7 De strijd in China woedt feller dan ooit m De Nederlanders te Sjanghai De kampongbrand te Batavia Het nieuws van heden I VEREENIGDE katholieke pers De aanval op de British Corporal FRANSCH MEMORANDUM AAN LONDEN VLEESCHVERGIFTIGING ROND HARENKARSPEL DE BAROMETER DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937 OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: *oor Haarlem en Agentschappen per *eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBtAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM s TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20716 Onze landgenooten zullen zich hedenmorgen inschepen aan boord van de Tasman Londen aanvaardt de vermom- mings"-theorie niet Engelsche legerafdeelingen hielden een grooten marsch door Engeland: Een wel heel bijzondere ontbijttafel Parijs is misnoegd omdat het bui ten de Palestijnsche kwestie gehouden is Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Keurmeester wegens ernstig plichtsverzuim berispt In het Westen van Noorwegen had een ernstige overstrooming plaats tengevolge van een vloedgolf waardoor Simodalen in de Hardangerfjord totaal werd verwoest De orde in Campos hersteld Ten koste van 15 dooden en 100 gewonden Bloedige botsingen in Joego-Slavië Politie en soldaten slaags met demonstranten Hevige gevechten in Santander De opmarsch der rechtschen gaat voort De Chineezen weren zich geducht Tokio acht den oorlog noodzake lijk; het land moet zich op een zware beproeving voorbereiden Aanvallen op Nanking afgeslagen Gevechten in Poetoeng Japansche versterkingen aangekomen Japansche kanonneerbooten zijn de Jangtse- Noodleening De Weensche scholier Paul Swacina is ongetwijfeld de grootste schooljongen der wereld. Hij is niet minder dan 1.94 M. langt. zien van Palestina zal nemen, en zij geeft uiting aan haar misnoegen over het feit, dat niet van tevoren vriendschappelijke besprekingen zijn ge voerd. Ruim f 27.000 schade Waarnemer De Bruin keert terug Hij spreekt alles tegen wat over het bombardement van de „Mongioict' gezegd is Egypte verbetert zijn leger In den Soedan wordt een militair bestuur ingesteld Nieuwe ordeningswet in Oostenrijk Inwerkingtreding door dr. Schusch nigg aangekondigd De boeren in Polen gaan staken Zij willen Witos weer terug hebben De piloot van Hitier te Parijs Nagenieten Lansbury gaat voort met zijn bezoeken Thans naar Polen, Tsjecho- Slowakije en Oostenrijk Pontificale H. Mis op de wereldtentoonstelling Oud-president Franco niet gearresteerd vvAuumu hi m nmi/m NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, feigez. roededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel BIJ contract steric verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Be directie van de K.P.M. te Batavia ontving Jtet volgende telegram van den kapitein van de ■Tasman: „Wij verstoomden Maandag om 17.00 uur naar Grass-eiland in ver band met het inslaan van granaten op 1 00 meter afstand. Stoomen Dins dagochtend om 8.00 uur terug naar Woosung, waar Hollanders en Hon garen embarkeeren. Het bombarde ment begon om 1 7.00 uur van Chi- neesche zijde, gericht op de vlakbij ten anker gegane Japansche vloot". Het telegram eindigt: „Alles wel". Het radiostation te Sjanghai is nagenoeg kortdurend gesloten, Zondag was het station •feu geheelen dag gesloten. De Tasman wordt op de hoogte gehouden door ®st Sjanghaische broadcastingstation YMHA. BATAVIA, 16 Aug. (Aneta). Hier te lande borden de gebeurtenissen te Sjanghai, mede kor het vertrek van Hr. Ms. Van Galen, met k grootste belangstelling gevolgd, waarbij het khter opgevallen .is, dat de kalmte allerwege krdt bewaard. Er worden geenerlei incidenten Gerapporteerd. LONDEN, 16 Aug. (Havas) De rechtsche ktoriteiten te Palma de Majorca hebben den k*itschen vice-consul een nota overhandigd, daarin verklaard wordt, dat de vliegtuigen, die k „British Corporal" hebben gebombardeerd, Gecamoufleerd waren, ten einde ze voor recht sche vliegtuigen te doen doorgaan. In Britsche diplomatieke kringen wordt hogmaals verklaard, dat men de formeele be wijzen bezit, dat de aanval is gedaan door vliegtuigen van generaal Franco en den Britschen ambassadeur te Hendaye zijn dan ook instructies gezonden, om generaal Fran co er op te wijzen, dat de Britsche regeering de bovengenoemde lezing niet kan aan vaarden. 'AV.vm* LONDEN, 16 Aug. (Havas) Volgens de „Evening Standard" heeft de Fransche re geering aan Londen een lang memorandum gezonden, waarin zij weliswaar erkent, dat Engeland het recht heeft te bepalen, wat zoowel in het belang van den vrede als in dat van het Britsche Rijk de beste politiek is ten aanzien van Palestina, doch er niet temin haar verrassing over uitspreekt, dat tot zulk een politieke wijziging besloten is kunnen worden zonder eenig voorafgaand overleg tusschen Londen en Parijs. Er wordt op gewezen, dat Frankrijk het man daat over Syrië heeft, met welk land Palestina steeds belangrijke betrekkingen heeft onderhou den. De Fransche regeering merkt op, dat Frankrijk mede zal moeten werken aan de uit eindelijke beslissing, die de Volkenbond ten aan- Verwachting: Matige tot krachtigen, Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken met regen, later opklarend, aanvankelijk Iets warmer. Verdere vooruitzichten: Tijdelijk op- klarend, later waarschijnlijk weer regen. ||j ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllii In de Maandag gehouden vergadering van gemeenten, betrokken bij den vleeschkeu- ringsdienst, met de gemeente Oudkarspel als centrum, is besloten, volgens art. 22 van het Ambtenarenreglement den directeur, hoofd van den dienst, den heer U. W., uit Schagen, een schriftelijke berisping te geven, wegens gepleegd ernstig plichtsver zuim, met de bepaling, dat bij herhaling onmiddellijk ontslag zal volgen. Tevens werd besloten de noodslachtplaats van J. D. te Kerkebuurt tot nader order te sluiten. RIO DE JANEIRO, 16 Aug. (D.N.B.) In ^arnpos in den staat Rio de Janeiro is de rust jjersteld. Medegedeeld wordt, dat het aantal ^°oden 15 bedraagt, dat der gewonden ongeveer Verscheidene raddraaiers zijn gearresteerd. Belgrado, 16 Aug. (Havas) Te Mlade- *\°vatz in Joego-Slavië hebben zich Zondag in- ,löenten voorgedaan, naar aanleiding waarvan •Jet volgende officieele communiqué werd ge publiceerd .Opstandige elementen, met name linksche, aren voornemens op verschillende plaatsen bij- ®hkomsten te houden na afloop van een kerk- lenst voor de zielerust van patriarch Varnava, gheinde °P deze wijze onlusten te verwekken, enoemde elementen wilden te Mladenovatz aanval doen op het huis van den afge- a^rdigde Badjak. Ha den dienst begaf zich een stoet .san ger- scheidene honderden personen, die door de lei ders der plaatselijke oppositie werdert aange voerd, naar de monumenten voor de tijdens demonstraties gevallenen. De autoriteiten verzochten den demonstran ten tevergeefs uiteen te gaan. Het grootste ge deelte van den stoet begaf zich vervolgens naar de woning van den afgevaardigde, doch de gen darmes verzetten zich hiertegen. Zij werden met stokken, messen en steenen aangevallen. Toen twee gendarmes en een officier der gendarmerie gewond waren, openden de soldaten het vuur. Twee personen werden daarbij gedood en tien andere gewond. De menigte vluchtte daarop uiteen en de orde werd hersteld. Ook on andere plaatsen hadden opstandige elementen getracht bijeenkomsten en demon straties te houden, doch zonder succes. SANTANDER, 16 Aug. (Havas) De op- marsch van de rechtsche troepen aan het front van Santander heeft Zondag den geheelen dag voortgeduurd, evenwel niet zonder hevige ge vechten. Tegen den avond waren de troepen van Franco acht kilometer opgerukt; hun voor hoede bevond zich bij Corconte, op 63 K.M. af stand van destad Santander. SJANGHAI, 16 Aug. (Reuter). De strijjd te land is vandaag de hevigste sedert het uitbreken der vijandelijkheden. Op het oogenblik is hij vooral verwoed langs den spoorweg van Sjanghai naar Woesoeng. De Japanners spannen al hun krachten in om de wanhopige pogingen der Chineezen, naar het Japansche hoofdkwartier op te rukken, te verijdelen. Intusschen is de Japansche kruiser, die hal verwege Sjanghai en Woesoeng ligt, begonnen met het bombardeeren van de Chineesche batterijen te Poetoeng, teneinde dezen 't zwij gen op te leggen, vóórdat zij het vlaggeschip „Idzoema" tot zinken kunnen brengen. Even voor negen uur heeft zich op de Wangpoe in de nabijheid van de „Idzoema" een zware ontploffing voorgedaan. Een boot, die de „Idzoema" genaderd was, om het vlaggeschip in de lucht te doen vlie gen, zou, naar verklaard wordt, te vroeg ontploft zijn. De Chineezen beweren, dat de Japanners hun hoofdkwartier nabij het Hongkioepark ont ruimd hebben evenals de spinnerijen, die dienst doen als Japansche operatiebasis voor de Noord-Oostelijke wijk. Bij een aanval van de Chineesche lucht macht op de Japansche zeemacht op de Wangpoe is een Japansche torpedojager tot zinken gebracht en een andere beschadigd. De Chineesche troepen rukken verder naar het Westen op. Bij het bombardement der Japansche stellin gen te Sjanghai door het Chineesche lucht eskader heeft een bom de Japansche politie kazerne getroffen, welke naast het consulaat is gelegen. Zeven politiebeambten en twee mari niers werden gewond. Een bom is midden op den Broadway bij den Hong Kiaukreek terecht gekomen. Twee vreem delingen, twee Chineezen en twee Japansche burgers werden gedood en twee Chineezen ge wond. In Poetoeng, dat aan den rechteroever, tegenover de concessies gelegen is, is een hevige strijd ontbrand. Het geratel der mi trailleurs is niet van de lucht. Het schijnt, dat Poetoeng het middelpunt der vijande lijkheden is geworden. Om half vijf in den middag zijn vijf groote Japansche watervliegtuigen op een hoogte van 500 meter over de buitenlandsche concessies gevlogen. Zij bombardeerden daarop Poetoeng, waar talrijke branden uitbraken. Het Chinee sche geschut beantwoórdde den aanval zwak. De vliegtuigen daalden vervolgens tot geringe hoogte om het vuur uit de mitrailleurs te ope nen. Chineesche vliegtuigen beantwoordden het vuur ternauwernood. Bij het vallen van den nacht staakte de Ja pansche luchtmacht haar activiteit. Het Japan sche marine-geschut ging echter des avonds voort met het bombardeeren van Poetoeng. Op last van de Japansche autoriteiten is gisteren het Oostelijk deel van de vergroote internationale nederzetting ontruimd. Heden middag hebben de Japansche troepen hier een blok van 600 huizen in brand gestoken. l SJANGHAI, 16 Aug. (D.N.B.) Van Chi neesche militaire zijde wordt medegedeeld, dat heden de twaalfde Japansche divisie op de reede van Woesoeng is aangekomen en op den rechteroever van de Wangpoe aan land is ge zet. rivier opgestoomd tot voor Lioeho. Een sterke verkenningsafdeeling is hier aan land gegaan, doch spoedig weer teruggetrokken. Aangezien de toestand in Sjanghai steeds meer toegespitst wordt, hebben vandaag ruim 3000 vrouwen en kinderen de stad verlaten. In de eerstvolgende drie dagen vertrekken 700 Amerikaansche vrouwen en kinderen uit Sjang hai. 2000 Engelsche vrouwen en kinderen zijn aangemeld om hedenmiddag om zes uur weg gevoerd te worden. Voor een eventueele evacu atie van Duitsche onderdanen is het s.s. „Gnei- senau" ter beschikking gesteld. Volgens door de Nitsji Nitsji ontvangen be richten zouden de Fransche autoriteiten te Sjanghai de belanghebbende autoriteiten heb ben gewaarschuwd, dat zij na het jongste bom bardement op de Fransche nederzetting voort aan de concessie zelf zullen beschermen tegen overvliegende buitenlandsche militaire vlieg tuigen. Bevoegde kringen spreken formeel het nil Japansche bron afkomstige bericht tegen vol gens hetwelk de Fransche luchtdoelartillerie geschoten zou hebben op een Chineesch vlieg tuig, dat over de concessie vloog. De burgemeester van Sjanghai heeft aan den correspondent van Reuter verklaard, dat hij bereid is te garandeeren, dat geen Chineesche vliegtuigen meer boven de internationale con cessie zullen vliegen, mits het Japansche vlag geschip „Idsoema" niet langer de internationale concessie als basis voor zijn qperaties gebruikt, en naar elders verplaatst wordt. Het Chineesche ministerie van Financiën heeft de uitgifte aangekondigd van een „leening voor het nationale welzijn" tot een bedrag van 500 millioen Chineesche dollars pari. Deze leening, die geen rente zal dragen, zal aflosbaar zijn in twintig jaar, beginnende met het derde jaar na de staking der vijandelijk heden. De obligaties zullen afgegeven worden in ruil voor alle giften in natura, zooals ju- weelen en andere kostbaarheden. De Chineesche banken te Sjanghai zullen morgen heropend worden. De Chineesche mi nister van Financiën heeft bij decreet bepaald, dat van de rekeningen-courant per week ten hoogste 5 procent van het bedrag der depo sito's zal mogen worden opgenomen. Alle banken hebben opdracht gekregen, hun loketten tot buiten de gevaarszone te verplaat sen. De Japansche regeering heeft tegen 22 en 23 Augustus een conferentie bijeengeroepen van de voornaamste politieke en financieele persoonlijk heden en van leidende persoonlijk heden uit andere kringen, teneinde uiteen te zetten, dat de oorlog nood zakelijk is en dat het land zich op een zware beproeving moet voorbe reiden. (Vervolg elders in dit blad) Reuter bevestigt, dat de Britsche regeering een dergelijk memorandum van de Fransche regeering heeft ontvangen. BATAVIA, 16 Augustus (Aneta). Door den brand, welke gisterenmid dag in de buurt van Tanah Tinggi woedde, zijn 1653 personen dakloos. De schade bedraagt ruim f 27.000. MARSEILLE, 16 Aug. (Havas) Aan boord van het vandaag alhier aangekomen s.s. „Ville d'Oran" bevond zich luitenant De Bruin, de waarnemer van de niet-inmengingscommissie aan boord van het Italiaansche s.s. „Mongioia, dat onangs ter hoogte van Algiers is gebom bardeerd. Luitenant De Bruin zal per vliegtuig naar Amsterdam terugkeeren. Op de tot hem gerichte vragen antwoord de de heer De Bruin alleen, dat hij alles tegensprak, wat tot nu toe omtrent het ge beurde aan boord van de .Mongioia" is gezegd. KAIRO, 16 Aug. (D.N.B.) In een verga dering van den Egyptischen verdedigingsraad is besloten voorloopig twee bataljons van het Egyptische leger naar den Soedan te zenden, alsmede een militair bestuur in den Soedan in te stellen. Verder werd besloten nieuwe reserve-batal jons op te richten, de militaire school te ver- grooten en den militairen diensttijd te ver lagen van vijf tot drie jaar. WEENEN, 16 Aug. (D.N.B.) De Oosten- rij ksche Bondskanselier, dr. Schuschnigg, is tegenwoordig geweest bij de wijding van een kapel te Oberndorf bij Salzburg. In een rede: welke hij voor de leiders van bet Vaderlandsche Front heeft gehouden, zeide hij, dat binnen kort de nieuwe ordeningswet in werking zal treden. Deze is een samenvatting van de be staande uitzonderingswetten. De secretaris-generaal van het Vaderlandsche Front, Zematto, heeft bij de opening van een kazerne voor het stormcorps te Villach aan gekondigd. dat binnenkort geen nieuwe leden van het Vaderlandsche Front meer zullen wor den aangenomen. WARSCHAU, 16 Aug. (D.N.B.) Tijdens de Zondag te Warschau gehouden demonstraties der boeren-volkspartij, ter gelegenheid van de viering van de overwinning van maarschalk Pilsoedski op het roode leger in het jaar 1920, werd besloten een staking van tien dagen, voor den tijd van 16 tot 25 Augustus, af te kondigen. De boeren zullen in dien tijd geen waren naar de stad brengen, daar de eisch der partij, om den in het buitenland vertoevenden boeren leider Witos toe te staan naar Polen terug te keeren, door de regeering nog steeds niet is ingewilligd. Bü de betoogingen van de nationaal-demo- cratische „nationale partij" te Krakau geraak ten de deelnemers handgemeen met leden der socialistische partij, die zich met geweld toe gang wilden verschaffen tot een vergaderlokaal der nationale partij. Vijf en twintig personen werden gewond. LE BOURGET, 16 Aug. (Havas). De vlieger rmmelmann, de particuliere piloot van Hitier, is om 11 uur 20, komende uit Muenchen, op Le Bourget aangekomen, met aan boord tien personen uit de directe omgeving van den Duit- lachen Rijkskanselier, In China woedt een hevige strijd, waarbij de Chineesche luchtmacht onverwachte successen behaalde. Tokio zou den oorlog noodzakelijk achten. In een memorandum heeft de Fransche regee ring te Londen haar misnoegen te kennen ge geven, omdat zij niet geraadpleegd is inzake de Palestijnsche kwestie. Ten aanzien van den aanval op de „British Corporal" weigert Londen de „vermommings"- theorie der Spaansche nationalisten te aan vaarden. De opmarsch der nationalisten in Santander werd voortgezet. Luitenant De Bruin, de aan boord van de Mongioia" gekwetste waarnemer, keert naar Amsterdam terug. In Joego-Slavië hebben zich bloedige botsingen voorgedaan. Keurmeester in verband met de vleeschvergif- tiging rond Harenkarspel berispt wegens ernstig plichtsverzuim. Over de eerste zeven maanden van dit jaar hebben de Rijksmiddelen bijna f 35 millioen meer opgebracht dan de raming. De negende R.K. Paedagogische Week te Til burg begonnen. Tweede dag van de Missie - Inter - Academiale te Tilburg. Beurs van New York: stemming lusteloos en gedrukt. O Vélen hunnen niet na-genieten. Ze hébben een prachtige reis gemaalct, ze hébben beroemde steden en schoo- ne streken bezocht. Doch als ze weer thuis zijn lijkt alles voorbij uit! Gélukkig degeen echter die de kunst verstaat van het na-genieten, die zijn herinneringen weet te bewaren als een schat en er uit putten kan, tel kens weer aan, om er uit op te diepen heerlijke kostbaarheden wélke hij aan onvergetelijke stonden heeft door leefd. De herinnering is zoo'n niet ge noeg te waardeeren rijkdom. De na glans van 'n geluk is óók schoon en geeft volop genot. Daarom moet men leeren niet het oogenblik zélf alleen te genieten maar het genot langer te doen duren door de herinnering te maken tot een kostbaar bezit. LONDEN, 16 Aug. (Reuter). Na reeds be zoeken te hebben gebracht aan Hitler en Mus solini, is Lansbury voornemens, voor Kerstmis een bezoek te brengen aan Smigly Rydz en Benesj, en in het begin van het volgend jaar aan Schuschnigg. PARIJS, 16 Aug. (Havas) Ter gelegenheid van het hoogfeest van Maria ten Hemelopne ming heeft de Aartsbisschop van Parijs, Z. H. Exc. Kardinaal Verdier, Zondag een pontificale H. Mis gecelebreerd in het Pauselijk paviljoen op de Internationale Tentoonstelling te Parijs. ASUNCION, 16 Aug. (Havas). Kolonel Pare des, de leider van den militairen opstand in Paraguay, heeft tegengesproken, dat oud-presi dent Franco is gearresteerd. Hij verklaarde, dat Franco zich in vrijheid bevindt. Nader wordt gemeld, dat de Paiva als nieuwe president den eed op de grondwet heeft afgelegd. Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 755.4 Vorige stand 755.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1