We luisteren naar. FINANCIEN r Kerkelijk leven De weerstoestand Dagfilm DINSDAG 10 AUGUSTUS 1937 De A via op Houtrust Interessante bijzonderheden, die niet dadelijk opvallen DOOR DAMPEN BEDWELMD Metselaar in een put gevallen BOERDERIJ AFGEBRAND Paard en koe in de vlammen omgekomen Levend verbrand Aan de gevolgen overladen Door krokodil meegesleurd AMSTERDAM—RIJNKANAAL Met het Betuwepand begonnen R. K. LEERGANGEN Negende R. K. Paedagogische week DE TWENTSCHE BANK IN EEN ZWEMBAD VERDRONKEN Jamboree-deelnemers op de Heilig-Land-Stichting De Nautilus naar Gibraltar If ZOMER SPROETEN STILLMAN'S FRECKLE CREAM BENOEMINGEN Bij de Missionarissen van het H. Hart H.H. WIJDINGEN In het Missiehuis te Stein (L.) De 70.000ste inwoner van Apeldoorn Dirk Hoogstra is de zoon van een zuivelarbeider LOONSVERHOOGING TE TILBURG Door de arbeiders aanvaard Examens hoofdakte Examen Engelsch M. O. akte A Examen Engelsch L. O. Examen Fransch M.O. akte A Examen Fransch L. O. Boekhouden M. O. m Woensdag 11 Aug. HET MOOIE WEER KOMT SPOEDIG TERUG Een bruine zomerteint SCHAKEN Euwe verliest van Lilienthal Het schaaktournooi te Stockholm PAARDENSPORT NEDERLANDSCHE SUCCESSEN IN BELGIË ZEILEN DE FASTNET-RACE de Geen audiëntie Financieel Adresboek De niet-deskundige bezoeker, die de hallen van het tentoonstellingsgebouw Houtrust te Den Haag, waar de Luchtvaarttentoonstelling Avia gehouden wordt, binnentreedt, wordt dadelijk geïmponeerd door machtige vliegtuigmodellen, die daar geëxposeerd staan, door groote statistie ken van de ontwikkeling van het luchtvervoer en door blinkende draaiende vliegtuigonderdee- len, die voor hem een mysterieuze aantrekkings kracht bezitten. En zoo is men geneigd om de kleinere stands, waar details te vinden zijn, over te slaan met de gedachte: „Het is wel interessant, maar ik begrijp er toch niets van". Het eerste is juist, interessant zijn die verschillende details onge twijfeld, en daarom is het ook zeker de moeite waard hier eenige minuten bij stil te blijven staan om zich de werking van een en ander te laten uitleggen. Zoo is het buitengewoon belangwekkend, de „foto-mitrailleurs" op den stand van het de partement van defensie eens nader in oogen- schouw te nemen, die bij de militaire lucht vaart worden gebruikt. Uiterlijk zijn het gewone mitrailleurs, waarmede men kan richten en schieten, doch men kan er niemand mee tref fen, omdat er geen kogels uit den loop van het apparaat te voorschijn komen. Men maakt er slechts foto's mee, waarop duidelijk te zien is, of men een bepaald doel geraakt zou hebben, wan neer men 'n werkelijken mitrailleur bediend had. Zoo spaart men bij het proefschieten munitie. Op velerlei gebied werkt de luchtvaart met andere takken van nijverheid of wetenschap samen. Men bekijke b.v. maar eens den stand van den topografischen dienst. Voorts is er een inzending van het botanisch laboratorium te Leiden, waar gedemonstreerd wordt, hoe met behulp van de luchtvaart nagegaan kan worden tot op welke hoogte zaden van planten, stuif meel enz. kunnen stijgen, zoodat men een goed beeld kan krijgen van den weg, dien deze stof fen door het luchtruim afleggen. Het controleeren van de soliditeit van ge- laschte metalen, een noodzakelijke factor in den vliegtuigbouw kan men op duidelijke wijze op den stand van Philips waarnemen, waar dit met het metallix-apparaat wordt ge demonstreerd. Iteressant zijn hier ook de lampen voor luchtbeschermingsdoeleinden, n.l. bij verduisteringen. Deze lampen zijn aan den bovenkant geheel zwart en werpen slechts licht naar beneden. De lampen, die buiten gebruikt worden, reflecteeren zelfs op nat asfalt, enz. Bij de De Havilland Aircraft Cy, de groote Engelsche vliegtuigenfabriek, ziet men een even eenvoudig, als vernuftig en doeltreffend systeem om de helling van de schroeven te varieeren. Het resultaat daarvan is, dat men een veel groo- tere stijgkracht bij het starten kan produceeren, hetgeen vooral op kleine vliegvelden van belang is en ook wanneer een vliegtuig zwaar belast is. Eenmaal in de lucht kan men de schroef weer in normalen stand terugzetten. Dat materialen voor den vliegtuigbouw dege lijk beproefd moeten worden, kan ieder begrij pen. Hoe dat geschiedt, kan men bij den Fok kerstand zien, waar aanschouwelijk de 36 ma- teriaalproeven zijn voorgesteld. Wat de luchtbescherming betreft, zouden we nog haast de gas- en scherfvrije deinen en lui ken vergeten, die bij 'n doelmatigen afweer van gasaanvallen toch beslist noodzakelijk zijn. En tenslotte late men niet na de stands van het aluminium, hydronalium en electron eens aan een nauwkeurige inspectie te onderwerpen, want wat deze lichte metalen voor den vlieg tuigbouw beteekenen, laat zich begrijpen, wan neer men de groote „smeedstukken" vooral bij het electron, eens opgetild heeft. Dat besparing op gewicht bij nagenoeg even groote soliditeit als ijzer of staal geweldige economie beteekent, zal iedereen duidelijk zijn. Zoo zijn er op de Avia tal van kleinere stands, of bijzonderheden op groote stands, die ten on rechte aan het oog van den onvoorbereiden be zoeker zouden ontgaan. De metselaar M. Tennissen te Ravestein, die op zijn erf bezig was een put te maken, is, ver moedelijk door dampen bedwelmd, in den put ge vallen. Eenigen tijd later vond zijn broer hem bewusteloos in den put liggen, vastgeklemd in de cementlaag, die reeds gedeeltelijk hard was ge worden. Met veel moeite slaagde men erin, den man uit zijn benarde ppsitie te bevrijden. Hedennacht te half een is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij, be woond door het gezin J. ArtsHoogers aan den Maasbreescheweg te Sevenum. De brand is ont staan in den achterbouw, waarboven de zolder is gelegen. Op dezen zolder sliepen vier kinde ren. Zij werden door twee personen van den nachtveiligheidsdienst, die den brand ontdek ten, in veiligheid gebracht. Ook de boer en zijn vrouw, die gelijkvloers sliepen, konden tijdig een goed heenkomen zoeken. Zij waren echter zoo verschrikt, dat zij niet in staat waren zelf iets naar buiten te brengen. Eenige omwonen den, die op het lawaai waren komen toeloopen, brachten zooveel huisraad als zij konden naar buiten. De boerderij brandde geheel af. Een koe en een paard kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. Nabij Pamatang Raja (S.O.K.) was een Ba- taksche vrouw, zoo meldt de ,J3eli Crt.", ver leden week bezig met het afbranden van de lalang. Dit deed zij op zulk een onoordeelkundige wijze, dat de vlammen op een gegeven oogen- blik in een cirkel rondom haar woedden, als gevolg waarvan de vrouw niet meer kon vluch ten. Kamponggenooten vonden, nadat het vuur uit gedoofd was, slechts het verkoolde lijk der vrouw. Niemand wist namelijk, dat zich in de nabijheid zulk een vreeselijk drama afspeelde. Mejuffrouw Stapersma, bijgenaamd „Oude Tietsje", die dezer dagen bü Leeuwarden door een personenauto is aangereden, is thans, zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen, aan de ge volgen overleden. In de rivier nabij Soengei Biroeng (Tebing Tinggi) is onlangs, naar de „Deli Crt." meldt, eer. Inheemsch mandoer-door een krokodil ge grepen en meegesleurd. Verschillende koelies waschten hun handen in de rivier en ook de mandoer maakte zich ge reed om dat te doen. Als een der laatsten stapte hij het water in, doch nauwelijks daar staande, kwam een krokodil te voorschijn, die hem om het middel greep en meesleurde. Een werkman trachtte nog met een parang het dier te verjagen, doch mocht daarin niet slagen. Nu het Utrechtsche pand van het Amsterdam Rijnkanaal zijn voltooiing nadert, is met het Betuwepand een aanvang gemaakt. Er is n.l. met de voorbereidende werkzaamheden voor het graafwerk tusschen Rijswijk en Ravenswaaij be gonnen. Het eindpunt komt iets ten Oosten van Tiel. De bodembreedte van het kanaal zal minstens 40 M. bedragen, hetgeen ruimschoots voldoende zal zijn om de grootste Rijnaken elkaar te doen passeeren. Mocht in de toekomst blijken dat deze breedte nog onvoldoende is, dan kan 't ka naal nog 12 M. verbreed worden. Hiermede is met de onteigening der gronden rekening ge houden. Er zullen in het Betuwepand twee schuts- sluizen worden gemaakt, te weten een tusschen Rijswijk en Ravenswaaij en een ten Oosten van Tiel. Beide sluizen zullen 18 M. breed en 264 M. lang worden. De sluis bij Wijk bij Duurstede is zooals bekend 350 M. lang bij een breedte van 18 M. Practisch zal de schutsluis bij Rijswijk steeds geopend zijn, zoodat daar niet zal behoeven te worden geschut. Het peil van het Betuwepand zal bij een stand van de Lek van 5.55 plus N.A.P. gelijk zijn aan dat van genoemde rivier. Bij hoogere standen op de Lek wordt het kanaal op het peil van 5.55 plus N.A.P. gehouden. Dan wordt dus de sluis gesloten. De sluis nabij Tiel zal op 1)4 KM. afstand van de rivier de Waal nabij den Betuwespoorweg DordrechtKesteren komen te liggen. De geprojecteerde Rijksweg van Rotterdam naar Elst( (O.-B.) zal ter hoogte van de Linge- brug de Z. G. Groote Brug welke in den weg TielEckwiel gelegen is het kanaal kruisen. Het tv'ee-jaarlijksche Congres van het Psy- chologisch-Paedagogisch-Instituut der R. K. Leergangen te Tilburg, dat vanaf 1921 regel matig is gehouden, komen enkele dagen weer bijeen. Het onderwerp, dat behandeld zal wor den, n.l.: „Psychologie en Paedagogiek" is zeker een onderwerp, dat een ruime belichting ver dient. Gelijk uit het programmaboek blijkt, zal een groot aantal lezingen over dit onderwerp wor den gegeven, waarvoor erkende autoriteiten uit binnen- en buitenland zich beschikbaar hebben gesteld. Namen als van prof. dr. I. v. d. Berg, prof. dr. F. de Hovre, prof. dr. Ph. Kohnstam e. a. zijn waarborg, dat het probleem voor de verschillende soorten van onderwijs op weten schappelijke wijze zal worden behandeld en dat voor allen, die bij het onderwijs en bij de jeugd- vorming betrokken zijn, hier veel zal zijn te leeren. Een veertigtal firma's exposeert daarenboven op de tentoonstelling van boeken en leermid delen, al wat op onderwijsgebied belangrijk is: nieuwe uitgaven en nieuws uitvindingen zullen daar veler belangstelling trekken. De onder voorzitter van het Curatorium der R. K. Leer gangen, de heer H. Blomjous, lid der Eerste Kamer, zal deze tentoonstelling openen. Dit zal geschieden op Maandag 16 Augustus, ten 6 uur. De R. K. Vereeniging van Paedagogiek ver gadert op dienzelfden dag te Tilburg. Wie inlichtingen verlangt, kan zich wenden tot de Administratie der R. K. Leergangen te Tilburg, waar ook de programmaboekjes en kaarten verkrijgbaar zijn. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank N.V. zijn benoemd tot directeuren de heer mr. J. D. Boltjes, tot dusverre directeur van het westelijk rayon van de Twentsche Bank, als mede de heer F. Rosingh, tot dusverre be stuurder van de kantoren te Rotterdam. Tot commissaris werd gekozen Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, te Maastricht. Te Woensdrecht is de 26-jarige Jos. Nouwe- Iaars uit Dalem bij Mechelen in België, in het zwembad De Duintjes verdronken. Het ongeluk geschiedde onder de oogen van zijn metgezellin, een 20-jarig meisje uit Edeghem. Zij had den jongeman nog korten tijd vastgehouden, doch toen op haar geroep hulp was genaderd, ver keerde zij zelf reeds in zinkenden toestand. Een der employé's van het restaurant De Duintjes, de kellner A. Heijgen, die ijlings per kano was toegesneld, sprong haar na en kon haar nog bijtijds grijpen. Zij had het bewustzijn verloren, doch na toe passing van kunstmatige ademhaling gelukte het aan een in het bad vertoevenden Antwerp- schen dokter het meisje bij te brengen. Tot 's avonds elf uur zijn nog verschillende pogingen in het werk gesteld, om den jongeman te vinden, doch men heeft zijn lijk nog niet kunnen bergen. Men vermoedt, dat een plotselinge ongesteld heid Van Nouwelaars tot dit noodlottig einde heeft geleid. Omdat de Heilig-Land-Stichting een hoog staand cultureel werk is, dat slechts in Neder land wordt aangetroffen, plaatsten Z. Exc. Rambonnet en Generaal Berends, voorzitter en waarnemend voorzitter van het regelingscomité met hun eersten secretaris Spijkerman deze Stichting op het program, dat den deelnemers van de Jamboree ter bezoek zou worden aan bevolen. Op aansporing van het Alg. Neder], Vreem delingen Verkeer heeft de Heilig-Land-Stich ting een keurig foldertje laten vervaardigen, dat het A.N.V.V. van Nederland in het Fransch, Engelsch, Duitsch liet vertalen. Er liggen der tigduizend exemplaren gereed, om aan ieder der padvinders en verkenners te worden uitgedeeld. De Curacaosche en de Zwitsersche padvinders hebben reeds een bezoek aan de Heilig-Land- Stichting gebracht. Vanzel" prekend, dat de vijlhonderd, die de gasten worden van Nijme gen, het op prjjs zouden stellen met dit cultu reel werk kennis te maken in de wereld éénig in zijn soort. Al het overige kunnen zij in an dere landen zien en wel eens beter zien, niet de Heilig-Land-Stichting. Hr. Ms. Nautilus is hedenochtend van Den Helder naar Gibraltar vertrokken. Wanneer deze ver zachtende. zuivere crème op de huid wordt aangebracht, verdwijnen sproe ten, vlekken, puist jes, geelheid en vale kleur, de poriën worden gezuiverd en de teint wordt blank en jeugdig. Stillman's Sproeten crème doet de sproeten langza merhand vervagen en plaots maken voor een prachtige blanke teint. De sproeten verdwij nen terwijl li slaapt. (Sproeten crème) maakt tevens de huid blank. Prijs FL 1.25 per pot. Verkrijgb. bij Apoth. en Drog. IMP. G. LINDNER CO., SINGEL 115. A'DAM-C. „t Tot Overste van het Missiehuis te Stein (L.) werd benoemd de Z. E. Pater Dr. P. van der Pluym, ter vervanging van den Z. E. Pater Jac. Adriaanse, die tot Overste en Rector van Overhoven-Sittard werd aangesteld. Verder werden benoemd tot Rector te Berg en Dal de W. E. Pater A. van Croonenburg; tot hulprector te Overhoven de W. E Pater J Klein Bluemink; tot econoom te Arnhem de W. E. Pater A. van Dinther; tot professor aan het Scholasticaat (afdeeling theologie) te Stein (L.) de W. E. Paters J. Bomhoff, A. van de Lisdonk en Dr. G. de Gier; tot leeraar aan de Apost. School te Tilburg de W. E. Paters Th. van den Berg, A. Vriens en A. Bomhoff, en te Driehuis de W. E. Pater Fr. Broers. Aan het Rectoraat te Tivoli werd verbonden de W. E. Pater A. Roxe, aan dat te Overhoven de W. E. Pater H. Vermin. De W. E. Pater C. van Bussel werd aange wezen om de lessen van sociologie te volgen aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, en de W. E. Pater J. Pennock om de klassieke let teren te studeeren aan de Universiteit te Am sterdam. Tot voortzetting hunner studies van Kerke lijk Recht en Kerkgeschiedenis zullen zich naar Rome begeven de W. E. Paters N. Onstenk en J. Nouwens, terwijl de W .E. Pater Alb. Janssen zich te Parijs in de Fransche taal verder zal bekwamen. Voor de missie van Ned. Nieuw Guinea wer den benoemd de Eerw. Broeder Th. Fölker; van Celebes de W. E. Pater P. Akerboom; van Poer- wokerto (Java) de W. E. Paters H. van Oers en Ant. Jansen; van de Philippijnen de W. E. Pa ters G. Tangelder, Alex. Smulders, Jos. Wiertz, K. van den Ouwelant, Th. M'ihels, A. Belderok, R. van Glansbeek; van Brazilië de W. E. Paters Ant. Smulders, M. Geers, J. van Maren, R. Hettinga en A. van der Linde en de Eerw. Broe ders F. van den Akker en J. van der Sluys; van de Gilberts-eilanden de Eerw. Broeder H. Sie- mes. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft op het feest van den H. Laurentius, 10 Augustus, in het Missiehuis der Missionarissen van het H. Hart te Stein de H. Priesterwijding toegediend aan de Eerw. Fraters: Th. Padmowidjojo, P. Hermans, A. Grol, W. v. d. Dries, Fr. Zegwaard, A. Bogaers, Fr. van Dijk, Aug. van Helvoirt, Al. Verlaar, A. Corsten, Fr. Langenhuysen, H. Geurts, Fr. Janssen, Jos Croonen, W. Gerats, G. v. d. Hurk, G. van Rooyen, B. Polman, A. Grimminck, L. Prins, van de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart, en aan den Eerw. Frater Sta nislaus Beaumont van de Orde der Ongeschoei de Carmelieten te Geleen; de Diakenwijding aan de Eerw. Fraters Th. Schuurmans, B. Te- soor, A. Kuypers, J. Visser van de Congregatie der Redemptoristen te Wittem; de Subdiaken wijding aan den Eerw. Frater J. Cloots van de Congregatie der Montfortanen te Schimmert; de Tonsuur en de twee eerste kleinere wijdingen aan de Eerw. Fraters Chr. Napana, Jac. van Abswoude, H. van Weerdenburg, P. Verdurmen, A. Sars, B. Fleskens, K. Strater, Fl. Bernaerts, K. Seelen, J. Boelaars, A. Brekelmans en H. v. d. Linden van de Congregatie der Missiona rissen van het H. Hart; aan den Eerw. Frater Napana eveneens de twee laatste kleinere wij dingen. De Katholieke Universiteit steunen is een praktisch apostolaat en een ware Kruistocht voor weten schap en geloof. Vanmorgen om tien uur heeft de 70.000ste in woner van Apeldoorn het levenslicht aan schouwd. Zijn naam is Dirk Hoogstra, wiens ouders aan den Hamelweg 8 wonen. Moeder en kind maken het uitstekend. De jongen weegt 7 pond en 2 ons. De vader is als zuivelarbeider werkzaam. Burgemeester jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford heeft den vader dadelijk na de aangifte op het gemeentehuis ontvangen en hem namens het gemeentebestuur gelulcgewenscht en mede- deeling gedaan van geschenken, die een dertig tal firma's voor den jonggeborene en zijn ouders beschikbaar hebben gesteld. De gemiddelde toename der bevolking van Apeldoorn in de laatste tien jaar was ongeveer 1200 zielen per jaar. De arbeiders in de Wollenstoffenindustrie te Tilburg hebben de loonsverhooging van 5 pCt. aanvaard. AMSTERDAM. Geslaagd de heeren C. P. Cock, D. F. W. de Haas en G. Koelman. De examens zijn hiermede afgeloopen. In het ge heel werden geëxamineerd 102 heeren, waarvan 55 candidaten slaagden en 50 dames, waarvan 28 slaagden. UTRECHT. Geslaagd de dames: Kooiman, 's-Gravenhage; A. Schreiner, 's-GravenhageH Tolk, Bloemendaal; I. Geiseler, Utrecht; B. E. Lorenz, Utrecht, en de heeren: D. F. A. Haring 's-Gravenhage; F. M. Tonio, Amsterdam; B. Brekweg, 's-Gravenhage; J. Dronkers, Gronin gen. UTRECHT. Geslaagd de dames: K. C. T. Peeren, Scheveningen; A. J. van Reekum, Den Haag; W. H. H. Macintosh, Den Haag; J. M. Poelstra, Wyns; A. H. J. Reith, Venlo en ge slaagd de heeren: M. Bruinse, Rotterdam; B. van Doorn, Arnhem; G. Feikema, Gorredijk; J. T. A. de Groot, Zuilen; H. J. Jansen, Am sterdam; A. Prins, Amsterdam; J. Bakker, Am sterdam: G. H. Gerritsen, IJsselmonde; M. de Roo, Scheveningen; H. Braaksma, Ginneken; H. Scholten, Bergentheim; C. Snakenborg, Lip penhuizen; K. v. d. Veen, Ulrum; O. v. d. Tal, Sneek; A. Weeda, Rhoon; J. C. A. v. d. Hurk, Veldhoven; L. P. Kemmeren, Rosmalen; J. Wr. Pieters, Vlissingen; H. H. Snijders, Maastricht; G. J, A. Warringa, Nijmegen; B. T. Zinkhaan, Vught. UTRECHT. Geslaagd de dames: Huzink, En schedé; J. Fibbe, Heemstede, en de heeren I. E. Hartog, Rotterdam; K. van Hees, Amster dam; j. van Kesteren, Rotterdam; C. F. Riet- schel, Utrecht; A. D. M. Pols, Kaatsheuvel. UTRECHT. Geslaagd de dames: E. van Gink, Rotterdam; E. J. C. Gisolf, Scheveningen; T. H. A. Gosses, IJmuiden; E. van Groningen, La ren; J. M. Heimerekx, Deventer; M. H. J. Melis, Oudenbosch; R. S. G. J. de Saint-Obin, Gro ningen; J. M. H. Gorris, Maasniel; E. H. A. van Hoboken, Oudenbosch; J. C. Kruisman, Oudenbosch; P. G. L. Valstar, Zevenhuizen .Z.H.)en de heeren J. G. E. van Gelder, Am sterdam; C. J. A. van Gisbergen, Vleuten; P. v. d. Glas, Waddinxveen; J. Voorrips, Rotter dam; G. K. L. Flos, Clinge; M. Fokkens, Fin- sterwolde; H. Gaasterland, Andijk; R. Mulder, Geldermalsen. Van den cursus Boekhouden M.O. der R. K. Leergangen te Tilburg slaagden de volgende cursisten: J. J. Froklage, Waalwijk; J. W. C. M. Jacobs, Tilburg en A. G. H. de Jongh te Waal wijk. HILVERSUM I. 1875 M. (VARA-Uitzending). 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 „Onze Keu ken". 10 20 Causerie over goudproblemen (gr.pl.), declamatie, orgel en gramofoon platen. 12.00 „Melody Circle". 12.45 Gra mofoonplaten. 1.001.45 „De Fliereflui ters" en solist. 2.05 Gramofoonplaten. 2.50 „Fantasia". 3.30 Voor de kinderen. 4.30 Gramofoonplaten. 5.45 Orgelspel. 7.05 Gramofoonplaten. 8.00 Herhaling SOS- Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA- Grootorkest. 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 12.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM II. 301 M. (NCRV-Uitzendlng). 8.00 Schriftlezing, meditatie en gewijde muziek (Gr.pl.). 8.30 Gramofoonplaten. (Om 9.30 Gelukwenschen). 10.30 Morgen dienst. 11.00 Harmonium en sopraan. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 1.00 Christelijke Muziekvereeniging „Crescen do". 2.00 Tenor en piano. 2.50 Gramofoon platen. 3.15 Het Haagsche Trio. 4.30 Gra mofoonplaten. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kin deruur. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Causerie „Drankbestrijding voor en door de schip pers." 7.00 Berichten. 7.15 Gr.pl. 7.45 Berichten. 7.15 Gramofoonplaten. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Berichten. 8.15 NCRV-Strijkorkest en Dameskoor. 9.00 Causerie „Iets over stot teren en stotteraars". 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3012.00 Gramofoonplaten. Hierna: Schriftlezing. DROITWICh. 1500 M. 11.05 Orgelconcert. 11.35 Gramofoonplaten. 12.20 BBC-Thea- terorkest en solist. 1.20 Het Amington orkest en solist. 2.05 Gramofoonplaten. 2.35 Harry Engleman's kwintet. 3.05 Gra mofoonplaten. 3.50 Pianovoordracht. 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonplaten. 5.20 Henry Hall en zijn dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 Declamatie. 7.00 Medvedeff's Balai- ka orkest. 7.20 Het Upper Norwood Leger des Heils-orkest. 8.00 Sportpraatje. 8.20 Victor Silver met zijn dansorkest. 8.55 B BC-Symphonie-orkest en solisten. 10.00 Berichten. 10.20 „They had been warned," causerie. 10.25 Falkman en zijn Apache- Band. 11.05 Declamatie. 11.20 Eddi Carroll en het Casani Club-orkest. 11.5012.20 Gramofoonplaten. RADIO PARIS. 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonplaten. 12.20 Militair concert en zang. 2.20 Gramofoonplaten. 5.20 Po pulair concert. 7.26 Zang. 7.35 Gramo foonplaten. 8.50 „Griselldis", opera. 10.50 Gramofoonplaten KEULEN. 456 M. 8.50 Leipziger Sympho- nie-orkest. 9.50 Gramofoonplaten. 12.20 PolitiemuziekcorpG. 1.35 Omroeporkest. 2.35 Gevarieerd concert. 4.50 Keulsche Or- kestvereeniglng. 6.35 Solistenconcert. 7.20 Omroepsextet. 8.30 Omroeporkest. 9.20 Voordracht. 10.50 Kwintetconcert. 11.35 12.20 Franz Hauck's orkest en solisten. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.302.20 Gramo foonplaten. 5.20 P. Godwin's dansorkest. 6.20 Gramofoonplaten. 6.35 Zang. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Ed. Loiseau's or kest. 10.3011.20 A. Felleman's dansor kest. 484 M.: 12.20 Gramofoonpla ten. 1.302.20 Max Alexys' orkest. 5.25 Het Lejeune-kwartet. 6.20 Massenet-her- denking. 7.05 Gramofoonplaten. 7.25 .Figaros Hochzeit", opera. 11.0011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Het Omroeporkest en solist. 9.20 Berich ten. 9.50 Gramofoonplaten. 10.20 Berich ten. 10.40 Harp en altviool. 11.05 Weer bericht. 11.2012.20 Fr. Hauck's orkest en solisten. «iniiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitifiiiiiiiHiiniiiiiiti Het kleine minimum, dat Maandagmorgen regen bracht in Ierland, trok recht oostwaarts en ligt thans op de Noordzee en brengt een weinig regen in ons land. Over de Britsche eilanden ligt thans weer een rug van hoogen luchtdruk en daarachter op den Oceaan weer een vlak minimum. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zui den breidt zich nog geleidelijk over Zuid-Europa uit. In Frankrijk en in de Alpen vielen plaat selijke onweersregens, Saentis had 20 m.m. regen. Het mooie weer werd evenwel niet verstoord en overal in Frankrijk is de morgen zonnig en windstil. Ook in Duitschland is het overal mooi weer, echter met plaatselijke onweers in het Oosten. In Scandinavië steeg de luchtdruk ach ter de wegtrekkende depressie. Op IJsland daal den de barometers bij de nadering van een nieuw minimum. In Engeland is de lucht zwaar bewolkt tot betrokken. Er viel geen noemens waardige regen. Het is te verwachten, dat de storing in onze omgeving van tijdelijken aard zal zijn en dat het mooie weer spoedig zal terug- keeren, echter met meer bewolking dan de laatste dagen. staat sportief en charmant en beschut tevens tegen de brandende ultra-violette stralen der zon. AMILDA-zonnebruincrême bevordert een snelle, mooie natuurlijke huidbruining. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. In het landentournooi te Stockholm heeft Euwe, die tegen Lilienthal met wit op winst stond, de afgebroken partij van den Hongaar nog verloren; een zeer verwonderlijk resultaat, dat door niemand verwacht werd. Daardoor heeft Nederland zijn eersten lan- den wedstrijd verloren de Hongaren zegevier den n.l. met 2>/,—ly, al zorgde van Schel- tinga voor een kostbaar winstpunt tegen Vajda. Landau won zijn afgebroken partij tegen Grau uit de ontmoeting NederlandArgentinië, zoo dat ons team in dezen wedstrijd met 31 zege vierde. Ten slotte werd een aanvang gemaakt met de ontmoetingen uit de dertiende ronde, Neder land tegen Amerika, waarbij Landau en Fine niet meespeelden. EuweReshevski en Horo witzde Groot werden afgebroken in standen, waarvan het resultaat nog niet te voospellen is. Prins staat met zwart iets beter tegen Kash- dan, terwijl van Scheltinga tegen Marshall re mise wist te behouden. In de algemeene rangschikking, waarbij re kening is te houden door het niet opkomen van de Roemenen, dat Joego-Slavië, Letland, Hon garije, Estland, Argentinië, Engeland, Amerika, Italië, Finland, IJsland, België, Schotland, Tsjecho-Slowakije, twaalf landen-ontmoetingen hebben gespeeld en de overige landen dertien wedstrijden, heeft Polen de leiding, met Amerika op de tweede en Nederland op de derde plaats. De resultaten waren: Afgebroken ontmoeting negende ronde: Litauen Zweden 13. Afgebroken ontmoetingen tiende rondeSchot landItalië 04; ZwedenEstland 2—2; Hon garijeDenemarken 2)4l]A. Elfde ronde: Tsjecho-SlowakijeFinland 31; LetlandJoego-Slavië 13; EstlandNoorwe gen 314yItaliëLitauen 0—4; Nederland— Hongarije VA2)4; EuweLilienthal 01; van ScheltingaVajda 10. Twaalfde ronde: LitauenIJsland 1)42)4; ZwedenItalië 31NoorwegenEngeland 13 HongarijeLetland 31; België—Tsjecho-Slo wakije J43)4; ArgentiniëNederland 13; (LandauGrau 10). De resultaten der ontmoetingen uit de der tiende ronde waren: PolenBelgië 2)41)4; DenemarkenFinland 1J42)4Nederland— Amerika (3 afgebroken partijen)Euwe Reshecsk afgebr.; PrinsKashdan afgebr.; van ScheltingaMarshall )4; de GrootHoro witz afgebr.; LetlandArgentinië 21 en een afgebr. partij; EstlandHongarije )4214 en 'n afgebr. partij; Engeland—Joego-Slavië 1—2 en een afgebr. partij; Italië—Noorwegen 31; IJs landZweden 1)42)4; SchotlandLtauen 04 en Tsjecho-Slowakije vrij. De stand na de dertiende ronde was: Polen 34)4 pnt. en drie afgebroken partijen; Amerika 32 pnt. en zes idem; Nederland 32 pnt. en drie idem; 4. Hongarije 32 pnt. en een idem; 5. Tsjecho-Slowakije 31 y2 pnt. Maandag is op het internationaal eoncours- hippique te Brasschaet, waaraan ook een aan tal Nederlandsche ruiters deelnemen, een équipe springen gehouden om den prijs van de Belgi sche artillerie. De eerste Nederlandsche équipe, bestaande uit ritmeester Pahud de Mortanges, luit. Gruppelaar en kapt. Portheine wist op den fraaien prijs beslag te leggen. Ritmeester Pahud de Mortanges, die met Icarus en Maedel wie Du reed, verrichtte vooral met het eerste paard een schitterende presta tie. Ook luit. Gruppelaar met Peacock en kap. Portheine met Lest Best reden uitstekend; zij wisten de Belgische ruiters te overtreffen. De équipe van de gastheeren eindigde op de twee de plaatst. De derde plaats werd bezet door de tweede Nederlandsche equipe, bestaande uit: luit. Ruys de Perez met Kestrelle, luit. Van Reede met Diana en Jimmy en luit. Van Lin den met Whim. De prijs voor de beste indivi- dueele prestatie werd uitgereikt aan ritmees ter Pahud de Mortanges voor zijn rit met Icarus. Het dames springconcours won mevr. De Waal (België), terwijl onze landgenoote mej. Van Zinnicq Bergmann als derde eindigde. Aan de door de Royal Ocean Racing-club ge organiseerde Fastnet-race, van Plymouth naar Fastnet Rock en terug over een afstand van 600 mijlen, wordt ook deelgenomen door het Ne derlandsche jacht de „Zeearend" van den heer C. Bruynzeel Jr. Zaterdagmorgen zijn 29 jach ten gestart met een zwakken noord-westelüken wind. In verband met de politiék-economiscW redevoeringen door minister-presidep Chautemps en den minister van financiën Bonnet, Zaterdag en Zondag j.l. gehouden, gelooft men op de beurs te Parijs, zonde' zich aan al te groot optimisme over te geven, dat de ergste periode voor het Fran- sche economische leven en de Fransche financiën als overwonnen kunnen worden1 beschouwd en dat de huidige koers zonde1 moeilijkheden kan worden voortgezet, wan neer de politieke vrede in het binnenlaat gehandhaafd blijft. De Fransche minister van financiën, Bon net, verklaarde ondubbelzinnigniet bereid te zijn, de Fransche financieele probleme" door een deviezen-controle op te lossen, aangezien een dergelijke maatregel de mo netaire samenwerking met Engeland en at Ver. Staten in gevaar zou brengen. De FranschItaliaansche toenadering of politiek terrein wordt op de beurs te Pari)s\ gunstig ontvangen. De „Deutsche Volkswirt" deelt mede, dat plannen tot edn nieuwe Duitsche Rijkslee- ning in voorbereiding zijn en de uitgift1 einde Augustus of begin September ka11 worden tegemoet gezien. De staalproductie in de Vereen. Stated bedroeg in Juli 4.557.000 ton en was 373.00J1 ton grooter dan in Juni. Wat de productte in Juli betreft, moet met het feit worded rekening gehouden, dat in deze maand Independance Day viel. De productie in eerste zeven maanden bedroeg 33.321.299 tod en was 32 pet. grooter dan in de overeen komstige periode van 1936, maar toch nol! 17 pet. minder dan in de overeenkomstig periode van 1929. De staalproductie te Pittsburgh wordt aan het begin dezer week op 84 pet. de- capaciteit geraamd, tegen 85 pet. de voriQe week. Deze productie voor de maand Augus tus is een der hoogste voor deze industry gedurende haar geheele bestaan. De gemid delde staalproductie in Amerika wordt of 84.6 pet. der capaciteit geraamd, tegel' 85.5 pet. de vorige week. Den Interstate Commerce Commission werd medegedeeld, dat de totale bedrijfs' ontvangsten van 138 Amerikaansche Spoof' wegmijen ïn de maand Juni 350.7 müj: bedroegen tegen 329.6 mill, in Juni 193 De bedrijfswinst beliep 58.9 mill., tegen 50.2 mill. De uitvoer van koper door de Veree Staten bedroeg in Juni 7.29 mill, tegen 9.88 mill, in Mei en 4.39 mill, in Jun' 1936. De invoer beliep in Juni 5.12 mü}" tegen 3.43 mill, in Mei en 2.35 mill. Juni 1936. In verband met de blijvende stijging vW" den export-koperprijs in Amerika worden d1 producenten met orders overstroomd, aan gezien de meening steeds meer veld wim1 dat de binnenlandsche koperprijs van 0.14 per lb. niet lang meer zal blijven ge handhaafd. De koperschroot-prijs is reeds verhoogd tot een peil, dat overeenkomt me' een noteering van 14Vi dollarcent per la- voor geraffineerd koper. De Mid. Contenent Oil behaalde in het tweede kwartaal een netto-winst van 1M mill, of 1 per aandeel, tegen 1.23 mill°t 0.66 per aandeel in het eerste kwartaal e" 1.47 mill, of 0.80 p. a. in het tweede kwartaal 1936. In het eerste half jad' 3.09 mill, of 1.66 per aandeel, tegen. 2.41 mill, of 1.30 p. a. in het eerste hm' jaar 1936. De Colgate Palmolive Peet behaalde ir' het eerste half jaar een netto-winst vWl 1.716.000 of 0.50 per aandeel, tege" 370.000, of 1.50 per pref. aandeel in h& eerste half jaar 1936. De winst werd ver kregen na reserveering van 500.000 to dekking van de verliezen in verband me} de overstrooming van de fabrieken in W diana. De Good Year Tire and Rubber keert eC onveranderd dividend uit van 0.50 Pc< aandeel. De netto-winst in het eerste hl», jaar bedroeg 8.06 mill, of S 3.18 p. aandee tegen 3.59 mill, of 0.62 p. a. in he1 eerste half jaar 1936. De verkoopen belie pen 116.47 mill, tegen 90.90 mill. De General Motors boekte in Juli ad1} verkoopen een nieuw record. Door hande laren werden in Amerika aan het publiek verkocht 163.818 wagens tegen 153.866 vol gens in Juni en 163.459 in Juli 1936. verkoopen door de mij. aan de wedervet' koopers in Amerika en daarbuiten bedroe gen 226.680 wagens tegen 203.139 wagens Juni en 204.693 stuks in Juli 1936. In eerste zeven maanden bedroegen de ver koopen der handelaren aan het Amerikaan' sche publiek 1.035.044 wagens, tegen 1.127.91} in dezelfde periode van het vorig jaar, ef\ de verkoopen aan wederverkoopers 1.324.05' waaens tegen 1.374.861 stuks. De Amerikaansche katoenoogst werd °f 1 Augustus op 15.593.000 balen geraamdy tegen 12.399.000 balen het vorig jaar. OngC j korrelde katoen wordt op 143.000 balen ge raamd tegen 41.000 balen. Deze hoogcy ramingen hadden een daling van de kW toenprijzen te Liverpool en te New Yor<" tengevolge. De invoer van ons land bedroeg in Jujj f 146 mill, tegen f 140 mill, in Juni en f mill, in Juli 1936. De uitvoer beliep f ly mill, tegen f 95 mill, in Juni en f 60 mill, m Juli 1936. In de eerste zeven maanden steef de invoer van f 546 mill, tot f 893 mill. e1[ de uitvoer van f 378 mill, tot f 634 mill, te? opzichte van dezelfde periode van het verrw jaar. Het Pond Sterling bewoog zich he denochtend te Amsterdam op 9.049.y (v. slot 9.04Vi), de Dollar op 1.81%—1.8V'f (1.81 5/16), de Frank op 6.80—6.82 (6.80W de Belga op 30.5030.55 30.52'/2en Zwitsersche (41.65). Frank op 41.62%41.67: De gewone audiëntie van den minister va'' Justitie zal Vrijdag 13 Augustus niet plaa»6 hebben. Van het bekende, bij de firma de Bussy Amsterdam uitgegeven Financieel Adresboe* voor Nederland is de 41ste jaargang verschend1' Een alphabetisch zaken- en namenregist^ vergemakkelijkt het gebruik van dezen nuttig®1 gids zeer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6