Stadsnieuws LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Drie hoogtijdagen van de roeisport De uitwijzing van Ebbutt GEEN WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN Het incident te Sjanghai |!iiiiiniiiiiiii!!iiiiiii!i!iiniiimiinniimnininiiii!iiminiinin!innmninmiii!iiinniimniininnininnnniniig DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937 iimuiiiuuininiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiuiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiHiinniiiiiiiuiiuiniuuiiuiuiiiiiiinaiiI GOEDE MAAND VOOR DE N.Z.H.T.M. ADSPIRANT-MAKELAARS CRICKET ROOD EN WIT—HAARLEM De fruitwereld Toenemende belangstelling voor de Over-Betuwe Een nieuwe komeet In den nacht van 14 op IS Aug. het best te zien Het nieuwe Raadhuis te Amsterdam Bijna 200 ontwerpen ingekomen Zwemmer door gieren overvallen De overval op den arts Onverlaten eischten schadeloos stelling De koffieoogst in Brazilië Dertig procent wordt vernietigd NIEUWE DIRECTEUR VAN VREEMDELINGENVERKEER Berlijnsche politieke kringen ant woorden op de motie der buiten landsche Persvereeniging Kommies verduisterde telegrammen Ten behoeve van Spaansch-natio- nalistische spionnen Fransche padvinders te Den Bosch Bezoek aan de St. Jans Basiliek, waar Mgr. Diepen hun een souvenir schenkt ROEIEN De Europeesche kampioenschap pen op de Amsterdamsche Boschbaan Verdere besluiten van het F.I.S.A.- congres te Amsterdam In het vervolg een nieuwe startmethode Burgemeester Yoei onderhandelt met de Japanners Als een Japansche vlootbaslS Peiping geïsoleerd Litwinof met verlof NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De vervoeropbrengsten der Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Maatschappij waren in Juli totaal ƒ295.793, tegenover ƒ281.515 het vorige jaar. Een goede maand! Geen 10 pet. teruggang meer, maar 10 pet. vooruit. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de volgende personen als ma kelaar in de achter hun naam vermelde vakken- F. F. Seignette, Beverwijk, Zeestraat 92, in on roerende goederen. J. Sim. Heere, Umuiden, Kennemerlaan 64rd, in onroerende goederen. S. Bouma Westerbaan. Heemstede, Heemst Dreef 38, in onroerende goederen. H. Weij, XJmuiden, Lagerstraat 42, in assu rantiën. G. Henstra, Liewegje 8, Haarlemmerliede, in onroerende goederen. J. P. A. Boot. Haarlem, Gierstraat 56, roe rende goederen. A. J. Verdonschot, Heemstede, Wilhelmlna- plein 5, onroerende goederen. J. C. van Woerden, Lisse, Broekweg 64, roe rende goederen speciaal bloembollen en aan- verw. Mr. A. Wensing, Haarlem, Bilderdijkstraat 32, in assurantiën. F. Sillem, Heemstede, Jeroen Bo6chlaan 8, in assurantiën. F. T. C. Z. Menagé Challa, Umuiden, Kievit laan 10, in onroerende goederen en meubilair Haarlem wint den toss en gaat eerst batten. Het scoort 159 runs met inbegrip van 10 Ex tra's. De runs kernen hoofdzakelijk van Kleef- stra en Fortgens. Beide batsmen lieten uitste kend cricket zien en scoorden resp. 48 en 50. Verder De Lugt 11. Bowlingcijfers Rood en Wit: Meeuwenoord 226, Van Booven 214, Van Baasbank 1—36, Klijntjes 4—22, De Vries 1—28, mr. Davidson 4—1 en Van Bueren 06. Rood en Wit bracht het hierna tot 173. Bij den stand 65 for 3 komen A. van Baasbank en H. van Zijl samen. Van Baasbank speelt uit stekend en daar Van Zijl zich tot verdedigend spel bepaalt, komen de runs in hoofdzaak van hem. Zoo slaat hij De Lugt voor 18 runs in één over weg. Op 140 slaat Van Baasbank over een rechten bal van Abendanon heen en moet voor een uitstekende 77 (9 x 4 en 2 x 6) ver trekken. Er vallen dan snel 4 wickets, zoodat bij een stand van 150 for 8 en nog één over te bowlen en alles mogelijk is. Onder groote span ning slaat Meeuwenoord twee vieren en met een leg-bye is het totaal 159 (for 8) geworden. De Haarlem-captain besluit dan den speeltijd te verlengen, zooidat Rood en Wit door deze sportieve geste den wedstrijd wint. Van Booven 22, Van Zijl 17, De Haan 18. Extra's 17. Bow lingcijfers Haarlem: Fortgens 135, v. d.Bergh 454, Abendanon 425 en De Lugt 041 (in 6 overs). Men schrijft ons uit Eist: Er zijn bepaalde instanties in de Betuwe, die na lang en rijp beraad de daad der oprichting eener vereeniging voor vreemdelingenverkeer voor de Over-Betuwe hebben gesteld. Zij zullen van htm initiatief slechts voordeel en voldoe ning kunnen beleven. Anderen hebben echter zonder den organisa- torischen vorm reeds lang het nut voor het zakenleven van het halen van de vreemdelin gen naar de Over-Betuwe ingezien en zij heb ben blijkens de resultaten niet misgezien. Onder deze anderen hebben wij te verstaan die leiders van bedrijven, wier voorlichting, ar tikelen en machines voor de kweekers van al lerlei soort van onschatbare beteekenis blijken te zijn geweest. Zoo hebben in den loop der jaren heele groe pen fruitkweekers in de methode van aanleg, bemesting en besproeiing, toegepast op de boomgaarden in deze streek, een belangstelling aan den dag gelegd, welke zoodanigen vorm heeft aangenomen, dat van een voortdurend contact der belanghebbende groepen, elders in ons land verspreid, met de terzake actieve be- drijfsondememers ter plaatse kan worden ge sproken. Dit contact wordt, wie zal zulks durven weer spreken, tot zijn hoogtepunt gevoerd bij excur sies van de vreemdelingen uit ons land door het gebied, waarin zij hopen en zeker weten dat in overvloed te zien, wat hun elders te schaars kan worden getoond. De Betuwe kan zich met dezen roem gelukkig prijzen en zal goed doen, haar naam in dezen eer te blijven aandoen. In weinige dagen tijds kwamen excursies, in den loop der jaren met immer stijgend aantal deelnemers, o.a. uit Margraten (Limburg) on der leiding van den heer Ronckers, burge meester dier gemeente, niet minder dan 70 ex- cursisten, uit Puth-Geleen (L.) kwamen de le den van den Jonge Boerenbond, uit Gronsveld onder leiding van den heer J. Spauwen, direc teur der Veilingsver. Gronsveld, kwamen ruim 150 excursisten, allen leden van gemelde Vei- lingsvereeniging, de iieer ir. van der Kroft, Rijkstuinbouwconsulent te Maastricht, leidde een excursie met landbouwonderwijzers, die tot tuinbouwonderwijzers worden opgeleid, terwijl ten slotte nog genoemd dient te worden de uit niet minder dan 90 personen bestaande excur sie uit Bredenbroek (Achterhoek), welke de lei ding heeft van den heer burgemeester dier ge meente. De excursisten hebben him oogen haast niet kunnen gelooven, toen hun werd getoond, hoe aanleg, bemesting en besproeiing volgens we tenschappelijke methoden toegepast de boom- gaardbezitters in de Over-Betuwe hebben ge holpen aan fruit, dat zijns gelijke nergens in den lande vindt. M enheeft hier bezocht de boomgaarden van den heer J. Breunissen op „Rust en Vrede" te Oosterhout (Betuwe), waarin een jaarlijks weerkeerend gezond, rijk gewas de boomen siert. Bij dit eerste bezoek kon deze uitlating niet bedwongen worden: „Zoo iets hebben wij nooit gezien!" Op de Intensieve Aanplant van de N.V. „Nimmer", Homoet, Herveld, aangelegd Maart verleden jaar, bleek hoe krachtig en evenredig de boomen gegroeid waren en reeds dezen zo mer tot het opleveren van een flinken oogst aan fruit in staat waren. ,De Slijkakkers", eveneens te Herveld, dit jaar voor de eerste maal volledig behandeld volgens de wetenschappelijke methoden voor bemesting en besproeiing, laten zich resultatief bijzonder gunstig aanzien, daar een merkwaar dig gezond en zwaar gewas de oogen der be langstellenden vermag te bekoren. „De Tillenhof" van de heeren Gebr. Breu nissen te Aam, Eist, kreeg natuurlijk ook be zoek van nieuwsgierigen. Zij liet zich van haar eenig goede zijde zien, daar zij al ettelijke jareD geheel volgens wetenschappelijke methoden wordt bemest en besproeid. Daardoor is zij voortdurend in staat perfecte opbrengsten van uitzonderlijke kwaliteiten te leveren. In de boomgaarden van dit bedrijf zijn boomen met een last van 7 a. 800 K.G. goudreinetten per boom geen zeldzaamheid. Na het opdoen van zooveel nuttige ervarings gegevens moest ook aan den inwendigen mensch recht wedervaren en een goed diner in „De Harmonie" deed snel de vermoeienissen van den tocht vergeten en krachten verzame len voor een vernieuwden aanval op het Be- tuwsch bezit aan goed kweekmateriaal. In „De Harmonie" werd door den heer Kempkes, lid der fa. Kempkes en Waterreus, een technische uiteenzetting gegeven, hoe de resultaten bereikt waren in de bezochte en de nog te bezoeken boomgaarden. Nu was de beurt aan den heer W. Boerboom, te Doornenburg, die in zijn reeds 20 jaren vak kundig behandelde boomgaarden de excursis ten wilde doen rondleiden. Hij was in staat te getuigen, dat door zijn werk op dit gebied door hem rijke oogsten zonder onderbreking hadden kunnen worden verzameld. In het bedrijf van den heer Leenders, te Doornenburg, dat gemengd is, dus zich toelegt op veeteelt, land- en tuinbouw, kan ondanks deze veelzijdigheid zelfs op het gebied van de fruitteelt met de speciaal op dit gebied werk zame bedrijven worden gewedijverd. De heer van den Hoogen te Beuningen toonde den excursisten zijn verleden jaar door rupsen kaalgevreten boomgaarden, in dat jaar tevens door houtworm en vele ziekten geplaagd. Boo men, aan wier rendement voor de toekomst reeds volledige twijfel was gerezen, overtroffen door hun fruit aller verwachtingen. Al weer dank zij het tijdig deskundig ingrijpen. De boomgaarden van de heeren Burgers en van Haaren te Beuningen, die reeds door di verse excursisten werden bezocht en zeven ja ren onafgebroken kwalitatief en kwantitatief ongekende opbrengsten hebben opgeleverd, wa ren lijdende geweest aan spint, een insect, dat groote schade aanricht in vruchtboomen. Hier door een speciale methode schitterend bestre den. In den namiddag werd in diverse café's een oogenblik gerust en vooral was de „Zoete Most", het product van eigen bodem, een begeerens- waardige drank, in trek. De tijd gaat snel en dit ervoeren ook de ex cursisten en zij moesten wegens dit wereldsche voldongen feit afzien van een bezoek aan de boomgaarden van den heer Gelderman te Ap peltere, van den heer Burgers te Weurt, van ,De Anderhalve Gard" te Angeren, over welken laatsten boomgaard de heer D. Drielsma te Eist rentmeester is. Wij vernemen nader, dat de excursie uit Bre denbroek. staande onder leiding van burge meester Beaumont van Gendringen, te danken is aan het initiatief van den heer Erkelens. tuinbouwvakonderwijzer te Bredenbroek, tevens bedrijfsleider van het Demonstratiebedrijf van den A.B.T.B. te Bredenbroek. Aan deze excur sie nemen deel de Tuinbouwvereenigingen uit Bredenbroek, Megchelen, Netterden en voorts de deelnemers aan meerdere tuinbouwwinter- cursussen en particulieren. Velen zullen zich met ons verheugen over de verhoogde activiteit, welke zich in de fruitwe reld in de Betuwe voordoet. Voor alle lagen der bevolking zal hierbij baat worden gevon den. Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage Nabij de sterren van den Grooten Beer is des nachts als het tenminste helder is een komeet te zien die haar baan neemt naar de zon toe. De verschillende sterrenwachten hou den zich bezig met de verkenning van de baan, waarbij zij echter zeer veel moeilijkheden onder vinden door de bewolking. Ook heeft men nog niet kunnen uitmaken of deze komeet tot de staartsterren behoort. Het hebben van een staart is niet het eigenlijke kenmerk van "kometen; de meest typische eigenschap is, dat deze sterren geen regelmatige elliptische baan trekken, maar (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Eenige honderden buitenlandsche padvinders hebben Woensdag te Soestdijk gedefileerd voor het Prinselijk Echtpaar. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard slaan het voorbijtrekken der Scouts gade. meestal zich bewegen langs een baan van pa- rabolischen of hyperbolischen vorm. Op de sterrenwacht te Leiden is men erii; geslaagd enkele foto's te nemen van de komeet., die tegenwoordig 's nachts langs den voor ons zichtbaren hemel zwerft. Het hemellichaam be weegt zich met zeer groote snelheid tusschen de tweede en de derde ster van den Grooten Beer naar de zon toe, in welker licht de komeet weldra onzichtbaar zal worden. Daarna zal deze ster weer te voorschijn komen, maar dan ach ter de zon en op zoo grooten afstand, dat zij slechts met de allersterkste kijkers zal kunnen worden waargenomen. Op 8 Augustus was de komeet voor het eerst te zien, zij zal haar grootste sterkte bereiken in den nacht van 14 op 15 Augustus, wanneer zij te zien zal zijn tusschen de genoemde sterren van den Grooten Beer. Deze komeet wordt ge noemd naar haar ontdekker, den Zwitser Fins- Ier uit Zürich. Het is nog niet bekend of zij na de reis langs den voor ons zichtbaren hemel nog ooit zal terugkeeren, dan wel of zij voorgoed in het wereldruim zal verdwijnen. Bij de jury voor de prijsvraag inzake den bouw van een nieuw Raadhuis zijn thans de termijn van inzending sloot gisteren 197 ont werpen van architecten binnengekomen. Aangezien voor de ontvangst der 10 Augustus verzonden ontwerpen van architecten buiten Amsterdam een termijn van veertien dagen ge. steld is, zal het aantal inzendingen vermoedelijk de 200 wel overschrijden. Eerst na 24 Augustus zal de jury met haar uitgebreid werk beginnen. Met het oog op de talrijke inzendingen valt het nog niet te voor spellen, wanneer de jury met haar taak gereed zal zijn. Oorspronkelijk heeft zij gedacht na vier maanden het gemeentebestuur van haar oordeel in kennis te kunnen stellen. Nu het aantal echter zoo overweldigend groot is, is het geenszins uitgesloten, dat er nog langere tijd over heen zal gaan voor de jury haar eindbe slissing heeft genomen. ISTANBOEL, 11 Aug. (Stefani). Tientallen gieren hebben dezer dagen een jongen man, die aan het zwemmen was in het Bysjesir- meer overvallen. Zij trachtten hem met hun klauwen te grijpen. De jonge man, die een voor treffelijk zwemmer was, zag zich gedwongen onder water te zwemmen om aan de roof vogels te ontkomen, maar telkens, wanneer hij opdook om adem te scheppen, stortten de vo gels zich weer op hem. Na drie uur uitput- tenden strijd slaagde de zwemmer er eindelijk in aan land te komen op een klein eilandje, waar hij de wijk nam in een grot om te ont komen aan nieuwe aanvallen der gieren. Ten slotte werd hij ontzet door familieleden die met een roeiboot toesnelden en met geweer schoten eenige gieren doodden. Omtrent den overval op dr. de R. aan het Oranjeplein te 's Graverihage vernemen wij nog het volgende. Zaterdagavond hebben zich ten huize van den dokter reeds dezelfde per sonen vervoegd, die Dinsdagavond den overval hebben gepleegd. Zij hebben den dokter toen een brief overhandigd, waarin de naam van een patiënt stond, die dringend geneeskundige hulp noodig had. Blijkbaar was 't hun te doen om den geneesheer uit zijn huis te lokken om dan een inbraak te plegen, want aan het opgegeven adres woonde niemand van dien naam en nie mand, die geneeskundige hulp noodig had. Dinsdagavond zijn de beide mannen naar de dokter opgaf een groote en een kleine, naar schatting 23 a 24 jaar oud teruggekomen en hadden opnieuw een brief meegebracht. Toen de dokter had opengedaan, kwamen zij de trap op, wilden hem den brief overreiken, doch grepen hem op hetzelfde moment aan. Volgens verklaring van dr. de R. was de een gewapend met een gummistok en een boks ijzer of een revolver. Dit laatste staat nog niet vast. De ander had geen wapen bij zich. Er ontstond een worstelpartij, waarbij plot seling een van de mannen den aangevallene iets toeschreeuwde van: „Wij willen een schade loosstelling hebben". Dr. de R. heeft hun toen zijn portemonnaia gegeven, welke ongeveer 30 gulden bevatte en daarop zijn de mannen onmiddellijk verdwenen. De dokter had verscheidene wonden in zijn ge zicht gekregen, doch deze zijn niet van ern- stigen aard. Het onderzoek in deze zaak is in vollen gang. Er hebben echter nog geen aanhoudingen plaats gehad. LONDEN, 11 Aug. Een correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat dertig procent van den koffieoogst van 19371938 ver nietigd zal worden, teneinde den prijs op peil te houden. De koffie zal worden verbrand, in zee geworpen of tot briketten worden geperst. Oorzaak hiervan is de geweldige opbrengst van dit jaar. Reeds zijn 48.550.000 zakken van een goedkoope soort vernietigd. De regeering koopt de overtollige koffie op met geld, dat verkregeii wordt uit een heffing op de uitgevoerde koffie. Tot directeur van de Algemeene Nederland- sche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is benoemd mr. H. M. Planten. De heer Planten heeft 18 jaar de advocaten- practijk in Soerabaja uitgeoefend. BERLIJN, 11 Aug. (D.N.B.) In Duitsche politieke kringen wordt naar aanleiding van de resolutie der buitenlandsche persverte genwoordigers opgemerkt, dat de opvatting, dat geen dagbladcorrespondent op grond van zijn journalistieke werkzaamheid zou mogen worden over de grens gezet, in deze algemeenheid niet kan worden aanvaard Voor de journalistieke werkzaamheid van pers vertegenwoordigers kan geen vrijbrief worden verstrekt, wélke hun principieel zou veroorlo ven „in plaats van een objectief een eenzijdig verwrongen beeld ten ongunste van hun rayon te geven." Tegenover dergelijke journalisten, die er uitsluitend naar streven in strijd met de waarheid en daarbij op een wijze, welke de betrekkingen der volken schaadt werkzaam te zijn, de noodige consequenties te trekken, is volgens de Duitsche opvatting de plicht van iedere regeering, welke haar verantwoordelijk heid bewust is en bezorgd is voor de interna tionale atmosfeer. Tenslotte wordt er in Berlijnsche politieke kringen op gewezen, dat te Berlijn zekere bui tenlandsche persvertegenwoordigers zijn, die blijkbaar ook buiten hun beroepsplichten tegen de Duitsche belangen werken, en dat men zich natuurlijk tegenover een dergelijke werkzaam heid maatregelen moet voorbehouden. MARSEILLE, 11 Aug. (Havas) De politie te Marseille heeft een zekeren Adrien Sentenac, komies bij de Posterijen, gearresteerd, die be schuldigd wordt van verduistering van voor Va lencia bestemde cijfertelegrammen. Men had reeds eenigen tijd verdenking tegen hem, en thans is hij in het bezit van twee telegrammen gevonden. Hij bekende te hebben gehandeld op aanstichting van een bende, die, naar men ver moedt, ook inlichtingen heeft verstrekt aan degenen, die onlangs drie Spaansche vracht schepen ter hoogte van Grau du Roi hebben aangevallen. Men gelooft, dat de bende met geld van de Spaansche nationalisten betaald wordt. Meer arrestaties worden verwacht. Woensdag kwamen per extratrein 500 Fran sche padvinders naar Den Bosch, aan het sta tion verwelkomd door het bestuur van de Ver. voor Vreemdelingen Verkeer. De Bossche be volking begroette in de straten de bont ge- kleede ferme flinke Fransche jongens met een spontaan: „Vive"waar de kranige pad vinders charmant en lachend voor dankten met een galmend: „Merci!" De St. Jorisgroep trok met trommels en trompetten voorop en zoo marcheerde de troep eerst langs de woning van den heer Constant Tilman, consul van Frankrijk. Dan naar de kathedrale basiliek van St. Jan. Feitelijk was het de neutrale groep der Fran sche padvinders die op bezoek was. docb er waren vele katholieken bij, zelfs in de meer derheid. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, had zich naar de basiliek be geven om er de godsdienstoefening te leiden. Men staat thans aan het begin van een der belangrijkste gebeurtenissen op roei- sportgebied in Europa: de Europeesche kampioenschappen, die 13, 14 en 15 Aug. as. telkens van twee uur *s middags af alle roeiliefhebbers in de omgeving van de prachtige boschbaan zullen vereenigen. Het is alweer zestien jaar geleden, dat de organisatie van deze belangrijke kampioen schappen aan den Nederlandschen roeibond werd opgedragen: toen op den Amstel werden die wedstrijden zoowel uit sportief als organisa torisch oogpunt in alle opzichten tot een schit terend succes. Nu wij weer zooveel voorbeelden van organisatie meer in onze ervaring tellen, zal dat resultaat zeker niet minder zijn. De baan, waarop de wedstrijden nu verroeid worden, is reeds in vele toonaarden geprezen, de outillage daar is voortreffelijk en zal zeker nergens in Europa beter zijn. Alle autoriteiten werken mede en tezamen om te komen tot een in alle opzichten volkomen kloppend geheel. Wat er tevoren gedaan kon worden, is gedaan. Bovendien zijn de prijzen aardig matig ge houden Nu is het wachten op de reactie van het pu bliek. Dit is een ietwat onberekenbare factor, dat geven wij gaarne toe. Het is niet aan twij fel onderhevig, of er is beslist belangstelling voor de roeisport in Nederland, Alleen, men is de laatste jaren ietwat teleurgesteld geweest door de minder goede prestaties van Neder- landsche roeiploegen en skiffeurs. Het zou struisvogelpolitiek zijn om te ont kennen dat zulks het geval is: inderdaad blijkt het peil van onze roeierij op het oogenblik niet hoog te zijn. Een gewoon verschijnsel, wij zijn eenvoudig op het moment een beetje in een „down" mogelijk dat wij weldra weer een ,,up beleven. Dat laatste kan worden beïnvloed door de wedstrijden, die aanstaande zijn, want wij krij gen hier te zien op de Boschbaan het beste van het beste uit bijna geheel Europa. Twaalf lan den doen mee met in totaal meer dan 200 roeiers! Wij vreezen, dat ook nu maar een enkele van onze ploegen in den eindstrijd belandt, maar wij willen hier wel met sterken nadruk wijzen op het feit, dat er nog nooit bij de Europeesche kampioenschappen, waar ook ge houden, sprake is geweest van een dergelijk sterke bezetting als dezen keer te Amsterdam. Men zegt wel eens: och, naar die voorwed strijden ga ik niet, straks misschien naar de finales. Dit is echter een verkeerd standpunt, want juist in die voorwedstrijden wordt er juist zeer fel gestreden en de wil om geplaatst te worden in een dergelijk milieu is een spoorslag voor goed, snel roeien: voor het geven van het uiterste. Daarom zijn de voorwedstrijden Vrij dag a.s. in alle opzichten belangwekkend en zeker ook voor hen, die de ploegen critisch wil len bekijken, want alle ploegen kan men Vrijdag aan het werk zien. Zaterdag worden de repechages geroeid. Elke ploeg, die Vrijdags verloren heeft of niet in den eindstrijd geplaatst is, krijgt dan nog een kans. En uitgeschakeld worden dus tenslotte alleen ploegen, welke tweemaal verloren heb ben. Een uiterst sportieve maatregel, die vrijwel elke onbillijkheid buitensluit. Merkwaardig ge noeg is het nogal eens voorgekomen dat ploegen die door de herkansing in de finale kwamen, ten slotte met de hoogste eer gingen strijken. En dan komt de Zondag, met zijn eindstrij den en met het bezoek van Z. K. H. Prins Bemhard. De Europeesche kampioenschappen vormen een gebeurtenis van beteekenis voor Nederland, voor Amsterdam. Laten de roeiliefhebbers en enthousiasten toonen dat zij de waarde er van weten te waardeeren door in vele duizenden naar de Boschplanroeibaan te trekken. Wij herinneren er tevens nog even aan, dat de tramdirectie op de drie dagen een kwartiers busdienst van Lijn H laat loopen naar en van de tribune met een halte bij het bootenhuis. Over het gister te Amsterdam gehouden con gres van de F.I.S.A. kan nog worden gemeld, dat voor de Europeesche kampioenschappen tot starters werden benoemd de heeren Bojancyk (Polen) en de Bisschop (België). Tot commissaris van aankomst werden ge kozen de heeren Dr. A. A. H. J. Marrès (Ne derland), prof. Hautzinger (Hongarijë) en ir. Speek (Zwitserland). Deze officials zijn tevens de officieele tijdwaarnemers. Het Amerikaansche voorstel om de Europee sche kampioenschappen in wereldkampioen schappen te veranderen, kon niet in behande ling komen, omdat de Amerikaansche roeibond op het congres niet vertegenwoordigd was en geen der andere bonden deze voorstellen wil de overnemen. Automatisch werden deze voor stellen tot statutenwijziging verworpen. Het Amerikaansche voorstel om het sein van vertrek door middel van een schot te geven, werd door Frankrijk overgenomen en kon dus in behandeling worden genomen. Dr. Mieremet amendeerde dit voorstel zoodanig, dat aan de ploegen gevraagd zal worden: zijt ge klaar? en tegelijkertijd een roode vlag omhoog wordt ge stoken. Direct daarna zal het startschot klin ken. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen en in 1938 zal voor de eerste maal op deze wijze gestart worden. Het Amerikaansche voorstel om bij Europee sche kampioenschappen ook een nummer vier met stuurman voor lichte roeiers (65 K.G. ma ximum) te laten verroeien, werd niet onder steund, zoodat het niet aangenomen werd. Het Duitsche voorstel Europeesche kampioen schappen voor damesploegen te organiseeren, voor het nummer vierriemsgieken met sculls, werd van Nederlandsche zijde door ir. Tromp om principieele en practische redenen bestre den. Het voorstel werd naar het volgend con gres verwezen. Het congres sprak zich in beginsel uit om het aantal ploegen bij Europeesche kampioenschap pen per heat uit maximum vier te laten be staan, hetgeen'dus wil zeggen, dat men even tueel ook races voor vijf of zes ploegen kan organiseeren. Belangrijk was het Nederlandsche voorstel om de z.g. idemnité's, de vergoeding aan alle deelnemende landen, uitgerekend per roeier, per boot en per kilometerafstand van de plaats, waar de wedstrijden worden gehouden, af te schaffen. Het bestuur van de F.I.S.A. diende een tus- schenvoorstel in om de in de reglementen vast gestelde vergoedingen met vijftig procent te veriagen. De Nederlandsche roeibond trok zijn voorstel in en ondersteunde vervolgens het be stuursvoorstel, dat beslist noodzakelijk werd ge acht. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen (Hongarije stemde blanco). De volgende Europeesche kampioenschappen zullen 9, 10 en 11 September 1938 te Milaan worden gehouden. De baan ligt 3 K.M. van het centrum der stad. Er kunnen zes ploegen naast elkaar roeien. Het water van deze baan is stil staand. De heeren R. Fioroni en G. Muellegg werden met algemeene stemmen resp. tot voorzitter en secretaris herkozen. Tot vice-president werd herkozen de heer Louis Desanguy, terwijl tot tweeden vice-president werd gekozen de heer Gioavanetti (Italië). Het Allerheiligste werd aan het hoofdaltaar uitgesteld. Tijdens de plechtigheid heeft de bisschop padvinders in 't Fransch toegesproken. Uw Chief, zeide Z. H. Exc., heeft u een to- j tem met name den St. Jacobsstaf meegegevefl' Ook de bisschop wilde een totem schenken I den vorm van de medaille der Zoete Li®v® Vrouwe van Den Bosch, hopende dat dit sou venir met vreugde zal worden ontvangen en al* symbool van eenheid der katholieken zal W0r den uitgedragen. Z. H. Exc. gaf den zegen met het Allerhei ligste en bad met de padvinders in de kap" waar het miraculeuse beeld van Maria staat. Na deze plechtigheid trokken de padvinder1' naar de mooie dorpen in de omgeving van De" Bosch en bezochten het landgoed „De Waff- berg" van jhr. mr. R. van Rijckevorsel. burg meester van Berlicum. Toen de bezoekers weer in Den Bosch vugkeerden speelde de stadsbeiaardier, Too® van Balkom, van den toren der Basiliek „Marseillaise", gevolgd door het „Wilhelmus j tijdens het aanhooren waarvan de troep salU" eerde. De padvinders werden nu verwelkom® door mr. F. J. van Lanschot, burgemeester va" Den Bosch, die een medaille schonk voor b* vaandel van het Fransche padvinders-contin gent en den leiders de herinneringspenning®'1 offreerde van het 750-jarig bestaan der sta»' Terwijl de heer Mosmans op het orgel de „Man seillaise" speelde leidde de burgemeester <j gasten rond ter bezichtiging van de kathedral' basiliek. Op weg naar de gemeentelijke tennishallen- I waar „kamp" werd gehouden, defileerde troep lanss het bisschoppelijk paleis, waar I H. Exc. het voorbijtrekken gade sloeg. Onder groote belangstelling en met muri®* werd den Franschen padvinders uitgeleide te' daan. f NANKING, 11 Aug. (Reuter). De aan komst van Japansche oorlogsschepen te Sjanghai veroorzaakt groote onbehaaglijk heid te Nanking. Men vreest, dat de onder handelingen tot regeling van het incident op het vliegveld Hoenjau zullen worden af gebroken. Yoei, de burgemeester van Sjanghai, die met de Japanners onderhandelt, verklaart, dat alles afhangt van de onderhandelingen van vanavond. De Japansche autoriteiten eischen de bestraf fing der Chineesche wacht, welke volgens h® op den Japanschen officier en den Japansche marinier hebben geschoten, de aanbieding v8 verontschuldiging en waarborgen, dat zich gee® herhaling zal voordoen, schadeloosstelling a® de families der slachtoffers en ten slotte terugtrekking van de politietroepen uit het Se bied van Sjanghai. Hoewel officieel commentaar ontbreekt, worm vernomen, dat de burgemeester de drie eerSL eischen misschien zal aanvaarden, doch laatste zeer zeker van de hand zal wijzen, da®^ dit de terugtrekking van alle Chineesche troe pen uit het" gebied van Sjanghai zou beteeke' nen. Het Chineesche ministerie van Buitch' landsche Zaken en de Chineesche militair®® wachten dus vol ongeduld op den uitslag d® onderhandelingen. De Chineesche autoriteit®® hebben de Chineesche pers verzocht zich va commentaar te willen onthouden uit vrees, da dit den voortgang der onderhandelingen nadeelige wijze zou kunnen beïnvloeden. De haven van Sjanghai gelijkt op het ooge^ blik een Japansche vlootbasis. In de haven gen vier Japansche kruisers en acht torpedo jagers, terwijl buiten gaats nog twaalf Japah' sche oorlogsbodems voor anker liggen. De oo>" logsschepen, welke kort geleden zijn aangeko men, hebben een geweldige hoeveelheid muh1' tie en levensmiddelen gelost. Het schijnt, dat de Japansche troepen geweld zullen gebruiken, wanneer de Chi- neezen blijven weigeren hun troepen uit Sjanghai terug te trekken en de versterkin gen te slechten. De Japansche strijdmacht te Sjanghai bestaat uit ongeveer 4000 mariniers. Een Japartsch vliegtüigmoederschip is op geveer 50 K.M. van Woesoeng voor anker Se^ gaan, en men verwacht, dat bij een eventue®' ien Japanschen aanval vooral gebruik zal wor den gemaakt van de luchtmacht. Volgens mededeelingen van Japansche z;id®' bevinden zich in Sjanghai 10.000 man Chinoe' sche militairen en liggen 100.000 man Ch'' neesche troepen binnen 80 K.M. van de sta°' Volgens een telegram, dat de Britsche j°ur' nalisten te Peiping gemeenschappelijk hebb«® verzonden, is de stad geheel geïsoleerd. De te legraaf- en telefoonverbindingen zijn verbrok®" en tengevolge van de wanorde op het pos\ kantoor te Tientsin komen brieven zeer on geregeld op hun plaats van bestemming. Slee*1* één trein rijdt per dag van Peking naar Tient sin, vol Chineezen, die de stad verlaten MOSKOU, 11 Aug. (D. N. B.) Van de zÜd® j van het Russische volkscommissariaat van tenlandsche Zaken wordt bevestigd, dat Litw1^ nof met verlof is gegaan, dat hü in het bu tenland zal doorbrengen. Over de reisroute en de verblijfplaats va I Litwinof zal officieel niets worden medeg® I deeld. Zouden wij waardige zonen en doch ters zijn van de martelaren, de verdrukten, de lijders en strijders, als wij te kort schoten ln het laatste en toch waarlijk niet het zwaarste werk van onze emancipatie: instandhouding en uit bouw onzer eigen Universiteit?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4