Öe uitwijzing van Duitsche journalisten Bollenoogst was minder goed GEEN IJZER MET HANDEN BREKEN VEEL HOOGERE PRIJZEN WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1937 *7 gingen te Londen niet hechts hun beroep na Home Office wordt energiek £ljgt een permanente vergunning. Zoolang Int. Padvinderscongres WBm Nationale bedevaart naar Lourdes LISS0NE LINDEMAN De directe gevolgen Dokter overvallen Plagen in de lucht Villa afgebrand Kerkelijk leven Af, en verwacht uitzetting van vele andere Duitschers, die nazi- propaganda in Enge land voeren Receptie van de Nederlandsche regeering H. M. J. BLOMJOUS 60 JAAR Lid der Eerste Kamer De pelgrims in goeden welstand aangekomen Diefstal met braak IlgpONE llNPEMf Grootsche dingen IINPEMAN van ,14 sept. De minister koos den gulden middenweg in den strijd voor de saneering Belangrijke beslissing Directe gevolgen Door twee mannen mishandeld en beroofd Krijgsraad eischt strenge straf Kortsluiting waarschijnlijk de oorzaak LOONSVERLAGING BIJ MET TE ALKMAAR Ultimatum der metaal-arbeiders H. H. WIJDINGEN Bij de Paters Jezuïeten (Van onzen Londenschen correspondent) Het eerste opschrift van dezen brief is niet juist, maar wanneer wjj onge veer hetzelfde in juiste bewoordingen hadden willen uitdrukkingen, dan zou de «tel de lengte van een heele paragraaf ge- kegen hebben. Bet woord „uitwijzing" op zichzelf is na tuurlijk in het geheel geen Nederlandsch, 'Uuur evenals, helaas, zoo vele andere woor- "kh die geen Nederlandsch zijn, drukt het v°or een ieder uit wat de schrijver ermee ^Sgen wil. In werkelijkheid evenwel zijn er eeeti Duitsche journalisten uit Engeland "Uitgewezen" („expelled"Het Home Office, °t departement van Binnenlandsche Zaken, «eeft geweigerd hun verblijfsvergunning te Verlengen. Het verschil is groot, en dit moet 'u het oog gehouden worden, vooral in ver hand met de drukte, welke in Duitschland Van het geval gemaakt wordt. toegelaten duur van «itwij zing van een hier eerst eetndeling geschiedt tijdens den JU verblijfsvergunning door het departement va« Binnenlandsche Zaken, meestal op advies an den rechter, voor wien de vreemdeling zich een of ander misdrijf te verantwoorden gphad heeft. Zulk een misdrijf kan onder de otiri'°ne weh va«en (oplichterij, diefstal enz.) of de vreemdelingen-wetgeving, en de uit- Jzing kan voorafgegaan worden door gevan- Uisstraf. Een uitgewezene wordt nooit weder Shgeiand toegelaten. ^Met-verlenging der verblijfsvergunning is een veei uiinder strenge maatregel. Deze wordt ge en door het departement van Binnenland- ft uwi liet uc^iax btuxuiiv V CV A A uuiiivimtxiu Y«e Zaken, meestal op advies van Scotland Y, d. Het is een zuiver-bestuurlijke maatregel. (Je zich in Engeland vestigen wil, of hier om Jz°hdere redenen eenige weken of een paar Uden wil vertoeven, krijgt hiertoe vergun- S voor één, twee of drie maanden. Wil hij öien een het tijd verlengd zien, dan moet hij hiertoe met redenen omkleed verzoek indienen bij Home Office. Eerst na een paar jaren jw. «ume uiiice. rjer.bt nu een pa, cti jttieix £en Ij." verzoek om verlenging overwogen worai, jj,11 de aanvrager hier blijven, zelfs al heeft hij w «Jd overschreden; wordt het verzoek ge- '®erd, dan spreekt het vanzelf dat hij ver- moet, aangezien zijn verblijfsvergun- ho verstreken is- Meestal worden hem dan tj eenige dagen, vaak zelfs één of twee weken. 5 gegeven om zijn zaken te regelen. •"daar hij kan het land steeds weder binnen- hetzij als tijdelijk bezoeker, hetzij in hoop opnieuw een verblijfsvergunning te dL khjgen. W?Yer het geheel heeft weigering van ver- UglUg - meestal niets ander.s dan dat de werk te der vergunning niets oneervols. Zij be- 2aa meestal niets ander.s dan dat de werk- sc^mheid van den aanvrager in dit land, of- °orrt°n op zichzelf volkomen eerbaar, naar het cW 1 van het Home Office overbodig gewor- of niet in het algemeen belang is, ga h zijn hierop een weinig uitvoerig inge- h> omdat hieromtrent veel misverstand $tei[®°ht, en wij weten dat velen er belang in Buitenlandsche dagblad-correspondenten hebben, wat de verblijfsvergunning aan- 'w eaaL steeds een bevoorrechte positie inge- «ch n' Zi' hebben niets anders te doen dan hu aankomst als bona fide-correspondent £eh riUn blad te leEil:imeeren, en krijgen dan 2ijn hoorloopcnde vergunning. Correspondenten 2ollci er tien. vijftien en meer jaren gevestigd, sfront dat ooit van verlenging hunner oor- W 'jke vergunning sprake geweest is. Geen Zjjrtp heeft ooit eenige moeilijkheid van de oer overheden ondervonden. Hit is ook thans nog zoo, maar ten aanzien enkele landen heeft het Home Office sinds ele jaren zijn taktiek gewijzigd, en wel voor- 0 «ik ten aanzien van Duitschland. Van het Senblik af waarop Nazi-propaganda en Nazi- hulistiek onafscheidelijk van elkaar werden, Öie^en V6le Hnh^che dagbladcorrespondenten, hier aankwamen, slechts een tijdelijke ver- hing welke, evenals die van andere vreem- higen, poriodiek verlengd moest worden. De- hiaatregel was gedeeltelijk hieraan toe te j riJV€h, dat Duitsche journalisten, met vele midueele uitzonderingen natuurlijk, hier niet m dezelfde mate vertrouwen genoten als 0 r 1933, anderzijds hield hij verband met het feden der Duitsche regeering tegen Britsche Respondenten, waarvan velen het land uit- Sezet 6 zijn, en enkelen zelfs in de gevangenis 26ten hebben. j^erlenging der verblijfsvergunning schijnt ech- hieestal zonder veel bezwaren verleend te ge He eerste eenigszins opzienbarende wei- ^hg deed zich voor in November 1935, toen "An ZellGre Dr- Thost, correspondent van de t3]0.griff" en van de „Voelkische Beobachter" ®ehng het land verlaten moest, omdat het Ve,.j Office geweigerd had zijn vergunning te tiet hBen' Dr- Thost was ook medewerker van St beruchte anti-semietische schendblad „Der iïi ,rmer", en stond als zoodanig ook vermeld e ledenlijst der „Foreign Press Association" e> zeer tot schade van haar prestige, hem haa?0g eenige individuen van zijn kaliber, in ge gelederen opgenomen had. Het Duitsche 'Uke chaP, dat toen nog onder de voortreffe- later tding stond van den eenige maanden ïifj. bestorven Herr von Hoesch, werd in ken- hierees.teld van de redenen, waarom Dr. Thost tyar h'et langer geduld kon worden, en deze Vap h van dien aard, dat de Ambassadeur er tian Zag eenigen stap in het belang van den te doen. duitsche dagbladcorrespondenten te Lon- leverden een moeilijk probleem op. De mees- ei^ hhner waren achtenswaardige journalisten ten, voortreffelijk omgang hadden met hun bui- tenlandsche collega's van alle naties en. rassen. Op het oogenblik is de president van de „Foreign Press Association" 'n Jood, en de vice- president, met wien hij geregeld moet samen werken, een Duitscher. Maar zoowel onder jour nalisten als in kringen van politici en.politie had men steeds het onaangename gevoel dat zich onder die zeer talrijke Duitsche correspon denten toch een kleine minderheid bevond, die geen vertrouwen waard was: mannen die hun journalistieke functie gebruikten als schild, waarachter zij Nazi-propaganda, en erger wel licht, bedreven. Hieronder leed niet alleen het aanzien der Duitsche journalisten te Londen; 't prestige van de „Foreign Press Association", met haar ver over de honderd leden van alle nationaliteiten, werd er door ondermijnd. Zoo is 't kenmerkend dat 't Foreign Office sinds het begin van het jaar geen leden der „Association" toelaat, in dien zij niet voorzien zijn van een speciale kaart, en dat sinds 1933 geen minister van Buitenland- sche Zaken de leden meer collectief ontvangen heeft ten einde een belangrijk vraagstuk van Europeesche politiek te bespreken en door hen te stellen vragen te beantwoorden. Dat mannen als dr. Thost hiervan de oorzaak waren, lijdt geen twijfel, maar de dubbelslachtige positie van alle Duitsche correspondenten, die ervan ver dacht werden goedschiks of kwaadschiks „extra- journalistieke" werkzaamheden te verrichten wanneer hun dit door dr. Goebbels' departement bevolen werd, gaf in nog veel hooger mate het aanzien aan een argwaan, waarvan buitenland- sche journalisten tot voor weinige jaren te Lon den niets gemerkt hadden. ^hans is aan drie Duitsche journalisten en aan de secretaressen van twee hunner het verdere verblijf in Engeland ontzegd. Zij zijn Herr Crome, sinds 1933 correspondent der „Lokal Anzeiger", Herr Wrede, sinds vier maan den zijn assistent, en Herr von Langen, sinds twee maanden correspondent van het Graf Reischachs persagentschap. De beide secretares sen waren werkzaam onder de twee laatstge noemden. Dat een assistent-correspondent er een secre taresse op na houdt, is een nogal vreemd ver schijnsel, vooral wanneer die secretaresse te Londen optreedt als of zij zelf belangrijke jour nalistieke functies te vervullen heeft, en - zich poogt in te dringen in kringen, waar belang wekkende dingen gezegd worden die echter nooit afgedrukt worden in de „Lokal Anzeiger", welker Engelsche berichtgeving nu niet zoo bui tengewoon omvangrijk is. Wat Herr von Langen aangaat, deze houdt er ook al een secretaresse op na, ofschoon het onbeduidende Graf Rei schachs agentschap niets anders is dan een Nazi-persbureautje dat de Duitsche provincie pers van propagandaartikelen voorziet. Onrustbarender is het geval van Herr Crome, die hier ruim 3y„ jaar geweest is, en door zijn collega's als een ernstig en vertrouwbaar jour nalist beschouwd werd. Te Berlijn windt men zich over deze „uit wijzingen" op, en de Duitsche ambassade te Lon den heeft „stappen" gedaan. Op een vraag van Herr von Ribbentrop had het „Foreign Office" geantwoord, dat het verblijf der Duitschers niet „in het belang der Engelsch-Duitsche betrek kingen" was. Aan zijn plaatsvervanger, gezant Woermann, werd later medegedeeld, dat open baar-making van de redenen, die tot de weige ring leidden, nog veel minder in het belang dier betrekkingen, en ook niet in het belang der drie Duitschers zou zijn. Men vraagt zich af welke Duitsche corres pondent onder het Nazi-regiem nog vertrouwen verdient, indien een man als Herr Crome feite lijk het land uitgezet wordt, niet om hetgeen hij als journalist, maar om hetgeen hij in andere kwaliteit gedaan heeft. De bezorgdheid van den Ambassadeur betreft evenwel niet juist deze vijf personen. Zij heeft alle redenen om aan te nemen dat deze „uit wijzingen" het begin zijn van een groote op ruiming onder de ontelbare Duitschers, die hier de laatste paar jaren toegelaten zijn. Al die genen hunner die Nazipropaganda gevoerd heb ben, zijn door Scotland Yard, op last van het Home Office, streng nagegaan, en men verwacht thans uitzettingen op zoo groote schaal, dat heel het gebouw der Hitleriaansche agitatie te Londen ineenstort. DDD. !s een heldere vloei* stof, die diep ln de poriën doordrinqt en de ziekte* kiemen doodt Flacons 4 75 ct„ f. 1.50 en L 2.50. GENIESMIDDEL TEGEN HUI 0 HEI N 0 OE N I N G EN In het Kurhaus te Scheveningen heeft Dins dagavond de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. slotemaker de Bruine, namens de Nederlandsche regeering de deelnemers aan de Internationale Conferen tie van de Padvindersbeweging ontvangen, op welke receptie bijna alle congressisten tegen woordig waren. Namens de regeering waren aanwezig de mi nister van Waterstaat mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, prof. Van Poelje, directeur-generaal van onderwijs, G. R. Lobatto, referendaris van het kabinet van den minister van Onderwijs, G. Pippel en mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, administrateurs bij het departement van On derwijs en A. F. Hoytema, regeeringsgedele- geerde op de Jamboree, namens het gemeente bestuur van 'sGravenhage de burgemeester mr. S. J. R. de Monchy en de wethouders mr. Vrij- enhoek, ir. L. J. M. Feber en J. R. Snoeck Hen- kemans. Ook waren zeer velen uit de padvin dersbeweging aanwezig en onder hen waren Lord en Lady Powell, Z. K. H. Prins Gustaaf Adolf van Zweden, hoofdverkenner staatsraad J. J. Rambonnet, generaal H. Behrens, A. Oos- terlee, secretaris en A. H. van Leeuwen, pen ningmeester van de N. P. V. en voorts waren alle in Nederland vertoevende leden van het Internationale Bureau en de geheele Neder landsche delegatie tegenwoordig. Ook merkten wij nog op den burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, luit.- kolonel E. E. Kools, intendant voor de voeding op de Jamboree, mevrouw E. van den Bosch- De Jong, voorzitster van het Nederlandsche Padvindstersgilde, C. T. R. baron Krayenhoff, voorzitter van de A. N. V. V., kolonel Diemont, jhr. mr. W. C. Six, chef van het kabinet van den Haagschen burgemeester, dr. Ivan Krno, ge zant van Tsjecho-Slowakije en den heer Ribiro Couto, zaakgelastigde van Brazilië. Geruimen tijd bleven de genoodigden bijeen, om onder gebruik van het vele, dat de buffetten boden, op geanimeerde wijze van gedachten te wisselen. Het 75-jarig bestaan der Opel-fabrieken te Rüsselsheim is met groote feestelijkheden gevierd. Bij die gelegenheid werden ver schillende „oude getrouwen" uit de garage gehaald die een merkwaardigen stoet vormden Vandaag, 11 Augustus, wordt de heer H. M. J. Blomjous, het Eerste Kamerlid te Tilburg, 60 jaar. De heer Blomjous is een der meest vooraan staande fabrikanten uit het Zuiden. Vele jaren was hij de stuwende kracht in de Ver. van Til- burgsche Fabrikanten van Wollen stoffen ei de Ned. Werkgeversvereeniging. Hij interes seerde zich reeds jong voor economisch-sociale aangelegenheden. In de Tijd werden meer malen artikelen van zijn hand gepubliceerd. In 1920 werd hij door de regeering afgevaardigd naar de Internationale Arbeidsconferentie te Washington. In 1920 werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer en sindsdien zag hij telkens zijn man daat vernieuwd. De 60-jarige heeft zich voor Tilburg groote verdienste verworven door zijn onvermoeid Werk voor de vestiging van de R. K. Leergan gen te Tilburg en mede als gevolg daarvan de vestiging van de R. K. Economische Hooge- school alhier. Als curator van beide instellingen verleent hij daar door zijn gezond en streng zakelijk inzicht belangrijke diensten aan deze voor Tilburg en het Zuiden zoo belangrijke in stellingen. In 1917 was hij mede-oprichter van het Nieuwsblad van het Zuiden, van welk blad hij thans president-curator is. De Nederlandsche nationale bedevaart naar Lourdes, welke Maandag j.l. met vijf treinen uit Roosendaal en Nijmegen, medevoerende ruim 1500 pelgrims en 300 zieken, was vertrok ken, is onder groote belangstelling van de zijde der bevolking, in goeden welstand, te Lourdes aangekomen. De godsdienstige plechtigheden zijn vanmor gen begonnen met een pontificale Hoogmis in de Basiliek van Onze Lieve Vrouw Onbevlekte Ontvangenis, welke werd opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. De soldaat G. K. stond voor den Krijgsraad te Den Bosch terecht wegens diefstallen van rijwielonderdeelen. Als hij ging stelen sloot hjj de poort van het magazijn achter zich dicht. Er was voor een waarde van f1500 gestolen, maar aan ver dachte kon niet bewezen worden dat hij zoo véél had ontvreemd. Maar in den eisch kwam zijn grove schuld wel naar voren: drie jaar gevangenisstraf. De krijgsraad veroordeelde beklaagde, die volledig bekende, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. WACHTEN U IN EEN GROOTSCHE OMGEVIHG Reist naar Italië ter gelegenheid van het 20e eeuwfeest van AUQUSTUS onder leiding van het COMITÉ VOOR CULTUREELE BELANGEN NEDERLAND-ITALIË (Voorz. Z. E. oud-minister Prof. Gelissen) Reissom 2e kl. trein ƒ145.—, 3e kl. 107. Vraagt inlichtingen bij: REISBUREAUX Kantoren: Directie: Groenmarkt 22, Den Haag Amsterdam - Arnhem Eindhoven Groningen - Haarlem - Leeuwarden Lelden - Botterdam - Utrecht - Zeist Leden der Nederl. Vereenlging van Reisbureaus Augustus is de traditioneele oogstmaand. Het goudgele graan, dat zoo menig veld in de om streken van Haarlem siert, is zoo langzamer hand gerijpt en kan geoogst worden. Vele vel den echter in de streek tusschen Haarlem en Leiden en ten Noorden van Haarlem hebben hun opbrengst al gegeven, hun producten zijn zelfs veelal al verhandeld en vervoerd naar de afnemers. De bloembollenvelden, die in de lente een palet vol kleuren zijn, vormen thans een groene vlakte. En de bloembollenkweeker maakt de balans van den oogst op. Is hij goed of slecht uitgevallen? Dr. Verhage, de voorzitter van die Algc- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, vertelde ons, dat de oogst van bloem bollen, vooral van vroege tulpen, 'tot jaar niet best is geweest. De oorzaak zijn natuur lijk de weersomstandigheden. Als het warm was, mocht het juist niet zoo warm voor de bollen zijn, en als het regende, was de re gen voor bollen niet welkom. Die minder goede oogst heeft hoogere prijzen tengevolge gehad. Bij de hyacinten was de oogst goed, doch ook de uitvoer grooter met tot re sultaat, dat ook bij dit product hoogere prijzen te boeken waren. In cijfers is dat moeilijk uit te drukken, want de verhooging loopt ver uiteen. °hdanks alle verschil van politieke inzich- Voor sommige variëteiten zijn de prijzen wel met meer dan honderd procent geste gen, voor andere daarentegen met nog geen twintig procent. Ook de uitvoer, vooral naar Engeland, is dit jaar bevredigend. Quantitatief is de uitvoer echter doorgaans, behoudens enkele jaren met groote schommelingen, ongeveer hetzelfde ge bleven. Het is geenszins te zeggen of de moeilijke jaren voor het bloembollenvak thans voorbij zijn. Dat zal de toekomst moeten leeren. Inmid dels heeft de Minister een belangrijke beslis sing genomen, waarvan de directe gevolgen niet gemakkelijk te overzien, zeide de heer Verhage. of beter gezegd, nog eenigszins vaag zijn. Jaar op jaar is in het vak en natuurlijk daardoor ook in de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur een groote strijd ge voerd: opheffing of handhaving van de sanee ring, met alles wat daaraan vast zit: minimum prijzen, surpiusfonds, heffingen, teeltbeperking en wat dies meer zij. De Vereeniging was dit jaar vóór ophefifng der saneering. De Minister koos den gulden middenweg: handhaving van de teeltbeperking en het Surpiusfonds dat het teveel van den oogst opkoopt maar op heffing van de buitenlandsche en binnenland sche minimumprijzen, dus herstel van den vrijen handel, al komt er nog geen vrije be drijfsvoering. Opheffing van de minimumprij zen is een tegemoetkomen aan den drang naar vrijheid, die in verschillende vakken, welke door de crisis min of meer sterk aan banden waren gelegd, leeft, nu men meent het einde van de crisis te bespeuren. Opheffing van de teelt beperking en het Overschotfonds wilde de Mi nister niet, want de toekomst is nog onzeker. Dit jaar zijn er wel hooger prijzen tengevolge van een minder goeden oogst, maar zal dit het volgende jaar evenzoo zijn? De oogst kan dan wel overvloedig wezen, met lagere prijzen wel licht tot gevolg. De teeltbeperking verhindert dan een te groote productie van bloembollen en het Sur piusfonds helpt de prijzen op peil houden door den aankoop van het bloembollenoverschot, dat op de markt niet verkocht kan worden. Het surpiusfonds behoudt n.l. wel minimumprijzen en dit zal een steun voor den kweeker zijn. Werd ook de teeltregeling opgeheven en kwam er weer een overproductie aan bloembollen, zoo overwoog de Minister in zijn beslissing, dan zou heel moeilijk een basis voor een eventueel dan opnieuw weer in te voeren teeltregeling te vin den zijn. Neemt men dan de op dat oogenblik aanwezige bedrijven tot grondslag, dan zullen speciaal de bedrijven, die een groote uitbreiding sinds de ophefifng van teeltbeperking hebben ondergaan, profiteeren. Zou men de basis voor de nieuwe teeltregeling vaststellen op den hui- digen toestand, dan zouden de bedrijven, die zich uitgebreid hebben, een grooten strop lijden. En om al die eventualiteiten te voorkomen, handhaaft de Minister de minimumprijzen met het Surpiusfonds, dat geheel in handen van het vak zelf is. Wat is nu het directe voordeel van de op heffing der minimumprijzen? Dat is zoo maar niet in a nutshell te zeg gen, antwoordde Dr. Verhage. Het directe ge volg kan wel zijn, dat bedrijven, die niet-ge- vraagde en onrendabele variëteiten kweeken, een nieuw product zullen moeten zoeken. Tot heden toe werden die variëteiten gekocht tegen de minimumprijzen, maar nu de vrije handel hersteld is, zullen de bedrijven zich wel, om te kunnen concurreeren, op gevraagde en renda bele variëteiten moeten toeleggen. In het alge meen is het dikwijls niet gemakkelijk om van product te veranderen, maar in het bloembol lenvak kan men wel eenvoudig van de eene va riëteit op de andere overgaan. Maar zal daardoor het aanbod van de veel gevraagde variëteiten niet te groot worden? Dr. Verhage had hiervoor geen vrees, omdat het hier immers over veelgevraagde variëteiten gaat. Al zou door het grootere aanbod de prijs dalen, dan krijgt de kweeker toch zijn opbrengst wel binnen, omdat hij immers dan meer dan vroeger van de variëteit gekweekt heeft. De eventueele lagere prijs wordt dan gecompen seerd door de grootere gekweekte kwantiteit. Is door de opheffing van de buitenland sche minimumprijzen geen grootere strijd te verwachten van de in het buitenland gevestigde bloembollenbedrijven? Dr. Verhage antwoordde hierop ontkennend. Wij hebben, zoo zjide hij, een grooten voor sprong door vakkennis, materiaal, ervaring enz. op de in het buitenland gevestigde bedrijven. Natuurlijk zullen we ze wel in de gaten houden! besloot onze zegsman. Is U verbrand in de zon? Als de huid van Uw gelaat, hals en armen door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gij U bij het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan onmiddellijk Purol op. Dit verzacht en ge neest spoedig. Purol (wit en geel) beide in doozen van 30 en 60 cent, tube 45 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Dinsdagavond omstreeks acht uur werd er bij dr. de R. op het Oranjeplein te 's Gra- venhage gebeld en daar hij alleen thuis was, deed de dokter zelf open. Er stonden twee mannen voor de deur, die, nadat zij binnen waren gelaten, dr. De R. aanvielen, mishandelden en hem van f 30 beroofden. De daders wisten daarna de vlucht te nemen. Dr. De R. bekwam eenige niet ernstige verwondingen in het gelaat. A. v. H., uit Hoorn, 23 jaar, reserve-sergeant- leerling-vlieger van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, vloog op 24 Juni 1.1. boven Aals meer. Bij het inhalen van een ander vliegtuig dook hij er scherp onder door en trok vlak voor den neus van die vliegmachine op. De andere vliegenier werd daardoor plotseling gedwongen zijn vliegtuig scherp op te trekken. Een ander had hetzelfde eens geleverd aan beklaagde en nu wilde hij ook eens zoo'n streek uithalen. De president van den Krijgsraad Mr. W. van Lanschot, wees zeer ernstig op het gevaar van zoo verregaande roekeloosheid. Ook de auditeur militair Mr. van Rijckevorsel laakte de houding van beklaagde en wilde er een strenge correctie voor eischen: ƒ100 boete en voorts een voor waardelijke boete van 10 met ontzegging van het vliegbewijs voor den tijd van zes maanden. De verdediger Mr. E. Sassen, Den Bosch, pleitte clementie en wees op de gevolgen voor beklaagde, die bij ernstige straf de kans om bij de K. L. M. te worden ingelijfd wel zeer gering ziet worden. Vonnis van den Krijgsraad 50 boete. In den nacht van Dinsdag op Woens dag, te ongeveer twee urn:, ontdekte een passeerend automobilist dat er brand was uit gebroken in de villa van den heer F. A. L. van den Bergh, groot-industrieel te Moergestel. In middels was ook de dochter des huizes door het vuur gealarmeerd en met eigen middelen tracht te men dit te blusschen, doch tevergeefs, zoo dat men de brandweer uit Tilburg opriep welke spoedig onder leiding van commandant Esbach en ondercommandant ir. Moorman met groot materiaal verscheen en met drie motorwagens en zeven spuiten het vuur aantastte. De brand woedde echter zoo snel voort, dat binnen korten tyd het rieten dak van de villa, dat een gretig voedsel aan de vlammen bood, in lichter laaie stond en deze zich ook mededeelden aan de eerste verdieping welke zoo goed als geheel uit brandde, waarbij ook het meubilair voor het grootste gedeelte in de vlammen opging. Met groote energie werkte de brandweer om verdere uitbreiding te voorkomen en tegen zes uur in den ochtend was men het vernielend element in zooverre de baas geworden, dat verder gevaar niet te duchten viel en de beneden gelegen ver trekken konden worden behouden, al leden deze vanzelfsprekend veel waterschade. Bij het blusschingwerk waren met den burge meester van Moergestel, den heer J. H. Bardoel aanwezig rijks- en gemeentepolitie en ook de marechaussee verleende assistentie al was er wegens het nachtelijk uur niet veel publiek ge tuige van dezen brand. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting in de electrische centrale van het gebouw, dat tot de mooiste en meest bekende van de omgeving behoorde en thans in een ruïne herschapen is. De R. K. Metaalbewerkersbond en de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond hebben een ultima tum gestuurd aan de firma Meti. automobiel bedrijf te Alkmaar. De reden hiervan is, dat deze firma voor wat de afdeeling carrosserie betreft de loonen heeft verlaagd met drie centen per uur, waardoor het hoogste loon op 50 cent per uur kwam te staan. Waar momenteel de loonen overal worden ver hoogd, kon met deze opgelegde loonsverlaging geen genoegen worden genomen. De economische crisis is een zware rem op den socialen vooruitgang geweest, omdat sociale verbeterin gen gewoonlijk geld kosten. Nu die rem niet meer zoo straf aanloopt, meenen ve len, dat nu ook maar op slag vol gas voor uit moet worden gegeven, niet alleen om den ontstanen achterstand met een snel len schuif in te halen, maar ook om een geweldig stuk verder te komen op den weg naar een socialen toestand, welke bevredigender moet zijn dan de tegen woordige. Deze voortvarendheid valt. wanneer zij voortkomt uit een onbaat zuchtig practisch idealisme, dat streeft naar een zoo volledig mogelijke toepas sing van de beginselen der Christelijke sociale rechtvaardigheid, zeer te prijzen, mits zij rekening houdt met wat momen teel mogelijk is. Zij moet echter worden afgewezen, wanneer zij slechts voortkomt uit zucht tot het prikkelen van ontevre denheid, uit demagogische oogmerken en politieke bijbedoelingen en de grenzen van het mogelijke tracht te overschrij den tot oogenblikkelijk voordeel van één enkele maatschappelijke groep maar tot nadeel van de maatschappij in haar ge heel. In de groote sociaal schijnende be roeringen in de Vereenigde Staten, in de roekelooze sociale Volksfrontpolitiek in Frankrijk steken nog heel wat méér motieven dan uitsluitend idealistische. Wij mogen dat niet vergeten, wanneer wij vergelijkingen willen trekken tus* schen hier en ginds. Het is niet moeilijk, aan de hand van de magistraal getrokken richtlijnen van 's Pausen Encycliek „Quadragesimo Anno" een aantal verstrekkende sociale leuzen te formuleeren, maar het is wel moeilijk zulke leuzen in de practijk door te voeren en toe te passen. In Frankrijk, waar het Volksfront niet op grond van „Quadragesimo Anno", maar van Mos- kou's demagogisch materialisme de roode arbeiders heeft trachten te paaien met grootere sociale concessies dan het eco nomische leven op dat moment verdra gen kon, heeft men de rem weer moeten aandraaien om 'n algemeene débacle te voorkomen. In het orgaan van het Fran- sche spoorwegpersoneel wordt thans de vraag gesteld, of de arbeiders rijker dan wel armer zijn geworden vergeleken bij acht maanden geleden. En het catego risch antwoord, dat het op deze vraag geeft, luidt; „Wij zijn armer, ondanks, dat we de illusie hadden rijker te zijn geworden, omdat we meer loon ontvin gen". De koopkracht, die de Volksfront- regeering wilde vermeerderen, is in wer kelijkheid verminderd. En de conclusie van het Fransche arbeidersblad luidt; „Natuurlijk is doorvoering van de socia le wetgeving 'n begeerenswaardig goed, maar haar doorvoering moet met ver stand en overleg geschieden, wil zij zich niet ten nadeele keeren tegen hen, tot wier voordeel zij moet strekken." Deze woorden houden een ernstige waarschuwing in aan het adres van hen» die met niet te verwezenlijken grootsche sociale plannen hun volgelingen zoeken te misleiden om ze te gebruiken als in strumenten voor de bevrediging hunner machtsbegeerte. Zij zijn tevens een les voor hen, die meenen, dat thans, nu de eerste teekenen van economisch herstel zich beginnen te manifesteeren, ook de tijd gekomen is om radicaal en roekeloos alles te vervullen, wat hun sociale hartje maar gelieft te begeeren. Men kan geen ijzer met handen bre ken, óók niet op sociaal gebied. Poogt men dit toch te doen dan loopt men groot gevaar geheel de maatschappij en' met haar zichzelf te breken. Nu wij een principieel Christelijke re geering hebben, mogen wij verwachten, dat ernstig gestreefd zal worden naar een geleidelijke en door werkelijkheidszin verantwoorde verwezenlijking van de be ginselen van „Quadragesimo Anno", maar niet een onverantwoorde meer socialis tische dan sociale „Rücksichtslosigheif-, welke uiteindelijk de toepassing van die beginselen voor langen tijd onmogelijk zou maken. De nieuwe minister van Sociale Zaken mr. Romme heeft in zijn bekend schrij ven aan de werkgevers- en werknemersor ganisaties getoond bij de werkloosheidbe- strijding met verstand en overleg te werk te willen gaan, en hij verdient in dit streven gesteund, inplaats van a priori verdacht gemaakt te worden, ge lijk van zekere bedenkelijke zijde reeds is geschied. Te Maastricht in de Kerk van de Paters Je zuïeten (Tongerschestraat 53) zal Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens op 15 Augustus de Hei lige Priesterwijding toedienen aan de volgende leden van de Sociëteit van Jezus: A. Adikardj- ana (Djokjakarta), Ch. Claereboets (Maas tricht), F- Dirks (Amsterdam), F. de Graaft ('sGravenhage), J. Houben (Valkenburg), A. van Leeuwen (Delft), J. van Niekerk (Haar lem), Rud. van Niekerk (Haarlem), P. Poll- mann (Arnhem), A. Reichling (Nijmegen), J. Ros (Amsterdam), P. Smulders (Utrecht), P. van der Ven (Rotterdam). Op 16 Augustus hopen zij aldaar hun eerste Stille H. Mis aan God op te dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9