De moord te Glanerbrug Jongens-Pensionaat Bleijerheide (L.) We luisteren naar. financieN De „Willemsplein in aanvaring I DOE DIT noons ■ft EEN JAAR GEËISCHT De weerstoestand Dagfilm WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937 Niet opzettelijk gehandeld MEISJE GEDOOD ADMIRAAL VAN KINSBERGEN IJZER UIT INDIË Plannen om het erts van Borneo te bewerken ORGANISTEN EN KOOR DIRECTEUREN Iets over de opleiding 99 Er bestaat geen gevaar GEEN AMBTSWONING VOOR DE TOEKOMSTIGE SOLDATEN LAGERE SCHOOL EN MULO Fransch, Duitsch, Engelsch, Handelskennis, Boekhouden en Wiskunde 4» Donderdag 19 Aug. Iets warmer weer DE NIEUWE ALFA ROMEO'S NOG GEEN SUCCES De Reiger naar Indië vertrokken Pittsburg Vreeselijk drama in den nacht van Hemelvaartsdag van dit jaar De venter W. D. uit Enschede, thans gedeti neerd, heeft op 6 Mei 1937 te Glanerbrug zeke ren T. de Bruin zoodanig met een mes gestoken en gesneden dat als gevolg van de toegebrachte verwondingen deze de Bruin korten tijd daarna overleden is. Voor de behandeling dezer moordzaak voor de Almelosche rechtbank bestond groote belang stelling. Verdachte, die 's Woensdags in de werkver schaffing gewerkt had en tegen half zeven thuis was gekomen, is later weer uitgegaan, wat zijn vrouw echter niet aanstond. Tegen half tien is hy weer terug gekomen en hebben ze brood gegeten en zijn daarna naar bed gegaan. Op de slaapkamer is toen nog ruzie ontstaan. De Pres.: Was dat over uw uitgaan? Verdachte: Neen, over mijn vrouws zuster. De Pres.: Daar was u piet goed mee? Verdachte: Neen. De Pres.: U hebt uw vrouw toen geslagen met een bloemtafeltje. Verdachte: Ja. De Pres.: Dat zal nog al lawaai gemaakt heb ben. Verdachte: Neen. De Pres.: Het was toch oorzaak dat de buren de Bruin en zijn vrouw zich met het geval be moeid hebben. Wat hebt u het eerst van de Bruin gemerkt? Verdachte: Dat hij op het venster sloeg. De Pres.: Wat is er toen gezegd? Iets van kom maar op, dan zullen we het uitvechten? Verdachte: Wel zoo iets. De Pres.: U wou toen naar buiten, want de Bruin was ook buiten, maar uw vrouw hield u tegen, doch u kwam vrij en toen kwam u buiten, had toen een mes in de hand, dat u uit de keuken had genomen. Hebt u gezien dat de Bruin wat in de hand had? Verdachte: Neen. De Pres.: U kreeg toen een klap op uw hoofd? Verdachte: Ik gaf hem een slag, naar ik mij nog vaag herinner. De Pres.: Wat herinner je je dan nog dui delijk? Dat je binnen kwam met een mes in de hand waar bloed aan zat? Verdachte: Ja. De Pres.: Had u voordien ooit ruzie met de Bruin gehad of uw vrouw soms? Verdachte: Neen. De Pres.: Dan is de zaak toch zeer onbegrij pelijk. Verdachte: Ik was zeer zenuwachtig. De Pres.: Wat u gedaan hebt is nooit meer te herstellen. De griffier leest hierna het rapport van dr. Hulst uit Leiden voor, die de sectie op het lijk verricht heeft, waaruit blijkt dat de luchtpijp totaal was doorgesneden. Als getuige komt voor P. G. Stein uit Glaner brug, die destijds hoewel van hem gescheiden toch weer samen woonde met T. de Bruin in een huis, waarin ook verdachte met zijn vrouw woonde. De Pres.: Had u wel eens ruzie met verdachte of diens vrouw? Getuige: Neen. De Pres.: Waren ze wel eens rumoerig? Getuige: Dat wel. De Pres.: Dien avond bij de ruzie, toen u en de Bruin er bij kwamen, wat zeide verdachte toen? Getuige: Ik hoorde zeggen: ik wil niet dat je je langer met dat rotwijf bemoeit, anders ver moord ik je. De vrouw van D. begon toen te gillen. Ik hoorde toen wij er bij kwamen, nog zeggen: Jansje waar is het mes, dan maak ik hem kapot. Ik heb toen mijn man gewaarschuwd en gezegd: Pas op, hij heeft een mes. Verdachte kwam naar buiten en gaf mijn man een klap Later riep mijn man: Hij heeft mij gestoken. Hij heeft toen nog de fiets gegrepen, maar kwam na even weg geweest te zijn, weer terug en is toen neergevallen. De Pres.: Het was onverstandig van uw man om naar buiten te gaan. Hebt u gehoord dat uw man D. uitdaagde? Getuige: Neen. De Pres.: Dat D. uw man uitdaagde? Getuige: Wel zoo iets. Verdachte: Dat is niet waar. De Pres.: Heeft dan de Bruin u uitgedaagd? Verdachte: Ja. De Pres.: Tot nu hebt u de houding aange nomen, dat u zich heel weinig herinnert. Verdachte: Maar dat is waar. Hierna komt voor de vrouw van verdachte, Jansje Bakker, die geen bezwaar heeft om haar verklaring af te leggen. Zij zegt dat voordien nooit iets tusschen hen en de Bruin en diens vrouw is voorgevallen. Verder zegt zy ruzie met haar man te hebben gekregen over zijn uit gaan. De Pres.Was het ook omdat u niet wilde dat uw man naar uw zuster ging? Getuige: Ook. De Pres.: Bij de ruzie heeft uw man u ge slagen met een bloemtafeltje. Getuige: Niet geslagen, wel gedreigd. Hij drukte het stuk. De Pres.: Wat heeft de Bruin gedaan? Getuige: Op het raam geklopt en gezegd: Kom maar naar buiten. De Pres.: Is uw man toen naar buiten ge gaan? Getuige: Ja. maar ik wilde hem tegen hou den, maar dat kon ik niet. Ik heb toen nog geroepen: Hij vermoordt mij, hij maakt mij kapot? De Bruin zei toen: Laat hem maar los. De Pres.: En toen ging uw man naar buiten? Getuige: Ja, toen kreeg hy direct een klap met een stok, maar toen deed ik de deur dicht. De Pres.: Is hy even later terug gekomen met een bebloed mes, zeggende: Ik heb hem ver moord? Getuige: Ja. De volgende getuige is de schilder G. J. Meijer, die in de buurt woont. Hy zegt wakker gewor den te zijn door lawaai. De Pres.: Hebt u gehoord dat D. riep om een mes? Getuige: Ja. De Pres.: Hoorde u dat iemand D. tegenhield? Getuige: Ik hoorde een worsteling. De Pres.: Hebt u gehoord dat B. riep: Laat hem maar los? Getuige: Ja. De Pres.Zag u dat D. een klap kreeg met een stok? Getuige: Ja, voor zyn hoofd. De Pres.: Wat zag u toen? Getuige: Dat D. eerst in elkaar kromp en later op de B. afsprong. De Pres.: Zag u toen een mes? Getuige: Toen niet, later wel. De Pres.: Hebt u de B. zien wegfietsen? Getuige: Ik had het raam al dicht. Later heb ik hem loopende zien terugkomen. De Pres.: U dacht niet dat het zoo erg was? Getuige: Neen. De officier van Justitie acht uit de getuigen verklaringen en uit de verklaring van verdachte zelf het ten laste gelegde volkomen bewezen. Zijnedelachtb. gaat het drama, dat zich daar afgespeeld heeft, uitvoerig na en eischt tegen verdachte, die zich zelf niet veel van het geval herinnert, een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en daarna ter beschikking stel ling van de regeering, daarbij in aanmerking nemende dat de B. het geval geenszins heeft uitgelokt en verdachte's lichamelijke gesteld heid. De verdediger, mr. Schlingerman, betwijfelt dat verdachte opzettelijk heeft gehandeld en wijst ook op de lichamelijke gesteldheid en de mindere toerekenbaarheid van verdachte vol gens de verklaring van dr. Beek. Pleiter vraagt verdachte zoo spoedig mogelijk ter beschikking van de regeering te stellen en hem zoo kort mogeiyk gevangen te houden. Op onverklaarbare wijze viel het meisje tegen een auto In de gemeente Krabbendyke is Dinsdagavond een aanrijding met doodeiyken afloop gebeurd. Het te Krabbendyke wonende lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland, de heer C. P. V., reeds met zyn auto door de Dorpsstraat, toen op hetzelfde oogenblik twee dochtertjes van de familie Lobbenzoo per rijwiel passeerden. Op onverklaarbare wijze kwam het negenjarige meisje met den auto in botsing. Zij viel tegen den wagen aan en was vrijwel op slag dood. De auto en het stoffelijk overschot van het kind zyn door de politie in beslag genomen. Herinneringen aan hem op ten toonstelling te Doesburg In verband met het feit, dat het nieuwe ar- tillerie-instructiêschip, dat ter vervanging van Hr. Ms. „Gelderland" by de Rotterdamsche Droogdokmaatschappy in aanbouw is, „Van Kinsbergen" zal worden gedoopt, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de dienstsabel, die deze groote zeeheld jarenlang en in menig ge vecht gedragen heeft, te zien is op de histori sche tentoonstelling, die in verband met het 700-jarig bestaan van Doesburg als stad, aldaar wordt gehouden. Jan Hendrik van Kinsbergen, de peetvader van dit nieuwe oorlogsschip, werd 1 Mei 1733 te Doesburg geboren. Vandaar, dat hy op deze tentoonstelling een voorname plaats heeft ge kregen. Behalve genoemde sabel zijn ö.m. te zien een serie portretten, familiewapen, de ge denkpenning, geslagen op last van de Staten- Generaal naar aanleiding van den slag by Dog- gersbank (1871) in welken slag Van Kinsber gen zich door groote dapperheid en veel beleid onderscheidde. Verder tal van andere herinne ringen. Hoewel de feesten te Doesburg reeds zyn ge ëindigd, blyft deze interessante tentoonstelling wegens het drukke bezoek nog deze maand ge opend. Naar het Bat. Nbl. verneemt verkeeren de plannen, om in verband met de exorbitant hooge yzerpryzen de exploitatie ter hand te nemen van de Borneosche yzervelden, in ver gevorderd stadium van voorbereiding. Reeds een kleine twintig jaren geleden, aldus brengt het blad in herinnering, is een plan ontworpen om de Indische ijzermy'nen rendabel te exploiteeren, hetgeen alleen zou kunnen ge schieden indien men er in slaagde het erts ter vindplaats een dusdanige bewerking te doen ondergaan, dat het overblijvende product de hooge transportkosten loonde. Het Indische ijzererts is van laagwaardig ijzergehalte en het is dus duidelijk, dat transport van het erts in onbewerkten vorm zóó kostbaar zou zijn, dat het nimmer concurreerend op de markt zou kunnen worden gebracht. De Borneosche hoogovenplannen zyn nooit tot uitvoering gekomen. Om een bedryf te stichten dat ook maar eenigszins aan de vereischten kon voldoen, zou een dusdanig kapitaal noodig zyn dat het al even onbegonnen werk zou zijn als het vervoer van het onbewerkte erts. Een bedrijf in stand te houden, dat in technisch opzicht ook maar eenigermate de vergelijking' met de groote Eurcpeesche hoogovenbedrijven zou kunnen doorstaan, ging nog veel verder boven de draag kracht, of liever boven de afzetmogelykheden. Intusschen heeft een yzerbewerkingsbedryf van den heer Philippi in de Lampongs zich enkele jaren staande gehouden, n.l. in de jaren 1919'20, toen de yzerprijzen zeer hoog waren. Doch ook dit bedrijf kon slechts voldoende opleveren, zoolang de pryzen hoog bleven. Zoo dra de yzermarkt ineen zakte, was het afge- loopen met het Lampongsche bedryf. De plannen, die thans in bespreking zyn, behelzen het in bedryf stellen van een ver werkingsinstallatie volgens het nieuwste pro cédé van de firma Krupp, nr^nelijk volgens het Rennverfahrenprocédé. Het erts onder gaat hierbij een bewerking, waardoor het een zeer hoog yzergehalte krijgt. Dit product loont op het oogenblik zeer de moeite van het transport, doch men dient er zich rekenschap van te geven, dat ook deze methode wat Indië betreft waarschynlyk slechts bestaan kan by de gratie der hooge yzerpryzen. Daarom zullen er geen belangrijke kapitalen in de nieuwe bedryven gestoken kunnen wor den. Dit beteekent natuurlijk niet, dat de kwestie niet uiterst belangryk zou zyn. Het is bekend dat vooral Japan thans groot gebrek aan y'zer heeft en er is geen uitzicht, dat deze situatie in de naaste toekomst zal veranderen. Is het blad juist ingelicht dan heeft Japan ook daad- werkeiyk reeds belangstelling getoond. Voor de eerste jaren zal er dus een geregeld afzetgebied voor het Indische yzer te vinden zyn. De Borneosche ertsen zyn reeds onderzocht en voldoende yzerhoudend bevonden om de be werking volgens het procédé Krupp-Renn- verfahren loonend te maken. Het gaat er dus slechts om te zorgen, dat de Het machtigste middel om Gods ryk te bevestigen en uit te brei den Is het onderwys, van boven tot beneden doordrongen van een echt katholieken geest en de onmisbare sluit steen van dezen bouw is de Katholieke Universiteit. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland. 8 Sept. 1921. piiiiiinii RIJKSMIDDELEN llllllll lllg; Wees de staat der Rijksontvangsten s Jarenlang maar steeds: tekort, n Nü kan niemand meer ontkennen H Dat het heel wat heter wordt. Was het eerst: hier zóóveel minder, E Daar te weinig, enzoovoort, - E In de laatste overzichten e E Wordt een ander lied gehoord, e e Heel wat vrooiijker en heter, E Heel wat gunstiger, Goddank; E In die maandelijksche staten e E Klinkt nu weer wat zilverklank! =e Zooveel heter dan de raming, Zooveel meer dan vorig jaar, E Zooveel weer vooruit geloopen, Prachtig lijkt het hier en daar. Hier millioenen, daar millioenen, Ginds millioenen, overal, 't Duizelt je haast voor de oogen Van millioenen, zonder tal. Als je leest dat d'opbrengst meer is Of tekorten zijn gedaald, En die cijfers ziet, dan denk je; Hebben wij dat heusch betaald"! Lees jè daaglijks al die klachten, Heusch, dan sta je toch verstomd Waar vandaan toch in ons Nederland Die mïllioenenregen komte Dat er toch nog wel wat om gaat, E Daarvan geeft die opbrengst blijk. E Laat het nog geen volle fleur zijn, E Maar het Rijk wordt toch weer rijk! e HERMAN KRAMER iiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii installaties in enkele jaren afgeschreven kunnen worden. Men heeft het blad Verzekerd, dat de plan nen reeds zóóver gevorderd zyn, dat aan de uitvoering niet meer behoeft te worden ge- twyfeld. Men schrijft ons: Het is een verheugend verschijnsel dat de laatste jaren meer en meer aandacht besteed wordt aan een integreerend en zeer gewichtig onderdeel van den kerkelijken eeredienst, n.l. de kerkmuziek. Tal van cursussen in Gregoriaansch, Liturgie en stemvorming zyn vanwege de St. Gregorius- Ver. reeds gegeven, de koren vereenigen zich in Korenbonden, om in organisatorisch verband de kerkmuzikale belangen beter te kunnen beharti gen, speciale retraites en triduums voor kerk zangers worden gehouden. Intusschen kunnen al die pogingen geen bly- vende resultaten opleveren, wanneer het koor niet in het onmisbaar bezit is van een kundig directeur en een degelijk organist. Het vormen van goed onderlegde leiders blyft de allernood- zakelykste voorwaarde voor blijvend succes. De directeuren- en organistencursussen door de St. Gregorius-Ver. gegeven hebben in dit op zicht zeker reeds nuttig werk verricht, doch het is vanzelfsprekend dat, hoe nuttg derge- lyke cursussen ook werken, in een cursus van een twintigtal lessen geen afgeronde en diep gaande muzikale vorming kan gegeven worden. Er blyft nog steeds een gevoelig tekort aan de- gelyk geschoolde directeuren en menig fraai en modern ingericht kerkorgel wacht nog op een deskundig bespeler. In verband hiermede moge het zijn nut heb ben de aandacht te vestigen op de meer volle dige cursussen voor organisten én directeuren, welke geregeld gegeven worden aan de kerkmuzi kale afdeeling v. de R.K. Leergangen te Tilburg, welke den laatsten tyd steeds meer belangstel ling trekkeh. Genoemde instelling is in het kost baar bezit van een modern ingericht kerkorgel, hetwelk voor een degelyke opleiding van groot belang is. De Organisten-cursus omvat, behalve het prac- tisch orgelspel, de theorie en practijk van her Gregoriaansch, begeleiding van het Grego riaansch en kerkelijke liederen, de complete har monieleer, algemeene muziekleer, orgelbouw en registratie, muziekgeschiedenis en gehooront- wikkeling. By den Directeuren-cursus vervalt het orgel spel, waarvoor in de plaats komen: koorleiding, stemvorming en stembehandeling. Opgaven geschieden vóór Woensdag 15 Sep tember. Verdere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den H.E. Rector van de R.K. Leer gangen, dr. Th. Goossens (Bosscheweg Tilburg* en dr. W. Kerssemakers (Seminarie „Beekvliet", St. Michiels-Gestel). Gat boven de waterlijn en schade aan de machines opgeloopen Het radiostation van Casablanca heeft heden noodseinen opgevangen van hét Nederlandsche stoomschip „Willemsplein", dat tijdens mist in aanvaring is gekomen met een onbe kend vaartuig. De positie van de „Willemsplein" was 41 graden 31 min. n.b. en 9 gr. 34 min. w.l. Dit is 50 mijl buiten de Portugeesche kust ten Zuidwesten van Oporto. De „Willemsplein" behoort, toe aan de N.V. Scheepvaart Mij. Millingen te' Rotterdam en heeft een bruto inhoud van 5489 ton. Het schip is m 1910 gebouwd. Van de directie der reederij vernemen wij na der, dat zij van den kapitein van de „Willems plein", den heer R. Schaap, een telegram heeft ontvangen, wiaarin hij mededeelt, dat het schip tydens mist in den vroegen ochtend in aan varing is gekomen met het Grieksche stoom schip „Ëvgenia". De „Wiilemsplein" kreeg een ga,t boven de waterlijn en schade aan de ma chines. Aangezien de zee kalm is bestaat er in het geheel geen gevaar. De „Wiilemsplein" was Zaterdag in ballast van Rotterdam naar Lissa bon vertrökken. Het schip zal op eigen kracht de reis daarheen voortzetten en er repareeren. Of de „Evgenia" bij de botsing schade heeft opgeloopen is niet bekend. Voor den burgemeester van Schiebroek De gemeenteraad van Schiebroek had 19 Januari j.l. besloten aan te koopen een per ceel aan den Ringdyk, teneinde dit te be stemmen voor ambtswoning voor den burge meester. Met dezen aankoop was een bedrag van f 17.200 gemoeid. Ged. Staten van Zuid-Holland onthielden aan het besluit hun goedkeuring, uit overwe ging dat de verhouding tusschen draagkracht en schuldenlast der gemeente Schiebroek der mate ongunstig is, dat een strenge beperking bij het doen van kapitaaluitgaven noodzakelyk moet worden geacht. Verder werd overwogen, dat het gemeentebestuur van Schiebroek er niet in is geslaagd voor het jaar 1937 een reëel sluitende begrooting samen te stellen, in ver band waarmede ook zooveel mogelyk uitbrei ding van de uitgaven voor den gewonen dienst dient te worden voorkomen. Het gemeentebestuur kwam van deze be slissing in beroep, doch de Kroon heeft zich by het oordeel van Ged. Staten aangesloten. 'f 1. ""'"ij Hoe dikwyls mogen wy hooren: „Wat ben lc blij, dat k voor myn densttyd een denst- plichtigenretraite heb meegemaakt! Ik bevond het in de kazerne, zooals het mij verteld was in de retraite". Ja en juist daarom was hy er voor klaar en kwam hij er goed doorheen. De moeite, die het u kost naar zulk een retraite te gaan, de kleine financieele offers, daaraan verbonden, het is alles maar weinig, als wy denken aan hetgeen het u geven zal: een goeden en geluk kigen diensttijd. Zulk een dienstplichtigen retraite zal worden gehouden te Bergen van 18 tot 21 September. Men gelieve zich daarvoor op te geven bij de Directie van het Retraitehuis of bij Aalmoe zenier J. J. Brouwer, Huygensstraat 6 'sGra- venhage, telefoon 11.65.34, Giro 92320 De kosten kunnen tydens de retraite worden voldaan of vóór de retraite worden toegezon den aan den Aalmoezenier. Na aanmelding ontvangt men een toegangs kaart met verdere inlichtingen. HILVERSUM I, 1875 M. (AVRO-uitzen- <ling) 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Matrozenkoor, ensemble „Koetjitja" (e.o.), declamatie en harmonicaduo. 12.30 AVRO-dansorkest. 1.00 Omroepor kest en solist. 3.00 Jetty Cantor's Ensem ble en gramofoonplaten. 4.00 Voor de zieken. 4.30 Vervolg concert. 5.00 Kinder uurtje. 5.30 De Palladians. 6.30 Sport- praatje. 7.00 Berichten ANP, Mededeelln- gen. 7.15 Inleiding tot de volgende uit zending. 7J25 Uit Salzburg: „Figaro's Hochzeit", opera. In de pauzes: Toelich ting. 11.0012.00 Berichten ANP, hierna AVRO-dansorkest. HILVERSUM II, 301 M. (8.009.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV) 8.009.15 en 10.00 Gramo foonplaten. 10.30 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramo foonplaten. 12.30 KRO-Orkest. 1.00 Gra mofoonplaten. 1.30 De KRO-Melodlsten. 2.00 Pianokwartet „Die Haghe" en gra mofoonplaten. 3.30 Gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Sopraan en tenor. 6.20 Gramofoonplaten. 6.45 Causerie vanwege het C. N. V. 7.00 Berichten. 7.15 Cause rie over Volkszang. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berich- ten. 8.15 Stafmuziek 6de Reg. Infanterie. 9.05 „Militair ceremonieel", causerie. 9.35 Vervolg concert. Om 10.05 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonplaten. 10.45 Gym nastiekles. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Gramofoon- muziek. 12.05 Leonard! en zijn orkest. 12.50 Sopraan en bariton. 1.20 Gramo- foonmuzlek. 2.05 Het Victor Olof Sex tet. 2.50 Declamatie. 3.05 Gramofoonmu- ziek 3.35 Het Stedelijk Orkest van Bour nemouth en solist. 5.05 Gramofoonpla ten 5 20 Lou Preager en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.40 Boekbespreking. 7.00 BBC-Schotsch orkest. 7.50 Radiotooneel. 9.05 De Vereenigde Muziekkorpsen van H. M. Welsh Guards, H. M. Irish Guards en H. M. Royal Air Force. 9.35 Vroolijke voordracht. 10.00 Berichten. 10.20 Phtl- harmonisch ensemble en soliste. 11.35 Herman Darewski en zijn New Melody Rhythm Band. 11.5012.2o Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 164S M. 8.20 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.50 Labls-orkest en zang. 2.2o Gramofoonplaten. 4.05 Zang 5.05 Radiotooneel. 7.23 Zang. 7.38 Gra mofoonplaten. 8.35 „Othello", opera. 10.50 Gramofoonplaten. KEULEN, 456 M. 8.50 Gramofoonplaten 12.20 Militair orkest. 2.35 Solistenconcert. 4.20 Omroep-Amusementsorkest. 5.20 Ge varieerd programma. 5.50 Pianoduo. 6.20 Blaasconcert. 8.30 Berlijnsch Philharmo- nisch Orkest en solist. 9.30 Omroepklein- orkest, Hans Bund, O. Kermbach en H Niel en hun orkesten en solisten. 10.50 12.20 Landesorkest Gouw Baden. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 2.20 Gramofoonplaten. 5.20 Gramofoon platen. 6.35 J. Schnyders' orkest. 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 dito. 9.20 Sym- phonieconcert uit Ostende. 11.0011.20 Gramofoonplaten. 484 M.: 12.202.20 Gramofoonplaten. 5.20 J. Schnyders' orkest. 6.20 Pianovoor dracht. 6.35 Zang. 7.20 Pianovoordracht. 7.45 Gramofoonplaten. 8.20 J. Schnyders' orkest. 10.3011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Berlijnsch Philharmonisch Orkest. 9.20 Berichten. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.20 Berichten. 10.50 Cello en piano. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Landesorkest Gouw Baden. miiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiitiiiimiiftuiiiiiimifmiiitiimtmiiimiuiiii Voorts valt er weinig regen te verwachten De depressie over de Britsche Eilanden is snel opgevuld en vertoont zich alleen nog als secundaire over het Oostzee-gebied. Een nieu we, waarvan het centrum met 740 m.M. by Groenland ligt, vertoont zich met daling aan de Iersche kust. De hoogedrukking herstelt zich in het Zuiden. Engeland heeft opklarend weer met stijgende temperatuur, in Ierland en Schot land begint regen te vallen. Scandinavië is nog zwaar bewolkt na zwaren regen in Zuid-Zwe den, maar vermoedelijk zal de lucht er opkla ren. In Duitschland. valt nog een enkele regen bui in het Noorden, in het Zuiden klaart de lucht op na vrij zwaren regen. Zwitserland meldt nog regen, de hooge toppen hebben nog mist. Frankrijk heeft grootendeels windstil weer met bedekte lucht in het Noorden en fraai warm weer in het Zuiden. De stijgende barometer zal in onze omge ving iets warmer weer met weinig of geen regen brengen. Wijzigingen worden in de wagens aangebracht Volgens een bericht van de „Messagero" zul len de nieuwe twaalf cylinder Alfa Romeo's niet deelnemen aan de race om den grooten inter nationalen automobielprys van Serne. Na proefritten op het circuit van Pescare werd namelyk besloten eenige wijzigingen aan de wagens aan te brengen. Zy zullen thans eerst op 12 September uitkomen te Livorno in den wedstrijd om den grooten prys van Italië. Société Hydro-electrique de la Cere Naar wy vernemen, heeft de Société Hydro- electrique de la Cere het voornemen, de op 1 September a.s. vervallende halfjaarlyksche coupon van 5 pCt. obligatiën 1 te betalen. De maatschappij overweegt in verband met de daling van den franc een reorganisatieplan, hetwelk, zoodra het vasten vorm heeft aange nomen, in de komende maanden bekend zal worden gemaakt. Staatsbladen Dinsdag zyn uitgegeven de staatsbladen: No. 353, Besluit van den 28sten Juli 1937, houdende wyziging en aanvulling van het Radio-regle ment 1930. (Dag van inwerkingtreding 19 Augustus 1937). No. 389. Besluit van den 28sten Juli 1937, houdende aanvulling en wijziging van den by het Organiek besluit P.T.T. 1928 behoorenden „Staat van de rangen, waarin het vaste amb- tenaarspersoneel bij het Staatsbedrijf der P.T.T. is ingedeeld." Hedenmorgen 6 uur is het K.L.M.-vliegtuig „Reiger", gezagvoerder Hondong, van Schiphol naar Indië vertrokken. Dertien passagiers hebben voor deze reis ge boekt, t.w. een Amsterdam-Calcutta, een voor Jodphur, een voor Batavia, een Halle Leipzig- Bagdad, vijf Athene-Jodphur, twee Alexandrië- Calcutta en twee Singapore-Batavia. Het vliegtuig heeft 134.906 K.G. goederen, 486.670 K.G. briefpost en 9,750 K.G. pakketpost aan boord. Examen hoofdakte 0 BREDA, 17 Aug. Geëxamineerd 7 mann. can didates Geslaagd de heeren G. C. M. van Agtmaal, Breda; J. v. d. Bergh, Halsteren; M. A. Kok, 's-Bosch; A. J. Ley ten, Raamsdonk; J. Menage, Oisterwijk en F. P. C. de Wit, Eind hoven. GRONINGEN, 17 Aug. Geslaagd de dames: L. Huisman, Wildervank; C. Schreuder, Ter Apel; G. Alkema, Woltersum en de heer P. Bontekoe, Groningen. LEEUWARDEN, 17 Aug. Geëx. acht mann. candidates Geslaagd: A. Oosterdyk, Opeinde; J. Stienstra, Huins; D. Talsma, Drachten. Totaal geëx. 26 vrl. en 176 mnl. candidates Geslaagd twaalf vrl. en zestig mnl. cand. ROERMOND, 17 Aug. Geëxamineerd 8 mnl. candidates Geslaagd de heeren: H. A. W. Grinsven, Erp; G. Janssen, Waubach; J. S. M. H. Nijsten, Bunde; A. J. Kusters, Schinveld en K. P. M. Ververgaardt, Tegelen. Akte examen Engelsch L.O. UTRECHT, 17 Aug. Geslaagd de heeren J. Gelijns, Rotterdam; J. B. Rijken, Amsterdam; G. v. d. Rijn, Amsterdam; H. Schraa, Ede; J. Mulder, Rotterdam; G. C. Schalk, Ameide; D. van Veen, Rijswijk; J. W. A. L. Verhoeven, Helmond; H. T. Vlaanderen, Amsterdam; D. A. Wolfskeel, Zevenhuizen; R. J. Zoethout, Am sterdam; H. Broer, Giethoorn; J. Jellema. Valthermond, J. M. Jonker, Coevorden; A. J. M. van Kakerken, Rijswijk; H. Mondria, Stad Vol lenhoven; F. Noorman, Lhee en J. J. Scheerens, Breskens. Examens Fransch L.O. UTRECHT, 17 Aug. Geslaagd de dames: T. Okma, Utrecht; J. Oudshoorn, 's-Gravenhage: J. M. de Ridder, Naarden; E. Oppenhorst, Gro ningen en M. H. Pala te Den Helder en de heeren: A. van Luyn, 's-Gravenhage; L. v. d. Meer, Rotterdam; P. Montfoort, Dordrecht; W. F. v. d. Linden, Teteringen; Ph. Lok, Ten Boer; H. H. de Lozanne, Oostburg; A. G. J. Marinus, Huizum; A. v. d. Meer, Grouw (Fr.); G. v. d. Meer, Akkerwoude en C. J. Mol, Oudelande. In antwoord op een vraag in de vergaf' ring van de Java Rubber Mij. werd van "e' stuurszijde medegedeeld, dat de reorgun1' satieplannen nog niet gereed zijn, maar da de afschrijving op het aandeelenkapnaa ten hoogste 50 pCt. zal bedragen. Tot en met 8 September a.s. wordt in gil land de inschrijving opengesteld op 1.533-^ gewone aandeelen elk groot Belg. ft- tot den koers van 107 pCt., ten laste vann., Comp. Internationale des Wagons Lits. Vf' se uitgifte wordt uitsluitend aangeboae aan houders van gewone en pref. aandeeleg- De uitgifte geschiedt in de verhouding va een per drie oude aandeelen. Verschure en Co's Scheepswerf en Macf:1' nefabriék boekte over 1936 een exploitatf saldo van f 78.256 tegen f 17.151 het vow jaar. Het jaarverslag wijst op de algerneey verbetering ivelke in den scheepsbouw is 11 getreden. De statutaire afschrijvingen VOfl de Mij. werden nagenoeg verdiend. Het W stuur acht het tijdstip gekomen, om tot organisatie over te gaan, waarvoor voorsts len worden uitgewerkt. Op de beurs te Parijs wordt de binne landsche politieke toestand van Frank"!*) stabiel geacht, zoodat een verschuiving va internationale waarden naar Fransen waarden verwacht wordt. Op 9 September a.s. staat de inschrijving open op een nieuwe Duitsche Rijksleentr van M. 600 millioen 4/2 pCt. obligatiën f den koers van 98pCt. met een loop* van 15 jaar. Het Rijk behoudt zich eeni het recht voor, deze leening na 5 jaar S heel of gedeeltelijk aflosbaar te stellen. Van het Amerikaansche wetsontwerp den suikerverkoop schijnt thans een oP10 t sing in zicht te zijn, aangezien het Huis va Afgevaardigden heeft goedgekeurd, dat <?e bespreking zal worden gehouden tusscne de leiders uit dit Huis en uit den Senau' ten einde het ontwerp in definitieven V0"L te gieten, alvorens het ter onderteekeM"y naar het Witte Huis te zenden. De Baltimore and Ohio boekte in Juli ee:'_ netto-verlies van 97.535. In het e^rsA, halfjaar bedroeg de netto-winst 11.756 t gen een verlies van 1.981.271 in het eers^ halfjaar van 1936. De Chile Copper behaalde in het eerSli halfjaar een netto-winst van 11.48 W' of 0.59 per aandeel tegen 5.37 mill- het eerste halfjaar van 1936. De Crecn Copper een netto-winst van 2.14 per deel tegen 1.22 en de Andes Copper netto-winst van 0.62 per aandeel te?„t 0.24 per aandeel over het geheele 1936. Deze ondernemingen zijn dochtermVe van de Anaconda Copper. De General Cigar keert op de geioo aandeelen een kwartaal-dividend uit va 0.50 tegen 1.00 het vorig kwartaal. 26 Amerikaansche petroleumrnijen haalden in het eerste halfjaar een menlijke winst van 180.38 millioen 116.97 millioen in hét eerste halfjaar Iff. een stijging derhalve met 54 pCt. Het nenlandsch verbruik steeg met 10 pCt. van 220 millioen vaten tot 243 millioen ten. De ruw-olieproductie steeg met f: pCt. tot 620 millioen vaten. De voorrade stegen met 23 millioen tot 308 millioen ten. Deze voorraden acht men niet te hoo«' aangezien de vraag sterk toeneemt. In Wallstreet verwacht men dat de s^aaif productie in Amerika van nu tot Day op 6 September a.s. zal vermindert aangezien de aflevering van afgewerkte J brikaten grooter is, dan de nieuw binne komende orders. Volgens verklaring van den vice-preside van de Cleveland Trust is de algemeen ve wachte vermindering van den handel in zomermaanden niet ingetreden en ^eeL deze zich op een hoogst bevredigend nive^ voor dit jaargetijde gehandhaafd. De inClM voor de industrieele bedrijvigheid was het eerste halfjaar 19 punten hooger in de eerste helft van 1936 en bedroeQ^g Het aantal arbeiders was in het eerste «■«'O ten opzichte van dezelfde periode in 100)toen een recordstand werd berew/ jaar 14 pCt. grooter en de loonen sie0e1> met 29 pCt. De Atchison Topeka behaalde in het ste halfjaar een netto-winst van 3.34 rnf lioen tegen 526.000 in het eerste half)a 1936. De Erie Rrd. een netto-winst vc~is 1.28 millioen tegen 158.000, de L Nashville een netto-winst van 3.89 ml tegen 3.30 mill, en de Southern Railw- netto-winst, van 1.72 mill, tegen 46.000- De koperverkoopen in Amerika bedroe gen Maandag 3.254.000 lb. tegen 8.400.000 Zaterdag j.l. De voorraad benzine in de Vereen. Staj-^ bedroeg aan het einde der vorige week 37- millioen vaten tegen 37.65 millioen aan f einde der voorlaatste week; de voorrad benzine en stookolie tezamen beliepen millioen vaten tegen 108.59 millioen va*e Eenige ijzerproducenten te Chicago, New York e.a. plaatsen heb° de prijzen voor ruw ijzer verhoogd. De Crucible Steel behaalde in het halfjaar een netto-winst van 3.09 mill}: tegen 1.26 millioen in het eerste half!a van 1936. e Het Pond Sterling bewoog zich he^,e.!o- ochtend te Amsterdam op 9.03V29.05 rig slot 9.03Vz); de Dollar op 1.81M (vorig slot 1.81%); de Frank op 6.50-^' fvorig slot 6.80l/2); de Belga op 30.52 30.57Vz (vorig slot 30.54) en de Zwitsers*;,h Frank op 41.62%41.67Vz (vorig slot 410 De gemiddelde dagelijksche ruw- dv.ctie in de Vereen. Staten bedroeg ttl en afgeloopen week 3.719.000 vaten '-f 3.651.000 vaten in de voorafgaande wee*: De Hydro Electric de la Cère moet v°.gj' nemens zijn de op 1 September a.s. vf„el lende halfjaarlijksche coupon van de 3 '„j obligatie-leening te betalen. In ver*> met de daling van den frank overweeO1 Mij. een reorganisatie-plan. j gti'' De invoer van Java, Madoera en de te' tengewesten bedroeg in Juli f 32.400.000 gen f 13.700.000 in Juli 1936. In de 7 maanden f 180.000.000 tegen f 96.10w-# in de overeenkomstige periode van he1 rig jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6