Het Oostersche masker en de werkelijkheid I Het katholicisme in Engeland m CEBTTO Engelsch jacht gezonken SJANGHAI IN 1932 EN 1937 ?7a iouuk'sa/xmdS Godsdienstvrijheid te Madrid? Een onderhoud met Mgr. Edward Myers Na de noodlanding van Lewanefski MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Oorlogsverklaringen blijven uit Zal Eden het Foreign Office verlaten? De Chief-scout terug naar Engeland Zondagavond met de Harwich- boot vertrokken Een woord van dank Korte berichten Neemt Uw koffer mee, Iaat Uw zorgen thuis Thans nog plaats voor onderst, reizen, welke 22/23 en 26 Aug. vertrekken REIZEN ZONDER ZORGEN ttÜM W aschdag Zondag zou voor 't eerst met toe stemming der overheid een Mis zijn gecelebreerd Het percentage katholieken is klein, maar men kan op hen bouwen, zegt de Wij bisschop van West minster De kerken zijn vol andersdenkenden Geen Katholieke dag bladpers Het onderwijsvraagstuk Niets naders omtrent de vliegers vernomen Mussolini en de Negus Nabij het lichtschip Noordhindef was het lek geslagen DE SCHEEPVAART EN DE TROEBELEN IN CHINA Telegram aan het Prinselijk Paar De bemanning gered Werkloosheid blijft afnemen GESLAAGDE NOODLANDING VEbdi bis* Daling ook in de tweede verslag" week van Juli voortgezet Bestuurder van Engelsch sport- vliegtuig was de richting kwijt N>v. Hm*... c In het Kabinet van den heer Hirota, den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken te Tokio. Zijn vriend en broeder, de Chineesche ambassadeur, is bij hem op bezoek. Beiden betreuren de ongeregeldheden in Noord- China en vooral in Sjanghai ten zeerste. Met onverbeterlijk beleefde maskers, .gezichten', zitten zij tegenover elkander. De Chinees merkt op, dat zijn broeders de Japanners toch eigen lijk niets in Sjanghai te zoeken hebben. Ten slotte is deze stad een Chineesche stad, zelfs China's grootste haven- en industriestad. De heer Hirota ging op deze bemerking maar niet in, verklaarde alleen maar eenvoudig, dat het een geluk was, dat de diplomatieke kanalen tus- schen China en Japan nog niet zijn gesloten. Intusschen moest hem echter van het hart. dat de Chineezen alléén de schuld droegen van al de betreurenswaardige dingen, die zich thans afspelen. De anti-Japansche agitatie heeft tot den toestand geleid, die verwonderlijk veel op oorlog gelijkt, maar het natuurlijk niet is. De Japansche regeering is diep beleedigd door de onvergelijkelijke daden van geweld en wreed heid, aan haar onderdanen bedreven. Haar ge duld is uitgeput. En wanneer haar beminde zuster China haar troepen niet terugtrekt uit de Chineesche gebieden, waar de Japansche troepen aan het wandelen zijn en een paar on schuldige manoeuvres houden, dan zou zij ge dwongen worden, tot drastische maatregelen over te gaan. En dat zou haar zeer spijten. In het Kabinet van den burgemeester van Sjanghai. Er zijn Japansche generaals bij hem op bezoek. Zij zijn verontwaardigd. Begrijpt meneer de burgemeester dan niet, dat de te genwoordige betreurenswaardige toestand alléén daardoor in het leven is geroepen, dat de regeering van Nanking de anti-Japansche organisaties maar niét wil verbieden en de Chi neesche troepen niet wil terugtrekken? Er zijn weliswaar een paar Japansche oorlogsschepen in de haven, maar dat beteekent niets vijandigs Deze zijn er alleen om de buitenlandsche con- sessies te beschermen. Het is natuurlijk onduld baar, dat Chineesche vliegers bommen later, vallen. En het gerucht, dat die bommen op de stad zelf zijn gevallen als gevolg van beschadi ging der bommenrekken door het Japansche luchtafweergeschut, is natuurlijk een kwaadaar dig verzinsel. De burgemeester van Sjanghai laat al die woorden over zich heen gaan en merkt alleen maar ironisch op, dat Sjanghai tenslotte een Chineesche stad is. De generaals van Nipjpon beamen dit beleefd, ter wijl in de stad hun troepen schieten en de vlootkanonnen daveren over de voorstad Tsjapei. Masker. Machtswellust. Beleefde wreedheid. Beleefd verzet. Gelocaliseerde krijg. Maar geen oorlog. Dat is het Verre Oosten van nu. Eén ding in dit alles is onbegrijpelijk, na melijk dat de Japanners weer hun machtsmiddelen aanwenden tegen Sjang hai. De Japansche pers had in de laatste we ken aldoor herhaald, dat Japan de fout van 1932 zou vermijden. Sjanghai zou als zetel der buitenlandsche concessies met rust worden ge laten. Acht Tokio den tijd gekomen om het masker maar af te nemen en openlijk te toonen, dat het voorgoed beslissenden invloed op Chi na's grootste haven- en industriestad wil ves tigen? Of gaat de actie tegen Sjanghai alleen uit van de locale" legers en vooral van de vloot buiten de „uitdrukkelijke" goedkeuring van de Japansche regeering om? Hce het ook zij, de allergevaarlijkste toestand van 1932 is weer teruggekeerd. Evenals toen beweert Japan alléén zijn onderdanen tegen de Chineesche agitatie te willen beschermen. In den Volken bond trad men (alleen met zachte redeneerin gen) tegen Japan op. Het gevolg was, dat Ja pan zich erg verongelijkt voelde en uit den Volkenbond trad. Vier maanden duurde toen het „incident" van Sjanghai. Vier maanden hielden de Japanners de stad bezet. Dan trok ken ze af, nadat er een wapenstilstand was ge sloten. Deze wapenstilstand is nog van kracht. Dat de Japanners tenslotte aftrokken werd toe geschreven aan het vlagvertoon van Ameri- kaansche, Engelsche, Fransche en Italiaansche oorlogsbodems en aan het dreigende contact, ■dat Amerika zocht met Engeland. Nu hoort men piets van vlagvertoon en contact. De Chineezen staan eenzamer dan ooit. Ook de Sovjets hou den zich opmerkelijk stil. De mogendheden heb ben alleen een nota aan Japan gericht, evenals in 1932, ter aanmaning, de bestaande verdragen te eerbiedigen. Evenals toen zal ook nu zulk een nota weinig baten. Japan zal doorgaan met zijn eenmaal vastgesteld expansie-program. Se dert 1927 wordt dit in China met eenige pau zes ten uitvoer gebracht. De uitbarsting in Sjanghai staat in onmiddellijk verband met de Japansche actie in Noord-China, die niet an ders beoogt dan het beslagleggen voor goed op de provincies Hopei en Tsjahar. In 1933 wisten de Japanners de demilitarisatie van Oost-Hopei af te dwSngen. Zij gaven dit stuk China een .Autonoom" bestuur. Een tweede maatregel wjis het Instellen van een Politieken Baad vóór Hopei en Tsjahar onder Japansch oppertoe zicht. Nu meent Japan deze twee provincies ge heel in bezit te kunnen nemen. En het expan sie-program gaat verder. Nu gaat Japan het zelfde euvele spel spelen in de provincies Soei- joean, Sjantoeng en Sjansi. En als de opzet ook in deze gebieden weer lukt, zal dan het einde van het program gekomen zijn? De wereld weet het niet. Kan het arme China zich verzetten? Zal het verzet probeeren? Het jongste commu niqué van Nanking is waardig en rustig. China is bereid, zoo verklaart Nanking, alle maatre gelen te nemen om een einde te maken aan het doodelijke gevaar, dat Azië bedreigt. Bij elke provocatie zal China gebruik maken van zijn recht tot wettige zelfverdediging. Na de ongehoorde provocaties van Japan nu al jaren lang is dit een buitengewoon bezadigde taal. Voelt Nanking zich nog altijd niet in staat, om de „wettige zelfverdediging" in daden om te zetten? Het zoekt hulp. „De Chineesche regee ring," zoo gaat het communiqué voort, „is er van overtuigd, dat de met China bevriende lan den. hun plicht zullen doen, welke is neergelegd in de verdragen, die zij hebben geteekend." Dit is natuurlijk een beroep op het handvest van den Volkenbond, dat hulp toekent aan een aan gevallen land. In 1932 hebben de Chineezen er varen, wat de Volkenbond doet met een aan gevallen land en in 1935 hebben ze een herha ling van zulk een manifestatie kunnen zien aan het voorbeeld van Abessinië in 1936, niettegen staande de fameuze sancties. Intusschen beschiet de Japansche vloot Sjanghai. Maar er is geen oorlog. Hoogtij voor het masker. LONDEN, 15 Aug. (Havas) De diploma tieke redacteur van de „People" verklaart te kunnen mededeelen, dat Neville Chamberlain in zijn vacantie een algemeene herziening van het Britsche kabinet voorbereidt. Het doel hiervan zou zijn de regeering een meer nationaal ka rakter te geven en den minister-president zelf de controle van de buitenlandsche politiek in handen te geven. Hiertoe zou dan Eden het Foreign Office verlaten en vervangen worden door Lord Halifax. Chamberlain zou verder aan Winston Chur chill en Lloyd George een ministerie zonder portefeuille aanbieden. Eden zou het ministerie van Koloniën krijgen als opvolger van Orms- by Gore, terwijl lord Hailsham zou aftreden. Met de Harwichboot „Prague" is Zondag avond kwart voor twaalf Lord Baden Powell in gezelschap van zijn echtgenoote naar Engeland vertrokken. Reeds vroeg in den avond omstreeks negen uur heeft de Chief-scout het kasteel Oud- Wassenaar, waar hij logeerde, verlaten, om zoodoende nog voor de aankomst van den boot trein aan boord te zijn en zich rustig voor den nacht te installeeren. Bij zijn vertrek uit Wassenaar heeft de direc teur van het kasteel aan Lord en Lady Baden Powell een grooten bouquet bloemen overhandigd, tot V2 uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten ols attentiesein GELU/DSS/G/IAAL VERBODEN Nirapw waarvoor de Chief-scout hartelijk dank zegde. Daarna begaf men zich per auto naar Hoek van Holland, waar bij de boot twee padvind- sters, leidsters van de afdeeling Wassenaar van het Nederlandsche Padvindstersgilde, aanwezig waren. Lady Baden Powell onderhield zich met beide leidsters eenige oogenblikken. Daarna begaf het gezelschap zich aan boord, om het vertrek van de boot af te wachten. Bij het verlaten van ons land heeft de Chief Scout, Lord Baden Powell, tot den pers- en propagandadienst van de Wereldjamboree een brief gericht, waarin hij uiting geeft aan zijn dankbaarheid voor de schitterende wijze waarop de pers het hare heeft bijgedragen tot het wel slagen van de Wereldjamboree. Voorts verzoekt Baden Powell zijn dank over te brengen aan het Nederlandsche volk en in het bijzonder aan de bevolking van Bloemen- daal en Den Haag, voor de grootsche en harte lijke ontvangst, welke de Wereldjamboree en het internationale padvinders-congres is bereid. Bij een demonstratie te Calcutta, waar Zondag, zooals trouwens in geheel Britsch- Indië, werd betoogd voor de zich in honger staking bevindende gevangenen op de Anda- manen, zijn 50 personen gewond en ongeveer 100 gearresteerd. Uit Port Louis (eiland Mauritius) wordt ge meld, dat bij ongeregeldheden op een suiker plantage vier personen werden gedood en ze ven ernstig gewond: 3 dg. VALKENBURGARDENNEN 1 19— 6 dg. VALKENB.. EIFEL. ARDENNEN 38 75 i dg. ARDENNEN met LESSETOCHT 29.51) 6 dg. ARDENNEN, LUXEMBURG 47— 3 dg. EIFELAHRRUN 21.50 4 dg. EIFEL en RIJN 29.50 6 dg. RIJN—WIESBADEN 45 6 dg. HARZGEBERGTE 47.— 6 dg. PARIJS, Tentoonstelling 60. 7 dg. SCHWARZWALD 53.50 4 dg. VALKENB., EIFEL, ARDENNEN 25 Eerste klas verzorging Geen paspoort Vraagt programma DEZE WEEK EEN UITGEBREIDE KEUS VAN DAGTRIPS - VRAAGT INLICHTINGEN BIJ DE BEKENDE CEBUTO-REISBUREAUX, ot schriftelijk: P. C. Hooftstraat 22, Amsterdam. MADRID, 15 Aug. (Havas). Te Ma drid werd vandaag voor het eerst sinds 19 Juli van het vorige jaar weer met over- heidstoestemming de Mis gecelebreerd. De toelating geschiedde evenwel alleen op uitnoodiging. De plechtigheid had plaats in een officieel gebouw, waarvan een der zalen In een kapel veranderd was. Pater Lobo was er celebrant. Ook te Valencia is vandaag weer voor het eerst „op officieele wijze" de Mis ge celebreerd. De regeering-Negrin is vastbesloten de toe passing van artikel 26 der grondwet, betrek king hebbend op de godsdienstvrijheid in Span je, te verzekeren. De priester Lobo, die door den minister van Justitie en Eeredienst met een opdracht dienaangaande werd belast, heeft aan een vertegenwoordiger van het agentschap Havas verklaard: Ik ben door de regeering belast met het opstellen van een In de Breakspeare Club te Londen heeft de populaire Wijbischop van Westminster, Mgr. Edward Myers, aan enkele journalis ten een belangwekkend onderhoud toege staan over het Katholicisme in Engeland. Tijdens dit onderhoud deelde Mgr. Myers o.m. het volgende mede: Onder de 42 mil- lioen inwoners van het Britsche Eilanden rijk zijn slechts Iets meer dan 3 mililoen Katholieken, dat is dus ongeveer 7,2 pro cent van de totale bevolking. Zoo vaak ik bij het beantwoorden van de des betreffende vragen van buitenlanders deze cij fers noemde, deed het ongeloovig hoofdschud den mijner gasten mij blijken, dat zij steeds van oordeel waren geweest, dat de Katholieke minderheid van ons land toch veel grooter was. Men kan daarvoor twee oorzaken aanhalen. Vooreerst, dat de katholieken niet gelijkmatig over het land verdeeld zijn, want met uitzon dering van het industriegebied van Lancashire geven onze geloofsgenooten er blijkbaar de voor keur aan de groote steden van het land of de cultureele centra, zooals Oxford en Cambridge, tot hun woonplaats te verkiezen, terwijl men in Norfolk en Suffolk, de zuivere landbouwdistric ten van Oost-Engeland, jammer genoeg nog heel weinig Katholieke kerken vindt. Wanneer men mij dan desondanks verzekert, dat de vele duizenden geloovigen, die iederen Zondag de groote kathedralen van Westmin ster, het Bromton Oratory en de talrijke groo- tere en kleinere kerken van Londen, Liverpool en Birmingham tot in de uiterste hoeken vul len, onmogelijk slechts 7.2 procent van de be volking dezer steden kunnen uitmaken, dan kan ik daartegen in brengen, dat het aantal der z.g. „niet-officieele" Katholieken waarschijnlijk zeer veel grooter is dan de statistieken van onze doopregisters aangeven. Er zijn in Engeland thans zeker heel veel andersdenkenden, die zich innerlijk be schouwen als bij ons te behooren, en wan neer ze dit niet openlijk durven te belijden, dan is dit mischien aan den eenen kant als een soort zwakheid van karakter toe te schrijven en anderzijds een gevolg van de herinnering aan de vervolgingen waaraan de katholieken in vroeger eeuwen waren blootgesteld. Wij willen er absoluut niet naar trachten om dergelijke menschen in onze gelederen op te nemen, en men moet het dan ook niet als een soort zelfoverschatting opnemen, wanneer ik met 'n zekeren trots durf te beweren, dat ik veel meer waarde hecht aan 3 millioen waarachtig goede Katholieken, die hun Geloof werkelijk beleven en die bereid zijn om zelfs de grootste offers te brengen voor hun Geloof, dan aan een dubbel zoo groot aantal volgelingen, die zwak staan en slechts halfslachtige Katholieken ge noemd zouden moeten worden. Het voorbeeldige saamhorigheidsgevoel der Katholieken van Engeland is daarom nog des te meer bewonderenswaardig, wan neer men bedenkt, dat de Katholieke pers in het geheele Britsche Rijk geen enkel dagblad als orgaan ter beschikking heeft, en slechts aangewezen is op de uitgave van drie, overigens uitstekend geredigeerde, weekbladen en enkele periodieken. Hierbij zij nog gewezen op het feit, dat de Katholieke journalisten tot de besten van heel Engeland behooren en dat de simpele aankon diging van een Zondagavond-predicatie van een onzer beroemde kanselredenaars een grootere menschenmassa trekt dan de redevoeringen van onze beste staatslieden. Zelfs Bisschoppen der Anglicaansche High Church zijn gewoon om de eenvoudige pastoors der Katholieke parochies aan de studenten van hun seminaria ten voorbeeld te stellen voor wat stipte plichtsbetrachting betreft. Het probleem van de opvoeding der jeugd wordt ook in Engeland met den dag meer ac tueel. Ofschoon Engeland een zeer democra tisch land is kan men hiervan op onderwijsge bied weinig bespeuren. Iederen dag worden weliswaar oude vooroordeelen weggevaagd, om plaats te maken voor nieuwe denkbeelden, die zich meer aanpassen aan den modernen tijd. maar in het onderwijs en opvoedingswezen heerscht in Engeland nog altijd een soort kaste-geest, zooals deze in de binnenlanden van Britsch-Indië niet weliger zou kunnen tieren. De beroemde staatscolleges van Eton en Har row zijn, vanw'ege hun zelfs voor Engelsche be grippen fenomenaal hoog kostgeld, alleen toe gankelijk voor de heel rijke Engelschen. Op de gewone middelbare scholen, die gewoonlijk ste delijke inrichtingen van onderwijs zijn, wordt zeer veel aandacht besteed aan sport en licha melijke opvoeding. In de laatste jaren heeft men in Enge land ook uitstekende katholieke colleges, die door ordesgeestelijken bestuurd worden en het buitengewoon groot aantal leerlingen dezer inrichtingen van onderwijs bewijst wel dat het onderwijs er op hoog peil staat. Overigens is het zeer merkwaardig, dat het grootste percentage leerlingen van deze Katholieke Colleges, soms wel 80 procent, protestant is. Enkele jaren geleden, zoo vervolgde Mgr. Myers, ben ik benoemd tot lid van den Onder wijsraad (Board of Education) van het Mi nisterie van Onderwijs: ik ben daar de eenige Katholieke priester, maar toch is mijn aanwe zigheid daar, ik mag gerust zeggen, van betee- kenis geweest voor de gunstige ontwikkeling der Katholieke scholen in alle deelen van het Brit sche Wereldrijk, ook van de Koloniën en Domi nions. Ook de houding, die de Katholieke parle mentsleden aannemen, is vaak van beslissende beteekenis voor het aannemen of verwerpen van bepaalde wetsvoorstellen of hervormingen. De onlangs goedgekeurde wet op de echtscheiding heeft eerst zeer veel wijzigingen ondergaan, waardoor de al te krasse maatregelen heel wat werden gematigd. Dit is uitsluitendv toe te schrijven aan het energiek optreden van de Katholieke Lords in het Hoogerhuis. Teneinde de gedachtenwisseling en de rela ties met de Katholieken van het vasteland te kunnen uitbreiden en versterken, is in het jaar 1924 op een vergadering van het Engelsche Episcopaat besloten om een Katholieken raad voor internationale relaties (Catholic Council of International Relations) te stichten. Deze organisatie streeft vooral cultureele doeleinden na: vier jaar geleden werd de Breakspeare club gesticht, waarvan ik het genoegen heb voorzit ter te zijn, en die speciaal de Katholieke bui tenlanders in de gelegenheid wil stellen om met de Engelsche geloofsgenooten van gedach ten te wisselen. Toen de Aartsbisschop van Westminster, Mgr. Arthur Hinsley, en ik enkele weken geleden bij de haven van Southampton stonden om het schip dat 500 Baskische kinderen naar Enge land bracht, af te wachten, overpeinsden wij het groot leed en lijden van onze arme geloofs genooten in het verre Spanje. U kunt zich onze verbazing voorstellen toen wij tot de ontdekking ku'amen dat deze kleine kinderen niet konden bidden, zelfs geen kruisteeken maken, maar wei de „Internationale" zingen. Onze Engelsche Katholieken, geestelijken zoowel als leeken, zul len trachten te redden wat er nog te redden valt. Het is te hopen zoo besloot Mgr. Myers zijn onderhoud dat God in de nabije toe- Komst vrede moge schenken aan de wereld, den vrede waarnaar wij zoo verlangend uitzien. lijst van geestelijken, behoorend tot alle gods diensten, teneinde het herstel der eerediensten te vergemakkelijken. Bovendien heb ik op dracht in de provincie Madrid met hulp van de Junta tot behoud van kunstschatten, alle kunstvoorwerpen, die zich nog in kerken en kelders bevinden, te verzamelen. „Denkt u, dat de opening der kerken bin nenkort zal kunnen geschieden?" „Ongetwijfeld zal dit gebeuren, doch men moet de dingen niet overhaasten. Reeds is de eeredienst in particuliere woningen ge oorloofd en deze wordt dan ook te Madrid en elders uitgeoefend." De inhoud van bovenstaand bericht geeft ons geen directe aanleiding te twijfelen aari' de juistheid. Echter meenen wij te moeten vermelden, dat de priester Lobo, die ook in Holland heeft vertoefd, naar berichten die hier binnenkwamen, met zijn geestelijke over heid in conflict zou zijn. In hoeverre dit juist is, of niet juist, in hoeverre Lobo onder disci plinaire maatregelen van het Spaansche epis copaat valt, is op dit oogenblik, gegeven den verwarden toestand in Spanje, niet na te gaan (Red.). MOSKOU, 16 Aug. (Havas). Medegedeeld wordt, dat de Russische regeering zeven Fool- vliegtuigen, den ijsbreker „Krassin" en het s.s. „Mokojan" heeft uitgezonden om Lewa nefski en zijn makkers te hulp te komen. De regeeringscommissie tot organisatie van de vlucht MoskouNoord Amerika deelt mede, dat het Zondag ondanks nauwkeurige waarne mingen, niet gelukt is, de verbinding met de aendinstallatie van het toestel van Lewanefski, de N. 209, tot stand te brengen. Enkele stations in Sovjet Rusland en in Alaska hebben van tijd tot tijd op de golflengte van het vliegtuig, zeer onduidelijk hooren uitzenden, doch er bestaat geen zekerheid, dat het station werkte., De ijsbreker „Krassin" is bij kaap Schmidt aangekomen, waar men een installatie aan brengt voor het overladen van vliegtuigen. De van de Noordpool teruggekeerde viermo torige vliegtuigen, N. 170, en N. 172 worden met groote snelheid in gereedheid gebracht om te vertrekken. De voorbereidingen zuilen echter wel eenige dagen in beslag nemen. LONDEN, 16 Augustus (Havas) Het week blad „Reynolds News" verklaart gemachtigd te zijn door den Negus formeel de berichten tegen te spreken, volgens welke de Italiaansche re- reering hem zou hebben verzocht weer op den Abessinischen troon plaats te nemen als vazal van Italië. Deze geruchten, aldus dit weekblad, vinden waarschijnlijk hun oorsprong in de om standigheid, dat Italië groote moeilijkheden ondervindt in het onderwerpen van de Abes- sinische stamhoofden. Wanneer de Negus nu den wensch van Mussolini zou uitvoeren, zou deze daardoor uit een moeilijken toestand ge raken. BATAVIA, 16 Aug. (Aneta). In scheep vaartkringen hier te lande neemt men in zake de troebelen in China een afwachtende hou ding aan, waardoor uiteraard verscheping naar het gevechtscentrum vertraging ondervindt. BATAVIA, 16 Aug. (Aneta)De Vereeniging voor gezagvoerders en stuurlieden zond het vol gend telegram aan het prinselijk paar: Gezag voerders en stuurlieden in Des Indes bijeen ter viering van het zilveren jubileum hunner ver- eenigingen wenschen Uwe Koü nklijke Hoog heden een gelukkige en langdurige vaart met het nieuwe jacht „Piet Hein". Tijdens het diner bij dit jubileum werd reeds telegrafisch antwoord hierop ontvangen, lui dende: Hunne Koninklijke Hoogheden dragen mij op u dank te zeggen voor de hulde en de heilwenschen bij ingebruikstelling van de „Piet Hein". (Was geteekend: Röell). De opvarenden van een Engelsch jacht, waarvan oe naam nog niet bekend is, heb ben Zondagmiddag benauwde oogenblikken meegemaakt. Op de Noordzee, ter hoogte van het licht schip Noord-Hinder was hun jacht lek ge slagen, waardoor het in zinkenden toestand geraakte. Zij gaven teekenen aan de beman ning van het lichtschip, dat zü in nood verkeerden en redding wenschten. Aan boord van de Noordhinder liet kapitein van der Ende een sloep strijken. Eenige leden der bemanning boden zich aan, om de red dingspoging te wagen. De zwemvesten werden aangedaan en terwijl de sloep met een lijn aan het lichtschip bleef verbonden, trachtten de wakkere mannen verbinding te krijgen ine' het in nood verkeerende jacht. Door de hooge zeeën werd de sloep telkens opnieuw teruggeslagen, zoodat ten slotte, na tallooze vergeefsche pogingen, het reddingswerk moest worden gestaakt. De kapitein van de Noorühinderd besloot daarop noodseinen te hijschen welke werden opgemerkt door den uitkijk van het Duitsche stoomschip Oldenburg van de Oldenburg-Por- tugal-Dampfschiff-Rhederei, dat onmiddellijk van koers veranderde en bijstand verleende. Het gelukte verbinding te krijgen met het jacht en de opvarenden van boord te ne men. Het jacht werd op sleeptouw genomen, doch moest korten tijd latér worden ge kapt, daar het begon te zinken. Het ver dween dra in de golven. De Oldenburg zette daarop haar reis voort. Waarschijnlijk gaat het schip naar Engeland. En toch vak die boeman mee! In 'l dagelijksch leven zelfs een aange naam mensch, maar op den weg Zoo zijn er meer! Fietsers, motor rijders, automobilisten evengoed ab gezoolde weggebruikers, die te veel aan zichzelf denken en te weinig rekening houden met anderen op den weg. En zoodoende wordt het verkeer stroef enbnveilig! **terd. 'sden öaSen iè bo $6 1337 De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deel' mede, dat in de week van 25 tot en met 31 Juli 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas waren aangesloten 465.500 personen (de landarbeidersbonden met 74.700 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 465.500 verzekerden was in genoemde week de geheele week werkloos 22.8 pCt. (in de vorige verslagweek, 5 tot en met 10 Juli 193?» was dit percentage 23.3). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Juli in de laatste jaren als volgt: 1934 24.4, 1935 27.2, 1936 29.5. 1937 22.8. Bij 1053 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 31 Juli 1937 in totaal 329.66? werkzoekenden ingeschreven, onder wie 311.16® mannen. Van deze werkzoekenden waren er 312.220 werk loos, onder wie 298.997 mannen. De daling van de werkloosheid, welke uit bo venstaande cijfers blijkt, is ook te zien uit de aantallen ingeschrevenen bij de organen der arbeidsbemiddeling, welke over de tweede ver slagweek van Juli als volgt waren (tusschen haakjes zijn vermeld de aantallen werkloozen onder de ingeschrevenen): 1934 318.084 (295.091)» 1935 352.090 (333.932), 1936 393.175 (373.269), 193? 329.667 (312.220). Aan het cultureel werk voor werkloozen na men einde April 197 deel: a. cursussen 29.179! b. werkobjecten (gemiddeld) 1.848; c. centrale werkplaatsen 2.215; d. kampen voor jeugdige werkloozen 2.014. !iUi - Zondagmiddag omstreeks vier uur heef' het Engelsche sportvliegtuig F.A. P. Z. op een weiland, dat gelegen is naast het terrein van de Gorcumsche voetbalvereeniging Unl- tas, een goed uitgevoerde noodlanding ge maakt. Het toestel, dat vroeg in den middag van Schiphol was opgestegen, was op weg naaf Antwerpen. De bestuurder is door de laaghangende wolken en slagregens de richting kwijt ge raakt en na eenige keeren boven Gorcum te hebben gecirkeld, op een weiland gedaald. Nadat den bestuurder de juiste richting waS gewezen, startte hij naar Brussel, waar hü t0 zeven uur is aangekomen. 1)0.1 lm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2