Van paleis tot ministerie Internationale diplomatie en China De Rijksmiddelen in Juli hard wordt gewerkt vereenzaamd AAN DEN KNEUTERDIJK HET HEMELSCHE RIJK DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937 Herinneringen aan koninklijke glorie Kroonprins Axel in ons land Jubileum Keurkamer Uitschakeling van den Volkenbond Een record maand- opbrengst Kerkelijk leven P Cr moet nog veel gedaan worden, alvorens dr. Colijn aan den Kneuterdijk zijn intrek kan nemen Historisch ,flooit weer LUCHTBESCHERMING Conferentie te Soerabaja gehouden Goedkoop telefoneeren met Zuid- Amerika op Zaterdag Honderdjarig bestaan wordt 16 September te Schoon hoven gevierd HARING NAAR RUSLAND DE SPOORWEGEN EN DE JAARBEURS JEUGDIGE AUTODIEVEN Eerst na het waarschuwingsschot van een agent stopten zij HANDELSBETREKKINGEN MET ROEMENIË R.K. PAEDAGOGISCHE WEEK WEER NAAR HET GESTICHT TERUG BR API DC EVA AR! TRAP UVAVtGGEVORP£.M ünDJf .SiCAAR OF 51 GARF. T UIT DOE DITALTUDÜ BUITENLANDSCH OVERZICHT EERVOL ONTSLAG EN BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Utrecht PRIESTERSTUDENTEN NAAR HEILOO Voor de 17de maal naar O. L. Vrouw ter Nood KATHOLIEK INDISCH BUREAU Mgr. Martens op bezoek Naar Paray Ie Monial en Lourdes Terwijl onze minister-president ver in het buitenland rustig van zijn vacantie geniet, *ordt er in het paleis aan den Kneuterdijk, *aar het nieuwe Departement van Alge meene Zaken gevestigd gaat worden, ge broken, gemetseld, gepleisterd en getimmerd, dat het een lust is. 6r wordt gewerkt onder hoogen druk: "buien niet al te langen tijd wil de heer Colijn j^r met zijn overigens weinig talrijken j/df zijn intrek nemen en vóórdien moet er in voormalige paleis, dat zoozeer verwaarloosd Ukt, nog veel gerestaureerd worden. Zooals men weet, is in de maand Maart van jaar de verkoop van dit paleis met bijbe horende gebouwen aan de Alg. Priesche Le- Osverzekering-Mij. te Leeuwarden tot stand pkomen, tot lichte teleurstelling van vele his- 0tieminnaars, die hierin een verloochening van U aan herinneringen zoo rijk verleden zagen. De verkoop ging met veel bedingen van de tijde der Begeering gepaard, en naar wü vernemen, zal de Alg. Friesche alleen de benedenverdieping-vertrekken aan de straat- tijde in gebruik nemen. Daarboven komen, 'Veneens aan de straatzijde, de departement- talen van den heer Colijn, zes in getal, terwijl een achterwaarts gelegen salon tot departementsvergaderzaal zal worden inge licht. Alle overige zalen en kamers van het 'baleis zullen toegevoegd worden aan het er baast gelegen Ministerie van Financiën, dat voor het grootste gedeelte (alleen de voor- tijde blijft intact) zal worden geamoveerd opnieuw opgetrokken. la de crisisjaren schijnt Minister Oud de kos- dezer (noodzakelijke!) verbouwing niet aan- *edurfd te hebben; thans zal het er echter komen. Wanneer de heer Colijn hier Algemeene Zaken geïnstalleerd heeft, zal het menigeen in den j^ginne nog vreemd aandoen, een „heusch" mi nisterie te moeten zoeken op de bovenverdieping Jjn een „profaan" particulier kantorencomplex. !:verigens mag de heer Colijn volkomen vol kan zjjn over de waardigheid zijner departe mentale huisvesting; hij zetelt hier immers in eb echt paleis, waar de herinnering aan ont- Jkgwekkende, koninklijke glorie voortleeft in "eieriei. historisch is deze plek. Op de plaats van dit pleis stonden in de 16e eeuw twee gebouwen, '«Scheiden door een smallen doorgang, in rich- ,lbg overeen komende met den buitenweg van Voorhout, dat reeds door Karei V in 1536 abgelegd werd. *n 1730 kwamen beide woningen in handen Jhi een graaf van Wassenaar van Obdam, die e'de huizen deed sloopen en vervangen door ®t tegenwoordige of liever voormalige paleis. j1 1818 kwam dit in het bezit van Koning Wil- I, die het bestemde voor zijn opvolger, den jhhs van Oranje, den lateren Koning Willem j,1 die het met zijn gemalin, Koningin Anna Uuiowna, bewoond heeft tot aan zijn plotse- ^gen dood te Tilburg op 17 Maart 1849. I(.het paleis werd door dezen koning aanzien lik vergroot en verfraaid en met de kostbaarste bnstschatten verrijkt. Wel nimmer aanschouw- Den Haag zooveel vorstelijke praal en statie, ,'bimer zulk een weelderig en pronkerig hof- ®Ven. De festijnen, welke in dit paleis gevierd erden, hebben in de Residentie hun weerga gekend. ha den dood van Willem IX wilde de Koningin langer in het paleis vertoeven. Het sobere, Scheiden benedenkamertje aan de tuinzijde, latar de Koning op een veldbed shep, heeft zij j^len dichtmetselen om het interieur voor pro- jhie blikken te vrijwaren, en na nog éénmaal i1 smartelijke opwinding, wanhopig schreiend, j.e 2alen en vertrekken van het paleis, laatste- 8A ook de particuliere vertrekken van den ko- glbg, doorloopen te hebben, moet zij hebben uit roepen: „Nooit weer!! Nooit weer!" Zij vestigde zich op Buitenrust aan den Scheveningschen weg. Nooit weer heeft zij **et paleis, zelfs niet van verre, willen zien; bis zij uitreed, moest er altijd voor gezorgd borden, dat zij het paleis aan den Kneuter dijk niet in het gezicht kreeg. lh a Willem II's dood betrok de kleinzoon, de le 1840 geboren en in 1879 overleden prins Wil- jbi het paleis. Koning Willem III vestigde zich het paleis Noordeinde, Hp he gloriedagen van het Kneuterdijkpaleis wa- 2 voorbij; nu en dan werden er in sommige 'eh nog eens tentoonstellingen gehouden, ove- qSens bleef het paleis uitgestorven, tot het tfl- bs den oorlog voor een deel ter beschikking steid werd yan het Roode Kruis, Later heeft de Koningin het paleis aan de Regeering in bruikleen afgestaan, om bestemd te worden voor ambtswoning van den toen- maligen minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. van Kamebeek. Toen Prinses Juliana meerderjarig werd, volgde intrekking dezer beschikking en zag de Prinses zich het paleis toegewezen. De Prinses heeft het paleis echter nooit be woond; wel werd er het Crisis-comité in onder gebracht, waarvoor onze Kroonprinses zich zoo buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. In Maart van dit jaar moest het paleis echter al het koninklijke laten varen; het kwam, zoo als gezegd, in handen van de Algemeene Frie sche en het Rijk legde beslag op heel het ge bouw, voorzoover niet in gebruik bjj genoemde Levensverzekeringmaatschappij. Met het lijntoestel der A. B. A. is op Schiphol aangekomen Kroonprins Axel van Denemarken. Z. K. H. zal enkele dagen in ons land doorbrengen. s SOERABAJA, 17 Aug. (Aneta). Gisteren is hier een luchtbeschermingsconferentie gehou den, welke werd bijgewoond door den gouver neur van Oost-Java en andere autoriteiten, vooraanstaande officieren uit militaire en mari tieme kringen, benevens door vertegenwoordi gers van de Bataafsche Petroleum Maatschap pij, de Aniem en de Gas-Maatschappij. De kapitein der infanterie Boester zette uit een, dat Soerabaja verdeeld is in vijftien secto ren, in welke sectoren hulpdiensten zijn geor ganiseerd. Het haventerrein vormt een apart ge bied, waarvoor speciale maatregelen zijn ge troffen. De eerste uitgaven ten behoeve van de in richting der luchtbescherming worden geraamd op f150.000. Met ingang van 9 Augustus 1937 is in het radio-telefonisch verkeer met verschillende staten in Zuid-Amerika via Parijs een verlaagd Zaterdag-tarief voor een 3-minuten-gesprek ingevoerd, n.l. met: Argentinië, 1ste zone f 39.75, 2e zone f 41.25; Brazilië f 39.75; Chili f 47.25; Columbia f 50.05; Paraguay f 46.15; Peru f 48.20; Uruguay f 42.75. Ook via Londen is het van 14 Augustus 1937 af mogelijk des Zaterdags te telefoneeren met Argentinië, Chili en Uruguay tegen dezelfde reeds gepubliceerde verlaagde tarieven, welke op 1 Juli j.l. in dit verkeer via Berlijn op Za terdag werden ingevoerd, n.l. resp. f 39 (eerste zone) en f 42 (tweede zone), f 46.50 en f 42 per drie minuten. Het is vandaag honderd jaar geleden, dat in Schoonhoven, het bekende oude centrum van goud- en zilversmeedkunst, het kantoor van den waarborg van gouden en zilveren werken, de „Keurkamer" werd ingesteld. De beteekenis van dat feit wordt duidelijk, als men bedenkt, dat nog altijd op een groot deel der goud- en zilverwerken, maar vooral van de laatste, waar men die in ons land ook koopt, het teeken van de Schoonhovensche Keurkamer als kwitantie voor den betaalden accijns, voorkomt, want nog steeds levert het kleine plaatsje een belangrijk aandeel in de productie van dezen tak van kunstnijverheid. Met deze herdenking valt samen die van de oprichting, vóór 75 jaar, van de nijverheids- vereeniging voor goud- en zilversmeden de be kende patroonsvereeniging, die de belangen der werkgevers in deze specifiek Schoonhovensche bedrijven behartigt. Ter viering van deze beide jubilea, waarvoor in den Goudschen zilverhandel in ons geheele land veel belangstelling bestaat, organiseert de nijverheidsvereeniging een herdenking en wel op 16 September. De Federatie ter behartiging van de belangen van den handel in gouden en zilveren werken en de Bond van Edelmetaalvereenigingen hou den in de morgenuren in Schoonhoven verga deringen en des middags is er een feestelijke bijeenkomst van de Nijverheidsvereeniging en hare genoodigden, waarin, na een openings woord van den voorzitter, den heer W. Hooy- kaas, de heer C. Vreedenburgh, vroeger contro leur aan de Schoonhovensche Keurkamer en nog steeds verbonden aan genoemde patroons vereeniging, een historisch overzicht zal geven van nijverheid en Keurkamer. Dan volgt een receptie en vervolgens zullen de inspecteur van den waarborg en de burgemeester van Schoon hoven, de heer A. M. Nieuwenhuisen, het woord voeren, welke laatste verder het gezelschap op het oude, gerestaureerde stadhuis zal ontvan gen. Daar zal ook de oude zilversmidswerkplaats die als museum dezer karakteristiek Schoon hovensche industrie boven in het stadhuis is ingericht, worden bezichtigd. Na een gemeenschappelijken maaltijd volgt een fakkeloptocht met muziek door het stadje als typisch plaatselijk gebruik, en ten slotte een feestavond, dien de patroons aan de werk nemers aanbieden. De Reedersvereeniging voor de Ned. Haring- visscherjj heeft haar eerste contract naar Rus land afgesloten voor de levering van haring vangst 1937. Het betreft hier een partij groot 26000 Schot- sche vaten; hiervan moeten 13.000 vaten wor den geleverd in de eerste helft van September a.s. Het restant moet in de tweede helft van die maand worden geleverd. De levering ge schied f. o. b. Rotterdam. Naar wij vernemen, zullen de Nederl. Spoor wegen gedurende de Jaarbeurs van 7 t.m. 16 September voor de bezoekers de volgende re ductieregeling toepassen: Op den prijs der enkele-reiskaart voor de te rugreis wordt 80 pet. reductie verleend, doch alleen als de tariefafstand van het station van vertrek tot Utrecht, 80 K.M. of meer bedraagt. Is dit laatste niet het geval, dan wordt geen re ductie gegeven. De reizigers kunnen voor het vertrek naar Utrecht, de strook, die zich aan het bewijs van toegang tot de Jaarbeurs be vindt, aan het vertrekstation laten afstempelen, op vertoon waarvan zij op de terugreis van de 80 pet. vrachtvermindering kunnen genieten. Het station, waarheen de terugreis wordt afge legd, behoeft echter niet op een afstand van 80 K.M. of meer van Utrecht gelegen te zijn. Omstreeks het middernachtelijk uur zag een agent van politie in de buurt van de Mient te Den Haag een auto rijden met een 5-tal 20- jarige jongens. De agent vertrouwde een en ander niet, hij wilde er iets meer van weten en sommeerde de jongens te stoppen. Maar daar wilden zij niets van weten, de chauffeur stoor de zich niet aan het stopteeken en reed snel door. De agent, die spoedig assistentie kreeg van een aantal collega's, zette onmiddellijk de ach tervolging in. Een der agenten loste een waar schuwingsschot. Het is mogelijk, dat de jongens hierdoor danig schrokken, want nauwelijks was het geluid van het schot in de nachtelijke stilte verstorven of de auto kwam tot stilstand tegen een hek van het plantsoen op de Mient. De vijf jongens vluchtten hals over kop uit den auto en trachtten te ontkomen. Drie ech ter werden gegrepen en naar het politiebureau overgebracht. Zij bekenden den wagen op den Loosduinscheweg gestolen te hebben. Twee jon gens werden vrijgelaten en naar huis gebracht. De derde evenwel heeft den nacht op het po litiebureau doorgebracht. Naar de Regeeringspersdienst meldt, is met de Roemeensche regeering overeengekomen, het Nederlandsch-Roemeensche clearingverdrag, dat de Roemeensche regeering tegen Augustus had opgezegd en dat in onderling overleg tot 15 Augustus j.l. was verlengd, nader tot 22 Aug. te verlengen. Op de R.K. Paedagogische Week te Tilburg heeft heden dr. H. F. de Vries, zenuwarts te Venray, de resultaten besproken der Psycho analyse en der Individual-psychologie voor de moderne karakterologie en de zedelijk-godsdien- stige opvoeding. Vervolgens sprak dr. M. van Wylick over Kleuter-psychologie en kleuterschool. Een taxichauffeur trof in den afgeloopen nacht op den Leyweg te Den Haag een ver pleegde aan uit het gesticht Oud-Rozenburg. Hij bracht den patiënt met zijn auto naar het politiebureau in de Prinsestraat, vanwaar de man later weer naar Oud-Rozenburg is te ruggebracht. Kort na den wereldoorlog werd te Washing ton het zoogenaamde negen-mogendhe- den-verdrag gesloten, waarbij de integri teit van China werd gewaarborgd. De voornaam ste mogendheden onder de onderteekenaars wa ren Engeland, Frankrijk, de Vereenigde Staten en Japan. Hoe Japan de Chineesche integriteit waarborgt, zien we voor onze oogen. En ieder gewoon denkend mensch meent natuurlijk, dat Japan gewoonweg bezig is oorlog tegen China te voeren en Chineesch gebied te schenden en in te palmen. Maar zoo denkt de internationale diplomatie er niet over. Voor haar is er geen oorlog in het Verre Oosten, maar alléén en uit sluitend een strafexpeditie van Japansche strijd krachten tegen de Chineezen, die werkelijk of vermeend schade hebben toegebracht aan Ja pansche belangen. Gisteren schreven wij, dat China eenzamer stond dan ooit. Zóó is het. Op schier ontstellende wijze blijkt dit uit een hoofd artikel van de Temps, het officieuse orgaan der Fransche regeering. Dit orgaan was hevig ge schrokken over het gerucht, dat Tokio werkelijk den oorlog zou verklaren aan Nanking en be zweert Japan als het ware, dit niet te doen. Niet in het belang van China, weineen in het belang van Japan zelf en van de drie voor naamste mogendheden, welke sterk geïnteres seerd zijn bij het conflict, Frankrijk, Engeland, de Vereenigde Staten. Wat zou Japan er in 's hemelsnaam aan hebben officieel den oorlog te verklaren? Niets dan last. Er zouden dan allerlei problemen ontstaan, onder andere schending van het Briand-Kellogpact en schen ding naar de letter en den geest van het negen-mogendheden-verdrag. Och dez^ noode- looze moeilijkheden zijn te vermijden, als Japan maar aan het voorwendsel vasthoudt, dat zijn militaire actie niets anders is dan een straf expeditie, bestemd om de regeling der locale incidenten te bespoedigen. Zoo denkt de inter nationale diplomatie. China zit natuurlijk dat wil de Temps wel toegeven in groote moeilijkheden, die ontstaan zijn door de recente gebeur tenissen in Feiping en de Noordelijke provincies en het zal dit land wellicht heel zwaar vallen met eigen middelen de zaak weer in het reine te brengen, verzucht het blad. Dat is natuurlijk héél spijtig voor China. Maar de mogendheden kunnen daar heusch niet aan doen. China staat dus alleen. Maar nu moet het dit ver schrikkelijk isolement niet trachten te verbre ken door een beroep op Genêve. De Temps heeft uit Engelsche bron gehoord, dat de Chi neezen dit werkelijk van plan zijn. En ook daar van is het blad bleek geschrokken. Zulk een démarche zou zeker geen resultaten opleveren, want de Volkenbond zou er zeker niet toe te bewegen zijn, na de „teleurstellende en ont nuchterende ervaringen van 19311932" (het toenmalige conflict ChinaJapan en het uit treden van Nippon uit den Volkenbond. Het Fransche blad zwijgt behoedzaam over Abessinië), zich nog eens aan initiatieven te wagen, waardoor, ingeval van échec, zijn „autoriteit" te veel te lijden zou hebben. De Volkenbond/ kan in het huidige conflict eigen lijk heelemaal niet optreden, zegt de Temps met een zucht van verlichting, want de voor name groote mogendheden, Frankrijk, Enge land en de Vereenigde Staten, hebben reeds besloten, strict neutraal te blijven in deze cri sis, die alleen te maken heeft met de Japansch- Chineesche relaties, relaties „die tot dusver zelfs niet eens verbroken zijn". Zóó denkt de internationale diplomatie. En de gewtone mensch moet maar weten wat hij denken wil. Is trouwens van geen belang. Ook de Engelsche pers is zéér duidelijk. Zij stelt in het licht, dat de houding der Engel sche regeering reeds is bepaald door een besluit van het kabinet, alle krachten er toe te beper ken, Japan en China de territoriale onschend baarheid der internationale concessies te Shanghai te doen eerbiedigen. Deze houding nemen ook Frankrijk en de Vereenigde Staten aan, de „eenïg mogelijke" aldus de Temps in de tegenwoordige situatie in het Verre Oos ten. En dan vindt het blad der Fransche regee ring krachtige woorden, die geboren worden uit de sfeer van het naaktste eigenbelang: „De mo gendheden hebben den plicht, te Sjanghai, zooals overal elders, haar rechten te doen respectee ren, zooals deze in de verdragen zijn omschre ven, en „met vrucht" het leven en goed harer landslieden te beschermen. Dezen plicht willen ze gewetensvol vervullen. Maar zoolang haar posities in Shanghai niet direct worden be dreigd, zullen zij niet verder gaan dan de rede en de primordiale zorg voor den algemeenen vrede voorschrijven." China weet nu héél dui delijk waar het aan toe is. Wist dit natuurlijk al lang. Het tragisch-eenzame land is overge leverd aan de hard-Aziatische willekeur van het land van de Rijzende Zon. Duitschland staat geheel vrij in de tegen woordige situatie. Het heeft inder tijd het negen-mogendheden-verdrag van Washington niet onderteekend. Het mocht dit zelfs niet. Het Was pas verslagen en werd een voudig niet uitgenoodigd ter conferentie. De Duitsche pers wijst er op, dat de mogendheden, die tot de önderteekenaars van Washington behooren, met het oog op de tegenwoordige wereldsituatie niet den minsten lust toonen, zich in het conflict te mengen. Bü den strijd te Shanghai blijkt weer duidelijk, dat Europa en Amerika zich bepalen tot de rol van toeschou wers. Wat Duitschlands houding betreft schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung: „Daar Duitschland zoowel met Japan als met China de allerbeste betrekkingen onderhoudt, kunnen wij slechts wenschen, dat de vrede in het Verre Oosten weerkeert in een oplossing der moeilijk heden, die rekening houdt met de wijdvertakte wereldbelangen zoowel van Japan als China." Schoone wenschen. Maar het Derde Rijk schaart zich bij de onderteekenaars van Washington. Wat ook niet anders kan. China de eenzame. De ge woon denkende mensch denkt het zijne over de moraal der internationale diplomatie Na zoovele jaren van naargeestige zwart galligheid is het tegenwoordig bijna een genot te mogen schrijven over de rijks middelen. Sinds October van vorig jaar de eerste z.g. devaluatiemaand is het met de totaalontvangsten bergop gegaan, maar het echte optimisme kon pas de paar laatste maan den losbreken. In ons laatste overzicht konden wij reeds gewagen van een ongekend hooge maandopbrengst, edoch de kroon spant de af geloopen Julimaand. Niet minder dan 43,7 millioen gulden kwam toen in het laatje, d.i. ruim 1514 millioen meer dan vorig jaar en 12 14 millioen meer dan 1/12 der raming. Hoever moeten wij in den gouden tijd teruggaan, om een dergelijke opbrengst aan te treffen! De erfenis door Minister Oud aan zijn ex- confrater, Excellentie de Wilde nagelaten, wordt zoodoende wel licht te aanvaarden. Al zal deze voorzichtige Schatkistbeheerder zich waarschijn lijk wel wachten, om deze Juli-opbrengst als basis te gebruiken van zjjn jaarraming. Er zijn immers zoovele, min of meer toevallige fac toren, welke op deze invloed hebben geoefend, dat geen deskundige het voor zijn verantwoor ding zou durven nemen om voor 1938 een ont vangst van 12 maal 43 millioen te begrooten. Om er maar een enkelen te noemen: de divi dend- en tajntièmebelasting leverde over Juli op het fantastisch hooge bedrag van ƒ8.3 millioen, tegenover een maandraming van ƒ1.150.000 en een opbrengst in Juli 1936 van 1.777.000. Hier mede is de geheele geraamde jaaropbrengst van 13.800.000 in zeven maanden reeds met bijna 2 millioen overschreden. Nu zal geen redelijk denkend mensch aannemen, dat de nog res- teerende 5 maanden aan deze Juli-cijfers ook maar kunnen tippen. Door een toevallig samen vallen van dividend-uitkeeringen in de afge loopen maand door enkele groote ondernemin gen zijn deze 8 millioen bereikt en wanneer de periode Augustus—December in totaal evenveel zou opleveren als deze maand alleen, waren we al lang niet ontevreden. Gelukkig echter is het niet enkel deze post, die deze Julimaand zoo buitengewoon schit terend maakt, hetgeen moge blijken uit een kort overzicht der z.g. „Overige middelen". Vergeleken met vorig jaar maken ook de Invoerrechten een schitterend figuur. Ruim 8.1 millioen werd hierop ontvangen. Daarnaast doet 1936 met 5.7 millioen wel heel poovertjes aan. Toch is per saldo het accrès op dit middel na 7 maanden minder groot, dan met reden ver wacht had mogen worden. Er is immers nauwe lijks 2!4 millioen méér ontvangen dan be groot was. Waarbij men vooral niet moet ver geten, dat deze raming is opgezet, toen er van verandering onzer muntpolitiek nog geen sprake was. Waar de rechten op den invoer met de verhoogde prezen der importartikelen althans voor een deel parallel moeten loopen, is hier plaats voor een lichte teleurstelling. Dat overigens onze handelsbeweging zich in stijgende lijn beweegt, bewijzen de Statistiek rechten, die met ƒ247.000 bijna het dubbele op leverden van de raming. Over de Accijnzen zouden wij gaarne blijder klanken laten hooren. Zij toch registreeren on middellijk de ups and downs in de koopkracht der massa. Toen de crisis goed begon door te werken, daalden deze belastingen op het ver bruik met schrikbarende snelheid. Hoe gaarne zouden wij, nu de algemeene conjunctuur on tegenzeglijk omhoog gaat, een even snelle stijging gerapporteerd hebben. Eilacie, zoo mooi is het niet. Er zijn er zelfs, die in opbrengst nog bleven onder Juli 1936, als b.v. het accijns op bier en op suiker. Bjj de andere is wel is waar eenige stijging waar te nemen, maar behalve op de tabak, be draagt die nergens meer dan enkele procenten. Wij zien in dit verschijnsel een bewijs, dat de verbeterde conjunctuur nog niet doorgedrongen is tot de massa der arbeidenden, die de grootste klanten zijn voor de met accijns belaste ar tikelen. Na een paar bijzonder gunstige maanden brengt de Omzetbelasting een teleurstellende ontvangst. De vijf millioen werden niet gehaald, er ontbreekt nog een ton aan en ten opzichte van de maandraming is er een décrès van 3 ton. Een gedeeltelijke verklaring hiervoor moge zijn, dat in deze maand weinig kwartaal-aan slagen ontvangen werden, evenals het station- nair blijven der accijnzen wijst dit toch er op, dat in het binnenlandsche zakenleven niet die opleving is gekomen, welke de devaluïsten van de monetaire maatregelen verwacht hadden. De heffingen op het rechtsverkeer, de Zegel rechten en Registratierechten deden hare „Schuldigkeit" weer ten volle. De bijna 3)4 millioen en de 1% millioen van de tweede maken een'uitstekend figuur tegen over een raming van resp. 1200.000 en f 925.000 en een Juli-opbrengst in 1936 van 1.400.000 en 801.000. Trouwens de talrijke emissies en con versies hadden een dergelijk mooi resultaat reeds doen verwachten. Een tweede „feature" van deze lijst is ook de Successiebelasting. Langen tijd is het ge leden, dat op dit middel 4.700.000 gehaald werd. Al willen wij niet ontkennen, dat hier toevallige omstandigheden een rol kunnen spelen, toch blijkt uit het totaal van 7 maan den, dat ruim 5)4 millioen hooger is dan vorig jaar, hoe de vermogens vooral de grootere zich weer beginnen te herstellen. Een gunstig beeld van de opleving bij de scheepvaart geven de Loodsgelden. Als bedrag in de schatkist is het weinig, maar de 73 mille, welke dit middel opbracht aanvaarden wij dank baar als bewijs dat een der oudste takken van ons volksbestaan weer eenigszins tot bloei komr. Een sprong omhoog, zooals bij de 29 overige middelen viel te constateeren, zien wij nog niet bij de directe belastingen. Dit is heel verklaar baar. De meeste van deze belastingen immers worden geheven naar het inkomen van 1936, dat voor een groot gedeelte nog tot de donker ste crisisperiode behoorde. Eerst volgend jaar zal de goede invloed der veranderde omstan digheden ook hier tot uitdrukking komen. On danks dat, is toch ook nu reeds ruim 8 millioen méér op kohier gebracht dan op denzelfden datum 1936. Wanneer wij het vermoeden uit spreken, dat per ultimo December ook deze middelen een behoorlijk accrès te zien zullen geven, zijn we zeker niet te optimistisch. Van de heffingen met een bijzondere be stemming interesseert wellicht de Juli-opbrengst der Rijwielbelasting. Welnu, er werd hierop ontvangen ƒ3.618.000, tegen een jaarraming van 7)4 millioen. Het blijkt dus, dat voor den vervaldatum van 1 Augustus een kleine 1)4 millioen fietsende Nederlanders him rijksdaal der aan den fiscus geofferd hebben. De andere helft van de geschatte 3 millioen wielrijders vertoont de echt vaderlandsche deugd van vast houdendheid en betaalt niet eerder, vóór de speurende controleurs langs de wegen hun annexatie-arbeid aangevangen hebben. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den Zeereerw. heer J. F. M. Holtel op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als Pastoor te Hertme en heeft be noemd tot Pastoor te Hertme den Zeereerw. heer S. J. van de Grootevheen, en tot Pastoor te La thum (Giesbeek) den Zeereerw. heer C. Grib- nau. Maandag is voor de 17e maal de bedevaart van .Priesterstudenten naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo gehouden. Waarschijnlijk door het minder gunstige weer was het aantal studenten even minder dan het vorig jaar, doch de groote kapel was toch geheel gevuld. Ongeveer 800 studenten hadden aan de uit- noodiging om aan deze bedevaart deel te ne men gehoor gegeven. Te half elf begon de Solemneele H. Mis, op gedragen door den neomist Pater Hoogenhof M.S.F., geassisteerd door Pater P. Ber- trand C. P. als diaken en den eerw. beer Vel- zeboer uit Warmond als subdiaken. Onder de H. Mis hield Pater Bertrand de predicatie. In een treffende toespraak wees deze er op, dat in dit Genade-oord zooveel tranen zijn ge schreid die ook weer gedroogd zijn. Gij allen, priesters en toekomende priesters, zijt hier gekomen om u aan Maria toe te wij den, opdat gij waardig moogt zijn de roeping waartoe gij geroepen zijt. Maria, de Koningin der Priesters, is nog meer de Moeder der Priesters. Verder wees spr. er op, dat de waardigheid van den priester hoogverheven is. God eischt een groote verantwoording van den priester. Spr. spoorde aan tot heiligheid. Weest heilig, zegt de Heer, omdat ik heilig ben. Spr. wees vervolgens op de verschrikkelijke toestanden in Spanje, Mexico en andere landen. Tenslotte vatte Pater Bertrand het priester leven samen in deze woorden: .Maria, ik ben 4 uw kind en uw slaaf." 't Was een schitterende rede over de hooge waardigheid van het priesterschap. Hierna werd de H. Mis vervolgd. De wisse lende gezangen werden gezongen door de „Schola Cantorum" van het Theologicum te Warmond. De vaste gezangen werden door allen gezongen in afwisseling met de Schola. Uitgevoerd werd de Missa votiva ter eere van Maria. Allen woonden de H. Mis liturgisch bij, d.w.z. knielen, staan, buigen waar dit vereischt wordt. Na de H. Mis was te 12 uur een begroetings bijeenkomst bij het beeld van St. Willibrordus, waar Pater v. d. IJssel M.S.F. 'n korte en tref fende toespraak hield, waarin hij de deelnemers opwekte hier op dit Genadeoord veel te bid den voor elkaar. Te twee uur begon het plechtig Lof, dat ge celebreerd werd door Prof. Cleophas van het seminarie Warmond, geassisteerd door Pater P. Bertrand C.P. als diaken en Pater J. Koomen M.S.F. als subdiaken. Ook onder het Lof was de leiding van den zang bij den eerw. heer P. v. Ingen, student te Warmond. Prof. A. Cleophas hield de feest- predicatie. Onder het Lof is de pflechtige processie met het Allerheiligste gehouden door den tuin waar na een plechtig Te Deum en de zegen met het Allerheiligste. Tot slot sprak de leider van de bedevaart Pater v. d. IJssel M.S.F. de pelgrims toe. Spr. constateerde, dat deze bedevaart goed geslaagd is. Met een dankwoord sloot bfl zijn toespraak. Mgr. G. Martens C.I.C.M., eerste Apostolisch* Vicaris van Makassar (Celebes), bezocht Maan dag het Katholiek Indisch Bureau te Den Haag. Mgr. Martens vertrekt 17 September as met drie paters-missionarissen van Scheut per sa. Indrapoera van Marseille naar zijn nieuwe missie. De bedevaart van het H. Hart, die 2 Septem ber zal vertrekken, is niet de eerste Neder- landsche bedevaart, die naar de plaats van oor sprong der devotie tot het H. Hart, Paray le Monial, gehouden wordt. Ditmaal is het niet alleen Paray le Monial, dat doel der reis is, georganiseerd door het Reis bureau Jos. Peeters, Venlo. Nevere wordt be zocht, het heiligdom der H. Bemadette en na Paray le Monial volgt Lourdes. Nadere gegevens vindt men in de advertentie in ons blad. L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9