£ën jaar Mislukte zakken rollerij ]N HET WOUD KRANIGE REDDING TE ZANDVOORT WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937 Twee Amsterdammers hooren zware straffen tegen zich eischen ïn de menigte op den Dam gesnapt SLUIT U AAN GIJ EEN ABONNEMENT Als veulens op den weg springen.... Ernstig motorongeluk onder Elden DE SCHADE VAN DE „MAASKERK" BIJ AUTO-ONGEVAL GEDOOD VLIEGENDE BRUIDSJAPON Per K.L.M. van Rotterdam naar Vlieland ^LICHTERS ONTMASKERD Kloosters tot hun slachtoffer gemaakt Op heeterdaad betrapt VRACHTAUTO REED TEGEN PERCEELEN OP Gevels en inboedels moesten het ontgelden DIEFSTAL VAN SIERADEN Verdachte is reeds tienmaal veroordeeld FIETSER DOODGEREDEN Prins Axel bezoekt Wageningen Modelproeven bijgewoond in het Scheepsbouwkundig proefstation SPELEN OP SPOORRAILS Jongetje ternauwernood aan den dood ontsnapt DE ZEEAREND TE AMSTERDAM BEROEPSVORMING VAN DEN ONDERWIJZER Katholieke Paedagogische vereeniging vergadert VEERPONT OP WIELEN Indien de proefneming slaagt, zullen er meer gebouwd worden 'BRA Pi DG EVA AR TRAP UVAVLGC E VORPEM ElfiDJf SICAAR OF SiCARET UIT DOE DiTALTUD! De nieuwsgierige man Beruchte Rotterdamsche inbreker „wilde slechts door het raam kijken" Ir. J. E. F. DE KOK Voorzitter van den Raad van Bestuur der K.L.M. WIELEWAAL EN TORENVALK HEBBEN VERTRAGING Examens Engelsch L. O. Kerkelijk leven RECTOR H. V. d. HEUVEL ONGESTELD Viering zilveren priesterfeest uitgesteld Twee dames dreigden door ge vaarlijke onderstrooming te verdrinken GEVAARLIJKE KRUISING Voorziening getroffen EEN HONDERD-JARIGE Conservator Rijksmuseum voor Volkenkunde Kind onder een dorschmachine UIT DE STAATSCOURANT Gedelegeerde C risistuchtrechtspraak DOOR KELLER "end. (Wordt vervolgd.) 12 Twee mannen, een 52-jarige schoenmaker en een 37-jarige koopman, stonden voor de ^acantiekamer der Amsterdamsche Recht bank terecht, verdacht van zakkenrollerij. ditmaal waren het geen buitenlanders, '"e zich reeds een zekere internationale rePutatie op dit gebied hebben verworven, doch een paar rasechte Amsterdammers, die "og veel te leeren hebben om hun prak tijken zóó te kunnen uitoefenen, dat de fecherche geen achterdocht tegen hen koes tert. Set tweetal zou zijn slag hebben geslagen op Juni j.l. tijdens het Koninklijk bezoek. Op f/11 Dam was het bijzonder druk, H. M. de oningin zou uit den schouwburg terugkeeren, y!l compacte menschenmassa wachtte, om de justin toe te juichen. Aller aandacht was op Jjt paleis geconcentreerd. De beide mannen ^dden reeds eenigen tijd speurend rondge- „kennelijk op zoek naar een slachtoffer", C°a's de rijksrechercheur later in zijn verbaal U verklaren. Hun gedrag viel zoodanig op, dat rechercheur den schoenmaker en den koop- jJl volgde, temeer daar de eerste zeer slecht öe politie staat aangeschreven. Weldra drong eerste door de menigte en drukte zich tegen s JJ man, die voor hem stond; achter den "oenmaker had de koopman zich van een plaatsje verzekerd. ^weldra was het goede moment gekomen en daarop wilde het tweetal ongemerkt den j..'°cht blazen. Op dat oogenblik echter werden J«to°r twee rechercheurs gearresteerd. De ge- d portemonnaie werd in de nabijheid op c 11 grond gevonden. Een gulden en een paar "ten was alles wat er inzat. Beide verdachten ontkenden; de koopman ^ed het op elegante wijze: „Ik ben me niet bewust zoo'n asociale daad gepleegd te bebben". Zijn medeverdachte is reeds her haaldelijk wegens diefstal veroordeeld, ^"aalf straffen zijn door hem ondergaan in totaal heeft hij vijftien jaar in de Gevangenis en drie jaar in de rijkswerk inrichting doorgebracht. De koopman, die het plegen van asociale ''aden zoo verre van zich werpt, heeft ech ter ook reeds eenige malen met de gevan genis kennis gemaakt. De officier van jus titie, Mr. Eosch, vorderde tegen den schoen maker wegens diefstal drie jaar gevange nisstraf, tegen den koopman eischte hij degens medeplichtigheid twee jaar. v'te verdedigers, mr. Th. Eskens en mr. P. A. ^Oknol... i-_r.i.1 VEERTIENDAAGS verschijnend propagandablad DER R.K. STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJS F1.- PER JAAR ADMINISTRATIE MAURITSKADE 25 DEN HAAG Doordat Dinsdagmiddag twee veulens op den drukken rijksstraatweg Arnhem-Nijme- gen onder Elden aan hun geleiders ont snapten en midden op den weg sprongen, kwam de veertigjarige heer N. N. uit Nijme gen, die juist op zijn motor passeerde, met de dieren in botsing. Hij sloeg van zijn motorrijwiel en kwam met een harden smak op den betonweg terecht, waar hij be wusteloos bleef liggen. Dr. Zeijdner uit Eist verleende den heer N., die een ernstige schedelbreuk en een schou derfractuur had bekomen, de eerste genees kundige hulp, waarna het slachtoffer in zeer zorgwekkenden toestand per ziekenauto naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Nijmegen werd vervoerd. Tegen den landbouwer H. en zijn knecht heeft de politie proces-verbaal opgemaakt. De bejaarde van A., die zich Dinsdag voor de Haagsche rechtbank moest verantwoorden, bekende den diefstal. Hij voelde zich evenwel niet schuldig. De Arabier had het kistje laten slingeren en toen had verdachte gemeend goed te doen, de sieraden te verkoopen. De opbrengst ervan heeft hij evenwel niet afgedragen, maar hij zou dat beslist gedaan hebben, als hij wat meer geld had gehad. De officier van justitie vatte de zaak ernstiger op dan verdachte, vooral omdat deze al tien maal veroordeeld was. De eisch luidde tien maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Etman, wees in zijn plei dooi er o. m. op, dat de Arabische koopman, die aan Oostersche zeden gewend is, in deze Wes- tersche samenleving wel erg onvoorzichtig met zijn kostbaarheden was omgegaan. Mede in verband met den hoogen leeftijd van verdachte vroeg pleiter uiterste clementie. Uitspraak 30 Augustus. Het s-s. „Maaskerk" heeft belangrijke bodem- schade, hetgeen te Dakar tijdelijk zal worden gerepareerd. Vermoedelijk kan het schip over tien dagen de reis voortzetten. De Nederlander G. Nijman, vertegenwoordi ger van de Bols Likeurfabrieken te Emmerich, is bij een auto-ongeval in de buurt van Mün- ster om het leven gekomen. Op een gegeven oogenblik raakte hij de macht over zijn stuur kwijt, waardoor de auto kantelde. De heer Nij man viel uit den wagen en sloeg met het hoofd tegen den grond, waarbij hij bijna op slag ge dood werd. Dat op Vlieland heden twee jongemenschen in den echt verbonden worden, is geen nieuws onder de zon, maar wel, dat de bruidsjapon Dinsdagmiddag het luchtruim ingezonden moest worden om tijdig in het bezit vaii de bruid te komen. In Rotterdam was het fraaie kleed vervaar digd, maar daar eerst Dinsdagmorgen de laat- - veiueuigers, nu. ±n. jlsk-cus en mr. r n.. i - L0k°sky, achtten het bewijs niet geleverd. Er ste hand aanBet kantwerk gelegd werd stond M "iemand geweest, aldus mr. Eskens, die ge- men. vo°r_ vraagstuk, hoe de bruidsjapon heeft, dat de portemonnaie werd gerold, S is het gestolene aangetroffen in het bezit y.1 een van beide mannen. Tegen den tweeden 5j„ lachte, aldus betoogde mr. Kokosky, is y^hts aan te voeren, dat hij zoo onvoorzichtig a zich in het gezelschap van den schoen, i^m kevinden- Verder heeft hij niets ge- laatste woord merkte de hoofdver- "o t e op: ',Alles wat een ontslagen gevangene vindt de recherche verdacht. Als ik naar ik haantje van den toren kijk, denken ze, dat Wannen heb om het te gappen" lia raadkamer weigerde de rechtbank een iddellijke invrijheidstelling. v°nnis 30 Augustus. J?e Politie te Boxmeer is er in geslaagd twee v lchters te ontmaskeren. Het waren B. en H., zonder vaste woon- of verblijfplaats, W Voorname'Ük kloosters tot hun slachtoffer ^"en gemaakt. Zij vervoegden zich onder be- 6Slijke voorwendsels aan kloosters en ver slende malen is het hun gelukt op deze wij- Seld of goederen los te krijgen. zijn thans in arrest gesteld en zul- i" het Huis van Bewaring te 's-Hertogen- ch worden ingesloten. Politie te Oss slaagde er Dinsdagmorgen tj', °P heeterdaad twee marktbezoeksters te itu aPPen bij het stelen van goederen uit een jWtfacturenkraam op de weekmarkt, aldaar. Ve beide dieveggen werden naar het politie- ter plaatse overgebracht. op denzelfden dag nog op Vlieland te krijgen. De K.L.M. bracht uitkomst. Dinsdagmiddag ging de japon keurig verpakt in het bagage ruim van het K.L.M.-vliegtuig naar Texel en daar werd een 'boot gehuurd om het kostbare gewaad naar Vlieland te brengen. Aan den Fellenoord te Eindhoven is Dinsdag een vrachtauto uit Leiden, doordat de wagen slipte, tegen een paar perceelen gereden. De gevel van een boter- en kaaswinkel en een deel van den inboedel werden vernield. Ook een naast het pand gevestigde zaak in lampekappen moest het ontgelden. Hier werd de gevel voor een deel vernield en de inboedel eveneens voor een zeer groot deel beschadigd. Het eene per ceel moest gestut worden, omdat instorting ge vreesd werd. In een volkslogement te Leiden werd ten na- deele van een Arabischen koopman een kistje met sieraden ontvreemd. Hiervan werd verdacht de 64-jarige C. van A, zonder beroep, die in de kamer naast den Ara bier sliep. De Arabier was wel wat onvoorzichtig met zijn kostbare koopwaar geweest; hij had het kistje op een stoel op zolder gezet en was daarna eenige dagen de stad uitgegaan. Toen hij terugkwam was het verdwenen. Dinsdagmiddag om jfer uur is op den Lam- gatschen dijk te Zevenbergen een tot nu toe onbekende wielrijder uit Rotterdam door een vrachtauto, bestuurd door K. uit Zevenbergen, aangereden. Het slachtoffer kreeg een zeer ernstige hoofd wonde en overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. De man was naar schatting ongeveer veertig jaar oud. Dinsdag heeft Prins Axel van Denemar ken, die Maandag per vliegtuig te Amster dam aankwam, een bezoek gebracht aan het Scheepsbouwkundig proefstation te Wageningen, ter bijwoning van modelproe ven, welke aldaar in opdracht der „East Asiatic Steamship Company", waarvan hij directeur is, worden uitgevoerd. De Prins, die vergezeld was van een der di recteuren van de werf en een inspecteur van den technischen dienst zijner maatschappij, werd te 10.40 uur te Ede door ir. L. Troost, directeur van het Scheepsbouwkundige proef station, per auto afgehaald. Na afloop van de sleepproeven, waarvoor de Prins groote belangstelling aan den dag legde, werd in hotel De Wereld de lunch gebruikt, waarna de heer Troost de hooge bezoekers per auto naar Arnhem bracht. Prins Axel keert heden per vliegtuig naar Denemarken terug. Komende dingen weipen hun scha duwen vooruit 1 Bij het spelen langs de spoorbaan is het twee-jarig zoontje van de familie Van Liempt te Schijndel ternauwernood aan den dood ont snapt. Eenige kinderen van v. L., die langs de spoorbaan woont, waren daar aan het spelen en bevonden zich nu en dan op de rails. Plot seling naderde met vrij groote snelheid een z.g. Loco-motor. De kinderen wisten zich nog juist tijdig uit de voeten te maken, doch in de consternatie lieten zij een twee-jarig broertje aan zijn lot over. De arme kleine werd door de machine gegrepen en een eindweegs meege sleurd, waarna het hevig bloedend op de spoor baan bleef liggen. De machinist, die vergeefs getracht had de aanrijding te voorkomen, heeft het zwaarge wonde kind bij de ouders binnengebracht. Be halve een gapende hoofdwonde, had het slacht offertje ernstige kwetsuren aan heup en bee- nen opgeloopen. De politie stelt naar het ge beurde een onderzoek in. De Zeearend is Dinsdagmiddag om vier uur in de Sixhaven te Amsterdam aangekomen. Ter begroeting was aanwezig de heer G. de Vries Lentsch, de bouwer van het jacht, die de bemanning gelukwenschte met het behaalde succes. De Katholieke Paedagogische Vereeniging hield te Tilburg haar tweede algemeene ver gadering, tevens paedagogischen studiedag, waar de opleiding tot onderwijzer werd be sproken. Na behandeling der meer interne aan gelegenheden hield de voorzitter, de heer Jos. Aarts, uit Eindhoven, een inleiding over: De beroepsvorming van den onderwijzer, paeda- gogisch beschouwd. De vooruitgang der cultuur, waardoor het beroep van paedagoog zich tot steeds grooter zelfstandigheid ontwikkelde, alsmede de voor uitgang der desbetreffende wetenschappen, stellen hoogere eischen aan de correcte uit oefening van dit beroep en eischen derhalve regelmatig een langeren duur der beroepsvor ming. Bij deze beroepsvorming kan natuurlijk niets anders dan het toekomstig beroep van volks schoolopvoeder richtsnoer zijn. Spr. gaf daarop een analyse van den volksschoolarbeid en kwam hierdoor tot een aantal wezenlijke eigenschap pen, noodzakelijk in den onderwijzer der volks school. Spr. bepleitte als voorbereidende vorming een school van voortgezet onderwijs van vijf zes jaren duur, met als naaste doel een alge meene vorming der leerlingen, overeenkomend met die van den beschaafden Nederlander en als verwijderd doel het verzorgen der noodza kelijke voorwaarden zonder welke de beroeps vorming niet tot zijn recht kan komen. Deze wetenschappelijk gefundeerde beroeps vorming van den onderwijzer dient te geschie den op daartoe speciaal in te richten instellin gen; paedagogium, paedagogische academie of hoogere kweekschool genaamd. De beroepsvor ming op deze inrichtingen omvat de volgende deelen: de wetenschappelijk-paedagogische vor ming, omvattend in hoofdzaak de studie van paedagogiek en psychologie, de practisch-pae- dagogische en de aesthetisch-technische vor ming. Een tweede inleiding werd gehouden door den heer W. Estapert uit Nijmegen, over: De algemeene vorming van den volksonderwijzer. Methodisch moet de vorming van eiken leer ling verloopen langs zijn belangstelling en zelf werkzaamheid. Deze mondt tenslotte uit in zijn beroep. De arbeid eener Nederlandsche middel bare school in haar geheel moet gericht zijn op en levendig contact onderhouden met het ge- heele sociale leven. Het principe der zelfwerk zaamheid laat toe, dat de leerlingen, die on derwijzer wenschen te worden, reeds hier een zekere aangepaste vorming krijgen. De oriën teering op het gemeenschapsleven heeft naast de verrijking der samenleving tot doel, het in nige samengaan van zedelijke en intellectueele vorming in het individu. Deze inleidingen werden door besprekingen in de vergadering gevolgd, welke vooral de ge dachte eener splitsing der opleiding in voor bereidende algemeene vorming op een Neder landsche middelbare school en de eigenlijke be roepsopleiding op een paedagogische academie verduidelijkten. Op de werf van de N. V. Machinefabriek Hensen te Rotterdam staat een merkwaardig gevaarte, meldt het Handelsblad. Het is een veerpont op wielen, die binnenkort naar Zee burg zal worden vervoerd, waar zij een verbin ding zal vormen tusschen de beide oevers van het Merwedekanaal. Tot nu toe heeft men in ons land nog nooit gebruik gemaakt van den veerwagen, zooals de benaming van dit ver voermiddel is. Men kan hier dus van een expe riment spreken. Wanneer de nieuwe veerwagen aan de verwachtingen zal voldoen, zullen er in de toekomst meer gebouwd worden. De 35.000 K.G. wegende veerwagen zal reeds Zaterdag naar de plaats van bestemming wor den vervoerd. De afmetingen van het vaartuig maken het niet mogelijk gebruik te maken van een zolderschuit. De pont zal in takels van twee bokken wor den gehangen en zoo door sleepbooten naar Zeeburg worden gesleept. Men hoopt Maan dag as. aldaar te arriveeren. Speurend naar mogelijk onraad, gelijk dat een goed politieman betaamt, reden in den nacht van Maandag op Dinsdag twee motor agenten door de stille straten van de Resi dentie. De stad sliep, alles was in diepe rust. In de Surinamestraat zag plotseling een van hen een man, die wanhopige pogingen deed zich door het opengeschoven raam van een woning te wringen. Het bovenlichaam was reeds binnen, echter de beenen van den man bengelden nog buiten het venster. Natuurlijk stapten de agenten van hun motor, trokken den man weer naar buiten en toen deze geen aannemelijke verklaring kon geven voor zijn ongewoon gedrag, werd hij uitgenoodigd om mede te gaan naar het politiebureau, aan welk verzoek hij uiteraard had te voldoen. Een nader onderzoek wees uit, dat de motor agenten een zeer goede vangst hadden gedaan. De man, die ten aanzien van zijn vreemd ge drag meedeelde, dat het raam had opengestaan en hij alleen uit nieuwsgierigheid even naar binnen had gekeken, bleek een beruchte Rot terdamsche inbreker te zijn, n.l. de 37-jarige varensgezel M. H. v. d. V. Tien jaar reeds bracht deze man in de gevangenis door. Nau welijks een maand geleden was hij weer uit de gevangenis ontslagen. Ook nu zal hij wegens poging tot inbraak voor den Officier worden geleid. Als opvolger van wijlen ir. A. Wurfbain is tot voorzitter van den Raad van Bestuur der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën benoemd ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal der Koninklijke Neder landsche Maatschappij tot Exploitatie van Pe- troleumbronnen in Ned.-Indië. Toen Dinsdagmiddag gezagvoerder Hulsebos, die met de Wielewaal van Batavia naar Am sterdam vliegt, te Djask de gebruikelijke lan ding verrichtte voor het innemen van brand stof, bemerkte hij, dat de rechterwielrem haper de. Niettemin wist hij de machine op regel matige wijze tot stilstand te brengen. In ver band met het gebleken euvel besloot hij niet verder te vliegen, teneinde het defect eerst ge heel te verhelpen. De Wielewaal had Dinsdag Basra moeten bereiken. De Torenvalk is op de uitreis wegens slecht weer niet verder gevlogen dan Calcutta. UTRECHT. Geslaagd voor de akte examens Engelsch L. O. o.m. mej. D. Lasseur te Hoog land en de heer E. Keddeman te Coevorden. De weleerw. heer H. v. d. Heuvel, rector van het St. Lucia gesticht te Bennebroek, die op 15 Augustus zijn 25-jarig priesterfeest herdacht en ter voorbereiding eenige dagen bij zijn vriend pastoor L. Th. Mulder te Westwoud vertoefde, is aldaar ongesteld geworden. Dientengevolge moesten alle feestelijkheden van het te vieren zilveren priesterfeest te Bennebroek afgelast worden. De ongesteldheid van den rector, die te West woud het bed moet houden, is echter niet van ernstigen aard, zoodat verwacht mag worden, dat de patiënt binnenkort zijn feest zal kunnen vieren. Dinsdagmiddag omstreeks kwart vóór drie heeft de bekende strandpachter J. Kraaye- noord te Zandvoort, na een heldhaftigen strijd tegen de golven, 'n tweetal dames ge red, die door een gevaarlijke onderstroo ming dreigden te verdrinken. De zee was Dinsdagmiddag nogal woelig en op een afstand van ongeveer 100 meter bevond zich een gevaarlijke mui. De dames, mevrouw Brok uit Haarlem en mevrouw Coenders uit Amsterdam, de laatste is moeder van zeven kinderen, geraakten bij het baden in moeilijkheden en riepen luid om hulp. Voordat men plannen gemaakt had om de dames te redden had de 50-jarige heer Kraayenoord een zwemvest aangegord en was in zee gesprongen. Binnen enkele oogenblik ken bereikte hij de dames en wist hen vast te grijpen. Met veel moeite en inspanning ge lukte het den kranigen redder de dames naar het strand te brengen. Een zeer talrijk publiek volgde inmiddels aan het strand angstig de reddingspogingen. Na afloop hadden wij nog een kort onder houd met den heer Kraayenoord. Nadat hij zich verkleed had, vertelde hij ons in geuren en kleuren de moeilijkheden, die hij had on dervonden. Vanzelfsprekend kwam daarbij het gesprek op zijn vroegere reddingen. Het bleek, dat de heer Kraayenoord met deze redding meegerekend reeds twintig menschen van den verdrinkingsdood heeft gered. Twintig jaar geleden gingen er in Zand voort stemmen op om den heer Kraayenoord een onderscheiding te geven, doch toen ging dat niet, aangezien men de bepaling gemaakt had dat alleen zjj die lid waren van den Ne- derlandschen Zwembond een onderscheiding konden krijgen. Later heeft de heer Kraaye noord echter vele onderscheidingen en getuig schriften ontvangen. De A.N.W.B. meldt, dat bij het station Veenwouden in den weg Quatre-Bras-Dokkum een bewaakte spoorwegovergang is en zeer dicht daarbij een onbewaakte tramkruising, welke niet als zoodanig te herkennen is. Nu bestaat het gevaar, dat weggebruikers in de veronderstelling verkeeren veilig door te kunnen rijden, indien de spoorboomen ge opend zjjn en dat dus op de tram onvoldoende acht geslagen wordt. De AN.W.B. heeft de aandacht van den in specteur-generaal van het Verkeer hierop ge vestigd en om voorziening gevraagd. Thans is bepaald, dat de trams voor de weg- kruising moeten stoppen, waarna een beambte van den tramwegdienst gedurende het berijden van de kruising vóór de tram moet uit gaan. Dinsdag heeft mej. DungsmaDucker, ver blijf houdende in het St. Elisabeths Gasthuis te Breda, haar honderdsten verjaardag ge vierd. Van vele zijden mocht zij blijken van belang stelling ondervinden. Met ingang van 1 October 1937 is benoemd tot conservator bij het Rijksmuseum voor Vol kenkunde te Leiden dr. G. W. Locher, thans conservator bij het museum voor Land- en Vol kenkunde en maritiem museum Prins Hendrik te Rotterdam. Dinsdagmiddag omstreeks half zes is het zes jarig zoontje van den heer J. B. te Waalwijk bij het spelen onder een door een tractor voort bewegen dorschmachine geraakt. Een achter wiel ging het kind over het hoofd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Den vervoerder treft geen schuld aan het gebeurde. Bij K. B. is benoemd tot gedelegeerde van de Nederlandsche regeering bij het 4e internatio naal congres voor kindergeneeskunde, dat van 27 tot 30 September te Rome zal worden ge houden, prof. dr. E. Gorter, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De minister van Economische Zaken heeft L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, destijds te 's Gravenhage, thans te Twello, op zijn ver zoek ontslag verleend als lid van de commissie voor de crisistuchtrechtspraak te Arnhem. *elk een tooneel! Het anders zoo schuch- ly breutsche meisje was in nachttoilet en on 1S,Cerc'' Een lange vlecht bungelde op haar Sü "aar voeten in vilten pantoffels. Jamme- q p Maaltje achter haar zuster aan. ze heeft haar verstand verloren.... ze is kt 2innig geworden.... Mieltje, Mieltje, kom i ïij lf' sa terug!" trok haar terug, vocht met haar, maar lc liet zich niet uit de kamer trekken. V4(,"at me los! Ik moet spreken! Met hem V, dadelijk!" Zij zwaaide een krant in haar ■3 en schreeuwde: >t,j 'e heeft Bianca vermoord? Wie, vraag ik! Nr er Timm soms? Jij jij ezel, jijjij ^Q2ele hals.... jij lummel!" 'Vatarcl°n!" zei de verraste Balthassar ijzig, ^"ermeet u zich?" J>lLat heb jij je vermeten, schurk!? Je hebt N „1Cer Timm verdachtmijnmijn lie- ®r'oofdeTerwijl het de oude Krtigel is ge- hier staat het! En nu is hij weg. Nu verloofde vertrokken!" ?onk op een stoel neer en snikte hartver- Balthassar stond stram voor haar. „Juffrouw Emilia Stenzei!" zei hij koel en af gemeten, „mijn redenen tot verdenking van den knecht Timm zijn door dit krantenbericht geens zins aan het wankelen gebracht. Voor de zware beleedigingen, die u zoo juist tegen mij hebt uit gebraakt, zal ik u niet gerechtelijk vervolgen, maar ze geheel aan uw overspannen toestand toeschrijven. Voor het overige heb ik natuurlijk met u en dit huis voor altijd afgedaan. Mijn heer Hubertus, ik ga; ik wensch in deze hoogst ongepaste situatie niet langer te vertoeven." Dat was schoon en trots gesproken, en schoon, trots en opgericht verliet mijnheer Balthassar het huis. Ik zelf wist het eerste oogenblik niet wat ik doen moest; pas toen ook het anders zoo duifzachte Maaltje plotseling in een blazende kat veranderde, haar zuster met verwijten over stelpte en haar voorhield, dat zij zich in in te genwoordigheid van heeren had gewaagd en hem haar allerliefsten mijnheer Balthassar voor altijd en eeuwig had weggejaagd, voelde ik, dat mijn aanwezigheid bij deze zusterlijke ge- dachtenwisseling overbodig was, en ontsnapte ik door de deur. "n Honderd schreden verder stond Balthas sar op me te wachten. „Wat zegt Goethe?" bromde hij. „Dan worden vrouwen hyena's!" ,Zeer juist!" zei ik, meer niet. Want het zoete geheim, dat Maaltje van hem hield, wilde ik voor een betere gelegenheid bewaren. DERTIENDE HOOFDSTUK ningen niet voortgezet. Ik geloof, dat ik er te lui voor ben geweest. Reeds op school stonden ge durende den zomer mijn handen steeds verkeerd en moest ik in de koelere maanden probeeren in te halen, wat ik gedurende de warmere ver waarloosd had. De zomer maakt een droomer van me. Ik kan uren lang aan den zoom van het woud liggen turen naar de witte wolken, die langs het blauw van den hemel glijden. Het zijn witte schepen, door een onzichtbare bemanning bestuurd. Hun lading zijn de wenschen en verlangens der men schen, de jubelkreten en jammerklachten die omhoog stegen, de tranen van vreugde en droe fenis die vervluchtigden, de eenzame gedachten en laatste herinneringen, die zich als drenkelin gen aan hun boorden vastklampten. Dat vaart dan alles over Gods blauwen oceaan, tot het geheel in het avond-rood verbrandt. Daarop volgt de nacht.... Dat weet wel ieder: dat het woud het proto type is van de gothische kathedraal met haaf opwaarts rijzende zuilen, haar geheimzinnig schemerlicht, haar vochtige koelte en donkere ramen.... Het is mij onmogelijk, in het woud vroolijk te zijn; het is me dan te moede alsof er in een stille kerk gepraat wordt. Eerst als ik de weiden of zonnige hellingen nader, ontspant zich in mijn binnenste iets als een druk, en kan ik lachen en overmoedig zijn. De oogsttijd is begonnen. Balthassar is den heelen dag op het land. Ik ben als altijd werk loos. Eens, toen een onweer dreigde, heb ik bij Sedfa± eenige weken, heb ik miinaaj^eeke^ioaz.en .huurman den ogggt helpen binnenhalen. Ik heb twee wagens rogge opgeladen. Met een groote vork moest ik de garven op een hoogen wagen reiken. Den volgenden dag kon ik me nauwelijks meer verroeren van de spierpijn en zaten mijn handen vol blaren. Vrouw Sturz heeft me, geloof ik, heimelijk staan uitlachen. Daar komt nog bij, dat het schepsel zelf geen hand bü het oogsten uitsteekt. Zij wacht tot er ergens een land afgeoogst is, dan gaat ze aren verzamelen en trekt er zich volstrekt niet van aan, dat ze weer bij mij in dienst is. Halve dagen lang is ze verdwenen. Maar wie moet haar uitveteren? Ik bedank er voor. Dan help ik nog liever rogge opladen. Te gen den herfst zal vrouw Sturz me het verza melde waarschijnlijk tegen een flink prijsje als kippenvoer verkoopen. Dat mag ze! Welke ster veling houdt er niet zoo'n bijverdienste op na? En de bijverdienste van vrouw Sturz is vrij armzalig. Ik heb een nieuwen knecht. Het is een bleeke vent met een vervelende tronie. Vaak verlang ik naar Timm terug. Die was zelfs nog interessant als je je over hem ergerde. De twee honden slapen van 's morgens tot 's avonds en van 's avonds tot 's morgens. Dat soort wordt gemeenlijk twaalf jaar oud. Van dien levenstijd verslaapt het er elf. Als 'n dergelijke, niet overmatig interessante overpeinzing me op een gegeven moment al te zeer ergert, geef ik de honden een bad. Die ge beurtenis voltrekt zich in den hof in een groote kuip. Dat brengt altijd een heidensch spektakel mee; want zoodra merken de honden, dat vrouw Sturz _de kuip naar buiten draagt, of ze zijn y_er- dwenen. Dan begint er een gezoek en gejaag, waarbij vrouw Sturz zoo te keer gaat, dat ik me voor mijn buren geneer. De poedel wordt altijd het eerst gevangen. Sidderend als een espenblad zit hij in de kuip, laat zich met warm water inzeepen en vervol gens met een koel stortbad afwasschen. Dat stortbad breng ik eerst gewetenvol op tempera tuur: 20 graden Celsius. Vrouw Sturz, dat ge- voellooze schepsel denkt er niet aan den ther mometer te halen, ze wil den gieter eenvoudig uit de pomp vullen. Nu, dat praat ik haar ener giek uit het hoofd. De taks vangen we later en dikwijls heelemaal niet. Hjj is heftig anti-borstel. Terwijl de poedel na het bad goedmoedig met zijn lange roode tong mijn natte broek belikt, trekt de taks een aller- nijdigst gezicht, negeert me en spreekt om zoo te zeggen in geen drie dagen meer een woord tegen me. Maar na het bad rennen beide honden als bezeten in het rond en wentelen zich in het stof met het gevolg, dat de heele behandeling wat haar zindelijkheidsdoel betreft, eigenlijk overbodig is geworden. Timm heeft me een brief geschreven. Hij be dankt voor al het goede, dat hij van mij heeft ontvangen en vraagt me vergeving, dat hjj ge vlucht is. Maar hij kon niet anders, aangezien hij den liefsten mond ter wereld een smadelijke verdenking tegen hem had hooren uitspreken. In de „Woudbode" verscheen een gedicht „Aan de Trouwelooze," een uitwerking van de gedach te, dat alleen een grenzeloos vertrouwen het fundament der liefde is; het eindigde: „Zonder schuld en zonder wroeging zwerf ik thans de wereld door; ondervindt nu, trouwelooze, hoe mijn heengaan u doorboort." Het gedicht was ónderteekend met Max Timm, Berlijn. Mieltje had toen op goed geluk een wanhopigen brief gestuurd aan Max Timm in Berlijn en op een goeden dag een briefkaart te ruggekregen met de mededeeling, dat de afzen der ijzergieter was, vader van een gezin, en dat hij met dergelijke overspannen juffers ginds in de bosschen niets te maken had. Emilia's harte- kreet was dus aan een verkeerd adres terecht gekomen. Onze postbode had de kaart uit het hoofd geleerd en den inhoud overal rondgeba zuind. Met het gevolg, dat Mieltje ziek werd, en, al was zij dan niet zooals Maaltje snikkend vertelde het slachtoffer van een doodelijke zenuwkoorts, zjj verkeerde toch in een deer- niswekkenden toestand. Stralende zomertijd. De wereld vol weelde en overvloed. En menschenharten, die pijn deden. Ik maakte me intusschen weinig zorg over die onheilen en smarten; ik hield het met de zon. Ik houd van haar gulden pracht meer dan van al het geschapene. Als kind lag ik dikwijls in de weide door een zwart gemaakt glas naar de zon omhoog te turen. Ik was er vast van over tuigd, dat de zon in den hemel kon kijken, waar vader en moeder waren en ik wilde weten, hoe zij er uitzag, daar zij toch getuige was van het schoonste dat er bestond: den hemel en mijn ouders.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3