Stadsnieuws Laatste Nieuws SPORT EN WEDSTRIJDEN Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper' voor 80.000 gezinnen Sprekende ekster op pad Tauber bij zijn vriend thuis Nieuw Jan record van Zeegers! Holland verrast te Boedapest Bombardement op Poetoeng DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937 g liiiiiiiHuuiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiuiiiiuiiiiiiuiiiiiiuiiiniiiiiiuinnnniinnoiii Gevonden voorwerpen en dieren Politiehonden-Dresseerclub „Zuiderhout" Personalia UIT DE HOOFDSTAD Bewoner van de v. Breestraat in de hoofdstad werd verrast door een morgengroet „Lorre" al de vriend van de buurt CRICKET Rood en WitH.C.C. comb. Cricket in Engeland Alles is van zijn gading VERVALSCHING VAN POST- ZEGELS Arrestatie op postzegelmarkt Een genoegelijke avond doorge bracht bij oude herinneringen Het concert MOTORRIJDER OVER DEN KOP GESLAGEN UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE NOORDWIJKERHOUT De 4000 meter werd afgelegd in den tijd van 12 min. 13.7 sec. De Ruyter verbeterde record op de 1500 M. WATERPOLO 6fiHÖ6B».-öan JB>WgrofctegJB9§yergpringea.dames, klasse A4.3. ffan. Balen Gelijk spel tegen de sterke Duitsche polospelers Nog geen beslissing voor de 2e plaats De ranglijst In den avond werd het aan de fronten in Sjanghai echter weer rustig Minister Weiter stelt verlof uit In verband met de gebeurtenissen in China Beursvacantie op 30 Augustus Vereeniging voor den Effected' handel neemt met groote meet' derheid het voorstel aan Fransch protest te Berlijn 3 Het prinselijk paar oV Het Loo NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en cein turen, Politiebureau Smedestr.; A.V.R.O.-arm- bandje, Roose, Zomerkade 134; Broche, Top, Fuhrkopstr. 3; Melkbus, v. Straaten, Busken Huetstr. 11; Hondenhalsband, v. d. Sloot, Rijks straatweg 193; Hondje, Timmermans, Lange Poellaan 11; Hond, Heinsbergen, Deidschestr. 107; Kinder jasje, v. d. Horst, Paul Krugerstr, 22; Lap stof, v. d. Linden, Kiesstr. 78; Padvin dersmes in schede, v. d. Dool, Hagestr. 45; Por- temonnaie met inhoud, Kuijper, Oranjestr. 94; Padvindersriem met mes, v. d. Weijden, Pleia- aenstr. 98; Gouden ring, Roeland, Balistr. 3 of 8; Riem met hondenpenning, Politiebreau Sme destr.; Dekzeil, Breed, Slachthuisstr. 40rd. Op de gehouden keuring uitgeschreven door de Kon. Ned. Pol. Vereeniging op 't landgoed „Meer en Berg" te Heemstede, behaalden de heeren Georgis met „Poland" het certificaat met 281, Brero met „Tom" 275 en Visser met „Wilson" het voorloopig certificaat met 227 punten. Bij de op 14 Juli j.l. te Amsterdam gehou den examens der Federatie voor Stenografie „Groote" slaagden de volgende candidaten: Machineschrijven: Aangemeld en geslaagd 2. De dames L. Visker en M. Bossen. Stenografie Nederlandsch 130: Aangemeld en geslaagd 3. De dames L. H. M. Kroon, C. Over- meyer en E. W. Wallbrink. Stenografie Duitsch 100: Aangemeld en ge slaagd 2. De dames T. M. Beun en C. Drees. Stenografie Fransch 100: Aangemeld en ge slaagd 2. De dames T. Broersma en J. van Dam. Bij de in Juni j.l. gehouden examens der Ver eeniging van Leeraren slaagden voor Handels correspondentie Duitsch: de heer G. J. van Dam; voor Handelscorrespondentie Engelsch: de heer G. J. van Dam en mej. J. Kolderie. Bij de in Juni j.l. gehouden examens van „Mercurius" slaagden voor Handelscorrespon dentie Duitsch: mej. B. E. M. Wagemaker; voor Handelscorrespondentie Engelsch; de heer P. A. Bos en mej. J. E. C. Zwitser. Bij de in Juni jJ. gehouden examens van „L. I.T.E.H." slaagde voor Handelscorrespondentie Duitsch; de heer G. Mulder. Allen leerlingen van Handelsinstituut „Baltussen", Haarlem. De Katholieke Universiteit steunen is een praktisch apostolaat en een ware Kruistocht voor weten schap en geloof. Het is ongeveer een week geleden, dat 'n bewoner van 'n huis in de Van Breestraat te Amsterdam bij zijn ontwaken in 't prille morgenuur, verrast werd met een harte- lijken ochtendgroet. „Goedenmorgen, goeden- morgen, goedenmorgen...." riep een vrien delijke stem naar het scheen een kin derstem door de openstaande veranda deuren. Dat wekte verbazing bij den bewoner, want, voor zoover hij zich kon herinneren, waren er den avond te voren geen kinderen in huis ge weest en nu zou er plotseling een op de veranda zitten, die zich uitputte in vriendelijkheid. Hij stapte uit zijn bed en gluurde voorzichtig naar buiten. „Hallode groeten, hoor...." zei de stem weer en toen de eenigszins ontstelde man impulsief de deuren wilde sluiten, hoorde hij zich bevelend toeroepen: „Afblijven.... afblij ven. Het was een nogal vreemde situatie en de heer voelde zich niet direct op zijn ge mak, temeer omdat er bij nader onderzoek geen kind op de veranda bleek te zitten. Maar het raadsel werd spoedig opgelost, Woensdag speelde een H.C.C.-combinatie onder aanvoering van K. Neuerburg een wedstrijd te gen een Rood en Wit-elftal. HCC batte eerst en begon met Rekkers en Neuerburg, die 21 runs voor het 1ste wicket scoorden, op welk totaal vervolgens nog 3 wickets vielen. Francken bowlde uitstekend en er werd door de jonge spelers zeer goed gefield. Alleen Neuerburg met 18 en Sillevis 23 lieten goed batten zien. Het totaal werd slechts 69. Vier Hagenaars gingen run out. Francken nam in 16 overs 3—31, Kleyntjes 3—10. Rood en Wit verloor daarna op het goede bowlen var. Sillevis 5 wickets voor 25 runs, waarvan Menalda van Schouwenburg 12. Captain David son en de jeugdige Sanders brachten verbetering door het totaal te verdubbelen. Sanders speelde een zeer goede innings en werd topscorer met 32 en tenslotte zorgde Francken (13 not out) er voor, dat het totaal tot 92 opliep alvorens het laatste wicket viel! Sillevis veroverde 7 wickets voor 34 en Meyer 217. In de resteerende 2 uur speeltijd scoorde HCC 72—6 en Rood en Wit 81— 7, waarvan Meeuwenoord een harde 32 (3x6), zoodat de wedstrijd door Rood en Wit gewon nen werd. Yorkshire en Middlesex hebben den eersten dag van de nieuwe serie wedstrijden welke Woensdag begon goed ingezet. Middlesex scoorde 393 (Edrich 129) tegen Somerset 341. Yorkshi re 3117 (Mitchell 105) tegen Glamorgan. Ham mond scoorde in den wedstrijd Gloucestershire 434 (G. W. Parker 110) tegen Kent 38—0 zijn 3000ste run van het seizoen. Jan Zeegers want eensklaps kwam er iets zwarts uit een boom gevlogen, dat zich voor de voeten van den bewoner neerzette. Het was een ekster, die de kunst van het spreken op bewonde renswaardige wijze meester bleek te zijn. „Dag, de groeten", zei het dier weer en kwam de kamer binnengetrippeld. En nu de eerste verbazing en schrik voorbij waren haastte de heer des huizes zich den zichzelf inviteerenden vogel welkom te heeten. Hij zorgde voor een boterham en een frissche dronk en de ekster liet zich niet lang noo- den, doch zette zich op het brood en at. Dat gebeurde ruim een week geleden. Sinds dien is de vogel een geregelde gast van allerlei bewoners in de Van Breestraat. Hij verdeelt zijn liefde gelijkmatig over al zijn gastvrouwen en gastheeren en komt dan hier, dan weer daar op bezoek. Hij heeft de buurt intusschen duidelijk weten te maken, dat hij Lorre heet en niet Gerrit, zooals de meeste van zijn collega's, en hij ge niet reeds eèn buitengewone reputatie. Want Lorre stelt zich niet tevreden met de kamers binnen te vliegen en, gezeten op tafel, te roe pen „Hallo, met wie spreek ik", maar Lorre gaat ook tot andere daden over. Hij haalt bij voorkeur doosjes lucifers weg uit de keuken of van den rookstandaard en brengt ze naar een ander huis. Dat is natuurlijk heel voordeelig voor de menschen, die den buit van Lorre ont vangen, maar toch ook weer lastig voor hen die van dit nuttige artikel beroofd worden. In het begin hebben heel wat onschuldige zonen des huizes standjes in ontvangst moeten nemen, omdat ze alweer de lucifers in hun zakken hadden gestopt, maar thans weet men dat Lorre de hand in deze duis tere zaken heeft. Bij andere bewoners toont de ekster zijn snoeplust en vooral den room kan hij niet laten staan. Die smaakt Lorre blijkbaar zoo goed, dat hij steeds opnieuw weer pogingen in het werk stelt om er zijn deel van te veroveren. Ergens in een tuin heeft Lorre achter een boom een kuil gegraven, waarin hij zjjn schatten, die hij hier en daar mee neemt, verstopt. Men vindt er een merk waardige verzameling van vreemde voor werpen bijeen. Intusschen is Lorre, ondanks zijn gebrekkige kennis van het verschil tusschen mijn en dijn, de vriend van de buurt geworden. In de tuinen en op de daken der tuinhuisjes staan schalen water, waarin Lorre zich baden kan. En zoo leidt de ekster thans een heerenleven. Wan neer hij ontwaakt is, en kwistig zijn morgen groeten heeft rond gestrooid, neemt hij een bad en vliegt vervolgens naar een zijner pensions, waar hij het ontbijt gebruikt. „Hallo, hallo", zegt hij bij zijn binnenkomen en „de groeten, hoor" roept hij, wanneer hij vertrekt. En dan gaa,t Lorre naar verdere vrienden, op zoek naar lucifers en andere schoone zaken. Maar dit leven kan niet blijv enduren, want de zomer gaat voorbij en de koude zal Lorre veel narigheid brengen. Daarom heeft men de politie op de hoogte gebracht en de eigenaar van Lorre wordt nu verwacht aan het Hoofd bureau van Politie, waar hij bij de afdeeling „Gevonden Voorwerpen" meer nieuws over den vogel kan vernemen. die een tanding hadden van 11 en 11J4. Onder deze zegels vond men ook zeldzame exemplaren met een tanding van 1111. Voor deze zegels gaven de liefhebbers hoogs bedragen, zoodat een vervalsching de moeite loonde. Naar wij vernemen is de arrestant Woensdag avond weer op vrije voeten gesteld. Hij zegt ook ztelf de valsche zegels te hebben gekocht. Woensdagmiddag is op de Postzegelmarkt aan den N. Z. Voorburgwal een man ge arresteerd, die er van verdacht wordt zich aan het vervalschen van postzegels te hebben schuldig gemaakt. Hij is aan het bureau aan de Mamixstraat opgesloten. De vervalschte zegels waren jubileumzegels, Het concert was ten einde. gnorm succes voor Tauber, met veel toegiften om het niet te verzadigen publiek een weinig tevreden te stellen. Maar nog niet content, nog altijd weer Tau ber verlangend, drommen de vereerders bü den uitgang samen, om den zanger in zijn auto te zien stappen en hem, terwijl hij wegrijdt, toe te juichen. De auto, die den vermaarden en vereerden zanger zal wegbrengen, kan nauwelijks voort komen, zoo verdringt men zich in doi enthou siasme. Dan zwenkt de wagen den hoek om.... Ieder gaat zijns weegs. De bezoekers naar huis, de recensent naar zijn krant, de suppoosten dooven de lichten „Das ist genan Sieben und zwanzig Jahr", Richard." Taber acht en klopt zijn vriend op den schouder. De gevierde en geëerde is nu vriend, is gast, is heel gewoon „op visite". Hij heeft zijn smo king omgewisseld voor een vlot colbertje, een blauw jasje en een grijze pantalon. Maar de onafscheidelijke monocle draagt hij nog in het linkeroog. De heer Tauber heeft een oude vriend op gewacht op een beletage in de Maasstraat, een bekend „Kammersanger", zangpaedagoog, een man met wien hij 27 jaar geleden vriendschap heeft gesloten: de heer Ligtensteyn. Hier stonden ze nu. Boven de piano prijken vele portretten van zangers, zangeressen, diri genten, violisten en pianisten. Aan den anderen muur schijnt een zware Toscanini houtsnede te grijpen naar het orkest, dat hij in zijn dynami sche vaart wil beheerschen. Kammersanger Tauber en kammersanger Lig tensteyn halen oude herinneringen op over den tijd, dat zij elkaar voor het eerst ontmoetten in Wiesbaden. „Ik was achttien jaar, weet je nog," zegt Tau ber, „dat ik met mijn vader in Wiesbaden kwam en aan jou werd voorgesteld. Reusachtig, wat was ik gelukkig!! 's Morgens zong ik op 'n con cert. Met orgelach ja, wat was het ook al weer? Ja „Der Doppelganger" met orgelbege leiding." Ze lachten; twee oude vrienden slaan elkaar op den schouder en voelen zich kinderlijk blij met die herinnering. Kammersanger Ligtensteyn vertelt, hoe hij vele jaren met Tauber heeft gewerkt daar in Wiesbaden en in Berlijn. „En in Berlijn heb ik met Hilde Wörner, Lig- tensteyn's vrouw, gewerkt aan „Frederike", zegt Tauber, terwijl hij naar het open venster wan delt en naar buiten staart. Hij schijnt afwezig, als zijn vriend vertelt hoeveel hij den meester verschuldigd is door de vriendschap van al die jaren, omdat Tauber zoo'n oprechte vriend is. „Zeg, kijk eens Richard, ken je die nog?" Tauber gaat naar den muur, kijkt en barst in een lachen uit, als hij 'n haastig geteekend caricatuurtje aan den wand beziet. „Ja, dat ben ik, dat is uit Londen, niet? Van dien jongen Indischen tenor." Sam enzie ik ze nog verder neuzen langs de vele portretten, aandachtig de onderfschriften lezend. Richard Tauber „Morgenavond zing en dirigeer Ik in Ostende, dan naar Londen en in September naar Wee- nen, waar ik twee concerten geef met de Wie ner Philharmonie. 13 October ga ik met de Keen Mary naar Amerika. „Voor de film?" „Neen, voor concerten.. De film, dat duurt nog een poosje, daarmede beginnen we eerst in April." „Zeg Richard, weet je nog van toen...." Weer zweven twee gebogen gestalten langs den wand met de vele portretten. Ze lezen, ze lachen, ze paken elkaar abrupt bij den arm als ze wat te binnen schiet. Herr Kammersanger is een hartelijke vriend. Niet alleen in de operette, ook in het concert is Tauber de zeldzame, de hoogst begaafde kunstenaar. Hij begon zijn uitvoering met drie liederen van Schubert, waarin hij zich lang zaam sterker inleefde en waardoor hij ze gelei delijk meer relief gaf. Toch zocht hij, (men keilt overigens zijn dramatische talenten vol doende), zijn kracht niet in het aanwenden van zware accenten, maar juist in de simpele voordracht. Naar mijn meening heeft Tauber,s stem, ondanks de vergevorderde techniek en prachtige resonans, waardoor hij uit vele her kend wordt, op sommige punten een lichte vlak heid met name in het piano van de borststem. En daarvan werd te veel gevraagd in deze Schubertliederen. Datzelfde euvel kwam te voorschijn bij zijn Schumann-groep, alhoewel we hier terstond aan moeten toevoegen, dat hij toch tot zeldzame oogenblikken kwam juist op die punten, waar de stem zich makkelijker bewoog en de climaxen der liederen lagen. Voortreffelijk zong Tauber natuurlijk zijn uittreksels uit operettes, waarbij hij ook iets meer liet vieren. Dan hoort men zijn charmante stembuigingen, zijn portato's e.d., en dan is Tauber de phenomenale zanger. Hij toonde zeer mild met toegiften. Bij zonder merkwaardig vond ik zijn opvatting van „Die beiden Grenadier", zulk een interpretatie behoort hem alleen toe en men kan ze juist of niet juist achten, ze heeft haar verdedigbare yde. Op ongewone plaatsen lagen ongewone accenten en expressies. Het publiek, dat zeer talrijk was opgekomen apprecieerde den zanger zeer, die van zijn kant zich zeer dankbaar toonde voor de ontvangen hulde. J. H. (Ongecorrigeerd.) (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Woensdagavond om zeven uur is op de Meeu wenlaan een motorrijder over den kop geslagen Met een hersenschudding is hij naar het Bin nengasthuis vervoerd. Concert In Groenendaal. Zondag 22 Aug. a.s. des namiddags van 3 tot 5 uur zal het fan farecorps .Excelsior", directeur den heer R. van "t Hoff, een concert geven in het wandelbosch Groenendaal, waarbij onderstaand programma zal worden uitgevoerd: 1 Stadion-marsch, W. Schootemeijer; 2 Caeci- lia, Ouverture, Renaud; 3 Verdiania, Potpourri, Hans Kliment; 4 A toi Valse de E. Waldteufel, par. J. Bouchel; 5 Egmont Ouverture, Beetho ven. Pauze. 6 Death of Glory, Marsch; 7 Le Se cret de la Bohemienne, Ouverture, R. Massard; 8 le Marche aux Flambleaux de G. Meijerbeer; 9 K.LM.-Marsch, W. Schootemeijer. R.K. Middenstand. Het bestuur der R.K. Middenstands vereeniging alhier verzoekt ons te melden, dat de winkeliers, welke aan den etalagewedstrijd gedurende de a.s. feestdagen willen deelnemen, dringend worden verzocht zich hiervoor op te geven, liefst zoo spoedig mogelijk, maar zeker vóór 25 Aug. a.s. bij het dagelijksch bestuur, de heeren H. J. Buschman of C. Geer- lings, daar van de deelname zal afhangen of dezen wedstrijd zal doorgaan. Wat betreft den handelscursus voor jonge middenstanders ver zoekt het bestuur spoedige opgave tot deelname bij den secretaris, den heer C. Geerlings, daar op 15 September a.s. met dezen cursus wordt aan gevangen. Behalve de nieuwste verkeers- voorsch riften moet a óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! Op de Sintelbaan te Amsterdam zijn Woensdagavond twee Nederlandsche records gesneuveld. De Ruyter, van Quick, slaagde er in de 1500 meter af te leggen in den tijd van 4 min. 3/10 sec. Hij bleef daarmede aanmerkelijk onder den door hem op 11 Juli j.l. te Stockholm gemaak- ten tijd van 4 min. 2.6 sec., tot dusver de beste Nederlandsche prestatie, welke evenwel nog niet als record was erkend. Dit was ook het ge val met den door De Ruyter op 26 Juni van dit jaar te Boedapest geboekten tijd van 4 min. 4 sec., zoodat als oud record nog steeds moet worden beschouwd dat van Kalkman, gevestigd et Amsterdam, op 19 Juli 1936 met een tijd van 4 min. 4.4 sec. Zooals men zich zal herinneren zijn tijdens het internationaal athletiekconcours, op 8 Aug. ji. in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden, zoowel Petit, als De Ruyter er in geslaagd beneden de vier minutengrens te blij ven. Zij kwamen toen resp. als derde en vierde aan, doch Petit, die door een reflexbeweging De Ruyter gehinderd had, werd gediskwalifi ceerd, zoodat de laatste als derde eindigde. Aangezien men zijn tijd niet had opgenomen, kon het record toen niet worden vastgesteld. Dit is de aanleiding geweest om dit nummer Woensdagavond in te lasschen in het program ma van de dameswedstrijden van het district Noord-Holland van de K.N.A.U. Jammer ge noeg was de Heerlenaar verhinderd aanwezig te zijn, zoodat een revanche niet kon plaats vinden. Wernink, Feenstra en Bouman gaven De Ruyter echter althans in het begin goed partij, evenals Plieger en De Rooy, al hebben de om de recordpoging van De Ruyter te doen slagen, hoewel in de laatste ronden de onder linge afstand tusschen de leiders zeer aanzien lijk was. Wernink (Trekvogels) werd tweede in den tijd van 4 min. 15.6 sec. en zijn clubge noot Feenstra derde in 4 min. 21.9 sec. Groote belangstelling bestond voorts voor het heerennummer 5000 meter a, b en c- klasse, waarin c.a. Jan Zeegers meeliep. Zijn poging, om het op naam van Petit staande record op 4 K.M. omlaag te bren gen, is eveneens met succes bekroond. Op buitengewoon fraaie wijze liep Zeegers het parcours, zijn soepele gang wekte als steeds ieders bewondering en vooral zijn eindspurt was fenomenaal. Hij bleek een tijd geno teerd te hebben van 12 min. 13.7 sec,, dit is een verbetering van de oude prestatie met niet minder dan 3.5 seconde! Zeegers was aanvankelijk van plan ook het record op de 3 Engelsche mijlen aan te vallen, doch hij had al zijn krachten op de 4000 meter gegeven, zoodat hij dan ook van verder loopen afzag. Het record van Petit was op 1 Aug. j.l. te Amsterdam gevestigd met 12 min. 17.2 sec., een prestatie, welke nog niet erkend is. Het hieraan voorafgaande officieele record staat eveneens op naam van Petit en bedraagt 12 min. 25.2 sec., een tijd op 5 Juli 1936 te Hil versum genoteerd. De belangrijkste resultaten der overige wed strijden luidden: 5000 meter hardloopen heeren, klasse A.: 1. A. Bakker (A.A.C.) 16 min. 2.4 sec.; 2. A. Paap (Haarlem) 16 min. 4.6 sec.; 3. M. de Groot (Ly- curgus). Klasse B.: 1. Mulder, 16 min. 53.4 sec. Klasse C.: 1. D. Zwikker. 100 meter dames, klasse A.: 1. Fanny Koen (Sagitta), 12.2 sec.; 2. L. Koning (Gita), 13 sec.; 3. A. Bolwit (idem). 100 meter dames, klasse B.: 1. N. Knuyt (A.D.A.), 13.4 sec.; 2. T. Berger (A.V.A.), 13.7 sec. 100 meter dames, klasse C.: 1. N. van Balen Blanken, 1S.7 sec. 100 meter dames, klasse D.: 1. M. Gorter (F. L. Jahn, Edam), 14.2 sec. 4 x 100 meter estafette dames; 1. A.D.A., 56.1 sec.; 2. Gita, 56.2 sec.; 3. Zaanland, 56.4 sec. Relay 200, 100, 80 en 60 meter, dames: 1. Sa gitta, 57.3 sec.; 2. A.D.A., 58 sec.; 3. A.V.A. 80 meter horden dames, klasse C.: 1» Nel Blanken, 5.09 M.; 2. G. de Koek (A.D.A.), 4.94 M.; 3. Burger (Sagitta), 4.78 M. Klasse B.: 1. Klinge (Gita, Haarlem), 4.89 M.; 2. Borman (idem), 4.76 M. Klasse C.: 1. Boorsman (Zaanland), 4.62 M. Discuswerpen dames, klasse A.: 1. Niesink (A.V.A.)37.06 M.; 2. Blauw (Stompet), 30.38 M.; 3. Voorsmit (A.V.A.), 29.70 M. Klasse B.: 1. E. van Eerde (Gita), 26.23 M.; 2. Jansen (Sagitta), 23.59 M. Klasse C.: 1. Wiedemeyer (Volew.), 23.52 M. zij het niet allen tot het einde weten vol te Knuyt (A.D.A.), 14.8 sec. Hoewel men op dezen voorlaatsten wed strijddag van het internationaal water- polotournooi om den Horthybeker op net Margarethen-eiland te Boedapest gedacht had de beslissing te zien vallen omtrent het definitief bezetten van de tweede plaats door Duitschland, is dat toch eenigszins anders geloopen. Het Nederlandsch zeven tal, dat in dit toumooi reeds blijk heeft ge geven tot de sterkste van Europa te behoo- ren, heeft op onverwachte wijze een 11 gelijk spel tegen de op een na beste water- polospelers ter wereld, de Duitschers, weten te behalen. Onze landgenooten gingen de rust met een 10 voorsprong in. Wat de andere landen betreft, Frankrijk wist zich van de laatste plaats op te werken ten koste van Oostenrijk, dat door de Franschen met 2—3 verslagen werd. De Hongaren hadden het tegen België niet zoo gemakkelijk als tegen Oostenrijk, maar zij wonnen toch zonder groote moeite met 40. Er waren ongeveer 4000 toeschouwers aanwe zig, toen de Hongaarsche scheidsrechter Belez- nay .beginnen" blies voor den eersten wedstrijd van den dag tusschen Nederland en Duitsch land, Algemeen waren de Duitschers favoriet, men had zich reeds met een nederlaag van Nederland verzoend. Maar het Nederlandsch zevental dacht daar anders over. De 51 overwinning, welke Duitschland op 18 Juli j.l. te Haarlem had be haald, was nog niet vergeten en inderdaad is de Nederlandsche ploeg er op verrassende wijze in geslaagd een fraaie revanche te nemen door de punten te deelen. Voor de rust reeds bleek het, dat de Neder landsche spelers „er zin in hadden". De voor hoede was zeer actief, het samenspel klopte goed en, met van Aelst weer als den gevaarlijken man, ging het herhaaldelijk op Klingenburg af, die verschillende fraaie schoten kreeg te stoppen. Aan den anderen kant had van Woerkom het in doel ook niet gemakkelijk, maar hij verrichtte eenige fraaie saves, waar voor hij 'n hartelijk applaus oogstte. De Neder landsche ploeg is populair geworden in Boeda pest. De Duitschers speelden beneden hun gewo nen vorm, maar ook onze landgenooten heb ben in dit tournooi al beter gespeeld, bijvoor beeld in de eerste helft van den wedstrijd tegen Hongarije. Niettemin stond het spel nog op een zeer behoorlijk peil. Van Aelst was weer zeer beweeglijk, hij werd terdege bewaakt, maar nij slaagde er desondanks in, verschillende malen goed vrij te komen en bij een van die goed ge slaagde pogingen wist hij Klingenburg met een listig schot te passeeren. Nederland leidde met 1o, een resultaat, dat zeker niet verwacht was. Het spel ging nu geregeld heen en weer, veel krachtsverschil was er niet en met de rust had Nederland nog steeds zijn 10 voorsprong. Lang zouden onze landgenooten dezen echter niet houden. Het spel na de hervatting was slechts 20 seconden oud, toen Schulze met een onhoudbaar schot de partijen op gelijken voet bracht. (11). Beide ploegen hadden daarmede blijkbaar hun kruit verschoten, want hoewel er aan beide zijden verschillende scoringskansen voor kwamen, tot doelpunten bracht men het niet meer. Het einde kwam dus met een voor Ne derland onverwacht, maar zeer verdiend gelijk spel. Op de ranglijst staat Nederland nog steeds derde. Alleen Frankrijk en Oostenrijk verwis selden van plaats, voor de Oostenrijkers echter ten ongunste. Indien men de positie van de Hongaren op de ranglijst beschouwt, blijkt toch wel, dat zjjj met enkele landen een klasse, met sommige! zelfs twee of meer klassen verschillen. De stand van het tournooi is thans: SJANGHAI, 18 Aug. (Havas) Een hevig kanon- en mitrailleurvuur is hedenavond om tien uur veertig op Poetoeng geopend. Het geschutvuur werd onderhouden door de Japansche oorlogschepen, o.m. het admiraal' schip Izoemo. Om tien minuten over elf, plaatselijken tijd, was het gevecht geëindigd, waarop de Ja pansche kanonneerboot Nantau de Chinee- sche wijk ten Zuiden van de Fransche con cessie bombardeerde. Een granaat kwam neer op de werkplaatsen van de Fransch- Chineesche scheepsbouwindustrie aan de Nantau-kade, waardoor materieele schade werd aangericht. Deze fabriek en de watercentrale, die Fransche concessie van water voorziet, word®11 bewaakt door Fransche troepen. De internat!0' nale politie heeft verscheidene posten in de wil* Jangtsepo, die zij gisteren ontruimd had, w°e bezet. De bladen te Sjanghai bevestigen, dat v°r' scheidene Japansche schepen, o.m. een vlieg' tuigmoederschip, in de wateren van Kiautsja" liggen, en dat de Japansche vliegtuigen de Cm' neesche troepen daar bombardeeren. Hede°' avond waren de verschillende fronten Sjanghai weer rustig geworden; alleen de brak' den in Poetoeng en Tsjapei blijven den naol)t verlichten. In geloofwaardige Chineesche kringen wordt vernomen, dat het voorstel tot instel ling van een neutrale zone in Sjanghai zal worden verworpen. De Chineezen zijn er va» overtuigd, dat de Engelsch-Amerikaanscbe autoriteiten in een soortgelijke zone nooi' hun toevlucht zouden nemen tot geweld- wanneer inbreuk zou worden gemaakt door de Japanners. De Chineezen blijven in Noord-Sjahar "J Oostelijke richting oprukken. Zij hebben da** Sjangi óp 5 K.M. ten Oosten van Sjangtoe de' zet. Zij belegeren nog steeds Tsjangpe. Naar wij vernemen, heeft de heer Weltef' minister van Koloniën, in verband met d°° toestand in het Verre Oosten, zijn vacant'6, welke deze week zou beginnen, uitgesteld. blijft in de residentie, om, indien noodig, oIJ' middellijk overleg met de Ned.-Indische rege6' ring te kunnen plegen. Op de Effectenbeurs werd Woensdag doof de leden van de Vereeniging voor den Effe°' tenhandel gestemd over het voorstel, Maan dag 30 Augustus als vacantiedag te be schouwen en de Effectenbeurs op dien dag dus gesloten te houden. Dit voorstel, weft met 212 stemmen vóór en 27 stemmen te gen aangenomen, zoodat de Effectenbeurs, behoudens de toestemming van den minis' ter van Financiën, op 30 Augustus as. SÊ' sloten zal zijn. BERLIJN, 18 Aug. (Havas). De Fran^j zaakgelastigde te Berlijn, Pierre Arnal, heeft de desbetreffende diensten van de Wllhe strasse geprotesteerd tegen de sensationeeie richtgeving van de „Voelkischer Beobacb inzake documenten, welke de inmenging Frankrijk in Spanje zouden bewijzen. „e Tijdens de besprekingen had de Fran» zaakgelastigde gelegenheid erop te wijzen, a de Duitsche pers systematisch aanvallen op de loyaliteit van de Fransche regeering internationaal gebied, terwijl de Fransche P^ zich onthoudt van dergelijke aanvallen °P Duitsche regeering. gesp. gew. gel. verl. doelp. Hongarije 4 4 24-- 3 Duitschland 4 2 i 1 9— 8 Nederland 4 2 i 1 8—12 België 4 1 2 9—13 Frankrijk 4 1 3 8—12 OostenrijK n» -vA - 3 8—18 g>s' Prinses Juliana en Prins Bernhard ziJ^^ termiddag per auto op Het Loo aangek" waar zij eenige dagen zullen verblijven. De auto reed naar de achterzijde van .^t1 paleis, zoodat het publiek van de aank niet veel te zien kreeg. pe' Later verschenen H. M. de Koningin e"t0e' prinselijk paar aan de voorzijde, levendig gejuicht door het publiek. De vorstelijke personen dankten op vrl lijke wijze voor de hun gebrachte hulde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4