$U4Acrn%e De echte PALM OLIVE teint! Neutralisatie van Sjanghai? H Hi Vetvd Een spertijd voor slagerijen VRAGEN BRITSCH VOORSTEL „fSdK.-"* ,ct. DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 ■y^?Tnx 'A»«ao^oe0'\ei! .m 500-000 iHy y ne- i gedUI w °™lb5s»et 1 VvJoS»**?9<®- At ca*?: PER STUK; sc\ve» vA\ „rkO"Z-en V, V eU\^s BUITENLANDSCH OVERZICHT Kans op verwezenlijking niet groot Zonder vergunning van den minis ter zal voorloopig geen nieuw slagersbedrijf gevestigd kunnen worden Verlaging crisisheffing op vleesch Een adres R.K. Paedagogische week gesloten Inleiding van prof. dr. Jac. van Ginneken COR RUYS Weer naar Indië J. Asscher overleden Hoofd der bekende Amster- damsche diamantfirma Akte examens Engelsch L.O. Wings 20 sluta 25 c!s Een Tooneel-verbod De Haagsche burgemeester ver biedt de opvoering door het Hof stad tooneel van „De dag des Oordeels De officieele lezing BRAND TE ROTTERDAM STATUTENWIJZIGING UNILEVER Geringe schade in een houtopslag" plaats aangericht Schepenverkoop V3 ^.nqent',cVl liA lol 1C O 4.Co"0!.»..We** ;»tK- 0°"aeXOn' 3. ^evers *®td v0o toe1 zof*^e \\\ng s\o9fJicng^S dexe toe^er \e» *e J Wj'IJ Copi"»gM «wwrf - Néd'uV De zustertjes Dionne werden geborenen lééfden, alle vijf] Maar ze kwamen twee maanden te vroeg ter wereld; zij waren dus uiterst zwak en o, zoo teer! Onmiddellijk stond men voor het probleem: „hoe deze uiterst teere huidjes te behandelen De doktoren antwoordden: „uitsluitend met olijf-olie". Zoodra de meisjes met water en zeep gewasschen konden wor den, viel er opnieuw een vraagstuk op te lossen: Welke zeep moest men thans gaan gebruiken En zonder aarzelen adviseer den de doktoren: „Uitsluitend Palmolive zeep"! Waarom? Omdat er in haar bereiding groote hoeveelheden olijf olie gaan en zij geen kleurstoffen of dierlijke vetten bevat. Daar om heeft het milde schuim van Palmolive zulk een weldadige invloed op de teerste baby-huid! En voor Uw huid. Mevrouw, is dit in nog sterkere mate het geval. Gebruik dus deze zeep ook regelmatig voor Uzelf en vergeet nooit dat een dagelijksch Palmolivebad verjonging beteekent voor het geheele lichaam bda^ etv vjoï<ienL *o»dfvool W Gebruik ook Palmolive Shampoo voor gezond en zijde-glan zend haar. Vï Wij hebben deze week de aandacht ge vestigd op een artikel in het officieuze orgaan der Franse he regeering, de Temps, waarin Japan als het ware bezworen werd, toch niet officieel den oorlog aan China te verklaren, omdat dat maar noodelooze moei lijkheden zou medebrengen ten opzichte van verschillende verdragen, met name van het Kelloggpact en het Negen-mogendheden-ver- drag van Washington en waarin voorts werd verklaard, dat Engeland, Frankrijk en de Ver- eenigde Staten overeengekomen waren strikt neutraal te blijven in het huidige conflict en alleen en uitsluitend het oog te houden op de belangen der internationale concessies en op de veiligheid hunner aldaar wonende landslieden. De drie genoemde mogendheden wenschten vast te houden aan de fictie, dat er geen oor log is in het Verre Oosten en dat Japan alleen een strafexpeditie onderneemt tegen werkelijke of vermeende „misdaden", door China bedreven ten opzichte der Japansche belangen. In een tweede artikel houdt het spreekorgaan der Fransche regeering stevig aan deze fictie vast. Wel moet het blad tot zijn schrik toegeven, dat de „vijandelijkheden over en weer meer en meer het karakter van werkelijke oorlogsdaden aan nemen" en dat „op het oogenblik het Woord alleen aan het kanon schijnt te zijn, terwijl de diplomatieke mogelijkheden tot een minimum zijn teruggebracht", maar dat neemt niet weg. dat er van „oorlog" nog geen sprake is en dat Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten alleen maar belang er bij hebben, dat China en Japan alle maatregelen zullen nemen, de rech ten en de belangen der concessies te beschermen, aangezien dit dé voorwaarde is, dat er geen „complicaties van algemeene orde" zullen ont staan. Aangezien echter intusschen de Japan sche en Chineesche vliegers en artillerie voort durend gevaar opleveren voor de concessies, heeft de Engelsche regeering, in overeenstem ming met de regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten, aan Tokio en Nanking ver zocht, hun troepen, oorlogsschepen en vliegtui gen uit Sjanghai terug te trekken. Engeland zou bij aannemen van dit voorstel de veiligheid der Japansche kolonie in een aldus geneutraliseerd Sjanghai waarborgen, mits Frankrijk en de Vereenigde Staten met dit voorstel accoord gaan, waaraan het wordt officieel te kennen gegeven niet valt te twijfelen. bevelen der Chineesche staf-officieren niet vol ledig plegen nagekomen te worden door jongere officieren en manschappen. Iedereen zal de be zwaren van het brave, zich steeds stipt aan de verdragen houdende Japan natuurlijk erken nen! Wat hebben die Chineezen tenslotte ook in him eigen land te zoeken! Trouwens staat China, naar verluidt, ook ongunstig tegenover het voorstel, omdat het tenslotte daarop neer komt, dat aan China verzocht wordt, zijn troe pen uit zijn eigen territorium terug te trekken. Er is dus niet veel hoop, dat het ietwat „lis tige" Engelsche" plan verwezenlijkt zal worden. Men verwijt Eden reeds, dat hij geen behoorlijk begrip heeft voor „de werkelijkheden van het Verre Oosten". et Engelsche voorstel is typisch. Wij en Frankrijk en de Vereenigde Staten heb ben voorloopig alleen belangen in de concessies. Laat ons daar met rust. Willen jul lie, Tokio en Nanking, partout vechten, doet het dan buiten Sjanghai. Wij zullen jullie niet sto ren. Maar er is nog iets typisch in het voorstel. Japan wordt er door in een delicate positie ge drongen. Japan heeft aldoor verklaard, dat het alleen strijdmiddelen naar Sjanghai heeft ge. zonden, om de Japansche kolonie aldaar tegen Chineesche aanvallen te beschermen. Engeland biedt thans aan, deze Japansche kolonie te be schermen. Is de bewering van Japan dan op recht geweest, dat het alleen in Sjanghai op> treedt ter beveiliging der Japansche belangen, dan heeft het nu geen reden meer, om langer in Sjanghai zijn actie voort te zetten, omdat Engeland zijn taak overneemt. Ieder kind be grijpt echter, dat de Japansche actie ter be veiliging zjjner landslieden in Sjanghai maar bijzaak is en dat de hoofdzaak is en blijft: in timidatie van Nanking. Het is daarom niet te verwonderen, dat het Engelsche voorstel te Tokio uiterst ongunstig is ontvangen. Natuur lijk heeft de Japansche regeering een „sympa thiek begrip" voor den Britschen wensch tot voorkoming van uitbreiding der vijandelijkhe den, maar zij kan toch niet op het voorstel ingaan, want, ziet U, zuster China is een zeer onbetrouwbaar persoon, zuster China schendt aldoor verdragen. Het feit, dat China in de Chineesche stad Sjanghai troepen heeft, is reeds een schending van het wapenstilstands verdrag van 1932. China heeft in Sjanghai niets te zoeken. En daar komt nog bij, dat, wanneer beide partijen op het Britsche voorstel zouden Ingaan, Japan toch niet zonder zorg zou kun nen zijn, wijl de Chineesche autoriteiten nu eenmaal onbetrouwbaar zijn, te meer omdat de Het machtigste middel om Gods rijk te bevestigen en uit te brei den is het onderwijs, van boven tot beneden doordrongen van een echt katholieken geest en de onmisbare sluit steen van dezen bouw is de Katholieke Universiteit. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland, 8 Sept. 1921. De moeilijke toestand in het slagersbedrijf heeft den minister van Economische Zaken aan leiding gegeven na te gaan, wat zijnerzijds zou kunnen worden gedaan om tot verbetering te komen. Bij het departement van Economische Zaken is van den Middenstandsraad een voorstel in gekomen, om krachtens artikel 1, lid o, van de vestigingswet kleinbedrijf 1937, te komen tot een zgn. spertijd voor de slagerijen. In verband hiermede heeft de mi nister, om den grondslag te leggen voor de verbetering van de positie van het slagersbedrijf, bepaald, dat voorloopig zonder vergunning geen inrichting zal kunnen worden geves tigd, waarin het slagersbedrijf wordt uitgeoefend. Het doel van dezen maatregel is, om, in afwachting van het tot stand komen van vestigingseischen, te voor komen, dat zich nog nieuwe slagers vestigen, die de moeilijkheden van de bestaande slagerijen nog vergrooten. In de tweede plaats heeft de minis ter besloten, de crisisheffing op vleesch van 10 tot 5 pCt. terug te brengen. Overwogen is, de heffing geheel af te schaffen, maar een dergelijke afschaffing zou in strijd zijn geweest met een voldoende voorzichtig fi nancieel beheer van het Landbouwcrisisfonds. De minister heeft gemeend, deze verlaging te moeten aanbrengen, ten einde aan het bedrijf zooveel mogelijk tegemoet te komen. Blijven de financiën van het Landbouwcrisisfonds zich gunstig ontwikkelen, dan bestaat de gegronde hoop, dat in een niet verre toekomst ook de 5 pCt. nog zullen kunnen worden afgeschaft. Juist hedenmorgen ontvingen wij nog 'n adres van het Comité van Kath. Middenstandsvrou wen, gezonden aan den minister van Economische Zaken, waarin verbeteringen in den noodtoe stand van het slagersbedrijf bepleit worden. Gevraagd wordt: Onmiddellijke toepassing van de Vestigings wet: afschaffing der drukkende lasten, speciaal der 10 pet. crisisheffing; gelijkstelling in keurloon met het grootbedrijf; andere en ruimer normen voor het verkrijgen van regeeringscrediet, speciaal voor het slagers, bedrijf, om de bedrijfsgenooten, wier bedrijf nog levensvatbaarheid heeft, in staat te stellen eigen vee te koopen en te slachten en onafhankelijk van den grossier te blijven; verruiming van de teeltbeperking; scherpe controle op unfaire concurrentie-me- thoden en praktijken. Aan de eerste twee verlangens is nu, blijkens bovenvermeld ministerieel besluit, voldaan. speelt. Diens vader, de beroemde Frits Bouw meester, dien ouderen zich nog herinneren als den voortreffelijken tooneelspeler, die met zijn broer Louis en zijn zuster mevr. Mann-Bouw- meester zulk voortreffelijk samenspel gaf, ligt in Indië begraven. Zijn zoon Adolf komt voor het eerst naar Indië en zal mede namens zijn broer een krans op het graf leggen. Gespeeld wordt nog o.a. Doctor Stiglitz, Ro bert en Bertram enz. Zes jaren heeft Adolf Bouwmeester niet op de planken gestaan, maar het radiotooneel ver zorgd. De overige leden van het gezelschap zijn mevr. Christine ChrispijnMulder, Francis May, Jetty Kremer, Dio Huysmans, Henri Dui- veman, Van Hees. Woensdagmiddag is de slotvergadering ge houden van de negende R. K. Paedagogische Week te Tilburg. Ook deze laatste bijeenkomst was zeer druk bezocht. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de twee curatoren van de R. K. Leergangen, het Eerste Kamerlid de heer H. M. J. Blomjous en Mgr. dr. P. van Gils. Inleider op deze laatste bijeenkomst was prof. dr. Jac. van Ginneken, hoogleeraar aan de R. IJ- Universiteit te Nijmegen, die sprak over het onderwerp „De psychologische geslachtsverschil len en hun beteekenis voor onderwijs en opvoe ding". Inleider wees er op, dat de psychologische ver schillen tusschen den man en de vrouw in het algemeen geweldig onderschat worden. Toena derend begrijpen in dezen, hoe heilzaam dit ook zou werken, is er niet bij zoo velen. De ver schillen overigens zijn veel grooter dan de mees ten denken. Het zou voor iedereen nuttig zijn hieraan zijn aandacht eens tc wijden en op dit punt te experimenteeren. Spreker ging dan de verschillende faculteiten van den mensch na, om daarbij de verschillen nader te beschouwen. Wat de zintuigen aangaat zijn de verschillen tusschen het mannelijk oor en oog en die van de vrouwelijke dito's niet zoo groot, maar de verschillen van den smaak en den reuk zijn heel groot. Spr. toonde een en ander met voorbeelden uit het dagelijksche le ven aan. Voor alle zintuigen geldt het feitelijk, dat die van de vrouw altijd en immer overheerscht wor den door het hart. Vervolgens beschouwde spr. enkele vermogens van de vrouw. Spr. merkte op, dat er niets zoo onvrouwelijks op de wereld bestaat dan sport! Sport is voor de mannen, sport heeft met het gevoel niets te maken. De reactiesnelheid der vrouw is veel grooter dan die van den man. Ook is zij veel emotioneeler. Ook het bewustzijn van de vrouw is geheel anders dan van den man. Een vrouw is liefde, zij is receptief, een man is een organisator, hij wil leiden en leiding ge ven. Het meisjesverstand is alleen te boeien door de effectieve spanningen van haar gemoed. Cor Ruys is wederom met een gezelschap tooneelisten naar Ned. Oost-Indië vertrokken. Op het s.s. „Slamat" van den Rotterdamschen Lloyd heeft hij zich ingescheept en is giste ren van Rotterdam afgereisd. Zijn tournee zal acht maanden duren. Met de reis mee blijft hij twaalf maanden weg. De première geeft hij in Medan, waar jonkvrouwe de la Seigliè/e wordt gespeeld, onder regie van Adolf Bouw meester, die zelf den advocaat Destoumelles Het is sprekers overtuiging, dat met name voor de middelbare meisjesscholen vrouwelijke handboeken zullen verschijnen. Die boeken moe ten als een roman zijn. Tegenover de meisjes moet een leeraar zich geven als mensch, als volledig mensch. Een meisje redeneert niet, zooals een jongen altijd pleegt te doen, een meisje is intuïtief en langs dien kant moet men het meisje bereiken. Dan leert ze ook, dan onthoudt ze. Mgr. prof. dr. Th. J. A. J. Goossens sprak daarna een dankwoord tot de sprekers tijdens deze Paedagogische Week, tot de commissies en allen die aan het welslagen hadden meegewerkt. Hij hoopte, dat de reputatie van deze negende Paedagogische Week dusdanig zal zijn, dat de tiende nog grootere deelneming zal kunnen boe ken, vooral uit de kringen van het middelbaar onderwijs. In den afgeloopen nacht is te Deauville in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer Joseph Asscher, hoofd der bekende diamantfirma L J. Asscher, te Amsterdam. De heer Asscher, die te Parijs gevestigd was, was een zeer vooraanstaande figuur in de Fran sche hoofdstad. Hij was o.m. voorzitter ^an de Nederlandsche Kamer van Koophandel aldaar. In 1903 heeft de heer Asscher te Amsterdam den bekenden Excelsior-diamant gekloofd, een steen van 971 karaat, welke het eigendom was van de Beers Company te Londen. In 1908 verwierf hij zich een wereldreputatie door het kloven van den Cullinan, den groot sten diamant, welke tot dusver is gevonden. De hieruit geslepen steenen waren een geschenk van de regeering van Zuid-Afrika aan koning Edward van Engeland, zij zijn de waardevolste van de Engelsche kroonjuweelen. Voor zijn prestatie werd de heer Asscher door de Nederlandsche regeering benoemd tot ridder in de Orde van Oranje.Nassau. Latei- werd hij bevorderd tot ridder in den Nederland- schen Leeuw. De begrafenis van den heer Joseph Asscher Zal morgenmiddag om drie uur geschieden op' de begraafplaats Montparnasse te Parijs. Geslaagd de dames: H. G. H. v. d. Hoek, Bus- sum; A. F. Sterel, Zaandam; A. C. de Bokx, Ovezande; T. Klees, Aarlanderveen; H. Hallier, Naarden. Geslaagd de heeren: G. H. Cramer, Harmeien; W. J. Kleinveld, Maarsbergen; J. Neleman, Rot terdam; A. H. Perton, Den Haag; H. C. Swart, Amsterdam; C. Traas, Scheveningen; G. Wiertz, Haarlem; H. Zevenbergen, Krimpen a. d. IJsel; T. L. Smit, Hoogkerk; K. Vegter, Leeuwarden; L. H. J. Wolfs, Hoensbroek; N. van Zuilen, Lutte- rade. ■et stellen van vragen aan den minister is een geliefkoosde bezig- "heid van Kamerleden, die blijk wenschen te geven van hun activiteit. Gewoonlijk vragen Kamerleden den mi nister naar den reeds sinds lang beken den weg. Het is dan niet hun bedoeling iets aan den weet te komen, dat zij en het volk, dat zij vertegenwoordigen, nog niet wisten, maar enkel de openbare aandacht te vestigen op hun persoon en het belang, dat zij voorstaan, welk be lang soms meer een partij-belang dan wel een landsbelang moet worden ge acht. Het stellen van vragen, een zeer nut tig en redelijk parlementair instituut, wordt zoodoende wel eens misbruikt voor te particularistische doeleinden. Wij wil len van het Tweede-Kamerlid der N.S.B. Graaf de Marchant et d'Ansembourg niet beweren, dat hij dergelijke doelein den heeft nagestreefd, toen hij aan den Minister van Buitenlanasche Zaken a.l. eenige vragen stelde over de verhouding tusschen Nederland en de Franco-regee ring in Spanje, in welke verhouding hij gaarne een ingrijpende.verhouding zou zien aangebracht. Maar wel zijn de door hem gestelde vragen zóó typisch, dat wij aan Graaf de Marchant et d'Ansembourg eenige wedervragen willen stellen, welke zeker voor hem niet van alle belang ont bloot zijn. De katholieke N. S. B.-er vroeg aan den Minister: „Heeft de minister ken nis genomen van het herderlijk schrijven van Spaansche kardinalen, aartsbis schoppen en bisschoppen, waarbij wordt vastgesteld, dat onder het bewind der Spaansche regeering van Valencia 20.000 kerken volkomen werden verwoest, veer tig tot tachtig procent van alle priesters Werden vermoord, meer dan 300.000 bur gers alleen wegens hun politieke opvat tingen om het leven werden gebracht, en evenzoovele op de gruwelijkste wijze werden verminkt? Is de minister van meening, dat o.a. op grond van deze me- dedeeling en van de slotsom, waartoe bovenvermeld herderlijk schrijven komt te weten dat rechtvaardigheid en vrede slechts dan weder in Spanje zul len opbloeien, indien de nationale bewe ging er in slaagt de overwinning te be halen het handhaven van diplomatie ke betrekkingen tusschen de Christelijke Nederlandsche regeering en het bewind van Valencia nog gerechtvaardigd is? Naar aanleiding van deze vragen zouden wij den nationaal-socia- listischen afgevaardigde de vol' gende vragen willen stellen: Heeft het Katholieke Tweede Kamer lid der. N. S. B. Graaf de Marchant ec d'Ansembourg kennis genomen van hefc herderlijk schrijven van de Nederland sche bisschoppen, waarbij wordt vastge steld, dat het voor katholieken verbo den is de N. S. B. in belangrijke mate steun te verleenen? Is het hem bekend, dat Z. H. de Paus in Zijn Encycliek brennender Sorge" bepaalde leerstellin gen van het nationaal-socialisme Duitschland, dat dag in dag uit in de N. S. B.-pers wordt geprezen en verde digd, als funeste en voor een katholiek onaanvaardbare dwalingen heeft ver oordeeld? Heeft hij er kennis van ge nomen, dat katholieken en protestanten in Duitschland uit hun functies zijn ge- stooten, in concentratiekampen of ge vangenissen zijn opgeborgen of zelf-5 gerechtelijk of niet gerechtelijk zijn vermoord alleen wegens hun poli tieke opvattingen? Is het hem be kend, dat in Duitschland het gezag der katholieke geestelijkheid ondermijnd wordt door tal van deviezen- en zeden- processen, welke met onzuivere politieke bijbedoelingen worden gevoerd en in scène gezet tot één groote laster-- en leugencampagne, terwijl het aantal wer kelijk schuldige geestelijken uiterst mi niem blijkt? Is Graaf de Marchant et d'Ansembourg van meening, dat op grond van de mede- deeling en slotsom, waartoe bovenver meld schrijven van het Nederlandscb Episcopaat en de Encycliek „Mit bren nender Sorge" komen, het handhaven van zijn méér dan diplomatieke betrek kingen met het nationaal-socialisme in het algemeen en met de N. S. B. in hef bijzonder nog gerechtvaardigd is? Kent hij den kardinalen, aartsbisschoppen en;;« bisschoppen van Spanje méér gezag toe dan zijn eigen bisschoppen, onder wier»1, jurisdictie hij als Nederlandsch katho liek valt? Het antwoord van Graaf de Marchant et d'Ansembourg op onze vragen interes seert ons nóg meer dan dat, wat de mi nister straks op de zijne zal geven. Wel licht zal het katholieke Kamerlid der N. S. B. ons echter het antwoord schul dig blijven, want het behoort niet tot dc gebruiken der N. S. B. te antwoorden op vragen, welke in haar politieke partij- kraam niet te pas komen. Nog een maand en ik heb mijn doctoraal/ Jk vrees dal: ik het niet haal, ik ben te overspan nen om te sludeeren Gis »k 2ie hoe anderen in een kwartier meer afwerken dan ik in een uur.,... Rook toch een* WINGS. Die geven je je concentratie vermogen wel weer terug. Cum Laude en je was no wel bevrees dat je 't niet jat halen. Zonder WINGS was'fr mij niet gelukt .Die ga ven mij' mijn./ kalmte terug/ American Cigarettes Ook voor II./ Hoe eerder. hoe beter/ De burgemeester van 's-Gravenhage, de heer De Monchy, heeft de opvoering ver boden van „De Dag des Oordeels", het jongste werk van den Amerikaanschen schrijver Elmer Rice, met welk stuk het Vereen. Rotterd. Hofstadtooneel onder lei ding van Cor van der Lugt Melsert het as. tooneelseizoen wilde openen. In een brief d.d. 10 Aug. geeft de burgemees ter te kennen, dat hij het stuk een te duidelijke toespeling acht op den Rijksdagbrand, dan dat hjj de vertooning ervan zou kunnen toelaten. Volgens mededeeling van den heer Cor van der Lugt Melsert was het stuk overeenkomstig de contractueele bepalingen door den admi nistrateur gezonden aan den gedelegeerde van de schouwburg-commissie mr. G. A-. van Haef- ten, van wien het 6 Aug. werd terug ontvan gen met de mededeeling, dat tegen de opvoe ring geen bezwaar bestond. Toen waren de communiqué's aan de pers verzonden en wer den nadere mededeelingen over de première gepubliceerd. Op 8 Aug. vernam de heer v. d. Lugt Melsert, dat het manuscript door mr. van Haeften was teruggevraagd en aap prof. v. d. Bilt was doorgezonden. Desgevraagd vertelde mr. v. Haeften den heer v. d. Lugt Melsert op 9 dezer, dat het stuk bij den burgemeester was Deze heeft het manuscript onmiddellijk gele zen blijkbaar en grooten spoed gelukkig be tracht. Op 10 Augustus schreef hij zijn verbod v. d. Lugt Melsert vergeefs gepoogd den bur gemeester van standpunt te doen veranderen. „Dit verbod heb ik niet voorzien," zei de heer v. d. Lugt Melsert. Ik heb het stuk gelezen als kunstenaar en vond het een goed, sterk stuk. Er komt een proces in voor, dat zich afspeelt onder dictatuur. De hoofdverdachten worden van een aanslag beschuldigd, waaraan zij on schuldig zijn. Het is m. i. een tijdstuk, een tra gedie van het recht. In Londen -wordt het stuk sinds April dage lijks gespeeld, zooals het ook in Amerika vele opvoeringen beleefde. De heer v. d. Lugt Melsert verklaarde in groote ongelegenheid thans te zijn, daar de décors waren besproken, de costuums besteld, een aantal acteurs tijdelijk was geëngageerd enz. enz. Kortom alles was er op berekend, dat een der twee deelen, waarin 't gezelschap ge splitst is, met de opvoering kon aanvangen. De heer Van der Lugt Melsert zei geen bedenkelijke stukken te willen spelen, niet te willen speculeeren op sensatiezucht en hij is ook afkeerig om dit Haagsche verbod een indirecte reclame te doen zijn voor op voeringen elders. Dit ligt niet in zijn lijn. Hij speelt het stuk nu in het geheel niet. Sensatie-reclame behoort niet bij ernstig werk als hij wilde brengen. Hij voert dus het stuk af van het repertoire, maar be klaagde zich zeer over de wijze van behan deling door de commissie. Naar aanleiding van de uiteenzetting door den heer Van der Lugt Melsert, betreffende het door den burgemeester uitgevaardigde ver bod van de opvoering van het tooneelstuk „De Dag des Oordeels", bericht men ons van offi cieele zijde het volgende: Nadat mr. van Haeften als gedelegeerde van ww xv/ «u6uoiuö auiucci hij vciwuu uu. vttu na-tuteu ais geaeiegeerae van neer. In een lang onderhoud heeft de heer de schouwburg-commissie op 6 Augustus aan de directie van het Rotterdamsch Hofstad Too neel had doen weten, dat tegen de opvoering van het bewuste stuk in den schouwburg geen bezwaar bestond, had de burgemeester op eigen verzoek met mr. Van Haeften over een andere zaak een onderhóud. Bij dezq gelegenheid ver telde mr. Van Haeften den burgemeester, die tevoren zelfs van het bestaan van het stuk niets afwist, een en ander over den inhoud daarvan, hetgeen den burgemeester den wensch deed uiten het stuk zelf te lezen. Op 9 Augustus ontving de burgemeester daarop den Hollandschen tekst door tusschen- komst van den administrateur van den Kon. Schouwburg. Daaruit bleek hem, dat „De Dag des Oordeels", al speelt het in een Slavisch land en al beschrijft het een proces wegens poging tot moord op een dictator, zoo tallooze toespelingen bevat op het proces-Van der Lub- be, ter zake van het in brand steken van het Rijksdaggebouw, dat de toeschouwer geen oogenblik in twijfel zal zijn omtrent, den eigen lijken aard van hetgeen vertoond wordt. Daarbij wordt zoowel de Duitsche rechtspraak als de houding van de Duitsche regeering, met name van minister Goering, op zóó ongunstige wijze voorgesteld, dat de opvoering van het stuk ontoelaatbaar was te achten in een land, dat vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland onderhoudt. Op dezen grond heeft de burgemeester op 10 Augustus laten weten, dat hjj opvoering van dit tooneelstuk te 's-Gra venhage verbood. In de heden gehouden buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders der Unilever N.V. is het voorstel tot statutenwijzi ging met algemeene stemmen aangenomen. Deze wijziging heeft uitsluitend ten doel, de tot nog toe geldende beperking van het stem recht, waardoor geen der aandeelhouders voor zich zelf meer dan 6 stemmen kan uitbrengen, te doen vervallen, Woensdagavond omstreeks elf uur is brand ontstaan in 'n opslagplaats var. den triplex- en fineerhouthandel van de firma D. P. Brugman in de Nozemanstraat 14 a te Rotterdam. Door krachtig ingrijpen heeft de brandweer in een half uur het vuur met zeven stralen op de wa terleiding kunnen blusschen. De schade is niet aanzienlijk. Om elf uur hoorde de kosteres van de naast de opslagplaats gelegen Luther-kapel, juist toen zij zich naar bed wilde begeven, glas gerinkel. Zij vermoedde, dat er iets niet i11 orde was, en toen zij aan de achterzijde pools hoogte ging nemen, ontdekte zij veel rook 611 een rooden gloed. Zij maakte toen direct alarm- De opslagplaats, die geheel ingebouwd tus schen de huizen ligt, kan bereikt worden V1ÏJ een betrekkelijk smalle poort, welke geheel overbouwd is, en door de Lutherkapel. In den aanvang liet zich de brand zeer ern stig aanzien. Een verstikkende rook hing niet alleen in de belendende panden, maar belem merde ook het uitzicht in de Nozemanstraat en zelfs in de Vierambachtstraat. De omwo nenden zijn dan ook, daar men uitbreiding van den brand vreesde, gewekt. Slangenwagen met onderbrandmeester De Koning en brand meester Van Dam was het eerst op het terrein van den brand aanwezig. Direct werden twee slangen op de waterleiding aangesloten, welke via de hoofdpoort naar den vuurhaard werden geleid. De leiding werd even later overgenomen door hoofdman J. Lourens. Deze liet nog een vijftal slangen aansluiten, zoodat de brandweer in totaal met zeven slangen op de waterleiding het vuur bestreed. Een slang van de motor spuit II werd voor de veiligheid door de hoofd poort van 14 a met het oog op eventueele uit breiding naar achteren geleid. Personeel van de afdeeling brandbluschmid- delen, onder leiding van opzichter De Key zen heeft met rookmaskers een onderzoek in h®" brandende pand insteld. De brandweer had, toen zij het vuur eenmam aan alle kanten had ingesloten, den bran spoedig onder de knie. Na een half uur konden de verschillende slangenwagens successievelijk inrukken. De schade is zeer beperkt gebleven» een partij fineerhout is verloren gegaan. omliggende panden, vooral het bovenhuis eIÏ de Lutherkapel, waardoor de slangen werden geleid, hebben waterschade opgelopen. Het in beschadigden toestand te Rotterdam liggende Italiaansche s.s. „Luigi Accame", groot bruto 5222 ton, gebouwd in 1921, is te dam in openbare veiling verkocht voor 170.00° plus kosten aan de Scheepvaart Mij. Milling®11 te Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2