Wat is reizen? O O Cp e ch.s ^li-n (4i) Met t V§ JT to Jxh g L 650 Jarig Bestaan Kerkdorp Ulvenhout i Dertien kleine rebussen Kom in Ulvenhout Nederlandsche Volkenkunde opdoen Wegtrekken uit eigen spheer h. ONTWIKKELING KLEINBEELDFILM VAN ONZE ADVERTEERDERS EEN ZUID-AFRIKAANSCH RECEPT v3ïb- -TV Tb van het op 28-29 Augustus en 5 September 1937 1 STERRIT ZONDAG 15 AUGUSTUS 1937 „REVOLUTIE IN DE KLEIN- BEELD-FOTOGRAFIE" VERZAMELING VAN 5000 MENU'S WASSCHEN VAN SHANTUNG 2796 LEVENDE TALEN 'N BAIE SMAAKLIKE GERECCIE! KAAS-RING ONS PRIJSRAADSEL Op zoek naar een dertiental plaatsen uit ons land De ontvangst van de kruiswoord-puzzle Oplossing vorig raadsel Prijswinnaars Het nieuwe raadsel .£tl BRABANTSCHE BRIEVEN Den Fielp hee 'n plakkaat laten maken 't Is mid-Oogst. In deus tij! Feest in het land van den Dré 28 AUGUSTUS 29 AUGUSTUS 5 SEPTEMBER OFFICIEELE OPENING CONCERTEN GrooteWandelsportdag Folklorische optocht Vele Muziekgezelschappen Concerten met plaquette voor auto- en motorrijders naar Ulvenhout 2 BALLONOPSTIJCINC 3 Vossenjacht voor Motoren op de Ballon 4 Avond-Concerten Groote Parkeerterreinen voor Auto's en Rijwielen Den Dré noodigt ai zijn vrienden en kennissen uit Augustus is wel de maand, waarin het reisseizoen zijn hoogtepunt bereikt. Het zou misschien niet eens zoo erg over geven zijn, wanneer men zou zeggen, dat er het oogenblik in vele deelen van Europa huwelijks meer een plekje te vinden is, waar taen uitsluitend de taal van de landstreek hoort ^aar men komt, hoort men een andere taal 'Preken, ziet men vreemdelingen. Op welke autowegen men rijdt, overal ziet men de auto- fordeu van andere landen. Zelfs Engeland totnt met zijn auto's naar het vaste land Staatslieden mogen dan al scherpe grenzen bekken, voor de bewoners van de verschillen- landen van Europa bestaan ze hoe langer minder. Hoe komt het eigenlijk, dat de mensch te genwoordig zoo veel reist <en trekt en vroeger Wet? Dat is een vraag, waarop vele antwoor den gegeven zouden kunnen worden, maar één &ntwoord luidt toch wel, dat het nu eenmaal Wode is geworden, om er op uit te trekken, al Wl dit antwoord het minst vaak gegeven borden. Er is altijd een zekere categorie van men den, die met een mentaliteit op reis gaat, kelke in werkelijkheid niets met lust tot reizen W Uiaken heeft. Ze gaan alleen maar weg, om kter tegen de buren of tegen familieleden te kinnen zeggen: „daar was ik en dat heb ik tezien," en dan noemen ze het liefst zoo veel Wogelijk plaatsen op, en zoo veel mogelijk be zienswaardigheden, die ze nu eenmaal moesten *en. Het is jammer, want door zulke menschen kun een mooi plekje zoo verschrikkelijk vaak bedorven worden en kan een wezenlijke be- Wenswaardigheid plotseling zoo heelemaal geen aentrekkingskracht meer uitoefenen. Heizen beteekent wat anders dan standbeel den en gebouwen voorbij loopen en musea door- centeren, omdat het nu eenmaal bon-ton is. leizen is wegtrekken uit zijn eigen sfeer, zijn Wgen plaats, om een andere spheer te 'eeren kennen. Reizen is zijn geest verruimen, *Ün geest doen begrijpen, dat er in andere Wreken andere zeden, andere gewoonten, an dere levensuitingen te vinden zijn. Reizen is zUn geest behoeden voor eenzijdigheid en de duif verheer lij king, die denkt, dat onze levens- d^jze de eenig juiste is. En deze feitelijke be doeling van reizen komt altijd in het gedrang, Wanneer men er op uit is, zijn dag vol te prop- IWn met een bezoek aan dit en een bezoek aan dat. Dan is de dag zoo overbezet en is men zelf foolijk snapshot uit den Londenschen dierentuin: de pinguin als galant cavalier zoo druk bezig, om dien dag vooral maar vol te krijgen, dat er geen tijd meer over blijft, niet alleen om rustig de indrukken te verwer ken, maar ook niet de tijd om de spheer van het land, het tempo van de stad, waar men is, in zich op te nemen. Men moet zich de rust gunnen om te zien en te hooren, zich niet zoo overladen met in drukken, dat ze tenslotte niet meer verwerkt kunnen worden. Het is van veel meer belang, dat men een stad beleefd heeft, dan dat men kan zeggen, er geweest te zijn. Aan louter en alleen het „er zijn" heeft men zoo weinig; aan een werkelijk meeleven van de spheer van het land of de stad heeft men hèèl veel. Vèèl, om- xlat dan de betrekkelijke waarde van zijn eigen leven altijd veel duidelijker uitkomt. En wij menschen, wij vinden ons eigen leven altijd zoo verschrikkelijk gewichtig en belangrijk, dat het als een gezonde en verkwikkende douche werkt, wanneer we de waarde van een andere omge ving aangevoeld hebben en het tot ons door gedrongen is, dat alles wat leeft op aarde van belang is en niet alleen ons eigen kleine wereldje. MARIJE In „Kleinbeeld-foto" publiceert ir. H. E. W. Wolff onder den titel „Revolutie in de kleinbeeldfotografie" gegevens omtrent nieu we recepten voor fijnkorrel- ontwikkeling, samen gesteld door den Amerikaanschen kleinbeeldfo- tograaf Champlin, welke volgens den schrijver een „volkomen omwenteling in de gangbare op vattingen omtrent effectieve gevoeligheid van de films en techniek van fijn korrel-ontwikke ling" beteekenen. Aan zijn uitvoerige uiteenzet tingen ontleenen wij het volgende: „Tot nu toe zijn we eigenlijk nooit in staat geweest de „uiterst-gevoelige" films, die de in dustrie met zooveel moeite geproduceerd heeft, voor 100 pet. te benutten, omdat we altijd ge. dwongen waren in het belang van een fijnkor relig negatief, een belangrijk aantal Dingraden op te offeren. In alle boeken en publicaties van de laatste jaren werd steeds weer met na druk betoogd: „Ruim belichten kort ont wikkelen." Dat wil zeggen, dat we gedwongen waren de ontwikkeling vroeg te onderbreken om den korrel van ons negatief zoo fijn mogelijk te houden. Dit „niet-uit-ontwikkelen" moesten we echter met het verlies van een deel van onze gevoeligheid betalen, waarbij het aantal verloren Dingraden afhankelijk was van den gekozen ontwikkelaar. De Amerikaan Champlin nu heeft getracht ontwikkelaars samen te stellen, die, terwijl een uiterst fijne korrel ge vormd werd of behouden bleef, in staat waren, niet alleen de aangegeven gevoeligheden van de films ten volle uit te buiten, maar die zelfs bij een belangrijk kortere belichting, dan vol gens het opgegeven aantal Dingraden werd vastgesteld, goede resultaten zouden geven zonder gevaar voor grofkorreligheid. Op eens hoeven we niet meer 2 of 3 keer over te belichten maar we kunnen zelfs eenige kee- ren onderbelichten zonder dat we verlies aan details hoeven te vreezen. Dat opent ons per spectieven. waaraan we kort geleden nog niet dachten. Na een uiteenzetting over Champlin's werk wijze en proefnemingen, vervolgt de schrijver, die zelf op ruime schaal heeft geëxperimen teerd met de nieuwe ontwikkelaars, dan: De „Champlin-theorie" eischt buitengewone nauwkeurigheid reeds bij het afwegen van de af en toe miniem kleine hoeveelheden, daar zelfs kleine verschillen, vooral bij de zu. ren, het resultaat sterk beïnvloeden kunnen. Wie echter tegen deze moeite en het nauw keurig opvolgen der voorschriften niet opziet, zal ook een rijken oogst binnenhalen! Hij kan de gevoeligheid van zijn films meer dan ver dubbelen en krijgt zulke goede en fijnkorrelige negatieven, als we tot nu toe haast nog niet kenden. Dat de ontwikkeltemperatuur bij 21 gr. of 23 gr. Celsius ligt, is vooral 's zomers al leen maar een voordeel; dat we geen vertra gingsfactor meer noodig hebben, maar integen deel twee- of zelfs driemaal onder kunnen en moeten belichten en dat wij niettemin een zacht en tot in de fijnste details doorteekend uiterst fijnkorrelig negatief krijgen, dat alles Een jeugdige Schwarz- walderin tracht een automobiliste den juis- ten weg aan te geven weegt volkomen op tegen een beetje moeite en grootere nauwkeurigheid Champlin heeft een heele reeks recepten samengesteld, waarbij het volgende steeds weer een verdere verbetering van het vorige is, op grond van de opgedane ervaring. In dit num mer zal ik zijn recepten 7 en 15 behandelen, waarvan 15 het nieuwste en interessantste is. Champlin 7 verlangt al geen overbelichting' meer, maar laat al een kleine verkorting toe. Daar in 500 ccm van dezen ontwikkelaar 4 films ontwikkeld kunnen worden is hij zeer goedkoop (ongeveer 10 cent per film). Bij re cept 15 komen daarentegen meer chemicaliën voor, waarvan sommige wat duurder zijn, zoo dat we hier op ongeveer 15 tot 20 cent per film komen. Maar daarvoor laat Champlin 15 dan ook een verkorting van den belichtings tijd toe van ten minste de helft en levert ons daarbij net zoo'n fijne korrel als b.v. Sease III! Interessant is het dat beide ontwikkelaars er bij uitgesproken onderbelichting nog heel veel uithalen, maar daarentegen bij overbe lichting gauw wat te dicht worden. Als een film zeer sterk onderbelicht is (b.v. bij nacht, opnamen, of bij opnamen onder zeer slechte licht.verhoudingen) dus als het onmogeliik was den juisten belichtingstijd te nemen, die bij Champlin 7 ongeveer 3/4 van den, volgens 't opgegeven Din-getal bepaalden belichtings tijd en bij Champlin 15 de helft tot 1/3 van den effectieven belichtingstijd bedraagt, dan kan men den opgegeven ontwikkeltfjd met 50 of zelfs 60 pet. verlengen. Men moet er verder nog op letten, dat zoowel bij 7 als bij 15 de eerste film niet zóó fijn van korrel is als de volgende. Champlin 7: Gedest. water 1000 ccm Metol 2.5 g Natrium Sulfiet watervrij 45. g Benzoëzuur (C6H5 C02H) 1 S Salicylzuur (C6H4 OH-COOH) 0.5 g Boorzuur (H3B03) 2.5 g Glycine 11-5 g Paraphenytóendiamine 11.5 g Uitvoerig wordt vervolgens beschreven, hoe de ontwikkelaar volgens deze formule moet worden aangezet en hoe lang men de films in deze oplossing moet ontwikkelen. Daarna laat schrijver de formule „Champlin 15" volgen: Champlin 15: Gedest. water 1000 ccm Pyrogallol 3.5 g Natriumsulfiet watervrij 60. g Benzoëzuur 1.2 g Salicylzuur 0.5 g Boorzuur 2.5 g Tanniczuur (C14H10O9) 1 g Glycine 11-5 g Paraphenyleendiamine H-5 g Iso propyl alcohol CH3CHOHCH3 97—98 50 ccm Nikkel-Ammoniumsulfaat Ni (NH4)2(S04)2 1 g Ook hiervoor worden wederom uitvoerige samenstelling- en ontwikkelvoorschriften ge geven, waarna de schrijver tot slot recepten geeft voor de speciale fixeerbaden, welke de volgens Champlin ontwikkelde films noodig hebben om de emulsie voldoende te laten harden. Na jarenlangen moeizamen arbeid is de Roe meen Meizet er in geslaagd, een verzameling bij elkaar te brengen, die, in drie groote kasten ondergebracht, origineele menu's uit alle lan den van de wereld bevat. Daaronder zijn bij voorbeeld de spijskaarten van den voormaligen keizer van China, van Koning Alexander van Servië en van Napoleon Hl. Men kan er ook het kroningsmenu van Czaar Alexander III van Wanneer de onder wijzeres jarig is! Rusland vinden, dat daarom alleen reeds 'n ge weldige waarde heeft, daar destijs voor het drukken van die kaarten de prijs van 1500 gul den uitgegeven werd. De verzameling van Meizet, die nog steeds meer uitgebreid wordt, omvat thans reeds 5000 verschillende exemplaren. Shantung is een heerlijke zomerdracht. Vele dames zouden zich haar zomergarderobe niet kunnen voorstellen zonder minstens één leuke shantung japon. Een van de grootste voor- deelen van shantung is wel, dat het zoo goed waschbaar is. Maak een koud Lux-sopje (1 flin ke eetlepel op 1 Liter water). Doe dan het klee- dirsgstuk erin en haal het op en neer. Pers het sop door de vuile plaatsen, zonder het goed te wrijven. Daarna zoolang spoelen in koud water, tot dit helder blijft. In de schaduw drogen. Shantung moet altijd droog worden gestreken. Wanneer u deze voorschriften opvolgt, zult u lang plezier van uw shantung kleedingstukken hebben. Weet men, hoeveel talen er op het oogenblik op aarde gesproken worden? De statistiek levert over deze kwestie getallen, die afhankelijk zijn van de geografische en ethnografische kundig heden van de statistici, en die in de eerste plaats ook van de beteekenis afhangen, die men aan de afzonderlijke idiomen hecht. Volgens de berekeningen bestaan er thans 2796 levende talen, die zoo genoemd mogen wor den. De 860 belangrijkste talen zijn als volgt te verdeelen: Europa 48, Azië 153, Afrika 118, Noord- en Zuid-Amerika samen 424, Oceanië 117. Het behoeft geen betoog, dat de taalvor- sching nog heel wat te doen heeft. Dit Zuid-Afrikaansche hors-d'oeuvre, ont leend aan „Die Huisgenoot", kan voor de Hollandsche gastvrouw van belang zijn in de maanden, dat ook hier de groene pepers in de groente-étalages verschijnen. Ter verduidelijking van de bedoeling zijn in het onderstaande recept die termen, welke moei lijkheden zouden kunen opleveren, verduidelijkt of toegelicht. 2 koppies gerasperde kaas; 2 koppies room; sout en peper en rooipeper 'cayenne-peer)5 fijngesnijde pimente (groene pepers, ook wel pi mento's, paprika's of poivrons genoemd) of ge stopte olijwe (in flesschen verkrijgbaar) eetlepel gelatien (in bladen berekend ongeveer 2 stuks). Voeg bij die 2 koppies kaas die fijngesnijde pimente of olijwe. Klits 2 koppies room en voeg bij sout, peper, rooipeper en 1 theelepel mostert. Sit die gelatien in 'n bietjie koue water, totdat dit sag (zacht) is en smelt dan oor (over) warm water. Klits dit in met die room, voeg bij die kaasmengsel en roer goed. Plaas in 'n nat ring- vorm. Sit in die ijskas 1) totdat dit stijf is. Gooi uit op 'n ronde bord en vul die holte in die ring met blaar slaai (kropsla), radijsies, tomaties en uitjies, almaal opgesnij (gesnipperd). Om die rand van die bord wordt skijfies tomaties ge- plaas as versiersel. 1) In plaats van in een ijskast kan dit gerecht, althans in ons klimaat, ook goed slagen indien de schotel in den kelder wordt geplaatst. Er waren deze week schrandere puzze laars, die ons verzochten onze kruiswoord problemen vooral niet gemakkelijker te ma ken. Wij kunnen deze liefhebbers gerust stellen en geven hun de verzekering, dat als er bij de eerstkomende gelegenheid zoo ongeveer een eind is gekomen aan de zo merpret en aan de vacantie-geneugten, ook de meer ingewikkelde exemplaren weer uit de portefeuille te voorschijn komen. Die kleine ongerechtigheid op 38 (vertikaal) van de vorige opgave is natuurlijk door de puzzleschare zonder moeite verholpen. De oplossing van het vong raadsel was al dus: Horizontaal: 1 Zeeland, 6 ver, 7 oor, 9 koets, 11 koren, 13 pil, 14 stoot, 16 keu, 18 el, 20 aal, 22 ei, 23 rommel, 26 Advent, 29 ode, 30 aar, 31 eiland, 34 staart, 36 re, 37 Ido, 39 Ee, 40 sta! 42 belet, 44 kil, 45 slaaf, 47 pinas, 49 pet. 51 eer, 52 Helmond. Vertikaal: 1 Zee, 2 erts, 3 la, 4 noot, 5 dor, 6 vol, 8 rek, 9 kilo, 10 stal, 11 Kola, 12 neen, 13 per vers, 15 o.a., 17 uitstel, 19 omdat, 21 ovaal, 24 mol, 25 een, 27 dat, 28 era, 32 iets, 33 dief, 34 soep, 35 reis, 38 dl., 41 alp, 42 bate, 43 tien, 44 kar, 46 ach! 48 Ned., 50 om. De uitgeloofde prijzen vielen bij loting ter deel aan: J. Andrée, Trans 3, Utrecht; W. G. de Haas, „Heliomare", Wijk aan Zee; A. Kar dinaal, Oud-Karspel (N. H.); mej. Truus Mees, van Hilligaertstraat 66, Amsterdam-Zuid; F. A. J. van Nimwegen, Prins Bemhardlaan 2, Helmond; mej. J. Phillippeau, Dolfijnstraat 20, Haarlem. Als nieuwe opgave volgt thans een rebus- serie Een dertiental kleine rebussen, op eiken re gel één. Daaruit moet een dertien-tal plaat sen uit ons land te voorschijn komen. En de beginletters van deze plaatsnamen moeten ver volgens van boven naar beneden een veelzeg gende spreuk te lezen geven. De dertien plaatsen liggen achtereenvolgens in de provinciën: Geld., N.-Br., Gr., Geld., 0„ Z. H., N. H., Dr., Z„ Z. H., N. H., O. en Fr. Onder de inzenders van een goede oplos sing worden weer zes fraaie prijzen verloot. Oplossingen worden tot Donderdagmiddag 12 uur ingewacht bij den heer G. M. A. Jansen, Ruysdaelstraat 60, Utrecht. Hlvenhout, 12 Aug. '37. Amico, Midden Oogst en J^aar wegen de hondsdagen op de heete akkers. Ge Hiukt den zonnebrand hi de peersbloeiende hei, waar Mid-Oogst te ónderen staat in wemelende verten. Hen veugelenzang viel stil. En enkel 'n traag ^Uid-Oosterke, dat werm langs oew voorhoofd Veegt, is te hooren in 't knepperdroge hout gewas van dop- en struikhei, bloeiend, bran- £end in de wije, stille hette, waarin 't windeke krachtloos voortzeult op moeie wieken. ïn den troebelwermen hemel is ginnen zonne bol te zien, maar „ergens" laait 'n wit vuur, dat hemel en eerde beheerscht. 't Is Sint Laurentius! „Heilige Lauwke", lijk 'm noemen, deuzen Ulvenhouter, want den hauwke is den veul geëerden Patroonsheilige *an ons Kerkdorp Ulvenhout, al zes en 'n haalve eeuw lang! En 't is hier zoo gelegen, amico, als 't Volk geren mag, oe dus tot z'n eigen rekent, dan krijgt ge rap „den" veur oewen naam, terwijl br van oewen schoonst-gekozen doopnaam, J'aar oew Moeder destijds nachten op piekerde, h'e veul anders overblijft, dan 'nen soort stam, ^ee daarachter 'n toevoeging van oewen stiel! En aangezien 't Sint Laurentius zijn ambacht ;s> om in deus critieke tij van den graanoogst zorgen veur nat of droog weer, hiet ónzen ht Laurentius, geëerd op elke mooie kast of pöstee van Ulvenhout, geëerd als schutspa- roon van veul vereenigingen, bemind als heili- Ulvenhouter, als Patroon van onze Kerk hhen Lauw", ,,'t Lauwke". Ik wéét dat guilie onze manier van vereering, die er eene is van vrindschap, slecht verstaat. 'Nen Heilige, mee zo'nen prachtigep naam als Laurentius „den Lauw" te noemen, mot veur on-Romsche ooren raar klinken. En toch geloof me, amico, ge zijt hier beter af als „den Blaauwe", dan als „Martinus Bastiaansen"; als „den Fielp", dan als den „E. A. Heer Ph. Beeckers," „den Laauw," dan als St. Laurentius. Ons Lauwke wéét dat natuurlijk, 't is om Hum nie da 'k dezen langen uitleg, geef, maar veul van juilie weten 't nie en leeren 't nooit. Zoolang „den Pol" van Belgie „onzen Pol" of „ons Polleke" is, mot er 'ns éenen wijzen naar den beminden Koning daar! Maar ocherm als ie zijn zou: „Z. M. Leopold III der Bel gen"....! Dan „zagen ze 'm nog nie staén," lijk ze daar klappen. En nou? Daar is ter weareld gin Volk, dat zo'n ver eering hee veur zijnen „Keunink", als 't Belze veur „zijnen eigen Pol." Via hotelplannen en reisvereenigingen, via jamborees, voetbalderij en andere kinderlijke spullekes is er in de weareld 'n persoonlijk en 'n collectief streven om andere volkeren te leeren kennen. Of 't veul nut heedaar blijf ik geren buiten! Want de resultaten van "nen Volkerenbónd, waarin ze malkaar al twintig jaren van dag tot dag bestudeeren, die resultaten zijn aan nuttig heid nog veul mager, om nie te zeggen: „ave- rechtsch." Ik blijf dus geren buiten deus vraagstuk, 't Is me tete plakkerig, tete politiek! Maar 't streven is er! En 't vraagt mil- lioenen aan reischèques! En hoe weinig kennen landgenooten mal- kéérl Wat is er toch altij nog 'n onoverbrugde kloof (ondanks 3 duuzend Meters stalen brug) tus- schen Nederlanders boven en benejen den Moerdijk. Tusschen Walen en Vlamen. Tusschen .Ruitsche" en „Fransche" Zwitsers. Tusschen Schotten en Walesmen, tusschen Ieren en Engelschen, die allemaal één volk zijn! En.... die allemaal studie maken van.... vréémde volkeren! En zou 't mee die studie nie sjuust eender gesteld zijn, amico, als mee de menschenkennis van 't individu?? Eerst als den mensch z'n eigen kent, lezen kan in 't boek van z'n eigen zielement, dén pas zal ie kunnen gaan lezen in 't zielement van z'n evennaasten. D'n sleutel tot menschenkennis, (psycholo gie) is zelfkennis. Lijk ook eiken seerjeuzen portretschilder eeuwig „zelfportret" schildert! Lijk 'nen Rembrandt in duuzend koppen, duu zend zelfportretten schilderde! En wie dit alles verstaat en volkomen deurgrondt is 'n aardig end op dreef, om 'n bietje wijer te leeren kijken, dan z'n neus lang is! Maar genogt. Ik wou dan maar gezeed heb ben g'ad: eerst dan zult ge iets van andere volkeren leeren verstaan, als ge oew eigen volk kent. Lijk ge toch eerst goed Nederlandsch mot kennen, veur-en-aleer ge mee vrucht vreemde talen leeren kunt! En daarom, da 'k via ons Lauwke 'ns efkens uit die gloeiende hei van hierboven dwaalde, om wéér 'ns te wijzen op 't veule onbekende, dat er nog altij bestaat tusschen de „soorten" Nederlanders! Nou! Nou er zooveul gereisd en getrokken wordt over de weareld, over de zeeën, over de bergen, deur de lochten en iedereen dus openstaat veur 'n bietje aanwijzing in die onbegrensde leerstof var) populairste volkenkunde. Leert eerst eigen volk. De millioenen- kostende bruggen liggen er dan nie alleen om 's Zondags in Brabant rap efkens 'n pinteke bier te gaan drinken! Nie, dat wij oe nie graag zien! Versta me goed! 't Is sjuust uitgekomen wa 'k veurspeld heb: als de tweede Moerdijkbrug er leet, dan tuft heel Holland naar Brabant (en nie veul omgekeerd). Honderden café's hebben hier huiliën omzet van 50 tot 100 pCt. zien stij gen, sinds de opening van de nuuwe brug. Maar omdat er méér te putten is, uit die Zondagstoerkes, dan 'n Brabantsch pinteke ger sten, déérom stond 'k er geren 'nen halven brief bij stil, onder de inspiratie van.... ons veul vereerde Lauwke, die deus jaar 'n droog 1650-jarig feest in d' eerste plek 'n jubelfeest oogsttij veurspelde! veur ons Lauwke! Ja! Onder de inspiratie van onzen Lauw! Zeshonderdenvijftig jaren resideerde-n-ie hier Want op stuk van zaken, amico, dan is ons als Patroonsheilige! liiilunt» Druk: „WEST-BRABANT" - Princenhage-Brecm Dus! Dus zal ons Pastoorke mee 'n prachtige, mee 'n pontificale H. Mis, 'nen gouwen sleutel steken in de poort, waarachter den blijen leut, 't groote feest wacht! En waarveur ik oe nóg 'nen keer uitnoodig! Geloofde 't nie? Dan hierbij: amico, den plakkaat, die den Fielp hee laten maken! Allee, doe-d-heel Ulvenhout, ons Pastoorke en den Fielp 'ns 'n gróót plazier en zet 'ns 'n pren- teke van deuzen plakkaat hieronder! En zonder oe nou te willen omkoopen: ge zult er mee de feestdagen ginnen spijt van hebben We zullen oe ontvangen als 'nen vorst; de deuren bij meneer Pastoor en den Burgemees ter, bij den Fielp en bij ons allemaal, ze zullen wagenwijd veur oe openstaan! (Zurgt dus veur 'nen elastieken broekband, amico!) We zullen oe brengen in ons schoonste kerks- ke, geschilderd als gin tweede in 't land. Deur onze dreven in de gloeikleuren van 't herfstig eikenloof, deur onze bronskleurige bosscuea, waar de fluweelen stilte afhangt van alle eeuwen die we vieren! We zullen oe ontvangen in onze tuinen mee muziek, waar den dorpsmuziek kla tert deur den avond vol lampionnen, waar ge oew tanden zet in den vasten koelen schuim op oewen fonkelenden pint, waar ge nie meetelt, als ge nie meedoet aan "n algemeene hospartü om de rustieke biertonnenkiosk! Allee is dieën afdruk goed betaald, of nie? Want ge zult vinden veul en echte vriend schap, van de soort die oe gelukkig maakt! Die oogen glanzen doet als zonbeschenen meren! Kom hier op plazierigste manier 'n stuk Ne derlandsche volkenkunde opdoen, nie reur ponden, marken en diffrente frangen die vleu gels aan hebben, maar veur guldens, die zwaar tellen. 'kWil zeggen: ge wordt hier nie afge zetDat zeggen ze ons op ginnen Jam boree, in gin Zwitserland en nergens na! Amico, ik wou geschreven hebben g'ad over Oogstmaand. Over den bloei van dahlia en gladiool, over de peerse hei, over de libellen en de kapellekes, den bloeienden klimop en 't rijpe koren! Maar onzen jubilaris, ons Lauwke die schoon weer beloofd hee van t jaar, stuurde m'n potlood anders! 't Feest zit me in hart en nieren en nou mot ik naar „de" vergadering. Dus: veul groeten van Trui, Dré III en als altij, gin horke minder van oewen t.a.v. DRS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 7