De doodslag te Groede Crisisraad weder ingesteld EN JAAR N HET WOUD VERDACHTE VOOR HET HAAGSCHE HOF MERKWAARDIGHEDEN BIJ VEEHOUDERIJCENTRALE DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 De procureur-generaal vraagt ontslag van rechtsvervolging Noodweer-exces of noodweer? Is D. op den dijk geweest? Requisitoir Meisje doodgereden Vader liet haar even los om naar grootvader te gaan POLITIEMOTOR GEKANTELD Drie gewonden ZEGELDIEVEN IN BEROEP Eén straf vonden zij „zeer modest" JAARGETIJDE KARDINAAL VAN ROSSUM Tekort aan varkens Te weinig bacon en spek voor uitvoer FABRIEKSBRAND TE OSS Enorme rookontwikkeling trok veel publiek Regeeringscommissaris, dr. Deter- ding en de varkens LIMBURGSCHE MIJNEN De productie van Juli „Huize Mariaoord" KUNST VAN HEDEN De Geheimen der H. Mis Een spel van ontroering door eenvoud te Schiedam VINCENT BERGHEGGE 25 jaar tooneelspeler Gefantaseerd verhaal Oplichter staat in hoogerv beroep terecht LUCHTVERDEDIGINGSDAG TE SCHEVENINGEN Mededeelingen omtrent 't werken met zoeklichten MINDER BIGGENMERKEN AANGEBRACHT Ter bespreking van de aanhangige economische vraagstukken PRINS BERNHARD Installatie als kapitein van corps rijdende artillerie JONGEMAN VERDRONKEN Hongaarsche nationale feestdag UIT DE STAATSCOURANT Onderscheid ingen Tijdelijk leeraar Belastingen Eervol ontslag als commissie-lid DOOR vnnii PAUL KELLER ^heer ik nu de.ble.eke.Plejaden beschouw treu^idie^keEeljnet 0 V Voor het gerechthshof te 's-Gravenhage diende Woensdag de strafzaak tegen den ^-jarigen landbouwer P. J. G. te Groede, die wegens doodslag door de Middelburg se rechtbank veroordeeld is tot een ge- vangenisstraf van vijf jaar. U. heeft op 4 Maart j.l. te Groede een revol- ^schot gelost op den landarbeider Van de W., daardoor vrijwel op slag is gedood. De voor- j><Siedenis van dit drama was ongeveer als 0l?t: ^^fsschen den verdachte en den landbouwer A- D. te Breskens bestond een veete over jjd stuk land. Meermalen werd verdachte door lastig gevallen en door diens arbeiders uit scholden. Ook de verslagene Van de W. was v':6cht bij D. en volgens de beweringen van •'dachte zou hij door zijn baas zijn opgezet gezamenlijk verdachte aan te vallen, den bewusten dag hebben D. en Van de 0°P den Hoogen Dijk te Groede verdachte j^bhoeet en wat er nu precies is voorgevallen, Moeilijk te reconstrueeren, doch de gebeur- dissen eindigden met het doodelijke schot. 0 president van het gerechtshof, mr. D. Lod- liet allereerst verdachte zijn lezing over J' geval geven. Deze beweerde, dat hij, op den aangekomen, D. en Van de W. heeft ont- y°et> dfe hem met 'n stok te lijf wilden gaan. coachte heeft nog getracht terug te keeren, de beide mannen sneden hem den pas af. .^adat hij verscheidene slagen te pakken gehad, is verdachte zoo bang geworden, jj' hij in zijn doodsangst heeft geschoten, met bekende noodlottige gevolg. .U. heeft zich later zelf bij de politie aan geven. Dr. Jongsma uit Groede, die verdachte jJJt na het gebeurde heeft onderzocht, heeft aerdaad striemen en blauwe plekken op rug schouders van verdachte geconstateerd, wel- van zware stokslagen afkomstig moeten zijn ^eest. Veldwachter Van der Vlugt, die van 1 Plaatselijke toestanden te Groede op de °°gte is, deelde mede, dat Van de W. al eens *aarschuwd is om G. met rust te laten. j °aarna verscheen de landbouwer D. als ge- öeze verklaarde, dat inderdaad de verslagene jb hekel aan verdachte had. Waarom, wist jhige niet. Resident: „En was u verdachte niet kwaad K'2inci?" petuige; „Nou, het was m'n vriend niet, maar Ook biet m'n vijand." v®venals voor de rechtbank te Middelburg 'klaarde getuige voorts, dat hij gezien heeft, d j Van de W. verdachte heeft opgewacht en hrJ hijzelf, in een droge sloot zittende, het ge- tafereel heeft gadegeslagen. Op dit belangrijke punt loopen de lezing van verdachte en die van getuige uiteen, herdachte beweert, dat D. op den dijk is geweest en hem met een spade heeft be- ^reigd. D. zelf houdt vol, dat hij in de sloot blijven zitten. Uitvoerig ging het Hof aan de hand van ee" situatie-schets op dit punt in, doch tot v°Hedige klaarheid kwam dit vraagstuk biet. President: „Hebt u Van de W. nooit aan- k^spoord om G. af te ranselen?" Getuige beweerde dat nooit gedaan te hebben. Ook uit het verhoor van de andere 8etuigen was het zeer moeilijk op te maken of E>„ nu wel of niet op den dijk is geweest. t *h zijn requisitoir sprak de procureur-gene va1' mn A. Rombach, allereerst een woord deelneming tot de nabestaanden van het r' Het 15 een noodlottige gebeurtenis eest, waarbij het gedrag van den verslagene tij barste is af te keuren. Doch dit rechtvaar- lix geenszins de handelwijze van verdachte. <i(.u 1:>'aats van iemand maar dadelijk dood te &6y ken, had hij een schot in de lucht kunnen 5ja eb, of den revolver naar de beenen van het "toffer kunnen richten. Een beroep op nood- g^t dus niet op. °ch achtte de procureur-generaal den ver- 4 "te niet strafbaar en wel omdat hier sprake geweest van noodweer exces. herdachte is zóó in het nauw gedreven *b voelde zich zóó bedreigd, dat hij in een "sdanigen gemoedstoestand is gekomen, hij de grenzen van de „noodzakelijke *erdediging" heeft overschreden. sPr. vorderde daarom ontslag van rechts opvolging. zÜn pleidooi sloot de verdediger, mr. J. H. Rolandus Hagedoom, zich uiteraard grooten- deels aan bij het requisitoir. Toch wilde pleiter nog bij enkele punten even stilstaan. Wat ge tuige D. betreft, deze kan menschelijkerwijze niet de waarheid spreken, want als hij dat doet, beschuldigt hü zichzelf van een strafbaar feit. Voorts laakte pleiter de houding van de politie te Groede, die eiken preventieven maatregel om verdachte te beschermen heeft nagelaten. Iedereen in het dorp wist, dat hij bedreigd werd en dat er ongelukken zouden komen, als de politie niet ingreep. Tenslotte kon pleiter zich niet met het requisitoir vereenigen, voor zoover de procureur-generaal noodweer exces aannam. Als verdachte werkelijk in de lucht geschoten zou hebben, zou dat misschien zijn laatste daad zijn geweest. Wegloopen kon hij ook niet meer en in zijn wanhoop wendde hij zich af.... en schoot» De bedoeling om te dooden had hij niet. Pleiter meende, dat dit geval een model-voor beeld was van de moderne opvatting van nood weer. Arrest 19 Augustus. Woensdagmiddag om vier uur is in de Nieuw- straat te Hoensbroek een driejarig meisje door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het kind was op weg naar haar grootvader, die in genoemde straat woont. De vader had de kleine even losgelaten, om het meisje op haar grootvader, die stond te wachten, toe te laten loopen. Een oogenblik daarna is het ongeluk gebeurd. Omstreeks vier uur Woensdagmiddag reed een motor met zijspan van de Haagsche politie op het Jonckbloetplein te Den Haag, toen de be stuurder plotseling moest uitwijken voor een van rechts komenden motorrijder. Door de on verwachte manoeuvre kantelde de politiemotor. De twee agenten werden tegen den grond ge smakt en ook de andere motorrijder kwam te vallen, omdat het hem niet mogelijk was, den kantelenden politiemotor te ontwijken. De 30-jarige agent W. van D. kreeg een her senschudding en een wonde aan het voorhoofd, de tweede agent, de 32-jarige C. A. P., bekwam bloedende verwondingen aan het gelaat, ter wijl de 43-jarige J. C. M., eveneens te 's-Gra venhage, met een gecompliceerde onderbeen fractuur moest worden opgenomen. De G.G.D. verbond de drie gewonden ter plaatse en vervoerde hen naar het R.K. zieken huis. De agent P. zal dit spoedig weer mogen verlaten. De beide andere gewonden blijven voorloopig in het ziekenhuis. Een 25-jarige metaalbewerker en een 25-jarige stoffeerder-schilder zijn ieder tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld door de Rotter- damsche rechtbank wegens diefstal van rente zegels, plakzegels en postzegels bij een linnen- verhuurkantoor te Rotterdam en van enkele goederen van de firma Pander. Beiden zijn van dit vonnis in beroep ge komen. Ook de Haagsche rechtbank veroordeel de hen tot anderhalf jaar gevangenisstraf we gens diefstal bij de firma Perry en inbraak in het pand Driehoekjes no. 2, waar het bureau van het Haagsche Crisis Comité gevestigd is. Van dit vonnis zijn zij niet in beroep geko men, omdat, naar zij den advocaat-generaal mededeelden, die straf voor de Haagsche affai re „zeer modest" was. Verdachten ontkenden, dat zij met de in braak van postzegels, plak- en rentezegels iets te maken zouden hebben. De advocaat-generaal, Mr. Rombach, achtte het bewijs zeer overtuigend geleverd, dat ver dachten de inbraak gepleegd hebben. Het zijn ernstige recidivisten en spr. vroeg bevestiging van het gewezen vonnis met bevel tot gevan genneming. De verdediger, Mr. G. J. van der Jagt, achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Het Hof zal hedenochtend te tien uur uit spraak doen. In de kerk van 't klooster der paters Redemp toristen te Wittem (L.) zal op Dinsdag 31 Aug. het plechtige jaargetijde worden gehouden voor de zielerust van wijlen Z. Em. W. M. kardinaal Van Rossum C. ss. R. z. H. Exc. Mgr. Paulus- sen, bisschop van Kumasi (West-Afrika), zal de pontificale H. Requiemmis opdragen. De grafkelder, waar het stoffelijk overschot van den kardinaal rust, zal den geheelen dag ge opend zijn. De „ordening in het varkenskot" en het export monopolie van de Veehouderijcentrale zijn, naar het Handelsblad weet mede te deelen, weer eens vastgeloopen wegens een nijpend varkens- en spek-tekort voor uitvoer. De Engelsche regeering, met welke Neder land een z.g. vrijwillige invoercontingenteering voor bacon is overeengekomen, heeft onlangs o.a. aan ons land een kleine incidenteele ver ruiming toegestaan van circa 500 ton. De Cen trale heeft hieraan echter niet kunnen voldoen wegens een tekort aan varkens. Verder kan de Centrale het Duitsche invoer contingent voor het derde kwartaal van gezou ten spek (1900 ton) niet uitputten, omdat zij slechts een voorraad heeft van 500 a 600 ton! De exporteurs-consenthouders n.l. mogen al léén spek uitvoeren, dat zij van de Centrale hebben gekocht. Wanneer zij varkens slachten, moeten zij het spek dus öf vasthouden öf in het binnenland verkoopen, öf aan dit crisis lichaam verkoopen tegen officieel vastgestelde overnemings-prijzen. Deze bedragen voor de drie soorten A, B en C resp. 56, 55 en 53 ct. per kilo, hetgeen véél te laag is in verband met de marktprijzen van de varkens. De binnen- landsche spekprijzen bedragen dan ook resp. 70, 68 en 65 ct.! Het gevolg daarvan is, dat er door de exporteurs en anderen minder spek aan de Centrale ter overneming wordt aangeboden, zoodat dit lichaam thans een voorraad heeft, die onvoldoende is om aan de export-behoefte te voldoen. Om uit deze impasse te geraken, zal de Cen trale öf van den handel moeten bijkoopen maar dan tegen een veel hoogeren prijs öf het Duitsche contingent niet uitputten, doch het. is de vraag, of Duitschland daarmee ge noegen zal nemen, want het blad meent te weten, dat de Centrale met Duitschland over een is gekomen, om in het derde kwartaal b.v. A-spek te leveren voor 61 ct. per kilo. Bij de N.V. Hartog's fabrieken te Oss heeft Woensdagavond een brand gewoed, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien door de ge weldige rookontwikkeling. Omstreeks half zeven werd de fabrieksbrand- weer gealarmeerd voor een brand, die ontstaan was in een partij kurkplaten. Deze kurkplaten lagen opgestapeld in een gedeelte van de fa briek, dat ontruimd was wegens een aanstaande verbouwing. Aanstonds werd ,de brand met ver schillende stralen aangetast. Na een uur blus- schen is men er in geslaagd verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. De schade is niet aanzienlijk. Het bedrijf on dervindt van den brand geen stagnatie. De ge meentelijke brandweer, die op het terrein aan wezig was, behoefde geen dienst te doen. Door de enorme rookontwikkeling, die zeer ver zichtbaar was, waren duizenden menschen op de been gekomen. Betreffende het ernstig geschil, dat ontstaan is tusschen dr. Deterding en de Veehouderij- centrale over den prijs van de naar Duitschland gezonden varkens, verneemt het Handelsblad nog het volgende: Tusschen Regeeringscommissaris LouWes en de gemachtigden van dr. Deterding be stond de overeenkomst, dateerende van De cember 1936, dat de Veehouderij centrale aan dr. Deterding zou leveren 30.000 var kens van gemiddeld 120 kilo tegen een prijs van veertig cents per kilo levend gewicht of zooveel minder als waarvoor in dezelfde periode varkens aan een ènder zouden wor den geleverd voor export. Een soort „meest- begunstigings-clausule" dus. Naderhand bleek toevallig, n.l. doordat een crisisambtenaar een factuur voor een andere firma in een enveloppe, bestemd voor het bu reau van dr. Deterding, sloot en verzond, dat aan een bepaalde firma varkens werden ge leverd voor 34 cents per kilo, terwijl bovendien nog een korting werd toegestaan van vier kilo per varken. Deze naar Zwitserland geëxporteerde varkens 6600 stuks waren bovendien van uitge zochte kwaliteit en de Centrale betaalde er een prijs voor, die 1.20 per varken hooger was dan de officieel door haar gepubliceerde overne- mingsprijs, een en ander blijkens een brief, die ons ter beschikking staat. Zoo betaalden bij voorbeeld de kringzaakvoerder der Veehouderij centrale J. de Vette te Maasland en de zaak voerder G. Voorspui te Hoornaar 46 cents voor de uitgezochte varkens van o m. de veehouders J. Brand, J. Heykoop, T. Timmer en T. Bos in den Alblasserwaard. De officieel gepubliceerde overnemingsprijs bedroeg echter 45 cents per kilo levend gewicht. Het zal thans duidelijk zijn, dat dr. Deterding met het volste recht terugbetaling eischte, waaraan dan ook door Regeeringscommissaris Louwes is voldaan, op kosten van het Land bouwcrisisfonds. Het totale aantal arbeiders der Limburgsche steenkolenmijnen bedroeg per 1 Aug. onder gronds 20.200, boveftgrondsch 11.049. De totale netto-productie der Limburgsche mijnen be droeg over Juli j.l. 1.245.898.094 ton steenkool. Het aantal werkdagen, waarop het bedrijf in Juli j.l. regelmatig werd uitgeoefend, bedroeg bij de onderscheiden mijnen: Domaniale mijn- maatschappij 27; mijnen „Laura" en „Vereeni- ging" 27; Oranje-Nassau mijnen 27; mijn „Wil lem Sophie" 27 en de staatsmijnen 27. Binnen eenigen tyd zal te Vinkeveen geopend worden „Huize Mariaoord", tehuis voor ouden van dagen, terwijl ook anderen daar hun in trek kunnen nemen. Het zal onder beheer staan van de Eerw. Zusters Franciscanessen van het Kath. Gast huis, Breda. Naar aanleiding van een priesterjubileum nl. het zileren priesterfeest van pastoor Vis, is te Schiedam in den pastorietuin het myste riespel „de Geheimen der H. Mis" opgevoerd van Calderon de la Barca in de bewerking van Henri Ghéon. Anton Sweers, die reeds meer met groot succes dit werk met leeken- spelers instudeerde, o.a. te Heer Hugowaard en elders, had wederom de regie. De groote tuin leende zich uitnemend voor deze gran dioze uitvoering die op de toeschouwenden en toehoorenden een diepen indruk maakte. Tegen de hooge kerkmuren waren de decors deels opgetrokken, welke fraaie decors zeer wel voldeden. De blauwe kleur kwam prachtig uit tegen het avondgroen der klimop, onder den gloed der schijnwerpers. Tusschen twee groo te poorten was de crypte ontworpen met de Offertafel waaraan Christus Zijn onbloedig Offer der Nieuwe Wet voltrekt en den men schen den diepen zin ervan leert verstaan. Omstreeks tweehonderd parochianen namen aan de handeling van het spel deel en onder de massa-regie van Sweers werd hun samen spel, hun zegging en bewegen een groot suc ces. Ernstige studie en oefening waren blijk baar aan deze voorstelling, die heel de week herhaald zal worden, voorafgegaan. Voor de hoofdrollen had de spelleiding een zeer gelukkige keuze kunnen doen en de uiterst moeilijke, subtiele rol van den Chris tus werd waardig en ontroerend gebeeld. Ook Adam, Mozes, Joannes de Dooper, Paulus enz. vonden kunstvaardige vertolkers. Groote toewijding en algeheele wijdingsvolle overgave aan hun taak sprak uit het spel van allen zoodat de vertooning het karakter toe kwam van diepen ernst, vrome ontroering, schoonheid door eenvoud en hooge wijding. Een koor gaf door zangen op Gregoriaan- sche melodieën muzikale illustratie aan het spel van Offer. Zondag was helaas de première door regen verhinderd. De uitgestelde perste vertooning slaagde in het vallend avondduister onder het sprokelicht der schijnwerpers heel mooi. Zoo wel de hoofdvertolkers als de figuranten en in het bijzonder Anton Sweers verdienen hul de voor hetgeen hier werd tot stand gebracht in eenvoud, vroomheid en wijdingsvolle offer vaardigheid. De zinnebeeldige figuren De Wijsheid die de Onwetendheid onderricht, voldeden wonder wel in het geheel. Zoodat de herhalingen deze en volgende week ongetwijfeld veler belangstelling zullen trekken. In October a.s. herdenkt de heer Vincent Berghegge zijn 25-jarige tooneelloopbaan. Het is de wensch van den jubilaris dit in den kring van „Roomsch Tooneel" te Rotterdam te vie ren, waarvan hij sinds langen tijd de artistieke leider is. Op Vrijdag 15 October zal de jubileumvoor stelling worden gegeven waarin de jubilaris de hoofdrol zal vertolken. Een eere-comité wordt gevormd om aan dit feest van den bekenden katholieken tooneelkunstenaar meerderen luis ter bij te zetten. Een auto, die rechts van den weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan zijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af). Binnen bebouwde kommen behoeft men in het geheel geen licht op te hebben, indien de auto binnen 30 meter van een brandende straatlantaarn staat. De Rotterdamsche bakker K. S. had te zamen met een vriend op listige wijze geld weten los te krijgen van een zekeren Van der V., dien zij verteld hadden, dat hij met het smokkelen van cigarettenpapier veel geld kon verdienen. Van der V. had S. en zijn maat 375 gegeven voor een hoeveelheid cigarettenpapier, dat in een schip in de Rotterdamsche haven opgesla gen was. Toen Van der V. in de haven kwam, bleek er In het geheel geen schip van den door S. op gegeven naam te liggen. Het geheele verhaal was n.l. gefantaseerd. Wegens oplichting was S. door de Rotter damsche rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek van pre ventieve hechtenis. Van dit vonnis was hij m hooger beroep ge komen bij het Haagsche gerechtshof, daar hij die straf te zwaar vond. De procureur-generaal, mr. A. Rombach was evenwel van meening dat men hier met een geval van schandalige oplichting te doen had en vorderde bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Uitspraak heden 19 Augustus. Op de tentoonstelling der luchtdoelbestrij dingsmiddelen op den strand-boulevard te Sche- veningen, die Zaterdag te 12.15 uur zal worden geopend door luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van 't veld leger, is, behalve moderne luchtdoelbestrijdings middelen, ook een sectie zoeklichten aanwezig, bestaande uit vier moderne hoogintensief zoek lichten met het bijbehoorende opsporingsmate- rieel, onder commando van eerste-luitenant der genie C. Schep. Deze tentoonstelling is van 12.30 tot 16.00 uur voor het publiek tegen een zeer geringen entrée- prijs geopend. Des avonds (22 uur precies) zullen de zoek- ichten een vliegtuig, bestuurd door den heer Schmidt Crans, chef-instructeur van de Na tionale Luchtvaartschool, opsporen en in hun lichtbundels vatten. Het vliegtuig demonstreert op een hoogte van ongeveer 800 meter. Snelheid en aanvalsrichting zijn onbekend. Het te verdedigen object is „de pier". Het vliegtuig wordt na opsporing verlicht. Het moet door de vier bundels gedurende één minuut worden verlicht, waarna alle zoeklichten gedurende 30 seconden duister blijven. Daarna begint het opsporen opnieuw en zoo vervolgens. Het loslaten van het vliegtuig na één minuut schijnen geschiedt alleen uit veiligheidsover wegingen. In werkelijkheid wordt het vliegtuig in de lichtbundels der zoeklichten gevangen ge houden, waardoor de vlieger wordt verblind en het vliegtuig ten prooi valt van de vurende luchtdoel-artillerie. Mocht de vliegdemonstratie vanwege ongun stig vliegweer niet kunnen doorgaar, dan zullen de zoeklichten op den boulevard worden opge steld en andere objecten verlichten, hetzij op zee, hetzij het Kurhauscomplex. Vóór de opening van het militaire demonstra tie-terrein op het parkeerterrein aan den Bou levard te Scheveningen op den luchtverdedi gingsdag (Zaterdag 21 dezer), zal de luitenant- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst de N. J. V.-wacht, die daartoe bij de trap van het monument van land- en zeemacht opge steld staat, inspecteeren. Na de opening van het terrein, zal de luite nant-generaal Van Voorst tot Voorst de troe pen op den Boulevard inspecteeren. De luchtverdedigingsdag zal om. worden bij gewoond door de gezanten of zaakgelastigden van Zwitserland, Engeland, Duitschland, Bel gië, Oostenrijk, Polen, Zuid-Afrika en China, de militaire attaché's van Frankrijk en Japan en den marine-attaché van Duitschland. Wy vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 2 tot 7 Augustus 37.000 (vorige jaar 49.197) bedroeg. Van de toekenning 1937 zijn tot 7 Augustus in totaal 1.025.555 (v.j. 1.207.068) merken aan gebracht. De minister van Economische Zaken heeft besloten tot wederinstelling van den Crisisraad, waarin onder zyn presidium zitting hebben de secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, de directeur-generaal van Handel en Nijverheid, dr. H. M. Hirschfeld, de directeur-generaal van den Landbouw, ir. A. L. H. Roebroek, de regee ringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij, ir. S. L. Louwes en de regeerinss- commissaris voor Handel en Nijverheid, dr. W. L. Groeneveld Meyer. Deze raad, welke eenmaal per week ver gadert, heeft ten doel het bespreken van de belangrijke aanhangige economische vraag stukken en in het bijzonder het coördinee- ren van de belangen van landbouw eener- zijds en handel en industrie anderzijds. Gelijk bekend, heeft deze raad ook onder het eerste ministerschap van mr. Steen- berghe bestaan. De gunstige ervaringen, destijds opgedaan, hebben den minister doen besluiten den crisisraad weder in te stellen. Z. K. H. Prins Bernhard zal op 11 September te Arnhem worden geïnstalleerd als kapitein van het corps rijdende artillerie. In de eerste week van September zal de Prins te Deventer de oefening van het vierde half- régiment huzaren bijwonen. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor vijf gingen de tweelingbroers Nuse met een vriend nabij het havenhoofd te Harderwijk, waar het krachtens politieverordening verboden is te zwemmen, baden. Op een gegeven oogenblik zonk een der tweelingbroers weg. Hij riep nog om hulp, maar de anderen beschouwden den kreet niet als ernstig, tot zy de verschrikkeiyke werkelijkheid gewaar werden. Toen was het echter te laat. Na anderhalf uur hebben vis- schers het lyk met de kuil opgehaald. In verband met den Hongaarschen nationa- len feestdag St. Stephanus, zullen de Hon gaarsche legatie te Den Haag, het consulaat- generaal te Amsterdam en het consulaat van Hongarqe te Heerlen den 20sten dezer voor het publiek gesloten zyn. By K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau H. J. L. Wijnen, voorzitter van den R. K. Onderwyzersbond in het bisdom Roermond, wonende te Limmel-Maastricht; is verleend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan F. J. Deelman, hoofdbewaarder by het huis van be waring te Haarlem. Bij K. B. zqn weder tydeiyk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Velsen L. Straus, G. Lottering, ir. W. Enklaar en dr. A. J. C. Rüter; is weder tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Amersfoort dr. F. de Kok; is weder tydeiyk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Roermond P. H. J. Bouwens. By beschikking van den minister van Fi nanciën is de inspecteur der directe belastin gen, enz., P. U. Rypma, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te 's-Hertogenbosch, verplaatst naar Delft en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen aldaar. By beschikking van den minister van Water staat is het lid van de commissie voor het onderzoek der verbetering in het verkeer tus schen de ZceuWsche eilanden, Zuid-Holland en Noord-Brabant de heer H. van Boeyen, minis ter van Binnenlandsche Zaken, te Voorburg, op zqn verzoek van zijn lidmaatschap onthe ven, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. *iw?,ri alles, wat ik op school hoorde, had 010 zoozeer getroffen als de byzonderheden öe zon, haar grootte, haar verren afstand 8 ZU met; haar gloed al het levende op voedde en in stand hield. En ook: hoe onmeteiyk hart uit zou dooven en hoe alle aardekinderen zouden moeten sterven: ^nschen, de dieren en de planten, t er> toen ik een grootestadsleven leidde, zag licj, 8 zon zelden. Het tooneel houdt van lamp as zoowel het tooneel van de schouwburg als 0r"edie van het gezelschapsleven. En daar 'k 7® ik altyd, en overdag sliep ik. Alleen als moe werd, vluchtte ik naar een zonnig en zocht daar met andere zieken het ■jtvoiie licht der gulden moeder. JW a"s, nu ik een stille Hubertus ben gewor dt)' staar ik dikwyis naar den sterrenhemel. Ik t"16 eenige boeken aangeschaft, kleine po- en Practische werkjes, waarmee ik me aan den hemel oriënteer; want op jVj^izend ontwikkelde lieden zqn er misschien ®S. twee, die iets van het zilveren wonderryk "un hoofd afweten. of het schoone hemelkruis van Orion of an dere vaste sterren en weet, dat het allemaal zonnen zijn, grooter dan de onze, en zoo ver van ons verwijderd dat duizend lichtjaren voor- bygaan eer hun stralen tot ons doordringen, dan sluit ik dikwijls verschrikt de oogen en houd ik, kind der aarde, me toch liever by „mijn" zon, bij dit heeriykst wonder der wereld. Dikwijls overmeestert me in deze zonnevreug- de een diep verlangen naar liefde. Het beweegt zich steeds in dezelfde richting en sterft met het avondrood. Gedurende den koelen nacht zit ik aan myn piano of by myn boeken of staar droomend door het raam naar buiten over de ruischende wou den. Den vorigen Dinsdag is de rechtszaak tegen den ouden Krügel vóórgeweest. Ik heb het niet over me kunnen verkrqgen, er by tegenwoordig te zijn. Balthassar was jurylid. Bijna het heele dorp wendde zich toen tot hem om toegangs kaarten, brandend van nieuwsgierigheid. Hy heeft allen afgewezen. Hy heeft een plakkaat aan het brandspuithuisje laten aanbrengen en daarin stond duidelyk te lezen, dat het onchris telijk was, uit nieuwsgierigheid by de veroordee ling te willen zyn; de menschen moesten maar liever aan hun oogstarbeid gaan, dat was nut tiger. Balthassar's ambtstyd is patriarchaal. Maar hy is toch een kapitale kerel. Ik ben bly, dat hy myn vriend is. Door Balthassar en ook door het verslag in de.kraat bpn ik nuop^de.hoogte van het verloop van het proces. De voorzitter heeft aan de hand van de resultaten, die het voor-onder zoek had opgeleverd, den ouden Krügel over zijn schuld ondervraagd en Krügel heeft alles be kend. Balthassar had als gezworene van zyn recht tot interruptie rijkelijk en, zooals ik ver moed, in een eenigszins ruwen vorm, gebruik gemaakt; hy had b.v. den aangeklaagde een oude „warhoofd" genoemd, die niet meer wist wat hy „daasde," zoodat Balthassar zich een scherpe terechtwijzing van den president op den hals haalde; deze beweerde, dat de opwerpingen van mynheer den gezworene slechts ten doel hadden, den beklaagde in de war te brengen en hem af te houden van zyn loffelyk en hem slechts ten goede komend voornemen, zyn schuld te bekennen. „Ziet u," zei Balthassar, „dat heb ik niet op me laten zitten; ik heb me het recht, om me als gezworene te laten gelden, niet wil len laten ontnemen. Met het gevolg, dat er een heidensche herrie ontstond. De orde van den Rooden Adelaar kryg ik nu beslist niet. Maar dat hindert me nog altyd minder dan wanneer ze den ouden Krügel onschuldig de kast in draaien, 'k Heb Krügel wel nooit kunnen zetten, alleen al omdat hy in de moerashut woonde en het Dominium het proces tegen hem verloren heeft." Maar daarvan is minder de oude Krügel dan wel Mizowski de schuld. Dat was onze advocaat, en hy was nu ook de advocaat van den ouden Krügel. Mizowski is trouwens de advocaat van de heele gemeente; daarom wordt er by ons nooit een proces gewonnen. Nu had z'a..scMderactitig£n tabberd me toch moeten byspringen, want hij zag dat ik zijn cliënt, den beklaagde, wilde weerhouden dergelyken dwazen nonsens uit te kramen. Kun je denken! De verdediger was het heelemaal met den voorzitter eens. Toen was ik natuurlijk ge sjochten en de oude Krügel eveneens. De officier van justitie, een jonge man, „bewees" in een kranige redevoering, dat Krügel de moordenaar was. Hy wierp echter de vraag op: moord of doodslag? Nota bene, my persoonlyk zou het volkomen koud laten of ik vermoord werd of slechts doodgeslagen. Enfin, de officier van jus titie bracht dus het onderscheid tusschen moora of doodslag ter sprake. Mynheer Hubertus, dood slag is iets anders dan moord; dat is een spon tane handeling tengevolge van een bepaalde ge moedsgesteldheid en voor doodslag kan je kop er niet aangaan. Daarop begaven wij ons naar de raadskamer. Maar eerst keek ik nog eens in de richting van den ouden Krügel. Die zat daar op de beklaag denbank als een hoopje ellende en beroerdig heid. In de raadskamer deed ik mijn standpunt gelden. Ik zei: 1. Krügel is een ouwe onnoozelaard. Hy kan alleen maar houthakken. 2. Krügel lust er graag eentje, als hy er eentje krijgen kan. Meestal heeft hy niets, en daarom is hy een tamelyk matig persoon. 3. Krügel is mijn politieke tegenstander, want hij heeft, zooals ik beslist geloof, op de socialis ten gestemd; ook heb ik om het huis, waar hy in woont, een reeks processen verloren. 4. Krügel is dus in myn opgen volstrekt geen J&pnbeeld .voor de gemeente. Maar van één ding, ben ik overtuigd, dat hij in geen geval zyn kleindochter heeft neergeslagen. Tot iets derge- lyks is hy niet in staat. Er is in mijn dorp een herberg, „De Druiventros," die door twee jonge meisjes gedreven wordt. Zij hebben Krügel, die, zooals ik opmerkte, er graag eentje lust, een hal ven liter drank aangeboden als hij voor haar een paar duiven wilde slachten, maar Krügel heeft geantwoord, dat hy zooiets niet over z'n hart kon krijgen, dat hy dan liever van de jenever afzag. Onze voorzitter onderbrak me. Die dingen had de verdediger naar voren hooren te brengen, meende hy. Maar die verdediger, dat rund, heeft niets naar voren gebracht. Ik kon nog tegen alle regels in uitroepen: „Ik geef u myn eerewoord dat de oude Krügel het niet heeft gedaan"; toen volgden eenige forma liteiten en toen ging men over tot de stemming. Ten eerste inzake den moord. Ik zeg 't u, mijnheer Hubertus, wees bly, dat u nooit als gezworene hoeft op te treden. Het is iets afschuwelijks, voor de vraag te worden ge steld: Moet hij verder leven, of: moet hij naar de andere wereld verhuizen? Alle duivels! en dan te weten dat er iemand is, die je uitspraak op een goudschaaltje weegt en die er slechts op wacht, dat je zelf eveneens naar de andere we reld verhuist; en dan bovendien nog, je leven lang, zoo'n arme zondaarsgraf voor je oogen te zien.... Dus „moord"? Van de twaalf gezwore nen bevonden hem werkelijk drie schuldig aan .moord." Volgens hen moest dus de oude Krügel worden onthoofd: knippen, scheren en tanden- I trekken in één slag, zooals dat heet Maar by een uitspraak van twaalf mannen zijn voor een veroordeeling acht stemmen noo- dig. een meerderheid dus van tweederde. De drie stemmen hadden derhalve geen effect en Krügel was gered. Ik herademde. Nu de tweede vraag: doodslag? Sloeg Krügel Bianca dood in woede, in opwinding, zonder voorbedachte rade? Opnieuw werd er gestemd. Zevenmaal „ja!" Vijfmaal „Neen!" Voor een veroordeeling zyn acht „ja"-s noo- dig. Eén „ja!" ontbrak dus. Krügel was vrij. Ik wreef onder tafel in mijn handen van vreugde. Plotseling zei een der gezworenen: .pardon, mijnheer de president, ik heb me vergist. Ik heb de vraag niet goed begrepen; ik had ja inplaats van nee willen zeggen." Dan moet er nog eens gestemd worden, be sliste de president. Toen werd het me te machtig, en myn optre- treden zal nog wel eenige onaangename gevol gen met zich brengen. Ik hield vol, stemming is stemming, ieder van ons moest „ja" van „neen" kunnen onderscheiden, en het oordeel was ge vallen. Krügel moest worden vrijgesproken. Weet u wat er gebeurde? Er moest een rechterlyke uitspraak aan te pas komen en er werd beslist, dat een herhaald^ stemming toe gestaan en noodzakelyk was. Die leverde toen acht keer „ja" en vier keer ,neen" op. Krügel werd schuldig bevonden aan doodslag en kreeg tien jaar. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3