De St. Josephschool jubileert IX SI 1 1 Haarlem, 13 Aug. 1 VIER JUBIL EA TEGELIJK VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1937 STADSNIEUWS öe heer Speller 40 jaar onder wijzer en 25 jaar hoofd der school Feest op 1 September Uit de historie faan V®1 De jubilaris zelf EEN HONDERD-JARIGE TE HILLEGOM Mevrouw de weduwe Ritschie Kruimel AGENDA Programma Radiocentrale De Haarlemsche Gemeentefinanciën DE NIEUWE KERK De wereldoorlog De restauratie thans gereed Bioscopen 14 Augustus Bioscopen R.K. SPEELTUINEN VAN BAT EN BAL De competitie VOETBAL R.C.H. OPENT HET SEIZOEN Deelname aan het Velox-toumooi R.C.H.Blauw-W it Jubileumwedstrijden bij H.B.C. DAMMEN HAARL. R. K. DAMBOND Bekerwedstrijden le klasse Jubileumwedstrijden St. Bavo (Heemstede) j,Hoe zalig als de jongenskiel nog om de houders glijdtzong Nic. Beets in zijn op den schooljongen en menigeen, die zich "heeldi teel, >en uit zijn kinderjaren" op een sentimen- e'en, verloren achternamiddag of bij het be- ki van 0U(^e jeugdfoto's herinnert, zegt het o-'kiebrandt, zij het in wat minder poëtische be- °°rdingen, na. Schooljaren herinneren aan Bensvreugde en kinderverdriet, aan een tijd, - e alleen maar de zorg voor het huiswerk of eh verloren bal of hoepel kende. opnieuw zullen zoo vele mannen, zelf ,0®erehdeels nu huisvaders, zich ongetwijfeld hun hgensjaren herinneren, nu de R. K. Jonger.s- Eeh°oi aan de Nieuwe Gracht officieel: St. Jo- Phschool, maar in de wandeling genaamd: "he school van Speller" jubileert. En wel met niet een, maar met vier ju- bilea tegelijk: het 25-jarig bestaan van de ^hool, het 25-jarig ambtsjubileum van het Hoofd der school, den heer Speller, diens *0-ja rig onderwijzerschap en het 25-jarig Onderwijzerschap van den onderwijzer J. Erockbemd, aan de school verbonden. Het ^gïn van bet nieuwe schooljaar, dat altijd een eenigszins plechtig en bijzonder ka rakter draagt, zal nu een groot feest zijn! Thans heeft iedere parochie in Haarlem haar ,,®eh school. Ook de eenige parochie, het Kle- l(jrPark, die ze tot heden moest missen, zal met hgang van 1 September, dank zij haar pas- ®r> een eigen parochieele school krijgen. Daar- v ®de is het streven van Mgr. A. J. Callier z.g. °«ooid. Ongeveer dertig jaar geleden heersch ip er andere toestanden op R. K. onderwijsge- ïd in Haarlem. Toen hadden de toenmalige ri5 Parochies: St. Bavo, St. Antonius, St. Jo- gt. Joannes de Dooper, O. L. Vrouw Ro- hkrans en de H.H. Elisabeth en Barbara te- aihen slechts 2 scholen: een z.g. burgerschool de Ged. Oude Gracht (waar nu nog de ■K. MULO-school gevestigd is) en daarnaast he Gortesteeg een gewone lagere school. Jon ahs uit heel de stad, die zich toen al flink aan Uitbreiden was, moesten daar Katholiek on- ,erwijs volgen. De Bisschop, Mgr. Callier, nam J' initiatief om aan iedere parochie haar eigen '°ol te bezorgen. Achtereenvolgens ontston- eh zoo de R. K. scholen aan het Spaarne, aan J Westergracht, de Nieuwe Gracht en den 'Jlsingel. De St. Josephschool moest bij haar op- ,°iiting in 1912 niet alleen dienen voor de St. Osephparochie, maar tevens ook voor de paro ze van St. Jan. Daardoor kreeg ze al meteen 300 leerlingen. Om ze te kunnen bergen in 8 lokalen, werden er school-„jaren" van 9 De medejubileerende directeur, de heer Speller ta. anden ingesteld, die later tot den officieelen hür van 12 maanden verlengd werden. De op- jjhters van de school waren de hoogeerw. heer eken Stoffels, destijds pastoor van de St. Jo- Miparochie, en de kerkmeesters J. W. A. Bey- Js, Zuidhof, Laurey en Schlattmann, waarvan j een nog de heeren Beynes en Zuidhof in ven zijn. Architect C. L. M. Robbers z.g. aakte het ontwerp en de aannemer G. J. v. v 'igeland Az. voerde het werk oyder toezicht atl den opzichter G. Sesing uit. Hun namen vereeuwigd in den gedenksteen in den ge- van het gebouw. De school kwam op de waar de bekende doch toen buiten ge- hiik zijnde azijnmakerij van den heer Bijvoet J. Qbd. Oude Haarlemmers zullen zich die wei- Jut nog wel herinneren. Op 28 Augustus 1912 Ücide Mgr. Callier de school in. In het be- Jht hierover in de Nieuwe Haarl. Crt. van JeU dag vonden we vermeld, dat de Hoogeerw. t e«r Deken G. Stoffels bij de inwijding een v ®sPraak tot den Bisschop hield en daarin het 0 'kende zeide: Onze Bisschop heeft recht op Jd dank van het Katholieke Haarlem, want Jt is onder het episcopaat van Mgr. Callier, J het Kath. Bijzonder Onderwijs zoo'n onge- Jhde vlucht heeft genomen. Gaarne erkennen aldus spr., dat deze school door uw kracht ij bezieling tot stand is gekomen, want uwe Peeling heeft ook ons kracht geschonken. Spr. ervan overtuigd, dat de kinderen dezer school ^Jlt Million trpro'ofon Ho 1 a Erin von Viun c «ch, it zullen vergeten de liefde van hun Bis- op voor het bijzonder onderwijs voor de jJSd, en dat zij later zullen zegenen Zijn naam j.s dien van een groot bevorderaar van het ath. Bijzonder Onderwijs, j-kigr. callier dankte hierna den Deken en het ripkbestuur voor hun volgzaamheid den wensch hJUi Mgr. te hebben vervuld, n.l. dat in iedere de vakken geleerd, die geen mensch kan mis sen, v/at hij ook wordt! En van sommige van zijn oud-leerlingen leidt hij nu de zonen op Doorkneed in onderwijszaken en hooglijk ge zien en gewaardeerd bij zijn collega's en bij de autoriteiten, werd hij secretaris van den Dio- cesanen Kath. Onderwijzersbond, lid van de Commissie van Toezicht op het 1. o. en meer van dergelijke instelingen. En zoo zullen hem ook zeker op zijn jubileumfeest de blijken van be langstelling en waardeering geworden, die bij zoo'n mijlpaal als deze jubilea passen. Het schoolbestuur, dat thans bestaat uit pastoor F. C. v. Beukering, en de heeren J. P. A. Nelissen, J. Jonckbloedt, P. v. Kessel en F. Wüst, en onderv/ijzers, oud-leerlingen en leerlingen zor gen tezamen voor een grootsch feest op 1 Sep tember. Des morgens wordt om 8 uur in de St. Jo- sephkerk een plechtige H. Mis tot intentie van de jubilarissen opgedragen. Om 11 uur is er in het schoolgebouw receptie, met huldiging van de jubilarissen, des middags om 3 uur worden de leerlingen op een filmvertooning en lekker nijen gètracteerd en des avonds brengt het mu ziekcorps „Utile Dulci" een serenade. Van huizen groote behoefte. „Maar dat heb ik toch geweigerd, want de leerlingen moeten wor den wat ze willen," aldus de heer Speller. Groote veranderingen heeft de school in de afgeloopen 25 jaar niet ondergaan. Zelfs zijn er nog gloeilampen over uit 1912! „Die zullen we op het zilveren feest nog eens aansteken. Dat moest Philips eens zien!" Ook de klompenbakken zijn er nog, al komt geen leerling meer met klompen aan op school Intusschen zijn er fietsenrekken bijgekomen ook een teeken des tijds! De grootste sensatie was wel de komst in 1918 van een radiotoestel. Wij, die zonder blik ken of blozen den knop van ons radiotoestel om draaien en een juffrouw in Salamanca of een koor in Kaapstad hooren zingen, kunnen ons nauwelijks voorstellen wat een gebeurtenis dat radiotoestel was. Uitzendingen, zooals we die nu kennen, waren er nog niet, men kon alleen morséteekens van de schepen of de tijdseinen van den Eiffeltoren beluisteren. Thans kan men voor een paar centen een antennedraad kant en klaar in een winkel koopen, maar het kostte destijds heel wat meer moeite om aan zoo'n draad met toebehooren te komen! Het radiotoestel wordt nog steeds bewaard tot groote verbazing dikwijls van den bezoe ker! omdat daarmee aan de leerlingen de vooruitgang van de huidige techniek getoond wordt. Zoo pratend vliegen de herinneringen aan de verloopen jaren weer vluchtig door den geest van den aanstaanden jubilaris, die het onder wijs en de stad Haarlem door en door kent. Geboren Bussumer, studeerde hij aan de R.K. Kweekschool te Utrecht later naar Hilver sum verplaatst. Na eenige jaren onderwijzer te zijn geweest aan de R. K. school in de Haarl. Houttuinen te Amsterdam, kwam hij in 1993 als onderwijzer naar Haarlem, aan de genoem de school in de Gortesteeg, waarvan hij in 1909 hoofd werd. In 19kreeg hij de gelijke functie aan de St. Josephschool, waarvan hij het wel en wee van begin af aan heeft meegemaakt. Haar geschiedenis is een brok van zijn eigen levenshistorie. Het grootste deel van zijn onder wijzerschap heeft hij alzoo in Haarlem door gebracht. Hij heeft de stad zien uitgroeien tot de vijfde stad des lands, de enkele scholen zien vermeerderen tot haast een overvloed van al lerlei soorten van lagere en middelbare scholen. De onderwijzersopleiding werd gewijzigd, al staan er wéér kweekelingen voor de klas, even als vroeger. Maar toen waren het inderdaad kweekelingen, die het vak nog moesten leeren, nu zijn het volleerde onderwijzers zonder em plooi. Hoeveel Haarlemmers hebben van hem niet Naar wij vernemen, zal mevrouw de weduwe Ritschiegeb. Kruimel op 20 dezer ten huize van de familie H. Veldhuijzen van Zanten (Villa Rustenburg, Veenenburgerlaan 6) te Hillegom haar lOOsten geboortedag herdenken. De a.s. feestelinge werd te Schiedam geboren. Gezichts- en denkvermogen zijn nog uitstekend; haar gezondheid laat niets te wenschen over. Wijl de huisarts voor een grootsche huldiging voor de honderdjarige een te groote vermoeid heid vreest, zal de dag op de meest bescheiden wijze gevierd worden. Voor vrienden en zeer intieme kennissen bestaat Vrijdag 20 Aug. tus- schen 11 en 12 uur en van 7—8 uur gelegen heid op Villa Rustenburg te komen complimen teeren. Onze Hillegomsche medewerker vertelt ons nog het volgende: Wij hadden een onderhoud met den schoon zoon en de dochter van mevrouw Ritschie. De ontvangst op Villa Rustenburg was allervrien delijkst. Het spreekt, dat we aandrongen op een foto voor ons blad. De heer van Zanen zei ons, dat zulks tegen den uitdrukkelijken wensch van Moeder zou zijn en dat hij zeer tot zijn spijt ons hiermee niet van dienst kon zijn. Reeds geruimen tijd te voren had Moeder ge zegd: „Ik hoop maar, dat ik geen honderd jaar word, want dan zetten ze me in de krant en dat wil ik niet." Mevrouw van Zanten (de dochter van de a.s. feestelinge) heeft toen ge zegd: „Moeder, als we u daarmee verdriet zou den doen, zullen we zorgen dat dit niet ge beurt." En zoo krijgt de krant geen foto van onze honderdjarige. Wij durfden niet verder aan dringen. Toch willen we nog wel aan onze lezers verklappen, dat we een portret van mevr. Ritschie op het buffet van een der kamers in de villa even hebben gezien. Dit was voor ruim een jaar gemaakt. Wat was het mooi! Wat een mooie, grijze haren, beter witte, maar zoo vol en zoo imponeerend. Wat een uitdrukking in dat gelaat! Wat een scherpte van opmerkings gave in die mooie, gave trekken! Wat is het jammer, dat we dat bij dit eeuw feest niet kunnen vereeuwigen! Maar zooals ge zegd, we hebben ons te onderwerpen aan den wensch van Mevr. Ritschie. De jubileerende S. Jozefschool aan de Nieuwe Gracht voor Zaterdag 14 Augustus. Programma I. Hilversum II. Programma n. Hilversum I. Programma III. 8.00 Keulen, 10.15 Parijs Ra dio, 12.20 Ned. Brussel, 2.35 Keulen, 3.35 Ned. Brussel, 4.20 Keulen, 5.50 Fr. Brussel, 6.20 Lon don Regional, 7.20 Ned. Brussel, 7.50 diversen, 8.20 London Regional, 10.50 Fr. Brussel, 11.00 Berlijn. Programma IV. 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diver sen, 10.35 Droitwich, 3.50 London Regional, 4.20 Droitwich, 4.50 London Regional, 5.20 Droitwich, 9.20 Keulen, 9.40 Droitwich. Programma V. 8.007.00 Diversen, 7.00 Ei gén gramof oon,platenconcertVerzoekprogramma, 8.0012.00 Diversen, De heer v. d. Wall, sinds bijna twee maanden wethouder van financiën der gemeente Haar lem, was zoo vriendelijk ons zijn eersten indruk weer te geven betreffende den financieelen toe stand van onze stad. Zoo omtrent de maand Augustus plegen de gemeentebcgrootingen voor het volgend jaar in ruwe omtrekken gereed te zijn en hoewel dit in Haarlem thans nog niet het geval is heeft een deskundig man als de waarnemend inspecteur der belastingen, de heer v. d. Wall, toch wel een visie op de naaste toe komst, die van de werkelijkheid niet zoo heel veel zal verschillen. Trouwens als raadslid heeft de heer v. d. Wall verleden jaar reeds gewaarschuwd, dat wij van de opleving voor de gemeentefinanciën van het jaar 1937 maar geen al te hooge muts moes ten op hebben en dat is maar al te juist geble ken. De groote vermindering van het bedrag, dat de gemeente aan steun voor werkloozen en armlastigen moet uitgeven, is gebleken. Wel is het aantal w'erkloozen een tijdlang onder dat van verleden jaar geweest, maar het anatal valide armlastigen is veel grooter geworden. Dit laatste vindt zijn oorzaak in het feit, dat de menschen ouder worden dan vroeger en dus langer ten laste van het armbestuur blijven en door het feit, dat het aantal inwoners van Haarlem stijgt, waarbij natuurlijk altijd een percentage armlastigen is. Wat de toekomst betreft is de heer v. d. Wall niet pessimistisch gestemd, doch ook vefre van optimistisch. De begrooting voor 1938 zal ver moedelijk eenzelfde beeld vertoonen als die voor 1937. Wij kregen echter den indruk, dat ver hooging van belastingen niet behoeft te worden gevreesd, want de heer v. d. Wall weet als man der practijk maar al te goed, dat het opvoeren der belastingen altijd een reactie meebrengt, die verlies oplevert. Hij is dan ook volkomen bereid rekening te houden met het feit dat Haarlem omgeven is door gemeenten, die door lage belastingen ontevreden of verontruste be lastingplichtigen tot zich trekken. Van den an deren kant is het de vraag of hij gevolg zal kunnen geven aan zijn wensch, de lasten der Haarlemsche bevolking te verlichten. Hij zou dat gaarne doen, omdat hij uit een oogpunt van koopmanschap inziet, dat zulk een verla ging groote winst geeft als financieel krach tige menschen zich daardoor aangetrokken zou den gevoelen zich in Haarlem te vestigen. On gunstige factoren, die de begrooting van 1938 zullen beïnvloeden, zijn nog het nadeelig saldo, dat de rekening over het dienstjaar 1935 zal opleveren. Verleden jaar was er, op papier al thans, een klein overschot, de begrooting voor bar dchie een R. K. bijzondere school zou wor- opgericht. j. A'dus dit krantenbericht, dat zoo'n prachtig lip op de oprichting gaf. Die oprichting ver- g p vlot. Ook financieel, al was er nog geen bjkstelling van het bijzonder en openbaar 1«erwijs en moesten de Katholieken hun R. K. herwijs s^lf bekostigen en dan nog belasting u or het openbaar onderwijs op den koop toe talen. Ze waren echter zoo gul, dat de St. osephschool de grootste en modernste school 11 de stad kon worden. Zoo werd b.v. een eUw systeem van klasverlichting toegepast, q p Waagstuk, want men wist niet of het vol- eh zou en eventueel veranderen zou heel oeiijjk gaan. Maar het heeft uitstekend vol- 5h tot op heden toe! school begon voorspoedig. Meestal is dc ^hvang van een nieuwf school nog klein en °eit ze tot een groote inrichting uit. Maar de St. Josephschool is het helaas andersom -an. Doordat de parochie van St. Jan eigen 'olen kreeg en de St. Josephparochie meer en ontvolkt raakt en zich nergens kan uit- riden, verminderde ook het leerlingental meer *eer en bedraagt thans 133. Het aantal on- ^J'ijzers verminderde van 8 op 4, al zijn er steeds 8 klassen. i jjp® school bestond nauwelijks eenige jaren de wereldoorlog uitbrak. Die gaf het brand- g Ifenprobleem in den winter. De klassen kre- (W llalve dagen vrij. De onderwijzers gingen in ijJ herfst met hun leerlingenbeukenootjes fes Bloemendaalsche Bosch zoeken. De noot- Werden uitgeperst en leverden olie op. De •bh' Spcller heeft noS andere merkwaardige her- wjin8en aan dien tijd, zoo vertelde hij ons. Op jden in den oorlogstijd wilde n.l. een ge- In Alkmaar dreigt een eeuwenoude prachtige kerk in elkaar te storten, doch in Haarlem is men gelukkig voorzichtiger van aard. Ook hier zijn verschillende oude kerken in handen van de protestanten en zij zorgen ervoor dat deze voor het nageslacht bewaard blijven door zoo noodig een grondige restauratie. De Bakenesser- kerk werd verleden jaar gerestaureerd en thans is ook de restauratie van de Nieuwe Kerk vol tooid de kerk, waarvan de fijne architecto nisch zeer schoone toren uitstekend vanuit de Groote Houtstraat te zien is. De Nieuwe Kerk sluit zoo fraai de Kerkstraat af. Zij is gebouwd waar vroeger een kloosterkerk stond, toegewijd aan St. Anna. De Zusters werden door de Her vorming verdreven en klooster en kerk ver dwenen. Later werd er een protestantsche kerk gesticht, die ter onderscheiding van de oude of St. Bavokerk de Nieuwe Kerk genoemd werd. Tijdens een excursie van de Vereeniging Haar lem heeft de voorzitter van de Kerkvoogdij, de heer Franken, verteld, dat de Ned. Hervormde Gemeente in het centrum van de stad een kerk teveel had. Ze kon toen de Janskerk aan de gemeente verkoopen voor 30.000, welk geld besteed is voor de restauratie van de Bakenes- serkerk en schulddelging van de Noorder- en Oosterkerken. Ook de Nieuwe Kerk moest dringend geres taureerd worden. De glas-in-lood-ramen waren vergaan, de houten vloer zakte in doordat de graven er onder ingestort waren, de z.g. consis toriekamer dreigde eveneens in te storten, het meubilair moest verbeterd worden enz. enz. De deskundigen prof. Kalff en prof. v. d. Steur waren bij een onderzoek ter plaatse zeer pessi mistisch. Men slaagde er echter in voldoende geld bijeen te brengen voor de restauratie, die de kerk weer zooveel mogelijk in den oorspron- kelijken toestand heeft gebracht, zooals ze eeuwen geleden na haar voltooiing was. De kos ten waren totaal ongeveer een halve ton. De architect, die de restauratie geleid heeft, de heer J. C. Slagter, deelde vervolgens uit voerige gegevens over deze restauratie mede. De kerk is vroeger ook eens hersteld, maar dat heeft haar meer schade dan goed gedaan. In 1927 wilde men beginnen met den herbouw van de consistoriekamer, maar toen bleek dat de grond daarvan als gemeentegrond werd be schouwd. Doch onderzoekingen in het gemeente door den plotseling uitgebreiden bouw archief, dat weer eens zijn onschatbare waarde «en r cier .leerlinecn plotseling zeeman wor ts pv En sommigen zijn het ook geworden, een hij r. Z€lfs getorpedeerd met het schip, waarop zich bevond, doch hij werd gered. den oorlog verlangde men van den heer 0lh +er' dat zUn leerlingen zou aansporen 5t°hdmmerman te worcien' want daaraan be- toonde, bewezen, dat de grond wel degelijk aan de kerk behoort en het herstel kon beginnen. Ook inzake de ramen vond men in het gemeente archief belangrijke gegevens. De bekende ker kenschilder Pieter Saenredam had de ramen n.l. zeer gedétailleerd geteekend en in de marge daarbij technische bijzonderheden vermeld. De 22 gebrandschilderde ramen, die de wapens van 22 burgemeesters vertoonden, waren echter on herstelbaar vergaan. Ze zijn in staal en brons en met oud-Hollandsch glas zoo goed mogelijk hersteld. Uit de voormalige St. Janskerk werden banken gehaald ter aanvulling van het meubilair. Het wegmaken van het oude leelijke schilderwerk kostte nog veel moeite, maar tenslotte is de restauratie toch zeer geslaagd, zoodat de heer Tadema, de voorzitter van „Haarlem", terecht kon zeggen in zijn slotwoord, dat de kerk weer een sieraad voor de stad is geworden. 1938 zal echter met een flink tekort openen. Hoe groot dat zal zijn is nog niet te zeggen. Pas over een dag of veertien zullen wij daaromtrent meer kunnen weten. Verder zal de te ramen winst uit de' bedrijven kleiner zijn, omdat de grondstoffen voor de fabricage duurder gewor den zijn en omdat het debiet van het gas ter rein verliest aan de electriciteit. De daardoor ontstane hoogere winst op de electriciteit heft de derving van de Winst op het gas niet op. Maar naast deze schaduwbeelden zijn er dan toch ook vele lichtpunten. De inkomstenbelasting heeft over 19361937 niet alleen het geraamde bedrag van 750.000 opgebracht, maar zelfs nog 13.000 meer. De Vermogensbelasting 19361937 leverde 4000 meer op dan de raming van 61.000. De per- soneele belasting echter ondervond den invloed van de dalende huurprijzen en bracht 13.000 minder op dan het geraamde bedrag van 1.213.000. Maar een onderdeel van deze laat ste belasting geeft aanleiding tot een optimisti- schen kijk op de naaste toekomst. Opmerkelijk was het namelijk, dat de dienstbodenbelasting in 1936 maar de helft opbracht van eenige jaren geleden. Die lagere opbrengst was een reflex van den minder gunstigen financieelen toestand waarin velé menschen verkeerden en nu is het opmerkelijk, dat de dienstbodenbelasting thans weer meer opbrengt- dan verleden jaar. Een verbetering dus in den algemeenen economi schen toestand, die stellig ook tot uitdrukking zal komen in de andere opbrengsten voor de gemeentekas. De heer v. d. Wall verwacht dan ook, dat de rekening over 1937, het loopende jaar, er heel wat beter uit zal zien dan die over 1936. Maar de opleving in het zakenleven, de stijging van de aandeelen van vele industrieele en cultuurondernemingen, zal pas in de belas tingopbrengst van 1938 gemerkt worden. En dan vestigde de heer v. d. Wall de aandacht op de goede zaken, welke gemaakt zijn door de Frans Halstentoonstelling, de Jamboree enz. De vreemdelingen, die wij met een pakje onder den arm zien loopen, moeten dat toch als regel er gens gekocht hebben en dat is toch geld, dat in Haarlem achterblijft en weer uitgegeven wordt en verder rolt, en op die manier ook voor de gemeentekas niet zonder vrucht blijft, zoo oordeelt hij. Gesteld eens, dat wij een maand lang hier dertigduizend vreemdelingen zouden herbergen, die geld uitgeven, dan zou het toch niet anders kunnen of daar hebben de kruide niers, de slagers, de groenteboeren, de tuinders, de kappers, de hoteliers, zelfs de gasfabriek en de waterleiding voordeel van, om niet te spre ken over het indirecte voordeel, dat de smid, de timmerman, de manufacturier er van heb ben via den kruidenier, den slager, den groen teboer enz. Een Jamboree en een Frans Hals tentoonstelling alleen zijn niet voldoende om de gemeentefinanciën van Haarlem gezond te maken, maar het zijn toch steentjes, die er toe bijdragen. Kijk, zei ons de heer v. d. Wall, ik ben over tuigd, dat de zaak zoo weer moet gaan draaien. Ik wil trachten mee te helpen de lasten te ver minderen, dfè op de burgerij drukken, al zal het voorloopig maar weinig zijn. Dan kunnen de burgers zelf meer doen en meer geld uitgeven. Op die vermindering van lasten studeer ik nu. Ik hoop, dat ik er in zal slagen. De heer v. d. Wall zei dat met veel overtui ging en met veel nadruk en hij maakte den indruk van een gewetensvol huisvader, die zit te piekeren hoe hij zijn huishoudelijk budget, dat door een ongelukkigen samenloop van om standigheden ontredderd is, weer op pooten kan zetten. R. K. Bevolkingsbureau Frans Halstentoonstel- Gebouw St. Bavo: 8 uur. Frans Halsmuseum: ling 10—5 uur. TeylermuseumTentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66, expositie 106 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur. Ma ria Stuart 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Zoölogica, 2.30, 7 en 9.15. Luxortheater: „Tweelingbroeders", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Pygmalion" 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Gewone zittingen. Geel wit 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Hals-tentoonstel ling, 10—5 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66, expeditie 106 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 11—5 uur. „Maria Stuart, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Zoölogica", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Tweelingbroeders", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrand-thater: „Pygmalion", 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 15 Augustus zal er in Haarlem een speldjesdag gehouden worden voor de R. K. Speeltuinen. Er bestaat natuurlijk gevaar, dat de men schen, die een hekel hebben aan zulke speld- jesdagen (en die zijn er heel wat) met een boos gezicht niet verder zullen lezen; ze moes ten het toch maar eens doen. Ook zijn er menschen, die niet begrijpen waarvoor er een aparte R. K. Speeltuin moet zijn; ik weet het nieti, maar als onze voor vaderen jaren gevochten hebben voor een R. K. school, dan lijkt mij een R. K. speeltuin een soort appendix; het hoort er bij. Waarschijnlijk zullen er ook menschen zijn, die meenen dat zij er niets mee te maken hebben, aangezien zij geen kinderen hebben, die ze er dus ook niet heen kunnen sturen; maar zijn we geen broeders, die elkander dus moeten helpen voor zoover we kunnen, en mis schien zijn de menschen die geen kinderen heb ben beter in staat iets te offeren dan de an deren. die zich al zooveel offers moeten ge troosten voor hun kinderen; dus van u wordt het meest verwacht. Dan de menschen, die wel kinderen hebben en ze er al dan niet heen sturen; zij zien het nut en de noodzakelijkheid van een R. K. speeltuin zoo goed in; zij zijn het ook, die voor zoover ze dat kunnen (want van hen wordt juist zooveel gevraagd en zij kunnen dikwijls zoo weinig) gaarne onzen speldjesdag zullen doen slagen en blijmoedig hun offertje brengen, omdat het is voor de kinderen, hun kinderen, onze toekomst, de hoop van ons va derland en van de Kerk. U helpt ons toch ook? Dank U. Tengevolge van den wedstrijd van het Neder- landsch elftal tegen België te Brussel, bestaat het eerste-klasse-programma slechts uit een tweetal wedstrijden. Terloops vermelden wij nog dat in de nationale ploeg, welke met zooveel succes de Free Foresters bestreed, enkele wij zigingen zijn gekomen. Max Jansen is verhin derd. Voor hem is de Amsterdammer Rooöen- burg in het team opgenomen, terwijl v. d. Togt is vervangen door v. d. Luur. Van het eerste-klasse-program vraagt het treffen tusschen Haarlem en Rood en Wit aller eerst de aandacht. Hier zal waarschijnlijk wor den beslist wie van beide als nummer laatst op de ranglijst zal eindigen. Rood en Wit won weliswaar de eerste match, doch nu bij de re turn staan de kansen naar onze meening wel even anders. Haarlem heeft zich na vele neder lagen kranig hersteld, doch bij Rood en Wit is het juist den laatsten tijd minder goed ge gaan. Bovendien mist Rood en Wit van Baas- bank, doch indien dit gemis wordt verzacht door het medespelen van Yates, kunnen de Rood en Witters geen reden tot klagen hebben. Hij was het ni. juist, die Haarlem in het eerste treffen de nederlaag bezorgde. Intusschen ge loven wij dat de Schoterwegclub morgen revan che gaat nemen. Te Amsterdam treffen V.V.V. en HD.V.S. elkaar. Voor de Schiedamsche ploeg is het van belang nog enkele punten te verzamelen. De kans daartoe schijnt ons morgen aanwezig, ge zien V.V.V. twee van haar beste spelers t.w. Stuijvenberg en Roodenburg aan het Ned. elftal moet afstaan. Te zamen met Wageningen, Overmaas, Velox, de Kennemers, CW, Excelsior en SCH zal de Racing op 15 en 22 Aug. deelnemen aan het Velox-tournooi. Voor de eerste ronde lootte de Haarlemsche club tegen CW, welke wedstrijd a.s. Zondag om 3.30 uur gespeeld wordt. Het elftal is als volgt samengesteld: Metten v. Thiel, Prevost Sr. v. Eek, Slot, Prevost Jr. v. d. Horst, Kedde, Hoogendoom, Lam Lenselink Dinsdagavond 17 Aug. a.s. om zeven uur speelt RCH een nuttigen oefenwedstrijd tegen den eerste-klasser Blauw-Wit, op eigen terrein, Scheidsrechter is de heer Twisterling. Op 2 October as. zal H.B.C. zijn 35-jarig bestaan herdenken. De bedoeling is dat dit jubileum niet onop gemerkt voorbij zal gaan. Daar met het oog op de as. competitie op dien datum of daaromheen geen extra-wedstrij den kunnen worden vastgesteld, heeft het feest comité de gelegenheid te baat genomen het open seizoen daarvoor te gebruiken. Er staat reeds vast. dat as. Zondag de nieu we eerste klasser G.V.O. een wedstrijd zal spe len tegen H.B.C. I op het terrein aan den Hee ren weg te Heemstede. De vele H.B.C.-vrienden zullen dezen eersten wedstrijd zeker komen bijwonen. Voor bovengenoemde wedstrijden kwamen di volgende partijen tot een uitslag. A. MastelingM. Herben J. WeijersJ. Lucas Th. JanssenP. Hollenberg L. TöthTh. Janssen M. HerbenJ. Weijers E. BrougP. Hollenberg Th. JanssenA. Masteling 0—2 2—0 2—0 1—1 1—1 1—1 0—2 Buiten de St. Bavobekerwedstrijden heeft de jubileerende vereeniging nog eenige eerewed strijden op het programma, welke Zondagmid dag in het R. K. Vereenigingsgebouw te Heem stede zullen worden gespeeld. Het eerste tien tal speelt tegen D.I.D. uit A'dam, dat voor deze gelegenheid versterkt uitkomt, terwijl het twee de tiental het sterke O.D.I. uit Hillegom zal ontmoeten. Deze wedstrijden zullen om één uur aanvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5