Neutralisatie van Sjanghai voorgesteld Slechts Japanners vliegen boven Sjanghai ■Mi Nederlanders op de Tasman Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke pers Engeland neemt de i°rg op zich „Brengt ze aan" zegt Buerckel Aan beide zijden is het geschut in actie TRAMTREIN ONTSPOORD Gaan de Fransche vliegers staken? De manoeuvres op Sicilië DE BAROMETER - C; toREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE.. ^SSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 OCHTENDBLAD ABONNEMENTEN: Haarlem en Agentschappen per 25 cent; per kwartaal f3.25; per ^°st per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM s TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20720 Japanners wijzen echter op de onbetrouwbaarheid der Chi- neezen" en hun groote be langen in China Tokio voelt er niet veel voor Weinig kans van slagen Het Weeriiiiiii||i|||||||||||||||||||||||||!|||||,||||||,,>i Verklikkers-systeem tegen geeste lijken voor Nazi's in Saar en Pfalz verplicht Chineezen bombardeerden Japan sche schepen met vluchtelingen waarbij vele slachtoffers vielen In het Noorden hebben de Chineezen succes Hospitaal gebombardeerd China's marine (Vervolg elders in dit blad) De trambaan bij Noord-Barge werd over een grooten af stand totaal vernield Geen persoonlijke ongelukken De strijd in Noord- Spanje Regeeringstroepen bezetten gehuchten De oceaanvluchten mm Protesten tegen benoeming van een militair tot commandant van de Lieutenant de Vaisseau Paris" -KM De namen der geëvacueerden uit Sjanghai Victor Gayda over de aandacht, die het buitenland eraan wijdt Palermo maakt zich op De nazi-activiteit in de V.S. De Attorney-general gelast een onderzoek De moordaanslag te Parijs Radajewitsj in hechtenis genomen De Belgische leening Inschrijving op schatkistcertifi caten aanzienlijk overteekend NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per tossen regel 50 ct, tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de icleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, IS Aug. (Reuter). In ver end met de besluiten van den gisteren Sehouden Britschen ministerraad hebben de ®ritsche ambassadeurs te Tokio en Nan king instructies gekregen stappen te doen de Japansche en de Chineesche regee- "Og, met het oog op een neutralisatie van ^et gebied van Sjanghai. Men stelt voor, •lat Japan en China hun land- en vloot- s*rUdkrachten uit dit gebied zullen terug bakken, en dat in ruil daarvoor Groot- Erittannië. zich zal belasten met de verant woordelijkheid voor de bescherming der "'apansche ingezetenen, op voorwaarde, dat •b andere mogendheden, d.w.z. Frankrijk, eh de Vereenigde Staten, daarbij behulpzaam «ja. Ee afbakening van de te neutraliseeren streek het voorwerp vormen van een plaatselijke ^Preking. Men is van meening, dat dit voor- de Japansche bewering op de proef zou len, dat tie Japansche strijdkrachten slechts y Sjanghai opereeren teneinde de levens en Sotidommen der Japanners te beschermen, den anderen kant zou Japan naar voren J^hhen brengen, dat de internationale pclitia l voldoende de veiligheid der Japansche on- erdanen zou kunnen waarborgen, aangezien kort geleden twee Japanners mishandeld in de concessie. .."aPansche kringen te Londen zijn van mee- Jhg, dat het voorstel weinig kans van slagen eft, aangezien er een verdrag tusschen Japan China op denzelfden voet bestaat, en om- at in het voorstel aan China gevraagd wordt 3h troepen terug te trekken uit een gebied, deel uitmaakt van zijn territorium. Men het ook onwaarschijnlijk, dat de Japan- er in zouden toestemmen zich uit Hong- terug te trekken, dat zij versterkt hebben 8 militaire basis. Ofschoon men verwacht, dat de beide tegeeringen het voorstel behoorlijk zullen bestudeeren, is het uiterst onwaarschijnlijk, dat het eenigerlei practisch gevolg heeft. .Eden is weer met vacantie gegaan, maar zal contact blijven met Halifax, die op het Fo- 'Sn office blijft. Het wordt steeds duidelijker, dat, tenzij öe voornaamste Westelijke mogendheden, die belangen in China hebben, bereid zou- den zijn tot geweld haar toevlucht te hfmen, zij weinig actieven invloed kunnen Uitoefenen op de Japansche politiek in china. Daarom ook, al heeft China een be roep op den Volkenbond onder oogen gezien, is het hoogst onwaarschijnlijk, dat China dergelijken maatregel zal nemen. Welingelichte personen te Tokio verklaren, de Japansche regeering een sympathiek be- heeft voor den Britschen wensch tot voor- 8°öiing van uitbreiding der vijandelijkheden Sjanghai, aangezien Japan als ieder ander /Jdd de levens en eigendommen van de bui- Jjmiandsche ingezetenen te Sjanghai, met in- ^erip van de 30.000 Japanners, wenscht te be- .^Jjermen. Zij wijzen er echter op, dat ruim "O.OOo man geregelde Chineesche troepen, on- Wie 27.000 man gewapende militietroepen, Jdans de internationale nederzetting omringen, J^tgeen een schending beteekent van de wa- ^dstilstandsovereenkomst van 1932. Voorts wij- j n zij er op, dat de ervaringen van het ver- eden aantoonen, dat de beloften van de Chi- ®esche autoriteiten onbetrouwbaar zijn, in het Üzonder doordat de bevelen der bevelvoeren- g Chineesche legerofficieren niet volledig na komen worden door de jongere officieren en Öe manschappen. ïn welingelichte kringen heerscht de op- Vatting, dat de Japansche regeering niet SUnstig zal staan tegenover welk voorstel °°k, tot gelijktijdige, tweezijdige terugtrek king der Chineesche en Japansche strijd krachten uit het gebied van Sjanghai on- Öer zuiver mondelinge garantie van een der de partij, dat een behoorlijke druk zal wor den uitgeoefend op de Chineesche autoritei ten om hen te brengen tot uitvoering van de Vastgestelde terugtrekking. Hezelfde kringen wijzen op de groote beleg- ~|figen van Japan in Sjanghai en op de daar ^hWezige 30.000 Japansche ingezetenen. Zij klaren, dat een volledige nakoming van de j^Penstilstandsovereenkomst van 1932 een nood- j kelijke voorwaarde is voor eenigerlei regeling. ,eder ander plan toont slechts gebrek aan be geerlijk begrip voor de werkelijkheden van het erre Oosten van den kant der voorstellers. Öe toestand is zoo ongelijk in den strijd tus- !j en China en Japan, dat de toepassing van e heutraliteitswet ons zou kunnen dwingen, 'n te begunstigen en dat willen wij niet, aldus wee£t Roper, de Amerikaansche minister van ?aadel, verklaard. De eerste maanden van 1937 Indroeg de waarde van den Amerikaanschen aftvoer naar China 26 millioen dollar en van j'e haar Japan 140 millioen. De uitvoer naar L^Pan bestaat hoofdzakelijk uit katoen, olie en Jj Pzltie, en een belangrijk punt is, in hoeverre producten als oorlogsmateriaal moeten .°rden beschouwd. Roper veronderstelt, dat de •herikaansche zakenlieden met volledige ken- Van de belemmeringen en de omstandig heden, die zich ktmnen voordoen, met China Japan handel zullen blijven drijven. Minister Eden S Verwachting: Zwakke tot matigen, ËE Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, jË gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re- gen, iets wanner. Verdere vooruitzichten: Nog weinig ËE verandering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii BERLIJN, 18 Aug. (Reuter) Aan alle leden van de N.S.D.A.P. in het Saargebied en den Pfalz is door gouwleider Biirckel op dracht gegeven Katholieke priesters aan te brengen, die van den kansel of bij andere gelegenheden openlijk of bedekt aanvallen richten op partij of staat. SJANGHAI, 18 Aug. (Havas) Geen enkel Chineesch vliegtuig is vandaag boven Sjanghai verschenen, de eerste maal sedert 14 Augustus. Een desbetreffend telegram uit Sjanghai, dat het communiqué aanhaalt van het hoofdkwartier der Japansche lan dingstroepen, meldt verder, dat de lucht strijdkrachten der Japansche marine op 17 en 18 Augustus voortgegaan zijn tnet het bombardeeren van de Chineesche vlieg velden in en rondom Sjanghai. Tevens bombardeerden zij Chineesche artille riestellingen te Poetoeng en Kiangwan, evenals het Noordelijk station. In hetzelfde telegram wordt gemeld, dat de luchtbombardementen der Chineesche toestellen gisteren in het district Hongkioe achttien slachtoffers hebben gemaakt. Hier hadden de Japanners zich geconcentreerd. Japansche bombardementsvliegtuigen hebben de brug in den spoorweg van Sjanghai naar Hangtsjau, gelegen nabij Soengkiang op onge veer 40 K.M. ten Zuid-Westen van Sjanghai, vernield. De Japansche luchtmacht gaat door met het bombardeeren van verscheidene pun ten ten Zuiden van Sjanghai. Om half drie vanmiddag zijn Japansche vliegtuigen opnieuw begonnen de luchthaven van Loengstjau te bombardeeren, tengevolge waarvan brand ontstond. Vanmorgen is het con sulaat van Guatemala door granaatscherven ge troffen. Daar in de gevangenis aan de Wardroad een honderdtal personen door bommen is gewond, overweegt men, de 6500 gedetineerden uit de gevangenis te verwijderen. De Chineezen hebben twee buitgemaakte Japansche vrachtschepen laten zinken, stroomopwaarts van de versperring, welke gevormd wordt door Chineesche jonken en de tegenover Nantao tot zinken gebrachte schepen. Hierdoor zijn het arsenaal van Kiangnan en de luchthaven van Loengstjau niet meer via de Wangpoe te bereiken. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, heeft de Chineesche artillerie het vuur geopend op de Japansche schepen „Sjanghai Maru" en „Nagasaki Maru", die met Japansche vluchtelingen aan boord in de haven lagen. Een groot aantal Japansche vluchtelingen moet hierbij zijn gedood. Om acht uur in den avond kwam het geschut weer in actie om zich telkens met tusschen- poozen te laten hoóren. De Japansche kanon neerboot, die tegenover de Nankingstraat ligt, vuurde verschceidene schoten af in Zuidelijke richting. Een Japansch vliegtuig heeft het Chineesche militaire hospitaal van Tsjensjoe, op 6 K.M. ten Westen van Sjanghai, gebombardeerd. Vier per sonen, waaronder de chef-geneesheer, werden gewond. De eerste nachtelijke luchtaanval begon he denavond om kwart over negen, toen verschei dene Japansche vliegtuigen bommen lieten val len op de Chineesche stellingen in Tsjapei, Kjangwan en Mantao, waardoor verscheidene gebouwen werden verwoest en hier en daar brand uitbrak. Te Tsingtao zijn elf Japansche oorlogsschepen aangekomen. Te Tokio werd vernomen, dat het hoofd kwartier der Japansche landingstroepen van middag om kwart over vier heeft medegedeeld, dat om één uur vanmiddag een krachtige troe penversterking is aangekomen. Dezen troepen is een bepaalde sector toegewezen. Het Japansche Roode Kruis heeft vandaag medische voorraden voor 2000 personen naar Sjanghai gezonden, ten behoeve van de slacht- offers der -luchtbombardementen. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt vernomen, dat in de Jangtse, ter hoogte van Ljoeho, zestien transporten Japansche in fanterie met tanks zijn aangekomen, te zamen met het Japansche vliegtuigmoederschip „Kga" met 80 vliegtuigen aan boord. Het ge rucht gaat, dat de Japanners op een niet nader genoemd punt aan den kant van Tsjekiang aan land zijn gezet. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat drie Japansche divisies op weg zijn naar den mond van de Jangtse, en dat morgen met de ont scheping hiervan zal worden begonnen. Groot-admiraal Prins Foesjimi heeft van middag een bezoek aan den Japanschen Keizer gebracht. In de kringen der admiraliteit acht men de poging, die in den vorigen nacht is ge daan om het te Sjanghai liggende Japan sche vlaggeschip te torpedeeren, van zekere beteekenis. Men wijst er op, dat deze mis lukte aanval het eerste optreden der Chi neesche marine bij de vijandelijkheden be teekent, zulks in tegenstelling met 1932, toen deze marine bij het eerste incident te Sjanghai in het geheel niet is opgetreden. De Japansche marine is vastbesloten, de Chineesche vloot te vernietigen, indien deze zou doorgaan met tegen de Japansche strijd krachten op te treden. Deskundigen van het ministerie van Marine schatten de sterkte der Chineesche vloot op 111 eenheden van in totaal 70.000 ton. Woensdagavond omstreeks half zeven is bij de brug over het Oranjekanaal te Noord- Barge een tramtrein van de Eerste Drent- sche stoomtram Maatschappij ontspoord. De trein bestond uit elf wagons van tien ton en was geladen met hoogovenslakken, bestemd voor den nieuwen weg Zweelo Klazienaveen. De tweede wagon liep voor den ter plaatse Iiggenden wissel uit de rails en de derde wagon ontspoorde eveneens. Doordat de koppelingen van de ontsporen de wagons braken, bleven de locomotief en de andere wagons in het spoor. De tram baan werd over een afstand van meer dan honderd meter totaal vernield en het ver keer was dientengevolge geheel geblok keerd. Een pleziertram uit Hoogeveen, die Woens dagmiddag een vijftigtal bezoekers naar het dierenpark te Emmen had gebracht, kon door de ontstane ravage niet terugkeeren. Met auto bussen van de tramwegmaatschappij werden de passagiers naar Hoogeveen teruggebracht. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij de ontsporing niet voorgedaan. De materieele schade is echter vrij groot. Personeel van de Eerste Drentsche Stoomtram Maatschappij is onmiddellijk met het opruimingswerk begon nen. Over de oorzaak van het gebeurde tast men vooralsnog in het duister. De machinist van den tramtrein kon daarover niets zeggen. SANTANDER, 18 Aug. (Havas). Tijdens hevige gevechten in het Noorden van de pro vincie Palencia, nabij de grens van de provin cie Santander, hebben de regeeringstroepen de gehuchten Valdetorre en Cruz de Marquez be zet. HORTA, 18 Aug. (Havas) De Clipper, die gisteren van de Bermuda-eilanden is vertrok ken, is om 8.40 te Horta (Azoren) aangekomen. v - v fc w- i1-*'- LONDEN, 18 Aug. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Parijs bericht, dat de vliegers van de Fransche burgerlucht vaart dreigen in staking te gaan, wanneer geen burgerpiloot wordt aangewezen om de proefvlucht te leiden over den Atlantischen Oceaan, welke de volgende maand zal wor den gemaakt. De minister van luchtvaart, Cot, heeft zoo- als bekend hiervoor den bekenden marinevlie ger, kapt.-luit. Bonnet, aangewezen, aangezien deze bekend is met het vliegtuig „Lieutenant de Vaisseau Paris", waarmede de vlucht zal worden gemaakt. De piloten van de burgerluchtvaart in Frank rijk, die thans in dienst zijn van de „Air Fran ce", verklaren, dat zij niet afgunstig zijn op Bonnet, doch zij zijn van meening, dat nu de civiele piloten in dén wekelijkschen dienst naar Brazilië 208 vluchten over den Zuidelijken At lantischen Oceaan hebben gemaakt, zij ook in aanmerking komen voor de proefvluchten over het Noordelijk deel van dezen Oceaan. Een vertegenwoordiger van den bond van be roepsvliegers, waarvan de bekende vlieger Sadi- Lecointe voorzitter is, heeft verklaard: „Wan neer een koopvaardijschip van stapel loopt, worden de proeyen hiermede uitgevoerd door Het Fransche reuzen-vliegtuig, de „Lieutenant de Vaisseau Paris" en (inzet) zijn commandant, de kapitein luitenant Bonnet officieren van de koopvaardij en niet door offi cieren van de oorlogsmarine. Hetzelfde begin sel moet worden toegepast in de luchtvaart. Er is geen reden, waarom een burgervliegtuig in handen van een militair vlieger zou worden gegeven". Een vertegenwoordiger van de „Air France Transatlantique", de maatschappij, welke de vluchten over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan verzorgt, verklaarde daarentegen: „Onze Maatschappij heeft niets te maken met de „Air France", zij staat direct onder het ministerie van luchtvaart. Kapt.-luit. Bonnet en zijn helpers zijn de eerste bemanning, die grondig bekend zijn met de „Lieutenant de Vaisseau Paris" en het zou niet eerlijk zijn, hen te vervangen door anderen, wanneer het vliegtuig de volgende maand een proefvlucht langs de Nooröelüke route over den Oceaan gaat maken", De Iersche ruiterequipe, welke op het internationaal concours hippique te Aken den eere-prijs van den Führer veroverde De regeeringspersdienst meldt: Onder dagteekening van 17 dezer heeft het ministerie van Buitenlandsche Zaken van den Nederlandschen wnd. consul-gene raal te Sjanghai telegrafisch bericht ont vangen, dat per tender naar het sa. Tasman werden geëvacueerd: de dames Gastmaken met kinderen, de Wilde met kind, Tiemego met kinderen, Lonsain, Van Senden met kinderen. Riem met kinderen, Van Gulik met kind, Van Houten, Carriere met kind, Mann, Aeyelts, Driessen, Semmelink, Kleyn, Zoek, Van Someren met kind, Lapaine, Buys, Van Woerkom, Faber, Hekking met kinderen, Andrienga en Van den Berg en de heeren Gastmaken, de Wilde, Tiemego, Lonsain, Van Senden, Riem, Van Gulik, Van Houten, Carriere, Mann, Aeyelts, Dries sen, Semmelink, Kleyn, Zoek, Van Some ren, Lapaine, Buys, Van Woerkom, Faber, Hekking, Andrienga en Van den Berg. valt rekening mee te houden, dat in het Dinsdag vermelde totaal-getal der geëvacueer den op de Tasman ook begrepen zijn de leden der Hongaarsche kolonie te Sjanghai, welke onder bescherming van het Nederlandsche con sulaat-generaal staan. ROME, 18 Aug. (Havas) In een artikel in de „Giornale dTtalla", dat wellicht be schouwd kan worden als het uitgangspunt voor de rede, die Mussolini Vrijdag as. zal houden, acht Gayda het een verheugend teeken, dat de aandacht, die men in het buitenland aan de reis van Mussolini naar Sicilië heeft gewijd, niet „vervormd werd door den waanzin van ongewettigde be zorgdheid". Dit, aldus Gayda, is juist de atmosfeer, die voor de Italiaansche strijdkrachten past: aan dacht en eerbied, doch geen onzinnige bezorgd heid. De Italiaansche strijdmacht moet vooral beschouwd worden in verband met de diensten, die zfj kan bewijzen aan de zaak van den vrede en het evenwicht in Europa en de geheele we reld, en in verband met de diensten, die zij aan haar groote en kleine vrienden kan be wijzen. Italië, meer dan ooit zeker van zijn kracht, wenscht den Italiaanschen vrede, een vrede die niet gemaskeerd wordt door utopieën en ge maakte phrazen, en evenmin gebukt gaat onder den druk van overwichts-aspiraties. De stad Palermo, waar de Duce Vrijdag zijn groote rede zal uitspreken, maakt zich op Mus solini te ontvangen. Reeds zijn vele huizen versierd en zijn tallooze vlaggen geheschen. Tienduizenden fascisten stroomen naar de stad, om den Duce te begroeten. De rede van Mussolini zal na afloop van de plechtigheden te Palermo door de Italiaansche radio ook in vertaling worden uitgezonden. WASHINGTON, 18 Aug. (Reuter) In ver band met ontvangen klachten, dat de natio- naal-socialistische organisaties in de Vereenig de Staten, o.a. in Jersey, militaire opleidings kampen hebben ingericht, heeft de Attorney- general een onderzoek gelast. Een federaal on derzoekingsbureau zal een voorloopig onderzoek instellen, dat, indien de feiten dit rechtvaar digen, door een meer formeel onderzoek door de regeering zal worden gevolgd, Engeland heeft een voorstel gedaan tot neutra lisatie van het gebied van Sjanghai, dat door de Japansche houding echter weinig kans van sla gen heeft. De Japansche luchtmacht was de eenige, die boven Sjanghai vloog. Aan beide zijden is echter het geschut actief. In het Noorden zouden de Chineezen oprukken. Gouwleider Biirckel heeft in de Saar en Pfalz het verklikkers-systeem tegen „politiseerende" geestelijken voor alle nazi's verplicht gesteld. De Fransche vliegers der civiele luchtvaart zou den uit protest tegen de benoeming van een militair als commandant der Atlantische vluch ten, gaan staken. In de „Giornale d'Italia" schreef Victor Gayda een artikel over de beteekenis der manoeuvres op Sicilië. De Geneefsche mandatencommissie maakt geen bezwaar tegen het verdeelingsbeginsel voor Pa lestina. Een nazi-functionaris in Schwerin werd wegens fraude afgezet. De besprekingen in het Mexicaansche petroleum- conflict zijn op niets uitgeloopen. De Nationale Lo ordes-bede vaart terug in het vaderland. De namen der op de „Tasman" geëvacueerde Nederlanders uit Sjanghai. Crisisraad door minister Steenberghe weder ingesteld. Tramtrein bij Noord-Barge ontspoord; groote materieele schade. De doodslag te Groede; procureur-generaal vraagt in hooger beroep ontslag van rechtsver volging. Nijpend varkens- en spek-tekort voor uitvoer. Beurs van New-York: opening vrij vast, later brokkelden de koersen af. PARIJS, 18 Aug. (Havas). De Joego Sla- viër Radajewitsj, die in verband met den hier ge pleegden moord op een landgenoot door de politie is verhoord, is opgesloten wegens over treding van het uitwijzingsbevel. BRUSSEL, 18 Aug. Bij de gisteren gehou den inschrijving op driemaandelijksche schat kistcertificaten is het gevraagde bedrag van 50 millioen francs aanzienlijk overteekend. In geschreven werd voor een bedrag van 233 mil lioen francs, zoodat een scherpe reductie zal moeten plaats vinden. De certificaten worden uitgegeven tegen een gemiddelden disconto- koers van fr. 0.49 procent per Jaar. ili ui li Stand op Donderdag 1 uur van. 760.5 Yorige stand 760.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1