Uit den omtrek ^ARIA-STICHTING Haarlemmermeer DINSDAG 10 AUGUSTUS 1937 if BLOEMEND AAL HEEMSTEDE HALFWEG °rz; HILLEGOM IJMUIDEN ZAANDAM IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Motorclub van Kooten behaalt succes DUIVENSPORT Haarl. Postduivenbond RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Glasschilderkunst Katholieke kunstenaars het meest „vrij" in hun ramen CRICKET KampongC. V. H. DOORWOLVEN MEEGEVOERD Het proces tegen ds. Niemoeller Ongeregeldheden in Joego-Slavië Orthodoxe fanatici zetten de bevolking op tegen de regeering Britsch-Italiaansche onderhandelingen Bespreking van Engelsche diplo maten te Londen BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN ONZE ZWEMMERS IN MALMOE Goede prestaties van onze landgenooten Burgerlijke stand. Geboren: M. A. K. F. "aanappelReijners, z.; E. M. EversRoes, d. Ondertrouwd: B. O. M. Gall en I. H. M. van Heijden; E. C. Hulsebosch en A. H. M. Waasdorp; J. B. C. Bolle en F. J. Cassee; H de Bruin en A. M. Dernison. Getrouwd: O. G. Eskens en E. E. S. Eschen- oach Overleden: I. J. Bodmann, 66 j. Badhuis. in het Badhuis aan de Post kan werden in de week van 2 Aug. t/m. Augustus genomen 543 douchebaden en 25 UlPbaden. Aan 3 kinderen werd een gratis schoolbad erstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op oensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door volwassenen gebruik gemaakt. Daar gaan de nieuwe rijwielbelastingplaatjes! auwelijks heeft voor de naleving der bepalingen au de rijwielbelastingwet het nieuwe tijdperk z'n ■Utrede gedaan, of de dieven, die er hun werk au maken om de rijwielen van de belasting- Paatjes te ontdoen, zijn er zoowel overdag als Uachts als de kippetjes bij om onbeheerd stal ui gebouwen staande fietsen voor dezen dief- rnet geraffineerde handigheid onder han- eU te nemen. 2e hebben in Haarlemmermeer reeds bij ver- jUillende kerken een bezoek gebracht en van 'daar staande rijwielen de belastingplaatjes Utvreemd, terwijl daarvan Zondag en Maan- ,a§ ook de dupe zijn geworden eenige wielrij- die hun fietsen enkele minuten tegen een "°uw of hek hadden neergezet. s^ragisch De 64-jarige arbeider A. V. was j®aandagmorgen in het land van den heer P. au den iJweg in Haarlemmermeer bezig met K°fen laden. Plotseling zakte hij onwel geworden zijnde ineen. .Direct werd de hulp ingeroepen van een dok- r> die echter slechts den dood kon consta teren. Durgerlijke stand Geboren: Josina Anna, w Van T. van Es en M. van den Oever. Lode- 'Jk Cornells, z. van H. J. Jansen en E. M. hineel. Gerrit Comelis, z. van W. C. van Aietidonk en E. Nagel. Bastiaan, z. van B. Ster- ®Uburg en J. Bras. Johanna Christina, d. van P- Robbe en A. Vreken. Trijntje, d. van M. W. van Steenis en A. van der Kwast. Agatha Ca- karina Anthonia, d. van A. F. J. Bijlhouwer C. h. G. Homan. Anna Theresia, d. van A. W. van Dongen en H. A. Stokman. Jacobus Hen- 'kus, z. van H. J. H. Montfrooij en J. P. Blok. Overleden: Catharina Blaazer, 76 jaar, geh. et C. A. Wesselius. Marie Jeannette Lako, 65 laar wed. van J. W. Woltering. Gemeenteraad. Donderdag 12 Augustus y®37> des namiddags te twee uur (nieuwe tijd- e8eling) komt de Raad dezer gemeente ten "adhuize te Hoofddorp bijeen. ^fiie middag voor kapperszaken Naar wij ®rhemen heeft een groep kappers in Haarlem mermeer een actie op touw gezet om evenals sommige andere gemeenten te komen tot bij politie-verordening vastgestelden vrijen Ppfldag voor de kapperspatroons en -bedienden, je' grootste gedeelte van de kapperspatroons U deze gemeente heeft zich reeds vóór deze atie verklaard. Het ligt in de bedoeling zich P®r request tot den gemeenteraad tew enden om aft vulling van de politieverordening te verkrij gen. Groot zwemfeest Het bestuur van de ver eniging Bad- en zweminrichting „Hoofddorp" eeft voor zaterdag 14 Augustus een groot Wemfeest georganiseerd in het zwembad aan eU Geniedijk aldaar. Verschillende wedstrijden zoowel voor kleinen ais voor volwassenen staan op het programma. ^De deelneming van vereenigingen uit Aals- eer- Burgerveen, Sloten, Halfweg, Heemstede -U Hiliegom belooft een spannenden strijd om e hoofdnummers 4 x 50 meter vrije slag voor hee3 öaim ;ren en 3 x 50 M. wisselslag-estafette voor es. Voor deze nummers zijn twee prachtige eren wisselbekers beschikbaar gesteld. Ver zijn nog vele medailles en souvenirs uitge- '°ofd. ^e muziekvereeniging „Excelsior" te Hoofd- /J!'b zal voor de muzikale opluistering zorg ^agen. y®erste prijs. Op het muziekconcours te ®'P behaalde de muziekvereeniging Eensge- ^bdheid alhier een eersten prijs met 349 pun- D-W.r. mHalfweg I 01 In de zwem- 1 'chting aan de Houtvaart te Haarlem speel- het eerste zevental van de Poloclub „Half- eS" zijn laatsten competitiewedstrijd van dit e£cen tegen D.W.R. III. <jp,° Haarlemmers moesten met 10 de meer- rheid van onze plaatsgenooten erkennen. Dit elPunt werd nog voor de rust door Brink ge boord. Verkeersongelukken. Zondag zijn hier niet k hder dan drie verkeersongelukken gebeurd. Zijn lve de ernstige botsing bij de Liedebrug, j, h nog twee verkeersongevallen te betreuren. r®t kwam tpr Vinrvgte van de Suikerfabriek - in ue trambaan terecht en ver- st kwam ter hoogte van Oor bestelaut0 in he trambaa Ver?aakte daardoor een storing in het tram- bie t r' De bestuurder van dezen bestelauto be- Vrari 6 te laat' hat een voor hem rijdende jg^ahtauto één der ingangen van de Suiker' wilde indraaien. Bij zijn poging om een s]j ["Ühing met den vrachtauto te voorkomen ^Pte hij in de trambaan, na eerst een steenen On~p,aal omver te hebben gereden. Persoonlijke 'bkken deden zich hierbij niet voor, doch tra auto werd ernstig beschadigd, terwijl het bbr keer in de richting Amsterdam een half vertraging ondervond. kre„et derde ongeluk geschiedde bij den spoor- oOvergang in den toegangsweg naar den alhier. Een vrachtauto, welke ste d bestuurd door den chauffeur K. uit Am- van kwam de spoorbaan afrijden, toen Wiei c'en tegenovergestelden kant een motorrij- dc 1 naderde. Dit motorrijwiel werd bestuurd qUo'' hen heer W. uit Alkmaar, terwijl op de Vari 2at de heer W. uit Castricum. Als gevolg biet bet feit, dat op dezen smallen doorgang hiot .h°orhjk rechte werd gereden, kwam de Rijder met den vrachtauto in botsing, rbÜ de duopassagier één zijner beenen ern stig kneusde, terwijl het motorrijwiel van voren geheel werd vernield. Dr. F. C. L. Kuipers uit Halfweg, die juist passeerde, verleende den man de eerste hulp, waarna het slachtoffer per luxe auto naar zijn woning kon worden vervoerd. De gemeentepolitie alhier stelde een onder zoek in en nam het motorrijwiel in beslag. Nog eens de benoeming Inspecteur van Po litie. Wij gaven voor enkele dagen een korte beschouwing naar aanleiding van het met Sep tember heengaan van den inspecteur van politie. In een der plaatselijke bladen geeft men een zektr commentaar op dit stukje. Wij zouden op de kwestie niet terugkomen ware het niet, dat het ons voorkomt, dat bedoeld stukje niet geheel objectief is. In het politieblad is inderdaad een oproep van sollicitanten geplaatst; er is ook een ge meentelijke verordening, die aangeeft dat er is een Inspecteur van Politie, een Hoofdagent etc. Dat het benoemen van politiemannen, tot de competentie uitsluitend van den Burgemees ter behoort is ons bekend, maar dat de Raad de salarissen moet voteeren is even waar. Nu zouden wij niet graag op een conflict tus schen het Hoofd der Gemeente en den Raad aansturen; integendeel. Maar vergeten mag nimmer worden, wat er in den boezem der be volking leeft. Toen Inspecteur Hensums in 1930 benoemd werd, was het een andere tijd en dat de Raad toen zoo enthousiast voor een Inspec teur was kon niet worden getuigd. De toestand is nu geheel anders en als b.v. de grootete fractie in den Raad in dezen eens met den Burgemees ter ging praten, kan wellicht de in ons artikel bedoelde bezuiniging worden verkregen. De be zuinigde gelden zouden in onze noodlijdendheid in overleg met de regeering zoo schitterend kunnen worden aangewend voor verbetering onzer zoo treurige straatverlichting. z Gaat de bevolking terug? Sedert Maart overtreft het aantal personen dat Hiliegom verlaat zeer beduidend dat dergenen, die zich vestigen. Sinds 1 Maart hebben zich hier 211 personen gevestigd, doch het aantal dat de gemeente verliet, bedroeg in datzelfde tijdperk 372. Op 1 Januari j.l. was het inwonertal 11.603; op 31 Juli 11.599. Dit verschil bedraagt nog slechte een achteruitgang van 4 personen, doch waar 't geboortecijfer sterk is, verdient de toestand toch wel de opmerkzaamheid. Reclame-teekenen. Onze plaatsgenoot, de heer J. S. Smid, behaalde het diploma voor reclame-teekenen en reclame-ontwerpen van A. S. S. C. (Amhemsche school voor schrifte lijk onderwijs). De aanteekening op het diplo ma is zeer goed. Hoofd der school. De heer H. Postma, on derwijzer aan de O. L. School alhier, is be noemd tot hoofd der Gemeenteschool te Scher- penzeel (Gld.) Gered. Spelende viel een acht-jarig zoon tje van den heer T. in de Nieuwe Haven. Een 15-jarige jongen had de tegenwoordigheid van geest den jongen een stok toe te steken, waar door het ventje van een anders wissen dood (het is daar diep) gered werd. Spoedeischende raadsvergadering. De raad dezer gemeente houdt een spoedeischende ver gadering op Woensdag 11 Augustus, des avonds te 8 uur. Het eenige punt der agenda luidt: Conversie geldleeningen. Strubbelingen in het bestuur der IJmuider Vischhandelvereeniging. Naar wij vernemen zou er Dinsdagmiddag een buitengewone alge- meene ledenvergadering der IJmuider Vischhan delvereeniging worden gehouden. De voorzitter der vereeniging stelde zijn zetel ter beschikking van de vergadering, waarom als punt op de agenda stond de verkiezing van een voorzitter der vereeniging. Verleden jaar zijn de IJmuider Vischhandel vereeniging en de Zeevischgroothandel-vereeni- ging samengesmolten en werd de heer van Leeuwen tot voorzitter gekozen. Deze was voor zitter van de Zeevischgroothandel-vereeniging. Verder vernamen wij, dat de secretaris der IJmuider Vischhandelvereeniging, bedanken zal als bestuurslid, al konden wij hiervan nog geen bevestiging verkrijgen. Van bestuurszijde wilde men ons ook niet mededeelen, wanneer de voor zitter zijn zetel ter beschikking heeft gesteld. De Kennemer Jagers. De W. G. V. De Ken- nemer Jagers namen gisteren met een 16-tal le den deel aan den Jamboree-marsch. De tocht De Metselaar, fragment van het gebrandschilderde raam van Charles Eyck. in het nieuwe stadhuis te Vught T werd door allen in de beste conditie volbracht, ondanks het zware parcours. De club kwam met een tweeden prijs voor haar goede prestatie naar huis Toekomstige Middenstanders.... naar schooi Eenigen tijd geleden is de Vestigingswet Kleinbedrijf afgekondigd en verwacht mag wor den, dat zij binnenkort voor eenige takken van bedrijf zal worden toegepast. In de toekomst zal zij het geheele middenstandsbedrijfsleven gaan omvatten In het kort komt het hierop neer, dat, zoo dra de wet van toepassing is verklaard, het niet meer mogelijk zal zijn zich te vestigen, wanneer niet voldaan is aan de gestelde bekwaamheids- eischen en dit zal men hebben aan te toonen door het overleggen van de daartoe noodige diploma's. Voor de toekomstige middenstan ders is dus hier sprake van een allergewichtig- sten maatregel De plaatselijke R.K. Middenstands-Vereeni- ging is in samenwerking met de Kath. Jonge Middenst. Ver. afd. Zaanstreek bezig een cur sus op te richten ter verkrijging van het door de middenstandsbonden ingestelde diploma „Al- gemeene Handelskennis". Onverschillig welk vak men kiest, zal hiermede kunnen worden vol staan wat betreft de handelskennis. Heeft men dit diploma behaald, dan rest er nog, zich de noodige vakkennis voor het gekozen vak te verwerven. Op Donderdag 12 Augustus as. zal in „Het Wapen van Amsterdam" een groote vergadering worden gehouden met als spreker den heer Jan Bakker, directeur van het Centraal Hanze-bu- reau over bovengenoemd onderwerp, aanvang 8.30 uur.. Wij raden alle belanghebbenden, vooral jeug dige, aan, deze vergadering te bezoeken. Burgerlijke Stand Geboren: Herbert, z. v. J. Nieuwenhuis en I. Thaldorf. Anette Maria, d. van H. C. Buissant des Amorie en H. S. M. van Alewijk. Christina Barendina, d. van B. C. Flentge en L. Bleijenberg. Albert, z. van L. Poulain en H. M. de Voijs. Nelly, d. van H. M. Dekker en P. Kaaijk. Willem Pieter, z. van P. W. Plas en G. Bant, wonende te Krommenie. Leonardus Jan Antoon, z. van J. J. A. Zwan en A. Boon. Maria Cornelia, d. van R. Krijnen en J. Plooijer. Georgette Martha, d. van O. G. Faber en M. L. L. van Torklus. Ondertrouwd: J. Smit en M. Scheiermann. S. Smit en A. Emmer. M. Visser en M. Ketema. J. Bluekens en M. de Mie. D. W. Bakker en M. N. van Santen. O. W. Zwikker en N. J. Starreveld. D. Stroo en E. Vermeer. W. Aangeenbrug en M. Lubbes. J. B. Fleur en A. J. van Oosten. Getrouwd: M. P. F. Spuijbroek met C. van Groezen. H. op den Velde met S. Buijs. H. Keu ter met G. A. de Groot. Overleden: Antje van der Kolk, oud 70 jaar, gehuwd met P. Munts. Hillegonda Goezinne, oud 64 jaar, ongeh. Jannetje Honingh oud 41 jaar, geh. met C. Russelman. Anna Huig, oud 69 j„ wed. van A. Klaver. Elizabeth Kuyt, oud 69 j„ wed. van A. Vink, wonende te Wormer. Agatha van Klaveren, oud 70 jaar, wed. van J. de Jong, wonende te 's-Gravenhage. Zondagmorgen werd gestart met als immer een groot aantal sterrijders voor deelname aan den nationalen plaquette-sterrit naar Doesburg. Dit als onderdeel der feestelijkheden, welke werden gehouden ter herdenking van het 700- jarig bestaan der stad Doesburg. De organisatie was prima en in goede han den bij de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Doesburg. Voor deze gelegenheid was de goedkeuring tot deelname verkregen van de Koninklijke Nederlandsche Motorwielrijdersver- eeniging te Den Haag. Het grootste deel der motorclubs in Nederland was ditmaal verschenen om te trachten aan de Motorclub van Kooten de eerste nederlaag toe te brengen. Doch ook nu weder was onze Haar- lemsche club onweerstaanbaar en legde zij be slag op den hoofdclubprijs, den kostbaren Bur gemeester Nahuys-beker, welke was beschikbaar gesteld door den Burgemeester van Doesburg, jhr. mr. G. A. A. Nahuys, die deze zilveren trophee onder overweldigende belangstelling des avonds om 8 uur in het R.K. Verenigings gebouw, persoonlijk met een hartelijke speech uitreikte. De leden A. H. Mulder te Bloemendaal en A. J. Leferink te IJmuiden, wonnen extra prij zen en alle geslaagde deelnemers kregen een fraaie plaquette mede naar huis, als herinne ring aan een prettigen dag met sportieve presta tie. Prijsuitreiking T. B. C.-vlucht op Donderdag 12 Augustus bij den heer G. Bruggink. Uitslag Neufvilles, afstand 211 K.M.: C. Th. Verdonk 1, 2, 4, 8, 16, 17, 22, 24, 26 en 27. H. Everts 3, 6, 9 en 13. G. H. Brendel 5. H. J. Handgraaf 7, 11, 14, 20, 21, 23 en 25. W. Jansen 10. P. v. Andel 12. J. Th. Bakker 15. J. J. Hart 19. P. J. Kok 18 en 29. C. v. 't Ende 28. N. Wezenbeek 30. Eerste prijswinnende duif 10 uur 43 min. 27 sec.; laatste 10 uur 57 min. 52 sec. IJMUIDEN, 10 Aug. Rijksvischafslag. Tarbot 0.901 per kg. Griet 20.0036 per 50 kg. Tong 1.201.60 per kg. Zetschol 24.0026, kleine Schol 5.2016.50, Tongschar 15.0040 per 50 kg. Rog 5.007 per 20 stuks. Vleet 0.302.60 per stuk. KI. midd. Schelvisch 9.5018, kleine Schelvisch 2.009 per 50 kg. Kabeljauw 28.5048 per 125 kg. Gullen 2.25—12 per 50 kg. Heilbot 1.25 per kg. Wijting 2.803.80 per 50 kg. Koolvisch 2038 ct. per stuk. Makreel 7.5011 per 50 kg. Gr. Heek 40.0042, midd. Heek 28.0041 per kist van 125 kg. KI. midd. Heek 13.0015, kl. Heek 4.90—8.80 per kist van 50 kg. van de Dinsdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS R. O. 46 Claesje 365 manden 2240.Rotter dam 610 manden 4400.Norma Maria 610 man den 2490.Knikker 395 manden 1670. LOGGERS K.W. 78 1210.- PEKELHARING IJ. 266 Peter en Penswei 2960. Rotterdam 1 steur van 17 kg. 56 cent per kg Knikker 1 steur vqn 18 kg. 70 cent per kg. De Rijkdom des Harten, een glasvenster van Joep Nicolas in het Raadhuis te Hilversum Het Bouwkundig Weekblad heeft een afleve ring gewijd aan de hedendaagsche figurale glas schilderkunst. Het spreekt vanzelf, dat daarbij vooral katholieke kunstenaars worden behan deld, die veel gelegenheid krijgen zich op dit speciale terrein te bewegen. In een artikel van Daan Jansen wordt gesproken over Joep Nico las, Charles Eyck, Ninaber van Eijben, Han Bij voet, pater Randag O. F. M. en Henri Jonas. Nicolas is volgens den schrijver een gerouti neerd en bekwaam glazenier als weinigen in den lande en volgens zijn eigen zeggen, al spe lende tusschen de glas-in-loodramen in het ate lier van zijn vader, van jongsaf met de techni sche zijde van het vak vertrouwd geraakt. „Tl moge het bij menigeen wrevel wekken, dat juist hij de geijkte tradities van het vak naar willekeur verkiest te negeeren, het staat hem tenslotte vrij dit te doen, even goed ais een ander, die het glazeniersvak minder be- heerscht. Vaak genoeg waren het immer? de best geschoolden, die in de kunst rebelleerden. „Wollt Ihr nach Regeln messen, was nicht nach eurer Regeln lauft?" vraagt Hans Sachs als Walther von Stolzing proefgezongen heeft. Intusschen ontmoeten we in Nicolas den im- pulsieven kunstaar, snel reageerend op alles wat zich in de moderne schilderkunst als vernieu wing manifesteert, meer dan den volhardenden strijder voor eenig nieuw beginsel. Expressionnis- me en surrealisme hebben hem sterk beïnvloed, terwijl merkwaardigerwijze renaissancistische opvattingen als ondertoon in zijn schilderingen te onderkennen zijn. Opvallend is altijd weer de veelheid der figuren, die hij in kleine velden tezamen brengt, opeengedrongen stoeten van krijgsvolk en burgers, als bij de Vlaamsche pri mitieven een bergpad volgend, dalend in het Baronieraam te Delft, stijgend in het kruis- dragingstafereel te Oud-Zevenaar. Soms kan hij zich als de meesters van den Baroktijd, verlus tigen in mythologische allegorieën, dan weer luchtig en speelsch als een Rococo-artist een glazen scheidingswand enkel in grisaille met attributen sieren, elders met Breugheliaanschen zin voor alledaagsche werkelijkheid volkstafe- reelen in z'n vensters brengen. Doch altijd weer bekoort en boeit het rijke sprankelende coloriet van Nicolas' ramen, hoeveel bezwaren men ook tegen z'n teruggrijpen naar de perspectivische acrobatiek der 16e-eeuwsche glazeniers, z'n irra- tioneele belooding en zooveel ander bedenkelijks moge hebben. Hij beijvert zich met een veelheid van verluchting z'n onderwerp getrouwelijk uit te beelden, terwijl het hem zelden gelukt den zin ervan in eenvoud symbolisch weer te geven. Ook zijn kerkelijke kunst is episch georiënteerd, verhalend, niet beschouwend; dit is ook het geval met de vijf vensters van het kleine kerkje te Oud-Zevenaar, waarin het passieverhaal aan grijpend schoon is weergegeven. Echter ont breekt naar ons gevoel, ook in het laatste bijna kleurlooze kruisigingstafereel, huiveringwekkend van dramatische bewogenheid, het contempla tieve, dat de gewijde voorstellingen van zoo vele anderen beheerscht. Een nog sterker neiging naar het zuiver pic turale treedt naar voren in de meeste glasschil deringen van Charles Eyck, die eigenlijk een haast onmiddellijk transponeeren van monu mentale wandschilderingen op het glasveld zijn. In de schoolkapel der Franciscaner-paters te Heerlen golft de reeks tafereelen uit het leven van den H. Franciscus met breeden slag over het maaswerk van vierkante ruiten. Ook jonger werk draagt eenzelfde illustratief karakter; we behoeven slechte te wijzen op het onlangs vol tooide raam in het nieuwe raadhuis te Vught, met als kernmotief een naturalistische uitbeel ding van ambachten en bedrijven, omlijst door een sterk renaissancistisch aandoende vegetatie, waarin heraldische motieven zijn verwerkt. In de kerkglazen van Eyck blijft het schilder- lijke eveneens primair, maar toch voegt in z'n jongste scheppingen het loodstramien zich ge dweeër naar de contouren der figuratie, ook al blijft de ruitmaat groot en de belooding op zichzelf weinig expressief. Zulks is o. a. het geval in de vensters van de parochiekerk te Achteveld en in die van een kleine kapel te Utrecht. De compositie sluit zich aan bij den venster vorm van het stemmige coloriet verstilt het pa thetisch gebaar der uitgebeelde figuren. Van een verdere ontwikkeling in deze richting hebben wij goede verwachtingen. Evenals Nicolas is Eyck van nature uitge sproken picturaal aangelegd. Zijn werk is niet forsch van teekening, niet lineair in de grisail- leering. Veeleer tracht hü met grisaille kleur contrasten te temperen, te „greinen" zooals, naar wij meenen, een oude vakterm luidt. Het ka rakter van glasmozaïek gaat ermede verloren en het glas krijgt een fluweelachtig karakter. Ook Ninaber van Eijben voelt zich tot deze werkwijze aangetrokken terwijl hij reeds in de kleurenkeuze felle contrasten mijdt. Maar in de techniek is hij in het algemeen ambachtelijker en rationeeler, soms in de wijze van uitbeelding naar het naïef-primitieve overhellend, in kleine paneelen van profaan karakter het gemoede lijke van oude volkskunst benaderend. Een ander maal echter schept hij er behagen in zuiver illustratief te blijven, in het rechtlijnig stramien van een stalen venster de planten- en dieren wereld uit te beelden, zooals bij het instructieve raam voor een school te Nijmegen, maar dan in zoo verfijnden vorm, dat we even aan Oost- Aziatische schilderkunst worden herinnerd. In feller kleur gloeien de vensters der koor- kapellen in den nieuwen St. Bavo te Haarlem, door Bijvoet ontworpen, forsch van toon, spran kelend van leven, zonder dat de minitieuze am bachtelijke verzorging er afbreuk aan doet. Ech ter zijn de afzonderlijke tafereelen niet ten volle tot een organisch geheel samengegroeid en is er, naar ons voorkomt, een niet geheel te ver>- klaren tweeslachtigheid: enkele paneelen zijn zeer decoratief en zuiver in glas gedacht, andere wekken den ruimtelijken indruk van zestiende- eeuwsche miniaturen. Eenigszins verwant aan Bijvoets werk achten we de onlangs voltooide vensters van H. Randag. O.F.M. in de R. K. kerk te Gorinchem, waar van het warmgestemde coloriet in een weid- schere en van kleur neutrale ruimte zeker meer tot z'n recht zou komen. Compositair zijn deze ramen zeer interessant, men schenke er zijn aan dacht eens aan hoe prachtig de rustige, uit groote scherven opgebouwde figuur van den martelaar de hevig bewogen menschengroep in de ronding draagt en hoe natuurlijk deze be wogenheid weer vervloeit in den ornamentalen kop. Daarbij geve men zich een oogenblik reken schap, hoe weinig de aanwezige venster-indee ling en de onbestemde proportie van het raam zelve zich voor zulke monumentale composities leenen." Tenslotte behandelt de schrijver het werk van den Maastrichtenaar Henri Jonas. Deze kunstenaar, die langzaam herstelt van 'n hevig zenuwlijden, waarvoor hij jarenlang werd verpleegd, is kortgeleden tot vreugde van velen, zoo kunnen wij onzen lezers meedeelen, te Maas tricht weergekeerd en werkt weer op zijn ate lier. In de week van de Heiligdomsvaart is een tentoonstelling gehouden van zijn schilderwerk. De kunst van Jonas is zeer veranderd, zij is in sommige tafereelen zwaar getourmenteerd en het is aan dien arbeid te zien, dat de artist vele kwellingen heeft doorgemaakt. Er waren ter tentoonstelling uitsluitend religieuze voor stellingen, maar Jonas is thans weer bezig ook landschap en portret te schilderen. Daan Jansen zegt, dat men achter het werk van Henri Jonas een zeer uitzonderlijke persoon lijkheid voelt, „den stillen in zich zelf gekeer- den Limburger, die moeizaam en onder voort durende zelftucht de glasschilderkunst slechts weinige jaren heeft beoefend." „Diens geheele ontwikkelingsgang is in de ramen van de H. Hartkerk te Maastricht te volgen. Het in 1925 ontworpen H. Hartvenster boven het hoogaltaar is nog zeer traditioneel en getuigt van weinig persoonlijke visie; eerst ge leidelijk raakt de kunstenaar met de eigenaar digheden van het glas-in-lood vertrouwd, gaat over tot een krachtiger grisailleering en een zwaarder coloriet. De feestelijke gloed van het Maria- en het Jozef raam wordt weldra in een volgend ontwikkelings-stadium getemperd tot ineenvloeiende halftonen, die Rembrandtiek aandoen. Zijn hoogtepunt bereikte Jonas in de in 1931 uitgevoerde vensterreeks te Bleyerheide, als de rijkdom van zijn palet zich reeds heeft versoberd tot een wonderschoone schakeering van bruin en blauw, waarin een enkele roode scherf flonkert. Uit dit werk spreekt ontroerende teederheid en een warm, kinderlijk geloof. In de rijzige spitsboogramen van de architectonisch zoo sober gehouden Franciscanerkerk rijen zich de gestalten der heiligen, die den eenvoudigen dorpelingen vertrouwd zijn. Met fijne intuïtie zijn in de vensters motieven uit het volksleven, uit het beroep van den mijnwerker verwerkt, zonder echter het verhevene te schaden. Het schoonst zijn de vijf vensters achter het hoog altaar, waar de grooten der Franciscaner-orde den tronenden Christus omringen. In het half duister van den smallen omgang is 't, alsof die kleine vensters met wonderbaarlijk licht over straald zijn, of uit de gelaatstrekken die blijde extase spreekt, die aan de persoonlijkheid van Franciscus voor alle tijden verbonden is." Weer wint C. V. H. den toss en gaat batten. Het bowlen van Kampong was zeer accuraat en de wickets vallen dan ook regelmatig. Al leen Zeeuwe weet den aanval te bespelen, doch wordt 't slachtoffer van een mislukten slag. Het totaal werd 59. G. Zeeuwe 14. Bowling- cijfers: J. Ufkus 5—25, H. v. d. Bijl 3—12, W. Moerhout 15, A. v. Raalten 12, J. de Bruin 01, H. Moerhout 10. Kampong opent haar innings met van Raalten en ten Bosch op het bowlen van Zeeuwe en Fritz. Spoedig wordt v. Raalten voor 9 gevangen, de inkomende H. v. d. Bijl speelt de bowlerij met vertrouwen en 't totaal is reeds 45, als Zeeuwe hem plot seling met een scherpe legbreak bowlt. Nu vallen snel eenige wickets, maar de Bruin slaat op alles en scoort eenige harde boundary's. A. v. Saase, die nu bowlt, neemt dan voor en kele runs drie wickets en 't Kampong-totaal sluit op 95. D. ten Bosch 12, H. v. d. Bijl 12, J. de Bruin 24. Bowlingcijfers: G. Zeeuwe 548, C. Feitz 010, F. Vogelsang 112, A. v. Saase 34, P. v. d. Vlugt 01, Th. v. d. Pas 10. In de 2de innings is het consigne hitten, v. Saase is spoedig verdwenen, doch J. Jacobs en F. Vogelsang scoren in snel tempo naar alle zijden. Het totaal is reeds 86, als J. Ja cobs in 't verre veld gevangen wordt voor 38. Kuinen en Zeeuwe zijn spoedig uit, doch Bosse scoort weer snel 12 runs en ook Vogelsang moet dan verdwijnen voor een prachtige, ge heel kanslooze 53. Zeeuwe sluit dan de C.V.H.- innings op 126 for 7, Kampong 65 minuten latend om 97 runs te maken. Diverse bowlers, in totaal .10, hadden hun geluk beproefd. H. C. v. d. Bijl 126, J. Ufkus 133, W. Moerhout 18, H. Moerhout 15, J. de Bruin 12, P. Wijga 26. De anderen hadden geen succes. Kampong gaat voor de runs, ook als op 7 reeds 3 wickets down zijn, maar Ufkus en van Raalten doen het veel beter en er zijn reeds 47 runs als Ufkus goed door Schulte gevangen wordt voor 18. Ook v. d. Bijl scoort snel en in de laatste over wordt de winning hit gesla gen. Totaal 98 for 4. v. Raalten 30» en v. d. Bijl 32». G. Zeeuwe bowlde 1—31, C. Feitz 229, A. v. Saase 111, F. Vogelsang 014. Kampong won dus deze match met 1 run en 6 wickets. WARSCHAU, 9 Augustus. (D.N.B.) In het Poolsche district Luniniec heeft een troep wol ven een acht-jarig jongetje, dat in het veld een kudde vee hoedde, weggevoerd. Van het ventje is niets teruggevonden, en de wolven hebben geen spoor nagelaten. Acht dorpen zijn gemobiliseerd om het slachtoffer te zoeken. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage BERLIJN, 9 Aug. (Reuter.) In Evangelische kringen te Berlijn doen verschillende gissingen de ronde omtrent de redenen, die tot het uit stel van het proces tegen ds. Niemoeller geleid moeten hebben. Het uitstel was niet algemeen bekend, daar de Duitsche bladen het nog niet mochten publiceeren. Een ambtenaar van net ministerie van Justitie verklaarde vanavond, dat nog verdere klachten tegen den predikant moesten worden onderzocht. Mem kent aan dit proces een speöiale betee- kenis toe, in verband met de betoogingen, die gisteren door de kerkgangers voor de kerk van Niemoeller in Dahlem gehouden zijn. Het is niet onmogelijk, dat deze betoogingen, en het feit, dat men dr. Dibelius wegens gebrek aan bewijs heeft moeten vrijspreken, voor de auto riteiten aanleiding zijn geweest er naar te stre ven, dat ook het kleinste spoor van bewijs te gen ds. Niemoeller onderzocht wordt, vóór het openbare proces begint. Dit zou des te noo- diger zijn, daar reeds is medegedeeld, dat de verhooren openbaar zullen zijn, en de pers tot de zitting zal worden toegelaten. BELGRADO, 9 Aug. (Stefani.) De bevolking van Pienina in Joego-Slavië is door orthodoxe fanatici en oud-minister Janich opgehitst tot een opstand tegen de regeering, met als ge volg demonstraties tegen de regeering. De de monstranten vielen gendarmen aan, die van hun wapenen gebruik maakten, zoodat twee demonstranten gewond werden. Eén van hen is in het ziekenhuis overleden. LONDEN, 9 Aug. (Havas). Lord Halifax, die tijdens de afwezigheid van Eden het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken waar neemt, heeft vandaag den Britschen ambassa deur te Rome, Sir Eric Drummond, ontvangen. Sir Eric heeft eveneens een onderhoud gehad met Sir Robert Van Sittart. De besprekingen hebben betrekking gehad op de onderhandelingen, die op grond van de jong ste briefwisseling tusschen Neville Chamber lain en Mussolini, begin September te Rome zullen worden gevoerd. Zooals men weet, be treft het hier den wensch tot verzoening, welke reeds eerder tot een gentleman's agreement had geleid, in daden om te zetten. De besprekingen van vandaag worden in het Foreign Office gehouden. Zij hadden, naar men verzekert, een voorbereidend karakter en zullen door andere besprekingen werden gevoerd, voor aleer Sir Eric naar Rome zal terugkeeren, om er met graaf Ciano te confereeren. Maandagavond om zeven uur is de 19-jarige mej. S. de Jong, uit Naaldwijk, bij het zwem men nabij het gemaal Leemans te Den Oever, verdronken. Na een half uur dreggen is het lijk opge haald. De Nederlandsche zwemmers, die op hei oogenblik een toumée maken door Scandinavië, zijn Maandagavond te Malmoe door een 700 toeschouwers hartelijk toegejuicht. In het 33 1/3 meter lange openluchtbad, waar van het water wel lekker, maar tevens zeer zwaar was, hebben onze landgenooten hun meerderheid op bijna alle nummers, waarin zij uitkwamen, getoond. In den waterpolowedstrijd tusschen het ze vental van de Sportvereeniging Hillegersberg en dat van de Simsallskap uit Malmoe, kampioen van Zuid-Zweden, kwam die meerderheid wel duidelijk tot uiting. De Nederlandsche ploeg speelde een zeer goede partij, waartegen de Zweden niet veel in te brengen hadden. Snoek, die zijn naam alle eer aandeed, maakte vóór de rust drie doelpunten, waartegenover de gast- heeren er slechte een stelden. In de tweede helft was het verschil tusschen beide zeventallen zoo mogelijk nog grooter. Onze landgenooten plaatsten den bal nu vier maal achter den Zweedschen doelman, waarvan Snoek er weer drie voor zijn rekening nam. De R.Z.C.-zwemmer Niezen maakte eveneens een doelpunt. De Zweden brachten het weer niet verder dan één doelpunt, zoodat het einde met een alleszins verdiende 72 overwinning voor de Hollanders kwam. Ook in de zwemnummers wisten de gastheeren het slechte eenmaal van de gasten te winnen. Op de 100 meter borstcrawl was Hoving (R.Z.C.) verreweg de beste. Hij won zonder moeite in 1 min. 4 sec.; zijn clubgenoot Ramack werd vierde. Alleen de 100 meter schoolslag leverde een Zweedsche overwinning op. Ra berg werd hier eerste met 13 sec. verschil met den S.VH.- zwemmer Van Wijk. Op de 3 x 66 meter estafette borstcrawl ein digde de Rotterdamsche Zwemclub met flink verschil als eerste. De uitslagen luidden. 100 M. borstcrawl: 1 Hoving (R.Z.C.), 1 min. 4 sec.; 2 en 3 Buhnie (Malmoe) en Falk (Mal moe), beiden 1 min. 5 3/5 sec.; 4 Ramack (R.Z.C.), 1 min 6 sec 100 M. schoolslag: 1 Ra berg (Malmoe), 1 min. 19.7 sec.; 2 Van Wijk (S.H.V.), 1 min. 21 sec.; 3. Person (Malmoe), 1 min. 22.4 sec. 3 x 66 meter estafette borstcrawl: 1 R.Z.C. met Ramack, Niezen en Hoving, 2 min. 3 sec.; 2 Malmoe Simsallskap, 2 min. 6.2 sec. Wateropolo: Malmoe Simsallskap—Nederland sche combinatie 7—2 (31).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9