Sluiting der internationale padvindersconferentie hen jaar krachtig woord van IN HET WOUD DEN CHIEF-SCOUT MERKWAARDIGHEDEN BIJ VEEHOUDERIJCENTRALE m# 4 tPAS OP DIE JAS! VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1937 Eenheid is goed, maar niet kunst matig opgelegd; zij moet uit persoonlijk karakter voortkomen" Zonen van één vader Y aa«: Slotwoord van den Chief Scout AANWINST VOOR HET MAURITSHUIS Mansportret door Ferd. Bol NUMMER- EN RIJBEWIJZEN Afgifte aan automobilisten, die niet in Nederland wonen Een Jamboreefilm Donderdagavond voor de eerste maal te Scheveningen vertoond CLEARINGKOERSEN Schipper verdronken Over eenige kolen uitgegleden en toen te water geraakt Overboord geslagen en verdronken Regeeringscommissaris Louwes vroeg persoonlijk te hooge prijzen aan dr. Deterding Het export-monopolie prijs gegeven? BELGISCHE MEDISCHE PERS TE EINDHOVEN Bezoek aan de Philips F abrieken De Poolse he gezant op bezoek Kerkelijk leven PRINS TSJITSJIBOE TE DELFT Teruggaaf van invoerrecht op vleesch Secretaris Ondernemersraad voor Indië gaat heen F AT HER WILLEM ARNOLDS f STUDIEDAGEN VOOR GEESTELIJKEN HET LOKKENDE WATER Meisje bij het baden in zee verdronken Aan verwondingen overleden Jubileum bij Philips Proeftocht van de Rodas Aardappelziekte Bekend Haagsch inbreker aangehouden Met de zitting van Donderdagmiddag is öe negende tweejaarlüksche internationale conferentie van de padvindersbeweging ge sloten. voorzitter van de Fransche delegatie, de aeer A. chatelet las allereerst een boodschap ,°°r van de Fransche regeering, waarin deze aar sympathie voor de padvindesrsbeweging "'tdrukte. Ipe verkiezing van de leden van het Inter zonale Comité van de Padvindersbeweging, et Volgende punt op de agenda, verliep vlot, baar alle tegenwoordige leden bij acclamatie efkozen werden. zijn majoor W. de Bonstetten, Lord a°ipton, Walter W. Head, graaf Y. Hutara, ajoor Ebbe Lieberath, graaf Henri Marty, jJ*' H. MoelierGasmann, dr. T. Strumillo en iv Paul Teleki- °e conferentie nam daarop de volgende mo- De conferentie brengt haar gelukwenschen aan Lord Baden Powell met zijn tachtig- h Verjaardag en betuigt haar aanhankelijk- vj'o aan den oprichter en leider van de pad- versbeweging. °ver 5ten 'V ®erbi n vwv,nv'£ '•De conferentie brengt met den meesten d'ed dank aan H. M. de Koningin der Ne- jjVanden, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. (jj, frins Bernhard en de Nederlandsche re- <4 B voor hun syropathieke medewerking en beleven met de conferentie. v De conferentie drukt haar warmste ge- v 'Vs van dank uit tot het gemeentebestuur Den Haag en Bloemendaal voor de be-- nde gastvrijheid. Jij,De conferentie brengt dank aan Z. H. tyj.bs Gustaaf Adolf van Zweden voor de toe- waarmee Z. H. de vergaderingen heeft d. Voorts brengt de conferentie hartelq- eh dank aan den hoofdverkenner van Ne tland, Staatsraad J. J. Rambonnet, het ^amboree-comité, de Nederlandsche pad- Vihders, verkenners, leiders en de staf- °fficieren voor alles, wat zij gedaan heb- '5etl om de Jamboree te doen slagen. e- De conferentie dankt het Nederland se volk voor de verleende hulp en de ^endschappelijke interesse tijdens de Jamboree en drukt haar waardeering uit v°or hetgeen de pers en de radio gedaan hebben om de Jamboree te doen slagen. Tecti De conferentie brengt hulde aan den di- -veur van het Internationale Bureau, den Hubert Martin en den secretaris, den heer jLund, voor hetgeen zij in de laatste twee (j r®n en speciaal gedurende de conferentie- ëen voor de beweging hebben gedaan. Vo De conferentie drukt haar waardeering uit of°r hetgeen de heer J. GuérinDesjardins als (j,. Veeie tolk tijdens de conferentie heeft ge- kin 130 conferenkie brengt dank aan Z. M. Ko- v,Y George van Engeland en de regeeringen v0 Tsjecho Slowakije, Frankrijk en Polen t °r hun aanmoedigende boodschappen, welke e zeerste worden gewaardeerd. W 130 conferentie drukt haar waardeering uit jv,r de waardevolle medewerking, welke de 1, V'hdersbeweging ondervonden heeft van de tej hen van de verschillende staten en van b^önen, die in him functie de beweging heb- gesteund. L De conferentie wenscht opnieuw hare dank- Vheid uit te drukken voor de medewerking 8m. e ZÜ van de padvinders en leiders over de ef eele wereld heeft ontvangen. Allen kunnen vD v&n overtuigd zijn, dat hun werk niet van bg l'hiigaanden aard is geweest en dat zij heb- hijgedragen tot het bevorderen van den Vnii n w'l en verstandhouding tusschen de heren. Clip erna werden nog verschillende moties van ■"diisatorischen aard aangenomen. sprak de Chief-scout Lord Baden Po- io0 ket sluitingswoord. „Bij alle resoluties, die he) ibist zijn voorgelezen", zoo sprak hij met inhere stem, „heb ik één gemist en dat is die, Sf hank gebracht wordt aan leden van de - 1 arentie zelf, die in zoo grooten getale zijn tW men> Phdanks de vele aantrekkelijkhe- Vipi' hie er buiten de conferentie te genieten *611, Sea!6 conferentle is een groote stap vooruit 0Pst in de ontwikkeling van de padvin- «beweging. Wij kunnen gerust zeggen, dat tyg ,e.en soort Volkenbond zijn geworden, al Sei« ik niet> of hat nu in onze bedoeling heeft gen. (Applaus). Een van de leden van den „echten" Vol kenbond heeft mij eens in vertrouwen ver klaard, dat wanneer er daar een derge lijke geest zou heerschen als hier, de Volkenbond zijn besluiten heel wat gemak kelijker zou kunnen nemen. „Wij zien niet alleen onzen eigen belangen, wij zien al len één belang, dat van den jongen pad vinder. Ons doel is de ontwikkeling van het individueele karakter van de jongens en een gezond patriotisme naast internationa len „goodwill and understanding". „Mussolini heeft mij eens verteld, dat hij de padvinderij omgezet heeft in de „balilla", omdat hij eenheid wenschte. Eenheid is goed, maar zij moet niet kunstmatig opgelegd wor den, zij moet uit het persoonlijke ka rakter voortkomen. Laten wij niet vervallen in over- organisatie. De beste remedie daartegen is teruggaan tot de origineele basis van de beweging met haar eenvoudige beginselen van harde oefening en avontuur. Zulk een remedie zal dan zijn „reculer pour mieux sauter". Voorts memoreerde Lord Baden Powell, dat hij zelf eigenlijk de padvinderij niet opgericht heeft. Hij heeft een boek voor jongens ge schreven en de jongens zijn toe/i zelf met de padvinderij begonnen. Hierin is duidelijk het ongedwongene van de beweging te zien. De jongens doen alles uit vrijen wil en daar in zit juist de kracht van de padvinderij. „Dat wij op den goeden weg zijn, heb ik aan vele factoren gezien," aldus eindigde de Chief- scout. „De Carnegie-stichting heeft ons den prijs van den vrede toegekend. Koningin Wil- helmina, Koning George en de regeeringen van vele landen hebben ons streven aangemoedigd. Onze beweging telt thans 2.800.000 leden en ten slotte hebben we weer op de Jamboree zoo duidelijk ge voeld, dat ondanks verschil in ras en taal, wij ons allen zonen van één vader voelen. Dat is voor ons een zeker teeken en daarom gaan we voort ,,to do our best". Na deze hartelijk toegejuichte rede nam Prins Gustaaf Adolf nog eenmaal het woord. „Chief", zoo zeide hij tot Lord Baden Powell, „wij voelen ons geïnspireerd, ais wij uw woor den hooren of lezen en dan voelen wij ons in derdaad zonen van één vader, namelijk zonen van den yader van onze beweging". Hierop bracht de geheele vergadering drie cheers op den chief-scout uit. Staande legden allen vervolgens de padvin ders-gelofte af en tenslotte werd hand in hand, alsof men om een kampvuur geschaard stond, het „auld lang syn" gezongen. Dit was het plechtige einde van deze vrucht bare conferentie. Een Haagsche verzamelaar heeft aan het Mauritshuis te 's-Gravenhage in bruikleen ge geven een fraai mansportret door Ferdinand Bol. Het is uit diens vroegen tijd, nog geheel in den trant van zijn leermeester Rembrandt. Toon en lichtval doen sterk denken aan Rem brandt's anatomische les. De compositie is zeer gelukkig en de schildering vlot en vloeiend. Vermoedelijk stelt de afgebeelde een jong Am- sterdamsch koopman voor. Hij staat, tot de knieën zichtbaar, blootshoofds en met den mantel om het middel, voor een groengrijzen achtergrond, waartegen de kop en vooral de prachtig geschilderde rechterhand krachtig uitkomen. Het levensgroote doek is voorloopig geplaatst in een der benedenzalen van het Mauritshuis. In het Algemeen Politieblad komt een cir culaire voor, door den minister van Justitie ge richt tot de procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie, waarin medegedeeld wordt, dat de minister van Waterstaat de vol gende beslissing ter kenqis heeft gebracht van den Koninklijken Nederlandschen Toeristenbond A.N.W.B.: „De vraag, of zij, die afgifte van een nummer- bewijs of rijbewijs verzoeken, volgens de motor en rijwielwet hier te lande woonplaats hebben, moet beoordeeld worden naar artikel 74 en vol gende van het burgerlijk wetboek." Uit deze beslissing volgt, aldus de circulaire, dat voor de toepassing van de motor- en rijwiel- wet en haar uitvoeringsvoorschriften ten aan zien van de vraag, of iemand al dan niet in Nederland woonplaats heeft, niet beslissend is, of hij is opgenomen in het bevolkingsregister of verblijfregister, bedoeld in het besluit bevolkings boekhouding, staatsblad 1936, no. 342. Het zal duidelijk zijn, dat deze beslissing van belang is niet alleen voor de vraag, of aanspraak gemaakt kan worden op afgifte van een zgn. departementsrijbewijs en R-numtnerbewijs, doch evenzeer voor de vraag, of gebruik kan worden gemaakt van de faciliteiten, welke hier te lande voor niet in Nederland woonachtige eigenaren of gebruikers van motorrijtuigen gelden. Zoo zal de opvatting, dat degene, die in het bevolkingsregister is ingeschreven, niet bevoegd zou zijn hier te lande zijn auto te gebruiken, wanneer hij alleen voorzien is van de gebruike lijke internationale papieren, onjuist moeten worden geacht, wanneer die persoon naar bur gerlijk recht niet in Nederland gedomicilieerd is. Een en ander heeft in het bijzonder practische beteekenis met betrekking tot Indische verlof gangers. In het Seinpost-theater te Scheveningen draaide Donderdagavond voor de eerste maal een Jamboree-film, samengesteld uit de tijdens de Wereld-Jamboree door de filmfabrieken Po lygoon en Profilti gemaakte geluidsopnamen. Deze eerste en speciale vertooning werd bij gewoond door de kopstukken van de interna tionale padvinderswereld. O. a. werden opge merkt Lord en Lady Baden Powell, Prins Gus taaf van Zweden en de Nederlandsche hoofd verkenner Staatsraad Rambonnet. De overige aanwezigen waren voor het mee- rendeel de hoofdleiders van de contingenten buitenlandsche padvinders, die de Jamboree bijwoonden en gedelegeerden van het Inter nationale Padvinderscongres. De film, welke een lengte heeft van 1600 meter en ongeveer 50 minuten duurt, bevat een belangwekkend overzicht van de voornaam ste gebeurtenissen tijdens de Jamboree in Vo gelenzang, met als hoogtepunt de openings plechtigheid. De camera nam voorts interessante opna men in de verschillende subkampen, waardoor de toeschouwer een voortreffelijk beeld krijgt van het massale en indrukwekkende karakter van deze internationale padvindersreünie. Een inleiding tot de eigenlijke Jamboree film bevat opnamen, genomen tijdens den op bouw van de tentenstad. Koersen voor stortingen op 13 Augustus 1937 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken ƒ72.94, lires ƒ9.61, peseta's ƒ10. Duiker: „Ik heb aldoor gezegd, dat ik dat ver vloekte glas daar niet wil hebben, want als ik onder water een schat zie, en ik wil in mijn han den spuwen, dan spuw ik tegen het glas en kan de schat niet meer zien." De 43-jarige schuitenvoerder C. Niezen, uit Amsterdam, die Donderdagmiddag met zijn met cokes geladen schip door de Nieuwe vaart nabü de Funenkade te Amsterdam voer, kwam te struikelen en viel in het water. Onmiddellijk begaf een achttal voorbijgangers zich te water. Geen van allen lukte het echter den schipper op te halen. Ten slotte twintig minuten na het gebeurde is men er in geslaagd met een dreg den drenkeling uit het water te halen. De levensgeesten waren toen evenwel reeds gewe ken. Het stoffelijk overschot is naar het Bin nengasthuis vervoerd. De schipper bevond zich met zijn schuit on der de brug, toen hij overboord sloeg. Het schip kon door de hooge laag cokes niet onder de brug door. De schipper kwam hard toeloo- pen, ten einde de lading te verdeelen. Hij gleed daarbij uit over eenige kolen met het gemelde gevolg. Donderdagmiddag voer door het Verbindings kanaal te Groningen de tjalk „Neerlandia", schipper P. F. B., gedomicilieerd te Groningen. De tjalk werd opgeduwd door een motorbootje, waarin zich de beide zoontjes van den schipper bevonden. Bij het aanzetten van den motor is de 5-jarige Anton door den schok overboord ge- Het Handelsblad deelde onlangs mede, dat er tusschen dr. Deterding en de monopolie- houdende Veehouderij Centrale een ernstig ge schil was ontstaan over den prijs, dien deze aan dit crisislichaam had moeten betalen voor de rond 30.000 naar Duitschland gezonden var kens. Deze prijs was nJ. naar dr. Deterding naderhand bleek veel te hoog geweest, niet op zichzelf, maar bij vergelijking met dien, welke aan een bepaalde firma was berekend. Na een zéér nadrukkelijk door dr. Deterding ken baar gemaakten wensch, is dezen toen gelde lijk satisfactie verleend. Het blad sprak tevens de hoop uit, dat de Veehouderij Centrale over deze bedenkelijke zaak niet zou zwijgen, doch in een communi qué de preciese toedracht der feiten zou ont hullen, speciaal wat betreft den betrokken der de en de prijzen. Dit communiqué is echter niet verschenen. Sléchts heeft de Veehouderij Centrale aan een der dagbladen verklaard, dat dit lichaam slechts uitvoerder was, doch dat de leverings overeenkomst was gesloten tusschen dr. De terding en den Regeeringscommissaris voor de Veehouderij, den heer S. L. Louwe.s, die zich er toe had bepaald, het resultaat aan haar me de te deelen. Er werd aan toegevoegd, dat de besprekin gen hierover een bevredigend resultaat hebben gehad. Bovendien is „van welingelichte zijde" ver klaard, dat de Veehouderijcentrale „een partij van enkele duizenden varkens voor export naar Zwitserland heeft geleverd tegen iets lagere prijzen, dan aan dr. Deterding waren bere kend." Het blad toetst deze mededeelingen aan de werkelijkheid en is in staat het volgende mede te deelen: In December contracteerde dr. Deterding met Regeeringscommissaris Louwes de overneming van 30.000 varkens van gemid deld 120 kilo tegen een prijs van veertig cents per kilo levend gewicht. Twee maanden daarna, gedurende wel ken tijd de prijzen het tegendeel van een daling te zien hadden gegeven, werden aan een bepaalde firma varkens overgedragen, bestemd voor export naar Zwitserland. De „enkele duizenden" waren er rond 6600 en de „iets lagere prijs" bedroeg vier en der tig cents per kilo levend gewicht en boven dien werd vier kilo korting toegestaan per varken. Dr. Deterding betaalde dus voor een var ken van 120 kilo een prijs van 48, doch bedoelde firma behoefde slechts 39.50 te betalen. Dr. Deterding moest derhalve 8.50 of twee en twintig procent méér per var ken betalen dan de bedoeldê firma (die de varkens eerst slachtte, alvorens ze naar Zwitserland te zenden). Men kan uit deze. cijfers zien, wat de „welingelichte zijde" "be doelt met „iets lagere prijzen." De gemachtigden van dr. Deterding hebben door een louter toeval n.l. een vergissing van de Veehouderücentrale dit meten met twee maten ontdekt, bij welke gelegenheid zij tevens de schriftelijke bewijzen van dezen „koe handel" in handen kregen. Dr. Deterding was hierover terecht zeer verbolgen en heeft toen persoonlijk ingegrepen en den aanvankelijk weifelenden Regeeringscommissaris mondeling voor een alternatief gesteld, waarvan de ééne helft was, dat deze zou goedkeuren, dat van de nog openstaande vorderingen van het Land bouwcrisisfonds op dr. Deterding voor andere producten, een bedrag zou worden ingehpuden van ruim een ton. Het „bevredigende" van het resultaat dezer „besprekingen" was o.a., dat dr. Deterding de vlotheid had, het prijsverschil te deelen en das genoegen te nemen met een prijs van 37 cents en dat hij de Rotterdamsche conditiën van vier kilo korting buiten geding liet, opleverende al dus een terugstorting van rond 110.000. Hij had met evenveel recht ruim het dubbele kun nen eischen en ook dat zou hem dan moeten zijn toegestaan. Een eventueel nog te verschijnen communi- qué van Regeeringscommissaris Louwes zal er thans dus mee kunnen volstaan, den naam van de firma te noemen en een verklaring te ge ven voor den lagen prijs, die aan deze werd berekend. (Dr. Deterding heeft n.l. niet te veel betaald) Doch bovendien zal de Regeeringscommissa ris goed doen, een verklaring te geven voor het feit, dat de transactie van den varkens- export naar Zwitserland is verricht door een particuliere firma en niet door de Veehouderij- centrale, welke immers het export-monopolie bezit. slagen. Onmiddellijk sprong de vader, die niet kon zwemmen, te water. Hij moest door voor bijgangers, die eveneens in het water gesprongen waren, op het droge worden gebracht. Het jongetje is verdronken. Na een uur dreg gen werd het lijkje door de politie opgehaald. Het is naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. Donderdag hebben een 30-tal leden van de Belgische medische pers een bezoek gebracht aan de Philips Fabrieken te Eindhoven. Na een inleiding van dr. J. G. A. van Weel over de t.b.c.-bestrijding en van ir. Hondius Boldingh over Röntgeninstallaties voor medi sche doeleinden, werden de Röntgenapparaten- fabriek en andere fabrieksafdeelingen bezich tigd, terwijl tevens een rondgang door het la boratorium werd gemaakt. Met bijzondere belangstelling namen de Bel gische medici kennis van de door Philips ge troffen maatregelen op sociaal-hygiënisch ge bied, alsook van de moderne Röntgeninstalla ties, die vooral bü t.b.c.-bestrijding zulk een be langrijke rol spelen. De Poolsche gezant, de heer Babinsky, die Donderdag met zijn echtgenoote en dochter de demonstraties der Poolsche vliegers en pad vindersleiders op het vliegveld te Eindhoven heeft bijgewoond, heeft in den namiddag de Philips Fabrieken bezocht. Aan de Poolsche gasten werd een Brabant- sche koffietafel aangeboden, waaraan mede ir. P. F. S. Otten, directeur der Philips Fa brieken en diens echtgenoote aanzaten. Donderdagmiddag heeft Prins Tsjitsjiboe in cognito een bezoek aan Delft gebracht. Hij be zocht achtereenvolgens de Delftsche aardewerk fabriek „De Porceleyne Fles", het Prinsenhof en de Oude en Nieuwe Kerk. Hoewel aan het bezoek van den Prins geen ruchtbaarheid was gegeven, hadden zich vooral bij de Nieuwe Kerk vele belangstellenden ver zameld. In den namiddag keerde de Prins naar Den Haag terug. De minister van Financiën heeft de inspec teurs der invoerrechten en acijnzen gemachtigd, teruggaaf te verleenen van invoerrecht voor versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch, op een in hun dienstkring gelegen kantoor der invoer rechten ten invoer aangegeven op of na 29 Juni j.l., ten bedrage van: A. Het verschil in gewoon invoerrecht tus schen 20 en 121/, pet. van de waarde volgens de ten tijde van den invoer geldende prijscourant, bedoeld in bijzondere bepaling 5 op post no. 146 van het tarief van invoerrechten. B. Het verschil in bijzonder invoerrecht tus schen het betaalde bedrag en dat hetwelk zou zijn verschuldigd, indien het gewoon invoer recht was berekend naar 121/ pet. van de waarde. De teruggaaf van invoerrecht wordt slechts verleend voor zoover door belanghebbenden een verzoek daartoe binnen een jaar na den invoer bij voornoemde inspecteurs wordt ingediend. De heer G. J. W. Putman Cramer heeft be sloten, met ingang van 1 October as. zijn func tie van secretaris van den Ondernemersraad voor Ned.-Indië, welke betrekking hij ongeveer 15 jaar bekleed heeft, neer te leggen. Te Bergen op Zoom is bericht ontvangen dat Father Willem Arnolds te Kisumu (Eng. O. Afrika) is overleden. Father Arnolds werd 12 Febr. 1908 te Bergen op Zoom geboren en in 1933 te Mill Hill pries ter gewijd. Hij studeerde achtereenvolgens te Tilburg, Roosendaal en Mill Hill en vertrok on middellijk na zijn priesterwijding in 1933 naar Kisumu waar hij in het vicariaat van denzelf den naam werkzaam was. De oorzaak van zijn dood is niet bekend. Aan de priesters, die wenschen deel te nemen aan de studiedagen over de Katholieke Actie te houden 29, 30 en 31 Augustus as. in het seminarie te Apeldoorn en die zich nog niet hebben opgegeven, wordt verzocht dit te doen vóór 16 Augustus a s. Opgave adres Katholieke Actie: Nieuwegracht 32, Utrecht. Bij het baden in zee aan het Noorderetrani te Scheveningen is een meisje van 14 jaar ver dronken. Maandagmiddag is bü sluis 4 te Veghel een motorrüder met duopassagier in botsing geko men met een tandem. Op de tandem zat de 55-jarige IJsendoorn met zijn vierjarig zoontje. Het jongetje, dat de botsing zag aankomen, sprong tijdig van het rüwiel. De vader even wel werd tegen den grond gesmakt en met ernstige verwondingen naar het St. Joseph- ziekenhuis te Veghel vervoerd. Donderdag heeft een 30-talleden van de zweken. Zaterdag as. zal het 25 jaar geleden zyn, dat de heer S. Wolf, leider van de accountantsaf- deeling en algemeen procuratiehouder der N.V. Philips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven, bü deze onderneming in dienst trad. De jubilaris is lid van het Nederlandsch in stituut van accountants en o.m. penningmeester van de Philips-pensioenfondsen, ondersteu ningsfonds en van het Philips-van der Willigen studiefonds, alsook lid van den raad van beheer van het sportfondsenbad. Zaterdagmiddag zal de jubilaris in het Phi- lips-ontspanningsgebouw gehuldigd worden. Om half een zal daar gelegenheid zün voor vrien den en medewerkers om den jubilaris geluk te wenschen. Het tank-stoomschip „Rodas", groot bruto ca. 3160 ton, gebouwd bij de Nederlandsche Dok Mq. te Amsterdam, voor de Curasaosche Scheepvaart Mij. te 's Gravenhage, zal 30 Aug. proeftocht houden. In het etmaal van 's avonds 10 tot 's avonds 11 Augustus is n het midden van het land de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optre den van aardappelziekte, op de Zuid-Hollanösche Eilanden kritiek behoudens te geringe bewol king, en tusschen Hoorn en Enkhuiaen behou dens te weinig regen. De politie te Wassenaar heeft aangehouden J. van de V., een bekenden Haagschen inbreker, die zich in Wassenaar op verdachte wüze op hield. Hü is naar Den Haag overgebracht, waar hü gezocht werd in verband met enkele oude inbraken. Een prima reflector en een wit achter- spatbord op uw fiets baten niet als er zoo iets gebeurt I (U weet toch, dat die witte achterspatborden ook overdag verplicht zijn 71) DOOR KELLER V^eel graag," zei de schilder, dadelük weer V0,.oliik gestemd; „ik zat reeds lang op de eer- e uitnoodiging te wachten om mün gedicht tiL^'in compositie voor te dragen. U moet na- Wi'ik Weten, vereerde aanwezigen, dat Werner t^hiann niet slechts schilder, maar ook dich- eh componist is, om zoo te zeggen dus een Verseel genie. Werner Lohmann is voor alles v chikt, alleen niet voor doodslaan, tenzij voor Vt ^°°dslaan van tijd en geld. En nu, vooruit ji.de kunst!" Ij/r'j tokkelde op zün guitaar en zong toen zijn Het schallende stem. Wed werd door de gezamenlüke toehoor- a becritiseerd. Balthassar zei: ^"Otizin". de vrouw van den voorzanger: „Om lta gieren!"; de oude voorzanger: „Hoeh, hoeh, &°eroe!" ik: »Een heel aardig gitaarliedje!" a Isenloh: „Het is buitengewoon, het is v°udig schitterend!" U^erner Lohmann stond op, maakte een bui- V0o8 eh zei: „Ik dank de geachte aanwezigen .r den algemeenen stormachtigen bijval! CW. was het wonder als meisjesharten op dien blijmoedigen, aardigen jongen verliefd raakten? Er werd geconstateerd, dat ook Erica gitaar kon spelen en dat ook ik iets van deze eenvou dige en toch zoo bekoorlijke kunst verstond. Nu moest ook ik iets voordragen. Ik ben geen zan ger. En zoo zong en sprak ik recitatief mijn rümen en sloeg er eenige accoorden bü aan. Joechheisahei in 't land van Mei. Mei heeft een en dertig dagen. Waarom? Waarom? zult gü vragen. Luistert! dertig maagdelün, deugzaam, blond en zwart en fün kwamen door het pralend bosch, dansten zwierig los. Haar nu kwamen vergezellen een en dertig jonggezellen. Ei, lachte Mei, iederen dag een huwelijksfeest, het is nog nooit zoo mooi geweest! Iederen dag begon de jool, klonken luit, gitaar, viool. Dertig maal, dertig maal vreugdefeest op groote schaal. Doch ten slotte kwam een eenzaam man. Ik stond alleen.... liefde vond ik geen. in Mei joechheisahei! Ook dit lied werd door de toehoorders becri- tiseerd. „Ach, hoe treurig 1" zei de vrouw van den voorzanger. „Mooi!" zei haar man. „Hoe zat dat eigenlük?" vroeg de houtvestersvrouw; „waren er voor de één en dertig heeren maar dertig dames, en bleef er toen één over?" „Zeer juist," bromde Balthassar; „en daarom is het zaak, je door geen windbuil den lof te laten afsteken!" „Ja, de één en dertigste moet je in Mei niet zün, liever de eerste," zei Werner Loh mann. Erica Isenloh zweeg. Het speet me eigenlük. dat ik het lied gezongen had. Nu nam Erica de gitaar en zong met haar heldere welluidende stem eenige bekende lente liederen, ook mün speciaal lievelingsnummer „Rosenstock, Holderblüh." Iedereen werd vroo- lük, de gedrukte stemming verdween, zelfs Bal thassar spoorde de jonge zangeres telkens tot weer nieuwe liederen aan. Tot slot zong Erica het lied van de engelbewaarders in den Mei nacht. „Dat is ontroerend!" riep Balthassar en sloeg met zün vuist op tafel. „Het is aangrijpend!" riep hü opnieuw en fronste het voorbeeld als duchtte hü ergens te genspraak. „Je moet dat dadelük zoo begrüpen: de engelbewaarders moeten zich het heele jaar door voor de meest onhebbelijke blagen afsloven, maar als ze eens 'n paar uur vrü hebben, kennen ze in hun goedheid toch geen grootere vreugde dan elkaar hun beschermelingen te toonen." „Hartelük dank voor de explicatie," zei Werner Lohmann ironisch; „zonder die verklaring zou geen mensch het gedicht gesnapt hebben." „Nu, ik mag toch zeker wel wat zeggen," bromde Balthassar. „Dit gedicht heeft me een ware vreugde bezorgd, terwijl het uwe, dat van die kleine kangoeroeuitgesproken nonsens was!" „Dat moest ook, münheer Balthassardat moet ookals het geen nonsens was, zou het geen snars waarde hebben." „U zou misschien zelf ook geen snars waarde meer hebben als u geen nonsens meer te ver tellen had!" antwoordde Balthassar grof. De schilder sprong overeind. Nu komt de ca tastrophe, dacht ik. Maar Werner Lohmann lachte en zei vergenoegd: „Hebt u het gehoord, mijne heeren? Mijnheer Balthassar heeft een verstandige opmerking ge maakt. Zeldzaam, maar waar! U staat me toe, dat ik den zin noteer. Als ik geen nonsens meer heb te vertellen eet." Het overige deel van den avond verliep zon der incidenten. Met het verstrüken der uren ontstond er zelfs een prettige gemoedelükheid. Alleen mijn eigen hart bleef bedrukt. Erica praatte büna uitsluitend met Werner Lohmann. Zij sprak met hem over kunst en over allerlei schoone idealen, die hü met zijn rake begaafd heid hebben kon. Dikwijls lachte hij er luchthar tig over heen, maar langzamerhand kwam hü al meer en meer onder de betoovering van het meisje. De wijn smaakte me niet, en ik hoorde niet hoe zoet de nachtegalen in het struikgewas langs het beekje zongen.... Terwijl wq huiswaarts keerden, kwamen wij voorbü het huisje, waar Elisabeth Ranke woont. We zagen het meisje in den tuin staan uitkijken. Werner Lohmann zei: „Kük, dat is juffrouw Ranke. Ik zal eens even over de weide naar haar toegaan om het een en ander in verband met de volgende zitting te be spreken." Hij snelde over de door de maan beschenen grasvlakte, maar het meisje haastte zich naar binnen, toen zij hem zag aankomen en smeet de deur achter zich dicht. „Die is kwaad, dat ze niet op het Meifeest is mogen komen," zei Lohmann, toen hij weer te rug was. „Ze zou ook niemand gehinderd heb ben; ze heeft immers ëen zekere ontwikkeling." Niemand antwoordde. Toen voegde Lohmann zich bq den voorzanger en liep met hem voor uit. Dan volgde Balthassar met de vrouw van den voorzanger; het laatste paar vormden Erica en ik. Een heele poos liepen wij stilzwügend naast elkander voort; dan keerde Erica zich om naar het huis waar Elisabeth Ranke woonde en haalde de bekende verzen van Heine aan: „....Und wem sie just passieret, Dem bricht das Herz entzwei .Hebben die verzen op Elisabeth Ranke be trekking?" vroeg ik. „Ja." Dem bricht das Herz entzwei.... Maar Elisabeth Ranke is toch verliefd op den schilder. Als ik vragen mag, waarom het juist u ver hinderd, dat Elisabeth op het feest tegenwoor dig was en hem kon ontmoeten?" Zü keek mü in de oogen. ,De schilder is Elisabeth's liefde niet; hü is voor haar slechts „het slük der aarde," waarin zü haar hart begraaft, nu het verraden is." ,Ahbedoelt u het zoo?" „Ik bedoel, dat Elisabeth, die een trotsch, zui ver meisje is, den jongen van de houtzagerij heeft liefgehad; nu hü zoo laag heeft gehandeld, nu hij haar in den steek liet, nu hü zooals voor mij vaststaat in zün waanzin Bianca heeft neergeslagen, het ouderlük huis heeft be stolen en in brand gestoken en zelf de wereld is ingevlucht, nu wil dit arme teleurgestelde meisje haar versmade hart aan den eerste den beste weggooien. Deze eerste de beste is helaas Werner Lohmann, en hü is lichtzinnig genoeg om het gebodene te accepteeren." O, wat werd het mü goed en licht te moede! Al de helsche folteringen der jalousie vervluch tigden tót niets. „Erica," zei ik bewogen; „u wilt dus ook hier weer de engelbewaarder zün?" „Ik zou Elisabeth's vriendin willen zün, een, die haar beschermt. Zoo, als onze oude leeraar het ons voorgehouden heeft, van wien ik u eens vertelde: de onderwüzeres moet voor de meisjes van haar dorp een trouwe zuster zün. Maar, mqnheer Hubertus, ik vrees, dat ik alweer op den verkeerden weg ben. Ik doe alles averechts: ik ben nog te jong; ik deug misschien heelemaai niet voor onderwüzeres." ,Hoe kunt u zoo iets onzinnigs zeggen, Erica?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3