»De vijf geschenken aan den Sultan" tEH JAAR JH HET WOUD DEMONSTRATIE OP HET LOO DE H.A.L. VERDEDIGT ZICH N.V. De Haarlemsche Hypotheekbank™ GELDEN BESCHIKBAAR Kerkelijk leven WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1937 groote belangstelling werden de verrichtingen van de pad vinders der overzeesche gewesten gevolgd bloemenhulde aan de Vorstin Draak en Bal Int. padvinderscongres Verschillende lezingen gehouden VRIJE ZATERDAGMIDDAG BIJ DE POST Poolsche gezant vliegt boven Ypenburg BENOEMINGEN Bij de Priesters van het H. Hart van Jezus De regeering was op de hoogte van de onderhandelingen met Denemarken INVOER VAN GARENS Voortzetting der contingenteering gewenscht geacht Een aardig souvenir Hyacinten in de vaderlandsche driekleur voor de padvinders DRIE GEWONDEN Ernstig verkeersongeval te Veghel INBRAAK TE ROTTERDAM Vrachtrijder gedood Door een paard de borstkas ingetrapt De diefstal uit een postauto Twee Rotterdammers, verdacht van medeplichtigheid, gearresteerd ONTPLOFFING OP DE MANVANTARA Geen Europeanen er bij betrokken DOOR BLIKSEM GETROFFEN Nieuwe boerderij met stallen en schuur afgebrand Nog een boerderijbrand JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD VAN DEN HOOIZOLDER GEVALLEN Pater onder een tram geraakt Bij het afstappen gevallen en onder de baanschuivers gekomen Ongeval op onbe- waakten overweg 14-jarige jongen ernstig gewond VLIEGVELD PALEMBANG Meer geld voor verbetering aangevraagd UIT DE STAATSCOURANT Belastingen Octrooiraad Gedelegeerde Onderscheiding Politie DOOR KELLER De dag van de padvinders op het Loo werd Dinsdag na de lunch voort gezet met demonstraties in het pa- le's. waarvoor de zoogenaamde §roote eetzaal was gekozen. Hier zou ^et door de Indische jongens ge- ensceneerde en op te voeren spel borden gegeven ten aanschouwe van Hare Majesteit. J°°r de bijwoning had de Koningin eenige woners van Apeldoorn uitgenoodigd, zooais h burgemeester, den dokter, enz., met hun J%enooten. etl e drie uur betrad H. M. de groote eetzaal j, zette zich aan het hoofdeinde van de zaal. lia'6 r,Taiesteit was vergezeld van Prinses Ju- da, die tegen lunchtijd op het Loo was aan- Par]0rnen' Aan bet benedeneinde hadden de het nders zicb geschaard. Het personeel van Een '3a'eis bad gelegenheid van de zij-uitgan- der zaal het spel te aanschouwen. Ie voorstelling begon echter niet met het sPei zelf. Alvorens dit een aanvang nam, baden drie padvinders naar voren, een Van Oost-Indië, een van de West en een Vah Saba, die H. M. bloemen aanboden, 0,a- een schitterende bloemenmand uitge- voerd in rood, wit en blauw. H- M. was kennelijk zeer verheugd door ^ze bloemenhulde. ^hierna gaven de padvinders van de West l;ed aanSnummer, waarna die van Saba eenige frJes zongen, welke vocale prestaties Vorstin, óses en gasten met applaus beloonden. deti°in nam bet spel: „De vijf geschenken aan 1 Sultan" een aanvang, b* cadans, zooals bij het Javaansche hof ge- Wa °bjk is, komen de hovelingen binnen, (jj rachter de Sultan volgt met zijn dienaren Öe Pajong, schild en kris dragen. Plechtig, op Zetei°nen van cle gamelang schrijdt hij naar zijn jg, en zet zich. Den vorst, die feest viert, door verschillende afgezanten hulde wor- b gebracht. eer ii afgezant der Molukken overhandigt hem tDo'NM en vraagt verlof voor het ver- gelj n van een „divertissement" door zijn vol- «rii gen' Dit dan de woeste Tjakalele, de tian Sdans der Molukken. Onder krijgsgehuil Sp Sen de krijgers, gewapend met schild en koofri en gek'eed in rooden lendendoek en Jt) «doek, rond. De jongste van hen (tevens de ÏI ®!te padvinder van het contingent, op wien Piaatt dc inspectie al opmerkzaam was ge- ^oes vuuxt ziJn kameraden aan tot steeds dans' De aanv°erder van den vijand °nth gevangcn genomen, binnengebracht en iep «°rd' waarna allen een krijgslied aanhef- aisWaarfnede de dans eindigt. Zoowel H. M. "iet Prinses volgden den fantastischen dans bla Bespannen aandacht en een hartelijk ap- klonk, toen deze ten einde was. w «2». gezant van China volgt. Ook hij brengt en volgelingen mede, die het spel van „Draak '"ten brengen- Onder het slaan op bekkens °"i ri ZU den draak in allerlei bochten wringen tlt. den bal te bemachtigen. Schrikwekkend is Van u, van bet ondier, vuurspuwend en rood Chin 0ed- Het is het traditioneele spel der toonfezen' dat steeds op feestdagen wordt ver- "itmn onder geknetter van het vuurwerk, dat Dp natuurlijk achterwege moest blijven. Velini>afSezant van Ara'Dië brengt met zijn ho- vaa„,,n buide door het zingen van een Ja- "■usch lied. vQoA? m°mt bet. glanspunt van het spel: de Sa8enj s van een ePisode uit de Javaansche l»fanr,i,eer' - voorgesteld door de leden van de ""acht ?or°"groep ln schitterende kleeder- a'ehdn sierlijke hoofdbekleeding, de kleurige "ep) u (gordeldoek met wapperende uitein- 'eh U ,komt "Hes goed uit onder de kristal- ^oofdr,00^nluchters. Sierlijk dansend bootsen de ^0lodors0nen uit deze legende, de onbesuisde een Wo en ziin edelmoedige heer Gatoetkotjo, ln pgev,echt na. Verwoed stormen zij op elkaar 8een tracbten de overhand te krijgen, doch strenoo °?lent. gaat een beweging buiten het tige ge rnythme van de gamelang. Een prach- bipgin i Welke met gvoote aandacht door Ko uled r'nses en Haar gezelschap werd ge- toetl 'ri hartelijk, klaterend applaus steeg op hadfi. e dansers hun taak op voorbeeldige wijze en volbracht. Het spel is uit. Maar dan staat de sultan op, zijn vazallen en hovelingen scharen zich om hem heen, de gamelang klinkt sonoor door de zaal en in strengen Javaan- schen dans nadert men de Lands vorstin om, bij Haar zetel gekomen, Haar een prachtig album met foto's van de overzeesche gewesten te over handigen. Hare Majesteit was kennelijk verrast en verheugd door deze hulde. De dans had Haar zeer geboeid en na afloop complimen teerde Zij minzaam de verschillende per sonen, die hierin een rol hadden gespeeld, voor het schoone en interessante dat zij gaven. Ook de Prinses onderhield zich nog met de dansers, en slotte gaf H.M. haar hooge ingenomenheid met het gebodene aan hopman Ranneft te kennen. Zeer voldaan over de prestaties van de pad vinders der overzeesche gewesten verlieten Ko ningin en Prinses te half vijf de zaal. De padvinders gebruikten hierna de thee ten paleize om een wandeling door de tuinen te maken en dan huiswaarts te keeren. Hun laatste en misschien hun schoonste pad vindersdag van de Jamboree, namelijk als ge- noodigden van de Landsvorstinne, was hier mede ten einde. Dinsdagavond zes uur is Prinses Juliana van haar korte bezoek aan het paleis het Loo naar het paleis Soestdijk teruggekeerd. H. K. H. werd tot op het bordes uitgeleide ge daan door H. M. de Koningin. Een talrijke menigte juichte Haar hartelijk toe. Nadat Lord Baden Powell het voorzitterschap van Prins Gustaaf Adolf had overgenomen, hield de Deensche afgevaardigde, de heer Tage Carstensen, een lezing over het Onderwerp: Gaat de padvinderij met haar tijd mee? Na de lezing volgde een geanimeerde dis cussie, waaraan ook Lord Baden Powell deel nam. Tusschen den middag werd de lunch gebruikt in het restaurant Houtrust, waar tevens de Avia-tentoonstelling werd bezocht. De eerste spreker in de middagvergadering was de Hongaarsche gedelegeerde dr. P. Sztri- lich, die een voordracht hield over: De training van de patrouilleleiders in Hongarije. De Tsjecho-Slowaaksche afgevaardigde dr. A. B. Svojsik sprak over het onderwerp: Oude padvinders. De Fransche afgevaardigde P. de WittGui- ,sot besprak het onderwerp: Invalide padvin ders in Frankrijk- De Belgische afgevaardigde L. C. Picalausa sprak over de mogelijkheid van internationale welpenleidersbijeenkomsten. Na afloop hebben de deelnemers aan de con ferentie gezamenlijk de thee gebruikt op de pier te Scheveningen. „BrutaliteitEr staat toch in het begin van het kookboek „Men neemt een schoone pan 2" Het Vrijz.-Dem. Tweede Kamerlid mevrouv Bakker-Nort heeft aan den minister va' Binnenlandsche Zaken gevraagd, of het juist is, dat bij het hoofdbestuur der Posterijen, Te legrafie en Telefonie het voornemen bestaat binnenkort voor de arbeidscontractanten den vrijen Zaterdagmiddag, die onlangs ook voor dit deel van het personeel is ingevoerd, weer in te trekken. De Poolsche gezant en mevrouw Babinski hebben Dinsdagmiddag van Ypenburg uit een rondvlucht gemaakt met een van de Poolsche vliegtuigen, bestuurd door een Poolschen lucht- verkenner, welke vliegtuigen naar ons land zijn overgevlogen in verband met de wereldjam boree. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft op verzoek van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Priesters van het H. Hart, eervol ontslag verleend aan de weleerw. paters H. Heuvels, en S. v. Assel- donk, resp. als Rector van het Rectoraat te Brouwhuis en als Rector van het Rectoraat te De Twist; en heeft benoemd tot Rector van 't Rectoraat te Brouwhuis den weleerw. pater B. Daemen en tot Rector van h Rteotcar eapw Daemen en tot Rector van het Rectoraat te De Twist den weleerw. pater H. Heuvels. De HollandAmerika Lijn verzoekt ons op neming van het volgende: Hangende de beantwoording door de regee ring van de vragen, die het Tweede Kamer-lid de heer Van den Tempel tot de regeering had gericht aangaande onze bestelling van twee motorvrachtschepen bij een Deensche werf, hebben wij ons van elk commentaar op de uitin gen, die over deze aangelegenheid in de pers zijn verschenen, onthouden. Nu de regeering heeft geantwoord, zij het ons vergund ter aanvulling en verduidelijking het volgende te vermelden: Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is van meet af aan op de hoogte geweest van onze onderhandelin gen om, gezien de bouwprijzen en voor waarden, hier te lande gezamenlijk met een andere Nederlandsche reederij vier ge lijksoortige vrachtschepen in Duitschland te doen bouwen. Het aantal moest door gebrek aan passende hellingen worden teruggebracht tot twee resp. één, terwijl de onderhandelingen ten slotte zijn mislukt, doordien het „political non-delivery"- risico niet te verzekeren was. Het departement was eveneens er van op de hoogte, dat na deze mislukking de vroegere onderhandelingen met de Deensche werf zijn hervat. Nooit is van eenig bezwaar van de zijde der regeering gebleken, hetgeen trouwens geen oogenblik is verwacht, gezien de vele orders voor nieuwbouw in den laatsten tijd door verschillende groote Nederlandsche reederijen, met medeweten en zelfs ten deele met medewerking van de Nederland sche regeering, in het buitenland geplaatst. Ten slotte nog een verduidelijkende opmer king ten aanzien van den bouw van het s.s. Nieuw Amsterdam. Het blijkt bij voortduring, dat hierover bij het Nederlandsche publiek een misverstand bestaat. De steun der regeering voor den bouw van dit schip is niet anders dan steun aan de betrokken Nederlandsche werven. De H. A. L. heeft harerzijds, om bouw in Nederland mogelijk te maken, een drie vier ton hoogeren prijs aanvaard dan de aan bieding voor bouw van hetzelfde schip in Noord-Ierland, met financiering door de Ne derlandsche regeering op denzelfden voet en tegen dezelfde rente als door de Engelsche ban kiers dier werf aangeboden. Vanzelfsprekend geniet de Nederlandsche in dustrie bij ons voorkeur, doch ons bedrijf is nu eenmaal niet van dien aard, dat wij ons kun nen veroorloven concurrentie geheel uit te schakelen. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van ongetwijnde garens van vlas. In de memorie van toelichting wijst de mi nister van Economische Zaken er op, dat de Nederlandsche vlasgarenindustrie in de afge- loopen contingenteering speriode er in slaagde, haar omzet op een eenigszins verbeterd peil te handhaven. In verband evenwel met de sterke concurrentie, welke nog steeds van bepaalde landen op de Nederlandsche markt wordt onder vonden, achtte de minister de voortzetting van deze contingenteering vooralsnog gewenscht. Hierbij wordt opgemerkt, dat de uitvoering dezer contingenteering dusdanig kon geschieden, dat voor de linnenwevers een ruime mogelijk heid tot invoer wordt opengelaten. Dit moge onder meer hieruit blijken, dat in de periode 1 Januari tot 1 Juni 1937 542 ton vlasgarens kon worden ingevoerd, terwijl in de overeenkomstige periode van 1936, toen deze garens niet waren gecontingenteerd, 465 ton werd geïmporteerd. Het Centraal Bloembollen-Comité te Haar lem heeft aan de deelnemers van de Wereld jamboree een pakketjes hyacinten uitgereikt. Op den laatsten dag der Jamboree werden de daarvoor speciaal vervaardigde doosjes, bevat tende een roode, een witte en een blauwe byacint, over de sub-kampen verdeeld en aan de padvinders uitgereikt. In de doosjes bevin den zich behalve de hyacintenbollen een in het Fransch, Duitsch en Engelsch gestelde ge bruiksaanwijzing voor hyacinten op glazen en een circulaire, waarin den padvinders gevraagd wordt, te berichten, hoe hun bevindingen met de bollen zijn. Op deze wijze wordt dit specifiek Neder- landsch product over de geheele wereld ver spreid. Den volgenden winter zullen, als her innering aan de Jamboree, in vele huiskamers over de geheele wereld de Hollandsche hya cinten in de kleuren van de Nederlandsche vlag bloeien. Op het gevaarlijke kruispunt nabij Sluis IV te Veghel is een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie gewonden zijn te betreuren. Door nog niet geheel opgehelderde oorzaak kwamen de tandemrijders Van Eisendoorn uit Zettenen zijn zoontje in botsing met den motorrijder Vo gels uit Amsterdam, wiens echtgenoote op de duo zat. Het zoontje van den heer E. slaagde er nog in, zich te redden, door van de tandem te springen en kwam aldus met den schrik vrij. De anderen werden allen op den weg geslin gerd en gewond door voorbijgangers opgeno men. De heer V. had kwetsuren aan het hoofd opgeloopen, terwijl zijn echtgenoote dermate aan lichaam en beenen was gewond, dat zij naar het ziekenhuis te Veghel moest worden vervoerd. De tandemrijder E. uit Zetten was er het ergst aan toe. Met een zware hersenschud ding is het slachtoffer bewusteloos en in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Veghel overgebracht. De tandem en het motorrijwiel waren geheel vernield. Dinsdagnacht hebben onbekenden zich toe gang weten te verschaffen tot het Lingeriehuis aan de Hoogstraat te Rotterdam. Uit de brand kast, welke in het kantoor stond, is een be drag van ongeveer f 1800 in bankbiljetten van f 10 en f 25 gestolen. De ongewenschte gasten hebben aan den Steigerkant een deur geforceerd, waardoor zij in het fietsenhok kwamen. Via dit hok kon den zij in den kelder komen en langs de kel dertrap kwamen zij in den winkel. Daar is in een afzonderlijk gedeelte het kantoortje on- HAARLEM Met ingang van heden is de afgifte van 3\y, pCt. pand brieven GESTAAKT. op eerste hypotheek tegen zeer billijke voorwaarden. dergebracht, waar de brandkast staat. De in brekers hebben hier rustig het slot uit de brandkast geboord en het geldkistje, dat zij er in aantroffen, opengebroken. Met medeneming van den inhoud, ongeveer f 1800.—, zijn de dieven langs denzelfden weg weer verdwenen. Tot dusver ontbreekt elk spoor. Dinsdag is op de Dubbele Buurt te Hoorn een ernstig ongeluk gebeurd in den stal van den heer Kwantes. De ongeveer 55-jarige vrachtrijder C. Berkhout, uit Oosterblokker, had zijn paard in bovengenoemden stal gebracht en moest bij het verlaten van den stal langs twee paarden, die naast den uitgang waren vastgebonden. Zon der dat iemand er iets van merkte, heeft een der paarden den heer Berkhout tegen de borst getrapt, waardoor zijn borstkas geheel werd ingedrukt. De heer Berkhout was evenwel nog in staat zich naar buiten te sleepen, waar hij door voorbijgangers werd opgemerkt. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer kon echter slechts den dood constateeren. Kapelaan Eakker heeft het slachtoffer nog het H. Oliesel toegediend. Verdacht van medeplichtigheid aan den dief stal van een geldsbedrag van zesduizend gul den, 1 October j.l. uit een postauto, staande op het handelsterrein aan de Rosestraat te Rot terdam gepleegd, zijn thans twee mannen ge arresteerd, beiden chauffeurs te Rotterdam. De politie had reeds eerder de hand weten te leg gen op den dader, een heler en een medeplich tige. Het geld is echter nooit gevonden. De kans, dat het terecht komt, is door de aan houding van de twee chauffeurs, die het geld na den diefstal een eindweegs hebben ver voerd, vergroot. Naar aanleiding van het uit Soerabaja ont vangen Aneta-bericht inzake de ontploffing aan boord van het Nederlandsche tankschip Man- vantara deelt men ons mede, dat bij dit onge luk geen Europeanen betrokken zijn. Tijdens een hevig onweer, dat zich Dinsdag middag boven de gemeente Liempde (N.-B.) ont lastte, is de bliksem geslagen in het achterhuis van de kapitale nieuwe boerderij van den heer J. van Haaren. In een oogwenk stond het ach terhuis in lichter laaie, daar het vuur gretig voedsel vond in het aldaar opgeslagen hooi. De brandweer stond vrijwel machteloos en moest toezien, dat de geheele boerderij met stallen en schuren in de asch gelegd werd. Ook de geheele oogst ging verloren. De schade wordt door ver zekering gedekt. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is een hevige brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer M. Lamers te Mill. De vlammen sloegen over naar de landbouw- schuur, welke met de boerderij weldra in lich ter laaie stond. Wegens gebrek aan water kon de brandweer niets uitrichten, zoodat de boer derij met stalling en schuur een prooi der vlam men is geworden. Ook het meubilair, de land- bouwinventaris en de oogst zijn door het vuur verteerd. De schade wordt door verzekering ge dekt. Op den Leysenhoek te Oosterhout is de 12- jarige A. K. bij het oversteken van den rijweg door een vrachtauto van de firma Bol, aldaar, overreden. Met ernstige verwondingen is de knaap naar het St. Josephziekenhuis vervoerd. De toestand van den jongen is zorgwekkend. Bij het verrichten van werkzaamheden op den hooizolder is de 70-jarige landbouwer A. J. te Berghem van een hoogte van vijf meter naar beneden gevallen. De man kwam met het hoofd op den steenen vloer terecht en werd met zwaar lichamelijk letsel aan het hoofd in le vensgevaarlijken toestand opgenomen. Dinsdagmiddag vier uur is den 62-jari- gen pater A. Meyers C.E.S.A., verblijvende in de pastorie van de St. Augustinuskerk aan den Postjesweg te Amsterdam-West, een ongeluk overkomen, dat betrekkelijk gunstig is afgeloopen. Pater Meyers stond op het achterbalcon van een tram en wilde aan het kruispunt Ferdinand Bolstraat-Ceintuurbaan afstappen. De wagen stond neg niet geheel stil. Op het moment, dat pater Meyers afstapte, kwam hij in botsing met een verkeerszuiltje. Door den schok kwam hij té vallen en geraakte onder de baanschuivers van den bijwagen. De tram had toen echter bijna geen vaart meer en stond oogenblikkelijk stil. Van alle kanten schoot men te hulp en in korten tijd had men den bijwagen opgevijzeld. Het bleek, dat de pater een hoofdwonde en eenige schrammen in het gelaat had opgeloo pen. Met een ambulance-auto werd hij naar het Mariapaviljoen overgebracht, waar hij in voor- loopige observatie is genomen. Vandaag hoopt hij naar zijn pastorie terug te keeren. Dinsdagavond is omstreeks zeven uur op den onbewaakten overweg aan de Bruggertsteeg te Enschede een ernstig ongeluk gebeurd. De veertienjarige J. K. reed per fiets van de Haven naar de Bruggertsteeg. Bij den onbe waakten overweg zag hij niet, dat uit de richting 3oekelo een trein naderde. De machinist remde sterk, doch kon niet verhinderen, dat de jongen van een der bum pers een klap kreeg. Het slachtoffer kwam in de spoorsloot te recht, waar het bewusteloos bleef liggen. De jongen werd onmiddellijk naar het R. K. Zie kenhuis te Enschede vervoerd, waar bleek dat hij een zware hersenschudding bekomen en een dijbeen gebroken had. Zijn toestand is ernstig. BATAVIA, 10 Aug. (Aneta). Bij een nota van wijziging op de begrooting voor Verkeer en Wa terstaat over 1938 wordt een bedrag van 240.000 meer aangevraagd voor verbetering van het vliegveld te Palembang, dat geschikt zal worden gemaakt voor grootere en zwaardere vliegtuigen, nachtlandingen enz. De bedoeling is, zoo spoedig mogelijk aan te vangen met uit breiding van het bestaande terrein in dier voe ge, dat ook opstijgen en landen in oostelijke en westelijke richting mogelijk zal zijn. Met 1 November 1937 is aan K. Evertse, ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Leerdam, op verzoek eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. 1 Augustus zijn voor den tijd van vijf jaren benoemd tot buitengewoon lid van den Octrooi- raad de heeren: prof. dr. H. B. Dorgelo te Delft; prof. dr. ir. H. Gelissen te Maastricht; dr. H. B. Holsboer, directeur van de hoogere textiel school te Enschede; prof. ir. A. J. ter Linden te Delft; prof. ir. C. L. van Nes te 'sGraven- hage; prof. dr. L. S. van Ornsteïn te Utrecht; prof. ir. E. C. van Pritzelwitz v. d. Horst te Was senaar; prof. dr. C. Zwikker te Delft; prof. dr. J. J. L. Zwikker te Leiden. Benoemd tot gedelegeerde van de Nederland sche regeering bij het derde internationale congres „Fuer das aertetliche Fortbildungs- wesen", dat van 21 tot 24 Augustus 1937 te Ber lijn zal worden gehouden, prof. dr. J. Boeke, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in brons aan: A. C. Wijkhuijzen, loopknecht bij de firma I. C. Haan te Haarlem. Aan den heer N. Cornells se te Hellevoetsluis is met 1 September 1937 eervol ontslag verleend als commissaris van rijkspolitie aldaar. 24 b0o is Mei geworden. In den tuin staan de ba'ben in bloei. lederen avond sta ik voor den 0rneter en ben bang, dat de ijsheiligen komen sta nf liefelÜke pracht te vernielen; ja, dikwijls Ook- des nachts °P en kijk naar het weerglas. Vi*breek ik me vergeefs 't hoofd over een uit kun g' die de bloesems tegen de Mei-vorst zou Witt 6n bescbermen- Ik sta om deze schoone, ünJsterren buiten aan de boomen een ware °°dsangst uit. ho'é wat' fruit" zei Halthassar, „wist ik maar, kon ik die vervloekte muizen van mijn akkers krÜgen. Dat is van veel meer belang, 'n "me, droge Mei is 'n ramp!".... "en um maakt verzen. Onlangs bracht hij me 'ijk t auw cabiertje en vroeg, terwijl hij lichte- Ifj;, "ieurde, of ik zoo goed wilde zijn, eens te jjj of deze gedachten iets te beteekenen had- "ón niet anders, hij moest dichten; dat zat len,eenmaal zoo in hem. Het was de gewone te-rimram; „lentevreugde die mij heugde," "«eschijnvogellijn," „menschenhart vorloricrnn llpfHp-9:Q.ncri >.flie Ik' -smart," P gemoed. „verlangen. lief en zoet." liefde-zangen," Vind maar één behoorlijk rijm: „bloeien" liet Timm rijmen op „besnoeien." en een aar dige strophe: „Al ben ik maar 'n lakei, ik vrij om jou in Mei; ik wil bij jou zijn, liefste mijn, en levenslang jouw dienaar zijn!" Ik prees het rijm en de strophe; voor het overige zei ik, dat Timm maar heelemaal alleen voor zichzelf moest dichten. Dan nam hij me kwalijk en hij smaakte de voldoening mij reeds 'n week later een zijner gedichten onder den neus te kunnen duwen, in onze „Woudbode," een blaadje van vijfhonderd lezers. „Max Timm" stond er onder, benevens onze woonplaats, zoodat er geen twijfel kon bestaan omtrent de herkomst van het gedicht. Vrouw Sturz kreeg er bijna de klem van in den mond, toen zij het las, en waagde in geen drie dagen meer een brutaliteit tegen Timm. Maar Balthassar geraakte buiten zichzelf. „Diedie bediendematigt zich met den dag meer aan; nu laat hij zich al in het blad drukken!" „Ja, mijnheer Balthassar, het genie is vrij ook al is het in kluisters geboren." „En wat 'n klets! De vlinders zouden vlie gende bloemen en de bloemen vastgegroeide vlinders zijn?!" „De gedachte is nog zoo kwaad niet." „U neemt het altijd voor hem op!" „Ik zei u reeds, mijnheer Balthassar: als dich ter gaat m'n knecht me niets aan. U weet.... Esopus was 'n slaaf." „Aan Esopus heb ik maling! De kerel heeft het overigens alleen maar op de „Druiventros" gemunt." „Weest u hem dan voor!" „Hoezoo?" „Nu, trouwt u vóór hem, of dicht u ook!" „Voor dergelijken nonsens heb ik geen tijd; ik ben een verstandig mensch „Hartelijk gefeliciteerd!" „Waarmee?" „Hartelijk gefeliciteerd, dat u niets van dich ten moet hebben!" „Ach! Nu, begrijpt u me goed, zooals die die aangeschoten lakei kan ik het ook! Maar er moet iets gebeurener moet iets gebeu ren!" En er gebeurde ook iets. Balthassar zond uit- noodigingskaarten rond van den volgenden in houd: „Het feit, dat pasgeboren kangoeroes niet grooter zijn dan een meikever, noopt mij, Zon dagavond 17 Mei, van des namiddags 7 uur een Meibowl-fuif te geven in de „Oude Houtvesterij," tot dewelke UEdele beleefd wordt uitgenoodigd. Men wordt verzocht, in de „Oude Houtvesterij" de bloemen als bloemen, de vlinders als vinders te beschouwen, het omgekeerde echter hoog stens na het vijftiende glas!" De schilder Lohmann moet zich over deze uit- noodiging half dood hebben gelachen. Hij ver klaarde, dat hij er een vermogen voor over zou hebben, als het hem gelukte, een pasgeboren kangoeroe in handen te krijgen en het dier een kleinen roes te bezorgen, zoodat hij het voor zijn album zou kunnen teekenen. Dat zou zelfs den „Aangeschoten Lakei" in de schaduw stellen. Altijd wanneer ik kwaad ben op Werner, ver vluchtigt mijn wrok, omdat de jongen zoo on weerstaanbaar vroolijk is. ELFDE HOOFDSTUK Buiten bloesems en bloemen. In alle nesten jonge vogels. De ouden met grashalmpjes of voedsel in hun bek. Zeldzamer dan eenige we ken geleden een kirrend liefdewijsje; alleen in de takken vaak een droomverloren tjilpen, dat als wiegelied klinkt. Einde Mei. Er is een groote overmoed over de wereld gekomen. De hazen huppelen door het hooge groene korenveld, dik en welgedaan; nu het ver boden jachttijd is komt het niet in hun hoofd op om te holen, 'n Muisje zit driest midden in de zon; de hagedis in het hooge graswoud maakt jacht op bonte vliegen. De kinderen maken een overmatig lawaai. Jongens en meisjes loopen met oogen vol ver langen. Het woud alleen blijft de ernstige huisvader; het wijst allen hun plaats. De pijnen en de den nen, die den winterstorm hebben doorstaan, plaatst hij op de kammen, bergruggen en rot sen, de koele, kuische beuken echter aan de schaduwrijke noordzijde; bij de zandgroeve staan een paar masthoornen, die, hongerend naar licht en begeerig naar den hemel, zich naar de zon rekken en niet begrijpen hoe de elzen en wilgen beneden bij de beekjes en stroomversnellingen het gezelschap der kikkers en salamanders ver dragen. „Moerassig gespuis" denken de ernstige masthoornen van de dorstige elzen en wilgen; „vervelende dorre spoken" oordeelen de elzen en wilgen over de masthoornen in het schrale zand. Een eikenlaan voert van ons dorp naar de stad. De Hemel weet, wie 'n honderd, tweehon derd jaar geleden op het goede idee kwam, langs dezen dalweg eiken te planten. De eik wordt de koning van het woud genoemd, omdat hij zoo sterk is, zoo mooi en, voor alles zoo „verbazend nuttig." De eik troont echter niet op de hoogte; hü wil bij hen zijn, die beneden in de diepte voort moeten. Het gebeurde dikwijls, dat ik met Balthassar op dezen dalweg ging wandelen. Hij is een goed mensch en stoorde me niet, als ik in verrukking geraakte over een linde, die als een trouwe moe der een huisje beschermde tegen storm en blik sem, die snel omhoogschiet, een schoonheid wordt, beschutting biedt, geneeskrachtige bloe sem voor menige ziekte voortbrengt, en spoedig sterft. De teere linde is de moeder onder de boomen. Ik ken ook de eschdoorns, die er eenigszins feestelijk uitzien en onder wier wijngaardloof men bijna naar druiven zou willen zoeken. Ook de peppels ken ik, die als slanke cypressen om- hoogrijzen en zoo treurig kunnen ruischen, dat men aan hun voet oude, heilige graven ver moedt. En ook houd ik van de berken, die steeds in het wit zijn en altijd zachtjes beven als ner- veuse prinsesjes. Toen ik een boom zag, dien ik niet kende, en Balthassar naar den naam vroeg, antwoordde hij: „Esp." Ik geloofde hem, aangezien ik nog nooit een esp gezien heb. In een goed boek, dat ik thuis heb, las ik, dat van de duizend zaden, die de wind in het woud uitstrooit, er hoogstens één 'n boom wordt; de overige, ook al zijn ze nog zoo levenskrachtig, sterven bij gebrek aan licht. Slechts de uitver korene, die door den wind naar een zonnige plek wordt gedragen, groeit op. Hij groeit op, ook als hij de zwakste van zijn duizend broeders was; de andere negenhonderd negen en negentig, die in de schaduw terechtkwamen, ziet de moeder stam gedurende de lente sterven. Ik sprak hierover met Erica Isenloh, toen wij op weg waren naar de „Oude Houtvesterij" voor Balthassar's Mei-feest. ,3ijgevolg heeft er in Mei een grooter sterven in het woud plaats dan gedurende den herfst," zei ik. „Ja, een veel grooter!" En toen voegde zij er aan toe: „Het is als overal elders in de wereld. Als je duizend ge dachten hebt, komt er ook maar één tot volle rijpheiden wie zal beoordeelen of het de beste was!En van de duizend talenten in de wereld wordt er ook slechts één groot. Omdat de anderen 't zonlicht derven, de gunst van 't lot." Wij wandelden naast elkaar voort. „Ziet u dezen prachtigen esp!" zei ik en wees naar een statigen stam. „Dat is een olm!" antwoordde ze. „Maar mijnheer Balthassar heeft me gezegd, dat het een esp is." „Ja," lachte ze, „dat een olm een esp moet zijn, dat heeft hij noch als baljuw, noch als schoolinspecteur te decreteeren. Daar, aan de overzijde, staat een esp; dien zal ik u eens bij gelegenheid aanwijzen. De esp is een trilpopu- lier, de olm een iep." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3