Een Baskisch „zelfbestuur" in Engeland New-Vorksche Beurs De strijd in het Verre Oosten Sport en spel DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937 Vlachtelingetjes ait Bilbao aan het werk Ondeugende jongen als dictator Prins Bernhard bij onze ruiters te Aken Het hart buiten het lichaam stoomvaartlijnen Er heerscht thans orde, maar de groote menschen zetten het gekrakeel voort Een wapenstilstand om evacuatie mogelijk te maken China's luchtmacht in actie Aan het Nankau-front Z.K.H. wenschte hun geluk met de behaalde resultaten Merkwaardig geval van een pasgeborene in Riga MATTERN OP ZOEK PAARDENSPORT ROEIEN DE EUROPEESCHE ROEI- KAMPIOENSCHAPPEN Uitreiking der prijzen en onder scheidingen JONGEN DOOR EEN AUTO GEGREPEN Hij stak plotseling den weg over NEDERLAND—DUITSCHLAND Stand der clearing per 14 Aug. VERTREKKENDE GEZANTEN Door H. M. de Koningin ontvangen Gedrukte stemming in ver band met het conflict in het Verre Oosten 11Y* WISSELKOERSEN 40.20 40.22 AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 16 Aug. FAILLISSEMENTEN EFFECTENDIEFSTAL IN DE MAASSTAD Clearingkoersen Examen Hoofdakte (Van onzen Londenschen correspondent) Er is veel en zeer onverkwikkelijke ruzie gemaakt over de Baskische kinderen In Engeland. De ruzie duurt trouwens nog voort, maar wij hebben opgehouden haar in de laatste stadia te volgen. Een partij, die met hart en ziel aan de zyde van Franco staat, beweert dat die kinderen uit sluitend naar Engeland gesleept zyn op initia tief van de Britsche anti-Franco-propagandis- ten, niet uit menschlievendheid, doch by wyze van politieke agitatie. Dit is in hoofdzaak waar- schijnlijk waar. Zij beweren verder dat die kin deren veel beter te Bilbao hadden kunnen biy- ven, want dat hun daar niet het minste gevaar dreigde. Dit is in hoofdzaak even waarschijnlijk niet waar. Men kan gelooven in de rechtvaardigheid van generaal Franco's zaak, zonder daarom ook te gelooven in de ongevaarlijkheid van zijn bom men. De andere partij stelt die kinderen voor als martelaren, als slachtoffers van generaal Fran co's wreede manier van oorlogvoeren, terwijl toch in werkelykheid het gevaar, dat die kin deren liepen, geen ander was dan elke oorlog, wreed of niet wreed (indien dit laatste mogeiyk is) oplevert. Eerstgenoemde party stelde het aanvankeiyk voor alsof byna al de Baskische kinderen com munisten-welpen waren; laatstgenoemden ver kondigden niet minder ijverig dat byna al die kinderen Katholiek waren. Toen ten slotte niet langer ontkend kon worden dat de waarheid in het midden lag, nam de ruzie een anderen vorm aan. Volgens de eerstgenoemde partij was het gedrag der katholieke kinderen voorbeeldig, dat der communisten-kinderen daarentegen in de hoogste mate afstooteiyk. De andere party ontkende het eerste, en verwierp het laatste als laster. Ook hier bleek de waarheid weer onge veer in het midden te liggen, ofschoon, voor zoover wy kunnen oordeelen, die katholieke kin deren, die in afzonderiyke huizen en kampen ondergebracht waren, het voordeel hadden van geregeld en opvoedkundig toezicht van nonnen en de leiding van geesteiyken. Maar kinderen waren ze allen, en niets kinderiyks was hun gelukkig vreemd. Ze kwamen hier aan in ellendigen toestand. Ongetwijfeld had men beter gedaan hen naar het naburige Frankryk te zenden, inplaats van hen over een zeer storm achtige zee op overvolle booten naar Engeland te transporteeren. Ook wy zyn van oordeel, dat propagandistische overwegingen (tegen Franco) den doorslag gegeven hebben. Hun toestand was ellendig, en zy verkeerden in voortdurende pa niek. Als zy 'n vliegmachine hoorden, maakten zij ontzettend misbaar en poogden te vluchten. Het leed geen twyfel dat zy door-en-door gedemora liseerd waren door hun ervaringen te Bilbao. Velen waren weezen of halve weezen gewor den.... zonder onderscheid van geloof of poli tieke overtuiging. Reeds spoedig kon voor hen Spanje niet meer op de radio aangezet worden, omdat berichten betreffende Bilbao ware op roeren teweeg brachten. Werd medegedeeld dat bommen op de stad geworpen waren, dan steeg een waanzinnig gehuil op, want allen hadden daar bloedverwanten. Het vreemde Noordelyke land verergerde de demoralisatie van die kin deren uit het Zuiden. Ongeregeldheden deden zich voor in de kampen. Eens toen ze in Engel- sche radio-berichten den naam Hitier hoorden, kwam het tot een formeel oproer. Een ander maal werd van messen gebruik gemaakt (hoe kwamen ze daaraan?). Later vernielden ze een gevel, waarop een wapen afgebeeld was dat ze voor een Swastika schenen te houden. Maar kinderen wennen snel, en na eenige weken trad een rust in, vergeleken waar mede enkele heftige incidenten niet van zoo heel veel beteekenis waren. Ook het feit dat Bilbao gevallen was, en dus niet meer be- bombardeerd zou worden, werkte geruststellend. Maar zoo de kinderen niet meer keven, de groote menschen, die op propaganda pro en contra uit waren, zetten het gekibbel voort. De Franco vrienden verlangden, volkomen terecht, dat de kinderen zoo spoedig mogelijk teruggezonden zouden worden. De Valencia-vrienden debiteer den krankzinnigheden omtrent het overleveren van die kinderen aan de klauwen van Franco. Maar hierby werd tevens volhard in de toch wel zeer kleingeestige poging de kinderen zelf in het geding te betwisten. De kinderen van de eene party waren allen engelen; de kinderen van de andere party waren allen jonge duivels. Steeds opnieuw publiceerden bladen, die zich in deze zaak party stelden, „staaltjes" van ge drag of wangedrag der kinderen om hun be weringen te staven. Het was afstootelyk. Afgezien van ernstige incidenten gelyk die, waarop wy gezinspeeld hebben, schijnen zich in de kampen voorvallen afgespeeld te hebben, ge lyk op iedere Engelsche kostschool wel eens plaats hebben. Die kinderen waren niet „zoet" de Katholieken gelukkig ook niet. Maar het minst „zoet" waren ze toch in het kamp te Hoxne, by Diss, in Norfolk. De ouderen, die begrepen dat zy hier gastvryheid genoten, en op hun gast- heeren geen al te slechten indruk mochten ach terlaten, besloten zelf over de orde te waken. f;en van de ergste delicten bestond hierin, dat Jongens elkaar met brood gooiden op zichzelf al geen by zonder goede manier, maar zeker niet wanneer het met het brood der gastvrijheid ge beurt. Een jongen was by zonder ondeugend: een belhamel, die de volwassen leiders in wan hoop bracht. De kinderen belegden een vergade ring en besloten een „bestuur" te kiezen, of eigeniyk een „kabinet". Het zou uit zes Jongens bestaan, en verantwoordelyk zyn voor de orde. Tot president werd gekozen de „ondeugende" jongen. Hij zou, meenden de anderen, zich dan wel beter leeren gedragen. Deze jongen, bijgestaan door zyn vyf „minis ters", handhaaft thans strenge tucht in het kamp. Een van de eerste besluiten was dat een „politie-rechtbank" ingesteld werd natuur lijk met den „president" als voorzittend rechter. De vonnissen zijn streng. Een misdadiger werd voor den tyd van drie dagen uitgesloten van baden. Een ander mocht een week lang niet naar de bioscoop gaan. Wij vermoeden dat laatstgenoemde het zwaarste misdryf pleegde. De werkzaamheden van den president zyn veelzydig. Hij leidt een koor, dat eiken avond in de tent de mooie, Moorsch-droefgeestige lie deren van Spanje zingt. Hij heeft blijkbaar het bloed van een dictator in zijn aderen. Hij is minister van alles en nog wat, en zyn mede-ministers schijnen niets in te brengen te hebben. Zijn „politieke" richting is ons onbekend. Wij hopen, wat dit betreft, het beste. En als die hoop ongegrond is, dan is het niet de schuld van dien jongen, en als er ge toomd moet worden dan niet tegen hem en zyns gelyken. (Vervolg van bldz. 1) SJANGHAI, 16 Aug. (Havas.) De Japanners en Chineezen hebben toegestemd in een wapen- tilstand om de evacuatie van Britsche en Ame- rikaansche vrouwen en kinderen mogelyk te maken. De schepen, welke belast zijn met deze eva cuatie, zullen worden geëscorteerd door Britsche en Amerikaansche oorlogsschepen. De kruiser „Augusta" heeft nieuwe troepen aan land gezet, waarmede het Amerikaansche corp6 gebracht is op een sterkte van 1150 man. President Roosevelt is in Washington terug gekeerd en laat zich onafgebroken met de ver wikkelingen in China op de hoogte houden. Heden of morgen kan een belangrijke ver klaring van het Witte Huis verwacht worden, indien de toestand in China zich verder toe spitst. Uit Singapore wordt gemeld, dat een deel van 't daar gelegerde Britsche Middlesex-regiment per eerste gelegenheid naar Honkong zal worden getransporteerd. Ook het Pundsjab-regiment, dat te Taiping op Malakka ligt, heeft opdracht ontvangen manschappen gereed te houden om eventueel naar Honkong te zenden. Volgens berichten uit Sjanghai hebben de Chineezen vastgesteld, dat bij de luchtgevech ten. die Zondag te Nanking, Hangtschau en Nantschang plaats vonden, 16 Japansche vlieg tuigen neergeschoten zyn. De Chineezen geven toe, dat zy zelf 6 vliegtuigen Verloren. De Japansche luchtstrijdkrachten hebben van daag opnieuw vijf malen getracht een raid op Nanking uit te voeren. De eerste poging werd ondernomen bij het aanbreken van den dag, de laatste des avonds om half acht. Telkenmale echter verdreven de Chinee- sche vliegtuigen de Japansche. In het geheel schoten de Chineezen vandaag acht Japan sche toestellen neer. Ondanks het feit, dat tot vijfmaal toe ge tracht werd Nanking te bombardeeren, slaagden slechts twee Japansche toestellen er in de stad te bereiken. Doch deze toestellen vlogen boven de 10.000 voet en lieten slechts twee bommen vallen, die vrywel geen schade aanrichtten. De ruim 100 toestellen, die ter gelegenheid van den vyftigsten verjaardag van Tsjang Kai Sjek aan den Chineeschen generalissimus ten geschenke zijn gegeven, hebben in de afgeloo- pen drie dagen reeds in totaal dertig Japansche vliegtuigen omlaag gehaald. De Japansche strydkrachten hebben het of fensief aan het front van Nankau hervat. Vlieg tuigen bombardeerden de Chineesche stellin gen. De Chineesche ambassade te Beriyn deelt mede, dat de laatste drie dagen by de ge vechten om Nankau vijfhonderd Chineezen en een tweemaal zoo groot aantal Japan ners xtfn gesneuveld. Het Japansche hoofdkwartier meldt nader, dat thans in geheel Noord-China hevige regens vallen, welke het Japansche offensief aan het front van Nankau tot staan hebben gebracht. Het internationale concours hippique te Aken bereikte Maandag zyn hoogtepunt met den landenwedstryd om den door Hit- Ier beschikbaar gestelden beker. Van de acht deelnemende landen werd Ierland winnaar met 24 punten. Nederland kwam in dezen wedstryd niet uit. Het schitterende weer had duizenden toe schouwers naar de kampplaats gelokt, zoo dat de tribunes by den aanvang geheel ge vuld waren. Onder de talryke eere-gasten bevond zich ook Z. K. H. Prins Bernhard, die den lan- denwedstrijd met de grootste aandacht volgde. Na afloop van den landenwedstryd liet Z. K. H. zich de Nederlandsche ruiters, Luit. Greter en de heeren Pasman en Leeu wenberg, voorstellen en wenschte hun ge luk met de schitterende wyze, waarop zy in de voorgaande dagen de Nederlandsche kleuren hadden verdedigd. Na den wedstryd overhandigde de voorzitter van de Aachener Rennverein de Iersche equipe het gouden lint en den beschikbaar gestelden beker. Een fraai succes voor de Ieren, die voor de eerste maal aan het internationaal concours hippique van Aken deelnamen. De uitslag luidde: 1. Ierland, 24 fouten; 2. Duitschland, 32 fou ten; 3. Vereenigde Staten, 36 ft.; 4. Roe menië, 44 fouten; 5. Italië, 52 fouten; 6. Hon garije, 68i/„ ft.; 7. België, 84 fouten. Oostenrijk gaf na den eersten rit op. Gaspedalen zijn gewillig! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig oa te «toppen) 2 X 4 maal zoo groot! RIGA, 17 Aug. (Reuter). De doktoren hier staan verbaasd over het merkwaardig geval van een pasgeborene, wiens hart zich buiten het lichaam bevindt. Het kind werd 14 dagen geleden geboren in een ziekeninrichting. zyn hart ligt onbeschermd buiten de ribben en is slechts bedekt door de huid. Men kan het duldeiyk zyn samentrek kende bewegingen zien maken en het byna in de hand nemen. Aanvankeiyk vreesde men, dat het kind niet lang meer zou leven, doch desondanks ontwik kelt het zich normaal. Men neemt thans alle voorzorgen, om het hart is thans een bescher mende kast van aluminium aangebracht. De medici hebben vastgesteld, dat deze ab normaliteit te wyten is aan de onregelmatige ontwikkeling van de ribben, die zeer kort zyn en niet tot aan het borstbeen reiken. Indien het hart zich even normaal biyft ont wikkelen als het lichaam van het kind, dan zou er geen reden zyn om aan te nemen, dat het kind niet in het leven kan worden gehou den. Het zal echter nooit in staat zyn tot eenigen lichamelyken arbeid. FAIRBANKS, 16 Aug. (Havas.) De Amerikaan sche vlieger Mattem is te Fairbanks aangekO' men. Hy heeft den afstand van Los Angelos (2600 mylen) in één stuk afgelegd. Hy heeft den benzinevoorraad van zyn toestel bygevuld en maakt zich gereed om od zoek te.eaan naar de Sovjetvliegers» Zondagavond volgde in „Krasnapolsky" de prysuitreiking der Europeesche Roeikampioen- schappen. De zalen waren geheel gevuld met een groote schare belangstellenden, waaronder zich de F.I.S.A.-bestuurderen, gedelegeerden en roeiers bevonden. De voorzitter van den Nederlandschen Roei- Bond, ir. Th. P. Tromp, voerde het eerst het woord. Hij zegde allen, die hadden medegewerkt het feit, dat de Europeesche Kampioenschappen arbeid. Onder groot enthousiasme werd besloten een telegram aan H.M. de Koningin te zenden, waar in namens de 12 vertegenwoordigende landen diepe erkentelijkheid werd uitgesproken voor het feit, dt de Europeesche Kampioenschappen onder Hare bescherming mochten worden ver- roeid. De Coupe Glandaz werd door den heer R. Fi- oroni aan den Duitschen bond overhandigd, ter- wyi men vervolgens overging tot het uitreiken der andere kampioenspryzen. De speciale herinneringsmedaille van de F.L S.A., welke Zondagmiddag aan Z.K.H. Prins Bernhard by zyn bezoek aan de wedstrijden was uitgereikt, werd door het F.I.S.A.-bestuur voorts toegekend aan het gemeentebestuur van Amsterdam, aan ir. W. A. de Graaf, directeur van Publieke Werken, Jhr. J. E. van Heems- kerck van Beest, onderdirecteur van P. W., Ir. P. C. van Niftrik, eveneens van P. W., ir. Th. P. Tromp en W. Jongejan, resp. voorzitter en secre taris van den Nederlandschen Roei-Bond, ir. H. J. van der Leeuw, bestuurslid, dr. C. W. G. Mle- remet, oud-voorzitter van den Nederlandschen Roei-Bond, dr. L. J. Th. Meurer, voorzitter van den Amsterdamschen Roeibond en G. J. Ny- land, gedelegeerde van de Ver. „De Nederland sche Sportpers" by den Roeibond. Op den Oudshoornschenweg te Alphen aan den Rijn is Maandagavond de veertienjarige E. van B. by het plotseling oversteken van den weg aangereden door een auto, bestuurd door den heer M. uit Spykenisse. Met ernstige hoofd- en beenwonden en een zware hersenschudding werd de jongen opge nomen en nadat hem medische hulp was ver leend, in emstigen toestand naar de ouderlijke woning vervoerd. Algemeene clearingrekening. 1. Stortingen in Nederland 181.105.600, waarvan bestemd voor: a. achterstallige vorde ringen 1.335.800, b. rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte; rentetransfer 6.354.500, c. vrye rekening Reichsbank 7.663.800, d. nieuwe onder de clearing val lende vorderingen 165.751.500. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen (inclusief saldo 1936 ad 34.988.000) 171.615.700. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (1 d.) 160.344.200. Laatst uitbetaalde nummers van storting: tegen guldensvorderingen: 456276; tegen Reichs- markvorderingen: 46374/28673. Speciale verrekening. Stortingen in Nederland tegen afgegeven reischèques (inclusief saldo 1936 ad ƒ565.700) ƒ2.689.100. Uitbetalingen in Nederland ƒ1.569.300 Overgebracht naar algemeene rekening (1) 462.500. Nog beschikbaar 657.300. H. M. de Koningin heeft Maandag op Het Loo in afscheidsgehoor ontvangen den heer G. T. Emmet, gezant der Vereenigde Staten van Amerika, en den heer G. Herrero, gezant van Venezuela. Daarna hebben deze gezanten met hun echt' genooten aan den. disch. van Hare Majesteit ■aaneezeten. NEW YORK, 16 Aug. (Part.) De nieuwe week werd op de New-Yorksche effectenbeurs in een lustelooze en gedrukte houding ingezet. De on gunstige ontwikkeling van het conflict in het Verre Oosten drukte sterker haar stempel op de beurs dan de vorige week, toen nog steeds de hoop werd gekoesterd, dat onderhandelingen tot vermijding van een ernstig conflict zouden leiden. Thans laat de situatie zich echter be paald dreigend aanzien en dientengevolge be gint ook de beurs sterker te reageeren. Het aanbod had heden dan ook de overhand, het geen nog in de hand werd gewerkt door de koersstijging, die gedurende de laatste dagen van de afgeloopen week plaats had, waardoor onder de huidige omstandigheden uiteraard eerder winstnemingen plaats vinden. Voor gunstige factoren, zooals het feit, dat het toch niet uitgesloten is te achten, dat het Congres spoedig op reces zal gaan en dat zeer waarschijnlijk de wet op de maximum-werktij den en loonen dit jaar niet meer in behande ling zal komen, was de markt niet gevoelig. Op slechts enkele uitzonderingen na lagen de eerste koersen dan ook beneden die van Za terdag, waarby de handel aanvankeiyk nog ta melijk levendig was. In het eerste uur werden 200.000 shares afgedaan, doch daarna kromp de affaire weer in. Vooral in staal- en koper waarden, alsmede in spoorwegaandeelen von den winstnemingen plaats. U. S. Steel waren meer dan een punt lager. In het verdere ver loop had een licht herstel plaats, dat echter weer spoedig teniet werd gedaan. Bethlehem Steel verloren eveneens een dollar. Koperwaar den lagen tot 1 punt lager. Sporen openden vrijwel zonder uitzondering op lager peil en zakten daarna nog iets verder in. Petroleum- waarden leden verliezen van 14 tot dollar. Een uitzondering vormden vliegtuigwaarden, die goed prijshoudend in de markt lagen en mee- rendeels kleine koerswinsten konden boeken, waarschynlijk in verband met verwachtingen op verdere belangrijke orders als gevolg van den toestand in het Verre Oosten. Op enkele uitzonderingen na, w.o. Allied Che mical, die goede vraag van het publiek ont moetten en bij het slot een winst van l'/2 dol lar te zien gaven, brokkelde het koerspeil voor de overige fondsen in meerdere of mindere mate af, waarbij het slot voor vele fondsen op plm. het laagste punt van den dag terecht kwam. Staalwaarden en in het bijzonder U. S. Steels hadden hierbij de leiding. Zooals ver wacht werd, gaf de bedryvigheid een vermin dering te zien en wel met 1.4 pCt. Hoewel de verliezen voor Bethlehem Steel, Republic Steel en National Steels beneden 1 dollar bleven, moesten U. S. Steels zich een verlies van 2% dollar getroosten. Ook koperwaarden moesten het ontgelden, evenals andere metaalwaar den. Voorts zakten spoorwegwaarden verder in en Atch. Topeka, North. Pac., South. Pac., South Rails en Union Pacific verloren 1 a 2 dollar. Van de tabakken hadden Amer. Tobac co danig van verkoopen te lyden, zoodat per saldo een verlies van ruim 2% dollar moest worden opgeteekend. Kunstzijde-aandeelen, rubbers en aandeelen in fabrieken van elee- trische apparaten moesten 1 a VA punt prijs geven. Warenhuisfondsen, oliewaarden waren bij kleine verschillen verdeeld. Daarentegen gaven automobielwaarden, luchtvaartfondsen, public-utilities, equipmentshares, amusements waarden, canningshares en aandeelen in tele- graafmaatschappijen kleine verliezen te zien. De handel was van bescheiden afmetingen en in totaal werden slechts 620.000 shares verhan deld. Slotkoersen Aug. Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry \m. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Tsl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5V4 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. 8. Leather U. S. Rubber U. 3. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building s= Gedaan en laten, r 16 14 13 12 241% ■>40 739»/4 ">37 108V, 100% 1103/, 1093/, *1% 97'/, 52 5" 51'/r 98V4 98% 98V4 170'/, 1707/p 170 170% «1% 817/g 813/4 82 I91/4 20 19% 197/g 60% 617/g 62% 617/s 811/4 82% 82 81 277/g 28% 283/g 777/g 101% 102 101V, 99'/, 11«4 I2V4 121/g 12% 180 180 183% 182 47 48 49 49 51% 52V4 52 52 2% 2V4 2V4 71/4 U8V4 118% 1183/8 116% 3V8 3% 3 3 26% 371/4 37% 37% 47 47% 48 47% 36 35% 29% 29% 30 301/4 37% 381/4 38V4 38% 57% 58 581/4 57% 164 164% 1631/2 160% 197 194 190 186% 19% 20% 20% 19% 57% 58% 58 57 59% 60% 59% 587/8 43% 43% 43 42% 16% 16% 163/4 16% 24% 25 25% 25 1191/4 119 1191/4 119% 65 66% 66% 66% 11 11% 11% 111/4 63 641/4 64% 63% 3% 3 31/4 3 7% 7% 71/4 71/4 651/4 65% 653/8 65% 43 44 431/2 44% 20% 21 21 20% 40% 41% 41% 41% 27 273/e 2 7 Va 27 244 245 2431/2 241 37% 38V4 377/g 37^ 62 621/4 617a 62% 6IV4 6II/4 611/s 61 42% 42% 43 423/4 111/4 11% 11% 98% 97»/a 977s 973/4 26 26% 267a 27 22% 23% 23% 223/4 47% 487/8 48 Va 481/4 30% 31% 311/s 301/4 11% 12 11% 117/s 69% 70 69 68% 207/g 20% 207/g 207/g 125% 12772 126 124% 29 291/8 297s 29 5% 57a 57/g 5% 10% 11 11 103/4 63 64% 63% 621/4 118% 121 120 Va 1191/s 49 49 4873 48 158% 159% 1581/4 157 49 491/8 49 48% a oieden. ex. dividend. ex coupon. NEW YORK, 16 Aug. Slotk. Aug. 16 Brussel Rome Madrid Bern Weenen Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn 16.84 5.26V, 6.75 22.97 18.88 25.05 55.14 4.98% 3.751/4 MA2%A 14 13 12 16.84 16.84 16.833/4 5.261/4 5.261/4 5 26% 7.00 6.75 6.75 22.97 22.963/4 22.963/4 18.88 18.88 18.87 25.05 25.05 25.05 55.153/4 55.15 55.14 4.98% 4.98% 4.98% 3.73% 3.75% 3 75% 40.22U. 16 Aug. 13 Aug. NEW YORK, 16 Aug. 16 Aug. 13 Aug. Suiker Juli Sept 2.52-53 Nov 2.47-48 Dec. 2.44 Rubber Standaard Sept.18.11 Oct. 18.24 Dec. 18.31 Jan. 2.54-55 Mrt 2.50Mei 2.46Juli 2 37-38 2.37-39 2.39 2.42-43 18.28- 18.34- 18.45- Jan. 18.36-— Mrt. 18.48- Mel 18.55- f Juli 18-63-- 2.41-42 2.42-43 2.44-45 2.45-46 18.50 18.59 18.59 18.77- f Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Sept 6.90 Dec. 6.81 Mrt. 6.65 Mei 6.63 Juli 6,62 Katoen Oct. 10.32- Dec. 10.25- Jan. 10.29- - Tin LOCO59.50 6.88-- 6.80- - 6.67-- 6.64-- 6,62-- Sept 10.49- Dec. 10 13- Mrt. 9.94- Mei 9.86- Juli 9.79- 10.44-46 Mrt. 10,36-- 10.40-— Mel 10,41-- 10.44Juli 10.45-- 10 48-49 10.10-11 9.90- 9.81- 9,75 10.52 10.56- 10,62- 59.621/2 16 Aug. Jarwe Sept ili3/8.1/0 Dec. 1121/4-% Mei 113% -14 Nieuw contract Mais Sept. 99 Dec. 68% Mei 69% Reuzei Sept. 11.421/2 Oct. 11.50 59.871/2 Termyn 59.25 CHICAGO, 16 Aug. 14 Aug. 16 Aug. 14 Aug. Haver lllV8-% 291/s 1123/4-% De0- 29% 1143/8-i/4 Mei 31 291/s 291/2 31 Rogge 98%Sept. 81 831/4.3/8 661/4Dec. 787/8. 793/4-- 67%Mel 80 803/g 11.45 Dec. 11.42% 11.42% 11 52% Jan. 11.42% 11.45 Mei 1~" 1145 16 Aug. 14 Aug. Tarwe Oct. 1267/g - Dec. 124 Mei 1251/4 Rogge Oct. 883A Dec. 86% Mei bb Haver Oct. WINNIPEG, 16 Aug. 16 Aug. 14 Aug. Gerst 1291/4Oct. 591/86OI/4 1257/gDec. 57)4581/3 127 Lynzaad 901/8-— Oct- 176 176 8bi/8Dec. 74%17o%- 897/g - Mel 177 -— 1773/4.— 48Vs 491/8Dec. 451/g45% Mei 4c%45s/4 gedaan en laten t oieden nominaal (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slyper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 428 Unilever 16814168 Philips 3811/4—38034 H.V.A. 563 AKU 78-% V orstenlanden 631/2—64 Kon. Boot 160—162 Ned. Scheepv. Unie 153—154 Java China Japan iyn 1241/2—125/3 Hol. Amerika Lyn 1441/4—1/2 St. Mij. Maas 157/2 NISU 178% Lappen Kon. Boot 35—35.75 Anaconda 443/4-7/g Beth. Steel 733/4-/8 U. S. Steel 88—% Shell Union 1914-3/8 Kennecott 42 3/16 Rep. Steel 291/8-3/s Am. Bemberg 17 Van 4.30—5 uur Philips H.V.A. AKU Vorstenlanden Kon. Boot Java China Japan iyn Hol. Amerika Lyn Lappen Kon. Boot Beth. Steel U. S. Steel 380 Vi381% 564 78-/2—3/ 63%—63 163—1/2 126 1441/2-% 35.50 73% 88% Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf Co. N.V., Amsterdam Surséance van betaling: 11 Aug. 1937 is aan de N.V. R. de Metz, geves tigd te Rotterdam (proc. mr. H. Sanders te Rot terdam) voorloopig surséance van betaling ver leend. Oproeping schuldeischers en schuldenares tegen Vrijdag 8 Oct. 1937 des n.m. te 3.30 uur in het gerechtsgebouw te Rotterdam. Bewindvoerder mr. H. de Bie Jr. te Rotterdam. (Een ontwerp van accoord is niet gedeponeerd). Uitgesproken: 13 Augustus: F. de Boer, kapper, Den Haag, le v. d. Bosch straat 143. R.c. mr. A. J. Paulus. cur. mr. H. A. Tels, Den Haag. J. Th. Granneman, aannemer te Stompwijk, Van Méerlaan 55 en N. C. Lelieveld, aannemer te Voorburg, Kon. Wllhelminalaan 472, tezamen handelende te Stompwijk onder de firma Gran neman en Lelieveld. R.c. mr. H. van Wageningen. Cur. mr. H. R. Goudsmit, Leiden. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 13 Aug. J. Riksten, Groningen. Maandagnacht is uit een woning aart den Goudschen Singel te Rotterdam een geldkistje met 7.000 aan effecten gestolen. De inbrekers zyn spoorloos. Koersen voor stortingen op 17 Augustus 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken 72.95, lires 9,61, peseta's 10.—. AMSTERDAM, 16 Aug. De Kon. Ned. Stood* boot Mij. deelt mede, dat haar s.s. „Venezuela u/ plaats van 18 Augustus op Zaterdag 21 August"" te Amsterdam verwacht wordt. BINNENLANDSCHE HAVENS UMUIDEN. Aangekomen 15 Aug.: Myriel, s„ penhagen; White Crest, s., Kotka; Triton, Mlddl. Zee; Meeuw, m.s„ Norwich; Foucauld, Oslo; Amstelstroom, m.s„ Hull; Berenice, s., Spa" je Enseigne Maria Ct. Germain, s., Nantes (v0 Velsen)Jan Pz. Coen, s„ Batavia; Genius, m» Wilhelmshaf en n. Scheveningen, als bijlegger: M* rel, s„ Londen; Theano, Fowey; Olse, m.s., R'dan» Straboo, m.s.. Kopenhagen. 16 Aug.: Rhein, s., Hamburg; Jaarstroom, idem; Lingestroom, s., Bristol; Elie, s., ArchaUo (voor Zaandam); Akersus, s., Oslo; Bowling, Leith; Insulinde, m.s., Britonferry; Britannic, Makslahti; Hebe, s, Danzig. h. Vertrokken 14 Aug.: Margina, m.s., Ipswic"; Olga, m.p„ Londen; We-stUum.,. mr, Ipswuc Vechtstroom', s., Hull. n 15 Aug.: Hontestroom', s., Londen; Helen! s., Durban; White Crest, s., Beira; Foucald, Duinkerken. Aangekomen 16 Aug.: Flora s„ Hamburg; A6 nita, ms., Purfleet. Vertrokken 16 Aug.: Soemba, s., Java. AMSTERDAM. Aangekomen 14 Aug.: Olga, D* venter, stukgoed, Steiger H.A.L., Kampman; A ningsdiep, Klaipeda, inklaren, Steiger Abeca; Lelie, Obero, palen Steiger H.A.L., WeIT Annechiena, Hadsund, inklaren, Steiger H-A*" Wagenborg. 15 Aug.: Muriel, Kopenhagen, repareeren, Dok, Furness; White Crest, Kotka, bunkeren, J- Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij.; Trltz^ Middl. Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. C'arS doorskantoor; Meeuw, Norwich, oud ijzer, Rje landen, Havenbedrijf De Rietlanden; An,„u. stroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoora Mij.; Berenice, Spanje, stukgoed, Surinameka" Verg. Cargadoorskantoor; Boreas, IJselmonde, dig, Steiger H.A.L., Kampman; Theano, FoW' stukgoed en klei, Rietlanden, Verg. Cargadooi antoor; Merel, Londen, stukgoed, Handelska General Steam Transport Cy; Jan Pz. Coen, tavla, stukgoed, Sumatrakade, Mij. Nederlan Oise, R'dam, ledig, Rietlanden, Havenbedrijf JZ Rietlanden; Strabo, Kopenhagen, stukgoed, vantkade, Verg. Cargadoorskantoor. 16 Aug.: Rhein, Hamburg, stukgoed, De Ruyr®' kade, Van Es van Ommeren; Jaarstroo' Hamburg, stukgoed, Handelskade, Holland-Afri* Lijn; Lingestroom, Bristol, stukgoed, Handelska" Holl. Stoonrb. Mij.; Akershus O.slo>stukgoecl, Ba» delskade, Verg. Cargadoorskantoor. j Aangekomen 16 Aug.: Bowling, Leith. stukgo" en steenkolen, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoor kantoor; Flora, Hamburg, stukgoed, SumatrakaL idem; Agnita, Purfleet, ledig, Fransche boeie* Ruys Co. MIJ. NEDERLAND TAWALI, thuisreis, pass. 14 Aug. Gibraltar. JOHAN DE WITT, thuisreis, pass. 15 Aug. braltar. .s MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis, Aug. van Sabang. CHR. HUYGENS, uitreis, 15 Aug. te Sabang. ENGGANO. thuisreis, 14 Aug. van Algiers. JAN pz. COEN, 15 Aug. van Bat. te Amst. SALEIER, 16 Aug. van Newcastle (N.S.W.) Macassar. SINGKEP, 15 Aug. van Amst. te Batavia. SOEMBA, 16 Aug. van Amst. n. Java. MIJ. OCEAAN MEDON, Java naar Amst., pass. 14 Aug. Gih HALCYON LIJN STAD ZWOLLE, Les Falaises naar ÏJmuidc pass. 15 Aug. Gibraltar. i4 STAD VLAARDINGEN, naar Wabana. was Aug. 2 u 35 n.m. 170 mijlen W. van Lands STAD HAARLEM, R'dam naar Port Said, Pd 14 Aug. Gibraltar. STAD SCHIEDAM, naar Lulea, pass. 14 A»" Brunsbuttel. t» STAD ZAANDAM, 15 Aug. van Vaertan Vlaardingen. VREDENB'URG, Lulea naar Vlaardingen, 15 Aug. Brunsbuttel. KON. PAKETV. MIJ. BONTEKOE, 14 Aug. van Lorenzo Marques Durban. BARENTSZ. 15 Aug. van Zanzibar n. Batavia MAETSUYCKER, 13 Aug. van Wellington Saigon. „ao, TASMAN, 12 Aug. van Zanzibar te Shang»^ JAVA-NEW-YORK LIJN TAPANOELI, 14 Aug. van Java te Baltimore. TABINTA, 14 Aug. van Boston n. New Orlea»- BLITAR, Java naar New-York, pass. 15 A"6 n.m. 7 uur Port Louis. HOLLAND-AMERIK A LIJN VEENDAM, 12 Aug. van Quebec n. NeW-Y^.' BREEDIJK, thuisreis, 18 Aug._ te Londen ve>^ 's GRAVENHAGE; Geëxamineerd 8 candida- ten, teruggetrokken een. Toegelaten de dames: M. A. J. de Voogt, J. van der Haar en A. L. van Vianen en de heer A. J. Hoogeveen, allen Den Haag. ARNHEM. Geslaagd de dames: H. A. van der Tol, Nijmegen; G. L. Uyterlinde, Wamel; de heer: P. A. Blom, Haaften. UTRECHT. Geëxamineerd 8 candidaten; af gewezen 5 candidaten. Geslaagd: mej. A. Kas- teiyn, Hilversum; de heeren: Chr. Lauterslager, Utrecht en D. J. van Schalk, Nederhorst den BerfiL v STATENDAM, 14 Aug. van R'dam te New-YOi SPAARNDAM, 14 Aug. van New-York n. R a»! MAASDAM, R'dam naar New-York, was 15 A»" 12 uur 35 n.m. 30 mijlen O. van Niton. ,3 EDAM. New-York naar R'dam, was 15 Aug- uur 's middags 579 mijlen W. van Bishop ROc KON. NED. STOOMB. MIJ. COTTICA, 13 Aug. van New-York n. W.-Ihdl CERES, uitreis, 14 Aug. te Kingston (J). ,2o BAARN. uitreis, was 15 Aug. 9 uur 55 v.m. mijlen Z.W. van Valentia. ,5 BODEGRAVEN, thulcrels, was 14 Aug. 10 U. v.m. 50 mylen W. van Valentia. HELDER, thuisreis, was 15 Aug. 9 uur v.m. mijlen Z.W. van Valentia. 05 ORANJE NASSAU, uitreis, was 14 Aug. 10 n.m. 20 mijlen Z.W. van Niton. FLORA, 16 Aug. van Hamburg te Amst. BREDA, uitreis, 15 Aug. te Valparaiso. BARNEVELD. 13 Aug. van Payta n. Guayaq"' FAUNA, Middl. Zee naar Amst., pass. 15 A"" Ouessant. ^,1, BODEGRAVEN, thuisreis, 16 Aug. te Llverp<>86 TELAMON, Istanboul naar Antwerpen, pass. Aug. Finlsterie. NEREUS, 16 Aug. van Kopenhagen n. Gay»' ORPHEUS, 16 Aug. van Kopenhagen n. Oden»* HEBE, 16 Aug. van Danzig te Amst. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN SAPAROEA, 14 Aug. van Belawan n. Pac. SEMBILAN, 14 Aug. van Pac. Kust te Man»' JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISAROE, IB Aug. van Manilla n. Hongko»' MIJ. OCEAAN CLYTONEIUS, 15 Aug. van Amst. te Batavia* ROTT. LLOYD KOTA AGOENG, uitreis, 16 Aug. van KERTOSONO, uitreis, 15 Aug. v.m. 7 uur Belawan. KOTA BAROE, 14 Aug. n.m. 8 uur 25 va Hamburg te R'dam. ,.i SOEKABOEMI, thuisreis, 15 Aug. n.m. 5 u te Londen. AMELAND, uitreis, pass. 14 Aug. n.m. 4 Perim. Irfl. DEMPO, uitreis, pass. 13 Aug. n.m. 11 u. Fer',,,r INDRAPOERAthuisreis, 18 Aug. v.m. 7 v te Marseille verwacht. BRASTAGI, thuisreis 14 Aug. van Port Said- GAROETT, uitreis, 14 Aug. n.m. 7 u. van Geo KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, thuisreis. 14 Aug. van Rio Jane""' ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALDABI, uitreis, pass. 13 Aug. Madeira. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN NIJKERK, 15 Aug. van Avonmouth te Hamb»1/.' SPRINGFONTEIN, 14 Aug. van Beira n. L" renzo Marques. BLOEMFONTEIN, 15 Aug. n.m. 9 uur van A" werpen naar Dover. -t MELISKERK, 15 Aug. van Mombassa naar Said. - HEEMSKERK, naar Duinkerken, pass. 16 A 12 uur 's middags Ouessant. aIj BLOEMFONTEIN, 16 Aug. n.m. 12 uur 30 v" Dover naar Kaapstad. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN STREEFKERK, thuisreis, 14 Aug. te Madra«' HOLLAND-AUSTRALIE LIJN ALMKERK, uitreis, 16 Aug. te Fremantle. HOLLAND-O. AZIE LIJN GAASTERKERK, 13 Aug. van Dairera te Ma»'' DIVERSE SCHEPEN HOOGLAND, arr. 16 Aug. te Antwerpen. «f SCHELDE, sleepboot, 14 Aug. van Havre Majunga (Madagascar) met een bok en een sl® bootje op sleeptouw. LAUWERZEE, sleepboot, 14 Aug. van Havre Majunga (Madagascar), met twee onderlossers een dekschuit op sleeptouw. g. HUMBER, sleepboot, R'dam naar Billiton, PlTj; 15 Aug. Galita met den tinbaggermolen DoejO" op sleeptouw. GANGES, sleepboot, was 14 Aug. 36 gr. 06 "ij- N.B. en 16 gr. 04 min. O.L.. met het s.s. f0® wood op sleeptouw. p. TROMPENBERG, 14 Aug. van RoskaroadS Haukipudas. „c. ROSSUM, R'dam naar Veltsyluoto, pass. 16 A Holtenau. _nS NANSENVHjLE, 14 Aug. van Cristobal Liverpool. NIEUWLAND, 16 Aug. van R'dam te Gra»® mouth. BERNISSE. 16 Aug. vaa. R'dam -te Hambt"®1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2