Ook in organisatorisch opzicht stonden mrs. Flanagan en haar staf voor een zware taak. De opdracht was vergezeld van een order tot spoe dige uitvoering; Washington had haast. Er was zooiets als een kaartsysteem der tooneelisten, voor wie het Federal Theatre in het leven was geroepen, doch na eenige dagen bleek dat de index hopeloos onvolledig was; er was niets, maar dan ook absoluut niets, dat als voorbeeld of leidraad kon dienen; men had te doen met lieden, die niet bepaald warm loopen voor een straffe organisatie; het werkterrein strekte zien uit over 'n gebied, waarin lange afstanden toch lange afstanden blijven en evenveel moeilijk heden, ondanks bliksemtreinen, vliegtuigen en radio. De onderneming leek vrijwel hopeloos; mrs. Flanagan week echter niet af van haar deskundig overwogen plannen en besluiten, begroef alle critiek en iederen twijfel in haar optimisme en de zekerheid dat zij den goeden weg had gekozen, en zij bewerkte dan ook het wonder, onder dergelijke omstandigheden op den vastgestelden tijd het gordijn voor de eerste voorstelling te laten opgaan. Deze organisato rische moeilijkheden, zij het minder overstel pend in aard en hoeveelheid, bleven natuurlijk, omdat regelmatig spelers en technici de onder neming verlieten en anderen hun plaats inna men, zoodat de leiding wel reden heeft met eenigen trots en gerechte voldoening te wijzen op sommige resultaten: 'n behoorlijk repertoire; arbeid en salaris voor tienduizenden; een bu reau dat tallooze manuscripten leest en veie vruchtbare adviezen aan teleurgestelde en ge accepteerde schrijvers geeft; een eigen school, welke evenveel uren aan practijk als aan theo rie besteedt: een soort laboratorium, waar nieu we ideeën en vindingen op tooneeltechnisch ge bied werden getoetst, zoodat men bijv. voor de „Living Newspaper" een installatie gebruikte, welke voor de bühnetechniek werkelijke vooruit gang was. Het repertoire van het Federal Theatre telt stukken, voor welker vertooning men heusch geen staatsinstelling noodig had, maar ook O'Neill, Shakespeare, Shaw, thrillers (Murder in the cathedral) en werk van onbekende, ta lentvolle tijdgenooten en debutanten. Wat de laatste betreft: in Amerika nog meer dan hier is het moeilijk een stuk geplaatst te krijgen, wanneer de schrijver nog geen attractieven naam heeft; mrs. Flanagan kan er natuurlij*: eerder toe overgaan, zulk een stuk te accep teeren dan een kassa-theater, dat beheerscht wordt door een zakenman en een geldschieter met-devies: safety first, doch zij heeft ook ge toond, dat zij daarbij werd geleid door inzicht en flair, niet door de overweging dat het ge makkelijk is geld uit te geven, waarover hoog stens een belastingbetaler eens 'n ingezonden stuk schrijft. Het Federal Theatre bleef na tuurlijk niet bewaard voor onbenullige en on belangrijke vertooningen en rare vergissingen; maar de leidster kon bij het einde van het sei zoen ook aankondigen, dat haar gezelschap de honderdste opvoering van den Faust ging ge ven. Er werd bij vermeld, dat dit de langste onafgebroken reeks vertooningen was sinds de première ergens in 1588 (het gaat om de „Dr. Faustus" van Marlowe); dit stuk van Shake speare's tijdgenoot en voorganger, dat naar het oordeel van menigeen slechts cultuurhisto rische waarde heeft, trok in 't geheel 80.000 be talende bezoekers. Per voorstelling is dat dus 800 man; met de garantie voor zooveel toe schouwers zou iedere directeur en speler met een licht hart een nieuw seizoen openen! H. A. Gebouw St. Bavo Rechtskundig bureau, 8 uur St. Caecilia, 8 uur Bestuur Melkhan delaren St. Joseph, 950 uur. Frans .Halsmuseum Frans Halstentoon stelling, 105 uur. Teylermuseum; Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Gr. Heiligland 66. Expositie 106 uur. J. H. de Bois, Kunsthandel, Kruisweg 68. Expositie H. Kruyder. Cinema-Palace: Palace Filmac, 105 uur. „V. G. G V.", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Zoölogica", 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De vlucht naar de Stra tosfeer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandttheater: „Een lied van de aarde", 9.30, 11 uur en „Arme Rijken", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Schaakclub 8 uur; BouW- vakarbeidersbond 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling 105 uur. Teylermuseum: tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier, Gr. Heiligland 66. Expositie 106 uur. J. H. de Bois Kunsthandel, Kruisweg 68. ex positie H. Kruyder, 105 uur. Bloemend. Bosch: H.O.V.-concert 8 uur. Cinema^Palace: Palace-Filmac, 115 uur; V.G.G.V., 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Zoölogica, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De vlucht naar de Stratosfeer" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandttheater: „Een lied van de Aarde" 9.30 en 11 uur; „Arme Rijken", 2.30, 7 en 9.15 uur. Van 11 tot 18 Februari a.s. wordt in het Kre- lagehuis te Haarlem een winterbloembollenten- toonstelling gehouden. Voor het examen Duitsch M. O. akte A slaag den mejuffrouw S. Jongepier uit Bloemendaal en mevrouw A. A. E. Denijs-Klipp uit Haarlem: voor Engelsch M. O. acte A. slaagde mej. Th. C. M. van der Meer uit Haarlem; voor het diploma van den Bond van Christelijke politieambtena ren slaagde de heer R. W. Kuinder. uit Haar lem: voor het examen nijverheidsonderwijs acte handteekenen en decoratief teekenen slaagde de heer H. Franz uit Haarlem. In Juli bedroeg de vischomzet op den Rijks- vischafslag te IJmuiden f 454.464 tegen f 353.355 in de maand Juli van het vorig jaar. Dat is dus ruim f 100.000 meer. Moedgevende vooruitgang! De beslissing inzake het conflict bij de Nieuwe Melkweg is veertien dagen uitgesteld, omdat de directieleden niet alle aanwezig zijn. Bij de N. V. Uitgevers- en Drukkersbedrjjf J. C. Boom te Haarlem is ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Ned. Ver. van Chefs in het Grafisch Bedrijf een jubileumnummer van De Schakel verschenen. Het is typografisch keurig verzorgd. Zondag wordt het terrein van de sportvereem- ging .Droste" aan den Oudeweg geopend. Op 12 Augustus hoopt de heer L. Schipper den dag te herdenken dat hij voor 25 jaren in dienst trad van het gemeentelijke gasbedrijf te Hillegom. Hij is thans werkzaam in de functie van fabrieksbaas. In Beverwijk daalde het aantal werkloozen van 890 op 835. Te de Zilk brandde een houten schuur, die dienst deed voor stalling van vee en hooi, staan de achter een rij woningen aan den Zilkerduin- weg, totaal uit. Mej. K. kwam in de duinen onder de Zilk zoo leelijk van haar fiets te vallen, dat zij een arm brak en naar een ziekenhuis moest worden ver voerd. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, is veshinderd Vrijdag 13 Au gustus zijn gewone spreekuur te houden. De zon goot haar milde stralen in lichten glans door de ramen van de vriendelijke kapel van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg, alhier, toen Zondagmorgen vroeg daar een ontroe rende plechtigheid plaats vond. Een aantal bekeerlingen ontving daar de eer ste Heilige Communie en als genoodigde maak te ik dit moment als niet-katholiek mede. De innerlijke onrust, waarvan ieder leven te genwoordig zoo vol is, had bij deze menschen de rust gebracht, die de ziel zoo noodig heeft. Enkelen vertelden mij dit met een glimlach op het gelaat. Het greep mij aan en maakte mij stil. De devote stemming, die daar was, ont roerde. Men voelde daar de menschelijke ziel in contact met den Eeuwige dan zwijgt de mensch en komt de aanbidding. S. Voor den op Zaterdag 14 Augustus as., des namiddags te twee uur, vanaf het Gebouw Olympia, Kinderhuissingel, Haarlem, te houden Nationalen Rijwieltocht 1937 (Vaardigheidsrit Haarlem) op gewone rijwielen over 75 K. M., georganiseerd door de Politie-Sportvereeniging Haarlem, zijn ingeschreven 87 personen, dames en heeren. Geboren: z. van J. M. Sierveldv. Rijn; d. van M. C. A. KorsHogervorst; z. van B. Tiesma Koopmans; d. van G. C. H. v. d. Burg—Rutten- berg; z. van J. BrinkFeenstra; d. van J. v. d. FluitZoeters; z. van C. DooijesSmink; z. van E. A. v. d. Walv. Riessen; z. van H. J. Glazen- borgRikkers; d. van G. M. v. d. Oosterkamp Boerman; z. van A. M. Zandstrav. d. Veldt; d. van J. KuvenerKoster; d. van A. de Jong Reimann; z. van N. de BreeKraaijvanger; z. van M. P P. Fakende Hart. Overleden: W. Koelemeijer—v. d. Riet, 50 J., Schreveliusstraat; D. Groeneveld. 44 j.. pranje- straat; M. Kamermande Ron, 37 j., Kamper laan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5