Te Sjanghai ziet men geen uitweg meer fel 1 m \U mim Brunete weer in linksche handen Het nieuws van heden Vliegtuigen en artillerie bombardeeren de stad Een ber'cht van de Poolvliegers DE NEDERLANDERS TE SJANGHAI m IJliiiS FRANKRIJK VOELT ZICH GERUSTGESTELD DE VERPACHTING VAN OORLOGSSCHEPEN DE BAROMETER /Jl VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 15 AUGUSTUS 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN Voor Haarlem en Agentschappen per ^eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 20714 Projectielen vallen onder vluchte lingen in de concessies, waar door talrijken gedood en gewond werden Oorlogsverklaring te verwachten Chineezen bezetten de universiteit i;, Dooden en gewonden Moeten de Japanners wijken? De strijd bij Nankau Duitsch stoomschip vastgehouden Het heeft wapens en munitie voor Franco aan boord Het Weer Minium ii minimi mi iiiiiiiiiiiuiiiiiHiiHi iiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiniuiiiiH Zij zijn hun positie kwijt en hebben moeite met hun radio-toestel Dorp bij Berlijn door brand geteisterd 4, Boven Biscaye werden lucht gevechten geleverd, waar bij Santander gebom bardeerd werd Rechtsche vliegers in opstand? Van zijn standpunt bezien, is er een ontspanning in Europa ingetreden Zal Amerika het plan laten varen?, De toestand der Kerk in Duitschland Een petitie der Bisschoppen 'xan Hitier? Von Ribbentrop naar Berlijn Twee doodvonnissen in Japan DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De verklaring van Huil Ook het Poolsche antwoord luidt gunstig Hitler in Neurenberg Schip op het IJselmeer gezonken De bemanning kon bijtijds op motorsleepboot overstappen Lysol gedronken WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE KAARIEIHSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SJANGHAI, 14 Aug. (D.N.B.) Over het algemeen is de stemming te Sjanghai pes simistisch. Men verwacht, dat de gevechten zuilen voortduren. Geen enkele der vreemde mogendheden heeft zich met voorstellen, Welke tot ontspanning zouden kunnen lei den, tot China gewend, daar men geen uit weg ziet. Tien Chineesche vliegtuigen hebben een der den aanval op de Izoemo gedaan. Ook het Ja pansche consulaat en de stellingen werden on der vuur genomen. Het afweergeschut beant woordde het vuur krachtig, en een der Chinee- sche vliegtuigen stortte brandend in Hongkoioe Peer. Granaten van het Japansche veldgeschut hebben het Noorderstation getroffen. Chineesche vliegtuigen bombardeeren op hevige wijze de Japansche oorlogsschepen, welke in Wangpoe voor anker liggen, als mede de Japansche stellingen. Talrijke bom men vielen bjj de Japansche kazerne. De Havas-vertegenwooraiger zag vijf Chinee sche bombardementsvliegtuigen de Wangpoe uit het Zuiden volgen en onderscheidde vijf bom- ölen, die neervielen bij den kruiser Idzumo, '"elke voor het Japansche consulaat geankerd 'ag. Aan beide oevers van de Wangpoe braken branden uit. In de dicht met vluchtelingen gevulde straten der concessies ontstond een paniek. Twee bommen zijn in de Fransche conces sie neergekomen. Een viel in een dichte me nigte van vluchtelingen en maakte honder den slachtoffers, waaronder talrijke dooden. De telefoniste van het agentschap Havas werd gekwetst. De tweede bom viel in de buurt van het Palace Hotel en doodde ver scheidene personen. Om 21 uur is de artillerie der Japansche ma- rine begonnen met het bombardement van het Noorderstation. Er werden per seconde vier schoten gelost. Volgens berichten uit Chineesche bron hebben de Chineesche troepen de universiteit Tsjoetsje bi ret Noorden van Honkice bezet. Sedert Don derdag hadden de Japansche troepen zich daar Senesteld. De bommen, dfe op het kruispunt „Grand Monde" terecht gekomen zijn hebben 53 dooden en 828 gewonden geëischt. De En- gelschman Montague Smith van de Impe rial Chemical Industries is zwaar gewond. De benzinetanks van de Standard Oil, de Texaco en de Asiatic Petroleum, die langs de Wangpoe gelegen zijn, staan alle in brand. De verkeersweg, genaamd „Grand Monde" biedt een ontzettend schouwspel. De grond is bedekt met verscheurde lijken, en de muren zijn biet bloed bespat. Twee auto's zijn door brand Vernield. Vrijwilligers helpen de politie om de Gewonden bij te staan. In de wijken ten Noor ben van Sjapei duren de luchtbombardementen Voort. Twee Japansche vliegtuigen bombardeerden het vliegveld Hoeng Jag. Drie bommen vielen tusschen het Cathay hotel en het Palace hotel, en veroorzaakten eveneens talrijke slachtoffers, n.l. minstens 200 dooden en gewonden. Het is nog steeds niet verklaard, hoe de bom- bien der Chineesche vliegtuigen in de interna tionale concessie terecht hebben kunnen komen. Net is niet uitgesloten, dat de Chineesche bom menwerpers, die met een taifoen te kampen De AmerikacinscJie verkeerspolitie heeft speciale vesten gekregen, welke een cantal „kattenoogen" bevatten, welke den verkeersregelaar voor aanrijdingen moeten behoeden i hadden, hun snelheid verkeerd berekend heb ben. De politie der Fransche concessie deelt mede, dat tengevolge van de bomontploffingen in de Avenue Eduard VII 456 personen gedood en 828 gewond zijn. Het bombardement op de Nanking-road heeft, naar thans bekend wordt, 700 dooden geëischt en 500 gewonden gemaakt. Onder de buitenlandsche slachtoffers bevin den zich vier Amerikanen, die gedood werden: Dr. Rolinson, de uitgever van de „Chinese Re corder", Hertzberg, een automobielhandelaar en diens vrouw, en dr. Reischauer, hoogleeraar aan de universiteit van Princetown. Verder werden nog drie Russen gedood. Een vijftigtal Europe anen ié zwaar gewond. Chineesche vliegtuigen hebben verhinderd, dat vijf Japansche oorlogsschepen nabij Lioeho, aan de Jangtse gelegen, een landingsdivisie de- rarkeerden. Vernomen wordt, dat de Japanners er over zouden denken, de stad te ontruimen, indien de versterkingen, die tengevolge van een wervelstorm in Japan worden opgehou den, niet spoedig te Sjanghai aankomen. De Britsche ambassadeurs te Nanking en Tokio hebben opnieuw vertoogen gericht tot de Japansche en Chineesche regeeringen, teneinde te verhinderen, dat de internationale concessie te Sjanghai het tooneel van den strijd wordt. Cordell Huil heeft medegedeeld, dat de Ame- rikaansche regeering er bij de Japansche en Chineesche regeering ten sterkste op heeft aan gedrongen, Sjanghai niet als slagveld te ge bruiken. In de internationale concessie zijn Fran sche en Britsche mariniers aan land gezet, die in allerijl met vrachtauto's naar de te verdedigen punten zijn gezonden. Minister Huil heeft verklaard, dat de Ameri- kaansche vloot in Azië gereed is om ieder oogenblik de 3000 Amerikanen uit de gevaars zone te kunnen evacueeren. De Amerikaansche diplomaten in de voor naamste gevaarszone van Sjanghai hebben in structie gekregen, hun bureaux te sluiten en te vertrekken, zoodra de toestand te gevaarlijk mocht worden. De Amerikaansche marine autoriteiten hebben de vrije hand gekregen om ter plaatse naar eigen goeddunken al naar ge lang van den ernst van den toestand op te treden. In een Japansch bericht van het front bij Nankau wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen de hoogten achter Nankau bezet heb ben, en de achtervolging der Chineezen in de bergpassen hebben ingezet. De Chineezen zouden hun strijdbaarheid langzamerhand verliezen door gebrek aan munitie en levensmiddelen. Een dertigtal uitgehongerde Chineezen heb ben zich gisteravond overgegeven. Zij waren zeer modern uitgerust met helmen, gasmaskers en machinegeweren. De Japansche consul-generaal, heeft, naar uit Tsingtao wordt gemeld, bij den burgemeester van Tsingtao geprotesteerd tegen het feit, dat twee Japansche mariniers door Chineezen be schoten en gewond zijn. Volgens hetzelfde bericht zijn alle Japansche ingezetenen van Loengkau in verband met de anti-Japansche agitatie aldaar geëvacueerd en niet een Japansch stoomschip naar Dairen ver trokken. Tijdens het onderhoud, dat de Chineesche ambassadeur te Tokio hedenmorgen met mi nister Hirota heeft gehad, heeft deze laatste ge- eischt, dat de Chineesche strijdkrachten te Sjanghai uit de gedemilitariseerde zone zouden worden teruggetrokken. De Chineesche ambassadeur vroeg Hirota, of Japan bereid was, in redelijke welomlijnde voor stellen van China te treden, waarop^ Hirota ant woordde, dat Japan steeds bereid is" Chineesche voorstellen, indien deze redelijk en aanvaard baar zijn, aa nte nemen, temeer daar de diplo matieke kanalen tusschen China en Japan niet zijn gesloten. Men meent te weten, dat de Japansche regeering vanmorgen besloten heeft de mo bilisatiemaatregelen uit te breiden en ook toe te passen op de economische en finan- cieele hulpbronnen van het land. Men verwacht, dat de Japansche landdag in September bijeen zal worden geroepen. Op het ministerie van Buitenland sche Zaken te Tokio gelooft men, dat morgen naar aanleiding van het bombardement van Sjanghai door de Chineezen een hoogst belangrijke beslissing zal worden genomen. In sommige welingelichte kringen ver wacht men een officieele oorlogs- verklaring, met terugroeping der ambassadeurs. In deze kringen kondigt men een hevig bombardement aan van de voornaamste stra tegische punten der Chineezen, o.a. van de luchtbases van het centrale leger. BOEKAREST, 14 Aug. (Havas.) Uit Con- stanza wordt gemeld, dat de Roemeensche ha venpolitie het aan de „Deutsche Levante Li nie" behoorende s.s. „Morea" verboden heeft de haven te verlaten, in verband met een bin nengekomen mededeeling, dat zich aan boord wapens en munitie zouden bevinden, bestemd voor de legers van generaal Franco. H VERWACHTING: Meest matige wind uit Westelijke richtingen, betrokken tot zwaar S bewolkt, later opklarend, weinig of geen li regen; iets koeler. H VERDERE VOORUITZICHTEN: Meest 1 zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. SEATTLE, 14 Aug. (Reuter.) Het Ame rikaansche radiostation te Anchorage (Alaska) heeft een bericht opgevangen van de Sovjetvliegers, die reeds 19 uur over tjjd zijn. De vliegers seinden, dat zij hun positie kwijt waren en moeite hadden bij het op vangen der draadlooze berichten. POTSDAM, 14 Aug. (Havas.) Door een reusachtigen brand is een deel van het dorp Macquart, dat door de Berlijners veel bezocht wordt, verwoest. Vier personen hebben brand wonden opgeloopen. Bij de directie van de Ko ninklijke Paketvaart Maatschap pij te Amsterdam is Zaterdag de volgende telegrafische mede deeling ingekomen: Het stoomschip (,Tasman" van de Koninklijke Paketvaart Maat schappij, dat heden of morgen van Shanghai zal vertrekken, zal zoo noodig de vrouwen en kin deren van de Nederlandsche ko lonie in Shanghai evacueeren. Mussolini begeeft zich aan boord van het jacht „Aurora" teneinde de manoeuvres in Sicilië bij te wonen MADRID, 14 Aug. (Havas). Vanmorgen hebben de regeeringstroepen het kerkhof van Brunete, dat ten noorden van deze plaats is gelegen, bezet. Vanaf het kerk hof, dat op een kleinen heuvel gelegen is, beheerschen zjj thans het geheele dorp. De plaats zelf, die niet meer dan een puinhoop is, zou door de troepen van Franco verlaten zijn. Aan het front van Biscaye heeft de artillerie van Franco de stellingen der regeering gebom bardeerd. Het vuur werd op krachtige wijze be antwoord. Het gevecht duurde verscheidene uren. Voorts hebben negen 3-motorige toestellen en 5 jachtvliegtuigen de regeeringsstellingen van Pic de la Ermita aan 't front van Biscaye ge- I; ii De haven van Sjanghai is thans het tooneel van een verbitterden strijd geworden Rechts ziet men het Japansche consulaat, dat het centrum vormt van de Chinee sche luchtbombardementen, terwijl links de Chineezenstad Tsjapei een gemakkelijk doel is voor de Japansche marine-artillerie PARIJS, 14 Aug. (Havas.) Te Parijs is men van oordeel, dat er de laatste weken een ontspanning in den Europeeschen toe stand is ingetreden. Van Fransch stand punt beschouwd hebben de eerste pogingen tot een Italiaansch-Britsche toenadering reeds resultaat opgeleverd. Zij hebben de entente cordiale op een beslissende proef gesteld, die deze zegevierend heeft door staan. Engeland heeft zoo duidelijk mogelijk te ken nen gegeven, dat het geen toenadering tot een derde mogendheid onder de oogen zou zien, dan in verband en overeenstemming met Frankrijk. Aan den anderen kant heeft het scherpe conflict tusschen Berlijn en Londen over de uitwijzing van de Duitsche journalisten en de represailles geen aanleiding gegeven tot een betooging van Duitsch-Italiaansche eensge zindheid, gelijk twee maanden geleden stellig niet achterwege zou zijn gebleven. Tenslotte, en dat is misschien wel het belangrijkste, heeft de Duce in zijn toespraak te Syracuse voor het eerst sinds den moord op Dollfuss weer gespro ken van de onaantastbaarheid van de grens op den Brenner. Het is veelzeggend, dat Mussolini in plaats van den nadruk te leggen op de te genstellingen in de Middellandsche Zee, ge sproken heeft van de kans, dat de Italiaan- sche infanterie, die van Sicilië inbegrepen, als een vloedgolf zou rijzen tegen de Alpen. Er is dus stellig vooruitgang, maar in wel ingelichte kringen wacht men zich wel de be- teekenis daarvan te overdrijven. Tenslotte is een waarachtige toenadering gebonden aan een belangrijke voorwaarde, n.l. het terugtrekken van de zwarthemden van Majorca en Ibiza. Voordat Italië zijn troepen uit Spanje wil te rugtrekken, schijnt het eerst de erkenning te eischen van zijn Abessijns«h imperium. Deze erkenning hangt echter af van alle mogend heden, die lid zijn van den Volkenbond. De welingelichte kringen leggen er den nadruk op, dat de erkenning van het imperium voor Italië niet alleen een moreel, maar ook een mate rieel voordeel zou opleveren. Men acht het ze ker, dat men Italië dezen dienst niet zal be wijzen, zonder waarborgen te hebben ontvan gen voor zijn bereidwilligheid en medewerking. Deze waarborg zou zijn de ontruiming van Spanje en staking van de vijandige propaganda tegen Frankrijk en Engeland in de Arabische wereld. Men verwacht, dat de Duce dezen waarborg slechts zal willen geven, als de Duit sche ambitie in het Donaubekken hem vol doende verontrust, om daarbij zijn eigen am bities in de Middellandsche Zee ten achter te stellen. bombardeerd. Kort daarop beschoten vliegtui gen der regeering op hun beurt de stellin gen der nationalisten in dezen sector. Gistermorgen verschenen zes drie-moto- rige vliegtuigen van Franco, vergezeld van eskaders jachttoestellen, boven Santander en wierpen bommen uit, waardoor 18 per sonen gewond werden. De toestellen ver dwenen, toen vliegtuigen der regeering hen begonnen aan te vallen. Van het front van Leon wordt gemeld, dat voorposten der regeering hebben waar genomen, hoe gisteren verscheidene vlieg tuigen der nationalisten bommen hebben uitgeworpen op een vliegveld van Franco. Dezelfde toestellen bombardeerden iets la ter het vliegveld van Franco, genaamd Vierge del Camino, alsmede het gebouw, dat tot radiostation van Leon dient. Er ont stonden verscheidene branden. Het luchtafweergeschut van Leon beant woordde het vuur. De vliegtuigen daalden ten slotte op het vliegveld van Valencia, genaamd Don Juan. Het zou hier een opstandige actie van een deel van Franco's troepen in het gar nizoen Leon betreffen. Zü zouden geweigerd hebben naar het front van Madrid te vertrek ken. WASHINGTON, 14 Aug. (Havas.) In welingelichte kringen te Washington wordt vernomen, dat Amerika het plan, verschei dene oorlogsschepen der Amerikaansche marine ter beschikking van Brazilië te stel len, definitief zou hebben laten varen. De kwestie is, dat het verzoek van den Ar- gentijnschen ambassadeur aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken om de kwestie nog eens grondig te bestudeeren, volgens bedoelde kringen hierop neerkomt, dat de uitvoering van het plan voor onbepaalden tijd wordt uitge steld. Het zou echter op het oogenblik voor barig zijn, te zeggen, dat het plan is opgegeven. VATICAANSTAD, 14 Aug. Uit gewoonlijk goed ingelichte kerkelijke kringen wordt verno men, aldus seint United Press aan haar bladen de de Duitsche bisschoppen tijdens de confe rentie te Fulda, welke op 16 en 17 dezer zal worden gehouden, een petitie zullen ondertee kenen, welke aan Hitier zal worden voorgelegd en waarin hem verzocht zal worden, een eind te maken aan het conflict tusschen de Kerk en den Duitschen staat. In dit beroep op Hitier zal gewezen worden op de noodzakelijkheid van samenwerking tusschen de Katholieke Kerk en de Duitsche regeering, opdat zij gezamenlijk het communisme kunnen bestrijden. In het docu ment zou voorts hulde worden gebracht aan het nationaal-socialisme, voor hetgeen het voor het Duitsche volk in materieel en sociaal op zicht heeft gedaan. LONDEN, 14 Aug. (Reuter.) De Duitsche ambassadeur te Londen, Von Ribbentrop, en zijn vrouw zijn heden per vliegtuig naar Berlijn vertrokken. TOKIO, 14 Aug. (D.N.B.) Volgens een pu blicatie van het Japansche ministerie van Oor log, heeft de krijgsraad de beide burgerlijke deelnemers aan den Februari-opstand van ver leden Jaar ter dood veroordeeld. Tc Sjanghai woedt een vreeseijjke strijd, waar bij tallooze, meest onschuldige, slachtoffers vie len. Men verwacht een oorlogsverklaring van Japan aan China. Een radiostation in Alaska heeft verbinding gekregen met de vermiste Poolvliegers. Von Ribbentrop is naar Berlijn vertrokken. Het dorp Macquart bij Berlijn is door brand verwoest. Washington zou het plan, oorlogsschepen aan Brazilië te verpachten, laten varen. Brunete is weer in linksche handen. Rechtsche vliegers zouden in opstand gekomen zijn tegen Franco. Te water lating van het prinselijk jacht Piet Hein. Ten aanzien van de verkeerscoördinatie zou minister Van Buuren een regeling beoogen, welke het geheele vervoer, de binnenscheep vaart inbegrepen, omvat. Door het breken van een rail heeft het trein verkeer tusschen Amsterdam en Haarlem Za terdagmiddag anderhalf uur vertraging onder vonden. New Torksche beurs: stemming vast. WARSCHAU, 14 Aug. (P.A.T.) In het ant woord der Poolsche regeering aan de regee ring der Vereenigde Staten, naar aanleiding van de verklaring van Cordell Hull over de beginselen der internationale politiek, verklaart zij sympathiek te staan tegenover de theorieën van Huil, en eindigt met te zeggen, dat een kalmeering der gemoederen tot een vermin dering der bewapening zal leiden. Een bewa peningswedloop, zoo wordt in het antwoord gezegd, kan slechts tot een nieuwen politieken en economischen schok leiden. NEURENBERG, 14 Aug. (D.N.B.) Hitler is heden te Neurenberg aangekomen, teneinde be sprekingen te voeren over de organisatie en in richting van den Rijkspartijdag-1937. In de nabijheid van de haven van Kuinre is Zaterdagmiddag het met steenen geladen schip „Onderneming" van schipper J. Kuiper van Wildervank onder water geloopen en ge zonken. De schipper, zijn vrouw en de knecht konden gelukkig overstappen op de motor sleepboot „Hemna" van schipper Pol uit Zwart sluis, die hen naar de Lemmer heeft gebracht. Tijd om iets uit het schip te redden, heeft men echter niet meer gehad. Alles was verzekerd. In een gesticht te Mill is een tragisch voor val gebeurd. Een 75-jarige verpleegde nam bij vergissing eenige teugen uit een flesch lysol. De man dacht, dat zich limonade in de flesch bevona. Een onmiddellijk ontboden geneesheer slaag de er niet in den grijsaard te redden. Weldra overleed hij. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE (No ii t uuuuuiiiiHDi) n jiu j tZO Stand op Zondag 1 uur van.: 757.6 Vorige stand: 753.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1