ZOlME HET REISBUREAU LEO KORS Haarlem, 18 Aug. WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937 Een jubileum zonder bloemen BINNENWEG 161 HEEMSTEDE organiseert op 23 en 26 Augustus a.s. TWEE VIERDAAGSCHE REIZEN 4 Volle dagen het mooie Itelgeiiland AGENDA Kort en volledig Federatie van Haarlemsche J eugd werkbesturen ÉÉN RIJWIELPLAATJE OP 2y2 HAARLEMMER 3100 minder dan verleden jaar OUD-BURGEMEESTER MAARSCHALK Tbestand vooruitgaande H.O.V.-CONCERT Orgelbespeling Programma Haarl. Radio-centrale Donderdag 19 Augustus DE NIEUWE STADHUIS VLEUGEL Vóór 1939 waarschijnlijk in gebruik Concert Door hartverlamming getroffen TELEFOON 28928 Met vacantie - Dagtochten Reisbureau J. TER WAl overdracht van het PRINSELIJK JACHT „PIET HEIN" op het Buiten IJ te Amsterdam naar 40-JARIG HUWELIJKSFEEST De'heer en mevrouw W. v. Liemt- Dolmans KORTE WENKEN VOOR BADEN EN ZWEMMEN IN ZEE Wees altijd voorzichtig PASTOOR WASSEN TEN GRAVE GEDRAGEN Bioscopen 19 Augustus Bioscopen INSTELLINGEN Haarlemsche Reddingsbrigade voor drenkelingen V erkeersongeval STAD Het is dit jaar precies tien jaar geleden, dat ^arlem. zijn groote grensuitbreiding kreeg. ^°°r Haarlems Bloei was het geen reden ^toonstellingen of jamborees te arrangeeren, ftiaar een gedenkwaardige termijn is het toch omdat tal van betalingen, welke de ge rente Haarlem bij de annexatie op zich nam, jaar zouden loopen. In het algemeen kan "ten zeggen, dat Haarlem zich na tien jaar van financieelen nasleep van de annexatie zou e°ben ontdaan. Dan zou het geen wachtgelden '®eer hebben te betalen aan ambtenaren, be- Srnhten en werklieden, die door de samenvoeging Vab de gemeentegrenzen waren ontslagen; dan *°Uden de betalingen aan Heemstede, het Pro- ^bciaal Electriciteitsbedrijf en aan de gemeente '°ernendaal ophouden enz. En inderdaad op de footing van 1937 is voor de laatste maai Ervoor een bedrag van 106.273 geraamd. ^aarvrij van grensuitbreidingsschuld zal Haarlem daarmede niet worden, zoodat er geen teöen» is om aan den wethouder van finan- van Haarlem bij dit jubileum bloemen aan bieden. ta 1933 heeft de Haarlemsche gemeenteraad leening van 1 millioen aangegaan om annexatieschuld aan Heemstede te betalen. ao deze leening beginnen in 1938 de aflossin- te loopen. »Nu ook ten aanzien van de schadeloosstelling Sab de gemeente Heemstede de ingevolge aft. der wet van 21 April 1927 (schadeloosstelling fel Heemstede wegens het derven van inkom- uit belastingen van inwoners, die bij de ^taexatie naar Haarlem overgingen) de beslis- s'bS is gevallen, zullen de verplichtingen fi- daticieel moeten worden geregeld," schreven B. ab W. van Haarlem in Juni 1933 aan den ge- "^enteraad. En zij stelden voor een leening aan Saan van 1.000.000 af te lossen in 10 jaar. Hbarlem zit dus nog tien jaar aan de annexa- Heschuld vast. Hl het bedrag van 1. millioen, dat Haarlem 9ab Heemstede moet betalen zitten de stroppen v'atl de woningbouwvereeniging Tuinwijck-Zuid de schadeloosstelling tengevolge van het ge- fefe aan belastingopbrengst. Hi dit besluit werd overwogen, dat het ver- 'Ies door Heemstede geleden volgens het le lid Vab art. 22 der annexatiewet, gesteld wordt 176.000. Voorts werd overwogen, dat bij Vaststelling van de bedragen dezer betalingen ge«n rekening kon worden gehouden met de ^Ploitatie-tekorten op het woningcomplex ''Hiinwijck", welke Haarlem jaarlijks zou heb- te dragen; evenwel kon in aanmerking borden gebracht het tekort op de exploitatie Vab het woningcomplex „Tuinwijck" over 1926. Overwogen werd ook dat de aanpassing van huishouding van Heemstede aan de gewijzig- omstandigheden, gevolg van de verkleining Vah haar grondgebied, is gebleken met geen feizondere moeilijkheden gepaard te gaan. Voor Heemstede werden de mindere ont- Vahgsten ten gevolge van de annexatie be kend op 27.424 (belasting op gebouwde e'gendommen), 258.781 (inkomstenbelas- Hhg), 2221 (hondenbelasting), 3658 (ver- feakeiykheidsbelasting)met andere vermin- stagen tezamen 339.568. De uitgaven zijn Ster verminderd met 213.222. Grondslag S schadeloosstelling ingevolge art. 22 der Vet is vervolgens 126.346. Hog tien jaar lang zal Haarlem dus de lasten Vah de annexatie hebben te dragen en daarvoor Sben te betalen als het tot nu deed voor da Sadeloosstelling aan de gas-, electriciteits- en Waterleidingbedrijven namelijk een bedrag van "hgeveer 100.000. VVat de wachtgelden betreft, die gedurende tien Sr betaald moesten worden en dus nu ophou- S. het jaarlijksche bedrag was in de laatste Sen niet meer dan acht a tien duizend gulden, *°°dat ook die vermindering van uitgaven niet Sl om het lijf heeft. Hl de afgeloopen tien jaar heeft Haarlem heel St betaald. Op de eerste plaats heeft het de schuldenlast Vah het voormalige Schoten en Spaarndam over komen, totaal een bedrag van rond 638.000. Aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf heeft s tien jaar lang als vergoeding voor de elec- Siteitsverbruikers, die uit het geannexeerde Si van Bloemendaal naar Haarlem overgingen ta dus voor het P. E. N. verloren waren elk fear 30.000 betaald of totaal 300.000. Aan de gas- en electriciteits- en waterleiding- drijven der gemeente Heemstede om dezelfde Sen een bedrag van jaarlijks 74.000 geduren- Sfeen jaar totaal dus 744.400. Aan Haarlemmerliede werd in totaal een be- Sg van 70.000 uitgekeerd. Haten wij hier voor een goede beoordeeling ^middellijk bijvoegen, dat Haarlem voor deze ®r°ote sommen niet alleen goederen terugkreeg 'V hen vorm van kabels, buizen enz., maar ook k-, water- en electriciteitsverbruikers, die het JSne bijdroegen om de winst op de Haar- etasche bedrijven te vergrooten. u-Hezer dagen is ten overstaan van notaris G. °feak de stichtingsacte verleden van de Stich- bp ..Federatie van Haarlemsche Jeugdwerk- staren". De stichting beoogt een federatie- *1 *?and te leggen tusschen de organisaties, die S? te Haarlem bewegen op het terrein der 5® jeugdvorming en jeugdzorg. stelt zich daarbij ten doel den arbeid der rscheidene vereenteingen te steunen, met )je0ud van derzelver volkomen zelfstandigheid, (y Stichting stelt zich voorts ten doel het orga- ve®ren of doen organiseeren van cursussen jf, r de schoolvrije jeugd te Haarlem; zij vormt w2°over een voortzetting van de Commissie Advies voor de Cursussen aan de School- 1 vrije Jeugd, welke deze cursussen in den afge loopen winter georganiseerd heeft. Het Bestuur der Stichting zal bestaan uit een door B. en W. van Haarlem te benoemen voor zitter, benevens uit ten minste 12 en ten hoog ste 40 leden, die door B. en W. worden be noemd uit voordracht van die organisaties, welke zich te Haarlem bezig houden met jeugd vorming en jeugdzorg, met dien verstande, dat één vierde dezer leden wordt benoemd uit elk der volgende groepen: Roomsch-Katholieken, Protestantsch-Christelijken, Sociaal-Democra tische en Vrijzinnige. Daarnaast kunnen B. en W. adviseerende leden van het Bestuur be noemen. Als oprichters der Stichting zijn opgetreden de heeren A. G. Boes, Wethouder van Onder wijs; P. Voogd; Mr. L. G. van Dam zoo voor zich en als gemachtigde van Mevr. Ir. M. WaardenburgLindeijer; W. J. Sueller en J. L. Munnik. De meeste inwoners van Haarlem en om streken hebben een rijksdaalder aan den Fiscus geofferd om in het bezit te komen van een rijwielbelastingmerk, meer burgerlijk plaatje" genoemd. Niet minder dan 166.125.is hier reeds ontvangen, een respectabel bedrag. Toch is de opbrengst nog niet zoo groot als verleden jaar 173.875), zoodat aangenomen mag worden, dat niet iedereen zijn plicht reeds gedaan heeft, temeer daar het aantal kosteloos verstrekte rijwielplaatjes niet noemenswaard is uitgebreid. Het totale bedrag is opgebracht door Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek, en Santpoort. Stellen we de bevolking op 175.000 zielen dan wordt de verhouding 1 op 2.6, dus vrij normaal. Er zijn plaatsen waar dan ook streng en op de meest ongewenschte momenten gecontroleerd wordt. In onze stad is dat niet noodig, want wat ma ken 3100 minder verkochte plaatjes uit op 66.448? Toch zij men op z'n hoede! Natuurlijk zullen de belastingambtenaren op een goeden (beter kwaden) dag ergens opduiken en dan kan men onverbiddelijk het slachtoffer worden, als het plaatje op een andere jas is blijven hangen of ergens in uw zak zit. We hoorden van een Amsterdammer een tragi- comisch staaltje. Hij had z'n rijksdaalder keurig voldaan en het goudachtige plaatje op z'n rijwiel laten be vestigen. Eenige dagen later toog hij welgemoed naar kantoor en bij een druk kruispunt werd hij door de belastingambtenaren aangehouden, om dathij niet voorzien was van een rijwiel- merk! Het bleek een dag tevoren gestolen te zijn! Bewijs dat maar eensOp den bon, nieuw plaat je, te laat op kantoor, etc. Daarom: gij, Haarlemmers, die zoo keurig an derhalve ton geofferd hebt op het altaar van den Fiscus, past op uw tellen! Vertroetel uw rijwielmerk als uw eigen kind, verlies het geen oogenblik uit het oog, denk er den geheelen dag aan. En gij, die bij de 3100 achtergeblevenen be hoort: schaam u, want door uw toedoen is con trole noodzakelijk en kunnen onschuldigen mede het kind van de rekening worden. Naar wij vernemen is de toestand van der. heer C. Maarschalk, oud-burgemeester van Haarlem, thans zeer goed. Binnen afzienbaren tijd zal hij het ziekenhuis te Wesel mogen ver laten. De Opr. Haarl. Crt. meldt, dat de mogelijk heid bestaat, dat hij zich na zijn herstel voor de Duitsche rechtbank zal hebben te verantwoorden en hij dus voorloopig in Duitschland zal moeten blijven, Wanneer hij evenwel een cautie zou stor ten, zoodat men zeker is van zijn terugkeer in Duitschland, zou het niet uitgesloten zijn, dat hij naar Nederland zal mogen vertrekken. Donderdag zal de H. O. V. het 8ste zomer- concert geven. Als solist zal medewerken An- dries de Swarte, solo-violoncellist der Arnhem- sche Orkestvereeniging. Andries de Swarte heeft zich als solist reeds een goeden naam verworven. In Arnhem en andere plaatsen is hij meermalen met groot succes opgetreden. Voor Haarlem heeft hij uit zijn repertoire gekozen de „Variaties over een Rococo-thema" van P. Tschaikowsky. Het orkest, dat gedirigeerd zal worden door Marinus Adam, opent het concert met de Ouverture van Fr. Smetana en sluit voor de pauze met Capriccio van Rimsky Korssakoff. Na de pauze wordt op verzoek ten gehoore gebracht de Unvollendete Symph. van Fr. Schubert. Donderdag 19 Augustus, des namiddags van 34 uur, zal de heer George Robert in de Groote of St. Bavo-kerk het volgende programma uit voeren: 1. Fantaisie, S. Rousseau; 2. Pièce sur des Airs, populaires flamands, Nadia Boulanger; 3. a. Can tilene, b. Serenade, G. Piemé; 4. 2de Suite, L. Boëllmann, Prélude, Allegretto con moto, An dantino, Final-Marche. Progr. 1: Hilversum 2. Progr. 2: Hilversum 1. Progr. 3: 8.00 Keulen, 10.20 Pauze, 11.20 Parijs, 12.35 Ned. Brussel, 2.20 Keulen, 3.20 Droit- wich, 3.35 Diversen, 3.45 London Regional, 4.20 Keulen, 5.20 Ned. Brussel, 6.35 Fr. Brussel, 7.20 Ned. Brussel, 8.30 Keulen, 9.20 Fr. Brussel, 10.50 Weenen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Pauze, 10.35 London Regional, 3.35 Droitwich, 6.40 London Regional, 7.00 Droitwich, 7.50 Diversen, 8.20 London Regional, 10.20 Boedapest, 10.40 Lon don Regional. Progr. 5: 7.008.00 Eigen gramofoonplaten- concert (vroolijke avond)1. Heil Europa, 2. Moeder heeft een rijbewijs, 3. Dideldondee, 4. Een vrolijke boel, 5. At the Codfish Ball, 6. Geen dag en geen uur, 7. Stop eens even, 8. Soldatenblut, 9. Restanten, 10. The right somebody to love, 11. Dixon Hills 3 (1), 12. Geen geld en ook geen zorgen, 13. Vader Nep, 14. Immer lustig Marie, 15. Als je verliefd bent, 16. Die schone Nachbarin, 17. Dixon Hills 3 (2). Wij hebben eens geïnformeerd naar de vor deringen ten aanzien van den nieuwen vleugel aan ons stadhuis. De dienst van Openbare Werken is reeds ge- ruimen tijd gereed met het afbreken van de huizen en het graafwerk in de Koningstraat. Er is nu als het ware een stilstand en nieuws gierigen zien al eenige weken een grooten ga penden kuil, zorgvuldig door een opvallend nette schutting omlijst. In Amsterdam wordt op het bureau van ir. v. d. Steur zoo men weet den architect wiens ontwerp ter uitvoering aanvaard werd echter flink gewerkt aan de talrijke teekeningen, die noodzakelijk zijn. Men moet niet vergeten, dat bij het ontwerp geen détail-teekeningen gevoegd waren. Waarschijnlijk is een en ander niet vóór Oc tober gereed, zoodat daarna eerst de aanbeste ding gehouden kan worden. Er wordt op gerekend, dat de aannemer een jaar noodig zal hebben voor den bouw, waaruit volgt, dat de ingebruikneming op het eind van het volgend jaar of begin 1939 gesteld kan wor den. Als.... als we althans geen zeer strengen winter krijgen. Hedenavond te 8 uur geeft de Haarlemsche Harmonie „Apollo", directeur L. v. d. Hoef, een concert in het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort. Het programma luidt: Paris—Bruxelles, Marsch, L. Piernotte. Spéranza, Ouverture, H. Deldevalerie. L'Or et L'Argent, Wals, Frans Lehar. La Cité Meurtrie Ouverte Dra, A. L. Doyer. K. L. M., Marsch, Willy Schootemeijer. Pauze Officer of the Day, Marsch, R. B. Hall. La Charmante, Ouverture, Sam. Vlessing. Tannhauser Fantasie, C. Gadenne. Een vroolijke boel, Finale, Willem Ciere. Dinsdagavond omstreeks 10 uur fietste de 34- jarige J. B., wonende in het woonwagenkamp aan den Ouden weg in de nabijheid van 't kamp. Hij werd door een hartverlamming getroffen en viel van zijn fiets. Een lid van den Ongevallen- dienst heeft nog kunstmatige ademhaling op hem toegepast, doch de dood bleek reeds te zijn ingetreden. Het lijk is per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht. i BOOGAARD per grooten LUXE-REIS-AUTO naar de mooiste punten van den DUITSCHEN RIJN, waaraan U kunt deelnemen tegen betaling van 24.50 per persoon. Met deze betaling van 24.50 zijn de reiskosten, de kosten van hotel, ontbijt, lunch en diner, voor vier dagen voldaan. Op den 23en Augustus vertrekt van Haarlem een luxe reis-auto naar HEIDELBERG en het ZWARTE WOUD, voor 'n zesdaagschen sprookjestocht, waaraan U kunt deelnemen tegen betaling van 42 gulden, voor zes dagen reiskosten, hotel, ontbijt, lunch en diner, van prima kwaliteit. Per 3 September vertrekt een groote luxe-reis-auto van Haarlem naar de FRANSCHE RIVIèRA. In een com fortabele reis van veertien dagen bezoekt U Parijs en de Tentoonstelling, Marseille, de interessantste havenstad der wereld, Nice, de stad der verfijnde weelde en de Fransche Alpen. U reist met het Reisbureau LEO KORS zonder beslom meringen met valuta's, passen, taal, enz. Alle reizen worden door bekwame reisleiders gedirigeerd. Deze veertiendaagsche reis door FRANKRIJK, ZWITSER LAND en DUITSCHLAND kost aan reiskosten en eerste rangs hotel, ontbijt, lunch en diner, gedurende 14 dagen, in totaal 145. A. Vrijdag 20 Aug. naar Mont- ferland a 2.50 p. p. B. Vrijdag 20 Aug. naar 't West. land a 1.50 p. p. (met vrij druiven eten). A. Maandag 23 Aug. naar Mont- ferland a 2.50 p. p. B. Maandag 23 Aug. naar Ouwe- hand's Dierenpark (met entrée) a 2.15 p. p. A. Woensdag 25 Augustus naar Ouwehand's Dierenpark (met entrée) a 2.15 p. p. B. Woensdag 25 Aug. naar Ols- terwijk en de Brab. Vennen a f 2.50 P- P- A. Donderdag 26 Aug.: Tocht rond liet IJselmeer en Giet hoorn a 3.00 p. p. B. Donderdag 26 Aug. naar Montferland a 2.50 p. p. C. Donderdag 26 Aug. naar dc bloeiende heide a 2.50 p. P- A. Vrijdag 27 Aug.: Kaasmarkt en Volcndam a f 1.50 p. p. B. Vrijdag 27 Aug. naar 't West- land (met vrij druiven eten) a, 1.50 p. p. Bespreek tijdig Uw plaatsen ROZENSTRAAT 24 - TEL. 12203 Op ZATERDAG 28 AUG. ver trekt ons Vlaggeschip „TRIO' om 9.30 uur vanaf Koudenhora naar de lste klas dekserre 3.Tou- ristenklas uitverkocht. LUNCH EN DINERS Kantoor: Ravelingsteeg 13 - Telef 11292 Dir.: H. J. FEYE Op herhaald verzoek nog eens: op MAANDAG 23, DINSDAG 24, WOENSDAG 25 en 1 DONDERDAG 26 Augustus a.s. Nog enkele plaatsen beschikbaar Reisbeschrijving, alsmede alle gewenschte Inlichtingen worden gaarne verstrekt. Aanmelden bij G. Scliolte In „ST. BAVO", Smedestraat, ot Middenweg 18, Haarlem-Noord. In oude jaargangen van onze courant kun nen we jubilea opslaan of ontdekken, gegevens vinden over bekende Haarlemmers, die in dit of dat jaar een bijzonder feit herdachten of tot een of andere belangrijke functie geroepen werden. Maarwe moeten het toegeven, hét is ge makkelijker te ontdekken, dat iemand zestig of zeventig jaar wordt, dan dat hij veertig jaar getrouwd is. We waren daarom een onzer vriendelijke relaties dankbaar voor de tip, dat de locobur gemeester en mevrouw van Liemt Donderdag 26 Augustus hun 40-jarige bruiloft hopen te vieren. Toen kwam ter controle een heel oude ver geelde krantenlegger van 1897 voor den dag en daarin lazen we op 28 Augustus onder de Te Bergen op Zoom trouwden Dinsdag tegelijkertijd twee zusters van den Neder- landschen letterkundige Anton van Duinkerken (W. Asselbergs)Links het bruids paar P. CantaCor Asselbergs; rechts: C. HenningNell Asselbergs Ik begin weder met den algemeenen regel: „wees altijd voorzichtig in zee". Bij krachtigen Zuid-Westen, Westen, Noord- Westen of Noordenwind, wanneer dus een zee wind waait, zal er steeds een flinke branding op de kust staan. Het is dan een ideale zee voor den bader. Een bader moet dan echter niet te ver in zee gaan; tot de borst is reeds gewaagd diep; im mers de brandingsgolven duwen in de richting van de kust en het terugvloeiende onderwater zuigt en trekt als het ware zeewaarts. Zou men dus zijn evenwicht verliezen, dan wordt men direct door het terugvloeiende water zeewaarts getrokken en voor dat men weer op de been is, hetgeen door den krachtigen golfslag niet zoo gemakkelijk gaat, is men reeds ont stellend diep in zee. Het ligt dus voor de hand, dat wanneer men reeds diep, b.v. tot aan de schouders, in zee was, opstaan niet meer mogelijk zal zijn., Voor een „zwemmer" is de zee bij genoemde winden (zeewinden) vry ongevaarlijk, voor zoo ver althans zwemmen bij sterken golfslag nog mogelijk is. De bovenstroom voert hem steeds naar de kust terug. De invleod der „landwinden" is juist tegen overgesteld. Over het algemeen is de zee bij landwinden spiegelglad. Het oppervlakte water wordt door den land wind zeewaarts gestuwd en het onderwater is gericht naar het strand. Vooral bij vallend water (wanneer dus de ebstroom loopt), moet een zwemmer, wanneer een landwind waait, zeer voorzichtig zijn. Doordat de bovenstroom zeewaarts gericht is gaat het gemakkelijk om in betrekkelijk korten tijd een heel eind van het strand verwijderd te geraken. Het terugzwemmen zal onder deze omstan digheden echter niet altijd even gemakkelijk gaan en wanneer men nu het ongeluk mocht hebben in een „mui" te geraken, dan is het on begonnen werk te trachten naar de kust terug te zwemmen. Let op de golfjes vóór u. Vermindert ondanks uwe inspanning de afstand niet, dan kunt gij er zeker van zijn in een „mui" te zijn gekomen. Ais algemeene raadgeving stel ik voorop: „wees altijd voorzichtig in zee". Men kan wel altijd in zee baden, maar niet altijd in zee zwemijien. Tusschen baden en zwemmen ligt een groot verschil en ook de omstandigheden, waarmede een bader rekening heeft te houden, zijn van geheel anderen aard dan die welke voor een zwemmer gelden. Regel is dat een bader rekening heeft te houden met de windrichting. De wind oefent invloed uit op de oppervlakte van het water, zoodat bij een krachtigen wind steeds een stroo ming aan de oppervlakte van het water in de windrichting zal ontstaan. Heeft dus een bader in de eerste plaats te letten op de windrichting, ook aan het getij moet hij zijn aandacht schenken, omdat, indien de getijstroom parallel loopt met de windrich ting, de kracht van den stroom aanmerkelijk wordt versterkt. Voor hen die dit niet weten, wil ik even in het kort vermelden, dat het „getü" of de getij- stroom, ook wel genaamd de „watergetijden", worden onderscheiden in „eb" (laagwater) en „vloed" (hoogwater). Tweemaal in de 24 uur en 50 minuten worden aan onze stranden eb en vloed waargenomen. Zes uur na hoogwater is de zee op het laagst. De vloedstroom (de stroom die het zeewater doet stijgen) gaat op onze kusten altijd in de richting van Zuid naar Noord. De ebstroom (de stroom die het zeewater doet dalen, dus het laagwater veroorzaakt) gaat altijd van Noord naar Zuid. Stel nu het geval dat de vloed opkomt (stroom van Zuid naar Noord) en de wind krachtig uit het Zuidwesten waait, dan ont staat daardoor, zelfs tot vlak onder de kust, een krachtige stroom in Noordelijke richting, en wanneer het water valt (de eb intreedt: stroom van Noord naar Zuid), bij krachtigen wind uit Noordelijke richting, ontstaat een sterke stroom in Zuidelijke richting. In het algemeen dient men met den ebstroom meer rekening te houden dan met den vloed- stroom, omdat bij den ebstroom het water zeewaarts wordt gevoerd en dus datgene wat in dien stroom geraakt, de kans beloopt te ver van de kust te worden weggevoerd. Bij dergelijke stroomingen zegt men dat de zee „trekt" en ook bij een krachtigen Oosten wind (landwind) zal een sterke „trek" zeewaarts gericht, ontstaan. P. VAN DER MIJE, Hoofdconsul voor de kust v. d. Ned. Bond t. h. redden van drenkelingen, Zandvoort. rubriek getrouwd van de toen al voor een nieuwsblad onmisbaren burgerlijken stand: W. J. B. v. Liemt en J. J. M. Dolmans. Een echte Haarlemsche familie gaat dus een belangrijk feit herdenken. Al die veertig jaren hebben de heer en me vrouw Van Liemt in onze stad doorgebracht. Jarenlang dreven ze in de Anegang een druk ke zaak en het was eenvoudig toen al niet denkbaar, dat er iemand in onze stad zou zijn, die de familie v. Liemt niet zou kennen. Sinds 1915 heeft de „bruidegom" al zitting in den raad, in 1931 werd hij wethouder en na het vertrek van burgemeester Maarschalk is hij waarnemend hoofd onzer gemeente. Jaren lang was hij lid der Kamer van Koophandel en tien jaar voorzitter van de afdeeling Klein Bedrijf. Groote verdiensten hebben èn de heer èn mevrouw v. Liemt voor het katholieke ver- eenigingsleven. Wij hebben al eens eerder kun nen schetsen wat de R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen in onze stad aan haar voor zitter te danken heeft, welke practische ad viezen de heer v. Liemt in het bestuur van het Wit-Gele Kruis weet te geven etc. Mevrouw is dag aan dag in de weer voor de St. Elisabethsvereeniging, waarvan zij presi dente is. De herdenking van een 40-jarige echtver bintenis leent zich niet voor een precieze op somming van kwaliteiten, ze is meer geschikt voor den intiemen familiekring. Maar het zal velen toch aangenaam zijn te vernemen, dat er op 26 Augustus, des middags van 3—5 uur, gelegenheid is om het bruidspaar te complimenteeren, waardoor tevens een be wijs gegeven kan worden hoezeer men de fa milie in onze stad hoogacht. Ad muitos annos! Dinsdagavond werden in de parochiekerk te Bennebroek de plechtige Metten gezongen voor den overleden pastoor van deze parochie, den zeereerw. heer Wassen. Agens was pastoor van Noort van Heemstede en cantores kapelaan van Ingen en de theolo gant van Ingen. Woensdagmorgen werden de plechtige Lau den gezongen, waarbij agens was deken Bors- boom, die geassisteerd werd door rector Elsen- broek en kapelaan Emmelkamp. Hierna werd de plechtige Requiemmis opge dragen door deken Borsboom met assistentie wederom van rector Elsenbroek en kapelaan Emmelkamp. Ceremoniarius was kapelaan Boel rijk. Het parochieel zangkoor, versterkt met enkele studenten van Warmond, zong de Gre- goriaansche Requiemmis. Na de H. Mis werd de lijkrede uitgesproken door pastoor van Mierlo, neef van den over ledene. Spreker had als tekst gekozen: „Omdat gij getrouw, zachtmoedig en rechtvaardig waart, zal uw rechterhand u wonderbaar geleiden." Met dankbare gevoelens, met waardeering en vriendschap, aldus spr., zijt gij allen hier ge komen voor het hoogaltaar van Christus Ko ning om voor uw overleden pastoor vurige gebeden te storten. -Zijn dood was noch voor hem noch voor ons allen een verrassing. Ruim een jaar geleden werden hem reeds de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Spr. herinnerde zich nog, hoe dankbaar en ver heugd pastoor Wassen was voor alles, wat God voor hem gedaan had. Toen reeds had pastoor Wassen zich geheel verzoend met de gedachte van het sterven. Pastoor Wassen deed het eenig noodzakelijke op deze wereld: Hij diende God. Na de lijkrede werd het stoffelijk overschot door leden van het collectanten-college graf waarts gedragen en verrichtte deken Borsboom met de zelfde assistentie als bij de H. Mis de absoute. Onder de vele aanwezige geestelijken merk ten wij op Mgr. Möllmann en Mgr. Posthuma. Van de wereldlijke vertegenwoordigers zagen wij den burgemeester van Bennebroek, Baron van Hardebroek, den gemeente-secretaris en de doktoren van Aalst en Manschot. Gebouw St. Bavo: Bestuur R.K. Bakkers, om 6 uur; bestuur R.K. Kleermakers, 8 uur; Proza, 8 uur. Frans Halsmuseum: Frans Hals-ten toonstel ling 105 uur. Teylersmuseum: Tentoonstelling 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66, ex positie, 106 uur. Kunsthandel J. H. de Bois: Kruisweg 68, ex positie H. Kruyder, 105 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, II5 uur. Maria Stuart, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Zoölogica, 2.30, 7 en 9.15 u. Luxortheater: „Tweelingbroeders", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Pygmalion", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Federatie Groenten- en fruithandelaren, 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. R. K. Smedenpatroon, 8 uur. Comité Winterhulp, 8 uur. Rechtskundig advies, 78 uur. Frans Halsmuseum: Frans Hals tentoonstel ling, 105 uur. Teylersmuseum: Tentoonstelling, 114 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Gr. Heiligland 66, ex positie 106 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling van 3 4 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V.-Concert, kw. over 8. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur. .Ma ria Stuart" 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Zoölogica", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Tweelingbroeders", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Pygmalion", 2.30, 7 en 9.15 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabeth vereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uim. Dank zij de welwillende medewerking van het bestur der Reddingsbrigade „Oudewetering en Omstreken" wordt de Haarl. Reddings brigade a.s. Zaterdag 21 Augustus in de ge legenheid gesteld te Oudewetering te oefenen met de auto-cabine. Een demonstratie onder leiding van den voorzitter, Dr. v. d. Beil, zal aan deze oefening voorafgaan. Het bestuur der Haarl. Reddingsbrigade verwacht dat vele leden aan deze oefening zullen deelnemen. Vertrokken wordt per fiets, om half drie vanaf het Sportfondsenbad. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur botste op den hoek NagtzaamstraatJacob Geelstraat, doordat geen voorrang verleend werd, een mo torfiets tegen een motorbakfiets op. De bestuur der van de motorfiets, de 23-jarige S., viel e"h brak zijn linkerbeen. Na voorloopig door een lid van den Ongevallendienst verbonden te zijn, is hij per ziekenauto naar de Mariastichting over gebracht. De bestuurder van de bakfiets zou de bocht naar links te veel hebben afgesneden. Beide voertuigen werden beschadigd. Het geval wordt nader onderzocht. Architect van Asdonk uit Bloemendaal heeft het bouwen van een vereenigingsgebouw by de Ned. Herv. kerk te Santpoort aanbesteed. Laag ste inschrijver was Rossing's Timmerbedrijf te Heemstede voor f 13.850. Hoogste F. Hop te Santpoort voor f 23.550. De gunning is aange houden. De afdeeling IJmuiden van het Ned. Roode Kruis houdt hedenavond een oefening in de duinen achter het Stormvogelsterrein te IJmui den. Aanvang 8 uur. m Voor het examen hoofdacte slaagde te Den Haag de heer E. Nijholt uit Hillegom; voor Engelsch L. O. slaagde de heer F. Roosjen te Heemstede. Op het Strand bij de*Zuiderpier te IJmuiden is een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk aangespoeld waarvan de identi teit nog niet kon worden vastgesteld. Het is naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Voor het Staatsexamen tot toelating aan een onzer universiteiten is geslaagd de heer Hen drik Luikinga, te Haarlem. Voor het examen Fransch L. O. is geslaagd mej. P. Moesker uit Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5