Bureaux voor redactie en administratie: Tsjang Kai Sjek meldt groote overwinning bij Nankau s 1 1 vereenigde katholieke pers Op weg naar Sjanghai Overste Koole verongelukt Sluis ingestort Het nieuws van heden Vijfduizend Japanners zouden zijn gesneuveld Roode bataljons omsingeld Franco niet bereid tot concessies w WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937 - AVONDBLAD NaSSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per ^eek 25 centper kwartaal f 3.25per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20719 Britsche politie trekt zich uit de internationale concessie te Sjanghai terug Japanners hervatten het offensief bij Sjanghai Nn. De Chineezen melden overwinningen Toenemende spanning te Sjantoeng De houding van Amerika Medeleven in Indië met den strijd in China Rustige nacht te Sjanghai Fransche nederzetting Op vele plaatsen zijn in de Chineesche steden, die door de worden bedreigd, barricades opgericht Japansche troepen Successen der nationalisten aan het Santander-front De ,Van Galen" Tarakan gepasseerd Senaat keurt benoeming van Black goed Na uitvoerige discussies De joden krijgen eigen banken in de parken Zes Trotzkisten ter dood veroordeeld Het Weeruuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Bij botsing vloog de auto van den inspecteur der militaire admi nistratie in brand S! Soldaten van het befaamde 19e leger, dat onder commando staat van generaal Tsjang Kai Sjek. Dit keurcorps heeft zich nog niet in den strijd tegen Japan gemengd Om de erkenning van oorlogs rechten te verkrijgen In den strijd tusschen Japan en China speelt het luchtwapen een groote Honderden jonge Japansche piloten worden te Tokio afgericht rol. Twee arbeiders bedolven en gewond; eerst na twee uren bevrijd RADIO-DISTRIBUTIE HAARLEM De Canadeesche vijfling Voorzorgsmaatregelen tegen kinderverlamming ZICHZELF AANGEMELD I' /- V ergif ten-ordonnantie in Indië Een volk zonder taal DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Brand in hotel te Dalen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. NANKING, 18 Aug. (Reuter). Het hoofdkwartier van Tsjang Kai Sjek meldt, dat de slag bij Nankau tnet een overweldigende overwinning der Chineesche troepen is geëindigd. Volgens deze mededeeling zouden vijfduizend Japanners zijn gesneu veld. De Chineezen hebben 1500 dooden op het slagveld achtergela ten. De Japanners hebben vanochtend bij het inbreken van den dag hun offensief hervat. Het vlaggeschip „Izoemo" en andere Japan- sche oorlogsbodems hebben het bombardement dopend. De Chineesche kanonnen beantwoor den het vuur. De Chineesche batterijen te Kiangwan schij nen in de buurt van de Japansche basis ten ^oord-Oosten van Sjanghai op doeltreffende ^ijze te zijn opgetreden. Er zijn branden ont daan, welke mijlen in den omtrek zichtbaar Volgens Japansche berichten uit Sjanghai hebben de Chineezen zich meester gemaakt van zes Japansche stoomschepen, welke door de bemanningen langs de Poetong- kade waren achtergelaten, nadat zij ge diend hadden voor de evacuatie van Japan sche burgers uit de buurt van de Boven Jangtse. De Chineezen hebben alle zes door de Japan- Iers verlaten schepen tot zinken gebracht. Men verwacht thans strenge Japansche re presaillemaatregelen, o.m. een poging om al- - Chineesche schepen in de haven het zou aantal kleine schepen zijn, daar de Chi neesche stoomschepen reeds bij den aanvang van de crisis naar andere havens zijn gevlucht buit te maken. De Chineezen houden vol, dat zij in het district Jangtse Poe, ten Noord-Oosten van Sjanghai zichtbare vorderingen hebben toaakt. Zij beweren niet alleen op slechts een mijl afstand van de Wangpoe te zijn, doch beweren ook, dat zij de Japanners in den sector van Tsjapei hebben terugge drongen. Deze wijk is in hoofdzaak Chi- beesch, doch de Japanners bezetten er ook eqn gedeelte van. Namens het Japansche ministerie van Buiten- j^bdsche Zaken wordt verklaard, dat de terug trekking der internationale politietroepen uit pet internationale gebied ten Oosten van het ®ongkioe-kanaal de Japansche strijdkrachten Noodzaakt de bescherming van dit district, ^aarin vele Japansche burgers wonen, zelf op *kh te nemen, daar de Chineezen dit gebied van alle kanten aanvallen. Het agentschap Domei maakt melding van toenemende spanning in Tsingtao en in "e provincie Sjantoeng. In de omgeving van ^singtao wordt een nieuw gevormde Chineesche "'visie geconcentreerd. Nog drie andere Chinee- Sche divisies worden uit Westelijk Sjangtoeng Gedirigeerd naar het Zuid-Oostelijk deel. De phlitaire bedrijvigheid is verhoogd ten Zuiden Ah de spoorlijn PeipingTientsin. Het hoofd kwartier van het Japansche garnizoen in Noord phina meldt, dat de troepen van de Centrale Chineesche regeering oprukken ten Westen van :e spoorlijn Nankau—Peiping. Zij zouden reeds _°t op 15 K.M. van Peiping genaderd zijn. Ten posten van de spoorlijn Tientsin—Poekau zou den op 20 K.M.. ten Zuiden van Tangkoe ge rechten ontstaan zijn. In een strijd, welke ver- eheidene uren geduurd heeft, hebben de Ja pansche troepen een poging verijdeld van de esten van het 29ste legercorps, om de verbin dingen van het garnizoen in Noord-China ten hoorden van Tientsin te verstoren. Welingelichte Japansche kringen zijn van mee ding, dat het terugtrekken der Britsche politie h't de internationale concessie een voorteeken van den aanstaanden aanval der Chineezen op Japansche wijken. Men beschouwt het terug lokken der Britsche politie als onvriendschappe- 'ik, daar dit het dreigend gevaar voor de Ja- kftbsche bevolking verergert. Men heeft het bericht dezer ontruiming dan "°k niet in Japan gepubliceerd. De regeering der V. S. heeft, volgens Reu ter, aan de Chineesche en Japansche autori teiten nadrukkelijk verklaard, dat er vol gens haar inzicht geen enkele gerechtvaar digde reden bestaat voor het houden van militaire operaties te Sjanghai en omgeving. De V. S. houden deze autoriteiten daarom "'rikt verantwoordelijk voor de eventueele ge volgen daarvan en zij zullen rekenschap moeten "tleggen van eiken aanslag op het leven en de ^zittingen der Amerikanen, De V.S. volgen ten aanzien van het Chineesch- Japansche conflict hun steeds gevolgde poli tiek van den middenweg, die voert tusschen het extreme nationalisme en het internationa lisme. De regeering der V. S. neemt daarom geen oorlogszuchtige houding aan ten opzichte van de andere mogendheden, doch weigert van den anderen kant niet, haar medewerking te verleenen aan de bescherming van de buiten landers, wanneer zij zulks noodig hebben. BATAVIA, 18 Aug. (Aneta). De Chinee sche en Chineesch-Maleische bladen geven thans verschillende malen daags bulletins uit, waarvoor zeer groote belangstelling bestaat bij het Chineesche publiek, dat reeds des morgens vroeg voor de kantoren der dagbladen het eer ste verschijnen der bulletins afwacht. Voorts hebben deze bladen in de laatste weken hon derden nieuwe abonné's geboekt. De stemming blijft over het algemeen rustig. Voor het eerst sedert 13 Augustus heeft Sjang hai een rustigen nacht gehad. Van Japan sche zijde wordt het stilzwijgen van de Chinee sche artillerie toegeschreven aan het doeltref fend optreden van de Japansche luchtmacht. De Japansche landingsdivisie handhaaft haar stellingen tegen een tienvoudige overmacht. He denochtend zes uur is de luchtmacht van de Japansche marine weer opgestegen, om de Chineesche stellingen te Tsjapei, Poetoeng en voor de Japansche spinnerij te Jantse Poe te bestoken. De zaakgelastigde van de Japansche ambas sade te Nanking, Hidaka, is met 25 man personeel van de ambassade gisteravond te Tsingtao aangekomen. Hidaka zal via Tokio naar Sjanghai gaan. Hidaka verklaarde aan de pers, dat de Ja pansche bombardementen op de vliegvelden bij Nanking aanzienlijke schade hebben aange richt. Verder was hij zeer erkentelijk voor de goede zorgen van de buitenlandsche diplomatie ke vertegenwoordigers, vooral de Amerikaansche vertegenwoordigers, die zorg hebben gedragen, dat het Japansche gezelschap veilig kon reizen. De Japansche minister van Buitenlandsche Za ken, Hirota, heeft den Amerikaanschen en Ita- liaanschen ambassadeur in China schriftelijk zijn dank betuigd voor de goede zorgen voor Hidaka en zijn reisgenooten. Hedenochtend hebben zich in de Fransche nederzetting te Sjanghai ongeregeldheden voor gedaan, waarbij een Japanner door de Chi neezen werd gedood. Op de Nanking-road in de internationale nederzetting is eveneens een Ja- pansch onderdaan door de Chineezen gedood. lÉÈii SALAMANCA, 18 Aug. De troepen van generaal Franco, die aan het Santan der-front oprukken, hebben gisteren San Meguel de Aguayo bezet. Met de verovering van deze plaats door de nationale strijd krachten is, aldus meldt United Press aan haar bladen, de omsingeling van twintig roode bataljons volkomen geworden. Het aantal manschappen der Valencia-re- geering, dat van de hoofdmacht is afgesneden, wordt op 15000 man geschat en men gelooft, dat zij over groote hoeveelheden oorlogsmate riaal beschikken. De omsingeling van dit groote aantal vijan dige troepen door de nationale strijdkrachten, wordt beschouwd als een der voornaamste wapenfeiten van den geheelen veldtocht in Noord-Spanje. De regeering van Valencia deelt mede, dat de vijand voortgaat met zijn aanvallen in den sector van Reinosa en Escudo. Hij slaagde er in de straten der stad binnen te dringen; er ontstonden verwoede gevechten.- Met behulp van talrijke versterkingen, tanks en vliegtuigen, slaagde de vijand er in zekere hoogten bij Escudo te bezetten en hier en daar de regeeringslinies te doorbreken. Niettemin hebben de regeeringstroepen te genaanvallen gedaan, waarbij zij er in slaag den de nationalisten met zware verliezen te rug te dringen. BATAVIA, 18 Augustus (Aneta). Het de partement van Marine deelde mede, dat de „Van Galen", op weg naar Sjanghai, gister avond te kwart voor negen te Tarakan ar riveerde. Drie uur later, nl. te kwart voor twaalf 's nachts, vertrok de „Van Galen" naar Manilla. WASHINGTON, 18 Aug. (Reuter). De senaat heeft met 63 tegen 16 stemmen de be noeming van Black tot rechter in het Opperste Gerechtshof goedgekeurd. De stemming geschiedde na zeer levendige discussies, tijdens welke de tegenstanders van Black onder leiding van de democraten Cope- land en Burke probeerden aan te toonen, dat Black sympathiseerde met de Ku Klux Klan. Hij zou daarom vooringenomen zijn en niet waardig zitting te nemen in het Opperste Ge rechtshof. BERLIJN, 18 Aug. (Havas.) In het arron dissement Prenzlauerberg (ten Noord-Oosten van Berlijn) heeft men in het park 92 banken neergezet, waarop vermeld staat „verboden voor joden." Joden mogen op acht banken plaats nemen. De Nat.-Soc. Korrespondenz noodigt andere arrondissementen uit dit voorbeeld te volgen. Voor de bijzondere rechtbank te Berlijn heb ben vier personen terecht gestaan, onder be schuldiging een door Thomas Mann aan den rector der universiteit van Bonn gezonden open brief te hebben vermenigvuldigd en verspreid. Mann had dezen brief geschreven, toen de rector hem het eere-doctoraat der universiteit had ontnomen. De beschuldigden werden ver oordeeld tot gevangenisstraffen van vijf tot ne gen maanden. S VERWACHTING: Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuidelijken wind, gedeelte- j| lijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Hoogste barometerstand: 764.9 Toulouse. li Laagste barometerstand: 752.6 Akureyri. II Zon op. 4.46 Maan op. 17.14 Zon ond. 19.21 Maan ond. 0.46 II Licht op 7.51 Op den Hoogeweg nabij café „De tweede Steeg" te Amersfoort is hedenmorgen een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan luite nant-kolonel Koole, inspecteur der militaire administratie, het slachtoffer is geworden. Op den weg stonden twee vrachtauto's link3 geparkeerd, toen een groote vrachtwagen van de Hunzeboot'en te Groningen wilde passeeren. Op hetzelfde oogenblik kwam van de tegen overgestelde zijde een luxe-autc aanrijden, be stuurd door overste Koole. Deze reed met groote snelheid, waardoor de botsing, die volgde, zeer hevig was. De luxe-auto werd geheel verbrijzeld en vloog onmiddellijk in brand. Omwonenden bluschten het vuur, door zand er op te gooien. Met veel moeite gelukte het hun, overste Koole uit den geheel verbranden wagen te halen. Hij bleek echter reeds te zijn over leden. De Amersfoortsche politie, onder leiding van commissaris Schollenhuis en inspecteur van Gorcum, was spoedig ter plaatse om een on derzoek in te stellen. MOSKOU, 18 Aug. (Havas). Het blad „De Arbeider" uit Minsk meldt, dat het militaire gerechtshof van Wit-Rusland zes Trotzkiïsti- sche spionnen ter dood heeft veroordeeld. Zij zouden soldaten van het roode leger heb ben vergiftigd. Alle beklaagden bekenden en werden doodgeschoten. Het blad maakt geen melding van de namen der soldaten, die werden vergiftigd, noch van het aantal dooden. SALAMANCA, 18 Aug. (Reuter). De lei ders der rechtschen zijn niet bereid eenige concessies te doen ten aanzien van de te rugtrekking van vrijwilligers tot het ver krijgen van erkenning en de rechten van oorlogvoerende partij. Het diplomatieke kabinet van generaal Fran co, dat deze mededeeling aan Reuter verstrekte, voegde hieraan toe, dat de oorlogsrechten, ob jectief bezien, moeten worden toegekend en aan geen enkele voorwaarde kunnen worden onderworpen. Overigens, aldus verklaart men, vormt de terugtrekking der vrijwilligers een technisch moeilijk op te lossen kwestie, daar de vrijwilligers zijn ingelijfd bij het vreemdelingen legioen, een geregelde eenheid, welke reeds 17 jaren deel uitmaakt van het Spaansche leger. Vanmorgen omstreeks acht uur is te De Cocksdorp (Texel) de sluis, welke, onder den Hollandschen Weg door, de verbinding vormt met de voortzetting van de Roggesloot, in gestort. Aan de sluis waren op dat oogenblik zes ar beiders van den polder Eierland werkzaam. De sluis, welke breeder en dieper moet worden ge maakt, -was bloot gelegd. Het verkeer had men, in verband met deze werkzaamheden, tijdelijk omgelegd. Plotseling is in het gemetselde ge welf beweging gekomen. Het stortte in, waar door de beide zijmuren buitenwaarts bogen en groote brokstukken steen omlaag vielen. Twee der arbeiders, de ongeveer 50-jarige K. Kalis Jzn. en de 22-jarige A. van Hoorn, zoon van den opzichter van het waterschap Eierland, die het werk deed uitvoeren, werden door de brokken steen bedolven. Een gelukkige omstan digheid was dat de hoofden van de beide man nen vrij bleven. Direct is men begonnen de steenen te verwijderen, doch het duurde nog twee uren vóór men er in slaagde de gewonden te be vrijden. De mannen hebben beide beenen gebroken. Zij zijn per ziekenauto en met een extra boot naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. Zoowel Kalis als van Hoorn wonen in De Cocks dorp. De werkzaamheden zijn voorloopig stop gezet. Icuianrï met een eigen toestel Heeft des Zomers veel gekraak, Maar met onze distributie Is het altijd in den haak. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON ÏOOIU CALLANDER (Ontario), 18 Aug. Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen worden in acht genomen om de Canadeesche vijfling te vrij waren voor de epidemie van kinderverlam ming, welke op het oogenblik in het Zuiden van Ontario heerscht. De behandelende ge neesheer houdt de kinderen zooveel mogelijk geïsoleerd. Geen enkele bezoeker wordt tot de plaats, waar zij verpleegd worden, toegelaten. Zelfs de ouders mogen hun kinderen thans niet bezoeken. De Joego-Slaviër Radajevitsj, die door de politie gezocht werdin verband met den op zijn landgenoot in de Rue Denfert Rochereau te Parijs gepleegden aanslag, heeft zich Woens dag aangemeld. BATAVIA, 18 Aug. (Aneta). Bij den Volks raad is ingediend een vergiften-ordonnantie. In de memorie van toelichting wordt opge merkt, dat het feit, dat de handel in vergiften hier te lande practisch aan geen toezicht is on derworpen, een wettelijk ingrijpen dringend noodig maakt. Thans zijn alle mogelijke medi cinale vergiften zonder eenige beperking voor ieder verkrijgbaar, hetgeen een ernstig gevaor oplevert voor de volksgezondheid. Bij deze or donnantie zal de verkoop in het klein van de meest gevaarlijke geneesmiddelen geheel in handen komen van deskundigen, welke een apotheek houden en van veeartsen, terwijl slechts inlevering geschiedt op voorschrift van geneeskundigen, tandartsen en veeartsen. In de moerassen van den Amazone werd een tot nu toe onbekende Indianenstam ontdekt, die geen taal kent en zich alleen maar uit met- enkele klanken en gebaren. Volgens wetenschap pelijk, geloofwaardige berichten van Amerikaan sche ontdekkingsreizigers zijn het de Quurun- gua-Indianen, die uiterst schuw en terughou dend zijn. Zij kennen geen hutten of hang matten, zooals alle andere Indianenstammen van Zuid-Amerika. Een taal in den vorm zoo als andere volkeren die kennen, ontbreekt ge heel. Hun klanken beperken zich tot het uit drukken van gemoedstoestanden. Hun onwil toonen zij bijvoorbeeld, door een meermalen sis send uitstooten van „Hutututu" waarbij zij te gelijkertijd met den linkervoet stampen, V Tsjang Kai Sjek meldt een groote overwin ning bij den Nankau-pas; Japansch offensief te Sjanghai hedenmorgen hervat Senaat keurt de benoeming van Black tot rech ter bij het Opperste Gerechtshof goed. Rechtsche successen aan het Santander-front Twintig roode bataljons door Franco's troepen ingesloten. Hotel te Dalen (Dr.) door brand vernield. Nederlandsch Comité gevormd, dat een excur sie organiseert ter bijwoning van de feesten in Rome ter gelegenheid van het 2#ste eeuwfeest van Keizer Augustus. Bij een autobotsing is overste Koole, inspecteur der militaire administratie, omgekomen. De „Van Galen" heeft op den tocht naar Sjang hai Tarakan gepasseerd. Te De Cocksdorp is een sluis ingestort; twee arbeiders bedolven en gewond. Hedennacht is het bekende hotel „Corneles" eigenaar de heer W. Udema, te Dalen (Dr.), door brand vernield. De brand ontstond in hes schuurgedeelte, dat nog mlt riet bedekt was. Van den inboedel is weinig gered, een groote hoeveelheid koffie, thee, tabak en sigaren is mede een prooi der vlammen geworden. De heer Udema is n.l. grossier voor „Landbouw en Maatschappij". Ook zijn de machinerieën met toebehooren, noodig voor het vervaardigen van stroohulzen, verbrand. Dit bedrijf was echter niet meer in werking. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade bedraagt ongeveer 40.000 fi 50.000. Hotel en inboedel waren verzekerd. De brandweer was met de motorspuit spoe dig ter plaats en wist de onder den wind lig gende boerderij van den heer van K. te be houden. In het hotel waren geen gasten aanwezig. De dienstbode, die op de benedenvei dieping slaapt èn reeds te bed was, ontdekte den brand toen deze zich reeds tot de keuken had uitge breid. IN) is vMniuimiiimiiii,'.1^;. r 4. Stand op Woensdag I uur n.m.: 760.6 Vorige stand: 760.?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1