STEGE1HA1VS LEVERPASTEI De Raambrug KATHOLICKGN VOLTOOIT UW GIGGN UNIVGRSITGIT Haarlem, 17 Aug. Kort en volledig Herwonnen Levenskracht DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937 Goede volkshuisvesting Werkloosheid daalt GELUKKIG WEER gaan den goeden kant op! EEN WATERTOCHT ^•K. Rederijkerskamer „Alber- dinck Thijm" VOOR DEN POLITIERECHTER Politieke vechtpartij Ambtsbelemmering Poging tot doodslag Vijfde nationale loterij Concert In Bloemendaalsche Bosch IN RUGZAK, ROEF EN PICKNICKMAND STEEDS EEN BLIK DIE MAAKT OUD BROOD NOG SMAKELIJK! Ten derden male in 70 jaar verbreed Mgr. Stam in zijn Missie Overal feestelijk en hartelijk door de Negers ontvangen KATH. MIDDENSTAND. HANDELSSCHOOL Vestigingswet kleinbedrijf AGENDA Bioscopen 18 Augustus Bioscopen INSTELLINGEN EERSTE PLECHTIGE H. MIS Pater Hegge van de Kruisheeren Goedkoope trein Oranjeronde van Haarlem-Noord BURGERLIJKE STAND STAD Y Tr y ij staan, er in Haarlem wat het aantal y\f beschikbare woningen betreft heel wat beter voor dan een jaar of vier geleden Wij zullen niet zeggen, dat er in alle huurprij- overvloed is, maar het totaal is toch zoo al: het bouwen van nieuwe woningen in den ateten tijd geremd is. Noch particulieren, noch (e ngbouwvereenigingen voelen zich gedrongen Woningmarkt te verruimen, hoewel hier en ,aar nog wat wordt gebouwd. nu is het merkwaardig, dat juist thans zoo als niets gedaan wordt aan het onbewoon- verklaren van behuizingen, die niet meer l°tcioen aan de eischen, welke aan een woning ^gen worden gesteld. Wij kunnen ons vergis- maar wij hebben den indruk, dat ons ge- ^entebestuur in den tijd der groote woning- ^arschte op dit punt veel actiever was. ^°k bij de behandeling van de gemeentebe- ^°oting is daarop door verschillende raadsleden ^ezen en het college van B. en W. ontkende bestaan van krotwoningen niet. Het verze gde dat het in zijn bedoeling lag in 1937 we- een voorstel tot onbewoonbaarverklaring van aantal woningen bij den raad in te dienen aar ook deze vrij tamme toezegging heeft Al w ttu t-oe nog steeds geen zichtbaar resultaat ïshad. Wanneer men in aanmerking neemt, dat over gelijke voorstellen het advies van den inspec- W der Volksgezondheid moet worden ingewon- 6(1 en dat de eigenaren het recht hebben om hu «ek, een raadsbesluit waarbij huizen worden af- ;eUrd bij Gedeputeerde Staten beroep aan te ^kenen, dan kan het jaren duren voordat alle afbraak in aanmerking komende krotten '5tdwenen zijn. toch valt er nog heel wat te verbeteren onze stad. Men ga maar eens kijken in den Vijfhoek, in de buurt tusschen Kleine Hout- ''raat, Gedempte Oude Gracht, Spaarne en a<hpervest, tusschen de Bakenessergracht en 'f;t Spaarne en zelfs in de Leidschebuurt en het ^isterdamsche kwartier. Activiteit in het onbewoonbaar verklaren heeft zijdelings een goed effect. Het is opvallend, Hlen B. en W. bij de behandeling van de "•Ceentebegrooting mede, dat vooral in den Etsten tijd verschillende eigenaren den levens- 'kUr van slechte woningen trachten te verlen- 11 door het uit eigen beweging doen aanbren gt van verbeteringen, zooals rioleering, dakbe- j^ieting, wegbreken van bedsteden e.d. Hoewej 1Srdoor de woningen natuurlijk niet op één komen te staan met nieuwe woningen, is Wel degelijk van belang voor den woning brand in het algemeen. Wij mogen niet klagen over de woningtoestan- N in Nederland als wij een vergelijking mei. buitenland maken. Wie wel eens autotochten gemaakt heeft langs 1 minder groote wegen in Frankrijk, Duitsch 'td en Italië om van Rusland niet te spreker "6£t daar ongetwijfeld alleenstaande huizen ^getroffen en zelfs heele dorpen, zoo armelijk men ih ons land alleen nog maar bij hooge Sondering in een zeer enkele provincie aan- 6ft. Wij zijn (iaar terecht trotsch op, maar ons kd is zoo welvarend, dat wij gerust onze Hen op dit gebied hoog mogen stellen. terecht, want in de woning brengt een adsch het grootste deel van zijn leven door. v^n frisch, ruim, opgewekt huis is een der ^°rtiaamste factoren, die tot het genieten van meer levensvreugde meewerken. ^W)or velen der minst bedeelden onder ons is bijna het eenige wat zij in hun leven' hierbij denken wij vooral aan onze huis meiers in arme gezinnen, die den heelen dag "cv, "id, cn en werken voor haar gezin en haar wo- S soms in geen weken verlaten. Mijn huis is mijn kasteel, zegt een kernach- Jkc zegswijze. Een ieder moet daarom aan be ulde moeders gaarne een stralende zon in huis Wien, figuurlijk en letterlijk. Wijs en voorzichtig bestuursbeleid behoeft k doelbewust streven in die richting niet uit sluiten. Maar daarvoor moeten eerst de slechtste wo rgen verdwijnen. eenige weken van sombere berichten om- l^kt <jen stand der werkloosheid in onze stad, teSen we vanmorgen gelukkig weer betere cij- waardoor we vergeleken met het vorige r 870 minder werkloozen hebben. de week van 814 Augustus stonden bij Gemeentelijke Arbeidsbeurs ingeschreven Werkloozen, of 47 minder dan de eerste '93r Van ^eze maand. Voor dezelfde periode in gold het cijfer 6232. We blijven weer hopen iji. buizend verschil en een daling beneden de duizend! - ''t i_ Tdüm" voor haar donateurs organiseert, jaarlijksche zomerattractie, die „Alber- Vier-Meren-Tocht begonnen. Dank zij de me dewerking van alle opvarenden, die zich stipt hielden aan het in het „A. T. vaarlied" vastge legde parool: „Al zou het ook gieten met stralen Daar trekken wij ons niets van aan Want de zon lacht ons blij uit de oogen En mag op den loop niet meer gaan!" en mede door het uitgebreide amusementspro gramma en het uitstekende buffet, is ook deze tocht geslaagd. Er heerschte een vroolijke stemming en die is, ondanks al het water, niet verwaterd. Al moge ons Hollandsche waterlandschap dan misschien met wat minder water en een vroo- lijker aanblik geboden hebben, bij de groote „A. T.-familie" heeft het aan vroolijkheid niet ontbroken en het doel van den tocht, den vriendschapsband tusschen A. T. en haar dona teurs te verstevigen is zeker bereikt. Van „Snelverband" en van de „Haarl. Red dingsbrigade", warén wederom eenige leden ge- belangloos aan boord. Herinnert U zich wellicht nog, dat op 26 Mei van dit jaar de Tweede Kamer werd gekozen? De Spaansche burgeroorlog verschaft ons da gelijks nieuws, een Chineeseh-Japansche oor log is nieuwe sensatie komen brengen, men zou haast vergeten, dat wij dit jaar ook een binnenlandsch politiek oorlogje gevoerd heb ben. O, heel in het nette, zonder lijken en bloederigheid en met geen andere bombarde menten dan die van veel woorden en propa- gandapapier en met geen ander geknal dan dat van Mussert's zweepje.... Een doodenkele maal liepen de gemoederen wat te warm en werd er zooiets als een vecht partij tusschen de communisten en de fascis ten uitgeknokt met eenige schrammen voor de deelnemers. De zitting van den Haarlemschen politie rechter voerde ons weer terug naar dien haast- vergeten tijd. Op den vooravond van de ver kiezingen werd er in Haarlem-Noord bij den Vergierdeweg nog even iets „vereffend" tusschen politieke tegenstanders, fascisten en hun anti poden, die zich „bescheidenlijk" alleen „anti fascisten" noemden en „aan niks geen andere politiek doen" volgens hun zeggen. Een 38- jarige Haarlemmer, die in 't dagelijksche leven het eerzame beroep van broodbezorger uit oefent, maar zijn vrijen tijd vult met het eoi- porteeren met N. S. B.-geschriften, was op het nachtelijk uur, toen hij terugkwam van een N.S.B.-vergadering, met een fietspomp geslagen, hetgeen hem niet fraaier maakte, want hp kreeg een buil op het hoofd. Een „anti-fascistische" hond had hem bovendien nog gebeten. Verdacht van deze mishandelingen stond een echtpaar terecht. De broodbezorger vertelde als getuige, dat hij iederen avond steeds maar werd opgewacht door de communisten en dat hij op 25 Mei j.l. rustig met zijn vrouw op de fiets van de N. S. B.-vergadering naar huis was gereden. Bij de Jan Gijzenvaart stonden zijn tegenstanders hem weer op te wachten èn wa ren hem daarna achterna gereden. Ze dwongen hem van zijn fiets te stappen en mishandelden hem. Verdachte had een hond bij zich, dien hij tegen hem ophitste en diens vrouw had hem geslagen met een fietspomp. Dit verhaal werd bevestigd door de vrouw van getuige en door een kantonnier van den Rijkswaterstaat, die met beide partijen niets te maken had en het geheele geval als toe schouwer had zien gebeuren. De kantonnier vond dat verdachte er anders uitzag dan bij de vechtpartij, want toen droeg hij een snor. Misschien heeft de verdachte zijn wilde stre ken willen bedwingen door zijn krachtbron als Samson's haren te laten afscheren? „Al de verklaringen van de getuigen zijn ge logen," zoo begon de zich noemende anti-fas cist zijn verdediging. Mishandeld had hij niet en zijn hond had hij niet aangehitst. „Als ik dat had moeten doen, dan zou het een sloome hond zijn geweest," beweerde verdachte. Het beest was uit zijn eigen begonnen.... Het geval was heel onschuldig geweest vol gens den verdachte. Zijn vrouw zag den fas cist voorbijrijden en ging hem achterna. Waar om? Och, dat was alleen omdat de vrouw niet gelooven wou, dat het werkelijk de fascist was, die voorbij reed, en ze wou zich nu eens overtuigen dat hij het wel was. Niks geen kwa de bedoelingen had ze natuurlijk! In ieder ge» val dus, de vrouw reed den fascist op de fiets achterna, en daar verdachte zijn vrouw kent als niet erg gemakkelijk hij zal het wel we ten! was verdachte zijn vrouw achterna ge gaan. En toen, nou ja, toen was er wat mot gekomen, maar dat was natuurlijk de schuld van den fascist. Verdachte begon daarop den broodbezorger te beschuldigen, die op zijn beurt zei, dat dit allemaal leugen en laster was en de politie rechter greep maar gauw in en wist zoowaar met veel tact nog den lieven vrede in de rechtszaal te bewaren.... ,,'n Misdrijf tegen de openbare orde" kwali ficeerde de Officier van Justitie het geval, dat hij beloond wenschte te zien met drie weken gevangenisstraf tegen den anti-fascist en diens vrouw. De rechter gaf den man, die al meer ver oordeeld is, veertien dagen gevangenisstraf en de vrouw dezelfde straf, maar dan voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd. Laten wij dus voor de vrouw hopen, dat er geen verkiezingen meer in de eerstvolgende drie jaar zijn! Beiden gingen direct in hooger beroep. Want ze voelen zich gansch en al onschuldig. Taxi-chauffeurs hebben meestal haast en stopteekens van politieagenten zijn dan ook lastige struikelblokken voor hen. Een „snorder", die op 3 Mei door de Jansstraat ook zoo'n po- litioneele witte handschoen met bijbehoorende litioneelen witten handschoefï met-bijbehoorende zag, gaf den agent heel gemoedelijk een teeken, dat hij op zij moest gaan enreed door. De agent, die zich een proces-verbaal ontgaan zag, want hij wou den snorder aanhouden voor het „snorren", kon nu een ander proces-verbaal opmaken wegens „ambtsbelemmering". Een groot woord, waarvoor de Officier ook een groote straf vroeg, n.l. een maand gevangenis straf met 3 jaar proeftijd. De verdachte vertelde alsof het de gewoon ste zaak van de wereld was, dat hij er niet zoo gauw aan gedacht had om voor den agent te stoppen. Sommige menschen vergeten hun para- pluie mee te nemen, anderen zelfs hun porte- monnaie, er zijn er die [vergeten" hun belas ting te betalen, waarom zou een snorder nu ook niet eens vergeten mogen te stoppen voor een agent, die hem een stopteeken geeft! Misschien had hij echter op dat oogenblik niet vergeten, dat hij al verschillende processen-verbaal we gens snorren had gekregen! Maar thans beterde hij zijn leven, want hij was nu particulier chauffeur geworden. Hoeveel zijn salaris be droeg, wilde hij niet vertellen, hij vreesde blijk baar dat de rechter of de Officier hem het baantje zou willen afsnoepen! „Maakt u de straf maar niet zwaar" was zi n bescheid op de belangstellende vragen van den rechter naar zijn inkomen. De rechter was inderdaad clement en veroor deelde den chauffeur tot 15 boete subs 10 dagen „brommen". Ambtenaren van Maatschappelijk Hulpbetoon hebben geen gemakkelijk ambt. Ze moeten be langrijke beslissingen dikwijls zeer snel nemen en dan staat aan den eenen kant de werklooze of ondersteunde, die geld wil hebben en het meestal ook noodig heeft, en aan den anderen kant bevindt zich de ondanks hooge belas tingen steeds leege schatkist van Rijk en ge meente. Niet alleen moeilijk, ook somtijds gevaarlijk is hun werk. Menig steunambtenaar heeft als getuige de mishandelingen of beleedigingen moeten vertellen, hem aangedaan door een werklooze, die door de ellende en de zorg niet meer baas over zichzelf was gebleven. Een amb tenaar van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem heeft in dit opzicht wtel heel onaan gename ervaringen. Op 11 Juni kwam n.l. een 35-jarige metaal bewerker, wiens steun om de een of andere reden was ingehouden, in het gebouw en ver langde weer een steunuitkeering. De ambtenaar vertelde hem dat dit volgens de reglementen onmogelijk was, waarop de werklooze zich zoo opwond dat hij een dolkmes uit zijn zak te voor schijn haalde en daarmee, uitroepend: „Ik zal je vermoorden", op den ambtenaar afkwam. Een haastig toegeschoten politieagent voor- kwam erger, hoewel de ambtenaar al op den grond was gevallen en de werklooze vlak bij hem was. De Werklooze stond wegens poging tot dood slag voor den rechter terecht. De Officier be schouwde de daad als een persoonlijke wraak oefening. Dat de verdachte het mes toevallig bij zich had gehad om gras te gaan snijden zooals de verdachte beweerde kon de Offi cier zoomaar niet voetstoots aannemen. Hij had sterk den indruk dat het mes met andere be doelingen was meegenomen. De Officier zeide, dat de verdachte in zijn hart geen moordenaar is, maar als zenuwachtig mensch, die niet kan instaan voor de gevolgen als hij zich kwaad maakt, had hij toch in ieder geval het mes moeten thuislaten. De eisch was 4 maanden gevangenisstraf. De rechter vond, dat ambtenaren beveiligd moeten zijn tegen aanslagen en legde daarom 2 maan den gevangenisstraf op. De nationale loterij van Herwonnen Levens kracht is er weer. Herwonnen Levenskracht is nu eenmaal een instelling welke altijd en het geheele jaar door moet werken aan de bestrijding en voorkoming der tuberculose. Herwonnen Levenskracht doet dat in allerlei vormen van actie, n.l. vrijwillige stuiversfonds, speldjesdagen, subsidie-actie, vrijwillige bijdra ge, oude rijwielplaatjes, terwijl ook de nationale loterij een belangrijke factor is. De loterij, die ook al reeds een burgerrecht verkregen heeft, waarnaar men al verheugend uitziet om 't groote aantal fraaie hoofdprijzen, welke deze loterij altijd uitloot, wij noemen er slechts enkele, 50 rijwielen, 5 tandems, stofzui gers, haarden, enz., ruim vierduizend gulden aan hoofdprijzen. De loten gaan ook altijd heel ge willig weg. Alleen willen wij melding maken dat de loten nu verkrijgbaar zijn. Voor inlichtingen over Herwonnen Levens kracht wende men zich tot het secretariaat, Zomervaart 134. Voor inlichtingen over de na tionale loterij, Grebbestraat 2. Verdere gegevens over de prijzen en den prijs der loten, zie advertentie in dit blad. Het programma van 't concert te geven door Harmonie „Euphonia", directeur J W Lefeber, in het Bloemendaalsche Bosch op Woensdag 18 Aug., des avonds 8.15 uur, luidt als volgt: 1. Marsch Kameraden D. Belleflamme; 2. Ouverture uit de Opera-comique „De geluks- pop" E. Audran; 3. Boheemsche Wals Fr. Popy; 4. Karakterstuk Kabouters Wachtparade K. Noach; 5. Wals De schatkamer Joh. Strauss; 6. Florentijnsche Marsch J. Fucik; 7. Versmade liefde, wals P. Lincke; 8. Fantasie uit de Ope rette „De Zigeunerbaron" Joh. ètrauss; 9. Marsch Gallisch bloed G. Allier. Jaar op j.l. Zondag 15 Aug., is dezen keer Watertocht in dubbele beteekenis geworden. VUs scheen een hoogtijdag te vieren en zijn waterige gaven den geheelen dag. ®8enstaande dqn overvloed koos de vrien- j A gepavoiseerde salonboot „Hendrik" van Peije om even 9 uur onder vroolijke klan- ah de muziek tóch water en werd de zgn, We hebben onzen lezers medegedeeld,hoe de Raambrug aanbesteed is, hoe het werk vor derde en dat, ook al om den verkeersstroom door de Jamboree gewekt te kunnen leiden, de verbreede Raambrug voor rijverkeer is open gesteld. Nu, half Augustus, zijn daar de loop paden gereed gekomen en is de houten hulp brug gesloopt. Bij de vorige verbreeding, in 1919, kon men in de officieele stukken zoowel Raam- als Wilsonsbrug lezen! Wie nog maar kort Haarlemmer is, zal zich oriënteeren door den schouwburg en het Wilsonsplein. 30 April 1919 schreven B. en W, van Haarlem: „Sedert geruimen tyd is de breedteafmeting van de Raambrug, bedragende 4.10 M., niet voldoende gebleken voor het steeds toenemend verkeer. Nu verwacht moet worden, dat na het in ge bruik stellen van den schouwburg op het Wil sonsplein dat verkeer in belangrijke mate zal toenemen, meenen B. en W., dat met de ver breeding van bedoelde brug niet langer meer kan worden gewacht. Met een daartoe door den Directeur van Openbare Werken ontwor pen plan, konden B. en W. zich geheel veree nigen." Het voorstel van B. en W. om een bedrag van 35000.te voteeren, werd in de Raadszit. ting van 27 Februari goedgekeurd. Aannemer werd de heer J. P. A. Nelissen. Hem werd het werk voor 33000.gegund. Binnen 14 da gen was hij er al mee begonnen. En hebben we nu niet hetzelfde beleefd? Weer was verbreeding, maar tevens verzwaring noodig, waarbij ook werd gedacht aan gemak kelijke verbinding met de Van Eedenstraat, die zeker nu heel wat meer verkeer trekt dan de Koninginneweg. De gewezen Haarlemmer zal evenwel de rails missen. Wel is de tramlijn StationRaambrug en verder het langst ge handhaafde deel gebleven van de Ceintuur baan van pl.m. 40 jaar terug, maar ook daar won de benzine. De oudste Raambrug dateer de uit de 70er jaren. Nu nog een paar regels oude historie. Haar lem als kleine visschersnederzetting aan het Spaarne begonnen, breidde zich voortdurend uit, moest telkens worden uitgelegd. In de 17e eeuw evenwel kreeg de stad de grootste uitbreiding en dat wel in verband met de tex tielindustrie. Reeds in de tweede helft der 16e eeuw was het aantal ramen door de vermeer dering van het aantal lakenweverijen sterk vermeerderd. Het terrein, dat zij innamen werd omstreeks 1810 tengevolge van de doorgraving van de Voldersgracht onder dei} naam van Raamsgracht meer en meer onvoldoende voor de behoefte der lakenwevers. Een groot deel der ramen (stellages om het nieuwe laken op te drogen) was reeds overgebracht naar het land aan de overzijde van den Raamsingel. Het Raamhuis stond aan den hoek van den Singel en het Geldelooze Pad. Nu nog een woord over het Wilsonsplein. Daar was nog begin vorige eeuw een buitentje Stad en Vaart. Dit plein heet naar Wilson, een Engelschman, die aan 't hoofd stond van een katoenfabriek, die zich uitstrekte tusschen de tegenwoordige Wil- helminastraat ten de Leidsche Vaart. In den loop der tijden ontstond zoodoende in den volksmond de naam van Wilsonsbrug. Natuur lijk kreeg die katoenfabriek veel afvalwater. Dat wilde het Gemeentebestuur evenwel niet in de Leidsche Vaart hebben. Zoo ontstonden er moeilijkheden, die eindigden met het verla ten der fabriek, waardoor deze langzaam maar zeker in verval raakte. Het gezicht was er ten slotte verre van fraai. Toen werd er in 1867 in Haarlems Raad een motie Dyserinck gebo. ren. Deze kwam hierop neer, dat B. en W. uitgenoodigd werden met den heer Wilson in onderhandeling te treden over de voorwaarden, waarop deze den noodigen grond zou willen afstaan om een watercommunicatie tot stand te brengen tusschen de Leidsche Vaart en den Singel bij de Raampoort. Die commissie kwam er en stelde nog eens een onderzoek ter plaat se in en was van gevoelen, „dat indien de nu tot aan den singel doorloopende sloot, langs Stad en Vaart verbreed en met den singel in verband kon gebracht worden, de aanleg van het terrein daardoor veel verbeterd zou wor den. Hiertoe zou echter noodig zijn een breede strook grond van Stad en Vaart. Dan kon men in die richting een rechten waterweg maken van den Noordelijken singel tot aan het Spaar ne. De heer Wilson was reeds gepolst en bleek niet onwillig. Op dat oogenblik was hij even wel buitenslands en kreeg het raadslid Dyse rinck den dag vóór de Raadszitting van 30 No vember 1870 van Wilson bericht, dat deze de bedoelde strook grond aan de stad wilde ver- koopen. De amendementen op het voorstel der Com missie tot het ontwerpen van een plan van uitbreiding en verfraaiing der gemeente, de brug te leggen tegenover de Lange Geuzen- stiaat-, rechthoekig over den Raamsingel, als mede de motie Dyserinck, werden in de Raads zitting van 28 December 1870 verworpen en aangenomen werden de voorstellen van B. en W. tot afgraven van de molenwerf bij de Raampoort, het beplanten van dit terrein en het afbreken van de portierswoning aan het Raamhek èn het vervangen der oude loopbrug door een rijbrug en 13.000.beschikbaar te stellen op den post van Buitengewone Uitga, ven voor Publieke Werken van de begrooting voor den dienst 1871. Bezwaarschrift volgde van wijlen den heer H. D. Kruseman es. Na de slooping van den Doelmolen en het portiers huis met muren en hek, is de stadsregeering in Maart 1870 begonnen met onder eigen beheer het overige metselwerk daar ter plaatse te sloo pten. De molenwerf lag 20 voet boven den be- ganen grond. De oprit begon al bij de Oude Raamstraat. Er was dus heel wat af te gra ven. De specie werd in schuiten naar de Hooi- markt gebracht en is gebruikt voor de ophoo ging en aanvulling van het Ripperdapark en den aanleg van perken voor het plantsoen aan het Bolwerk. De gemeente Haarlem werd eige nares van de gronden, vroeger aan den heer Wilson behoorende, liggende tusschen Singel gracht en Leidsche Vaart. Aan de Noordzijde van de brug der Romeinen bouwde de gemeen te een school, aan de overzijde bouwden in 1886/87 de Remonstranten een nieuwe kerk. De Zijlsingel werd van den Raamsingel af tot aan de reeds gedempte Raaks gedicht en zoo ont stond de Wilhelminastraat. De Raamsingel werd vanaf de Raampoort westwaarts doorge graven langs het Tuinlaantje en in verbinding gebracht met de Leidsche Vaart, die zoodoende buitensingel was geworden. De oude Raambrug, alleen voor voetgangers, werd afgebroken en de nieuwe rijbrug over den singel geslagen, welke nu ten tweeden male is verbreed. Dat was dus de derde keer sinds 1870. Door het door. trekken van den Raamsingel werd een brug noodig en zoo kwam de Leidschebrug achter den stadsschouwburg tegenover de Leidsche- straat. Tegelijkertijd werd er een verbinding gemaakt tusschen Leidsche Vaart en Kinder huissingel. Een opmerking nog. De in 1919 ver breede Raambrug was een tegemoetkoming in de meerdere drukte door talrijker bevolking, grooter autoverkeer en schouwburgbezoek. De verbreeding van nü bracht beter verbinding met van Eedenstraat en Wagenweg. Maar als het najaar komt met de boomenvellerij, zou er dan geen knuppelbrug kunnen komen voor voetgangers eten paar honderd meter van het Raamhek af? Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apost. Vicaris van Kisumu (Afrika) schrijft ons d.d. 25 Juli 1937: Onze Katholieken in Nederland, die mijn Vi cariaat gedurende mijn verblijf op vaderland- schen bodem zoo geholpen hebben, hebben nog niets van mij gehóórd sinds ik in Maart ben vertrokken, daarom vraag ik de bereidwillig heid van dit blad om zoodoende mijn vrienden en weldoeners te bereiken. Voordat ik in Genua inscheepte, bracht ik een bezoek aan den Paus om Hem alles van mijn missie te vertellen. Niettegenstaande zijn ziekte stelde Hij overal belang in en toen ik wilde vertrekken, noodigde Hij mij uit om weer plaats te nemen, want Hij wilde meer we ten aangaande het Vicariaat van Kisumu. Onze zeereis was voorspoedig, behalve eenig ruw weer op de Middellandsche Zee, maar toch kwamen wij op den vastgestelden dag in Mom basa aan. Nu moest ik ongeveer een 1000 K.M. het binnenland in naar Kisumu. Dit was ge makkelijk genoeg, want er ligt nu een spoor lijn, maar vroeger beteekende het een drie maanden loopen. Zoodra ik aankwam moest ik mijn rondreis beginnen en alle Missieposten bezoeken en het H. Vormsel toedienen. Overal werd ik feestelijk en ook hartelijk door onze negers ontvangen. Zij dachten natuurlijk dat een bootlading vol geld door mij was meegebracht en dat het nu de tijd was om mij te bestormen, en smeekten mij om nieuwe Missieposten te openen. Ik ver telde dat de tijden in Nederland erg slecht waren en dat ik wel wat geld had gekregen, maar dat ik niet genoeg had om de bestaande Missies in stand te houden. Zij keken mij on- geloovig aan en gingen door met mij te be wijzen dat het allernoodzakelijkst was om het werk uit te breiden. Mijn negers hebben gelijk, want de afstanden zijn ook veel te groot. Heel veel menschen moeten een paar dagen loopen om naar de kerk te gaan en dit is zwaar, vooral voor oude menschen en moeders, die niet al leen voedsel voor de reis, maar ook hun kleine kinderen moeten meenemen. Daarbij komt, dat de zon verschrikkelijk op den evenaar brandt. Dit is zoo erg niet voor groote menschen, maar de zon is gevaarlijk voor kleine kinderen. Dik wijls wanneer zoo'n moeder te lang is wegge bleven en men haar vraagt waarom zij niet geweest is, krijgt de priester ten antwoord: „Mijn kindje was ziek en ik durfde het niet in de zon meenemen." Niet alleen is het de hitte, waaraan zij zijn blootgesteld, maar ook de on gemakken van de reis, daar zij dikwijls niet weten waar zij 's nachts zullen overnachten. Onze negers moeten op die manier heel wat doen om in den hemel te komen. Niet alleen is het zwaar voor mijn negers, maar ook voor de priesters, die dezelfde af standen moeten afleggen om hun zieken te be dienen. Het is waar, de meesten hebben motor fietsen, maar een motorfiets kan niet overal komen en gedurende den regentijd zijn onze wegen gewoonweg een modderpoel. Meer dan eens gebeurt het, dat hij, na zich half dood gewerkt te hebben, de fiets in de modder moet laten staan. Door de afstanden, die de priester moet afleggen, sterven vele menschen voordat zij de laatste H.H. Sacramenten ontvangen heb ben. Ten eerste moeten de negers dikwijls een paar dagen loopen om den priester te waar schuwen en in den tusschentijd kan veel ge beuren. God heeft ongetwijfeld ons werk rijkelijk ge zegend, daar wij nu na een dertig jaar een 70.000 gedoopten hebben en een 30.000 Cate chumenen en de oogst staat overal rijp. Wij zien echter de toekomst met een t bang hart tegemoet wegens de groote financieele moei lijkheden. Ik ben echter zeker dat mijn vele vrienden in Nederland mijn Missie niet in hun gebeden zullen vergeten. t N. STAM, Ap. Vic. van Kisumu. Wanneer de vestigingswet in werking treedt voor een bepaalde branche, zullen degenen die zich nieuw willen vestigen, moeten voldoen aan verschillende eischen van: le. algemeene handelskennis, 2e. vakbekwaamheid, en 3e. credietwaardigheid. Liggen de beide laatste eischen op het ter rein van vakgroep en candidaat, de opleiding voor den eersten eisch alg. handelskennis ligt op het terrein van de Middenstandsorga nisaties. Onze R. K. Middenstandsvereeniging heeft daarom voorbereidingen getroffen om hier in Haarlem op te richten een Katholieke Mid denstands Handelsschool, Dit zal geschieden in samenwerking met de R. K. Handelsavond school. Het zal worden een 3_jarige cursus, van Sept.Mei, 2 avonden per week. Zij die b.v. Mulo-diploma bezitten, reeds 2 klassen Handelsavondschool hebben doorloopen, kunnen direct tot de 3e klas worden toegelaten. Aan het einde van den cursus kan eten offi cieel diploma worden behaald, wat beantwoordt aan den eisch: alg. handelskennis. Wanneer men zich later zelfstandig wil ves tigen, zal men aan dezen eisch moeten voldoen. Ouders, vooral op u drukt nu de verantwoor delijkheid uw zonen naar dezen cursus te zen den. Verdere gegevens volgen nog, terwijl u reeds nu meerdere inlichtingen kunt krijgen bij den secretaris van de R. K. Middenstandsvereeni ging H. Th. Fibbe, Nassaustraat 14 van 917 u. Het Dag. Bestuur van de R. K. Middenstandsvereeniging. Op 71-jarigen leeftijd is te Santpoort over leden de heer J. Falk, die lange jaren een der meest bekende vischhandelaren in deze omge ving is geweest en in het vereenigingsleven op den voorgrond getreden is. Door architect Verzijlbergh is aanbesteed het verbouwen van een winkelhuis aan den Zee weg te Velsen voor rekening van den heer W. Steenhuysen. De laagste inschrijfster was de firma Heilig te Velsen voor 4134. Voor de afdeeling IJmuiden van den Bond van Kleinhandelaren en venters van zeevisch behandelde de heer L. Pressers te Amsterdam de moeilijkheden welke de kleinhandel nog al tijd ondervindt van de hooge marktgelden en ventgelden en van de dure bakolie door den hoo- gen accijns, waardoor het gebruik van visch wordt tegengegaan en vond het noodzakelijk, dat de regeering den markt- en straathandel gaat saneeren door er een gesloten bedrijf van te maken. Wij vestigen hiermede de aandacht op het laatste concert dat de H. O. V. dit jaar in het Bloemendaalsche bosch, zal geven. Dit concert zal niet gegeven worden Woensdag doch Dins dag (hedenavond) en zal gedirigeerd worden door Marinus Adam Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Com missie Geestelijke Belangen, 8 uur; Bestuur Transportarbeiders, 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Halstentoonstel ling, 105 uur. Teylersmuseum: Tentoonstelling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66, expositie, 106 uur. Kunsthandel de Bois: Kruisweg, expositie H. Kruyder, 105 uur. St. Bavokerk: Orgelconcert, kwart over 8 kwart over 9 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur; Maria Stuart, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Zoologica, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Tweelingbroeders", 230, 7 en 9.15 uur. Rembrandttheater: Pygmalion", 230, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Bestuur R.K. Bakkers, om 6 uur; bestuur R.K. Kleermakers, 8 uur; Proza, 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Hals-tentoonstel ling 105 uur. Teylersmuseum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66, ex positie, 106 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Kruisweg 68, ex positie H. Kruyder, 105 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur. Maria Stuart, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Zoölogica, 2.30, 7 en 9.15 u. Luxortheater: „Tweelingbroeders", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: .Pygmalion", 2.30, 7 en 9.15 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend. Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wit-Gele Kruis, Parklaan 75 (Tel. 16391). Spreekuren voor R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijving lidmaatschap en inlichtingen alle werkdagen van 10 uur vm. tot 5 uur na Bureau voor uitzending van zieken-, zenuw- en kraamverpleegsters, kraam verzorgsters en bakers. Dag en nacht te be reiken. Hedenmorgen droeg de oud-parochiaan der St. Bavokerk, Pater D. Hegge, van de orde der Kruisheeren, zijn Eerste Plechtige H. Mis op in de Kathedraal. De neomist werd daarbij geassisteerd door Pastoor Keizer, als diaken, pa. ter Letter van de paters der H.H. Harten te Tilburg als subdiaken, terwijl Plebaan Filbry pastoor der parochie, als presbyter-assistens fungeerde. Onder t door de geloovigen meegezongen Veni Creator schreed de jonge priester naar 't altaar, nadat hij vanaf de sacristie ingehaald was door een deputatie Bavoknapen. Verschil lende seminaristen assisteerden op 't altaar. Zeer vele geloovigen, alsook naaste bloedverwan ten en vrienden van den neomist hadden de kerk gevuld, om getuige te zijn van deze eerste H. Mis. Het koor zong o. 1. v. den directeur-orga nist J. Schouten. De feestpredicatie werd gehou den door Plebaan Filbry, die als tekstwoorden gekozen had: „Gij, o God, hebt hem bevoorrecht met zegeningen van genade, en de kroon van het priesterschap op het hoofd geplaatst." Spreker wees er op, dat juist op den dag, dat de Priester-Pastoor-Martelaar St. Jeroen den marteldood gestorven is, dezen zoon der paro chie, neomist van de orde der Kruisheeren, zijn eerste H. Mis opdraagt. Evenals St. Jeroen op prachtige wijze zijn kruis heeft gedragen en den marteldood gestorven is, zoo dragen ook vooral de priesters hun kruis, terwijl de orde der Kruisheeren reeds zeven eeuwen lang alle beschimpingen en spot der wereld heeft getrotseerd en stand heeft gehou- dên met het propageeren van de leer des krui- ses met voorbeeld, woord en daad. Laten alle geloovigen bidden om sterkte en volharding voor den priester. De neomist wil niet anders dan het kruis prediken en gene zende woorden uitspreken, maar dan heeft hij den steun van 't gebed van de geloovigen noo dig. Het is de verblijdende taak van den priester, op te kunnen treden tusschen z'n volk. De neo mist bedenke hierbij de woorden van St. Jeroen: alles verdragen en aanvaarden wegens een zending om zielen voor Jezus Christus te doen vinden. De priester moet dus overal 't Evangelie pre diken. Bidt daarom voor hem om volharding. Hij zal u allen ook in zijn Misoffer gedenken. Na de H. Mis zongen de geloovigen het Tan tum Ergo, waarna de zegen gegeven werd. Hedenmiddag om vijf uur zal een plechtig danklof gehouden worden, waaronder het Te Deum wordt gezongen. Van Haarlem, Zaandam, Amsterdam, N.-Bus- sum en Hilversum zal een goedkoope trein rij den naar Arnhem en Nijmegen, op de Dins dagen tot en met 31 Augustus. Bovengenoemde ronde belooft weer een ge weldig succes te worden. Op een kleine verbe tering na is het parcours hetzelfde als verle den jaar gebleven. De beste renners van Haar lem rijden mee. Geboren: z. van E. V. M. M. GreuterEille- brecht; d. van P. L. WesterPaschmann; d. van C. HaldermanSeraad; z. van A. Baas Dekker; z. van M. SpanjaardLevy. Overleden: W. Amaud de Callavon, 18 j., Si- wartstraat; P. C. Desch, 41 j., Prinsessekade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5