Hartjesdag springlevend! LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen J Kaers zegeviert over Pijnenburg RUMOERIG VOLKSFEEST WEER GEVIERD SPANNENDE STRIJD OP DE VEKA-BAAN Chineesch succes te Sjanghai Hevige brand te Amersfoort siiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiü DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937 iiiiiiiiiiiiuiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiuuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimiiininiinnaii VOOR DE STILLE ARMEN Gevonden voorwerpen en dieren Naar Madoera HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER VELSEN UIT DE HOOFDSTAD IJMUIDEN Sommige buurten handhaafden hun kwade reputatie Revolver-vuurwerk der politie Brand bij rookverdrijver V Over het IJ WEEKEND-DIEFSTALLEN WIELRENNEN Lodewijks en Favejee onder scheiden zich in den koppelwedstrijd J. van Breda de beste sprinter tfeJU A. Blaauy, JS seo.^2.. Q.rMoeke,Ji STADION-WIELERBAAN Programma van hedenavond (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Tsjang Kai Sjek zelf commandant der hulptroepen? Ternauwernood ontsnapt De „Idzoema" getroffen Amsterdam—Batavia 3 maal per week Nieuwe dienstregeling aaf 1 October in Overstroomingen in Britsch-Indië Tweeduizend dorpen verwoest of geïsoleerdtalrijke personen verdronken Autobus botst tegen vrachtauto Chauffeur levensgevaarlijk ge wond; inzittenden van auto- bus lichtgewond De wagenwerkplaats der Nedef' landsche Spoorwegen een vlammenzee Troebelen in Toledo? Benoeming van Blad* goedgekeurd CRICKET IN ENGELAND toej NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT S STAD i Collectanten eerst de armen, dan potverte ren!! ƒ15. De commissie voor Stille Armen zegt dezen heeren collectanten hartelijk dank voor hun milde gift en hoopt dat hun edelmoedigheid tot navolging moge strekken. Hoe velen zijn er niet die gaarne wel eens flink zouden wil len „collecteeren" maar die voor hun behoeftig gezin altijd een ontoereikend bedrag op hun „schaaltje" krijgen, nooit gaan potverteren, immer in zorgen zitten en.... niet door eigen schuld. Helpt wat, 't is hard. Bijdragen worden gaarne in ontvangst ge nomen aan het bureau dezer courant en bij onzen penningmeester, den heer P. J. Busé, Gasthuissingel 64, Postgiro Nr. 13543. Inlichtingen aan het bureau van politie Sme- destraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; Wieldop van auto: Barbarosso- straat 34; Etui met geld: Snijder, Bosch en Vaartstraat 13; Hondenhalsband met penning: Stuurman, Gierstraat 38rd;Hondje: Dekker, Ro meinenstraat 7; idem: Glas, Bantamstraat 98; Damesarmbandhorloge: Hommers, Nieuwe Kerksplein 14rd; Heerenregenjas: Kales, Oude Weg 59; Kaspapier: Lunenburg, Hyacinthen- laan 5; Ketting: Seijsener, Ged. Schalkburger- gracht 90; Kindermuts: Koek, Timorstraat 128; Portemonnaie met inhoud: Schering, Gaalstr. 64; idem: Politiebureau Smedestraat; idem: de Haas, Schagchelstraat 24rd; Poederchocolade: Vermeulen, Duinoordstraat 27; Poppenwagen: Stoute, Wouwermanstr. 5rd; Rijwielplaatje: Zonneveld, Damiatestr., 10; idem: v. Dijk, Da- miatestraat 12; Heerenrijwiel: Versteeg, ten Ka testraat 7; Zak met aardappelen: Koek, Emostraat 25; Tabakszak: Mooren, Mr. Lotte- laan 37; Zakdoek met sleutel: Politiebureau Smedestraat. Vanuit het Moederhuis der Missiezusters van het Kostbaar Bloed te Aarle Rixtel zullen 1 September met het ss. Watussi via Kaapstad- Bulaya (Rhodesia) uit Rotterdam vertrekken; Zr. M. Alexia Matheis en Zr. M. Herbertis Haslin. Denzelfden dag vertrekken de eerste vijf zus ters uit Amsterdam naar Nederl. Indië en wel: Zr. M. Louise Becker, Zr. M. Heienis Holt, Zr. M. Gunthildis Wübbe, Zr. M. Juventia Mulder en Zr. M Wilfriede Heijmans. Op Madoera, een eiland van twee millioen zielen, zullen zij als eerste vrouwelijke religieuzen onder de inlan ders gaan werken. Ze beginnen hier tevens met het oprichten van een Hollandsch-Chi- neesche school. 24 September vertrekken Zr. M. JakobaDen- teneer, Zr. M. Gerlache Duurinck en Zr. M. Gulielme Winkels uit Antwerpen naar den Bel gischen Congo. Zr. M. Jakoba was reeds vijf jaar in den Congo, kwam voor verdere studies terug en vertrekt nu voor den tweeden keer naar de missie. Badhuis. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 9 tun. 14 Augustus ge nomen 464 douchebaden en 25 kuipbaden. Aan 16 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 55 volwassenen gebruik gemaakt. Zwemfeest te Hoofddorp. Zaterdagmiddag had het door de vereeniging „Bad- en Zwem inrichting Hoofddorp" georganiseerd zwemfeest plaats. De aan den dag gelegde belangstelling ook van de zijde van vereenigingen uit om liggende plaatsen viel niet tegen, in aan merking genomen de minder gunstige weersge steldheid. De voorzitter, Dr. Nanninga, sprak een openingswoord. De vlot afgewerkte wedstrijden werden opge luisterd door muziek van het Fanfaregezelschap „Excelsior". De uitslag is als volgt: Meisjes tot en met 9 jaar: 1. Loes Verhoeven; 2. Greetje Ouwerkerk; 3. Puck Nanninga. Idem jongens: 1. Kees Ouwerkerk; 2. Leo van Driel; 3. Hein Nanninga. 25 Meter vrije slag meisjes tot en met 12 jaar: 1. Marijtje Groenveld; 2. Willy de Wilde; 3. Nelly Nïjssen. Idem jongens: 1. Jan Sparnaaij; 2. Piet Bak ker; 3. asp. Bakkenhoven. 50 Meter vrije slag meisjes 13 tot en met 15 jaar: 1. B. Zonneveld; 2. J. v. d. Sluis; 3. J. Roodenburg. Idem jongens: 1. Ton de Wilde; 2. B. van 't Hof; 3. E. den Boef. 25 Meter Koppelwedstrijd voor dames en hee ren veteranenen, boven 30 jaar (Nat.) 1. Mevr. Roodenburg met K. de Boer; 2. Mevr. Spaans met H. van Woerkom; 3. Mevr. Mur met D. Bruin. Hierna volgde een komische Intermezzo (het redden van zwemmers door den badmeester met twee deelnemers). 4 x 50 M. vrije slag-estafette Heeren (Nat.) 1. Viba; 2. Halfweg. 3 x 50 M. wisselslag-estafette Dames (Nat.) 1. Oosterbad I; 2. Oosterbad H. 50 M. hinderniszwemmen meisjes tot en met 15 jaar: 1. J. van der Sluijs; 2. J. Roodenburg; 3. J. Bons. Idem Jongens: 1. B. van 't Hof; 2. E. den Boef; 3. K. Tanis. 50 M. vrije slag Dames (Nat.) 1. Annie van Os: 2. Lijntje Visser; 3. Nel Bol. Idem Heeren: 1. J. Brink; 2. E. Duivenbode; 3. C. van der Laarse. De heer L. Presser, te Amsterdam, secretaris van den Bond, behandelde de moeilijkheden van den kleinhandel en wees op de hooge markt- en ventgelden, die overal nog onverandewi worden gehandhaafd. Verder wees spr. nog eens op de dure bakolie door den hoogen accijns, waardoor het vischverbruik wordt belemmerd. Spr. achtte het noodzakelijk, dat de regeering den markt en straathandel gaat saneeren door er een ge sloten bedrijf van te maken. De heer Presser besprak ook nog het bedanken van den heer J. L. Uitzinger als bestuurslid van de IJmuider Vischhandelvereeniging, welk uit treden hij voor den vischhandel in algemeenen zin funest achtte, omdat de heer Uitzinger met de moeilijkheden van groot- en kleinhandel uit stekend op de hoogte was. Wanneer het bestuur van den IJmuider vischhandel de zaken gaat Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen! behandelen als thans geschiedt, stelt de klein handel geen prijs meer op samenwerking met den groothandel, zeide spreker. De heer van Leeuwen, voorzitter van de af- deeling Deventer van den Bond, heeft daarna gesproken over de vraag, of een redelijke po sitie voor den kleinhandelaar nog mogelijk is. Villabouw Aan den Duin- en Kruidberger- weg wordt een villa gebouwd voor den rent meester van Duin- en Kruidberg. Het werk is op gedragen aan den aannemer Koeman te Hui zen, de centrale verwarming aan F. W. Niepolk te Amsterdam. Vergadering van de kleine visehhandelaren De afdeeling Ijmuiden van den Bond van klein handelaren en venters hield Maandagavond een vergadering in de concertzaal van De Griffioen van den heer Demmers. De vergadering-was,ta melijk goed bezocht, Hartjesdag!! Gestraft wordt mef een hechtenis van hoogstens veertien dagen of een maximale geldboete van honderd gulden degene, „die een vuurwerk ontsteekt of een vuur aan legt, voedt of onderhoudt op zoo korten af stand van gebouwen of goederen, dat daar door brandgevaar kan ontstaan". Verboden is „vuurwerk af te steken" en „eenige hoeveelheid knalkurken of vuur werk in bezit te hebben zonder schriftelijk daarvan kennis te hebben gegeven aan B. en W." Voorts „vuur te stoken in de open lucht". Deze bepalingen zijn.... haast zou oud ais Hartjesdag. AJ Rusteloos knalde, siste en floot het Maan dag in den lauwen zomeravond. Vuurpijlen schoten hoog naar den hemel, rotjes gierden met kwaadaardige sprongen over het plaveisel, een „gillende keukenmeid" schoot blazend en tie rend tusschen de beenen der wegvluchtende aanstokers. In de oude en nieuwe volksbuurten laaide in het eerste schemerdonker de gloed van Bengaalsch vuur, terwijl feeststerren met fel vonkengespat afbrandden. Zoo vierde Amsterdam het onuitroeibare feest van Hartjesdag, dat door geen politie, bepalingen of verordening kan worden be- heerscht, maar elk jaar opnieuw wordt uit geleefd met rumoer en lawaai, met ruste- looze echo's van explosies, ver over de stad. Hartjesdag heeft zich vooral in de Dapper buurten weer onnoodig doen kennen als een avond van groote en verregaande baldadigheid. Reeds om acht uur schoolden in de Domselaer- straat, Dapperstraat, Wagenaarstraat en Com- melinstraat groote groepen opgeschoten jongens samen, die naar de voorbijgangers met vuur werk wierpen. Het lijkt of het vuurwerk ieder jaar zwaarder wordt. De onschuldige voetzoe kers van tien jaar geleden zijn vervangen door „gillende keukenmeiden" en zware bommen, die, wanneer men ze op zijn hoofddeksel of jas krijgt, een flink gat achterlaten. Tegen half negen oordeelde de politie, dat het tijd werd een eind hieraan te maken en gaf men het sein, dat samenscholingen af- geloopen moesten zijn. Toen aan een vrien delijk verzoek niet werd voldaan, kwam de gummistok in actie en volgde er een char ge. De politie heeft tot elf uur geregeld van den gummistok gebruik moeten maken, ter wijl zoo nu en dan gedreigd moest worden met de revolver. Toen er met steenen en andere voorwerpen naar de agenten werd gegooid, werd er door de politie geschoten. Een zestal agenten met honden kwam het personeel versterken, terwijl ook motoren zich door de menigte bewogen. Vooral in de Wagenaarstraat en Commelinstraat moest hardhandig worden opgetreden en men zag groepen de trapportalen binnenvluchten. Eenige keeren werden jongens zelfs vanaf de zolders gehaald. Een viertal arrestaties werd verricht. Om streeks half elf brak tijdens de charge in de Commelinstraat op no. 30 in een souterrain een brand uit. Dit werd ontdekt door voorbij gangers. Men waarschuwde de politie, die per melder om assistentie vroeg. Toen de brand weer met motorspuit en ladderwagen voorreed, bleek het benedengedeelte, waar een rookver drijver woont, geheel in vlammen te staan. De ruiten werden ingeslagen en met twee stralen wist men het vuur te blusschen, zoodat de schade beperkt bleef tot het souterrain. De brand bleek te zijn ontstaan in een alcoof. De bewoners waren niet thuis. Naar aanleiding van den brand in de Com melinstraat vernemen wij, dat de politie aan leiding heeft gevonden tot een uitgebreid on derzoek naar het ontstaan van den brand. De woning mag niet betreden worden, een agent is voor de deur geplaatst, en heden zal het onderzoek worden voortgezet. Tegen twaalf uur kreeg de politie van het posthuis Dapperplein bericht, dat men in de Wagenaarstraat de lantaarns had uitgedraaid en enkele straatbranden waren aangestoken. Toen een detachement agenten, onder bevel van inspecteur Gemmeke, de straat binnendrong, werden zij met een regen van steenen ontvangen. Een der steenen trof den inspecteur in zijn gelaat, zoodat hij zich onder behandeling van den G.G.D. heeft moeten stellen. Herhaaldelijk moest worden gechargeerd. In de Kinkerstraat, Borgerstraat en van Lennepstraat werd evenals andere jaren weer heel wat vuurwerk de lucht ingewor pen, doch tot ernstige excessen kwam het niet, omdat ook hier de politie krachtdadig optrad. Alleen in de Albert Cuypstraat moest de gummistok worden gebruikt, evenals aan de overzijde van het IJ. Aan de overzijde van het IJ, voornamelijk in de omgeving van het Mosplein en den Hage- doornweg, moest de politie omstreeks elf uur zeer krachtdadig optreden. Met alle mogelijke voorwerpen wierp men naar de agenten, terwijl de straatklinkers uit de straten gelicht werden. Bij de daarop volgende charge werden drie mannen door sabelhouwen gewond. Zij zijn met ambulance-auto's door den, G.G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd. In de Kuyperstraat in Zuid heeft de gemeen te-reinigingsdienst herhaalde malen materialen van straatbranden in beslag genomen. Even als in de Fannius Scholtestraat. Ook hier moest de politie groepen opgeschoten jongens met gummistokken uiteendrijven. In de Borgerstraat is een jongen door een politiehond gebeten, zoodat hij naar het Wil- helmina-Gasthuis moest worden overgebracht. Omstreeks een uur hedennacht werden de extra-detachementen van de politie ingetrok ken, terwijl de overvalwagens, die op verschil lende plaatsen gestationneerd waren, naar hun garages konden terugkeeren. Door opensluiting van de straatdeur hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een bo venhuis in de Frans Van Mierisstraat. Uit een geldkistje werden 100 Belgische francs gestolen. Van een terras voor een café op den Amstel- veenscheweg zijn twee rieten stoelen gestolen. Uit een auto, staande op den N.Z. Voorburg wal, zijn twee regenjassen en een damesmantel gestolen. Op den Amstel onder de Hooge Sluis is een kano gestolen. Een bewoonster van de Scheldestraat deed aangifte dat uit een koffer, staande op haar tamer, een bedrag van ƒ25 gestolen was. Uit een loods aan de Buyskade zijn 35 eenden gestolen. De electriciteitsmeter in een woning in de Preangerstraat werd gelicht en 14 daaruit ge stolen. Uit een woning in de Bataviastraat zijn twee armbandhorloge en ƒ20 verdwenen. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... De wedstrijden op de Veka-baan te Duiven- drecht, die Zondag wegens de slechte weers omstandigheden moesten worden uitgesteld, vonden Maandagavond doorgang. Hoewel de directie éen interessant programma had samen gesteld, waarbij Jan Pijnenburg en de Belgische kampioen Karei Kaers de voornaamste sterren waren, was er toch van publieke zijde maar heel weinig belangstelling voor deze wedstrijden. De tribunes bleven op dezen avond slechts matig bezet, hetgeen werkelijk jammer was, want de deelnemers gaven elkaar in kracht wei nig toe en leverden dan ook geduchten strijd. Aardig was de ontmoeting tusschen de ama teurs J. v. Breda, O. Moeke, A. Blaauw en P. Favejee. Winnaar werd in deze sprintmatch J. v. Breda, echter niet dan na heftigen tegen stand van Moeke te hebben ondervonden. J. v. Breda had reeds Favejee en Blaauw geslagen en kwam tenslotte tegen Moeke, die van Fave jee gewonnen en van Blaauw verloren had. In den beslissenden rit won Moeke, doch hij had v. Breda gehinderd, waarop de jury bepaalde dat de renners moesten over rijden. Thans won v. Breda na spannenden strijd, waardoor hü ook eerste in de eindklasseering werd. Blaauw en Favejee, die evenals Moeke 5 punten had den, reden om de tweede plaats, waarbij Blaauw won. Moeke, die niet meer gestart was, werd nu vierde. Bjj de nieuwelingen, die een wedstrijd over 5 K.M. reden, zegevierde J. v. Hekken op ver dienstelijke wijze voor de Groot en Roseboom. Een geduchten strijd leverden de amateurs in .den lymgpiwedstrijdriHteg. aft. g.M.-.Voci»Ug>dar.L»-3e wijks en Favejee waren prachtig op dreef. Na het eerste klassement, waarin zij derden waren geworden achter Moeke—Blaauw en Hoek— Veen, waagden zij een uitlooppoging, die met succes bekroond werd. Onvermoeid bleven zij jagen. Het gevolg was dat het geheele veld spoe dig uiteen lag. Slechts Remkes en Mensen wisten zich te verdedigen, doch ook zij konden hun ronde achterstand niet inloopen. Met een ronde voorsprong op RemkesMensen en twee ron den voorsprong op HoekVeen, wonnen Lode wijksFavejee tenslotte dezen levendigen en interessanten koppelwedstrijd. Het hoofdnummer werd gevormd door de omnium-race tusschen Pijnenburg en Kaers, die elkaar in de sprint, de achtervolging en een wedstrijd achter tandems de zege betwistten. Het is tenslotte Karei Kaers geweest, die met de overwinning is gaan strijken, doch veel ver schil in kracht was er toch niet. De beide ren ners behaalden zelfs een gelijk aantal punten, maar omdat de tweede manche van den wed strijd achter tandems met een verschil van enkele meters meer werd gewonnen door Kaers, werd de Belg in totaal als eerste geklasseerd. De sprint was voor Kaers, die met een tijd van 124/5 sec. een uitstekenden indruk maakte. In de achtervolging wist Pijnenburg, die zijn krachten goed verdeelde in dezen rit, circa vijf tig meter op den Belgischen kampioen in te loopen en daardoor dit tweede gedeelte van de omnium te winnen. Achter de tandems reden de beide tegenstanders tweemaal een manche van 15 K.M. De eerste maal kon Pijnenburg als eerste over de streep gaan. De renners suk kelden nogal met hun gangmakers, die slecht overnamen en soms zelfs de renners in den weg reden. In den tweeden rit was het al niet beter, doch nu wist Kaers tegen het einde weg te loopen en met een formidabele spurt een voorsprong te nemen. Wel kwam Pijnenburg prachtig opzetten en in de bocht naderde hij Kaers nog, doch met enkele lengten verschil zegevierde Kaers tenslotte, waardoor hij de omnium eveneens won. De uitslagen luidden: Omniumwedstrijd: Sprint: 1. K. Kaers, 124/5 sec.; 2. J. Pijnenburg. Achtervolging over 3 K.M.: 1. J. Pijnenburg 3 min. 55 4/5 sec.; 2. K. Kaers op 50 meter. Eerste rit achter tandems, 15 K.M.: 1. J. Pijnenburg 17 min. 57 3/5 sec.; 2. K. Kaers. Tweede rit achter tandems, 15 K.M.: 1. K. Kaers 18 min. 53 2/5 sec.; 2. J. Pijnenburg. Totaal: 1. K. Kaers, 6 pnt.; 2. J. Pijnenburg, 6 pnt. Sprintwedstrijd voor amateurs: le rit: 1. J. V. Breda, 13 4/5 sec.; 2. P. Favejee. 3e rit: 1. O. Moeke, 13 sec.; 2. P. Favejee. 4e rit: 1. J. v. Breda, 13 sec.; 2. A. Blaauw. 5e rit: 1. P. Favejee, 13 1/5 sec.; 2. A. Blaauw. 6e rit: 1. J. v. Breda, 13 1/5 sec.; 2. O. Moeke. Totaal: 1. J. v. Breda, 3 pnt.; 2. A. Blaauw, 5 pnt.; 3. P. Favejee, 5 pnt.; 4. O. Moeke, 5 pnt. Wedstrijd voor nieuwelingen over 5 K.M.; 1. J. v. Hekken, 7 min. 12 3/5 sec.; 2. C. de Groot; 3. J. Roseboom. Koppelwedstrijd voor amateurs over 20 K.M.: 1. R. Lodewijks en P. Favejee, 12 pnt., in 27 min. 14 3/5 see.; 2. op 1 ronde: Remkes en Mensen, 6 pnt.; 3. op 2 ronden: H. Hoek en J. Veen, 7 pnt.; 4. J. Wentzel en A. Verheij, 2 pnt. Hedenavond worden op de Stadionbaan bijzon der interessante wielerwedstrijden gehouden, daar het programma uitsluitend candidaten bevat voor de wereldkampioenschappen, welke de volgende week in Kopenhagen worden ver reden. Nu eens een wereldkampioenschap zonder Lacquehay, Paillard, Metze, Krewer etc., die dit jaar allen hun kampioenschap hebben moeten afstaan aan de jongere stayers, waardoor dit wereldkampioenschap ongetwijfeld aan belang rijkheid wint. Aan den wedstrijd achter groote motoren nemen hedenavond deel: Terreau (kampioen van Frankrijk), Schön (kampioen van Duitschland), Grant (kampioen van Engeland), Ronsse'(kam pioen van België 1936), Wanzenried (kampioen van Zwitserland). Met uitzondering van Ronssen rijden de overige kampioenen allen voor het eerst op de Stadion- baan. Voor Holland starten Snoek, de kampioen van Nederland en Piet van Kempen, die beiden in Kopenhagen de Hollandsche kleuren zullen trachten hoog te houden. De wedstrijd wordt gereden in twee manches elk van 40 K.M. De sprintmatch belooft niet minder'spannend te woord, daar hieraan wordt deelgenomen door Chaillot (kampioen van Frankrijk), Mertens (afgevaardigde van Duitschland) en z'n grooten rivaal, onzen Nederlandschen kampioen Arie v. Vliet. De amateurs Ooms, Kropman en v. d. Vijver zullen zich voor de laatste maal onderling be kampen, daar zij reeds Woensdag naar Kopen hagen moeten vertrekken. We hopen, dat onze Hollandsche candidaten voor Kopenhagen, waarvan er hedenavond acht aan den start verschijnen, zullen toonen, dat hunne afvaardiging gerechtvaardigd is. Onze beste wenschen vergezellen hen naar Denemarken I, SJANGHAI, 16 Aug. (Havas) Aan de Chineesche bladen wordt gemeld, dat de Japansche troepen de kazernes in de Noor delijke wijk van Hongkou hebben verlaten. Op verscheidene punten zijn de Chineesche troepen opgerukt. De verliezen zouden ver scheidene honderden man bedragen. Omtrent den strijd van Poetoeng beweren de Chineezen, dat de Japansche maatregelen tot stuiting van den Chineeschen opmarsch naar end kant van Poetoeng van de Wangpoe geen succes hebben gehad. Veeleer zijn de aan land gezette Japansche strijdkrachten teruggesla gen. Tegenover deze bewering staat echter het feit, dat de Chineezen nog niet het vuur op het vlaggeschip „Idzoema" geopend hebben, zooals hun voornemen was. In Chineesche kringen blijft het gerucht de ronde doen, dat Tsjang Kai Sjek het bevel op zich genomen heeft van de Chi neesche hulptroepen van Sjanghai. Den omvang dezer troepen schat men op 13 di visies. Chineesche kringen zijn van meening, dat de laatste Japansche bombardementen ten doel hadden de ontscheping te Woesoeng en Poe toeng van uit Japan aangekomen versche troepen te vergemakkelijken. De „Idzoema" ligt thans aan de kade, op bijna drie kilometer stroomopwaarts van de vroegere ligplaats. In verband met het afsnijden van den gas- toevoer verschijnen de „North China Daily News" en andere bladen slechts met vier pa gina's. Eenige troepen Chineesche uitgewekenen hebben getracht rijstmagazijnen te plunderen. Zij zijn echter door de politie uiteengedreven. Een Portugeesch onderdaan, dien men bij ver gissing voor een Japanner had aangezien, is door de Chineesche menigte doodgeslagen. Een ooggetuige heeft verhaald, hoe het Ja pansche vlaggeschip „Idzoema" bijna onder be gunstiging van de duisternis was getorpedeerd. Een kleine torpedoboot had de .Idzoema" op het sein van een race-boot, die haar vooraf ging, tot op 150 meter weten te naderen en lanceerde vervolgens een kleine torpedo, die vlak bij het oorlogsschip ontplofte. Het tor pedobootje verdween snel en wist te ontsnap pen aan de stralenbundels van de schijnwerpers van de „Idzoema". De Chineesche bewering, dat de Japanners hun hoofdkwartier nabij het park van Hongkioe hebben ontruimd, wordt door de Japanners be lachelijk genoemd. De datum van bijeenroeping der buiten gewone lagerhuiszitting in Japan is ver vroegd tot eind Augustus of begin Septem ber. Het schijnt dat de „Idzoema" een andere lig- plaats gekozen heeft, omdat het schip getroffen werd door een torpedo. Aan den achtersteven zou het Japansche vlaggeschip beschadigd zijn. Naar wij destijds reeds mededeelden en thans officieel wordt bevestigd, zal de drie- maal-wekelijksche dienst van de K.L.M. Amsterdam—Batavia v.v. met ingang van 1 October a.s. in werking treden. Het eerste vliegtuig zal dezen dienst in de richting AmsterdamBatavia op 2 October aanvangen. In de richting BataviaAmsterdam zal het eerste vliegtuig 9 October vertrekken. De vertrekdagen zijn bepaald op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag en wel in beide rich tingen. De sluiting voor de mail valt dus op Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, laat ste lichting. LONDEN, 16 Aug. (D.N.B.) Naar Uit Lucknow gemeld wordt, is een deel der „Ver- eenigde provinciën" in Britsch Indië door ge weldige overstroomingen geteisterd. Velen zijn om het leven gekomen. Ruim tweeduizend dor pen zijn of wel door de golven vernield, of wel geïsoleerd. De Indische regeering en het Congres hebben een aanvang gemaakt met het nemen van steunmaatregelen voor de nood lijdende bevolking. Maandagavond om tien uur wilde de bestuur der van een Belgischen autobus van de onder neming „Mascotte" uit Antwerpen, komende van de brug over het Hollandsch _Diep den voorrangsweg, waarop hij reed, verlaten, eD rechtsaf den Gelderschen dijk te Zevenberg' schehoek opgaan, toen tegelijkertijd op deze® dijk uit de richting Zevenbergen een vracht* auto van de firma Hartog uit Bergen op Zooi0, geladen met groenten naderde. Een botsing wa5 onvermijdelijk en met een linden slag vlogeD de wagens tegen elkaar. De vrachtauto werd geheel vernield. Ve chauffeur, J. M. uit Bergen op Zoom, sloeg door de voorruit en moest in levensgevaar lijken toestand naar het R K. Ziekenhuis te Breda worden vervoerd. De naast hem zittende groenteman brak een arm. Vah de twintig inzittenden van den autobus liepen de meeste lichte verwondingen op- De autobus had zulke beschadigingen Selcr?' gen, dat hij, evenals de vernielde vrachta®1" naar een garage moest worden gesleept. Vannacht om kwart voor een is in ee» der loodsen van de wagenwerkplaats der Nederlandsche Spoorwegen te Amersfoort een groote brand uitgebroken. De geheele Amersfoortsche brandweer bestrijdt de vlammenzee. Een uur na het uitbreken van den brand woedde het vuur met onverminderde hevig heid voort. MADRID, 16 Aug. (Havas). Militaire kringen in de Spaansche hoofdstad verkla ren, dat onlusten zouden zijn uitgebroken in het nationalistenkamp te Toledo en i» Talavera. Vanmorgen, zoo zegt men, is ee» hevig geweervuur gehoord in de rechtscbe linies, terwijl men ook rechtsche vliegtui gen boven Talavera heeft zien vliegen, waar zij bommen neerwierpen. Volgens te Valencia ontvangen berichten so® den de nationalisten ruim 1000 dooden hebb verloren, benevens twee bombardementstoeste^ len, tijdens de krijgsverrichtingen van gister aan het front van Santander. WASHINGTON, 18 Aug. (Reuter). 13 tegen 4 stemmen heeft de rechtsku»cli* Senaatscommissie de benoeming van Black tot rechter in het Amerikaansche gerechtshof goedgekeurd. Maandagmorgen waren reeds 15000 toesch"^ wers op den Oval aanwezig toen Vivian Hadlee bij een stand van 20—0 de 1ste nings van Nieuw-Zeeland vervolgden op s bowlen van Gover en Matthews. Het was goed bespeelbaar en spoedig brak de fj door. Op 22 reeds werd Vivian voor 13 0 Ames op Gover's bowlen achter het wicket fj, vangen en 15 runs later ging Hadlee de bowled Matthews voor 18. De Engelsche val behield aanvankelijk de overhand want 42 boekte Gover in combinatie met Matth6 zijn 2e succes als hij Weirr voor slechts 3 r in de slips gevangen krijgt. Een prachtig s tje fielden van Washbrook doet Wallace op 47 run out gaan. Moloney en Donnelly st pen de collapse. Laatstgenoemde jongste S|J,{ Ier der Nieuw Zeelanders valt het bowlen succes aan. Prachtslagen komen van zijn v Robins zet zichzelf aan, zonder succes even Wanneer 50 runs aan het totaal zijn to®^, voegd en ook Goddard in den aanval betrj ken is wordt Moloney op 97 door Ham»1 voor een goede 23 gebowld. Donnelly krijgt^, steun van zijn captain Page, die de 100 brengt. Er komen runs, want de stand v^ef het 6e wicket levert 48 runs op. Het fielden Engelschen met Washbrook en Hardstaff J uitblinkers is zeer goed. Wanneer het to^ 145 bedraagt weet Robins Donnelly voor fraaie 58 door Hutton gevangen te kri Bij de lunchpauze is de stand 1646. Pag® en Roberts 15 not out. Na de hervatting toont het team der Nie g0i Zeelanders weer over een goede midden»1 j) te beschikken. Zonder wicketverlies ^iet7ec' Page en Roberts de 200 op het bord en we» om laten de Engelschen zich een goede op een lage score door de vingers glippen- den eersten bal van Robins komt een aan de innings van Page. c Washbrook, .y bins 53 en de score bedraagt 222-7. kelijk snel komt dan het einde. Roberts 8^. voor een aantrekkelijke 50 c. Barnett b. GOiiC Tindill (4) en Dunning (0) vallen als sla offer van Robins en op 249 komt het e> Gover nam 3-85, Robins 4-40, Matthews Hammond 1-25. De Engelschen beginnen slecht op Vivi^^ft Cowie met Barnett en Hutton. Barnett s^f oudergewoonte in een te snel tempo. Hij op fraai door Hadlee op short leg op c gevangen en met de score op 36 is EnS® j0 ook de wickets van Hutton c en b Vivi» j/ en Washbrook l.b. w. b. Vivian 9 kwijt- eP tain Robins wijzigt de volgorde zijner en het zijn de jonge Compton, die zij» debuut maakt en Hardstaff, die hun hoof» houden en voortreffelijk batten laten zie»- Dunning, uitstekend bowlend en Roberts ten geen scheiding te bewerken. In een tempo komen de runs. Om 6 uur maakt r val verder spelen onmogelijk. De score bed dan 86-3. Compton 28 en Hardstaff 23 nCTeSr Op den derden dag, Dinsdag, kan geen B sing meer verkregen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4