0 KAAN Haarlem, 12 Aug. IN DE ERWTENZAK NIEUWE CAPUCIJNERS Het conflict in Noord-China MARIA-STICHTING Kort en volledig PLICHT en[ GELUK DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1937 Ons mooie land NIEUWE DANSEN De Swing-step doet haar entree Programma Radiocentrale KONINGINNEFEEST De optocht in Haarlem-Oost ïn Gevonden dieren en voorwerpen Keus uit 1001 tinten Gen. Cronjéstr. 129 AGENDA TELEFOON 10603 SLAGERSVAKTENTOON- STELLING Sierstukken en etalage-schotels Zweminrichting Kleverlaan Goedkoope trein Geen overdekte ontworpen Luchtverdedigingsdag te Scheveningen Bioscopen Bioscopen BURGERLIJKE STAND RIJKSVISCHAFSLAG China zou economische betrek kingen met Japan willen verbreken Een nieuw incident?, 21 Japansche oorlogsschepen in Sjanghai's haven IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Naar het encelsch STAD T>e heer Eduard Polak schrijft vanuit Zwit- Serland in de socialistische Pers over het Stoote succes van het „Hotelplan", waarvoor in e«erland en Engeland reclame is gemaakt en *aa>"door Zwitserland thans overstroomd is °°r Nederlanders en Engelschen. tornen de Zwitsers met hun hotelplan finan- Cleel Uit? vraagt hij zich af. Ik heb den indruk, f^rijft hij, dat het deel der reissom, dat de 'eliers ontvangen, wel voldoende is om een 'oone °iak, tolde exploitatie van hun zaak mogelijk te en. Of de transportondernemingen spoor- geto scheepvaart op de meren, de berg-lijn- j. aan hun kosten komen, weet ik niet, Ervoor zou men over meer gegevens moeten ^hikken dan mij op het oogenblik ten dien- staan. denk, dat men aldus redeneert: rente en °ssing van de geïnvesteerde kapitalen moe- toch betalen, de lasten van onderhoud bediening moeten wij toch opbrengen, laat ah! °nZe inriclltinSen dan maar tegen lage nnementsprijzen gebruiken, teneinde weer totier in het land te brengen. *t resultaat is, dat thans de hotels weer vol ®toi, dat de winkels in stad en dorp het weer aatdig druk hebben, dat men overal de handen k beeft, om de gasten te bedienen. Berg- atltjes, die vroeger bij eiken rit slechts enkele Ssagiers hadden en die den indruk maakten stervende ondernemingen, leven zoozeer op, toen extra-treinen moet inleggen. ^®ker, de Zwitsersche spoorwegen hebben )aa«ijks een aanzienlijk tekort. Doch ik heb Vernomen, dat men in andere landen, waar biet ■ben bbge "baar zulke arrangementen niet of slechts in ge- toate kent, overschotten kweekt of zelfs gelijk speelt. Mij speelt het Nederiandsche °rWeg-tekort van f 30 millioen door het boofdj <ie Kan men in ons land in dit opzicht iets van ^tt, ^00] Zwitsers leeren, vraagt de heer Polak ten- ;e en hij wijst dan op de aantrekkelijkheden ens land, op onze badplaatsen aan de °rdzee, onze vacantieoorden ih bosch en e'^e, op onze oude steden vol' kunstschatten. vingerwijzing en de aansporing van den Polak komen wel juist op tijd. Wij ontvingen een dezer dagen een briefkaart Vab een Egyptenaar, professor aan de Hooge- ^h°ol van Caïro, die verleden week in het Optische kamp van de Jamboree heeft ver- °efd en Maandag met zijn vrouw naar Lon- "b is vertrokken om de bezienswaardigheden 'an Groot-Brittannië te zien. schreef ons o.a.: De jamboree was schit- toid. Ik zal nimmer die heerlijke en zoo korte ^aSen vergeten, welke wij in uw prachtig land ebben doorgebracht. Wij hadden er spijt van. Wij die mooie omgeving moesten verlaten, brtelijk dank aan het Nederiandsche volk. En "at getuigenis staat niet alleen. Alle deelnemers aatl de Jamboree waren opgetogen over wat zij 'er zagen. dwaalden deze week nog eens over de a«s Halstentoonstelling. Het was een zeer Willekeurig uur. Het was ook daar zoo vol als n be San Marco van Venetië op een goeden dag het reisseizoen. Men laat tegenwoordig de 6Ur van het Museum open staan, omdat het druk is. En wat een interessante trips zijn te organiseeren van Haarlem uit naar de Ctbgeving, naar Heemstede, Bloemendaal, Zand- IJmuiden. ^at de Spoorwegen tegenwoordig presteeren Wij denken aan de goedkoope en aangename ^2e. waarop zij meer dan 600.000 passagiers Saar Vogelenzang hebben vervoerd) doet ver achten, dat het nog wel eens in de door den 6er Polak gewenschte richting zal gaan. ^ederland, Haarlem zou er wel bij varen.' mee kan doen en waarvoor reeds eenige mooie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Ofschoon reeds eenige opgaven zijn gedaan voor deelname, verwacht het bestuur dat nog zeer vele zullen volgen opdat het geheel een mooie stoet zal worden. Iedereen kan toch wel iets versieren, en zoo men dat zelf niet kan, zijn er toch wel onder uw kennissen die u daarbij een handje willen helpen. Ouders zullen zeker hun kinderen bijstaan opdat ze zoo goed mo gelijk voor den dag komen en daardoor de meeste kans hebben een der mooste prijzen te winnen. Maar geeft u s.v.p. in uw eigen belang nu zoo spoedig mogelijk op. Het is ook voor het be stuur dat wij u dit vragen opdat alles goed zal kunnen geregeld worden, wat het welslagen zeer zeker zal bevorderen. Dus nu niet langer meer wachten maar direct doen. Deelname is geheel kosteloos. Opgaven worden ingewacht bij den voorzitter: J. H. van Engelen, 2e Zuidpolderstraat 22 en bij den secretaris, G. F. van Dijk, Damiatestraat 12. In Maison Meuniers Frères aan de le Mid dellandstraat te Botterdam, werd onder pre sidium van den heer H. Kwekkeboom, uit Haar lem, het jaarlijksche congres van het Neder- landsch Danstechnisch Verbond geopend. In zijn openingsrede constateerde de heer Kwekkeboom, dat de algemeene opleving ook het peil der leden van den bond den laatsten tijd had doen stijgen. Dezen keer waren daar om voor het congres geen buitenlandsche ex perts uitgenoodigd, omdat de vakkennis der leden thans zonder overdrijving op honderd procent mag geschat worden. De verwachtin gen, die spr. dan ook van dit congres koester de, waren zeer groot. De technische adviseur, de heer J. J. Con- standse, uit Den Haag, heeft daarna een theo retische uitlegging gegeven van den nieuwsten Amerikaanschen dans, de Swing-step, de daar op bestaande variaties, het rhythmische dan sen, de Quick-step in haar variaties en de Tan go. Speciale studie had spr. van de Swing- step gemaakt, waarvoor hij speciaal Parijs en Londen had bezocht. Na de theoretische uitlegging is onder lei ding van den heer Constandse de Swing-step met de congresleden ingestudeerd. Vrijdag 13 Augustus Programma I: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.00 Keulen, 10.05 Diversen, 10.35 Parijs Radio, 11.20 Draitwich, 1.20 Ned. Brussel, 2.20 Droitwich, 2.35 Keulen, 3.20Droit- wich, 5.20 Ned. Brussel, 6.05 Fr. Brussel, 7.20 Keulen, 8.05 Parijs Radio, 8.20 Londen Regio nal, 9.00 Keulen, 9.20 Londen Regional, 10.05 pauze, 10.10 Boedapest, 10.50 Berlijn. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Regional, 6.45 Droitwich, 10.20 Diversen, 10.50 Londen Regional. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen, 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert (Hollandsche avond), 8.00—12.00 Diversen. ^ten schrijft ons: aansluiting op een vorig bericht, kunnen thans melden, dat het Hoofdbestuur van de 4Je«iiging Koninginnedag de plannen van de 2: Haarlem-Oost heeft goedgekeurd. Vq boor ons reeds gepubliceerde programma v to 3x Augustus zal dus worden uitgevoerd. De van den verjaardag van H. M. de Ko- jjbgin wordt, als altijd, weer een succes voor ^Hém-Oost. jjftoeciaal willen wij nog eens de aandacht ves- sen op den optocht van versierde wagens, fiet- autopeds, hoepels, etc., waaraan iedereen Inlichtingen aan het bureau van politie Sme denstraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en cein turen: Politiebureau Smedestraat; Abonnement N.S.: Politiebureau Smedestraat; Leesboeken: Klomp, Spaarnzichtlaan 11; Bagageband: Jon ker, Eikenstraat 12; R. K. kerkboekje: Blanken- steijn, Harmenjansstraat 19; Duitsch leesboek: Gussenhoven, Gr. Houtstraat 126; IJzeren ge wicht: v. d. Poorte, Borskistraat 10; Armband horloge: de Vries, Gen. de Wetstr. 75rd.; Re genjas: Wessink, Spaarnhovenstraat 57; Ouder- domsrentekaartPolitiebureau Smedestraat; Al pinomuts: Politiebureau Smedestraat; Porte- monnaie met inhoud: v. d. Erf, Oranjeboom straat 58; Rijwielplaatje: Politiebureau Smede straat; idem: v. Waard, Ged. Oudegracht 41; idem: Kramer, Binnenweg 31, Heemstede; Slab- bertje: v. Emmtrik, Welgelegenstr. 23. O,WAT E8N 4NOEPER.I& JURKJE HEB JE DAAR. TOCH WEER Aan! -ja hè, en zo AoeoKoop -z-eg: GEBREID VAN WOL VAN i Bezitters van gecertificeerde ■politiehonden in Haarlem en omstreken. Politie-agenten, rijksveldwacht, jachtopzieners In het gebouw van den H. K. B., aan de Tempeliersstraat, werd gisterenavond een ten toonstelling gehouden van de werkstukken, grootendeels vervaardigd door de cursisten van de Slagersvakschool, die onder leiding staat van den heer M. Heijers, aan welke tentoonstel ling tevens een vakwedstrijd verbonden was. Met een kort woord werd de tentoonstelling, in het bijzijn van verschillende autoriteiten, door den heer W. Meijer, voorzitter van het bestuur van den Slagersvakwedstrijd, geopend. De vakwedstrijd was onderverdeeld in drie groepen; de inzendingen fijne worst- en vleeschwaren, de inzendingen sierstukken voor de slagersétalage en de inzendingen étalage schotels met bereide vleeschwaren en versch vleesch, welke laatste geen kunstwerken hoef den te zijn maar die door een smakelijken in druk een ware „vleesch-propaganda" moesten vormen. De eerste indruk, dien men kreeg bij het be treden van de tentoonstellingszaal was: dit is Luilekkerland. De heerlijkste schotels, minitieus opgemaakt, waren op lange, met wit laken bespannen, ta fels gerangschikt; de bordjes waarop: verboden aan te raken, waren zeker op hun plaats, want zelfs een zeer verwende fijnproever zou zich meer dan tegoed hebben gedaan indien het vrij consumeeren was. Op zoo'n tentoonstelling blijkt pas duidelijk, welke meesterlijke schotels en wat voor kunst zinnige voorwerpen er nog kunnen worden ge maakt van een nuchtere biefstuk en wat reep jes spek. i Wat zegt u bijvoorbeeld van een bloempot van reuzel, met gekleurde bloemen van ver schillende reepjes spek, van een fruitmand, waarvan de druiven en de appeltjes en de ba- naantrossen slechts door den reuk geen vruch ten blijken te zijn, maar kunstig bewerkte kalfslapjes, stukjes worst en balletjes gelatine. Een visch van een halven meter van louter wit vet, schub voor schub afgewerkt, pronkte naast een gigantischen schotel met zes weelde rig opgetooide tongen, en de smakelijkste le verworsten lagen te lonken naast bergjes van plakjes ham en tongenworst, die, als eilandjes, op een groot zwart glas waren geplaatst. Ge garneerde rauwe hammen, waarin een heel netwerk van reepjes spek, met op ieder reepje puntjes gehakt en een blaadje peterselie, maak ten een even verleidelijken indruk als de scho tels met roast-beef of met gelardeerde lever. Buiten deze inzendingen, waaruit de jury, eenige heeren uit Helmond, de prijswinnaars moest kiezen, hetgeen een moeilijke taak zal zijn geweest, waren er nog verschillende stands van fabrikanten in de slagersbranche, terwijl ook W. Meijer's Amsterdamsche Vleeschhouwe- rijen een schitterenden stand hadden ingericht, buiten mededinging in den wedstrijd, waar ook sprookjesachtige hammen en verder vleesch waren in alle soorten en in grooten getale op schotels prijkten, benevens leverkazen met mo zaïekwerk, hetgeen, naar men ons mededeelde, een uiterst moeilijk en precies werk is. Het wa pen van Amsterdam was, op een bord van 100 bij 50 centimeter ongeveer, geheel in reuzel aan gebracht; een kunstwerk, dat slechts eenige uren meegaat en twee dagen werk heei£ ge vraagd. De slagersvaktentoonstelling is zeker een van de meest smakelijke tentoonstellingen, die Haar lem ooit gehad heeft. De tentoonstelling, die druk bezocht werd, werd besloten door een geanimeerd bal, terwijl de prijsuitdeeling om half twaalf plaats vond. Van Amsterdam, Zaandam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam, Vlaardingen, Rot terdam, Feijenoord, Zwijndrecht en Dordrecht zal een goedkoope trein rijden naar Goes, Mid delburg (Markt) en Vlissingen op de Donder dagen tot en met 2 September. In dezen zomertijd mogen thans de zwem inrichtingen zich in een groote belangstelling verheugen. Ook de Jamboreezen, die merk waardig goed den weg in Haarlem weten alsof ze er allang wonen, maken veel gebruik van deze inrichtingen. Daarbij is weer gebleken dat het Gemeente lijk zwembad aan de Kleverlaan te klein is. Bovendien is dit zwembad oud, d.w.z. oud voor een zwembad, in feite is het pas een jaar of 20 oud! Tenslotte zijn er in den gemeenteraad terecht al meermalen klachten vernomen over de ge brekkige scheiding tusschen het heeren- en damesbad. De gemeente heeft rekening gehou den met eventueele uitbreiding en verbetering van de zweminrichting, Want de omliggende gronden zijn in haar bezit. De vraag is nu: hoe de zweminrichting te verbouwen? De subcommissie voor zwemaangelegenheden uit de Gemeentelijke Commissie voor de licha melijke Opvoeding te Haarlem heeft het plan geopperd om een overdekte zweminrichting te bouwen. Wij vernemen echter dat het gemeentebestuur dit denkbeeld heeft afgewezen niet alleen om de kosten, maar ook omdat er voldoende over dekte baden (Stoop's bad en het Sportfondsen- bad) in Haarlem bestaan. Een overdekte is dus van de baan, mogen we wel zeggen. Openbare Werken stelt thans een plan op voor een onoverdekte, een betonnen inrichting. Het is mogelijk dat een badinrichting ont worpen wordt, die twee maal zoo groot is als de huidige -met afzonderlijk dames- en afzon derlijk heerenbad. Die inrichting zou dan ook geschikt zijn voor school- en vereenigingsbaden, kostelooze 'baden enz. Er zal dan ook een betere kleedgelegenheid kunnen komen, wisselcabines b.v. in plaats van kleedhokjes. De huidige houten inrichting is nog in goeden staat, maar gaat op den duur veel onderhouds kosten eischen. Bouwt men een nieuwe beton nen inrichting, dan is niet alleen de levensduur langer, maar kan de inrichting ook modern opgezet worden. Thans moeten b.v. nog spe ciaal tribunes gebouWd worden bij eenigszins belangrijke wedstrijden. bouw-Crisiswet ontheffing verleend aan ver schillende kerkelijke instellingen, in hoofdzaak katholieke kerkbesturen, van de bepalingen van het Bloembollensaneeringsplan. Het areaal, tot het betelen waarvan ontheffing wordt ver leend, alsook de soorten bloembollen, zijn aan gegeven in de Staatscouamt van 11 Augustus. Het Gemengd Koor „Polyhymnia" zal aan den grooten Nationalen Zangwedstrijd op 25 en 26 September en 2, 3 en 10 October as. deelnemen in de Concertzaal van het hotel „Boschlust" te Zeist. Het koor zal uitkomen in de le Afdeeling. De heer Willem Hespe, die gedurende eenige maanden wegens ziekte de repetities niet kon leiden, is thans weer in zooverre hersteld, dat hij Dinsdagavond a.s. de repetities met koor zal hervatten en hoopt het koor ook op den wedstrijd te kunnen dirigeeren. De heer W. Pappot, slager alhier, verwierf op de Woensdag gehouden slagerstentoonstelling den eersten prijs voor 5 soorten worst. De politie heeft een automobilist uit Laren aangehouden, die op den Wagenweg een an deren auto passeerde, wat daar verboden is en op de Heerenvest met een snelheid van 75 K.M. reed. De Rudeïsheimstichting te Zandvoort orga niseerde gisteravond in gebouw Monopole een bloemenfeest. Op fraaie manier waren de hal en de groote zaal van het gebouw versierd met duizenden bloemen. Zaterdagavond te ongeveer 10 uur zal op het strand vóór den strandweg te Zandvoort een groot midzomeravondvuur worden ontstoken, een enorme stapel takken en gevelde boomen. Voor liefhebbers van kampvuren om een reisje naar Zandvoort te maken. Het indertijd gevormde garantiefonds ten be hoeve van de Wereld-Jamboree zal, naar met vrij groote zekerheid kan worden gemeld, niet worden aangesproken. Zonder zich te willen binden heeft de heer Generaal-majoor Behrens zich in dien geest uitgelaten. Particulieren had den in het fonds deelgenomen tot een bedrag van 30.000; de gemeente Bloemendaal voor 20.000; Haarlem ƒ10.000, op voorwaarde, dat er minstens 75.000 in het garantiefonds zou komen. Het was natuurlijk wel te verwachten, dat de Wereldjamboree, na de onverwacht groote belangstelling en het mooie weer, ook financieel een succes was geworden, maar het is toch prettig daarvan uit den mond van be voegden bevestiging te krijgen. Indien het over schot voldoende is, dan zou het in de bedoeling liggen ergens in Nederland een terrein aan te koopen, dat permanent als kampeerterrein voor padvinders kan dienst doen. Dat zal echter niet het Teylingerbosch zijn, omdat de eigenaar, voor zoover ons bekend is, niet bereid is den grond te verkoopen. De Minister van Economische Zaken heeft dato 3 Augustus ingevolge art. 41 van de Land- Men schrijft ons: Op Zaterdag 21 Augustus wordt te Scheve ningen door het Nationaal Jongeren Verbond een luchtverdedigingsdag georganiseerd, uit gaande van het Luchtverdedigingsfonds van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. Dit fonds heeft ten doel Nederiandsche jongens, die de geschiktheid bezitten om te leeren vliegen, maar om een of meer redenen niet in staat zijn de daarvoor noodzakelijke opleiding te volgen, daartoe toch in staat te stellen. Dit bij uitstek nationaal streven heeft tot gevolg, dat ons land te zijner tijd kan be schikken over een uitgebreid reservekader vlie geniers. Van hetgeen in Scheveningen te zien zal zijn, noemen wij slechts: Vliegdemonstraties (een esquadrille legervliegtuigen, toestellen van Fokker en Koolhoven, een auto-girovlieg tuig en zweefvliegtuigen), een luchtverdedi gingstentoonstelling, opvoering van een lucht- verdedigingsspel onder leiding van Louis Gim- berg. Generaal Snijders spreekt vanaf het ter ras van het Kurhaus het publiek op den Bou levard toe. De afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond stelt gaarne de Haarlem- sche burgers in staat voor deze gelegenheid van hare organisatie gebruik te maken. Voor het bekomen van nadere inlichtingen dient men zich uitsluitend schriftelijk en vóór Dinsdag a.s. te wenden tot het secretariaat der Afdee ling, Wilsonsplein 5, Haarlem. Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Federatie van Groenten- en fruithande laren, 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoon stelling 105 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66, Expositie 106 uur. J. H. de Bois Kunsthandel, Kruisweg 68, Ex positie H. Kruyder. Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Gem. Concertzaal: Volksconcert H. O. V., kwart over 8. Cinema-Palace: Palace-Filmac 115 uur; V. G. G. V. 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Zoölogica, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De vlucht naar de Stratos feer" 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandttheater: „Een lied van de Aarde" 9.30 en 11 uur; „Arme Rijken" 2.30, 7 en 9.15 uur. 13 Augustus Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling 105 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66, expositie 106 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur. Ma ria Stuart 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Zoölogica, 2.30, 7 en 9.15. Luxortheater: „Tweelingbroeders", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Pygmalion" 2.30, 7 en 9.15 uur. Ondertrouwd: 12 Augustus: D. J. Poptie en A. C. Eijsten; S. Jongsma en H. A. J. Bakker; P. H. Roosen en M. S. Bruijns; W. J. Serné en J. Schagen. Getrouwd: 12 Augustus: H. A. A. F. Rieden en J. M. Wagener; J. J. A. Lindner on A. C. M. Roozen; E. B. L. Hoogerbeets en W. C. Graaff; T. Baas en J. M. Groenenstein. Geboren: 9 Aug. B. WarmerdamZimmerer, d.; 8 Aug. M. J. Egginkv. d. IJssel, z.; 11 Aug. M. C. SchornagelDuineveld, z.; 12 Aug. A. van ZantenOpbroek, z.; 11 Aug. J. Vermeulen Bouwman, z.; 11 Aug. C. F. KramerTientjes, z.; 10 Aug. S. JansenBerg, d.; 12 Aug. P. de VriesPeek, z.; 11 Aug. M. VerkooijWegner, z.; 11 Aug. J. WijtvlietTolenaars, d.; 11 Aug. M. E. Verzijlenbergv. d. Veldt, d. Overleden: 11 Augustus: P. N., 3 w., z. van P.Weijers, Kamperlaan; H. J., 2 jaar, d. van M. Rooij, Rijksstraatweg; M. KraalOoster- baan, 72 jaar, Gen. de Wetstraat. IJMUIDEN, 12 Aug. Rijksvischafslag. Tarbot 72 74 cent per kg. Griet 14.5032 per 50 kg. Tong 1.151.65 per kg. Zetschol 22.50, kleine Schol 5.5025, Schar 2.7010, Tongschar 22.0040 per 50 kg. Vleet 0.551.60 per stuk. Pieterman en Poon 5.00, groote Schel visch 26.0034, middel Schelvisch 15.5022.50. kl. midd. Schelvisch 11.00 17, kleine Schelvisch 2.909.50 per 50 kg. Ka beljauw 29.5060 per 125 kg. Gullen 2.5014.50 per 50 kg. Len^ 11.40 per stuk. Heilbot 1.20 1.30 per kg. Wijting 1.802.80 per 50 kg. Kool- visch 616 cent per stuk. Makreel 8.0012 per 50 kg. Gr. Heek 41.0043, middel Heek 33.0041 p. 125 kg. Kl. midd. Heek 10.50—12.50, kl. Heek 4.70 7 per kist van 50 kg. Versche Haring 3.403.85 per kist. SJANGHAI, 12 Aug. (Havas). Volgens wel ingelichte Chineesche kringen zou de Nan- king-regeering overwegen, alle economische betrekkingen met Japan te verbreken. Mor gen zou een verklaring in dien zin worden gepubliceerd. Volgens Havas gaat het gerucht, dat zich te Paoantoei opnieuw een incident heeft voorgedaan, toen de Japansche troepen hal verwegen Sjanghai en Woesoeng werden ontscheept. Het blad Nakoeng Pao meldt, dat de Chinee sche troepen in het gebied van Nankau een suc ces hebben geboekt. De voorhoede der Chinee- zen zou het op 20 K.M. ten Z.O. van Nankau gelegen Saho hebben bereikt. Op het oogenblik liggen in de haven van Sjanghai 21 Japansche oorlogsschepen, name lijk vijf kruisers, negen torpedojagers en ze ven kanonneerbooten. Voorts bevinden zich op het oogenblik te Sjanghai twee Britsche, drie Fransche en 2 Amerikaansche oorlogsschepen. In de stad zijn 950 Britsche soldaten gestationneerd terwijl die, welke te Hongkong gestationneerd zijn, gereed zouden worden gehouden om zich zoo noodig, eveneens naar Sjanghai te begeven. Alle verloven der politie in de internationale en de Fransche concessie zijn ingetrokken en verschillende andere voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Reuter merkt nog op, dat het gevecht nabij Nankau van plaatselijken aard was, en dat niets erop wijst, dat het tot een beiangrijk conflict zal uitgroeien. Japansche eischen afgewezen De eerste burgemeester van Sjanghai heeft den Japanners medegedeeld, dat hij hun eisch tot terugtrekken der Chineesche gendarmerie niet kan inwilligen. Intus- schen rukken de strijdkrachten van beide kanten verder op. De Japanners leggen vliegvelden aan, de Chineezen versperren de uitgangen van de stad. Het Noordelijk sta tion is door soldaten van de 88ste divisie bezet en gebarricadeerd. Thorbum ging dien eersten ochtend ook al tooeg mee met Stpgdale, toen die zou melken ?h de muskieten waren hèm geen verschrikking, «ij was getroffen door de huishoudelijke inrich- yhg op Iriya, waardoor alles zoo uitstekend ging zoo weinig handen. Toen hij terugkwam, was Evelyn bezig aan het /Chikken van de bloemen. Stogdale zag van /®rre de ontmoeting tusschen die twee, merkte to, hoe het stond en dacht: »Zoo, je schoonheid heeft dus al een over- zoning behaald! Toch zal je nog heel wat tooeten leeren, eer je een geschikte huisvrouw 211 tt zijn!" Tiaar het nog al een frissche dag beloofde te "toden, werd er aan) het ontbijt tot een picnic ~®tooten. Het heele gezelschap zou in bootjes •toar het eiland geroeid worden en de visch, die ~y zelf vingen, zou dan 's middags gegeten wor- ytoi. Het eilandje lag tusschen de rivier en het toeer. ®velyn wilde dien middag ook mee visschen, Ze had een hengel van een van de broertjes |toiomen en wierp het aas uit.Thorbjura zat „Wie hier komt, moet zwijgen," zei Evelyn. „Zóó veel weet ik nu wel van visschen, dat er niet gepraat mag worden!" „Het voorbeeld is meer waard dan het voor schrift," zei haar vader. „Ik mag lijden, dat Mr. Thornbum dan maar kans ziet, je stil te houden, anders hebben wij vanmiddag niets te eten." Dokter Underwood ging een eind verderop zijn geluk met den hengel beproeven, terwijl Mary de kinderen, die tot nog toe vrij luid ruchtig waren, om zich heen riep en hun op een beschaduwd plekje een mooi verhaal ging ver tellen. Stogdale en Grace maakten intusschen een vuurtje aan en spreidden een servet uit over de tafel van zand. Mrs. Underwood zat met haar breiwerk makkelijk tegen een boomstam geleund, het geheel te overzien. Thornburn wierp van tijd tot tijd een be- wonderenden blik op Evelyn's mooi gezichtje en dacht: „Als zij niét voor mij voelt, wat zal ik dan ongelukkig zijnlEn, zoo ja, wat zal moeder dan ook van haar genieten!" „Oooo!" riep Evelyn en kreeg zulk een gewel digen ruk aan haar hengel, dat ze wel zeker was, dat de visch had aangebeten. Met groote voorzichtigheid hielp Thorburn haar een reus- achtigen baars ophalen. Tegen den tijd, dat ze zouden gaan eten, had Evelyn een heel pannetje vol en was verrukt over haar succes. „Dat valt je dan toch wel mee, hè kind, en Iriyal" „Naarmate ik ouder wordt, zult u zien, hoe ik alles juist ga waardeeren," zei Evelyn veelbe lovend. „Een beetje meer nederigheid in den aan vang van het leven zou velen later heel wat vernedering besparen," meende dokter Under wood. „Waarom onderhoudt u mij nu zoo, terwijl ik het niet verdien?" vroeg Evelyn. En Mary, die vreesde, dat er soms een wanklank mocht komen in de opgewekte stemming, zei gauw, zoo luide, dat ieder het hooren kon: „Hé, ik wilde wel, dat je allemaal zoo'n honger had, als ik!" Thornburn en Stogdale bedienden de dames van kleine mootjes, even bruin gebakken visch en de jongens gingen rond met brood en boter. Het tweede gerecht bestond uit druiven, heerlijk frissche, wazige vruchten, zooals ze alleen maar in Iriya groeiden en die niet zoo zoet waren, als die van de vlakte van Adelaide. Na het eten zat het heele gezelschap in de schaduw nog wat bijeen. Thornbum genoot alweer van Evelyn's gezichtje en die twee schenen elkaar te verstaan, ook zonder woor den, want ze spraken maar heel weinig. Nu en dan vloog er een leikleurige kraan vogel boven hun hoofden rond, of er verscheen ten tooneele een wilde eend met haar kroost, die dan onthaald werd op de haar zeldzame tractatie van broodkruimeltjes. Op den terugtocht roeide Thornbum de klein ste van de beide booten, waarin Evelyn zat met de drie kinderen. hZoju er op de.hqele w»j$dJS$l «m uitzicht zijn te vinden dan dit!" riep de jonge man, toen ze halverwege het meer waren en hij de riemen even liet zakken, om van het schouwspel te genieten. De schemering begon reeds in te vallen, de zwarte schaduwen van de boompn losten zich op in de steeds donker wordende watervlakte; het huis met den terrasvormigen tuin teekende zich af als een groote silhouet tegen den vlammend- rooden hemel, öm de ondergaande zon. Prachtig weerspiegelde de lucht zich in het heldere meer, zoodat de boot als in een doorschijnende globe leek te zweven. Ofschoon Evelyn over het geheel niet zoo bijzonder vatbaar was voor natuurschoon, moest zij toch erkennen, dat dit wel een heel mooi ge zicht was. De grootste boot was al even vóór de andere geland en Stogdale bleef nog wat achter, om te zien, of de beide bootjes genoegzaam vastlagen voor den nacht. Thorburn, die dus zeker was, dat zijn hulp voor dien avond niet meer werd vereischt, nep naar huis, tusschen Evelyn en Grace. Hij had nog maar weinig gelet op dit jonge ding, daar hij tot nog toe enkel oog had gehad voor Evelyn; maar, toen hij het profiel van Grace zag, in het avondlicht, was hij getroffen door de schander- heid van uitdrukking van haar kalm gezichtje. Zij zou zeker niet zoo mooi worden als haar ouder zusje, dacht hy, maar toch bezat zij iets zeer aantrekkeiyks. „Je bent zoo stil geweest vandaag," zei hy. „Houd je niet van picnicken?" „O, ik heb juist erg genotej," antwoordde met groote overtuiging. „Ik had een prachtig boek...." Evelyn lachte. „Dat is haar opvatting van gezelligheid. Ze heeft den heelen middag onder een struik gele gen met het een of ander belangwekkend boek. Het liefst is zij altyd maar alleen. Ik geloof zoo waar, dat zij nog eindigen zal, met in een klooster te gaan." Thorburn keek haar eens aan en zei: „Zoo'n héél jong dametje mag ik toch wel vragen, hoe oud zy is?" „In April word ik zestien." „Ik dacht, dat je nog heel wat jonger was. Maar houd je zoo van lezen?".... Nu, daar kan ik ook wat voor voelen." HOOFDSTUK VI Toen Mr. Thorburn Adelaide verliet, had hij verder de Murray op Willen gaan, om de koloniën Kenmark en Mildura te bezoeken. Maar toen hy dokter Underwood van zijn voornemen sprak, keek die hem aan, in stomme verbazing. Dat iemand, die dit niet hoefde te doen, dus uit eigen, vrye beweging, met zulk warm weer in een stoomboot de rivier zou opvaren, kon hij niet begrypen, want hy doorzag niet, dat zijn gast dat enkel maar zei, in de hoop, dat hy zou uitgenoodigd worden, om wat langer op Iriya te blijven. ,,'t Is hier wel saai, maar het huis is koel en je bent van harte welkom, moet je denken." Thorburn zei, dat hij dolgraag zou biyven, maar dat hy toch volstrekt geen misbruik wilde van - de gastvryjieid, der familie. Toen dokter Underwood later zijn vrouw mee deelde, dat hy him gast had overgehaald, nog wat te blijven, scheen zy hiermee niet zoo on voorwaardelijk ingenomen. „Heb je er iets op tegen?" vroeg hij verbaasd. „Neen, maar je moet bedenken, dat je dochters hebt." „Hoe bedoel je dat?" Eer zy echter antwoorden kon, trad Grace de kamer binnen met haar Duitsche boeken en haar vader dacht nog eens na over de woorden van zijn vrouw. Dien dag nam hy zyn logé mee naar Balfour, waar hy geroepen was, omdat Mr. Grant weer ziek was. Op den middag kwam Evelyn in de keuken, waar Mary zat te schrijven en Rosamond met een handwerk bezig was. „Stuur dat kind weg!" zei Evelyn kortaf. „Ik wilde eens met je praten. Ik vind, dat ieder uur hier honderd-twintig minuten heeft." „Even wachten," zei Mary. „Rosa is er bijzon der op gesteld, dat dit werk op een bepaalden datum afkomt." Rosamond was Mary dankbaar voor deze handhaving van haar rechten en haar gezichtje klaarde weer op, terwijl ze op het hooren van het kleineerend: „dat kind" even heel teleurge steld had gekeken. „Je bent een martelares van je eigen opge- legden plicht," begon Evelyn weer knorrig. „Alles gaat hier precies op de klok. Ik ben zoo waar biy, als vader of Mr. Stogdale wel eens te laat.komen met eten!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5